مطالب مرتبط:
افزایش فارغ التحصیلان بی کیفیت در کشور
افزایش 72 درصدی ورود زائران پاکستانی به کشور
افزایش 85 درصدی زائران اربعین در خراسان جنوبی/ ورود 90 درصد زائران به کشور
استخدام فارغ التحصیلان برق و مکانیک آقا ساکن تهران
افزایش بی اعتمادی به آمریکا در کشور های آسیایی
-107 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مهر 1398 ساعت 17:142019-10-20دانش

افزایش فارغ التحصیلان بی کیفیت در کشور


مَثَل قیف وارونه را بارها در رابطه با نظام آموزش عالی کشور از زبان کارشناسان این حوزه شنیده ایم؛ این مثل از آن جایی آغاز شد که خیلی از دانشجویان مستعد پشت درهای دانشگاه ها ماندند، - کارشناسان بر این باور بودند که دانشگاه های کشورمان مثل قیف وارونه عمل می کنند یعنی به سختی دانشجو می گیرند و به راحتی و با کیفیت پایین فارغ التحصیل تحویل می دهند در صورتی که در خیلی از کشور های توسعه یافته اوضاع غیر از این است و قیف آموزش عالی، کارایی خودش را دارد و به راحتی دانشجو می گیرد اما به سختی و با کیفیت بالا فارغ التحصیل تحویل می دهد.

حالا اما با کم رنگ شدن نقش کنکور در آموزش عالی کشور به نظر می رسد مجرای قیف وارونه شکل گذشته خود را از دست داده است، به طوریکه این روزها دانشجویان کشور به راحتی وارد دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های آزاد می شوند به همان راحتی گذشته نیز فارغ التحصیل می شوند.

به نظر می رسد قیف وارونه به یک لوله تغییر شکل داده است.

لوله ای که به راحتی دانشجو ها وارد آن می شوند و به راحتی هم فارغ التحصیل از آن خارج می شوند.

خیلی ها بر این باورند که چنین ساز و کاری باعث می شود تا تعداد فارغ التحصیلان بی سواد در کشور افزایش یابد و این موضوع می تواند تبعات جبران ناپذیری را برای جامعه امروز به همراه داشته باشد.

مَثَل قیف وارونه را بارها در رابطه با نظام آموزش عالی کشور از زبان کارشناسان این حوزه شنیده ایم؛ این مثل از آن جایی آغاز شد که خیلی از دانشجویان مستعد پشت درهای دانشگاه ها ماندند، کارشناسان بر این باور بودند که دانشگاه های کشورمان مثل قیف وارونه عمل می کنند یعنی به سختی دانشجو می گیرند و به راحتی و با کیفیت پایین فارغ التحصیل تحویل می دهند در صورتی که در خیلی از کشور های توسعه یافته اوضاع غیر از این است و قیف آموزش عالی، کارایی خودش را دارد و به راحتی دانشجو می گیرد اما به سختی و با کیفیت بالا فارغ التحصیل تحویل می دهد.

حالا اما با کم رنگ شدن نقش کنکور در آموزش عالی کشور به نظر می رسد مجرای قیف وارونه شکل گذشته خود را از دست داده است، به طوریکه این روزها دانشجویان کشور به راحتی وارد دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های آزاد می شوند به همان راحتی گذشته نیز فارغ التحصیل می شوند.

به نظر می رسد قیف وارونه به یک لوله تغییر شکل داده است.

لوله ای که به راحتی دانشجو ها وارد آن می شوند و به راحتی هم فارغ التحصیل از آن خارج می شوند.

خیلی ها بر این باورند که چنین ساز و کاری باعث می شود تا تعداد فارغ التحصیلان بی سواد در کشور افزایش یابد و این موضوع می تواند تبعات جبران ناپذیری را برای جامعه امروز به همراه داشته باشد.

>کار نداشتیم به جوان هایمان بدهیم،در دانشگاه ها را برای آنها باز کرده ایمبه گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو :امیر محمود حریرچی جامعه شناس و استاد دانشگاه در رابطه با این موضوع به آفتاب یزد گفت: ما یک واژه ای داریم به نام آمایش آموزش عالی که نیازهای آموزشی ما را مشخص می کند اما متاسفانه هیچ موقع در کشور ما اجرا نشده است.

ما هنوز نمی دانیم در چه رشته هایی نیاز به تخصص داریم.

اگر این آمایش در کشور ما صورت می گرفت و نیاز ما به تخصص های مشخص می شد افراد بعد از فارغ التحصیلی حتماً جذب بازار کار می شدند.

اتفاقی که افتاده است این است که در حال حاضر ما بیشترین تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی را داریم که خیلی از آنها کاملاً بیکارند یعنی هیچ تولید اقتصادی ندارند و متاسفانه بیشترین تعداد مراکز آموزش به اصطلاح عالی را هم در دنیا داریم، برای مثال ژاپن، کشوری به آن پیشرفتگی 500 مرکز علمی دارد ولی کشور ما نزدیک به 2 هزار و 800 مرکز آموزش عالی به اسم ها و شکل های مختلف دارد.

واقعیت این است که ما کار نداشتیم به جوان هایمان بدهیم، در دانشگاه ها را برای آنها باز کرده ایم.

این است که دانشجو با کمیت بالا و کیفیت پایین فارغ التحصیل تحویل دادیم، دلیل اصلی کیفیت پایین هم این است که به دلیل کمیت بالا مجبور به افزایش اساتیددانشگاه بودیم، به همین دلیل هم امروز خیلی از اساتیدی که در دانشگاه ها تدریس می کنند صلاحیت لازم را ندارند.

نتیجه اش هم همین شده که ما نیروی مورد نیاز متخصص خودمان را نمی توانیم در دانشگاه ها تربیت کنیم علاوه بر این خیلی از فارغ التحصیلانی که تربیت کردیم که واجد شرایط برای استادی دانشگاه ها بودند، متاسفانه از کشور خارج شدند و برای ادامه تحصیل یا کار کشور دیگری را انتخاب کردند و به اصطلاح مهاجرت کردند؛ یعنی می خواهم بگویم از بین همان فارغ التحصیلان هم کسانی که نخبه بودند انگار جایی در مملکت نداشتند ولی چون دانش لازم را داشتند مجبور به مهاجرت شدند.

>مدرک گرایی شکل گرفته استاو در ادامه افزود: البته کسانی هم هستند که وارد دانشگاه ها شدند و برای درس خواندن تلاش می کنند، از اساتیدشان کمک می گیرد تا بتوان موفقیت کسب کند اما متاسفانه همین افراد بعد از فارغ التحصیلی چون وارد بازار کار نمی شوند مهاجرت را ترجیح می دهند.

در این بین لطمه ای که به جامعه وارد می شود این است که توسعه ای اتفاق نمی افتد.

باید بدانیم که مملکت نمی تواند بدون توسعه باشد توسعه چه در زمینه های اقتصادی و چه در زمینه های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و سایر موارد نیازمند به نیروهای کارآمد است.

بدون نیروی کار آمد یعنی چیزی که اسم آن را سرمایه اجتماعی یا نیروی انسانی گذاشته ایم جامعه پیشرفت و توسعه نخواهد داشت.

با این اوصاف وضعیت به گونه ای پیش می رود که از کیفیت دانشگاه ها روز به روز کاسته می شود و نتیجه آن هم این است که توسعه بی معنا می شود، من به شدت در دانشگاه ها بی انگیزگی را می بینم دانشجویان معمولاً بی هدف وارد دانشگاه می شوند و صرفاً به دلیل مدرک است که این راه را می پیمایند.

پسران اکثراً برای اینکه سربازی شان با تاخیر انجام شود هر رشته ای را برای حضور در دانشگاه انتخاب می کنند دختران هم معمولاً برای یافتن شغلی بهتر به سمت تحصیلات عالی می روند.

اتفاقی هم که می افتد این است که بی هدف وارد دانشگاه می شوند و بی هدف دانشگاه را ترک می کنند.

دلیل اصلی بی هدفی آنها هم نبود اشتغال است، دانشجوی کارشناسی ارشدی دارم که برای خرج در آمد زندگی اش کولبری می کند، وقتی از او سوال می کنم می گوید امیدم به این است که با مدرک کارشناسی ارشد بتوانم شغل آبرومندی دست و پا کنم! هزار دانشجوی phd بیکار در کشور داریم! بزرگترین مشکل ما این است که مدرک گرایی شکل گرفته و این روزها شاهدیم که مدرک را برخی مسئولان عالی هم خیلی به رخ می کشند.

نتیجه اش هم این شده که شب می خوابیم و صبح بیدار می شویم و می بینیم همه دکترا گرفتند! همین موضوع سبب می شود تا خیلی ها به سمت مدارک جعلی رو بیاورند در واقع برخی مسئولین ما به جای اینکه کارنامه عملکردشان را برای مردم روشن کنند و لیاقت ها و توانایی شان را به مردم نشان بدهند، مدرک به رخ کشیدند و این موضوع سبب شده تا یک تب مدرک گرایی در جامعه به وجود بیاید.

وقتی از بالا همه مدرک گرا و اشرافی باشند متاسفانه جامعه هم به همان سمت و سو کشیده می شود، به همین دلیل هم وقتی می گوییم جوانان ما ناامید هستند دلیل عمده آن این است که تحصیلکرده هستند اما بیکارند! >دانشگاه های آزادبا دانشگاه های سراسری فرقی ندارندصادق زیباکلام استاد دانشگاه نیز در این باره به آفتاب یزد گفت: چند مسئله اساسی و بنیادی را باید در ابتدا مورد توجه قرار دهیم، اول اینکه با چند مشکل بنیادی در حوزه آموزش عالی رو به رو هستیم و این مشکلات این طور نیست که صرفاً در رابطه با دانشگاه های آزاد باشند، بلکه عملاً همه دانشگاه ها و حوزه های آموزش عالی را شامل می شود.

در کشور ما این طور نیست که در یک استان از نظر علمی تفاوت خیلی چشمگیری بین دانشگاه آزاد و دانشگاه های سراسری آن وجود داشته باشد.

برای مثال دانشگاه آزاد اصفهان با دانشگاه سراسری اصفهان و یا واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد در تهران با دانشگاه تهران خیلی از لحاظ استانداردهای ملی و پژوهش های آموزشی خیلی تفاوت ندارند و دلیل آن هم واضح است چرا که بسیاری از اساتید دانشگاه آزاد، اساتید همان دانشگاه های سراسری هستند که یا به صورت پاره وقت یا به صورت حق التدریس با دانشگاه آزاد همکاری می کنند و یا اینکه بازنشسته شدند و ادامه همکاری شان را با دانشگاه آزاد انجام می دهند.

ورودی همه این دانشگاه ها هم فارغ التحصیلان مدارسمان هستند که خیلی با هم تفاوت ندارند و در یک سطح آموزش دیده اند.

می خواهم بگویم اولین چیزی که باید کنار بگذاریم این است که تصور کنیم فاصله زیادی بین دانشگاه های آزاد و دانشگاه سراسری وجود دارد.

البته در واحدهای دور افتاده دانشگاه آزاد چون از مرکز دور شدند مقداری افت وجود دارد اما این موضوع در کلیت ماجرا تغییر ایجاد نمی کند.

>در دانشگاه های ما یک حرص و ولعیبرای فارغ التحصیل شدن وجود دارداو در ادامه افزود: نکته اصلی و اساسی این است که در دانشگاه های ما یک حرص و ولعی برای فارغ التحصیل شدن وجود دارد و خیلی از کسانی که وارد دانشگاه ها می شوند به واسطه اجبار های اجتماعی است که این راه را انتخاب کردند.

در نتیجه خیلی از کسانی که وارد دانشگاه می شوند چه در دانشگاه آزاد و چه در دانشگاه سراسری و سایر واحد های دیگر عموماً به درس و تحصیل و علاقه ندارند.

حتی در خیلی از موارد به رشته ای که می خوانند هم علاقه ای ندارند! جالب است بدانید که در دانشگاه های سراسری این مشکل بیشتر است برای که پذیرفته شدگان معتقدند این شانس را داشتند که در دانشگاه سراسری پذیرفته شوند بنابراین حتی اگر به رشته ای که قرار است ادامه تحصیل دهند علاقه ای نداشته باشند باز هم به این دلیل که شانس حضور در دانشگاه سراسری را دارند ادامه خواهند داد.

ما نهایتا باید به سمت نقطه ای برویم که درست مثل کشورهای توسعه یافته اگر کسی وارد دانشگاه می شود و می خواهد هر رشته ای را بخواند از روی علاقه شخصی و استعدادی که دارد آن رشته را انتخاب کند نه برای این که جامعه و خانواده او را وادار کرده که حتماً درس بخواند و مدرک بگیرد! متاسفانه ما تا رسیدن به آن نقطه هنوز فاصله داریم اما دانشگاه آزاد کمک بسیار مهمی کرده که این شکاف را پر کند.

اگر ما به نقطه ای برسیم که هرکس که بخواهدبتواند وارد دانشگاه شود، کنکور معنای خودش را از دست می دهد و در واقع درس خواندن آن جایگاه اجتماعی که پیدا کرده را از دست می دهد.

آن وقت است که مثل کشورهای پیشرفته، درس خواندن و دانشگاه رفتن معرف شخصیت افراد نیست و ارزش محسوب نمی شود.

در خیلی از کشورها کار کردن و شغل است که معرف شخصیت افراد است، ما در حال حاضر برای مقطع کارشناسی تقریباً به این نقطه رسیده ایم و امیدوارم تا چند سال آینده در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا نیز شاهد چنین مسئله ای باشیم.

این موضوع سبب می شود تا اگر کسی وارد دانشگاه می شود از روی علاقه این کار را انجام دهد مسلما بار علمی آن هم افزایش می یابد، ما باید به سمتی برویم که مدرک گرایی و داشتن یا نداشتن مدرک تا این اندازه در جامعه حائز اهمیت نباشند که افراد را وارد وادار و مجبور کنیم به هر قیمتی که شده وارد دانشگاه شوند، با این روند به تدریج به جایی می رسیم که فقط کسانی که علاقه مند به یک رشته تحصیلی هستند در دانشگاه رشته مورد علاقه شان را دنبال می کنند.


کلید واژه ها: فارغ التحصیل - دانشگاه ها - دانشجو - آموزش عالی - دانشگاه - کشور - فارغ التحصیلان - دانشجویان - آموزش - کیفیت - عالی - افزایش - لوله - رابطه - کنکور - صورتی - توسعه - سواد - حوزه - نظام - آزاد - زبان - بی کیفیت - همراه - امروز - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
ایجاد سرای نشریات در دانشگاه ها را حمایت می کنیم

دانشگاههای بزرگ باید سهم بیشتری از پذیرش استعداد درخشان داشته باشند

نیازمند تلاش جمعی برای محو «فاصله علمی» در جهان هستیم

آلژینات، فوکوییدان و پوشش خوراکی از جلبک های دریایی تولید می شود

تلاش جمعی برای محو «فاصله علمی» در جهان

دانشگاه صدا و سیما کارگروه علوم شناختی و رسانه برگزار می کند

تلاش جمعی برای محو «فاصله علمی» در جهان | اخبار ایران و جهان

تلاش جمعی برای محو «فاصله علمی» در جهان/ آمادگی برای ارتقای همکاری بین المللی

تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد در بهمن ماه ادامه دارد

تکنولوژی فرآیند توزیع اطلاعات را تغییر می دهد/تغییر پارادایم در حوزه دانش اتفاق می افتد

تکنولوژی فرآیند توزیع اطلاعات را تغییر می دهد/تغییر پارادایم در حوزه دانش اتفاق می افتد

ششمین کنفرانس «پژوهش های کاربردی در مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات» آبان ماه برگزار می شود

جزییات اعزام دانشجویان به فرصت های کوتاه مدت خارج/تاسیس شعبه بین المللی دانشگاه علمی کاربردی

مبادلات علمی بین ایران و چین افزایش یابد

جزییات اعزام دانشجویان به فرصت های کوتاه مدت خارج/تاسیس شعبه بین المللی دانشگاه علمی کاربردی

موافق حذف معاونت فرهنگی دانشکده ها نیستم!

فارس من| حق الزحمه دانشجویان ارشد و دکتری از منابع دولتی پرداخت خواهد شد

چیزهای اشتباهی که به اسم حقیقت به ما گفته اند

مبادلات علمی و زیر ساخت های فرهنگی بین ایران و چین افزایش یابد

بودجه کار پژوهشی بسیار کم؛ انتظار پیشرفت بسیار بالا!

پیمانکاری که همه چیزش را برای تکمیل پروژه ساختمان یک دانشگاه گذاشت / قائم مقام دانشگاه منکر شد

چیزهای اشتباهی که به اسم حقیقت به ما گفته اند

بیگانه ای در قصر! / شماره 60 نشریه دانشجویی «1979» منتشر شد

حافظ ذهن را با نرم افزار قرآن تغییر داد

رشد زیست بوم فناوری مناطق آزاد راهی برای حفظ نخبگان است

حافظ ذهن را با نرم افزار قرآن تغییر داد

دوره جدید آزمون EPT امروز 24 آبان ماه برگزار می شود

عکس های و فیلم لورفته از شیلا خداداد در آمریکا

پیمانکاری که همه چیزش را برای تکمیل پروژه ساختمان دانشگاه امیرالمومنین(ع) اهواز گذاشت / قائم مقام دانشگاه منکر شد

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت ارشد دانشگاه آزاد از 26 آبان / نظام سطح بندی دانشگاه ها لغو شد

مبانی نظری وضعیت اخلاق ورزی و توزیع نظام های اخلاقی دینی و دنیوی در میان نخبگان علمی و عوامل موثر بر آن

فارس من| مقالات آی اس آی برای دانشجویان دکتری حرف اول را نمی زند

فارس من| مقالات آی اس آی برای دانشجویان دکتری حرف اول را نمی زند

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

چین دریافت داده از ماهواره Gaofen-7 را تأیید کرد

برتری دانشگاه آزاد مقابل هیئت کشتی خرم آباد در لیگ برتر کشتی

کشاورزی در ایستگاه فضایی بین المللی+عکس

ششمین سمینار تخصصی نظریه قابلیت اعتماد و کاربرد های آن در دانشگاه مازندران برگزار می شود

امکان تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه

چین بهترین کشور برای تحصیل دانشجویان ایرانی است

استایل جوانانه و اسپورت بهرنگ علوی+عکس

جهادگران مجتمع آموزش عالی سلامت رامهرمز از 26 آبان‎ماه به اردوی جهادی می روند

شخصیتی با ارزش های دینی و تکنیک های روان شناسی

نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه های کشور

کاوانی، گزینه اصلی لس انجلس گلکسی برای جانشینی زلاتان

دکتر رضا منصوری دارای نگرش کلان علمی و نام ایشان ماندگار است

مراسم تدفین شهدای گمنام دانشگاه آزاد رشت 26 آبان در دانشگاه برگزار می شود

آغاز ثبت نام تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی زنجان

آزمایشگاه مرکزی دانشگاه سمنان آغاز به کار کرد

آزمون استخدامی ۹۸ بدون تاخیر برگزار می شود

بررسی الگوهای پیامدسنجی و ضرورت بکارگیری آنها در مدیریت فرهنگی + عکس

بررسی الگوهای پیامدسنجی و ضرورت بکارگیری آنها در مدیریت فرهنگی

بزرگداشت علامه طباطبایی در قم، تهران، مشهد و شیراز

ایده های دانشجویان شیرازی در رویداد کافه کار آفرینی بررسی شد

تصویب تحصیل همزمان در دو رشته دانشگاه علمی کاربری

مقطع کارشناسی ارشد در واحدهای شاخص علمی کاربردی ایجاد می شود

فضای مجازی موجب کاهش میزان مطالعه کتاب نشود

ثبت نام برای تکمیل ظرفیت کنکور ارشد آغاز شد

آغاز ثبت نام برای تکمیل ظرفیت کنکور ارشد از امروز

انتشار مستند دانشمند ایرانی بازداشت شده در آمریکا

ثبت نام برای تکمیل ظرفیت کنکور ارشد آغاز شد

دانشجویان در نامه ای به وزیر صمت نسبت به فساد در صنعت خودروسازی هشدار دادند

کنفرانس ملی علوم و مهندسی محیط زیست و توسعه پایدار در دانشگاه شهید رجایی برگزار می شود

تصاویری از مواد که شما را تحت تاثیر روانی قرار می دهد

امکان تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه علمی کاربردی

اخلاص رمز موفقیت علامه طباطبایی بود

دستی که مهارت داشته باشد بیکار نمی ماند/تعریف رشته دانشگاهی بر اساس نیاز مناطق

ثبت نام برای تکمیل ظرفیت کنکور ارشد آغاز شد

سومین کنفرانس ملی نانوساختارها، علوم و مهندسی نانو

امکان تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه علمی کاربردی

اساتید و دانشجویان می گویند بود و نبود کتابخانه ها تفاوتی برای ما ندارد

همایش رویکرد های نوین تحلیل داده ها در لجستیک و زنجیره تامین در قزوین

امکان تحصیل همزمان دو رشته در دانشگاه علمی کاربردی

حوزه به علوم عقلی و فلسفی اهتمام ویژه داشته باشد

هیچکس حق ندارد بگوید مدرک علمی کاربردی معتبر نیست

اردوی جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه لرستان به زودی در مناطق حاشیه ای برگزار می شود

قطار دانشگاه علمی کاربردی در حال بازگشت به ریل اصلی است

راهبرد جدید بریتانیا در علاقه مندی دانش آموزان به رشته های علوم و فناوری

مرکز رشد دانشگاه تهران به تمام شرکت های دانش بنیان خدمات 2 ساله ارائه می دهد

دهمین گردهمایی اساتید علوم عقلی برگزار شد

علوم عقلی نباشد بسیاری از معارف و اعتقادات دینی قابل حل نیست

تیم دانشگاه صنعتی امیر کبیر در مسابقات جهانی کمیکار آلمان مقام سوم را کسب کرد

ساخت پنل های خورشیدی بدون سرب محقق می شود

اردوی جهادی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل در سراب و حاشیه شهر برگزار می شود

فارغ التحصیل پسر 9 ساله از دانشگاه!

اعلام نتایج آزمون Ept و فراگیر ارزیابی مهارت های عربی دانشگاه آزاد اسلامی

قطار دانشگاه علمی کاربردی در حال بازگشت به ریل اصلی است

تکمیل ظرفیت آزمون کارشناسی ارشد آغاز شد/ جزییات شرایط داوطلبان

اعلام نتایج آزمون Ept و فراگیر ارزیابی مهارت های عربی دانشگاه آزاد اسلامی

پنجمین گردهمایی دانشجویان بورسیه بنیاد حامیان دانشگاه تهران برگزار می شود

امضای تفاهمنامه همکاری بین دانشگاه آزاد نجف آباد و اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان اصفهان

ژست گرفتن بیژن بنفشه خواه وسط دانشگاه خوارزمی+عکس

چند خبر کوتاه از گوشه و کنار

جهادگران دانشگاه آزاد ایلام در منطقه حاشیه ای بان برز خدمت رسانی می کنند

نتایج آزمون Ept و فراگیر ارزیابی مهارت های عربی دانشگاه آزاد اعلام شد

ثبت نام تکمیل ظرفیت رشته های کارشناسی ارشد آغاز شد

بررسی اقدام دانشگاه آزاد در تغییر رشته از دامپزشکی به پزشکی/صلاح نمی دانیم کنکور دور بخورد

14 زندانی در کهگیلویه و بویراحمد آزاد شدند

استایل جوانانه و اسپورت بهرنگ علوی+عکس

بازدید معاون علمی رییس جمهوری از دو مرکز فناوری چین

افزایش فارغ التحصیلان بی کیفیت در کشور

افزایش فارغ التحصیلان بی کیفیت در کشور