مطالب مرتبط:
دهمرده: ایران سومین دارنده آب ژرف دنیا/ تکنولوژی استخراج آب های ژرف بومی شده است
ایران برای اولین بار در جمع 250دانشگاه برتر دنیا در علوم کامپیوتر
ستاره ایرانی کبدی دنیا: در هند شناخته شده تر از ایران هستم
ورود محموله 60 هزار تنی شکر تایلندی به ایران / ارسال سومین محموله ترانزیت افغانستان به هند از بندر چابهار
ستاره ایرانی کبدی دنیا: 11 سال است بازی می کنم و در هند شناخته شده تر از ایران هستم
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 28 مهر 1398 ساعت 15:062019-10-20سياسي

ایران سومین دارنده آب ژرف دنیا


- اکوفارس: نماینده زابل در مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی پس از آمریکا و استرالیا سومین دارنده آب ژرف دنیاست، گفت: با تلاش های صورت گرفته موفق شدیم تجهیزاتِ تکنولوژی که با 180 تریلی وارد ایران شده بود را بومی کنیم و قرار است 3 چاه دیگر در سیستان احداث شود.

مطالعات شناسایی آب های ژرف در ایران قدمت زیادی دارد و به قبل از انقلاب باز می گردد.

برآوردی که گلیسون یک دانشمند متخصص در این حوزه در سال 2015 از سفره های آب ژرف در کل زمین انجام داده است نشان می دهد حدود 1000 میلیارد متر مکعب آب ژرف که منشاء آن از کوه های هندوکش و از افغانستان سرچشمه می گیرد می توان تامین کرد این در حالی است که استخراج این آب از هر لحاظ به نفع کشور است.

هزینه استخراج آب ژرف از تصفیه آب دریا کمتر است و هزینه انتقال آب و پمپاژ هم نخواهد داشت هر چند که کشورهای دیگر هم می توانند این حفاری را انجام دهند چرا که منشأ آن به شرق افغانستان و مرز هند و تبت باز می گردد.

مطالعات اولیه چاه آب ژرف با آزمایش ایزوتوپ 14 انجام می شود؛ آبهای جاری در اعماق زمین، تجدید پذیر بوده و آب حاصل از آن هم کاملا قابل شرب است ضمن اینکه در کویر ایران هم این آب قابل دستیابی است.

برخی تخمین ها حاکی از وجود 1.

5 تا 2 میلیارد مترمکعب آب ژرف تجدیدپذیر در ایران است.

برای بررسی نخستین آب ژرف ایران که در استان سیستان و بلوچستان احداث شده است به سراغ حبیب الله دهمرده نماینده زابل در مجلس و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات رفتیم.

این استاد 67 ساله دانشگاه استاندار سابق لرستان، سیستان و بلوچستان و کرمان است.

فارغ التحصیل دانشگاه آکسفورد انگلیس بوده؛ دهمرده که هم اکنون مشاور ریاست سازمان انرژی اتمی است معتقد است اولین چاه آب ژرف دنیا به نام جمهوری اسلامی ایران در سیستان و با عمق 3 هزار متری احداث و به آب رسیده است که رتبه جهانی ایران بعد از آمریکا و استرالیا است.

وی اظهار داشت: در مسیر احداث این چاه وزارت نیرو سنگ اندازی زیادی کرده است اما معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه به وظایفشان عمل کرده و برای عملیاتی شدن آب ژرف سیستان خدمات خوبی ارائه کردند.

نماینده زابل در مجلس گفت: با آنکه در مسیر تحقیقاتی از انرژی هسته ای استفاده شده است اما به هیچ وجه آب استحصال شده از آن دارای رادیو اکتیو نبوده و آبی سالم که از رشته کوه های هندوکش افغانستان سرچشمه گرفته، داشته که به هیچ وجه راکد نیست.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: شرکت خارجی فعال در این پروژه بیش از 180 تریلی تجهیزات وارد ایران کرد که البته دانش و تکنولوژی آن توسط جوانان ایران زمین بومی شده است.

دهمرده افزود: در این چاه، آب باید از 5 لایه عمق زمین عبور کند که ضخامت آبی که از چشمه آن بیرون می آید 120 متر مکعب است و از این عمق 3 هزار متری آب جوشی به سطح زمین فوران می کند که نزدیک 95 درجه دمای آب در عمق 3 هزار متری است اما وقتی به سطح زمین می رسد دمای آن به 80 درجه کاهش پیدا می کند و نمی توان به این آب دست زد.

وی تصریح کرد: مجلس احداث 3 حلقه چاه آب چاه ژرف دیگر در سیستان را مصوب کرده که با توجه به تجربه قبلی، عملیاتی اجرایی این چاه ها به هیچ وجه 4 سال طول نخواهد کشید بلکه با هزینه کمتر و زمان کمتری به مرحله افتتاح خواهد رسید لذا با توجه به علم و دانش و تکنولوژی در اختیارمان می توانیم ظرف کمتر از 10 روز یک چاه آب ژرف دیگر حفر کنیم.

نماینده زابل در مجلس گفت: اصفهان، کرمان، سمنان و دیگر نقاط ایران به دنبال آن هستند که شاید بتوانند به آب ژرف دست پیدا کنند که با توجه به ارتفاع بالای کوه های هندوکش افغانستان و اختلاف پایین تر از سطح دریای ایران احتمال جریان داشتن حجم زیادی از آب در اعماق زمین را زیاد دانسته که می توانیم از این نعمت خدادادی استفاده کنیم.

متن کامل این گفت وگو به شرح ذیل است: فارس: برای اولین بار در قانون بودجه واژه ای به نام آب ژرف درج شده و ردیف اختصاصی برای آن در نظر گرفته شد؛ آیا این اقدام توجیه اقتصادی دارد؟ آخرین وضعیت چاه آن در استان سیستان در چه مرحله ای است؟ دهمرده: اولین چاه آب ژرف منطقه ایران در سیستان با عمق 3 هزار متر احداث شده است که به برکت خداوند توفیقی برای جمهوری اسلامی محسوب می شود.

درج واژه آب ژرف در قانون برای اولین بار در تاریخ ردیف بودجه برای احداث این چاه آب ژرف برای سیستان و بلوچستان گرفته شده است و در حقیقت اولین باری است که در تاریخ ایران واژه ای به نام آب ژرف در قانون وضع شده است که پیش از این کلمه ای در این باره در قوانین و دیگر اسناد بالادستی وجود نداشته است.

در دیگر نقاط دنیا این چاه را به نام آب ژرف نمی شناسند به طوری که در آمریکا و استرالیا از واژه هایی به نام آب پنهان نام گذاری کرده اند.

کلید واژه آب ژرف اولین باری است در تاریخ قانون نویسی و فرهنگ لغت ایران زمین و منطقه خاورمیانه در نظر گرفته شده و ردیف اختصاصی اعتبار برای آن تخصیص یافته است.

فارس: همکاری وزارت نیرو به عنوان متولی اصلی آب کشور برای احداث چاه آب ژرف چگونه ارزیابی می کنید؟ دهمرده: در زمینه احداث چاه آب ژرف همکاری نزدیک و بسیار ویژه ای با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شخص سورنا ستاری برقرار شده است که تفاهم اختصاصی این موضوع منعقد شده و مطالعات علمی آن از سوی این معاونت انجام شده است.

علیرغم اینکه تعدادی از مسئولین موضوع وجود آب های فراوان در چاه آب ژرف را باور نمی کردند و در مسیر احداث این چاه سنگ اندازی می کردند که می توانم به وزارت نیرو اشاره کنم اما شخص آقای ستاری در این زمینه همراهی بسیار خوبی انجام داده است.

سنگ اندازی وزارت نیرو با آب ژرف سیستان متاسفانه وزارت نیرو با آنکه وظیفه ذاتی اش تامین آب برای منطقه سیستان و بلوچستان است به دلایل نامعلوم که همچنان برای من مجهول است گرفتاری زیادی برای این چاه ژرف ایجاد کرد.

وقتی احداث چاه آب ژرف تحقیقاتی سیستان به مرحله عملیاتی رسید اختیار آن از وزارت نیرو با مصوبه مجلس گرفته شده و به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داده شد که دلیل اصلی آن دخالت های بی جا و بیهوده این وزارتخانه در احداث این چاه بوده و زحمات گروه مطالعاتی را زیاد می کرد و متاسفانه وزارت نیرو در زمینه چاه آب ژرف سیستان کم لطفی بسیاری در این زمینه کرده و با ورودهای بی جا و اخلال در اجرای عملیات هزینه های احداث این چاه را بالا برد.

فارس: مطالعات و تحقیقت علمی چاه آب ژرف را مستندسازی کردید؟ می گویند در مسیر علمی این کار از دانش انرژی هسته ای استفاده کرده اید؟ دهمرده: بعد از تلاش های 4 ساله و شبانه روزی این چاه آب ژرف به عمق 3 هزار متری زمین رسیده و ثابت شد که حجم فراوانی آب در اعماق زمین وجود دارد.

نتایج علمی و عملی احداث این چاه آب ژرف سیستان به تمام دنیا ارسال شده است و در حقیقت مطالعات صورت گرفته در این زمینه که در لایه های مختلف بوده است اطلاعات ویژه ای استخراج شده و به همه مراکز علمی و پژوهشی بین المللی ارسال شده است.

آب ژرف استخراج شده بدون رادیو اکتیو است آب ژرف عمق زمین سالم بوده و با آنکه از انرژی هسته ای برای احداث این چاه به منظور کسب نتایج مطالعاتی استفاده شده است اما به هیچ وجه در آب آن رادیو اکتیو نبوده و نتایج علمی صورت گرفته از این آب در آزمایشگاه ها بسیار درخشان است؛ این آب جریان داشته و به هیچ وجه راکد نیست.

آب حاصل از این چاه آب ژرف از کوه های هندوکش سرچشمه گرفته است و حجم آب بسیار زیاد است و خدای نکرده تصور نشود این آب محصول یک چاهک (یعنی چاه کوچک ) است.

در آغاز راه احداث چاه آب ژرف هیچ علم و دانشی از حفر چاه ها نداشتیم و برای همین نیز با استفاده از نیروهای بومی و کمک گیری از توان فرانسوی ها و روس ها این عملیات را آغاز کردیم.

فارس: با شرکت خارجی در این کار همکاری داشتید؟ آیا در زمینه بومی سازی علم و تکنولوژی حفر چاه آب ژرف اقدامی صورت گرفته است؟ دهمرده: علیرغم تمامی محدودیت های ارزی شرکت خارجی که در این پروژه کار می کرد دلار دریافت کرده و هیچ محدودیتی در این زمینه برای اجرای عملی پروژه نداشتیم.

ورود 180 تریلی تجهیزات برای آب ژرف سیستان شرکت خارجی فعال در این پروژه 180 تریلی تجهیزات ویژه برای احداث چاه آب ژرف سیستان وارد این استان کرده بود.

و در حقیقت به اندازه یک شهر تجهیزات ویژه برای رقم خوردن این اتفاق تاریخی با خود آورده بود.

به فضل الهی ثابت شد که آزمایشات صورت گرفته با تمامی معیارهای بین المللی منطبق بوده و نام آب ژرف سیستان در سراسر دنیا به نام جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است.

که بر همین اساس آب ژرف ایران بعد از آب ژرف آمریکا و استرالیا مقام سوم دنیا را در اختیار دارد و شناسنامه ویژه برای این موضوع تهیه و تدوین شده است.

فارس: در مسیر عملیاتی احداث چاه آب ژرف آیا با مشکلی روبرو شدید؟ جزییاتی از ابعاد فنی کار ارائه کنید؟ دهمرده: کارشناسان اعتقاد داشتند که 500 متر رسوب در منطقه سیستان وجود دارد ضمن اینکه در عمق 2 هزار متری زمین ناگهان به سنگ هایی با قطر 20 سانتی متر برخورد کردیم که به عقیده کارشناسان زمین شناسی علت وجود آن در این عمق از خاک تنها می تواند نتیجه وجود دریای آبی در گذشته دور این منطقه باشد.

آب ژرف بیرون آمده از 5 لایه عمق زمین، 95 درجه حرارت دارد در این چاه، آب باید از 5 لایه عمق زمین عبور کند که ضخامت آبی که از چشمه این چاه بیرون می آید 120 متر مکعب است و از این عمق 3 هزار متری آب جوشی به سطح زمین فوران می کند که نزدیک 95 درجه دمای آب در عمق است که وقتی به سطح زمین می رسد دمای آن به 80 درجه کاهش پیدا می کند و نمی توان به این آب دست زد.

با آنکه احداث این چاه آب ژرف علمی و تحقیقاتی بوده است اما نتایج آن بسیار قابل توجه بوده و باید بدانیم که با آب قابل بهره برداری کاملا متفاوت است که به طور مثال می توانم بگویم که چاه اکتشافی نفت با چاه اصلی نفت فرق می کند.

در مسیر 4 ساله احداث آب ژرف سیستان، نوبخت رییس سازمان برنامه بودجه که روزگاری سخنگوی دولت فعلی بود کمک های بسیاری را برای آب ژرف سیستان انجام داد و هیچ گاه در زمینه مسائل اعتباری با مشکل مواجه نشدیم و با آنکه ردیف بودجه اختصاصی احداث چاه آب ژرف سیستان وجود داشت اما سازمان برنامه بودجه تمامی اعتبارات لازم را برای این کار تخصیص داد.

فارس: آیا حفر چاه های آب ژرف دیگر هم در دستور کار است؟ می توانیم زمان بهره برداری را کمتر کنیم؟ دهمرده: مجلس شورای اسلامی احداث 3 حلقه آب چاه ژرف را مصوب کرد که باید در استان سیستان احداث شود.

این در حالی است که با توجه به تجربه قبلی عملیاتی اجرایی این چاه ها به هیچ وجه 4 سال طول نخواهد کشید بلکه با هزینه کمتر و زمان کمتری به مرحله افتتاح خواهد رسید.

می توانیم 10 روزه به آب ژرف برسیم با توجه به علم و دانش و تکنولوژی در اختیارمان می توانیم ظرف کمتر از 10 روز یک چاه آب ژرف دیگر حفر کنیم.

این در حالی است که آب ژرف استخراج شده از آب ژرف سیستان با آبی که با لوله از زابل به زاهدان منتقل می شود، مساوی است.

با احداث چاه آب ژرف جدید دیگر نیازی به لوله کشی نیست به طوری که می توانیم در شهرستان زهک در دریاچه هامون و تاسوکی و زابل و .

هر جا اراده ای برای احداث چاه آب ژرف کنیم می توانیم این موضوع را عملیاتی کنیم فقط باید پیش از آن مطالعات علمی در این زمینه صورت گرفته و متوجه شویم این آب در عمق کمتر از هزار متری است یا بیشتر آن.

لذا دیگر نیازی به احداث چاه به عمق سه هزار متری نیست.

نتایج مطالعاتی و تحقیقاتی در آزمایشگاه ها و عملیات اجرایی آن بر سطح زمین ثابت کرد که حجم آب زیادی در اعماق زمین و در ژرفای آن وجود دارد که همگی سرچشمه گرفته از کوه های هندوکش (رشته کوه هایی در افغانستان) است.

آب ژرف را می توان با لوله 20 اینچی به سطح زمین آورد آب به دست آمده از چاه آب ژرف سیستان 6 اینچ است این در حالی است که آب باید از عمق 3 هزار متری به سطح زمین آمده و از لایه های مختلف عبور می کند.

ضمن اینکه این آب باید از داخل لوله تعبیه شده بالا بیاید.

لازم نیست برای احداث چاه های آب ژرف جدید به چنین عمقی برویم بلکه ممکن است پس از مطالعات و تحقیقات صورت گرفته به عمق 1200 متری برویم و حتی لوله ای با ضخامت 20 اینچ نصب کنیم.

فارس: آب ژرف ایران در حالی آوازه ای جهانی پیدا کرده که ما در شرایط تحریم های ظالمانه آمریکا قرار داریم؛ آیا دستیابی جمهوری اسلامی به چنین علم و تکنولوژی پیامی برای غرب دارد؟ دهمرده: احداث چاه آب ژرف سیستان تو دهنی بزرگی برای ترامپ و آمریکا و استکبار جهانی محسوب می شود به طوری که احداث این چاه در شرایط تحریم صورت گرفته است و نشان داد که هیچ خللی در رسیدن به پیشرفت و توسعه در جمهوری اسلامی وجود ندارد.

بارها مقام معظم رهبری در فرمایشات شان تاکید کردند که باید از علم و دانش و فناوری برای پیشرفت و توسعه کشور استفاده کرده و خود ایشان بزرگترین حامی این موضوع هستند.

بعد از اینکه چاه آب ژرف سیستان به آب رسید اطلاع دارم که مقام معظم رهبری بسیار از این قضیه خوشحال شدند که نشاندهنده توجه فوق العاده ایشان به موضوع علم و دانش روز است.

ایران سومین دارنده آب ژرف دنیا پس از آمریکا و استرالیا آب ژرف سیستان ثابت کرد که چنین آبی در این عمق از ایران وجود دارد که 2 کشور آمریکا و استرالیا هم اکنون در حال استفاده کردن از آن هستند.

نام آب ژرف ایران در دنیا پرآوازه شده است و می توانستیم نام های دیگر بر آن بگذاریم اما تلاش کردیم نامی اختصاصی برای آن در نظر بگیریم.

ضمن اینکه در کنار نامگذاری صورت گرفته برای این چاه آب ژرف تلاش کردیم هویت سیستان که در دنیا برای خود بسیار مشهور است را حفظ کنیم.

فارس: آیا می توان از علم و تکنولوژی دستیابی به آب ژرف در دیگر استان ها استفاده کرد؟ دهمرده: اصفهان، کرمان، سمنان و دیگر نقاط ایران به دنبال آن هستند که شاید بتوانند به آب ژرف دست پیدا کنند.

البته باید در این زمینه در ابتدا مطالعات تحقیقاتی لازم صورت گیرد و ممکن است جریان داشتن چنین آب در اعماق زمین و جاری بودن آن را داشته باشیم.

باید از اختلاف سطح ایران با کوه های هندوکش نهایت استفاده را ببریم ارتفاع بالای کوه های هندوکش و اختلاف پایین تر از سطح دریای ایران احتمال جریان داشتن حجم زیادی از آب در اعماق زمین را زیاد دانسته که می توانیم از این نعمت خدادادی استفاده کنیم و اگر این چاه های آب ژرف را احداث کنیم دیگر خیلی به افغانستان برای آب التماس نخواهیم کرد.

انتقال آب دریای عمان به سیستان حل شده و عملا آب شرب زاهدان و از آن طرف که به رودخانه هیرمند رفته است را تامین کرده ایم اما آب ژرف ظرفیت جدیدی است.

فارس: حق آبه ایران از افغانستان در چه مرحله ایی است؟ آیا با دستیابی به آب ژرف فراموش شده است؟ دهمرده: قرارداد جدیدی برای انتقال آب از افغانستان به ایران در حال انعقاد است که بزرگتر از حق آبه جمهوری اسلامی است.

حق آبه جمهوری اسلامی ایران از رودخانه هیرمند 800 میلیون متر مکعب است ولی باید چند میلیارد متر مکعب از آنها بگیریم.

برای جلوگیری از تبخیر و رسوب گذاری ردیف بودجه اختصاصی برای سیستان در سال جاری مصوب شده است.

تحقق حق آبه ایران از افغانستان در آینده نزدیک این در حالی است که چاه نیمه ها و گودال هایی که در این استان وجود دارد در طول هر سال 300 تا 400 میلیون متر مکعب آب را تبخیر کند که نصف حق آبه ایران از افغانستان در رودخانه هیرمند است که البته آنها هیچ وقت به آن قرارداد پایبند نبودند.

باید یکی از گزینه های آب استان سیستان، آب ژرف باشد بلکه باید همزمان با آن موضوع انتقال آب از دریای عمان، مطالبه حق آبه جمهوری اسلامی از افغانستان و جلوگیری از تبخیر و رسوب گذاری آب راه هایی است که می توان از آن برای رسیدن به آب شرب استفاده کرد.

لذا باید تلاش کنیم از 5 تا 6 درب و پنجره برای رسیدن به آب استفاده کنیم؛ باید تمامی این درب ها و پنجره ها باز و فعال بوده و بتوانیم از تمام گزینه ها استفاده کنیم.


کلید واژه ها: ایران - کمیسیون آموزش و تحقیقات - سیستان و بلوچستان - معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری - سیستان - عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس - افغانستان - جمهوری اسلامی - کمیسیون آموزش - استان سیستان و بلوچستان - نماینده - احداث - سازمان برنامه و بودجه - جمهوری اسلامی ایران - جمهوری - استرالیا - تکنولوژی - مجلس - دانش - سازمان انرژی اتمی - بلوچستان - دانشگاه آکسفورد - دانشگاه - میلیارد - کمیسیون - سازمان برنامه - زابل - اسلامی - آمریکا - انرژی هسته ای

آخرین اخبار سرویس:
درانتخابات دخالت نکنید!

سدها چقدر برای مقابله با سیلاب آماده اند؟

برای کاهش جمعیت کیفری باید کار ریشه ای کرد

درانتخابات دخالت نکنید!

برای کاهش جمعیت کیفری باید کار ریشه ای کرد

قمی، اهل بیتی فکر و عمل می کند

جلسه با استارت آپ های پسماند خروجی اجرایی نداشت رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

«راسخان در علم» مفهومی تشکیک پذیر است/ 4 معنا برای «تأویل»

آیا انتخابات افغانستان به دور دوم کشیده می شود؟

خانه تکانی در دانشگاه علمی کاربردی / بیش از نصف مراکز در پایش اولیه تعطیل شدند!

«بعیدی نژاد» درباره پشت پرده مالی شبکه «من وتو» افشاگری کرد

دیدار جمعی از تولیدکنندگان، کارآفرینان و فعالان اقتصادی با رهبر انقلاب

بارندگی در استان بوشهر خسارتی نداشت/ آماده باش تیم های امدادی | اخبار ایران و جهان

تخریب اموال عمومی و ناهنجاری آب به آسیاب دشمن ریختن است

کمک معیشت خانوار تا یکشنبه واریز نشد تماس بگیرید

عوامل ناامنی های اخیر در شهرستان بروجرد دستگیر شدند

مسلمانان نروژ از عاملان توهین به قرآن شکایت می کنند

فارس من| بخت مجموعه گردشگری سرخه کِی باز می شود؟

برای درآمد پایدار باید مشاغل جدید را به رسمیت بشناسیم رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

برگزاری جشنواره مدارس قرآنی مؤسسه جامعهالقرآن

سی ام دی ماه پایان مهلت ارسال آثار به جشنواره بین المللی «سرخ نگاران»

ایران در کنار مردم یمن می ایستد + عکس

نشست خبری فرمانده سپاه الغدیر استان یزد به مناسبت هفته بسیج

نشست هم افزایی ائمه جماعات و مسئولان هیئات مذهبی خوزستان

یادواره شهدای گمنام دانشگاه شهید چمران اهواز

سازمان برنامه باید اعتبار»الکترونیکی شدن احراز هویت رأی دهندگان انتخابات» را تامین کند

محمدی: شیوه نامه انضباطی دانشجویان باید اصلاح شود

انبارلویی: مردم اگر اعتراض هم داشته باشند، آشوب به پا نمی کنند

نشست هم افزایی ائمه جماعات و مسئولان هیئات مذهبی خوزستان برگزار شد

در عرصه های نظامی، سیاسی و امنیتی دشمن را عقب زدیم

پمپئو به دنبال خروج از کابینه ترامپ است

محمدی: شیوه نامه انضباطی دانشجویان باید اصلاح شود

محدودیت ترافیکی راهپیمایی مردمی میثاق با ولایت در اراک اعلام شد | اخبار ایران و جهان

عکس جالب از نادر سلیمانی در خط مقدم جبهه

پارلمان اصلاحات بهتر از طرح سرا/ تأکید بر استفاده از بدنه جریان اصلاحات

دستگاه قضایی با اخلال گران در امنیت عمومی با قاطعیت برخورد می کند رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

تحلیل سعید مدنی از اعتراضات بنزینی

ایجاد یک سرویس بروکر در شهر ضروری است

دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر دشمن را عقب زدیم + عکس

گسترش روابط با جهان؛ استراتژی ایران در برابر بی عملی اروپا

آنهایی که می گفتند امکان بستن شبکه های اجتماعی غیربومی نیست، یک شبه همه را بستند/ لزوم ورود دادستان به سهل انگاری وزارت ارتباطات در توسعه اینترنت ملی

تایم: وزیر خارجه آمریکا قصد دارد از سمتش استعفا کند

با فرهنگ بچه پولداری کارآفرینی درست نمی شود

نامزد رونالدو زندگی اقتصادی در پیش گرفت

آخرین وضعیت پرونده های روح الله زم و مدیر عامل اسبق پرسپولیس

پمپئو هم از ترامپ را تنها می گذارد؛ افشای زمانبندی محرمانه وزیرخارجه آمریکا برای استعفا!

از نشان روز قم رونمایی شد

مردم شهر قدس با تقدیم گل از حافظان امنیت تقدیر کردند

هوشمندسازی سیستم ها راه برون رفت از چالش کلانشهرها/اجرای پایلوت e-callبا هدف کاهش تلفات جاده ای

دوره تربیت مربی حفظ در جامعهالقرآن برگزار شد

هوشمندسازی سیستم ها راه برون رفت از چالش کلانشهرها/اجرای پایلوت e-callبا هدف کاهش تلفات جاده ای

حضور مردم در صحنه علیه اشرار و اغتشاشگران توطئه دشمن را خنثی می کند

ابهامی به نام «اعتراض در مسیر قانونی»

ابهامی به نام «اعتراض در مسیر قانونی»

جزییاتی از رزمایش متفاوت نیروی زمینی ارتش 

بیست و دومین جشنواره بین المللی قصه گویی در مشهد آغاز به کار کرد

خروش انقلابی مردم اصفهان علیه آشوبگران + عکس

آخرین اخبار ازجزییات اصلاح لایحه تجارت

رهبر انقلاب: دشمن را در همه عرصه ها عقب زدیم

جمع آوری 9 میلیون سند از شهیدان

استخدام طراح سایت و پشتیبانی فضای مجازی جهت کار در شیراز

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: مردم اجازه نمی دهند کسی در امور داخلی کشورمان دخالت کند

رهبر معظم انقلاب: دوستان و دشمنان بدانند در حوادث امنیتی چند روز اخیر، دشمن را عقب زدیم

ستـاره جدیـد دموکرات ها؛ آیا بوتیجج پدیده انتخابات 2020 خواهد بود؟

آمریکا معافیت تحریمی تاسیسات فردو را لغو می کند

تایم: پمپئو به دنبال خروج از کابینه ترامپ است

مراسم وداع با پیکر 2 شهید اغتشاشات

برخورد ناجا با مخلان امنیت در چارچوب قانون بوده است

برخورد ناجا با مخلان امنیت در چارچوب قانون بوده است

امیری فر: شک ندارم احمدی نژاد کاندیدای انتخابات 1400 می شود، آنهم همراه با غلامحسین الهام

تبیین مفهوم قرآنی عمل صالح در بیانات رهبرانقلاب

تبیین مفهوم قرآنی عمل صالح در بیانات رهبرانقلاب + عکس

محدودیتی برای فعالیت های دانشجویان در روز دانشجو وجود ندارد

عکس روز| واکنش جالب لاله های نارنجی به نژادپرستی

تبیین مفهوم قرآنی عمل صالح در بیانات رهبرانقلاب

اصلاح نظام بودجه ریزی

اغتشاش صدای اعتراض مدنی را به حاشیه می برد

محدودیتی برای فعالیت های دانشجویان در روز دانشجو وجود ندارد

اهدای کارت بلیت رایگان مترو و اتوبوس به سربازان

حمایت رهبر انقلاب از تصمیم سران قوا علی رغم سکوت مسئولان دولتی اقدام بسیار شجاعانه ای بود

سهم شهرداریها باید به صورت عادلانه از سوی استارت آپ ها پرداخت شود رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

اختتامیه بیست و ششمین جشنواره ی کتاب سال دانشجویی

اندر احوالات دلِ تنگ بازیگر «فوق لیسانسه ها»/ عکس

مردم زیر فشارند و ما در مجلس نشسته ایم و می گوییم فلان کابل را وزارت نیرو باید جابجا کند!

عکس روز| واکنش جالب لاله های نارنجی به نژادپرستی

شهرداری زنجان برنامه ریزی ویژه برای ترویج فرهنگ ایثار وشهادت دارد | اخبار ایران و جهان

تریبون نظام جمعه محل اعلام انزجار مردم از اغتشاشات است + عکس

رشد علمی حوزه های علمیه در گرو توسعه رشته های تخصصی است

واکنش متفاوت رییس عقیدتی سیاسی دفتر فرماندهی کل قوا به ناآرامی های بنزینی

به پیشنهاد دموکرات ها برای شهادت در کنگره فکر می کنم

محکومیت 18 نفر به 55 سال زندان در عربستان به بهانه مبارزه با فساد

در تحقق حقوق شهروندی خوب عمل نکردیم | اخبار ایران و جهان

رهبر انقلاب: دشمن را در همه عرصه ها عقب زدیم

ایجاد مرکز رصد خانه شهر تهران برای تجمع دیتاها رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

اعتراض به ابطال مصوبه تعیین محل تجمعات مردمی

هدف اغتشاشات اخیر ؛ برنامه بعدی آنها چیست؟ | عوامل فتنه 25 آبان افشا شوند

توسعه حسین آباد ضله جوب نیازمند تخصیص اعتبارات استانی است

اطلاع رسانی ها به سمت آگاه سازی مردم سوق داده شود | اخبار ایران و جهان

سلامت جامعه در گرو سلامت خانواده است + عکس

وصل تدریجی اینترنت در استانها

ایران سومین دارنده آب ژرف دنیا

ایران سومین دارنده آب ژرف دنیا