مطالب مرتبط:
ثبات تولید با تمرکز بانک های مرکزی بر کنترل تورم محقق نمی شود
مهم ترین خواسته بخش خصوصی
مسئولیت تامین واگن خراسان رضوی برای سیر در آسیای میانه به بخش خصوصی واگذار شد
بخش خصوصی تامین واگن مورد نیاز خراسان رضوی برای سیر در آسیای میانه را بر عهده گرفت
بخش خصوصی تامین واگن خراسان رضوی برای سیر در آسیای میانه را بر عهده گرفت
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 10:592019-10-21اقتصادي

ثبات حاکم بر بازار ارز بدون همکاری بخش خصوصی محقق نمی شد


- خبرگزاری آریا - عبدالناصر همتی در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به نقش فعالان اقتصادی در ثبات ایجاد شده در کشور، اظهار داشت: اکنون در شرایط ثبات نسبی هستیم و آرامشی بر بازار حاکم شده و تلاش بانک مرکزی این است که در حد توان خود برای رفع مشکلات فعالان اقتصادی اقدام کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا، همتی با تاکید بر اینکه در موضوع صادرات اگر بخش خصوصی کمک نمی کرد نمی توانستیم این وضعیت فعلی را ادامه دهیم، افزود: بسیاری بر سامانه نیما ایراد می گرفتند اما هدف ما بازگشت ارز به چرخه اقتصاد بود و الان می بینیم موفق عمل کرده است.

وی در مورد افزایش مهلت بازگشت ارز نیز گفت: زمانی بانک مرکزی عمده ارز واردات را از صادرات نفت تامین می کرد اما اکنون مشکلاتی وجود دارد و برای تامین واردات نیاز به بازگشت به موقع ارز حاصل از صادرات داریم.

رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: شرایط آرام فعلی و مدیریتی که بر بازار ارز حاکم شده نباید ما را به این اشتباه بیندازد که توطئه دشمنان تمام شده و این جمله که تحریم به اوج رسیده به معنای برداشته شدن فشارها نیست، بلکه فشارها در حداکثر خود کماکان ادامه دارد.

همتی تاکید کرد: در 7ماهه امسال بالای 20میلیارد دلار تامین ارز برای واردات کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید داشتیم که در این شرایط، یکی از افتخارات بزرگ کشور است و اگر این روند را ادامه دهیم به یکی از پیروزی های بزرگ در تنظیم اقتصاد کشور می رسیم.

وی افزود: رشد اقتصادی غیرنفتی کشور مثبت است و آنچه که رشد اقتصادی را پایین آورده رشد اقتصادی بانفت است و این نشان می دهد که سیاست های بانک مرکزی جواب داده و امیدواریم اگر شرایط به قبل تحریم بازگشت، تجربیات تلخ گذشته را تکرار نکنیم.

وی یادآور شد: گشایش های خوبی اتفاق افتاده و کارهای بزرگی با برخی کشورهای منطقه در حال انجام است و این به معنای گشایشی در اقتصاد است اما فشار همچنان ادامه دارد و باید با اقدامات مناسب بتوانیم اهداف خود را پیش ببریم.

وی در مورد استقلال بانک مرکزی نیز گفت: بانک مرکزی پیشنهادات خود را ارائه می کند اما نمی تواند برخی قوانین و مقررات را اجرا نکند و خلاف قوانین عمل کند، در مورد بحث های کارشناسی استقلال خود را مد نظر قرار می دهیم وقطعا مواردی را که قبول نداریم، انجام نخواهیم داد.

وی در مورد ارز مورد نیاز خودروسازان نیز گفت: 844میلیون یورو اعتبار یکساله در اختیار خودروسازان قرار گرفت و قرار شد که طی یک سال این مبلغ را به صورت ریالی بازگردانند اما نپذیرفتند و حاضر نشدند که ریسک تغییر قیمت ارز بر عهده بگیرند و این منابع را دریافت نکردند.

همتی در مورد واردات بدون انتقال ارز نیز تاکید کرد: این موضوع چندین بار در محافل و جلسات مختلف مطرح شده و با آن مخالفت کرده ام، اعلام کرده ایم که در این مورد باید منشا ارز را برای بانک مرکزی مشخص کنند و تأیید بگیرند اما حاضر نیستند این کار را انجام دهند چرا که منشا این ارزها صرافی های دبی و صرافی های تهران است و خارج از تنظیم و مدیریت بانک مرکزی فشار بر بازار ارز وارد می کند.

وی با تاکید بر اینکه تقاضای ارز را سرکوب نکرده ایم، گفت: از ابتدای سال تاکنون 32میلیارد دلار ثبت سفارش شده و بالای 20میلیارد دلار تامین شده و بقیه در حال انجام است که عمده آن مواد اولیه و کالاهای واسطه ای بوده است.

وی ادامه داد: بنابراین بانک مرکزی تنها جلوی تقاضای سفته بازانه و خروج سرمایه وکالاهای غیر ضرور ودارای مشابه ساخت داخل را با تصمیم وزارت صمت گرفته و وظیفه بانک مرکزی برقراری تعادل در عرضه و تقاضای ارز است.

وی با تاکید بر اینکه هیچگاه منافع یک فرد یا گروه خاص را به 83میلیون نفر ترجیح نمی دهم، افزود: تغییر نرخ ارز و افزایش قیمت آن زندگی بخش بزرگی از مردم را تحت فشار قرار می دهد و انجام اقداماتی که بازار ارز را به هم بریزد ریسک بسیار بالایی در پی دارد.

این اجازه را تا حد مقدورات اجازه نمیدهیم.

رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: از 21فروردین 97تا آخر اردیبهشت امسال صادرکنندگان 25میلیارد یورو ارز وارد کشور کردند و با توجه به اینکه در کمیته برگشت ارز صادراتی توافق کردیم پایه های صادراتی را 20درصد پایین تر حساب کنیم در واقع 45میلیارد یورو صادرات به 35میلیارد دلار صادرات می رسد، همچنین 2میلیارد یورو صادرات ریالی بود که قبل از 16مرداد بخشنامه ای درباره آنها نداشتیم و در نتیجه 71درصد ارز صادراتی با این فرمول به کشور برگشته است.

وی تصریح کرد: اکنون روند برگشت ارز روان است و در سامانه نیما عرضه بر تقاضا پیشی گرفته و نزدیک یک میلیارد دلار تقاضا از عرضه کمتر است که این خبر خوبی است و اگر صادرکنندگان مشکلی برای فروش ارز در نیما دارند باید نرخ ارز پیشنهادی را پایین تر بیاورند تا تقاضا برای آن پیدا شود.

وی با بیان اینکه صف تخصیص ارز کالاهای اساسی در بانک مرکزی 10برابر صف نیمایی است که این میزان دو برابر آن چیزی است که تا پایان سال باید تأمین کنیم و خود بیانگر جذابیت ارز 4200تومانی برای واردکنندگان است گفت: نرخ بازار آزاد به سمت پایین رو به حرکت است و این ناشی از تحول ایجاد شده در سامانه نیما است.

وی در مورد نقدینگی 2000هزار میلیاردی نیز گفت: در طول حدود 60سال گذشته میانگین رشد نقدینگی 24.

5درصد بوده و طبیعی است که هر چند وقت یک بار نقدینگی دوبرابر شود، اکنون در مقابل یک پارادوکس قرار داریم، از سویی بسیاری از واحدهای تولیدی به خاطر رشد نرخ ارز وسایر هزینه های تولید به این نتیجه رسیده اند که نقدینگی که دریافت می کنند کافی نیست و از طرف دیگر هر روز انتقاد از بانک مرکزی انجام می شود که مواظب رشد نقدینگی باشد.

وی با بیان اینکه در چنین شرایطی باید به بازار سرمایه مراجعه کرد که کار تامین مالی را انجام دهد اما متاسفانه اقتصاد ما بانک محور است و امکان چنین کاری را به طور گسترده نداریم، افزود: برای خروج از این بحران روش هایی را در نظر گرفته ایم و بر این اساس طرح گام را نهایی کرده ایم که طبق آن به بانک ها اجازه دهیم به مشتریان خوش حساب همانند ال سی داخلی گواهی تضمینی ارائه کنند که این گواهی را به تامین کننده مواد اولیه ارائه دهد که آن را بتوانند به صورت شش ماهه بچرخانند و امکان آن باشد که قبل از موعد از طریق بورس این اوراق را بفروشند که این طرح به زودی در شورای پول و اعتبار نهایی می شود.

وی افزود: از طرفی به بانک ها دستور داده شده که محدودیت هایی که در اعطای تسهیلات بود را رفع کنند که در حال ابلاغ به بانک ها است.

وی در مورد پیشنهاد کاهش سرعت گردش پول عنوان کرد: سرعت گردش پول به حداقل رسیده و از این کمتر نمی شود، ضریب فزاینده پولی 7.

2درصد است، بنابراین افزایش هر واحد پایه پولی 7برابر نقدینگی را زیاد می کند.

وی با بیان اینکه بانک های کشور مشکل جدی ناترازی دارند، گفت: باید این موضوع را مدیریت کنیم اما نمی توانیم با هیجان و تصمیمات خلق الساعه این کار را انجام دهیم، بسیاری از اقدامات برای اصلاح در نظام بانکی انجام شده اما آنها را اطلاع رسانی نکرده ایم.

رییس شورای پول و اعتبار گفت: کل بدهی جمهوری اسلامی به خارج کمتر از 9 میلیارد دلار است در حالی که کشور همسایه ترکیه 460 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد که این موضوع نشانگر شرایط خوب کشور است و به این معنی است که اقتصاد ما در آینده با رفع تحریم ها ظرفیت بسیار بالایی خواهد داشت.


کلید واژه ها: بانک مرکزی - اقتصاد - اقتصادی - رشد اقتصادی - مرکزی - بانک - شرایط - کشور - خودروسازان - صادرات - واردات - اتاق بازرگانی ایران - بازار ارز - بخش خصوصی - رییس کل بانک مرکزی - خبرگزاری - توان - بازار - تامین - استقلال - عبدالناصر همتی - اتاق بازرگانی - کالاهای اساسی - کل بانک مرکزی - قوانین - بزرگ - مشکلات - همتی - تحریم - خصوصی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس ارشد یا دکترای صنایع غذایی در تهران

استخدام کارشناس مهندسی صنایع، مدیریت صنعتی یا بازرگانی در قم

ایران خودرو تولید 17 قطعه با فناوری پیشرفته را به صنعتگران داخلی سپرد

زمان ثبت نام مسکن ملی در شهرهای جدید اعلام شد

پرونده دو میلیارد دلاری پای سه دولت را به میان آورد

معاون وزیر صنعت: کاهش 10 میلیارد دلاری واردات هدف گذاری شده است

پیشران توسعه اسفراین صنعت است اما کشاورزی فراموش نشود

استفاده غیرمتعارف از مشاعات فقط در صورت اجازه همه مالکان مشاعی امکان پذیر است

84 معدن در منطقه ترشیز فعال هستند

گوشت در یزد باز هم ارزان شد

معاون وزیر : مجوزهای صادره از وزارت صنعت کاهش یافت

صادرات 100 هزار دلاری سوخت «بیودیزل» از ارومیه

جشنواره تخصصی و بین المللی خرما در بوشهر

مروری بر خبر های کوتاه استان قزوین+فیلم

فیلم | یک شایعه، مردم را دوباره به صف پمپ بنزین ها کشاند!

رندرهای جدید شیائومی می 10 فاش شد

ماجرای زمین متری 5 میلیون در تهران چیست؟

کدام مدل های پراید امروز گران شد؟

سهمیه بندی بنزین چقدر است؟

5 میلیارد دلار صادرات انجام شد

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی در یک شرکت معتبر/ تهران

استخدام مترجم زبان انگلیسی خانم دریک شرکت معتبر بازرگانی/تهران

نیاز 1280 واحد تولیدی کشور به رسیدگی ویژه

اهدا جهیزیه به نوعروسان با مشارکت خیران

آغاز ساخت مدرسه اوتیسم در مهرشهر بیرجند

باقی مانده اعتبار تسهیلات اشتغال روستایی گیلان سریعتر اختصاص یابد

84 معدن در منطقه ترشیز فعال هستند

پرونده دو میلیارد دلاری پای سه دولت را به میان آورد

استانداردسازی همه جایگاه های فعال سی.ان.جی در کهگیلویه و بویراحمد

تجارت آزاد ایران و اوراسیا با 862 قلم کالا آغاز شد

20 اثر صنعت دست هنرمند اهل بانه ثبت ملی شد

تشکیل پرونده برای بررسی تخلفات احتمالی متولیان بانک مرکزی

بزرگترین شرکت های خودروسازی در سال 2018

رکورد تولید حدود 7 تن پنبه در هر هکتار در خراسان شمالی

نیاز 1280واحد تولیدی کشور به رسیدگی ویژه

تجارت آزاد ایران و اوراسیا با 862 قلم کالا آغاز شد رسانه 7 | اخبار اقتصاد

مرزهای عراق تا اواخر آبان ماه بازگشایی می شوند

مصرف 1.5 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کردستان

افتتاح پروژه های ورزشی در مهاباد با حضور سلطانی فر

قول جهانگیری برای اتمام تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه تا پایان دولت دوازدهم

مالک ناپولی و فروش باشگاه نزدیک به یک میلیارد یورو

پراید با افزایش قیمت به تعطیلات رفت

8 کیلومتراز لوله های فرسوده آب در روستاهای گلپایگان تعویض شد | اخبار ایران و جهان

آغاز پروژه مدرسه اوتیسم در مهرشهر بیرجند

کدام مدل های پراید امروز گران شد؟

تراشیدن کوه برای عبور هواپیما در خراسان

تجارت آزاد ایران و اوراسیا با 862 قلم کالا آغاز شد

سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری شرکت ملی مس در آذربایجان شرقی

قطع گاز در بلوار امام رضا (ع) شهرکرد

8 کیلومتراز لوله های فرسوده آب در روستاهای گلپایگان تعویض شد

اجرای طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی کشور با 32هزار فرصت شغلی

امسال 16 ورزشگاه 5000 نفری به بهره برداری می رسد

آزمایشگاهی که در محوطه دانشگاه حرکت می کند!

مازندران 10 درصد عسل کشور را تولید می کند

کدام مدل های پراید امروز گران شد؟

28 هزار تن انواع آبزیان در لرستان تولید می شود/ تکثیر سالانه 120 تا 130 میلیون بچه ماهی

طرح ریلی خراسان شمالی معطل موافقت آستان قدس 

آغاز کشت گیاهان مرتعی+فیلم

افتتاح پنج طرح ورزشی

برداشت چغندرقند از قطب تولید این محصول

بیش از 3میلیارد برای احداث، تعمیر و خرید مسکن مددجویان گچسارانی هزینه شد

سرمایه گذاری خارجی چین 5.9 درصد جهش کرد رسانه 7 | اخبار اقتصاد

آمادگی افتتاح آلومینیوم جنوب در پاییز 98

تاکید استاندار بر نقش بخش خصوصی در گره گشایی از مشکلات خراسان شمالی

امسال 16 ورزشگاه 5000 نفری به بهره برداری می رسد

معاون وزیر صنعت: کاهش 10 میلیارد دلاری واردات هدف گذاری شده است

استخدام کارشناس و تکنسین چاپ در مشهد

پرسشنامه ارزیابی تاثیر رابطه خرید فروشنده بر عملکرد زنجیره تامین در شرکت

معاون وزیر صمت: کاهش 10 میلیارد دلاری واردات تا سال 1404 هدف گذاری شده است

دلار 8 هزار تومانی منطقی است؟

تحریم ها با هوشیاری ملت خنثی شد/ شاهد وفاق سه جانبه گرایی دولت، کارفرمایی و کارگری هستیم

سرمایه گذاری خارجی چین 5.9 درصد جهش کرد

کانون صرافان: مردم خریدار ارز نیستند

ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه افتتاح شد | اخبار ایران و جهان

تنها 38 درصد شاغلان جدید بیمه شده اند / ایجاد اشتغال در دستور کار دولت است

توسعه کردستان در بعد ملی حائز اهمیت است

400 میلیون تومان اعتبار برای مقاوم سازی گلزار شهدای یاسوج

بذرافشانی و کوپه کاری در 5 هزار هکتار ازمراتع آذربایجان غربی

دستگیری قاچاقچی ارز در یزد

آلمان از دام رکود اقتصادی گریخت

دلار 8 هزار تومانی در بودجه منطقی است؟

کانون صرافان: مردم خریدار ارز نیستند

24 دلیل برای انرژی کم و خستگی مداوم

خانه های صنعت تخلفات سیستم بانکی و دستگاه های اجرایی را شناسایی کنند

خسارت 200 میلیاردی سیل به بخش کشاورزی شهرستان الیگودرز

جزییات ثبت نام در طرح مسکن ملی برای تهرانی ها

اعطای گواهینامه اهتمام و اشتهار به دو واحد تولیدی استان

ظرفیت تولید هزار تن ماهیان خاویاری در لرستان

کلاهبرداری از یک فوتبالیست؛ پای 1.5 میلیارد پول درمیان است!

پرداخت 500میلیون تومان تسهیلات به دهیاری ها بدون ضامن

وزارت کار متولی «تماشای فوتبال» بازنشستگان است یا پاسخ به مطالبات آنان؟

بافت باارزش 300 روستای کشور در حال احیاء است

طرح نوشت؛ دلسردی راکیتیچ از والورده

سکه باز هم جلو رفت/طلا گرمی 410 هزار تومان شد

سکه باز هم جلو رفت

راه اندازی 5 کتابخانه سیار عشایری در مناطق دشوارگذر

کلانتری: دریاچه ارومیه بدون احیا به بیابان نمک تبدیل می شد

بهره برداری از مرکز تولید تخم چشم زده ماهیان سردآبی در الیگودرز + فیلم

اذعان به روند توسعه در آذربایجان غربی

ورزشگاه 15 هزار نفری ارومیه افتتاح شد

ثبات حاکم بر بازار ارز بدون همکاری بخش خصوصی محقق نمی شد

ثبات حاکم بر بازار ارز بدون همکاری بخش خصوصی محقق نمی شد