مطالب مرتبط:
وضعیت تولید و تجارت چوب
کشف دو میلیارد ریال کالای قاچاق در سبزوار
درآمدزایی 125 میلیارد دلاری از گردش مالی صادرات کالای حلال در جهان
20 میلیارد ریال به بیمارستان شهید جلیل یاسوج اختصاص یافت
خودرو حامل قاچاق سوخت در ماکو توقیف شد
-207 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مهر 1398 ساعت 11:222019-10-17اقتصادي

تجارت 100 میلیارد دلاری چوب قاچاق


- ترابر نیوز: بررسی‏ های دانشمندان نشان می‏ دهد در هر ثانیه مساحتی به وسعت یک زمین فوتبال، از جنگل‏ های جهان کاسته می‏ شود.

مژگان جمشیدی ، خبرنگار محیط زیست؛ میزان تخریب درختان که بیشتر آن غیر قانونی و به صورت قاچاق انجام می‏ شود تهدید بزرگی جهت مقابله با تغییرات اقلیمی و کاهش مساحت جنگل ها به حساب می‏ آید به طوریکه بر اساس آخرین برآوردهای صورت گرفته مشخص شده نرخ نابودی جنگل‏ها در سال 2017 میلادی، ‏رقمی معادل 94/4 میلیون هکتار بوده که از زمان آغاز نظارت‏ های نسبتا سختگیرانه بر جنگل زدایی در جهان از سال 2001 تاکنون دومین رتبه بالا را داشته است.

گزارش پلیس بین الملل از قاچاق چوب در دنیا بهره برداری غیر قانونی از جنگل ها، بین 50 تا 90 درصد از فعالیت ‏های جنگل داری در جنگل های مناطق حاره‏ای و گرمسیری زمین را تشکیل می‏دهد.

این مناطق عمدتا شامل جنگل‏ های جنوب شرق آسیا، حوضه آمازون، و آفریقای مرکزی است که 15 تا 30 درصد از کل چوب مورد نیاز جهان را تامین می‏ کند.

بر اساس گزارش پلیس بین الملل (اینترپل)، تجارت غیر قانونی چوب و الوار در جهان یک تجارت بسیار سودآور است که تخمین زده می‏ شود هرساله بین 30 تا 100 میلیارد دلار نفع اقتصادی عاید قاچاقچیان چوب کند.

به گفته کارشناسان،‏ بهبود اجرای قوانین جنگل و افزایش مقررات ملی و بین المللی در زمینه تجارت چوب یکی از مهم ترین راه های مقابله با تجارت غیر قانونی الوار در جهان است که می‏ تواند بهره برداری ‏های غیر قانونی را کاهش دهد.

اما اگرچه تلاش های زیادی در این رابطه صورت گرفته اما همچنان بهره برداری‏ های غیر قانونی ادامه دارد.

در همین حال برخی گزارش‏ ها نشان می‏ دهد حدود 40 تا 61 درصد از تولید الوار در جنگل های اندونزی از راه های غیرقانونی حاصل می‏ شود.

علاوه بر این حتی در روسیه نیز 25 درصد از صادرات الوار این کشور منشا غیر قانونی دارد.

در گابن نیز 70 درصد از چوب برداشت شده از جنگل که وارد بازار‏های جهانی می‏شود از راه های غیر قانونی به دست می‏آید.

با این حال سازمان‏های بین المللی حفاظت از محیط زیست تلاش می‏کنند تا بهره برداری غیر قانونی از جنگل را به صفر برسانند! حقایقی از جنگل تراشی غیر قانونی تجارت جهانی چوب، کاغذ، مبلمان و دیگر محصولات تولید شده از چوب یک صنعت چند میلیون دلاری در دنیاست.

اساسا بهره برداری غیر قانونی از جنگل و صنایع مرتبط با آن زمانی اتفاق می‏افتد که الوار خارج از چارچوب قوانین ملی و منطقه‏ای ابتدا برداشت و سپس حمل و نقل و پردازش شده و در نهایت در بازارهای داخلی و جهانی خرید و فروش شوند.

این اتفاق معمولا زمانی رخ می‏دهد که جنگل ها برای تبدیل به مزارع نخل روغنی و توسعه اراضی کشاورزی پاکتراشی می‏شوند.

رشد روز افزون جنگل تراشی در دنیا نیز به دلیل تقاضای بالای محصولات چوبی و کاغذی و صنایع بسته بندی است که هر ساله رو به افزایش است.

تاثیرات اقتصادی بهره برداری غیر قانونی جنگل بهره برداری غیر قانونی از جنگل ها در دو قرن اخیر، بزرگ ترین تهدید برای جنگل ها بوده است.

ابعاد این نوع بهره برداری به قدری گسترده و مخرب است که علاوه بر آثار و پیامدهای زیانبار برای محیط زیست و تنوع زیستی، معیشت جوامع محلی و شرکت‏های مسئولیت پذیر را هم با مخاطرات جدی مواجه می‏سازد.

وقتی جنگل ها بدون کسب مجوزهای قانونی از بین می‏روند، درآمد دولت ها که پیشتر از محل دریافت عوارض و مالیات بر قطع درختان حاصل می‏شد کاهش می‏یابد.

الواری که بدون دریافت مالیات و عوارض از جنگل نیز تهیه می‏شود قیمت‏ها را در بازار چوب کاهش می‏دهد و همین امر باعث انگیزه بیشتر مصرف کنندگان از محصولات چوبی و کاغذی می‏شود.

بنابراین بهره برداری غیر قانونی نه تنها درآمد دولت‏ها را کاهش می‏دهد که یک چرخه نامتعادلی از قیمت‏ها را در بازارهای جهانی ایجاد می‏کند که درنهایت به افزایش تقاضا و عرضه منجر شده و تخریب جنگل را تشدید می‏کند.

یک مطالعه جدید صورت گرفته توسط انجمن جنگل و کاغذ آمریکا برآورد کرده که بهره برداری غیرقانونی از جنگل ها، ‏بین 7 تا 16 درصد در کاهش قیمت الوار در جهان تاثیرگذار بوده است.

این امر باعث شده که شرکت‏های مسئولیت پذیر که پیش از این تحت پوشش قانون و نظارت دستگاه های اجرایی کار می‏کردند دست کم 460 میلیون دلار در سال متضرر شوند.

بانک جهانی نیز می‏گوید درآمد حاصل از چوب در بازار جهانی هرساله ده میلیارد دلار کاهش می‏یابد و دولت ها نیز به دلیل رونق تجارت غیر قانونی چوب و از دست دادن درآمد حاصل از مالیات و عوارض چوب بری هرساله 5 میلیارد دلار متضرر می‏شوند.

اثرات اجتماعی بهره برداری/ غیر قانونی از جنگل پاکتراشی غیرقانونی جنگل ها برخی از ارزشمندترین زیستگاه های جنگلی جهان از آمازون تا روسیه و شرق دور را تهدید می‏کند.

با این حال برای بسیاری از مردمی که در این جنگل ها یا حاشیه آن زندگی می‏کنند بهره برداری غیر مجاز از جنگل یکی از مهم ترین راه های تامین معیشت و کسب درآمد محسوب می‏شود.

متاسفانه هنوز برای برخی از این مردم، ‏جنگل تراشی تنها محل درآمد روزانه شان محسوب می‏شود.

افزایش تقاضای جهانی برای محصولات جنگلی، برای مردم فقیری که در جنگل یا حاشیه جنگل ها زندگی می‏کنند منافع مالی و اقتصادی ناچیزی دارد چون آنها را به تخریب بیشتر جنگل وادار می‏کند.

اما شواهدی هم وجود دارد که نشان می‏دهد معمولا جوامع فقیری که به طور کامل وابسته به جنگل هستند، درآمد چندانی ندارند؛ چرا که مجبورند برای شرکت‏های قدرتمندی که در کار تجارت غیر قانونی چوب هستند به طور غیر مستقیم کار کنند و سود اصلی عاید این شرکت‏ها می‏شود و آنها فقط نقش کارگران روزمزد را دارند.

ضمن اینکه بیشترین پیامدهای ناشی از جنگل زدایی که سیل و رانش زمین است در آینده نزدیک خسارات زیادی به جوامع محلی وارد می‏کند.

در سراسر جهان همواره جوامعی که روی زمین‏های خود در جنگل،‏ مالکیت ثبت شده‏ای نداشتند به راحتی بازیچه شرکت‏های بهره بردار شدند.

چون در نهایت آنها زمین هایشان را به افراد ذی نفوذ و شرکت‏های قدرتمند واگذار می‏کنند تا آنها بتوانند از جنگل بهره برداری کنند و مردم نیز به درآمد حداقلی حاصل از فروش زمین هایشان رضایت می‏دهند.

گزارش دیده بان جنگل از گسترش جنگل تراشی در جهان بررسی‏های ماهواره‏ای نشان می‏دهد تنها در سال 2017 میلادی هر ثانیه منطقه‏ای جنگلی به وسعت تقریبا یک زمین فوتبال در جهان از بین رفته است که در مدت یک سال مساحت جنگل های از دست رفته وسعتی بالغ بر کشور ایتالیا را شامل می‏شود.

تخریب جهانی جنگل ها از سال 2003 تاکنون دو برابر شده و جنگل زدایی در جنگل‏های استوایی از سال 2008 نیز به بیش از دو برابر افزایش یافته است.

در برزیل نیز اگرچه در سال های اخیر این روند سیر نزولی طی کرده اما در کلمبیا همزمان با ناآرامی ‏های سیاسی تخریب جنگل‏ها افزایش یافته است.

در جمهوری کنگو نیز مناطق جنگلی با تخریب گسترده‏ای روبه‏رو بوده اما در اندونزی بعد از سال ها بهره برداری غیر قانونی در سال 2017 سرانجام جنگل زدایی به دلیل اقدامات دولتی و کاهش موارد آتش سوزی جنگلی کاهش 60 درصدی داشته است.

از بین رفتن جنگل‏ها باعث تشدید انتشار گاز کربنیک می‏شود.

همچنین جنگل زدایی زیستگاه حیات وحش و گونه‏های بسیاری را تخریب می‏کند و در 40 سال گذشته همواره مهمترین دلیل کاهش تنوع زیستی جنگل تراشی‏های گسترده بوده است.

از سوی دیگر گرمایش جهانی و افزایش دمای هوا باعث وقوع حریق‏های متعددی در جنگل های جهان شده به طوری که بیش از یک چهارم از پوشش درختی جنگل های برزیل در سال 2017 به دلیل آتش سوزی‏های عمدی و حدود 400 هزار هکتار از جنگل های آمریکا در سال 2018 به دلیل همین حریق‏ها از بین رفت.

گرمایش جهانی دمای هوا را افزایش داده و جنگل‏ها را در برابر آتش سوزی‏ با عامل انسانی و طبیعی آسیب پذیرتر کرده است.

به سوی جنگل زدایی صفر! جمعیت انسان روی این سیاره رو به رشد است و این جمعیت رو به رشد به فضا و منابع بیشتر برای زندگی و گذران امور نیاز دارد.

در چنین شرایطی برقراری صلح و آشتی بین حفاظت از تنوع زیستی با توسعه اقتصادی و تلاش برای مقابله با تغییر اقلیم چندان آسان نیست.

اکنون پرسش این است که اساسا کدام مناطق را می‏توان برای توسعه اختصاص داد و راهکار حفظ جنگل و تنوع زیستی در چنین شرایطی چیست؟ ما چطور می‏توانیم اطمینان حاصل کنیم که دولت‏ها و بخش خصوصی برای حداقل استانداردهای لازم برای فرآیند آمایش و برنامه ریزی سرزمین احترام قائل شوند؟ برنامه محیط زیست سازمان ملل دو ابزار کلیدی را در این میان مطرح کرده:‏ یکی رویکرد ذخیره کربن توسط جنگل و دیگری رویکرد حفاظت از جنگل برای حفظ تنوع زیستی.

درنهایت هر دوی این رویکردها به کاهش انتشار و حفظ تنوع زیستی منجر می‏شود اما رویکرد نخست جزو یکی از برنامه‏های اصلی متعهدین به کنفرانس پاریس هم درآمده است تا با افزایش سطح جنگل ها به ذخیره کربن در زمین کمک کنند.


کلید واژه ها: غیر قانونی - قانونی - جنگل - بهره برداری - بین الملل - جهان - تجارت - پلیس بین الملل - قاچاق - درصد - بین المللی - محیط زیست - حفاظت از محیط زیست - جهانی - گزارش - میلیارد - تغییرات اقلیمی - در جنگل - قاچاقچیان چوب - آفریقای مرکزی - برداشت - دلار - زمین - قوانین - صورت - تولید - مناطق - جنگل زدایی - قاچاقچیان - قاچاق چوب

آخرین اخبار سرویس:
روزانه 430 هزار مترمکعب گاز CNG در کردستان مصرف می شود

اعتراض، قربانی آشوب/پیشخوان

پیامدهای اجتماعی اجرای مدیریت مصرف سوخت

استخدام بازاریاب حضوری با بیمه تکمیلی در شرکت لبنیات صباح

استخدام منشی فروش خانم، اپراتور فروش و تله مارکتینگ در البرز

فعالیت 10 اکیپ بازرسی اصناف در ملایر/ گزارش های تخلف در سامانه 124 با سرعت برسی می شود

آغاز طرح جدید فروش اقساطی محصولات ایران خودرو

چرا بنزین گران شد؟

استخدام کارشناس فروش و گرافیست در یک شرکت تبلیغاتی در اصفهان

بازار ساوه در وضعیت تعادل قرار دارد

سرخط مهمترین خبرهای لرستان در 24 ساعت گذشته

بشنوید | حرف های چالشی رویانیان درباره بنزین/از عقب نشینی 20 تومانی خاتمی به خاطر سوزاندن پمپ بنزین تا شوک ساعت 12 شب دولت روحانی

اصلاح قیمت بنزین طرحی نامناسب با اجرایی ضعیف و ناشیانه

خواب عمیق نماینده مجلس ایران در جلسه حساس و مهم علنی ! +عکس

تورم ناشی از افزایش قیمت بنزین چقدر است؟

استخدام مدرس زبان جهت موسسه زبان سفیر دانش در مشهد

استخدام پزشک عمومی جهت کلینیک زیبایی در مشهد

استخدام حسابدار آشنا به نرم افزار آفیس در مشهد

استخدام حسابدار مسلط به نرم افزار محک در مشهد

هزینه شهرگردی پاییزه

استخدام بازاریاب تلفنی خانم با حقوق ثابت در اصفهان

هرگونه افزایش قیمت کالاهای اساسی غیرقانونی است

هیچ کمبود کالایی در استان گیلان وجود ندارد

بانک ها تولید ملی ما را متوقف کردند

استخدام بهداشت حرفه ای، الکترونیک، برق، مکانیک، حسابدار، صنایع و کارگر ساده

روزنامه رسالت:سه دهک پایین کشور که خودرو ندارند از سهمیه بندی بنزین بهره مند می شوند/بعضی از آشوب کنندگان با ماشینهای مدل بالا آمده بودند

ربیعی: یارانه بنزین را از عده ای که مشغول دور دور بودند گرفتیم/53 درصد مردم خودرو ندارند/تک تک سلول های بدن ما نگران معیشت مردم است

زمان ثبت نام در طرح اقدام ملی مسکن به تعویق افتاد

خودروهای داخلی پرمصرف هستند، ایراد از مردم نیست/ مبلغ یارانه جدید با توجه به تورم، 20 هزار تومان ارزش دارد

68 تفاهمنامه اقتصادی در قوچان منعقد شد

118 هزار هکتار در خراسان رضوی زیرکشت پاییزه گندم است

دستور رییس جمهور به همه دستگاه ها: حتی تقاضای گرانی هم ندهید/ سخنگوی دولت: 52 درصد مردم خودرو ندارند/ وزیر راه و شهرسازی: بلیت هواپیما گران نمی شود/ عقبگرد دلا ر پس از 8 روز افزایش

اصلاح ایرادات اساسی طرح دولت باید در دستور کار قرار گیرد/ طرحی نامناسب با اجرایی ضعیف و ناشیانه

داستان گابریل و 102 هزار دلار ناپدید شده!

استخدام مسئول دفتر مدیرعامل خانم در یک مجموعه تولیدی/تهران

عناوین روزنامه های خراسان رضوی در 28 آبان

افزایش کرایه در ناوگان عمومی خلخال ممنوع است

افزایش ذخیره آب سد سفیدرود و شهربیجار

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح سه شنبه 28 آبان 98

35 هزار راننده کامیون محروم از حمایت های بیمه ای هستند

صفحه نخست روزنامه های سه شنبه

همه ارکان دولت از افزایش قیمت ها پیشگیری کنند

استخدام آقا مسلط به تایپ ده انگشتی در یک شرکت در مشهد

اعلام سی امین مرحله کالابرگ توزیع نفت سفید در خراسان شمالی

همراهی نکردن بانک ها برای راه اندازی موسسات حمل ونقل گردشگری در کرمانشاه

خبر خوب| «جهان» وارد فاز تولید روغن خوراکی می شود

26 هزار معلول در دانشگاه ها تحصیل می کنند/ بخش خصوصی معلولان را برای اشتغال نمی پذیرد/ بحران در حوزه مسکن مضاعف است

سه انتقاد به اقدام دولت در اصلاح قیمت بنزین/ طرحی نامناسب با شیوه ای نادرست اجرا شد

دولت به دنبالِ جلبِ رضایت جامعه است/ نگرانی برای محرومان غیرقابل شناسایی

کشاورزان را از دریافت وام محروم می کنند/ درخواست وثیقه خاص مانعِ بعدی است

قراردادهای موقت کار دغدغه جامعه کارگری است

سقوط فرشتگان چارلی

این 13 دقیقه ناچیز

معتبرترین جایزه بازی های موبایلی خاورمیانه در دستان «شاه دزد» ایرانی

شیر رایگان در مدارس توزیع می شود

اعتراض داریم اما با اغتشاش مخالفیم

2471 میلیارد تومان در حساب 60 میلیون نفر

اعتراضی که به گروگان گرفته شد

تخریب گِران

لاریجانی: نمایندگان از مسیر ترسیم شده رهبری تبعیت می کنند

660 هکتار از زمین های ملی در هرمزگان رفع تصرف شد

پیامدهای اجتماعی اجرای مدیریت مصرف سوخت

خواص حیرت انگیز سنگ «آشتی» که نمی دانید

آشوب ها خواسته بحق مردم را به انحراف می برد

کشاورزان را از دریافت وام محروم می کنند/ درخواست وثیقه خاص مانعِ بعدی است

دولت به دنبالِ جلبِ رضایت جامعه است/ نگرانی برای محرومان غیرقابل شناسایی

آمادگی سفیران و رایزنان اقتصادی برای حضور در ITE 2019

زمین 1000 متری جامعه القرآن گچساران؛ نیازمند اعتبار

قیمت انواع خودرو های داخلی و خارجی در بازار+جدول

ربیعی: یارانه بنزین را از عده ای که مشغول دور دور بودند گرفتیم/53 درصد مردم خودرو ندارند/تک تک سلول های بدن ما نگران معیشت مردم است

12 راهکار برای صرفه جویی مصرف بنزین

خودروهای بالای 25 سال سهمیه بنزین می گیرند؟

تفاوت های افزایش قیمت بنزین در سال های 89 و 98 در سه پرده/ دولت دوازدهم چه کارهایی را نکرد؟

تشکیل قرارگاه ویژه نظارت و تنظیم بازار در مازندران

افزایش قابل توجه پرداخت عوارض خودرو در قم

استخدام حسابدار مالیاتی در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارمند فروش در شرکت گونیا برش اصفهان

بنزین، اعتماد و درد مردم

افزایش قابل توجه پرداخت عوارض خودرو در قم

چرا مراجعه تهرانی ها برای اهدای خون کم شده؟

تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز سه شنبه، 27 آبان

نمایشگاه های استانی امسال 36 میلیارد تومان کتاب فروختند

چرا مراجعه تهرانی ها برای اهدای خون کم شده؟

لرستان جزو 10 استان برتر کشور در تولید عسل

ممنوع شدن هر نوع افزایش قیمت در لرستان

تولید سالانه 170 کیلو ژل رویال در لرستان

پرمصرف ترین و کم مصرف ترین خودروهای بازار ایران

تولید سالانه 170 کیلو ژل رویال در لرستان

ارزش صادرات غیرنفتی در 7 ماهه

ساخت واحدهای مسکونی سیل زدگان اصفهان اوایل سال آینده پایان می یابد

ربیعی: 50 درصد مردم خودرو دارند

اتاق عقد رایگان مسجد جمکران برای زوجین با مهریه کمتر از 114 سکه

رشد 20 درصدی اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای کرمانشاه

روزنامه رسالت:سه دهک پایین کشور که خودرو ندارند از سهمیه بندی بنزین بهره مند می شوند/بعضی از آشوب کنندگان با ماشینهای مدل بالا آمده بودند

ارزش صادرات غیرنفتی در 7 ماهه

رشد 20 درصدی اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای کرمانشاه chr(8211) chr(124) اخبار ایران و جهان

10 روز ماه را باید خانه نشین شویم رسانه 7 | اخبار ایران و جهان

از وزیر مالیه شدن مرتضی قلی بیات تا ممنوع الخروجی مذاکره کننده ارشد ایران با FATF

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در قائمشهر

استخدام کارشناس تولید محتوا خانم در یک مجموعه معتبر در اصفهان

تجارت 100 میلیارد دلاری چوب قاچاق

تجارت 100 میلیارد دلاری چوب قاچاق