مطالب مرتبط:
شماره 31 فصلنامه علمی – پژوهشی «آموزه های قرآنی» منتشر شد
تاکید وزرای بهداشت ایران و عمان بر توسعه همکاری های علمی و پژوهشی
کتاب «کلی و جزیی در منطق و فلسفه سینوی» منتشر شد
کتاب «حکمت ایرانی در معماری اسلامی؛ از آغاز تا پایان عصر صفوی» منتشر شد
فصلنامه «معرفت ادیان» در ایستگاه 39/ بررسی تطبیقی لوگوس در مسیحیت و کلمه در قرآن
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 24 مهر 1398 ساعت 22:102019-10-16پزشكي

شماره 31 فصلنامه علمی – پژوهشی «آموزه های قرآنی» منتشر شد


پژوهشی «آموزه های قرآنی» به صاحب امتیازی دانشگاه علوم اسلامی رضوی با مدیرمسؤولی دکتر سید حسن وحدتی شبیری و سردبیری دکتر حسن خرقانی منتشر شد.

- شماره 31 فصلنامه علمی – پژوهشی آموزه های قرآنی منتشر شد " سی و یکمین فصلنامه علمی ـ پژوهشی آموزه های قرآنی به صاحب امتیازی دانشگاه علوم اسلامی رضوی با مدیرمسؤولی دکتر سید حسن وحدتی شبیری و سردبیری دکتر حسن خرقانی منتشر شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری رسا"، سی و یکمین فصلنامه علمی ـ پژوهشی آموزه های قرآنی به صاحب امتیازی دانشگاه علوم اسلامی رضوی با مدیر مسؤولی دکتر سید حسن وحدتی شبیری و سردبیری دکتر حسن خرقانی منتشر شد.

این فصلنامه در 20 مقاله منتشر شده و عناوین، نام نویسندگان و چکیده مقالات به شرح زیر است: بازخوانی مفهوم نور در قرآن کریم حسین جدی و محمود واعظی چکیده: مفهوم نور در کاربست های قرآنی از معنایی جامع و بنیادین برخوردار بوده و بالغ بر 49 بار در سیاق گوناگون بکار رفته است.

با تدبر موضوعی در کاربردهای قرآنی، علاوه بر پی جوییِ نور، در دو سطحِ هستی شناختی و معرفت شناختی، چگونگی ادراکِ فاعل شناسا در تلقیِ نور ، بسیار حائز اهمیت است.

مفسران متقدم در تفسیر آیه نور، به خاطر وجودِ داده های نقلی و موانع عقلی، به مجازانگاری تمایل یافته اند اما طیفی دیگر، پس از سده پنجم، با ارائه تعاریفی دگرسان، در پیِ اثبات حقیقت نمایی آیه نور، برآمده اند.

این مقاله با در پیش گرفتن دو رویکرد تبیینی-انتقادی نسبت به آرای مفسران متقدم، با بن مایه ای از استنطاق در کاربست های قرآنی، علاوه بر دسته بندی متفاوت در اطلاقاتِ نور، با الهام گیری از یافته های زبان شناختی قرآنی، از رهگذر حقیقت نمایی آیه نور به چگونگی انتساب نورخدا پرداخته است.

لذا گرچه نورِخدای تعالی در زمره نور فراحسی جای می گیرد لیکن از مراتبی فراگستر و متعالی برخوردار است.

این کمال ظهورِ نورخدای تعالی را می بایست علاوه بر رفع حجاب های گوناگونِ ظلمانی و نورانی، با ساحت درونی انسان یعنی قلب ادراک نمود.

بررسی دیدگاه های مفسران درباره مراد از فصیح نبودن حضرت موسی(ع) الهه هادیان رسنانی چکیده: نگاهی به ترجمه ها و تفاسیر مطرح شده ذیل دسته ای از آیات مرتبط با حضرت موسی(ع) نشان می دهد، فضای بظاهر مشترک این دسته از آیات، چنان تاثیری بر ذهن مترجمین و مفسرین نهاده است که در بیان قالب های معنایی این آیات دچار نوعی داوری و تحمیل معنی بر آیه شده در حالی که ظاهر آیات گواه بر آن معنی نیست.

مهمترین این آیات، چهار دسته آیات بظاهر مرتبط با یکدیگر، در چهار سوره است که به زعم بسیاری، بیانگر مشکل حضرت موسی(ع) در تکلم است؛ برخی نقل ها، پدید آمدن این مشکل را منتسب به رسیدن اثر آتش به زبان ایشان می دانند که به نظر می رسد نخستین مصدر اسلامی نقل کننده این مطلب، طبری و برگرفته از تورات است.

واکاوی در این مسئله روشن می کند که مراد از فصیح تر بودن هارون نسبت به موسی(ع)، آن چیزی نیست که بیشتر مفسرین تا کنون گمان کرده اند و آن را به تعقید و گرفتگی زبان حضرت موسی(ع) ارتباط داده اند؛ بلکه با توجه به ماده اصلی فصح که ظهور چیزی است بدون توجه به هرگونه پیشینه و مفروضات ذهنی، مراد، مسبوق نبودن کلام هارون به سابقه قتل است و لذا موسی(ع) از خداوند درخواست می کند که هارون(ع) را با او همراه کند تا ماموریت به سرانجام برسد.

با اثبات این فرضیه، ارتباط این آیات بظاهر مرتبط با یکدیگر، قطع می گردد و باید در جستجوی معنای دیگری غیر از آن معنایی که تا کنون بیان شده - برای آن ها بود.

در این نوشتار، دیدگاههای مفسران ذیل آیات مذکور در قالب سه دیدگاه، مطرح و پس از نقد و بررسی، دیدگاه نوین در هر مورد ارائه شده است.

عوامل اثر گذار در روحیه استکباری فرعون با تاکید بر تفسیر الکاشف غلامحسین کمیلی چکیده: انسان ها همگی بر فطرت توحید زاده می شوند و با توجه به قدرت انتخابی که ذات مقدس الهی از روی حکمت به آنان داده است با دو راه مواجه می شوند إمّا شاکرا و إمّا کفورا یا با انتخاب خردمندانه خویش، در راه ترسیم شده از جانب خداوند متعال که مایه سعادت است قرار می گیرند و یا با انتخاب نادرست و نسنجیده خویش ، ضلالت و گمراهی را بر می گزینند.

پژوهش پیش روی با بهره گیری از قرآن کریم، دیدگاه مفسران و اندیشمندان و با تاکید بر دیدگاه های تفسیری علامه محمد جواد مغنیه در الکاشف، بدنبال تبیین عوامل اثر گذار در روحیه استکباری و استبدادی فرعون است.

در این جستار بر آنیم که بدانیم چه عواملی باعث طغیان و سرکشی فرعون گردیده تا اندازه ای که ادّعای الوهیت نموده! ظلم و ستم و پایمال نمودن حقوق مردم را شیوه و منش خویش قرار داده است.

نتیجه این پژوهش بدست آوردن قاعده کلی و عوامل زمینه ساز در شکل گیری روحیه و رفتار مستکبران و جنایتکاران تاریخ خواهد بود که می تواند عبرتی برای آیندگان باشد که خود در این دام خطرناک نیفتاده و از سویی تقویت گر مستکبران و زور گویان جهانی قرار نگیرند و با وحدت و یکپارچکی و اطاعت پذیری از رهبران آسمانی مانع سرکار آمدن و سلطه فرعونهای زمانه شوند.

تبیین شاخصه های نخبگی و باز تعریف آن از منظر قرآن کریم بهزاد بسطامی و زینب السادات حسینی چکیده: نخبه شناسی یکی از موضوعات راهبردی جهت رشد و توسعه هر جامعه ای است.

و قرآن کریم بنا به قائده جهان شمولی، ویژگی هدایتی و تبیین موضوعات کلیدی تبیان لکل شیء دارای سازو کاری جهت بیان مؤلفه های نخبگی می باشد.

هدف: دستیابی به تعریفی جامع و کامل از نخبه بر مبنای توانمندی ها و اثربخشی آن در جامعه وشاخصه های نخبگی بر اساس آموزه های وحیانی.

روش: این پژوهش از روش توصیفی - تحلیلی وبا مطالعه متون دینی وجامعه شناسی انجام شده است .

نتایج و یافته ها: نخبگی در قرآن کریم بر خلاف فرهنگ غربی که بر پایه تفکر اومانیستی استوار شده، برمبنای انتخاب بهتر به گزینی از هر حیث، در سایه ی مدیریت توحیدی و اثربخشی در جامعه پی ریزی شده است.

و بر اساس مؤلفه های فوق، سه سطح نازل ، میانی و عالی برای نخبگان در قرآن کریم قابل تصور می باشد.

وطبق این شاخصه ها می توان باز تعریف نخبه از منظر قرآن را تبیین نمود.

دیدگاه قرآن درباره محیط زیست؛ انسان مدار یا عدالت محور علیرضا نوبری چکیده: محیط زیست موضوعی است که در دهه های اخیر مورد توجه بسیاری از اندیشمندان قرار گرفته است.

روند تعامل نامناسب با محیط زیست زمینه بروز اختلالات و دگردیسی های جبران ناپذیری را در فرایندهای محیطی به وجود آورده است.

گرچه راهکارهای قابل تأملی از سوی متفکران مرتبط ارایه شده است ولی تاکنون نتایج رضایت بخشی در کُند کردن تعامل نامناسب با محیط زیست به دست نیامده است.

در نوشتار پیش رو محیط زیست و رفتار انسان در مواجهه با آن از نگاه قرآن مورد ارزیابی قرار گرفته است تا به این پرسش که "آیا از نگاه قرآن رابطه انسان و محیط زیست به طور مطلق انسان مدارانه است یا دیدگاه دیگری در تعامل انسان با محیط زیست مورد تأیید آن می باشد؟"پاسخ داده شود.

نتیجه پژوهش آن شد که قرآن واقعیت ضرورت تعامل انسان با محیط زیست را تأیید کرده و او را جزیی از ساختار پیچیده محیطی می داند ولی از آنجا که قرآن ارایه دهنده ساختار ویژه ای از دین با عنوان دین فطری است بر این دیدگاه تأکید دارد که در تعامل انسان با محیط زیست هر انسانی مورد توجه نیست بلکه آن انسانی در محور این تعامل قرار می گیرد که بر اساس داده های دین فطری به توانمندی ارایه عدالت رفتاری رسیده باشد.

بازکاوی آرایه تأکید الشیء بما یُشبِه نقیضَه و نقش شناخت آن در تفسیر قرآن عباس رحیم لو و سیدمحمود طیب حسینی چکیده: از آرایه های دانش بدیع که با هنجارگریزی دستوری و فریب آرایی، سخن را گیرا و زیبا می کند، فنّ تأکید الشیء بما یُشبِه نقیضَه است.

این پژوهش پس از مطالعه کاوشهای ادب سنجان در گستره تاریخ دانش بلاغت، در پی پرده برداری از سازوکار این صنعت ادبی و دلالتهای معنایی گونه های آن رفته است.

با کندوکاو نظری در فرآیند این آرایه، به دست می آید که کارکرد این فنّ در گزارهای هنری، می تواند همچون تاکید، مبالغه، و گاهی تعلیق به محال و شبه برهان ادبی باشد.

با این دست آوردها، آشکار می‎شود اگر مفسّری در نمونه های برجسته این آرایه در قرآن، تنها به برآیند تلاش برخی نحوپژوهان بسنده کند، دلالتهای معنایی و نمودهای زیبایی آیه ها را آشکار نکرده و گاه در برداشت از متن دچار لغزش می شود.

آشنایی با این شیوه بلاغی، گاه از حمل بی دلیل واژگان بر معانی غیرظاهر پیشگیری کرده و در تفسیر یکپارچه آیاتِ با این فنّ ادبی نیز یاریگر است.

رابطه ی عبد و ربّ به مثابه یک راهکار تربیت اخلاقی وحید خاصیان سرابی، غلامرضا رییسیان، منصور معتمدی و علی اسدی اصل چکیده: تربیت اخلاقی یکی از موضوعات ارزشمندی است که مکاتب گونا گون با رویکردهای مختلف به آن پرداخته اند.

قرآن کریم نیز با توجه به مبانی و اهداف این موضوع از منظر خود راهکارهایی را برای تربیت اخلاقی ذکر کرده است.

در این تحقیق سعی شده است با روش توصیفی تحلیلی به تبیین رابطه ی عبد و ربّ در قرآن پرداخته و آن را به عنوان یک راهکار تربیت اخلاقی مطرح کند.

بر اساس این تحقیق پذیرش رابطه ی عبد و ربّ به عنوان کانونی ترین رابطه ی انسان و خدا از طرف انسان راهی برای متّقی شدن اوست و تقوا که بر اساس مؤلفه های ایمان، ترس، اطاعت و عمل به فرامین الهی شکل گرفته است مهمترین راهکار تربیت اخلاقی است.

لذا قرآن بر اساس رابطه ی عبد و ربّ و برای تربیت اخلاقی انسان روشهایی را به کار برده که عبارت اند از: اثبات ربوبیّت خداوند و عبد بودن انسان برای متربی در جایی جای قرآن، توجه دادن متربی به مظاهر ربوبیت خداوند در هستی و جان آدمی و دعوتِ متربی به تقوا بر اساس رابطه ی عبد و ربّ که خود شاملِ دعوت به تقوا با توجه دادن به بهره های دنیوی، دعوت به تقوا با توجه دادن به قیامت و دعوت به تقوا با توجه دادن به توحید محض می باشد.

تخصیص و توزیع منابع و درآمد از دیدگاه قرآن کریم علی اصغر هادوی نیا چکیده: نظریه های اقتصادی را می توان با تناسب سه گستره توزیع، تولید و مصرف به سه گروه تقسیم نمود.

در این میان نظریات توزیع از آن جهت که با عدالت اقتصادی رابطه تنگاتنگی دارند از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردارند.

نظام های اقتصادی از جهت شدت و قوت پرداختن شان به نظریات توزیع قابل تقسیم می باشند.

در نظام سرمایه داری نظریات توزیع در کنار نظریات تولید و مصرف از قوت کم تری برخوردار است.

در اقتصاد اسلامی به دلیل اهمیت داشتن عدالت اقتصادی، نظریه توزیع از همان ابتدا مورد بحث قرار گرفته است.

می توان پیش آهنگ این امر را کتاب اقتصادنا معرفی کرد.

این مقاله در صدد پاسخ به این پرسش است، چگونه اقتصاد می تواند از تخصیص و توزیع کارآمد منابع(طبیعی- انسانی) و درآمد برخوردار باشد؟ به عبارت دیگر در اقتصاد اسلامی تخصیص و توزیع منابع (طبیعی - انسانی) و درآمد بر اساس چه معیار یا معیارهایی صورت می پذیرد؟ هندسه حاکم بر این معیارها چگونه است؟ روشی که در بیان این نظریه پیموده شده است، پرداختن به معیارهای توزیعی و طبقه بندی کردن آن ها است.

در واقع در این روش هر نظریه توزیع می بایست به معرفی معیارهای توزیعی مورد نظر خود پرداخته و به صورت منطقی رابطه بین آن ها را روشن سازد.

در نظریه توزیع از دیدگاه قرآن کریم، پنج معیار توزیعی نقش آفرین هستند.

اولین معیار که می توان از آن به عنوان اصلی ترین معیار عمومی توزیع یاد کرد، کاهش نابرابری است.

چهار معیار دیگر یعنی: نیاز واقعی ضروری، کار مباشری، نیاز واقعی متوسط شخصی (در حد کفاف و شأن) و نیاز واقعی متوسط دیگران (در حد کفاف و شأن) معیارهای اختصاصی می باشند.

تأثیر نگرش مثبت به زندگی در بهبود روابط همسران از نگاه قرآن و حدیث علی کرمی و علی کرمی چکیده: بر اساس آموزه های اسلامی، زندگی سالم از نگرش مثبت نشأت گرفته است که بر عواطف و رفتارها تأثیر مثبت می گذارد و روابط همسران بر اساس این نگرش و عواطف، بروز و ظهور می یابند؛ چراکه مثبت نگری، از زیرساخت های عواطف است که بیماری های روحی-روانی را کاهش می دهد و همسران را متقاعد به رفتاری مطابق با ارزش های دینی می نماید که در بهبود روابطشان بسیار موثر است.

از سوی دیگر، آموزه های اسلامی بسیاری از مشکلات زناشویی و تلخی‏های زندگی را بسته به نوع نگرش همسران می داند که با نگرش منفی، اختلافات همسران چالش آفرین می شود ولی با نگرش مثبت، همان مشکلات؛ همدلی و همکاری می آفریند، آن را زمینه ای برای رشد یکدیگر دانسته و از هر بلایی متناسب با آن، درس می گیرند، چون با اعتقاد به مبدأ و معاد، نگرششان این است که خداوند می‏خواهد آنان را آزمایش کند.

به همین واسطه ظرفیت وجودی شان به قدری وسعت می یابد که، آگاهانه و عاشقانه پذیرای بلاها و ناگواری‏های زندگی می شوند.

موازنه حدود آزادی بیان در اسناد بین الملل و قرآن؛ با تکیه بر واکاوی سرگذشت حضرت موسی و فرعون محمدرضا بهادری، صاحبعلی اکبری و سید کاظم طباطبایی پور چکیده: حق آزادی بیان در آموزه های اسلام و میثاق های بین المللی جزو حقوق سیاسی مدنی انسان ها و یکی از پذیرفته ترین اصول حیات اجتماعی بشر شمرده شده است.

از یک سو در روزگار کنونی، محور مناقشه درباره آزادی بیان، حدود آن است و از سوی دیگر، ربط و نسبت میان مولّفه های سنت و مدرنیته از دل مشغولی های جدی محققان و پژوهشگران می باشد.

از این روی این مقاله بر آن است تا با کاویدن و سراغ گرفتن از مرزهای قلمرو کلان آزادی بیان در اسناد بین المللی و موازنه آنها با آموزه های قرآن کریم به عنوان اولین مصدر تشریع مسلمانان، حدود و ثغور آزادی بیان را بررسی نماید و در این مسیر با توجه به اینکه در زمینه آزادی بیان و مرزهای آن، یکی از کهن ترین چالش های آدمیان در ادوار گوناگون تاریخ با ساختارهای قدرت و نظام حاکم بوده است این پژوهه با تمرکز بر سرگذشت حضرت موسی(ع) در حکومت فرعون، مرزهای پیش بینی شده در اسناد بین المللی را به بحث و نقد می کشاند.

بر همین اساس و با در نظر گرفتن فزونی نشست های منطقه ای و فرا منطقه ای در باب آزادی بیان و حجم بالای مرزهای خرد و کلان آزادی بیان در اسناد بین المللی، ابتدا مهم ترین معاهدات فرا منطقه ای ذکر گردیده و سپس آنها را با آموزه های قرآنی حکایت حضرت موسی(ع) و فرعون مقایسه و نقد می کند.

نتایج این پژوهش نشانگر آن است که از بین حدود آزادی بیان در این اسناد، تنها مرز "حمایت از حقوق دیگران" قابل استناد است و دیگر حدود، علیرغم تلاش های فراوان در عرصه بین المللی، محدودیت های بسیار کلی و مبهمی است که آزادی بیان را تهدید و تحدید می کند.

ملاک ها و انواع تطبیق قرآن محمد محقق،کاظم قاضی زاده و صالح قنادی چکیده: جری و تطبیق قرآن ازجنبه های مختلف بررسی شده است.

مبانی این قاعده و کاربردهای آن و نیز نمونه های آن و اقسام جری و تطبیق، اما در این میان ملاک درستی یا نادرستی کاربرد آن با توجه به توجه به استفاده از این قاعده توسط همه گروهها و فرق اسلامی مخالف با یکدیگر؛ ضرورت بررسی ملاکهای جری و تطبیق را روشن میسازد.

از آنجا که بیشتر جری و تطبیقهای انجام شده توسط اهل بیت علیهم السلام و مفسران واقعی قرآن درباره خود یا دوستان و دشمنان ایشان است، رضایت و محبت دو ملاک در بخش معرفتی اعتقادی و تطبیق آیات بر اهل بیت علیهم السلام و مجالست و مشابهت و متابعت از ملاکهای بخش اخلاقی رفتاری تطبیقهای انجام شده بر دوستان و دشمنان اهلبیت علیهم السلام است.

این نوشتار به تقسیم جدیدی از جری و تطبیق بر اساس انجام دهنده آن و بررسی و اثبات این ملاکها همراه ذکر نمونه و دلیل برای هر ملاک پرداخته است.

نقد و بررسی انگاره مصلحت اندیشی قرآن در بیان خلاف واقع حمیدرضا مقیمی اردکانی چکیده: حکیمان استفاده از دروغ برای رسیدن به مصلحتی مهم تر را جایز می شمارند.

آیا می توان حتی احتمال بیان خلاف واقع را به خاطر مصلحتی در مورد کلام خدای حکیم معقول دانست؟ اگر این احتمال در مورد سخنان خداوند معقول باشد و عدم وقوع آن اثبات نشود، واقع نمایی قرآن مورد تردید خواهد بود.

در نتیجه نمی توان در حوزه های معرفتی از هدایت های قرآنی به صورت یقینی بهره گرفت.

نوشتار حاضر در ابتدا با روش عقلی و در ادامه از طریق تحلیل آیات قرآن، امکان راه یابی القاء خلاف واقع مصلحتی به قرآن کریم را رد کرده است.

برخی دلیل هایی که برای رد این مدعا ارائه شده ناکافی است ولی تلاش شده برهان های ارائه شده ترمیم و تکمیل شود و مدعا با برهان عقلی کافی به اثبات برسد و سپس با استناد به قرآن بر صحت این مدعا تأکید شود.

نتیجه این است؛ قرآن کریم مصالحی مانند سطح فهم مخاطب، به زبان قوم سخن گفتن و مسائل هنری را مراعات کرده است؛ ولی لازمه آن، القاء مصلحتی خلاف واقع نیست و هیچ یک از مصادیقی که به عنوان دروغ مصلحتی مطرح می شود، شاهد بر این امر نیست.

عوامل موثر بر هنجارسازی فرهنگی از دیدگاه قرآن کریم سیدمحسن میرسندسی چکیده: بخش زیادی از بنیادهای فرهنگی در هرجامعه خرد و کلان، شامل ارزش ها و هنجارهایی است که جهت دهی به نگرش ها، ذهنیت ها و رفتارها را در میان آنها شکل می دهد.

فرهنگ اصیل و آرمانی اسلام که در قرآن کریم متجلی شده است،توجه ویژه ای به بیان هنجارها و ارزش های متعالی برای سعادت در حیات فردی و اجتماعی انسان داشته است.

از این دیدگاه،جامعه آرمانی اسلام آن اجتماعی است که بتواند زمینه تحقق هرچه بیشتر این ارزش ها و هنجارها را در میان مسلمانان فراهم آورد و از این طریق سعادت زندگی دنیوی و اخروی آنها را تضمین نماید.

استقرار ارزش ها و هنجارهای مطلوب دینی در جامعه مسلمانان وابسته به مجموعه ای از عوامل است که عدم توجه بموقع و مناسب به آنها نه تنها در تحقق فرهنگ دینی اخلال ایجاد می کند بلکه موجب تسهیل در ورود و پذیرش ارزش ها والگوهایی می شود که بسا تعارض جدی با ارزش ها و هنجارهای مورد نظر اسلام داشته باشد.

این مقاله تلاش دارد به عوامل اصلی که از دیدگاه قرآن موجب ایجاد و گسترش فرهنگ و هنجارهای مطلوب و مورد نظر شریعت اسلام و در نتیجه هنجارمند شدن جامعه مسلمانان می شود بپردازد.

این عوامل شامل سه دسته اصلی هنجار فرستان، خودِ هنجار و مخاطبان هنجاری (گروه هدف) می باشد که ضمن معرفی اجمالی به ویژگی های اثربخشی هرکدام مبتنی بر آیات و اشاره های قرانی خواهیم پرداخت.

معاونت و مشارکت در جرم در قرآن (با تأکید بر روش تفسیر حقوقی) مرتضی مطهری فرد و سیداحمد میرخلیلی چکیده: تفسیر حقوقی قرآن کریم یکی از روشهای مطالعه ی میان رشته ای بین علم حقوق و قرآن کریم است.

با توجه به موضوع، مسائل و غایت علم حقوق و آنچه که از جامعیت، کمال و حکمت قرآن کریم انتظار می رود، می توان بعضی موضوعات در علوم انسانی را به لحاظ ایدئولوژیک به قرآن عرضه نمود و بستر مبنایی برای نظریه پردازی در آن را به دست آورد.

در خلال این امر، عظمت و برتری قرآن کریم نسبت به دیگر منابع علمی، قابلیت گسترش ابعاد علم حقوق بر اساس حقیقت وجودی انسان و جهان و .

به دست خواهد آمد.

در این تحقیق با معطوف نمودن این روش به یکی از موضوعات علم حقوق تحت عنوان مشارکت و معاونت در جرم، به تنقیح ابعاد حقوقی قرآن کریم در این باره پرداخته خواهد شد.

نتایج تحقیق شامل وجه تفکیک معاون و مشارک در جرم از مباشر و میزان مجازات هریک و تطبیق و مقایسه با دستاوردهای فقهی و حقوقی است.

روش تحقیق در این نگاره، تعریف موضوع، شناسایی آیات مرتبط، دسته بندی آنها، به کار بردن قواعد تدبر و تفسیر در آن، تحلیل حقوقی و نظم بخشی به نتایج حاصله است.

مدلول قرآن در فرایند عرضه حدیث؛ بر پایه کاربرد معیار عرضه توسط معصومین(ع) احمد جمالی گندمانی و محمدکاظم رحمان ستایش چکیده: گسترش جعل حدیث و اشتباه برخی راویان در سماع، فهم یا نقل حدیث، حکایت از ضرورت نقد روایات جهت اطمینان از درستی آنها دارد.

برای مقابله با این آسیب، پربسامدترین توصیه معصومین، نقدمحتوایی با محوریت عرضه حدیث بر قرآن است.

با این حال، تاکنون، پیرامون مدلول قرآن در عرضه، برپایه موارد کاربرد این معیار توسط ائمه و با نگاه حدیثی، اثری به سامان نیامده است.

این تحقیق با روش تحلیل متن و از طریق منابع کتابخانه ای، به تحلیل متن روایات عرض و نمونه روایات عرضه شده بر قرآن توسط امامان پرداخته است.

ضرورت پرهیز از محوریت مبانی سایر علوم و دانش ها در بررسی موضوعات حدیثی ، جامعیت مدلول قرآن در نگاه اهل بیت در عرضه حدیث؛ مرکب از نص، ظاهر، اصول و گفتمان قرآن ، پرهیز از نفی کلی نقدسندی در نقدحدیث؛ علی رغم محوریت نقدمحتوایی و مراتب انس و تمسک به قرآن و عترت، سنجه ای برای تعیین مدلول قرآن در فرایند عرضه مهمترین نتایج این تحقیق به شمار می روند.

الگوی مطلوب ارتباطات میان فرهنگی مستضعفین جهان از منظر قرآن کریم محمدصادق نصراللهی و محمدرضا کوهکن چکیده: با وجود تفاوت های گسترده در دین، زبان، رسوم، ملیت، نژاد، رنگ و.

انسان ها در نگاه اول اینگونه به نظر می رسد که همگرایی میان فرهنگ ها و تعامل گسترده و سازنده آن ها امری دشوار یا غیرممکن باشد.

در این پژوهش به دنبال پاسخ به این سوال هستیم که آیا تشکیل جبهه ای جهانی از مستضعفین مورد قبول قرآن است یا خیر؟ الگوی مطلوب ارتباطات میان فرهنگی مستضعفین چیست و اصول حاکم بر آن کدام است؟ بدین منظور تعدادی از آیات منتخب با روش داده بنیاد تحلیل شده و مدل پارادایمی آن بدست آمد.

استکبارستیزی به مثابه فرهنگ و هویت مشترک مستضعفان جهان بعنوان پدیده اصلی قرار گرفت و علل، زمینه ها، شرایط مداخله گر، راهبردهای کنش/کنش متقابل و پیامدهای آن از آیات منتخب استخراج شد.

طبق این الگو مستضعفین مراتب، انواع و شروطی دارند و ارتباطات میان آن ها موسع اما مشکک است.

به تعبیر دیگر این جبهه فرامذهبی، فرادینی و فرامسلکی است اما نوع ارتباط با هر دسته از آن ها متفاوت است و به میزان ایمان حقیقی افراد بستگی دارد.

همچین در این ارتباطات اصولی هستند که بعنوان اصول حاکم عمل می کنند که در واقع می توان همه این اصول را ذیل اصل عدالت جای داد.

راهبردهای کنشی مسلمانان در جبهه مستضعفین در واقع حق هر گروه را که باید به آن اعطاء کرد تبیین می کند.

نقد و بررسی تعابیر اندیشمندان علوم قرآنی و مفسران در انتساب تحریف معنوی به قرآن کریم علی محمدی آشنانی، زهرا قطبی و مژگان عام بخش چکیده: بدون تردید در طول تاریخ برخی کوشیده اند تا معنای آیات قرآن را بر اساس دیدگاه های خود تفسیر نمایند.

این اقدام ناپسند، در روایات، تفسیر به رأی نام گرفته و به افراد تحریف گر، نسبت داده شده است نه به قرآن، ولی به تدریج، در میان قرآن پژوهان اهل سنت و شیعی، تفسیر به رأی افراد، با تحریف معنوی قرآن، همسان، تلقی شده و تعبیر تحریف معنوی، به قرآن کریم، انتساب یافته است و به دلیل وقوع تفسیر به رای افراد، تحریف معنوی قرآن کریم نیز حتمی انگاشته شده است.

این نوشتار با روش توصیفی - تحلیلی به بررسی و نقد این دیدگاه پرداخته و با ارایه دلایل عقلی و نقلی، این همانی بودن تفسیر به رأی افراد و تحریف معنوی قرآن کریم را به چالش کشیده، بر تفاوت های روشن تفسیر به رأی صاحبان آرای باطله با تحریف یافتگی معنوی قرآن تأکید می ورزد؛ چرا که تفسیر به رأی، به افراد نسبت می یابد، ولی تحریف معنوی، به قرآن؛ بدین رو وجود تفسیر به رأی افراد، نه به دلالت مطابقی، همان تحریف معنوی قرآن است و نه به دلالت تضمنی و التزامی، آن را در بر داشته و اثبات می کند.

نگارندگان انتساب تحریف گری معنایی را به افراد، به جای انتساب تحریف یافتگی معنوی به قرآن کریم را، پیش رو می نهند.

سیر ساختاریابی سوره در تفاسیر ابوالفضل خوش منش و فاطمه علیان نژاد چکیده: شناخت ساختار سوره می تواند از مقدمات مهم برای ورود به تفسیر باشد.

این تحقیق با توجه به مبانی و روش مفسران به بررسی چگونگی رویکرد تفاسیر به ساختار سوره می پردازد.

نتایج نشان می دهد نگاه مفسران به ساختار سوره همه جانبه و یکسان نبوده و عمده ی تفاسیر اجتهادی و عقلی به تدریج برای استفاده از قرائن مقالیه در جهت فهم بهتر قرآن به مساله نظم و ساختارسوره ها رو آورده اند.

ارتباط آیات و مقاطع یک سوره، تکیه برسیاق، پیوندهای لفظی محتوایی آغاز و پایان، تکرار در سوره ها، تقابل ساختاری، تعیین فصل بندی های سوره و عنوان گذاری، تعیین معالم یا غررآیات و طرح مفاهیمی چون نظام قرآن، جامعیت قرآن، وحدت ساختاری در تفاسیر جدید حاکی از اهمیت این امر است که جمع موارد فوق می تواند زمینه ی شایسته ای برای معرفی ساختار درون متنی و اجزای سوره جهت کارکردهای تفسیری باشد.

آزمونی بر کاربرد جامعه شناسی دین در حوزه ی تفسیر قرآن (مطالعه موردی دلایل گرایش عرب جاهلیت به بت پرستی) روح الله داوری، حسین شجاعی و سید رضا مؤدب چکیده: سخنان بسیاری پیرامون تعامل میان رشته ای علوم انسانی با قرآن بیان گردیده است.

این نوع تعامل ها اگرچه کمک بسیاری به توسعه ی مطالعات تفسیری خواهد نمود اما ناظر به حساسیت متن مقدس قرآن، توجه و دقت بسیاری را در این زمینه می بایست مبذول داشت.

برای تأمین این دقت لازم است تا قبل از ترویج بهره گیری از یک دانش، عده ای از متخصصان سعی در سنجش و کارآیی دانش مد نظر در قرآن بنمایند.

این سنجش معمولاً با انجام مطالعات موردی محقق می گردد و با استناد بدان امکان قضاوت بهتری از موضوع را می توان به دست آورد.

مقاله پیش رو در راستای این امر با تمرکز بر حوزه ی جامعه شناسی دین به دنبال ارائه ی مطالعه ای مقایسه است که در آن کارآمدی یا ناکارآمدی جامعه شناسی دین را در تفسیر قرآن به سنجش بگذارد.

به همین سبب در آن سعی شده تا پس از معرفی جامعه شناسی دین، نوع کارکرد آن در حوزه¬ی تحلیل مسأله ی گرایش به بت پرستی عرب عصر نزول را بررسی کند و سپس با بررسی تفاسیر، نوع مواجهه ایشان با موضوع را نشان دهد.

از آنجایی که روش به کارگیری شده در این مطالعه روش مقایسه ای است، در انتهای آن سعی شده پیرامون کارآمدی جامعه شناسی دین سخن به میان آورده شود.

مقاله پیش رو نشان می دهد که جامعه شناسی دین، علمی کارآمد در حوزه ی تفسیر می باشد اما استفاده ی از آن در همه مباحث تفسیری پیشنهاد نمی شود بلکه صرفاً در بخشی از آیات و موضوعات خاص است که می توان از آن بهره گرفت.

سلوک معنوی در قرآن محمدمسعود سعیدی چکیده: با وجود اختلاف در تعاریفی که متخصصان از معنویت داشته اند، اکثر این تعریف ها در این خصوصیت توافق دارند که معنویت یک سبک رفتاری است که همه زندگی شخص را در مسیر ارتباط با یک امر قدسی جهت می دهد.

با مرور تمام قرآن و روش کدگذاری و نظم دهی مفهومیِ آیات آن می یابیم که نزدیک ترین محتوای قرآنی به این خصوصیت، تقرّب جستن و تلاش برای نزدیک شدن به خداوند به عنوان رفتاری نسبتاً پایدار در زندگی است.

بنابراین، معنویت قرآنی در واقع، سلوکی با ویژگی های خاص است.

مبنای روانشناختیِ این سلوک امید داشتن به خدا و آخرت و مقصد آن، خدایی با جمیع صفاتی است که هر کدام به نحوی مشوّق این سلوک هستند.

چیستی، مبنا و مقصد معنویت در قرآن هسته مرکزی آن هستند.

قرآن ملازمات و موانع این سلوک و نیز پیامدهای آن را که در واقع برآوردن نیازهای بنیانی انسان هستند، بیان کرده است.

/822/ن 602/ش
کلید واژه ها: قرآنی - قرآن - فصلنامه - پژوهشی - منتشر - آیات - دکتر - دانشگاه - اسلامی - علمی - مدیر - علوم - محمود واعظی - مقاله - نویسندگان - قرآن کریم - خبرگزاری - خبرنگار - متفاوت - مقالات - انتساب - ترجمه - اهمیت - انسان - الهام - نهاده - مشترک - داوری - گزارش - واعظی

آخرین اخبار سرویس:
تاثیر «سرطان » بر «باروری زنان»

نقش ویتامین ها در ریزش مو

تاثیر سرطان بر باروری زنان

«دیابت»؛ عامل پررنگ مرگ و میر

ایرانی ها روزانه چقدر نمک مصرف می کنند؟

تاثیر استرس دوره بارداری بر یادگیری فرزندان

تاثیر استرس دوره بارداری بر یادگیری فرزندان

تاثیر استرس دوره بارداری بر یادگیری فرزندان

بیماری وحشتناکی که پوست و استخوان را سیاه می کند

وحشناکترین بیماری ها ی مرگ آور

خواص انار و پوست انار چیست؟

پروبیوتیک چیست و چه غذاهایی پروبیوتیک دارند؟

«دیابت»؛ عامل پررنگ مرگ و میر

«دیابت»؛ عامل پررنگ مرگ و میر

8 باور غلط درباره سیستم گوارش و درد معده

زندگی شیرین دیابتی ها با ورزش

خواص خرمالو را بشناسید

دانشگاه علوم پزشکی لرستان به برنامه تله مدیسن مجهز می شود

افسردگی ، عامل اصلی خودکشی ؛ این بیماری بی چهره را جدی بگیرید

دانشگاه علوم پزشکی لرستان به برنامه تله مدیسن مجهز می شود

آیا آندومتریوز سبب ناباروری می شود؟

برای این خواننده معروف ایرانی دعا کنید

اختلالات گوارشی ناشی از دیابت را بشناسید

رسوایی گوشت های آلوده

رسوایی گوشت های آلوده

برای این خواننده معروف ایرانی دعا کنید

بتن خود تمیز کننده که مایعات را دفع می کند

این شش عامل شما را به سمت افسردگی می برد، از آنها دوری کنید!

شلغم را کی بخوریم تا نفخ نکنیم؟

7 اشتباه مهم در مصرف دارو

طرز تهیه سوپ پیاز، پیش غذایی فرانسوی و لذیذ

این ورزش سرطان را از شما دور می کند

این دو ماده، تهدیدی برای سلامت کودک هستند

کدام خوراکی ها شما را می کُشد؟

حوزه سلامت فراگیر است | اخبار ایران و جهان

حوزه سلامت فراگیر است

افسردگی پس از زایمان، بیماری نیمی از مادران ایرانی

16 حقیقت درباره سرطان تیرویید که همه باید بدانند

نقش کمبود ویتامین ها در ریزش مو

زباله بیولوژیک

بیماران کلیوی پارس آباد چشم انتظار کمک های خیرین

آمار وحشتناک از مرگ کودکان یمن بر اثر محاصره ائتلاف سعودی

وزیر بهداشت یمن: جنگ سالانه جان 100 هزار کودک را می گیرد

رابطه فضای مجازی و افسردگی

متصدیان سلامت جسم با قرآنی شدن سلامت روح را نیز تضمین می کنند

پیاز سوخاری ؛ پیش غذای فانتزی

طرز تهیه سوپ ترخینه آسان و سریع

دانستنی هایی درباره ویتامین F

وزیر بهداشت یمن: جنگ سالانه جان 100 هزار کودک را می گیرد

چطور سرماخوردگی را سریع تر درمان کنیم؟

فعالیت 10 هزار داوطلب سلامت خانوار در فارس

نکات مهم در رابطه با مصرف سبزیجات که شاید نمیدانید!

تلخ ترین بیماری شیرین

رسوایی گوشت های آلوده در آلمان

طرز تهیه حلوا خوشمزه در طعم های مختلف با 4 دستور پخت متفاوت

14 خوراکی خوشمزه جایگزین موز !

8600 بیمار کلیوی در لیست انتظار پیوند کلیه

8600 بیمار کلیوی در لیست انتظار پیوند کلیه

بتن خود تمیز کننده که مایعات را دفع می کند

کدام خوراکی ها شما را می کُشد؟

مراقب بیماری های فصل سرما باشید

علل و درمان ریزش مو

آنتی بیوتیک را در سطل زباله نیندازید!؟

روش هایی جالب برای درمان درد زانو

محل تولد هیتلر، ایستگاه پلیس می شود

اخبار سلامت/ نقش ویتامین ها در ریزش مو

طرز تهیه سوپ برش روسی ، مقوی و خوشمزه

آزمون استخدامی وزارت بهداشت برگزار شد

دانشگاهیان علوم پزشکی گیلان در جشنواره سیمرغ حائز رتبه کشوری شدند

بیماری ها را بر اساس گروه خونی خود بشناسید

آزمون استخدامی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی

راهکار های موثر برای کاهش وزن

8 دستور العمل تهیه ماسک انجیر برای انواع پوست

طلاب خواهر ارومیه با خطرات دیابت آشنا شدند

مراقب بیماری های فصل سرما باشید

عوارض اختلال پرخوری + راه های درمان

مصرف ویتامین C از ابتلا به آنفلوانزا پیشگیری نمی کند

هفت «اشتباه» در مصرف دارو که نباید انجام شود

کیک پرتقالی ؛ بفرمایید عصرانه با چای

20 درصد جمعیت بالای 30 سال اردکان با دیابت روبرو هستند

مهمترین علت غیبت کارمندان در محل کار

8600 بیمار کلیوی در لیست انتظار پیوند کلیه

اشتباهات دارویی رایج بشناسید

تخصیص بودجه 150 میلیارد تومانی رفاهی برای دانشجویان علوم پزشکی

مراقبت از پوست در زمستان با مواد طبیعی

تاثیر رژیم غذایی بر شنوایی

پس از برداشتن نصف مغز چه رخ می دهد | شش نفری که با نیمی از مغز زندگی می کنند

بعد از لمس این چیز ها دست هایتان را بشویید

تخصیص بودجه 150 میلیارد تومانی رفاهی برای دانشجویان علوم پزشکی

همه چیز درباره بی بی چک

هفت اشتباه مهم در مصرف دارو

کمک های اولیه و اشتباهات رایجی که مرتکب می شوید

درمان سرماخوردگی با انار پخته !؟

دستگاه اندازه گیری ناهنجاری های اسکلتی بدن ساخته شد

آخرین خبر از وضعیت جسمانی ملکه رنجبر

خطرات کمبود ویتامین D برای زنان

8600 بیمار کلیوی در لیست انتظار پیوند کلیه

عواملی که درد پشت سر را به جانتان می اندازند

افزایش 11 برابری شیوع آنفولانزا در یزد

تاثیر رژیم غذایی بر شنوایی

شماره 31 فصلنامه علمی – پژوهشی «آموزه های قرآنی» منتشر شد

شماره 31 فصلنامه علمی – پژوهشی «آموزه های قرآنی» منتشر شد