مطالب مرتبط:
تحلیل نقاط قوت و ضعف ایران در یک رسانه عراقی
تحلیل نقاط قوت و ضعف ایران در یک رسانه عراقی
دوره ضعف ترامپ فرا رسیده است
جلسه هیئت نمایندگان اتاق ایران با حضور همتی آغاز می شود رسانه 7 | اخبار اقتصاد
355 اثر علمی و تخصصی به همایش هویت کودکان ایرانی رسیده است
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 29 مهر 1398 ساعت 02:312019-10-20سياسي

در بحث رسانه بین الملل ضعف داریم/ شکافت نسلی به حداکثر رسیده است


حوزه/ مجری کارشناس شبکه خبر با اشاره به این که در بحث رسانه بین الملل ضعف داریم، گفت: در برهه ای از زمان اعزام مبلغ به عرصه بین الملل فقط هدف بود که این کار بارها و بارها انجام شده است و اگر بخواهیم همین رویه و حضور فیزیکی را هدف قرار دهیم، - اثر گذاری زیادی نخواهد داشت.

کاوه منگلی، کارشناس ارتباطات و رسانه و مجری برنامه فناوری اطلاعات شبکه خبر سیمای جمهودی اسلامی ایران در گفتگو با خبرگزاری حوزه " در تهران؛ در خصوص جایگاه و نقش رسانه های اسلامی و انقلابی در تبیین اهداف جهانی اربعین، اظهار داشت: متاسفانه فرهنگ گفتمان رسانه ای برای ما در سطح بین الملل شکل نگرفته است و بُرد رسانه ای ما بیشتر داخلی است.

وی ادامه داد: در بحث رسانه و اطلاع رسانی بیشتر مردم خودمان را مخاطب حرکت عظیم مردمی اربعین دانسته ایم و این در حالی است که در رسانه غالب طرز تفکر و نگاه ما تمام دنیا است و سعی می کنیم گفتمان خودمان را از لحاظ فرهنگی برسانیم، ولی با این روش نمی توانیم اثر بخش باشیم.

منگلی افزود: امروز این حرکت بزرگ شکل گرفته است و اگر موفق بشویم این حرکت و اهداف آن را تبیین کنیم و یا این حرکت را تبدیل به یک گفتمان رسانه ای غالب در سطح جهان کنیم به خیلی از اهداف بزرگتر دست خواهیم یافت.

کارشناس فضای مجازی تاکید کرد: وقتی این فرهنگ به دست مردم دنیا برسد و این گفتمان با همین چارچوب در اختیار مردم قرار بگیرد قطعا می توانیم شاهد اتفاقات بزرگتر فرهنگی دیگری باشیم و شاهد درخشش نام و جایگاه ائمه(ع) در سطح جهان باشیم.

وی اظهار کرد: متاسفانه همیشه این طور بوده که در بحث رسانه و بخصوص در بخش بین الملل دارای نقاط ضعف هایی بوده ایم که این ضعف ها برای ما مشکلاتی را ایجاد کرده است.

این کارشناس ارتباطات و رسانه با بیان نقاط قوت رسانه های مجازی، بیان داشت: رسانه های امروز یک مزیتی به نام شبکه های اجتماعی در جایگاه رسانه ای ما به وجود آورده اند، که این شبکه ها جریان تولید و بخصوص توزیع محتوا را از انحصار رسانه ها خارج کردند، یعنی وقتی یک جوانی که خودش به تنهایی به کربلا حرکت میکند خودش هم رسانه است و هم خودش موزّع است و مهمتر اینکه اِستناد کاری را که انجام می دهد لحظه به لحظه با دیگران به اشتراک می گذارد و این حرکت ممکن است به علت عدم آشنایی افراد با تکنیک های رسانه ای از کیفیت مناسبی برخوردار نباشد ولی اثرگذار خواهد بود.

منگلی ادامه داد: دراین شرایط جریان رسانه ای اسلامی و انقلابی می تواند علاوه بر اینکه کار رسانه ای خود را انجام می دهد، مدیریت رسانه مردمی را نیز در کنار خودش ایفا کند و این مدیریت در واقع می تواند یک هم افزایی را برای افرادی که عشق این حرکت و ائمه(ع) را دارند ایحاد کند.

مهمتر از آن، اینکه با مدیریت رسانه می توان یکپارچه سازی در سطح جهانی و بین المللی داشته باشد.

وی ادامه داد: هر کدام از زائران اربعین به واسطه شبکه اجتماعی با افرادی در ارتباط هستند و خود آن افراد نیز از همین طریق با افراد دیگر در ارتباط هستند و استناد کلام و اختصاص کلام برای هر کدام از این افراد میتواند برای ما یکی از ابزار های محکم برای ارسال پیام باشد.

این کارشناس فضای مجازی توضیح داد: در ارسال پیام این نکته وجود دارد که نفر ارسال کننده پیام برای مجموعه خیلی مهم است.

وقتی ما بتوانیم این نگاه و تفکر را به عنوان روایت گران مختلف مدیریت کنیم شاهد یک اتفاق بزرگ خواهیم بود.

منگلی در پاسخ به اینکه اصحاب هنر و رسانه چگونه می توانند در جهت ایفای گفتمان سازی در سطح رسانه های بین المللی اقدام کنند، خاطرنشان کرد: سال گذشته یک اتفاق خیلی خوب افتاد و با هشتگی با عنوان حُبّ الحُسین یَجمعُنا خیلی از محتوا ها را یکپارچه کرد و این در صورتی بود که ما روزگاری حسرت این را داشتیم که به هشتگ های پرطرفدار و داغ دنیا برسیم؛ هشتگ حب الحسین یجمعنا یکی از بزرگترین هشگ های تولید محتوا در دنیا را در اختیار ما گذاشت که نتیجه و موفقیت آن را همگان مشاهده کردند.

وی ادامه داد: ما نباید به ایجاد هشتگ و یا حرکت صِرف اجتماعی قانع باشیم، بلکه باید رسانه های ما با نگاه ملی و فراملی بتوانند این هدایت، تولید و توزیع محتوا را در قالب یک مدیریت منسجم انجام دهند.

با ایجاد مفاهیمی از قبیل شهروند خبرنگار، می توانند یک چارچوبی بسازند که آن حرکت فرهنگی را تبدیل به گفتمان غالب رسانه ای در بکنند و برای هر کسی قابل دسترسی باشد.

این کارشناس رسانه و ارتباطات افزود: یکی از مزایای رسانه امروزی این است که تعدد و تکثر محتوا را می توانند به رُخ بکشند.

وجود رسانه های مختلف بخصوص رسانه های شخصی توانایی رسانه ای را رنگ و لعابی بدهد که تا به حال به این صورت وجود نداشته است.

وی با بیان پتانسیل های اصحاب هنر و رسانه توضیح داد: آن چیزی که امروز ما از آن غافل شده ایم در حقیقت همین اصحاب هنر و رسانه هستند که با نگاه و نگرش و ابزار خاص خودشان می توانند یک نقش گفتمان سازی ایفا کنند.

منگلی تاکید کرد: این جریان ها، جریان هایی هستند که تک تک اینها در بستر زمان و موقیعت خودشان بسیار ارزشمند خواهند بود.

با این وجود آیا ما قدر این موقعیت ها را می دانیم و یا از آنها در جهت لایه های اطلاع رسانی و خبر در سطح جامعه استفاده کرده ایم؟ متاسفانه این چارچوبی است که کمتر مورد توجه بوده است.

وی با بیان عملکرد رسانه های غربی در ایجاد جریان ها کاذب در سطح اجتماع، بیان داشت: وقتی رسانه های غربی و یا جریان خاص تصمیم می گیرند یک سلبریتی و یا یک چهره ای را در سطح جامعه ای بسازند، از قبل برنامه ریزی می کنند که از این ها چطور و در چه زمانی استفاده شود، ولی متاسفانه ما حتی از این وضعیت مثبت موجود خودمان هم در خیلی از مواقع استفاده مناسب نکرده ایم.

کارشناس ارتباطات و رسانه با انتقاد از عملکرد ضعیف متولیان مدیریتی در خصوص اصحاب رسانه و هنر، گفت: اینکه اصحاب هنر و رسانه چه جایگاه خودشان متصور هستند یک حرکت خودجوش است، اما متاسفانه در مدیریت این ساختار ها نقاط ضعف وجود دارد و لازم است با برنامه ریزی این ضعف ها مرتفع شود.

منگلی در پاسخ به نقش و ضرورت حضور حوزه های علمیه در سطح بین المللی در راستای ایفای نقش جهان شمول خود و اینکه یکی از متولیان اصلی فرهنگ در سطح اجتماع هستند، اظهار داشت: قطعاً برای هر کاری باید سراغ متخصص آن کار رفت و برای یک کار تخصصی نمی توان به افراد غیر متخصص رجوع کرد.

به همین دلیل وقتی این نگاه جا می اُفتد شاهد این اتفاق هستیم که حضور، حضور پر رنگی خواهد بود؛ این حضور پررنگ به عِده و عُده نیست، بلکه در بحث رسانه برعکس است و حضور پررنگ بیشتر به حضور موثر اطلاق می شود و حضور موثر بسیار با ارزشمندتر است حضور پررنگ است.

وی ادامه داد: در واقع حضور موثر زمانی است که بتوانیم جریان مخاطب را تحت تاثیر قرار بدهیم و مخاطبین بتوانند از لحن گفتگوی ما استفاده کنند و در نتیجه به هدفی که می خواهیم برسیم.

منگلی اظهار کرد: صرف جمع کردن مخاطب هم به درد نمی خورد، بلکه باید بتوانیم مخاطب خود را در طیف های مختلف شناسایی کنیم و برای هر طیف برنامه ریزی داشته باشیم و متخصص موضوع را در اختیارشان بگذاریم و انتظار داشته باشیم که این تعامل را شکل بدهند و این قطعاً آن چیزی که است که می تواند برای ما مهم باشد .

کارشناس ارتباطات و رسانه خاطرنشان کرد: در برهه ای از زمان اعزام مبلغ به عرصه بین الملل فقط هدف بود که این کار بارها و بارها انجام شده است و اگر بخواهیم همین رویه و حضور فیزیکی را هدف قرار دهیم، اثر گذاری زیادی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: جوانان ما امروز یک زبان کاملا متفاوت دارند.

شکافت نسلی به حداکثر زمان خودش رسیده است.

ما قصد داریم در عرصه بین الملل چه کاری انجام دهیم؟ آیا فکر نمی کنیم در مرحله اول اگر در جامعه خودمان موفق بودیم، بعد برویم سراغ جامعه بین الملل؟ حداقل این است که باید هر دو جامعه ملی و بین المللی را همزمان مد نظر داشته باشیم و اینکه جامعه داخلی را رها کنیم و متمرکز بر بین الملل شویم، یک ضربه دوگانه هم از داخل و هم از خارج خواهیم خورد.

این کارشناس رسانه افزود: ایجاد لحن رسانه ای و گفتمان مناسب و طیف بندی مخاطبین گام اول در این حرکت خواهد بود.

وقتی طیف های مختلف را دیدم و جامعه مخاطب را شناسایی کردیم خواه و ناخواه جامعه بین الملل مدنظر ما خواهد گرفت و آن موقع می توانیم از ضرورت حضور صحبت کنیم.

منگلی در پایان خاطرنشان کرد: حضور داشتن حتی نه به معنای فیزیکی، بلکه حضور مجازی و رسانه ای می تواند باشد و اثر گذار خواهد بود و بیش از همه به طیف بندی مخاطبین و دسته بندی مخاطبین و ایجاد و تامین هر کدام از این طیف ها نیازمندیم.

خبرنگار: سعید امیری
کلید واژه ها: رسانه - بین الملل - رسانه ها - کارشناس - فرهنگ - مردم - اسلامی - شبکه - ارتباطات - شبکه های اجتماعی - شبکه خبر - فناوری اطلاعات - فرهنگی - جهان - اربعین - بزرگ - اطلاع رسانی - اطلاع - رسانی - امروز - مجازی - اعزام مبلغ - فضای مجازی - نقش رسانه - حرکت عظیم - مجری - خبرگزاری - هایی - حوزه - لحظه

آخرین اخبار سرویس:
با اقدامات مخل آسایش و آرامش مردم قاطعانه برخورد خواهیم کرد

امام جمعه شیراز: یا آشوبگران را جمع کنید یا خودم وارد میدان می شوم

با اقدامات مخل آسایش و آرامش مردم قاطعانه برخورد خواهیم کرد + عکس

یک یا 2 هفته آینده طرح رتبه بندی معلمان در دولت نهایی می شود

استخدام مشاور املاک در املاک نمونه شهرک غرب بادرآمد عالی/تهران

آخرین ذکر و پیام علامه طباطبایی(ره) هنگام مرگ چه بود؟

آزادی خواه: مصوبه افزایش قیمت سوخت سیر قانونی خود را طی نکرده است/ نظر مجلس در این تصمیم نادیده گرفته شد

شعور و آگاهی مردم تبریز اجازه سوءاستفاده را به دشمنان نخواهد داد

فرمانده ارتش پاکستان با سرلشکر باقری دیدار کرد

بعیدی نژاد عنوان کرد: نمایش پیوستگی قوی بین دولت و ملت ایران در پی هدفمندسازی مصرف سوخت

مراسم تشییع شهید امنیت در کرمانشاه/همه آمدند chr(8211) chr(124) اخبار ایران و جهان

150 نفر از سردسته های مخل امنیت در استان البرز دستگیر شدند

روحانی باید میدان دار شود/ رییس جمهور با مردم صحبت کند

حواشی گران شدن بنزین در سایت رهبری +فیلم

دفاع عجیب حقانی :شهرداری در ماجرای بارش برف اخیر مقصر نبود!

زمان برگزاری آزمون شایستگی مدیران و کارشناسان حوزه شهرسازی به هفته بعد موکول شد

استاندار تهران: استان تهران در آرامش و امنیت است

امر به معروف و نهی از منکر با زبان نرم اثر گذار است

اینترنت بیشتر استان ها امروز یا فردا به وضعیت عادی برمی گردد

خانواده های شهدا و ایثارگران الهام بخش جامعه اسلامی هستند

فرمانده ارتش پاکستان با سرلشکر باقری دیدار کرد

شماره 176 ماهنامه «سنجاقک» منتشر شد

دستگیری 150نفر از لیدرهای مخل امنیت در البرز

آزادی خواه: مصوبه افزایش قانون سیر قانونی خود را طی نکرده است/ نظر مجلس در این تصمیم نادیده گرفته شد

در طرح افزایش قیمت بنزین مصالح مردم در نظر گرفته شده است

ماهنامه «سلام بچه ها» به ایستگاه سیصد و پنجاه و ششم رسید

اسرار آیات به روایت ابن سینا بررسی شد

::رضوی- کنفرانس وحدت در ایالت پنجاب پاکستان

استیوبروس از دین در دنیای مدرن می گوید

مسئولان در افزایش قیمت بنزین ابتدا اطلاع رسانی می کردند

ناظران بین المللی صحت انتخابات بلاروس را زیر سوال بردند

تصمیم گیری کمیسیون برنامه و بودجه برای جلوگیری از افزایش قیمت ها

حمله افراد مسلح به بیت و دفتر امام جمعه یزد/اشرار دستگیر شدند

تصویب ماده 4 لایحه درآمد پایدار شهرداری ها/ تثبیت اختیارات شوراها

اطاعت از مقام معظم رهبری راه برون رفت از چالش هاست

تصمیم برای اصلاحات اقتصادی، نشان دهنده پیوند قوی میان دولت و ملت است

ورود پلیس انگلیس به پرونده ارتباط بوریس جانسون با یک زن

وضعیت اغتشاش در شهر قدس از زبان امام جمعه

همکاری های ایران و چین در زمینه مقابله با ریزگردها و بیابان زایی بررسی شد

بعیدی نژاد: تصمیم برای اصلاحات اقتصادی، نشان دهنده پیوند قوی میان دولت و مردم است

6 مرکز تخصصی برای درمان سکته خدمات ارائه می دهند

30 آبان ماه؛ آخرین مهلت ارسال آثار به اجلاس سراسری نماز+تیزر

«سنن النبی» الگوی زیست برتر در جهان مدرن است

ادامه دیدارهای نماینده ولی فقیه در مازندران/ از پیگیری مشکلات مناطق سیل زده تا دیدار با کارگران

«ایروان» میزبان رؤسای مجالس قزاقستان و ارمنستان

اجرای بیش از 350 برنامه هفته بسیج در شاهرود

مصری: هیچ سوال و استیضاحی از رییس جمهور و رییس مجلس تحویل هیات رییسه نشده است

نشست کتابخوان پیامبر اعظم برگزار می شود

پیامبر(ص) و مبارزه برای بسط جهانی توحید از دیدگاه امام خمینی(ره)

برای ایجاد نظارت دقیق، تغییر برخی قوانین تجاری ضروری است

تحولات منطقه؛ محور گفتگوی سرلشکر باقری با فرمانده ارتش پاکستان

پاسخ قاطع وزیر راه به اغتشاشگران/ ماجرای حمایت رییس جمهور از هما

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان: با طرح «سرا» مخالف بودیم/ شاید به روال انتخابات گذشته برگردیم

تأکید بر حل مشکلات اقتصادی مردم

امام جمعه تبریز: وظیفه همه تقویت نظام و رهبری است

فیلم | کلیپ سایت رهبری درباره حواشی گران شدن بنزین

زنجانیها به انقلاب و رهبرشان لبیک گفتند .

عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان: با طرح «سرا» مخالف بودیم/ شاید به روال انتخابات گذشته برگردیم

با اقدامات مخل آسایش و آرامش مردم قاطعانه برخورد خواهیم کرد

توضیحات رییس قوه قضاییه درباره نحوه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین

کدام کفپوش برای خانه ی شما مناسب است؟

برگزاری جلسه چهارم کارگروه نظارت بر اجرای سیاست های کلی علم و فناوری

تجربیات و سوالات مصاحبه استخدامی کارخانه گندله سازی مادکوش سال 98

پدر شیرجه ایران خاطراتش را در تلویزیون گفت

در چهارمین جلسه ستاد تنظیم بازار چه گذشت؟

پیوند ملت و دولت در تصمیم برای اصلاحات اقتصادی

بشنوید| این رفتاها کار مردم عادی نیست

نشست کتابخوان پیامبر اعظم برگزار می شود

نشست خبری سخنگوی دولت

فرماندار تهران: 3 تا 5 هزار نفر از حوزه تهران در انتخابات مجلس ثبت نام خواهند کرد

دخالت بیگانگان و ضد انقلاب در حوادث اخیر کاملاً آشکار است/ صف مردم از آشوبگران جداست

اگر نمی توانید اوضاع شیراز را کنترل کنید از فردا خودم وارد معرکه می شوم

مسئولان در خصوص افزایش قیمت بنزین ابتدا اطلاع رسانی می کردند

پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه وزیر بهداشت در خصوص جمعیت

سازمان بازرسی بازوی توانمند دادگستری

نامه عارف به لاریجانی درباره افزایش قیمت بنزین

عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع مجلس: نیروی کار فعال در صنایع کشور باید حفظ شوند

آتش را چه کسی روشن می کند؟

توضیحات رییسی درباره نحوه اجرای طرح افزایش قیمت بنزین | اصل طرح قانونی اما به شیوه اجرا انتقاد وارد است

روند احیای واحدهای راکد تولیدی در بروجرد تداوم یابد

پاسخ قاطع وزیر راه به اغتشاشگران/ ماجرای حمایت رییس جمهور از هما

حمایت های همه جانبه دولت از شرکت های دانش بنیان

همکاری های ایران و چین در زمینه مقابله با ریزگردها و بیابان زایی بررسی شد

ابلاغ سیاست های نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه ها

140 هکتار توسعه جنگل کاری در اردبیل اجرایی می شود

پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه وزیر بهداشت

تلاوتی از محمد الصیفی/ آیاتی از سوره مبارکه هود+صوت

مروری بر بیانات روشنگرانه رهبر انقلاب درباره حواشی اخیر

چند گروه وابسته به منافقین در تجمعات اخیر دستگیر شدند

راهپیمایی مردم تبریز در انزجار از اقدامات آشوب گرانه برگزار می شود

نماهنگ | قضیه بنزین

ایجاد پردیس معراج شهدا برای بازشناسی معارف دفاع مقدس ضروری است

حقایقی جذاب درباره اسکلت انسان

دژکام خطاب به مسئولان: اگر نمی توانید اوضاع شیراز را کنترل کنید از فردا خودم وارد معرکه می شوم

تأکید بر حل مشکلات اقتصادی مردم | نظارت ها تشدید شود

بعیدی نژاد مطرح کرد: تصمیم بسیار شجاعانه دولت برای اصلاح زیر بنای اقتصادی

امام جمعه تبریز: وظیفه همه تقویت نظام و رهبری است

گرانی بنزین نباید به زندگی مردم آسیب بزند | صف مردم از اشرار جداست

تلاوتی از محمد الصیفی/ آیاتی از سوره مبارکه هود+صوت

بهترین مدل مو های مردانه برای هر نوع صورتی

در بحث رسانه بین الملل ضعف داریم/ شکافت نسلی به حداکثر رسیده است

در بحث رسانه بین الملل ضعف داریم/ شکافت نسلی به حداکثر رسیده است