مطالب مرتبط:
شاهکار سیاست گذاری نمایندگان مجلس!
نامه 57 نماینده برای حذف زبان انگلیسی: شاهکاری از نقصان در سیاستگذاری فرهنگی
شاهکاری از نقصان در سیاستگذاری فرهنگی
مشکلات فرهنگی جامعه دغدغه اصلی اعضای شورای فرهنگ عمومی باشد
بسته فرهنگی حجاب و عفاف با 30 گام به دانشگاه ها ابلاغ شد
-229 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 10:312019-10-21سياسي

شاهکاری از نقصان در سیاست گذاری فرهنگی


57 نماینده مجلس طرحی با عنوان «رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور» ارائه کرده اند که یک مقدمه توجیهی، شش ماده و 10 تبصره را دربر گرفته و هزار و 465 کلمه است.

- 57 نماینده مجلس طرحی با عنوان رفع انحصار از زبان انگلیسی در نظام آموزش همگانی کشور ارائه کرده اند که یک مقدمه توجیهی، شش ماده و 10 تبصره را دربر گرفته و هزار و 465 کلمه است.

این طرح به دلیل ارتباط با حوزه آموزش، از جنس سیاست گذاری فرهنگی است.

نشان خواهم داد که این طرح چگونه عمق فاجعه در سیاست گذاری کشور به طور کلی و سیاست گذاری فرهنگی به طور خاص را نشان می دهد.

قبل از تحلیل این شاهکار سیاست گذاری، بگویم که من با ایده رفع انحصار از زبان انگلیسی و توسعه آموزش سایر زبان ها موافقم.

همیشه حسرت خورده ام که کاش زبان عربی که شش سال به نسل من در مدارس تدریس شد، به شکلی کارآمد و مؤثر تدریس می شد و امروز عربی می دانستم که بسیار به کارم می آمد.

این طرح اما به اسم ایده خوب رفع انحصار از زبان انگلیسی، نشانه بزرگی از نقصان در سیاست گذاری فرهنگی است.

اول.

مقدمه این طرح حاوی این گزاره است: عـدم ضــرورت تعلـیم زبـان خـارجی بــه دانش آموزانی که به هر دلیـل بـه تحصـیل دانشـگاهی نخواهنـد پرداخـت.

سؤال: آیا دانش آموزان از کلاس ششم که آموزش زبان انگلیسی شروع می شود قادرند تعیین کنند که در آینده به دانشگاه می روند یا نمی روند؟ آیا با این طرح دانش آموزان از همان سال ششم به دو دسته تقسیم می شوند و برخی به طور قطعی تصمیم می گیرند که به دانشگاه نروند تا ضرورتی به آموزش زبان نداشته باشند؟ دوم.

چه کسی و بر اساس کدام مطالعه مشخص کرده که فقط کسانی که دانشگاه می روند به زبان خارجی آن هم در دنیای امروز نیاز دارند؟ آیا کسانی که مهارت آموزی می کنند، تخصص هایی در زمینه برنامه نویسی و کامپیوتر یا تخصص های فنی پیدا می کنند به آشنایی با زبان خارجی نیاز ندارند؟ توجه کنیم که در متن این طرح عدم نیاز به آموزش زبان خارجی برای .

دانش آموزانی که باهدف مهارت آموزی و ورود سـریع بـه بـازار کـار مسـیر تحصـیل در شاخه های کار و دانش و یا فنی و حرفه ای را انتخـاب می کنند غیرضروری تشخیص داده شده است.

سوم.

آیا در دنیایی که یادگیری مادام العمر (Lifelong learning) یکی از توصیه های جدی آموزشی برای تبدیل شدن به شهروند مؤثر است، می شود تضمین کرد که آدمی در سن نوجوانی تصمیم بگیرد دانشگاه نرود و تا آخر عمر به آن پایبند بماند و از این رو به زبان خارجی نیاز نداشته باشد؟ چهارم.

این طرح تصریح می کند آموزش زبان در مدارس نسبت به آموزش در آموزشگاه های آزاد زبان کمتر موفقیت آمیز بوده و بهتر است که آموزش تمامی زبان های انگلیسی و غیرانگلیسی از محیط مدارس خارج شده و از طریق آموزشگاه های آزاد صورت گیرد.

اولاً کم نیستند متخصصانی که معتقدند مدارس در آموزش زبان فارسی، ریاضیات، انشا و حتی دروس دینی و زبان عربی هم ناموفق هستند.

آیا با این استدلال که در طرح آمده می توان آموزش همه این ها را به آموزشگاه های آزاد واگذار کرد؟ تفاوت زبان عربی با انگلیسی چیست که نباید آن را به آموزشگاه آزاد سپرد؟ پنجم.

سپردن آموزش زبان خارجی به آموزشگاه های آزاد با تأمین هزینه از سوی والدین، چند پیامد دارد.

اولاً، عمده آموزشگاه های موجود بالاخص در مناطق کمتر توسعه یافته، فقط زبان انگلیسی را آموزش می دهند.

آموزش زبان آلمانی، فرانسه یا چینی و روسی در اکثریت شهرهای کشور وجود ندارد.

بنابراین در نهایت آنها که بروند زبان خارجی بیاموزند، اکثریت شان انگلیسی خواهند آموخت و این طرح به عمومیت آموزش زبان انگلیسی هیچ خدشه ای وارد نمی کند.

ثانیاً، آموزش زبان خارجی نیز با توجه به تأمین هزینه از سوی والدین، بیش از گذشته طبقاتی می شود.

این طرح در درازمدت به احتمال زیاد، فرزندان اقشار ضعیف اقتصادی را از آموزش زبان خارجی محروم می کند.

ثالثاً، تبصره 2 ذیل ماده 3 این طرح، دادن بورسیه برای آموزش زبان خارجی را به خانواده هایی که قادر به تأمین هزینه آموزشگاه آزاد نباشند، پیشنهاد می کند.

وزارت آموزش و پرورش بعد از تصویب این طرح و تبدیل آن به قانون با کار بسیار پیچیده تعیین خانواده هایی که قادر به تأمین هزینه آموزش زبان خارجی فرزندان خود نیستند مواجه می شود.

تلاشی از سوی خانواده های بسیاری برای انتقال این هزینه به آموزش و پرورش شروع می شود که با توجه به وضعیت نظام شناسایی مشخصات اقتصادی و اجتماعی خانوارها در ایران، عواقب ناخوشایند قابل پیش بینی خواهد داشت.

ششم.

یکی از اوج های بی نظیر این طرح جایی است که در تبصره ذیل ماده 1 ذکر شده دانش آموزانی که گرایش نظری را برای تحصیل انتخاب کرده یا می کنند لازم است حداقل مهارت مکفی در یکی از زبان های خارجی مـورد تأیید را کسب کنند.

این تبصره بدان معناست که سیاست گذار (نویسندگان طرح) آموزش زبان خارجی را برای دو دسته رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش ضروری نمی دانند.

بگذارید به برخی رشته های این دو عرصه نگاهی بیندازیم.

گرایش فنی و حرفه ای شامل چهار گروه هنر، مدیریت و خدمات، صنعت و کشاورزی می شود.

گروه هنر رشته هایی نظیر گرافیک، معماری داخلی، انیمیشن و نقشه کشی را دربر می گیرد.

الکتروتکنیک، الکترونیک، مکاترونیک و مخابرات دریایی هم در گروه صنعت قرار دارند.

امور زراعی و صنایع غذایی هم دو رشته از زیرمجموعه گروه کشاورزی هستند.

سؤال این است که کدام عقل سیاست گذاری تشخیص داده است که دانش آموزان این علوم، فنون و حرفه ها به آموزش زبان خارجی نیاز ندارند.

هفتم.

ماده 2 این طرح تصریح می کند که زبان برخی کشورها در اولویت قرار می گیرد.

دانشگاه های ایران نیز می توانند با دانشگاه های آن کشورها تفاهمنامه و همکاری علمی داشته باشند و آن کشورها در برنامه های حداقل 15 ساله همکاری علمی، مُدرس به ایران اعزام کنند و بخشی از هزینه های تربیت معلم و مدرس زبان کشور خود در ایران را بپردازند و حتی در دادن بورسیه به دانش آموزان مدارس مناطق محروم سهیم شوند.

بدیهی است که مشکلات جدی برای معلمان زبان انگلیسی مدارس پیش می آید.

ماده 2 این طرح الزام می کند که 60 درصد بورسیه هایی که دانشگاه های خارجی می دهند به معلمان زبان انگلیسی که کارشان را از دست می دهند اختصاص یابد تا آنها زبان های دیگر را بیاموزند و بتوانند آموزش دهند.

شما تصور کنید که فرانسه، آلمان، چین و روسیه یا اسپانیا، بورسیه به دانشگاه های ما می دهند، در ایران کلاس های آموزش زبان خودشان را برقرار می کنند و هزینه می کنند تا معلمان بیکارشده زبان انگلیسی ایرانی، برای توسعه آموزش زبان کشورشان، تحصیل کنند.

کافی است کسی در دانشگاه های ایرانی برای همکاری با یک دانشگاه خارجی اقدام کرده و دشواری کار را دیده باشد تا بتواند عمق ساده انگاری مندرج در این ماده را درک کند.

هشتم.

سیاست گذار که با این طرح شمار زیادی معلم زبان انگلیسی را بیکار می کند، در ماده 4 طرح، این عده را برای پذیرش سمت های مدیریتی در آموزش و پرورش در اولویت قرار می دهد.

بررسی اثر این پیشنهاد به داده هایی درباره تعداد معلمان زبان انگلیسی و نیازمندی های مدیریتی آموزش و پرورش احتیاج دارد.

تبصره 1 همین ماده، به معلمان زبان انگلیسی اجازه می دهد از قانون منع اشتغال به کار کارکنان دولت مستثنی شده و همزمان کارمند دولت و شاغل در آموزشگاه های آزاد باشند.

این آشکارا توصیه به توسعه موقعیت های تعارض منافع است.

تصور کنید معلمانی را که معلم آموزش و پرورش هستند و در آموزشگاه آزاد هم کار می کنند و تلاش خواهند کرد برای این آموزشگاه ها بازاریابی کنند.

یکی دیگر از اوج های این طرح تبصره دوم ماده 4 است که تصریح می کند با هدف افزایش کیفیت و رقابت، دریافت وجوهی با عنـوان حقوق یا دستمزد یا پـاداش از آموزشـگاه خصوصـی یـا سـازمان خـارجی بورسیه کننده علاوه بر حقوق دریافتی از آموزش وپرورش بـرای معلمـان موضوع این ماده بلامانع خواهد بود.

یعنی راهی باز می شود که معلمان زبان انگلیسی پیشین، حالا به بازاریا ب های آموزشگاه های آزاد زبان در مدارس تبدیل شوند.

عجیب اینکه دریافت دستمزد و پاداش از دانشگاه های خارجی هم به رسمیت شناخته می شود.

تصور کنید که این طرح به شرط تصویب، سبب می شود چند سال بعد شمار زیادی معلم زبان داشته باشیم که تحت عنوان پاداش و دستمزد، از دانشگاه های خارجی حقوق دریافت می کنند.

سرویس های امنیتی چرا نباید از این تبصره برای هزینه کردن در ایران استفاده کنند؟ این طرح بر شمار استعلام های امنیتی نیز می افزاید.

همکاری با دانشگاه ها و مؤسسات خارجی برای توسعه فعالیت های آموزش زبان و دادن بورسیه، خیلی سریع به موضوعی امنیتی بدل خواهد شد و نهادهای امنیتی را درگیر بررسی همکاری های دانشگاه ها با شرکای خارجی در قالب این گونه مؤسسات خواهد کرد.

نهم.

فرض کنید این طرح به قانون تبدیل شد.

علاوه بر همه نقدهایی که در بالا به آن وارد شد، فکر کنید که نظام آموزش عالی کشور همین الان دائم فشار می آورد که اساتید و دانشجویان مقالات بیشتری به زبان انگلیسی منتشر کنند تا تعداد مقالات نمایه شده کشور در پایگاه های ثبت مقالات بالا برود.

این تناقض را چگونه باید حل کرد که آموزش زبان انگلیسی حذف می شود و از طرف دیگر از اساتید و دانشجویان خواسته می شود بر شمار مقالات انگلیسی خود بیفزایند؟ دهم.

این طرح همان طور که یکی از روحانیون طراح آن در مصاحبه ای گفته، پیش زمینه ای امنیتی و معطوف به سوءظن نسبت به انگلیس و امریکا دارد و گویی تلاشی برای بستن راه نفوذ این کشورهاست.

بستن راه نفوذ خیلی خوب است، اما مگر آلمان، فرانسه، چین و روسیه در پی نفوذ به بقیه کشورها نیستند؟ خیرخواهی یا کمتر شر بودن این دسته از کشورها، یا تمایل کمترشان به نفوذ، کجا و چگونه مشخص شده است؟ یازدهم.

این طرح وزارت آموزش و پرورش را مکلف می کند که برای آموزش زبان در آموزشگاه های آزاد قیمت گذاری کند.

مداخلات دولت در اقتصاد ایران قصه مثنوی هفتاد من و غصه ای پهن دامن است و این طرح مداخله ای دیگر است و به تبع آن بر فساد بیشتر می افزاید.

داستان قیمت گذاری خدمات مدارس غیرانتفاعی و عوارض آن هنوز دامنگیر مردم است و این طرح قیمت گذاری آموزش زبان را هم می افزاید.

سؤال این است که چرا آموزشگاه ها باید قیمت گذاری و آموزش آزاد خود را رها کنند و تن به قیمت گذاری دولتی بدهند و حتی معلمان بیکار شده مدارس را در آموزشگاه خود بپذیرند؟ آیا فساد بر محور این مداخله دولت در آموزش شکل نمی گیرد؟ نتیجه گیری وقتی بررسی کوتاه و مبتنی بر تحلیل- و نه حتی مبتنی بر داده های تجربی- چنین نقصان هایی را آشکار می کند، معلوم می شود که نظام سیاست گذاری فرهنگی در کشور تا چه اندازه در معرض خطاست.

معلوم می شود چگونه ایده خوبی نظیر گسترده تر کردن دایره آموزش زبان خارجی را می توان با تمسک به سخنان رهبری نظام به بدترین شکل تصویر کرد.

این گونه طرح ها فقط بر دایره بی اعتمادی ها به ظرفیت های نظام سیاسی برای حل مسائل می افزایند.

این طرح نه ظرفیت آموزش زبان در مدارس را بهبود می بخشد، نه بر عدالت آموزشی می افزاید و اگر به مشکلات امنیتی بیشتر نینجامد، چیزی از دغدغه های امنیتی طراحانش نخواهد کاست.

*عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی منبع: روزنامه ایران
کلید واژه ها: زبان انگلیسی - زبان - آموزش - دانش آموزان - دانش - آموزش زبان - انگلیسی - سیاست - دانشگاه - فرهنگی - نماینده مجلس - خارجی - نماینده - شاهکار - نشان - همگانی - کشور - برنامه نویسی - فنی و حرفه ای - تصمیم - مهارت - مدارس - امروز - ماده - مجلس - ایده - عربی - نظام - کامپیوتر - نوجوانی

آخرین اخبار سرویس:
آشوبگری در کشور با طراحی منافقان، سلطنت طلبان و ایادی استکبار جهانی

دشمن می خواهد مردم را از صندوق رأی دور کند

مدیرکل موقت آژانس انرژی اتمی: همکاری های فعالی با ایران داریم

خوزستان روز جمعه علیه آشوبگران می خروشد

سلاح اتمی هیچ جایگاهی در سیاست ها و دکترین دفاعی ایران ندارد

آشنا: خیال کردند عملیات فروغ جاودان 2 را کلید زده اند

غریب آبادی: ایران هیچ یک از تعهدات بین المللی خود را نقض نکرده است

نیروی انتظامی در حفظ امنیت کشور خوش می درخشد

اوج قدرت الهی در زمان ظهور نمایان می شود

بیانیه دعوت از مردم برای حضور در راهپیمایی محکومیت اعمال اغتشاشگران

حضور دانش آموزان در مدرسه علمیه خواهران امام خمینی

نقش سلطنت طلب ها و منافقین در پروژه ناامن سازی کشور

انزوای آمریکا در نشست آژانس درباره ایران

مومنی که بر اعمال دیگران ناظر است

مومن به مقدسات توهین نمی کند + عکس

حضور دانش آموزان در مدرسه علمیه خواهران امام خمینی

دشمن می خواهد مردم را از صندوق رأی دور کنند

انقلاب دست مستکبران را از منافع کشور کوتاه کرد

عطریانفر: طرح «سرا» فعلا مسکوت شد/ باید شیوه ای پیدا کنیم که مورد حمایت خاتمی باشد

گرانی بنزین چیزی را حل نمی کند

آیت الله العظمی نوری همدانی: دشمنان خیلی سرمایه گذاری کردند ولی مشت آن ها باز شد

مومن به مقدسات توهین نمی کند

واکنش حسام الدین آشنا به ناآرامی های اخیر در کشور

تجدید میثاق بسیجیان با آرمان های حضرت امام(س)

سرطان معده در مازندران شایع است/ ارسال 202 مقاله به همایش

عضو شورای شهر شاهین‌شهر علیه پایگاه خبری صدای جویا طرح دعوا کرد

توضیحِ نظرِ خبرگان درباره شبکه های اجتماعی

عطریانفر: طرح «سرا» فعلا مسکوت شد/ باید شیوه ای پیدا کنیم که مورد حمایت خاتمی باشد

آمریکا از اعتراضات ایران خشنود است

آیت الله نوری همدانی: مشت دشمنان در آشوب های اخیر باز شد

هشدار علی مطهری به وزیر کشور درباره اینترنت

خبرهای تازه از اتصال اینترنت در کشور

رکورد ترافیک داخلی را در استفاده از اینترنت شکستیم

روسیه از انزوای آمریکا در نشست آژانس درباره ایران خبر داد

اخبارکوتاه بخش خبری20 سیمای گلستان، 30آبان

عطریانفر: طرح «سرا» فعلا مسکوت شد/ باید شیوه ای پیدا کنیم که مورد حمایت خاتمی باشد

انقلاب دست مستکبران را از منافع کشور کوتاه کرد

نظر مجلس خبرگان درباره فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی از زبان سید احمد خاتمی

تصویر/ تحریف به سبک بی بی سی!

طرح های محرومیت زدایی سپاه در سرباز اجرا شد

توضیح سیداحمد خاتمی درباره نظر مجلس خبرگان درباره فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی

تصویب جلوگیری از فعالیت مجدد شبکه های خارجی

تنها راه حفظ برجام، اجرای تعهدات تمامی طرف ها است/ اروپا برای حفظ مهمترین دستاورد دیپلماسی، هزینه بپردازد

اعضای مجلس خبرگان رهبری عضو سامانه ثبت دارایی های مسئولان شدند

احمد خاتمی: مجلس خبرگان قانون گذاری نمی کند

شعرخوانی میثم مطیعی با موضوع «فتنه 98»

احمد خاتمی: نظر کمیسیون سیاسی درباره شبکه های مجازی توصیه ای بوده / مجلس خبرگان قانون گذاری نمی کند

گلزار شهدای دفاع مقدس ومدافع حرم خوزستان عطرافشانی شد

روسیه از انزوای آمریکا در نشست امروز آژانس درباره ایران خبر داد

نخستین نمایشگاه رسانه های علم محور

هشدار علی مطهری به وزیر کشور درباره اینترنت

موانع درک شیرین حضور در مساجد برای خردسالان

احمد خاتمی: نظر کمیسیون سیاسی درباره شبکه های مجازی توصیه ای بوده

غریب آبادی : حفظ برجام منوط به پایبندی همه طرفهاست

شعرخوانی میثم مطیعی با موضوع «فتنه 98»

راهپیمایی حمایت از امنیت و اقتدار کشور در قم

خروش کرمانی ها در محکومیت فتنه اشرار + عکس

اعضای شورای نگهبان عضو سامانه ثبت دارایی های مسئولان شدند

راهپیمایی مردم اهواز در محکومیت آشوب های اخیر دوم آذر برگزار می شود

ملت پای انقلاب

یادواره 92هزار بسیجی شهید کشور

غبارروبی مزار شهدای گمنام کیش در آستانه هفته بسیج

عامل انسداد بزرگراه امام علی(ع) بازداشت شد

اعضای مجلس خبرگان رهبری عضو سامانه ثبت دارایی های مسئولان شدند | اخبار ایران و جهان

وجود حجت خدا روی زمین بدون نماز بی اثر است

راه های برقراری ارتباط مؤثر را بشناسید

ماجرای نظر مجلس خبرگان درباره فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی از زبان سید احمد خاتمی

پاسخ قاطع ایران در نشست شورای حکام

عملیات تاخت آبی خاکی در ساحل بندرعباس

ماجرای نظر مجلس خبرگان درباره فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی از زبان سید احمد خاتمی

اعضای مجلس خبرگان رهبری عضو سامانه ثبت دارایی های مسئولان شدند

ششمین دوره کتاب گردی همزمان با روز پایانی بیست وهفتمین هفته کتاب

آخرین مهلت ارسال مقاله به دومین همایش بین المللی آتش نشانی

چطور ارتباط مؤثر برقرار کنیم

راهپیمایی مردمی حمایت از اقتدار و امنیت در قشم برگزار می شود

مزدک میرزایی به زودی روی آنتن شبکه ماهواره ای!

::کاظمی- نشست فصلی شورای حکام

محفل قمپز

اخبارکوتاه بخش خبری 20 سیمای گلستان، 30 آبان

تنها راه حفظ برجام، اجرای تعهدات تمامی طرف ها است/ اروپا برای حفظ مهمترین دستاورد دیپلماسی، هزینه بپردازد

سلطنت طلبان و گروهک منافقین عامل اختشاشات اخیر بودند

معاون استاندار: ملاک کار نباید تخصیص اعتبار باشد

پیشنهاد دولت برای برگزاری اعتراضات قانونی چه بود؟/برای «دیرین دیرین» احضار می شویم!/هجوم خودروداران برای گازسوز کردن خودروها/کشف جسد نماینده اسبق مجلس در ساختمان نیمه کاره

توضیح سیداحمد خاتمی در خصوص نظر مجلس خبرگان درباره فعالیت شبکه های اجتماعی خارجی

موانع درک شیرین حضور در مساجد برای خردسالان

علی مطهری: وقت آن رسیده است که اینترنت وصل شود

اجرای یکجانبه برجام غیرعملی است

پاسخ قاطع ایران در نشست شورای حکام

بن بستی برای ما وجود ندارد

دومین دوره آموزش عالی قاریان ممتاز آغاز شد

سخنگوی قوه قضاییه: عامل انسداد بزرگراه امام علی(ع) دستگیر شد

به یاد «رضا»

دستگیری 50 نفر از سرکردگان اغتشاشات در کردستان

ستاد فرماندهی نداجا در بندرعباس افتتاح شد

واکنش آیت الله جوادی آملی به حمله به مساجد در ناآرامی های اخیر

دستگیری یک مدیر تلگرامی به اتهام اغتشاش بنزینی

شکایت از ذوالنوری به دلیل برهم زدن امنیت ملی/ درباره قطعی اینترنت توضیح خواستیم

سخنگوی قوه قضاییه: عامل انسداد بزرگراه امام علی (ع) دستگیر شد

آیت الله خاتمی: نظر کمیسیون سیاسی درباره شبکه های مجازی توصیه ای بوده / مجلس خبرگان قانون گذاری نمی کند

ششمین دوره کتاب گردی همزمان با روز پایانی بیست وهفتمین هفته کتاب

شاهکاری از نقصان در سیاست گذاری فرهنگی

شاهکاری از نقصان در سیاست گذاری فرهنگی