مطالب مرتبط:
شاهکار سیاست گذاری نمایندگان مجلس!
نامه 57 نماینده برای حذف زبان انگلیسی: شاهکاری از نقصان در سیاستگذاری فرهنگی
شاهکاری از نقصان در سیاستگذاری فرهنگی
مشکلات فرهنگی جامعه دغدغه اصلی اعضای شورای فرهنگ عمومی باشد
بسته فرهنگی حجاب و عفاف با 30 گام به دانشگاه ها ابلاغ شد
-229 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 10:312019-10-21سياسي

شاهکاری از نقصان در سیاست گذاری فرهنگی


57 نماینده مجلس طرحی با عنوان «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور» ارائه کرده اند که یک مقدمه توجیهی، شش ماده و 10 تبصره را دربر گرفته و هزار و 465 کلمه است.

- 57 نماینده مجلس طرحی با عنوان رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور ارائه کرده اند که یک مقدمه توجیهی، شش ماده و 10 تبصره را دربر گرفته و هزار و 465 کلمه است.

این طرح به دلیل ارتباط با حوزه آموزش، از جنس سیاست گذاری فرهنگی است.

نشان خواهم داد که این طرح چگونه عمق فاجعه در سیاست گذاری کشور به طور کلی و سیاست گذاری فرهنگی به طور خاص را نشان می دهد.

قبل از تحلیل این شاهکار سیاست گذاری، بگویم که من با ایده رفع انحصار از زبان انگلیسی و توسعه آموزش سایر زبان ها موافقم.

همیشه حسرت خورده ام که کاش زبان عربی که شش سال به نسل من در مدارس تدریس شد، به شکلی کارآمد و مؤثر تدریس می شد و امروز عربی می دانستم که بسیار به کارم می آمد.

این طرح اما به اسم ایده خوب رفع انحصار از زبان انگلیسی، نشانه بزرگی از نقصان در سیاست گذاری فرهنگی است.

اول.

مقدمه این طرح حاوی این گزاره است: عـدم ضــرورت تعلـیم زبـان خـارجی بــه دانش آموزانی که به هر دلیـل بـه تحصـیل دانشـگاهی نخواهنـد پرداخـت.

سؤال: آیا دانش آموزان از کلاس ششم که آموزش زبان انگلیسی شروع می شود قادرند تعیین کنند که در آینده به دانشگاه می روند یا نمی روند؟ آیا با این طرح دانش آموزان از همان سال ششم به دو دسته تقسیم می شوند و برخی به طور قطعی تصمیم می گیرند که به دانشگاه نروند تا ضرورتی به آموزش زبان نداشته باشند؟ دوم.

چه کسی و بر اساس کدام مطالعه مشخص کرده که فقط کسانی که دانشگاه می روند به زبان خارجی آن هم در دنیای امروز نیاز دارند؟ آیا کسانی که مهارت آموزی می کنند، تخصص هایی در زمینه برنامه نویسی و کامپیوتر یا تخصص های فنی پیدا می کنند به آشنایی با زبان خارجی نیاز ندارند؟ توجه کنیم که در متن این طرح عدم نیاز به آموزش زبان خارجی برای .

دانش آموزانی که باهدف مهارت آموزی و ورود سـریع بـه بـازار کـار مسـیر تحصـیل در شاخه های کار و دانش و یا فنی و حرفه ای را انتخـاب می کنند غیرضروری تشخیص داده شده است.

سوم.

آیا در دنیایی که یادگیری مادام العمر (Lifelong learning) یکی از توصیه های جدی آموزشی برای تبدیل شدن به شهروند مؤثر است، می شود تضمین کرد که آدمی در سن نوجوانی تصمیم بگیرد دانشگاه نرود و تا آخر عمر به آن پایبند بماند و از این رو به زبان خارجی نیاز نداشته باشد؟ چهارم.

این طرح تصریح می کند آموزش زبان در مدارس نسبت به آموزش در آموزشگاه های آزاد زبان کمتر موفقیت آمیز بوده و بهتر است که آموزش تمامی زبان های انگلیسی و غیرانگلیسی از محیط مدارس خارج شده و از طریق آموزشگاه های آزاد صورت گیرد.

اولاً کم نیستند متخصصانی که معتقدند مدارس در آموزش زبان فارسی، ریاضیات، انشا و حتی دروس دینی و زبان عربی هم ناموفق هستند.

آیا با این استدلال که در طرح آمده می توان آموزش همه این ها را به آموزشگاه های آزاد واگذار کرد؟ تفاوت زبان عربی با انگلیسی چیست که نباید آن را به آموزشگاه آزاد سپرد؟ پنجم.

سپردن آموزش زبان خارجی به آموزشگاه های آزاد با تأمین هزینه از سوی والدین، چند پیامد دارد.

اولاً، عمده آموزشگاه های موجود بالاخص در مناطق کمتر توسعه یافته، فقط زبان انگلیسی را آموزش می دهند.

آموزش زبان آلمانی، فرانسه یا چینی و روسی در اکثریت شهرهای کشور وجود ندارد.

بنابراین در نهایت آنها که بروند زبان خارجی بیاموزند، اکثریت شان انگلیسی خواهند آموخت و این طرح به عمومیت آموزش زبان انگلیسی هیچ خدشه ای وارد نمی کند.

ثانیاً، آموزش زبان خارجی نیز با توجه به تأمین هزینه از سوی والدین، بیش از گذشته طبقاتی می شود.

این طرح در درازمدت به احتمال زیاد، فرزندان اقشار ضعیف اقتصادی را از آموزش زبان خارجی محروم می کند.

ثالثاً، تبصره 2 ذیل ماده 3 این طرح، دادن بورسیه برای آموزش زبان خارجی را به خانواده هایی که قادر به تأمین هزینه آموزشگاه آزاد نباشند، پیشنهاد می کند.

وزارت آموزش و پرورش بعد از تصویب این طرح و تبدیل آن به قانون با کار بسیار پیچیده تعیین خانواده هایی که قادر به تأمین هزینه آموزش زبان خارجی فرزندان خود نیستند مواجه می شود.

تلاشی از سوی خانواده های بسیاری برای انتقال این هزینه به آموزش و پرورش شروع می شود که با توجه به وضعیت نظام شناسایی مشخصات اقتصادی و اجتماعی خانوارها در ایران، عواقب ناخوشایند قابل پیش بینی خواهد داشت.

ششم.

یکی از اوج های بی نظیر این طرح جایی است که در تبصره ذیل ماده 1 ذکر شده دانش آموزانی که گرایش نظری را برای تحصیل انتخاب کرده یا می کنند لازم است حداقل مهارت مکفی در یکی از زبان های خارجی مـورد تأیید را کسب کنند.

این تبصره بدان معناست که سیاست گذار (نویسندگان طرح) آموزش زبان خارجی را برای دو دسته رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش ضروری نمی دانند.

بگذارید به برخی رشته های این دو عرصه نگاهی بیندازیم.

گرایش فنی و حرفه ای شامل چهار گروه هنر، مدیریت و خدمات، صنعت و کشاورزی می شود.

گروه هنر رشته هایی نظیر گرافیک، معماری داخلی، انیمیشن و نقشه کشی را دربر می گیرد.

الکتروتکنیک، الکترونیک، مکاترونیک و مخابرات دریایی هم در گروه صنعت قرار دارند.

امور زراعی و صنایع غذایی هم دو رشته از زیرمجموعه گروه کشاورزی هستند.

سؤال این است که کدام عقل سیاست گذاری تشخیص داده است که دانش آموزان این علوم، فنون و حرفه ها به آموزش زبان خارجی نیاز ندارند.

هفتم.

ماده 2 این طرح تصریح می کند که زبان برخی کشورها در اولویت قرار می گیرد.

دانشگاه های ایران نیز می توانند با دانشگاه های آن کشورها تفاهمنامه و همکاری علمی داشته باشند و آن کشورها در برنامه های حداقل 15 ساله همکاری علمی، مُدرس به ایران اعزام کنند و بخشی از هزینه های تربیت معلم و مدرس زبان کشور خود در ایران را بپردازند و حتی در دادن بورسیه به دانش آموزان مدارس مناطق محروم سهیم شوند.

بدیهی است که مشکلات جدی برای معلمان زبان انگلیسی مدارس پیش می آید.

ماده 2 این طرح الزام می کند که 60 درصد بورسیه هایی که دانشگاه های خارجی می دهند به معلمان زبان انگلیسی که کارشان را از دست می دهند اختصاص یابد تا آنها زبان های دیگر را بیاموزند و بتوانند آموزش دهند.

شما تصور کنید که فرانسه، آلمان، چین و روسیه یا اسپانیا، بورسیه به دانشگاه های ما می دهند، در ایران کلاس های آموزش زبان خودشان را برقرار می کنند و هزینه می کنند تا معلمان بیکارشده زبان انگلیسی ایرانی، برای توسعه آموزش زبان کشورشان، تحصیل کنند.

کافی است کسی در دانشگاه های ایرانی برای همکاری با یک دانشگاه خارجی اقدام کرده و دشواری کار را دیده باشد تا بتواند عمق ساده انگاری مندرج در این ماده را درک کند.

هشتم.

سیاست گذار که با این طرح شمار زیادی معلم زبان انگلیسی را بیکار می کند، در ماده 4 طرح، این عده را برای پذیرش سمت های مدیریتی در آموزش و پرورش در اولویت قرار می دهد.

بررسی اثر این پیشنهاد به داده هایی درباره تعداد معلمان زبان انگلیسی و نیازمندی های مدیریتی آموزش و پرورش احتیاج دارد.

تبصره 1 همین ماده، به معلمان زبان انگلیسی اجازه می دهد از قانون منع اشتغال به کار کارکنان دولت مستثنی شده و همزمان کارمند دولت و شاغل در آموزشگاه های آزاد باشند.

این آشکارا توصیه به توسعه موقعیت های تعارض منافع است.

تصور کنید معلمانی را که معلم آموزش و پرورش هستند و در آموزشگاه آزاد هم کار می کنند و تلاش خواهند کرد برای این آموزشگاه ها بازاریابی کنند.

یکی دیگر از اوج های این طرح تبصره دوم ماده 4 است که تصریح می کند با هدف افزایش کیفیت و رقابت، دریافت وجوهی با عنـوان حقوق یا دستمزد یا پـاداش از آموزشـگاه خصوصـی یـا سـازمان خـارجی بورسیه کننده علاوه بر حقوق دریافتی از آموزش وپرورش بـرای معلمـان موضوع این ماده بلامانع خواهد بود.

یعنی راهی باز می شود که معلمان زبان انگلیسی پیشین، حالا به بازاریا ب های آموزشگاه های آزاد زبان در مدارس تبدیل شوند.

عجیب اینکه دریافت دستمزد و پاداش از دانشگاه های خارجی هم به رسمیت شناخته می شود.

تصور کنید که این طرح به شرط تصویب، سبب می شود چند سال بعد شمار زیادی معلم زبان داشته باشیم که تحت عنوان پاداش و دستمزد، از دانشگاه های خارجی حقوق دریافت می کنند.

سرویس های امنیتی چرا نباید از این تبصره برای هزینه کردن در ایران استفاده کنند؟ این طرح بر شمار استعلام های امنیتی نیز می افزاید.

همکاری با دانشگاه ها و مؤسسات خارجی برای توسعه فعالیت های آموزش زبان و دادن بورسیه، خیلی سریع به موضوعی امنیتی بدل خواهد شد و نهادهای امنیتی را درگیر بررسی همکاری های دانشگاه ها با شرکای خارجی در قالب این گونه مؤسسات خواهد کرد.

نهم.

فرض کنید این طرح به قانون تبدیل شد.

علاوه بر همه نقدهایی که در بالا به آن وارد شد، فکر کنید که نظام آموزش عالی کشور همین الان دائم فشار می آورد که اساتید و دانشجویان مقالات بیشتری به زبان انگلیسی منتشر کنند تا تعداد مقالات نمایه شده کشور در پایگاه های ثبت مقالات بالا برود.

این تناقض را چگونه باید حل کرد که آموزش زبان انگلیسی حذف می شود و از طرف دیگر از اساتید و دانشجویان خواسته می شود بر شمار مقالات انگلیسی خود بیفزایند؟ دهم.

این طرح همان طور که یکی از روحانیون طراح آن در مصاحبه ای گفته، پیش زمینه ای امنیتی و معطوف به سوءظن نسبت به انگلیس و امریکا دارد و گویی تلاشی برای بستن راه نفوذ این کشورهاست.

بستن راه نفوذ خیلی خوب است، اما مگر آلمان، فرانسه، چین و روسیه در پی نفوذ به بقیه کشورها نیستند؟ خیرخواهی یا کمتر شر بودن این دسته از کشورها، یا تمایل کمترشان به نفوذ، کجا و چگونه مشخص شده است؟ یازدهم.

این طرح وزارت آموزش و پرورش را مکلف می کند که برای آموزش زبان در آموزشگاه های آزاد قیمت گذاری کند.

مداخلات دولت در اقتصاد ایران قصه مثنوی هفتاد من و غصه ای پهن دامن است و این طرح مداخله ای دیگر است و به تبع آن بر فساد بیشتر می افزاید.

داستان قیمت گذاری خدمات مدارس غیرانتفاعی و عوارض آن هنوز دامنگیر مردم است و این طرح قیمت گذاری آموزش زبان را هم می افزاید.

سؤال این است که چرا آموزشگاه ها باید قیمت گذاری و آموزش آزاد خود را رها کنند و تن به قیمت گذاری دولتی بدهند و حتی معلمان بیکار شده مدارس را در آموزشگاه خود بپذیرند؟ آیا فساد بر محور این مداخله دولت در آموزش شکل نمی گیرد؟ نتیجه گیری وقتی بررسی کوتاه و مبتنی بر تحلیل- و نه حتی مبتنی بر داده های تجربی- چنین نقصان هایی را آشکار می کند، معلوم می شود که نظام سیاست گذاری فرهنگی در کشور تا چه اندازه در معرض خطاست.

معلوم می شود چگونه ایده خوبی نظیر گسترده تر کردن دایره آموزش زبان خارجی را می توان با تمسک به سخنان رهبری نظام به بدترین شکل تصویر کرد.

این گونه طرح ها فقط بر دایره بی اعتمادی ها به ظرفیت های نظام سیاسی برای حل مسائل می افزایند.

این طرح نه ظرفیت آموزش زبان در مدارس را بهبود می بخشد، نه بر عدالت آموزشی می افزاید و اگر به مشکلات امنیتی بیشتر نینجامد، چیزی از دغدغه های امنیتی طراحانش نخواهد کاست.

*عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی منبع: روزنامه ایران
کلید واژه ها: زبان انگلیسی - زبان - آموزش - دانش آموزان - دانش - آموزش زبان - انگلیسی - سیاست - دانشگاه - فرهنگی - نماینده مجلس - خارجی - نماینده - شاهکار - نشان - همگانی - کشور - برنامه نویسی - فنی و حرفه ای - تصمیم - مهارت - مدارس - امروز - ماده - مجلس - ایده - عربی - نظام - کامپیوتر - نوجوانی

آخرین اخبار سرویس:
سردار سلیمانی: نیروهای امنیتی با سعه صدر با این اتفاقات برخورد کردند

بیانات رهبر انقلاب در خصوص شخصیت علامه طباطبایی

لاریجانی: همه بخش ها باید نسبت به رفع دغدغه های مردم همت داشته باشند

ایجاد امنیت هزینه دارد!

تسهیلات بانکی به سربازان دارای مدرک بین المللی فنی ارائه می شود

نمایندگان آمریکایی ترامپ را به کنگره فراخواندند

متاسفانه تمام راه ها برای اعتراض را بسته اند/ نگاه به مردم نگاهی مجرمانه است / شورای عالی امنیت ملی با کدام مجوز اینترنت را قطع کرده؟

کانون جنگ آفرینی و تشنج در منطقه، رژیم کودک کش صهیونیستی است

پرونده سیاه یکی از غارتگران حقوق ملت ایران

شرکت حدود دو هزار طلبه در طرح پژوهش تابستانه

به معترضان تریبون بدهید

کرسی ترویجی نقد کتاب قاعده حسن و قبح عقلی برگزار می شود

اطلاعیه شماره 3 ستاد انتخابات کشور

کارگاه آموزش زبان انگلیسی در مدرسه علمیه امام صادق (ع) قروه افتتاح شد

شکل گیری صف بندی های سیاسی جدید در افغانستان

چندهمسری؛ منوی باز برای تنوع طلبی سودجویان/ تجرد قطعی راه حل خود را دارد

مصباحی مقدم: نمایندگان از طرح افزایش قیمت بنزین مطلع بودند

حمله آشوب طلبان به مدرسه المهدی اهواز

رییس جمهور جدید سریلانکا سوگند یاد کرد

بازنگری در ترکیب اعضای هیئت نظارت در انتخابات

اتفاقات خوب هفته کتاب در شهرستان فسا

ظهور داعش تمایل اروپاییان را به شیعه شناسی بیشتر کرد

انتقاد سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس به موضوع جلسه علنی امروز

لزوم مراقبت کامل مسئولین از افزایش قیمت کالا ها به بهانه اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت

حرکت خودجوش مردم بصیر امروز ساعت 15 در زنجان

حرکت خودجوش مردم زنجان در حمایت از مواضع رهبری

برگزاری همایش نقش علم اصول در تفسیر | تاییدیه 6مرجع تقلید برای روز علم اصول

رییس جمهور خود را فدای مصالح مردم و کشور کرد

نشست اساتید حوزه همدان با مدیر حوزه و نماینده ولی فقیه در استان

پوستر | شهید مهدی زین الدین

پاسخ به اینکه چرا عربی نماز بخوانیم؟

نگرانی از عدم نظارت بر مراکز تولید توتون و تنباکو

جلسه کمیسیون اقتصادی برای بررسی افزایش نرخ بنزین برگزار می شود

نشست این ماه آیین آواز لغو شد

تخریب اموال عمومی کار مردم نیست /مردم مطالبات خود را از طریق تریبون های نماز جمعه به گوش مسوولان برسانند

الحاق به سی اف تی و پالرمو در شرایطی که آمریکا از اشرار حمایت می کند بی معناست

کرمانشاه آرام است

حوزه های علمیه کانون فکری و عقیدتی جهان اسلام اند

تخریب و آتش زدن اموال عمومی کار عوامل بیگانه و آشوب گر است

سهیل صحرانورد نشست خبری «رییس سازمان بسیج مستضعفین»

قدرت معنوی ایران تهدیدهای داخلی و خارجی را خنثی می کند

دستگاه های امنیتی با خرابکاران برخورد کنند| دولت مراقب افزایش قیمت ها باشد

استخدام نیروی بسته بند و اتوکار خانم یا آقا در تهران

ردپای عوامل بیگانه و ضد انقلاب در حوادث چند روز اخیر کشور

هدف آمریکا نسبت به ایران چیزی جز به هم ریختن امنیت کشور و آتش زدن منافع ملت نیست

مخالفت های مردمی با تخریب اموال عمومی

ربیعی: رییس جمهور خود را فدای مردم و مصالح کلان کشور کرد

پرداخت حقوق کلیه کارکنان وظیفه نیروهای مسلح از طریق بانک سپه

نام نویسی 600 نفر برای جذب خاص روحانیان عتبات

شخصیتی مانند حضرت آیت الله خامنه ای برای رهبری انقلاب نداریم

برترین عبادت دعاست

تاکید مجلسی ها بر مسئولیت سنگین دولت برای کنترل قیمت ها

استخدام همکار خانم با مدرک پرستاری در آسایشگاه سالمندان

استخدام نیروی اپیلاسیون کار ماهر و مجرب در تهران

لایحه تجارت اصلاح شد

مسؤولان دغدغه های مردم را برطرف کنند

ایران و آیین زرتشت

چهاردهمین نمایشگاه بین المللی کتاب و مطبوعات مازندران در ساری گشایش یافت

چرا پارلمان در ماجرای افزایش قیمت بنزین کنار گذاشته شد؟/ خلاء اقتصاددانان در مجلس

یک معترض در اسلامشهر، جان باخت

از گرانی بنزین ناراحتید؟ فیلم جوکر را تماشا کنید!

برگزاری همایش نقش علم اصول در تفسیر

ضرورت بازنگری در ترکیب اعضای هیات نظارت در انتخابات

نماینده ملایر: وزارت جهاد کشاورزی اصلاح الگوی کشت را اجرایی نکرده است

نامه عارف به لاریجانی برای برگزاری جلسه ای با حضور روحانی و رییسی درباره بنزین

برگزاری ششمین جشن سالانه موسیقی به تعویق افتاد

نشان روز قم رونمایی شد

راه کار ساده حجت الاسلام قرائتی برای استجابت دعا+فیلم

نشست خبری پنجمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی

سرانه مسجد در استان کرمان قابل دفاع است

توحش اغتشاشگران در شهرقدس/ آتش زدن به قرآن و شهادت کارمند شهرداری ملارد

تشییع مامور انتظامی کرمانشاه که در درگیری با اغتشاشگران به شهادت رسید

پرداخت 6 میلیارد ریال کمک هزینه ازداوج به مددجویان کمیته امداد بروجرد

کدام کفپوش مناسب خانه ی شماست؟

تشکیل کمیسیون فناوری و اقتصاد دانش بنیان در شورای عالی انقلاب فرهنگی/ تاکید بر افزایش اشتغالزایی با توسعه ی اقتصاد دانش بنیان

«توکلی کجانی» سرپرست فرمانداری ری شد

طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان پیگیری شود

برنامه های رویداد هفته ایران دیجیتال تشریح شد

سخنگوی دولت: دولت تصمیمی که با تمام سران قوا و کارشناسان اتخاذ کرد را عملی کرد

بیشتر قدردان داشته هایمان باشیم/ پدافندغیرعامل مورد توجه باشد

ربیعی: برخی به بهانه اجرای مصوبه به اغتشاش نامتعارف پرداختند

اکثریت مردم آمریکا خواهان برکناری ترامپ هستند

کوهکن: مراجع تصمیم گیر بعد از برقراری شرایط مد نظرشان اتصال اینترنت را برقرار کنند

«توکلی کجانی» شرپرست فرمانداری ری شد

جشن «موسیقی ما» لغو شد

زمان برگزاری ششمین جشن سالانه موسیقی ما تغییر کرد

عناوین روزنامه های اقتصادی دوشنبه 27 آبان ماه

اجرای 10 طرح مشارکتی در زمینه مرمت آثار تاریخی روستای ابیانه

سردار سلیمانی: تعداد زیادی از عوامل اغتشاشات شناسایی و دستگیر شده اند/ 400 یادواره شهدا در هفته بسیج در کشور برگزار می شود

معاون رییس جمهور به شورای شهر تهران می آید/ ارائه گزارش در خصوص شهر هوشمند

استخدام وردست آرایشگر آقا در محدوده جمهوریِ تهران

جشن «موسیقی ما» لغو شد

استخدام بازاریاب خانم جهت شال و روسری در البرز

استخدام تعدادی بساب کار و جوشکار ماهر و نیمه ماهر در تهران

استخدام آرایشگر خانم جهت یک سالن زنانه در البرز

چهار توصیه خداوند پیامبر(ص) و ارمغان بهشت

90 عکس از تخریب بانک ها و پمپ بنزین ها در خشم ناشی از گرانی بنزین!

پیگیری مطالبات مردمی از وظایف کلیدی امامان جمعه است/ مطالبات در فضای آرام پیگیری شود

فارس من| تعرفه خدمات مهندسی اعلام و ابلاغ شد

سردار سلیمانی: اجرای 6000 پروژه محرومیت زدایی توسط گروه های جهادی

شاهکاری از نقصان در سیاست گذاری فرهنگی

شاهکاری از نقصان در سیاست گذاری فرهنگی