مطالب مرتبط:
قول مدیرکل ورزش و جوانان به باشگاه نفت مسجدسلیمان برای حل مشکلات مالی
کعبی: مشکلات مالی حل نشود، صنعت نفت ضربه خواهد خورد/ مردم آبادان دلخوش به تیم ما هستند- اخبار ورزشی آفتاب نو
آغاز رسیدگی به لایحه «مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری – مالی» در دولت
آغاز رسیدگی به لایحه «مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری ـ مالی» در دولت
نگرانی دولت آمریکا درباره ظرفیت مازاد عرضه نفت
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 17 مهر 1398 ساعت 19:092019-10-09سياسي

روابط مالی نفت و دولت دیروز، امروز و فردا


«روابط مالی نفت و دولت» در پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو بررسی شد و اعضای این نشست تخصصی بر ضرورت اصلاح این رابطه تاکید و الگوهای تغییر روابطه مالی دولت و نفت را ارائه دادند.

- خبرگزاری آریا - روابط مالی نفت و دولت در پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو بررسی شد و اعضای این نشست تخصصی بر ضرورت اصلاح این رابطه تاکید و الگوهای تغییر روابطه مالی دولت و نفت را ارائه دادند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار شانا، روابط مالی نفت و دولت عنوان دومین نشست تخصصی روز نخست برگزاری پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو است که به ریاست علی کاردر، مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

کاردر آغازگر این نشست تخصصی بود: سازمان برنامه بودجه با همکاری وزارت نفت بر اساس قانون بودجه سال 1398 مکلف شده، رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران با دولت را پس از 14 سال که نخستین رابطه مالی منظم دارای ابعاد مشخص و نزدیک به استاندارد بین المللی تبیین و تدوین شد (سال 1384)، دوباره بررسی کند و دیدگاه های جدید خود را در مقطع زمانی که قرار است قانون بودجه 99 به مجلس برود، ارائه دهد.

وی با این مقدمه، به بررسی رابطه دولت و نفت در ادوار مختلف پس از کشف نفت در ایران پرداخت و اظهار کرد: رابطه مالی دولت و نفت پیش از انقلاب به صورت امتیازی بود، شرکت ملی نفت ایران وجود نداشت و ارتباط دولت با شرکت های حاضر نفتی در ایران به صورت مستقیم بود.

بر این اساس دولت 16 درصد حق امتیاز دریافت می کرد و 84 درصد بقیه سهم شرکت های نفتی بود.

کاردر با اشاره به اینکه پس از این دوره، شرکت ملی نفت ایران در سال 1327 شمسی متولد شد و به عنوان بازوی اجرایی دولت در قرارداد مشارکت در تولید که سهم طرفین 50 درصد بود، نقش خود را ایفا می کرد، ادامه داد: پس از انقلاب و رفتن شرکت های خارجی که با ادعای خسارت آنها علیه ایران همراه شد، این روال تغییر کرد و شرکت ملی نفت ایران از آن رابطه های مالی خارج شد.

مدیر عامل پیشین شرکت ملی نفت ایران گفت: پس از انقلاب و در برنامه های مختلف تلاش شد رابطه مالی دولت و نفت اصلاح شود، اما خیلی منظم نبود؛ شرکت ملی نفت ایران بر اساس قانون بودجه سال 1382 قانون بهره مالکانه را تدوین کرد، اما با تغییر مجلس همزمان شد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفتم خیلی با این قانون همراه نبودند.

شانا: بهره مالکانه نفت و گاز از جمله مناقشه برانگیزترین مواد لایحه برنامه چهارم توسعه در اوایل دهه 80 در محافل اقتصادی، کارشناسی و تصمیم گیری بود.

این ماده، با وجود اینکه در مجلس ششم به تصویب نهایی رسید، شورای نگهبان در بررسی لایحه آن را مبهم دانست و با ارجاع دوباره لایحه به مجلس شورای اسلامی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام، کمیسیون تلفیق این ماده را بررسی کرد و با وجود اظهارنظرهای متعدد سرانجام به حذف این ماده از لایحه برنامه چهارم رای داد.

کاردر با اشاره به اینکه پس از چالش های فراوان، رابطه مالی نسبی بین دولت و شرکت ملی نفت ایران در فرآیند تدوین و تصویب قانون بودجه 1384 تعیین شد که خیلی از ادبیات کامل الگوهای بین المللی تبعیت نمی کرد، اما حداقل ها را در یک رابطه مالی داشته است، افزود: مشکل اصلی این الگو، این بوده است که در قانون برنامه گنجانده نشده است و تنها در قانون بودجه کل کشور قرار گرفت، این بدان معنا بود دولت و مجلس سالانه می توانستند در آن تغییراتی را ایجاد کنند.

مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه روابط مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت از سال 84 تاکنون خیلی منظم حرکت نکرده است، تصریح کرد: مسیر تغییر و اصلاح رابطه دولت و شرکت ملی نفت ایران هم اکنون آغاز شده و تلاشمان این است با استفاده از فرصت ایجاد شده ظرف یک تا دو ماه آینده این الگو را اصلاح و روزآمد و آن را در قوانین برنامه و بودجه منظور کنیم.

تشریح الگوی مفهومی برای تغییر رابطه مالی دولت و نفت محمدرضا کثیری، مدیر برنامه حکمرانی نفت و گاز اندیشکده حکمرانی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان نخستین سخنران نشست تخصصی روابط ملی نفت و دولت پس از پایان سخنان رییس این نشست پشت تریبون قرار گرفت و رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت را به صورت یک الگوی مفهومی تشریح کرد.

وی با بیان اینکه برای بررسی رابطه ملی شرکت ملی نفت ایران و دولت از یک الگوی مفهومی که دارای چهار بُعد است، استفاده شده، درباره این ابعاد گفت: رژیم قرارداد مالی بین دولت و شرکت ملی نفت ایران، حکمرانی و مدیریت مالی شرکت ملی نفت ایران، شفافیت و پاسخگویی رژیم مالی و چارچوب حقوقی رابطه مالی چهار بعد این الگوی مفهومی هستند.

مدیر برنامه حکمرانی نفت و گاز اندیشکده حکمرانی دانشگاه صنعتی شریف یکی از مشکلات کنونی شرکت ملی نفت ایران را نحوه مداخله دولت در امور صنعت با استفاده از سازوکار پیچیده عنوان کرد و با بیان اینکه با شفاف تر شدن این سازوکار کار شرکت ملی نفت ایران تسهیل می شود، افزود: جذاب نبودن رابطه مالی کنونی برای سرمایه گذار، نبود وجود الگوی مناسب برای نظارت بر هزینه ها و کمبود منابع مالی دیگر مشکلات شرکت ملی نفت ایران در شرایط کنونی است.

کثیری در ادامه و در تکمیل حرفهایش با بیان اینکه سهم شرکت ملی نفت ایران از کل درآمدهای نفت و گاز با در نظر گرفتن هزینه های توسعه، تولید، نگهداشت و اکتشاف 14.

5 درصد است در حالی که بر اساس مسیری که تاکنون طی کرده به 26 درصد منابع نیاز دارد، توضیح داد: این بدان معناست که شرکت ملی نفت ایران منابع کافی برای توسعه در اختیار نداشته و خیلی از پروژه ها به دلیل کمبود منابع مالی محدود شده است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم روند کنونی را حفظ کنیم، شرکت ملی نفت ایران به 26 درصد از منابع درآمد نفت احتیاج دارد.

البته این بدان معنا نیست که این مبلغ به عنوان بودجه شرکت ملی نفت ایران باشد بلکه برای روند کنونی باید در نظر گرفته شود.

مدیر برنامه حکمرانی نفت و گاز اندیشکده حکمرانی دانشگاه صنعتی شریف به مطالعه رابطه مالی 25 شرکت ملی نفت با دولت ها در سراسر جهان اشاره کرد و با بیان اینکه بر این اساس رژیم مالی شرکت ملی نفت بر اساس نحوه انگیزه این شرکت ها برای سرمایه گذاری، مهار هزینه ها و بهبود فناوری به دو دسته درآمدمحور (revenue-based) و سودمحور (profit-based) تقسیم شده است، اظهار کرد: الگوی سود محور برای ایران مناسب تر است، بر اساس این الگوی پس از کسر هزینه های شرکت های نفتی، سود باقیمانده بین دولت و شرکت ملی نفت تقسیم می شود.

به گفته وی، با وجود آن که این الگوی (سودمحور) برای ایران مناسب تر است، اما پیاده کردن این الگو در ایران بسیار دشوار است.

کثیری، الگوی کنونی رابطه شرکت ملی نفت ایران و دولت را درآمد محور عنوان کرد و افزود: در این الگو، دولت از ابتدا سهم خود از تولید را بر می دارد و خیلی وارد جزییات هزینه ها نمی شود.

هم اکنون 85.

5 درصد از درآمد نفت در اختیار صندوق توسعه ملی و دولت قرار می گیرد.

مدیر برنامه حکمرانی نفت و گاز اندیشکده حکمرانی دانشگاه صنعتی شریف داشتن دو ویژگی دسترسی داشتن به منابع مالی و درآمدی و شفاف بودن را لازمه تجاری شدن شرکت ملی نفت عنوان کرد و یادآور شد: با تصویب ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور بخشی از بار مالی سرمایه گذاری از دوش شرکت ملی نفت ایران برداشته است زیرا شرکت ملی نفت ایران با سهم 14.

5 درصد توانایی این سرمایه گذاری را نداشت.

ماموریت های ملی و شرکت ملی نفت ایران مهدی میرمعزی، مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد با تایید الگو مفهومی ارائه شده از سوی کثیری در این نشست یادآور شد: فعالیت تجاری در همه دنیا سود دارد و باید مالیات آن پرداخته شود، این یک اصل است.

این در حالی است که ما می خواهیم این مسائل را فراموش کنیم و از روش های فرعی و خودساخته استفاده کنیم که نتیجه ای هم در بر ندارد.

وی با اشاره به اینکه شرکت های ملی نفت ماموریت ملی دارند، اظهار کرد: تامین منابع مالی برای دیگر بخش های اقتصادی و انرژی و ارائه کالا، خدمات و اشتغال دو ماموریت شرکت های ملی نفت هستند، در واقع موتور محرک کسب و کار هستند.

مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران قویترین شرکتی است که ماموریت های ملی را دنبال می کند، تصریح کرد: همه شرکت های ملی دنیا بخشی از فعالیت های خود را به ماموریت تجاری اختصاص می دهند.

ضرورت یکپارچه سازی در روابط مالی دولت و نفت محمد مهدی رحمتی، معاون مجامع و امور شرکت ها، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس هم بر ضرورت پیش بینی پذیر بودن بودجه نفت و بودجه دولت تاکید کرد و گفت: یکی از مشکلات رابطه مالی دولت و نفت این موضوع است، یعنی در شرایط حاضر میزان و قیمت نفت در بودجه قابل پیش بینی نیست درحالی که در سال های گذشته مشکل بودجه نفت تنها مختص قیمت آن بوده است.

وی با بیان اینکه رابطه مالی دولت و نفت فقط 14.

5 درصد نیست، بلکه ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و بند ق تبصره 2 قانون بودجه139 هم جزیی از روابط مالی دولت و نفت است، اظهار کرد: این موارد باید به صورت یکپارچه دیده شود و ضروری است در اصلاح روابط ملی دولت و نفت به این مهم توجه شود.

چالش دولت و صندوق توسعه ملی علیرضا ساعدی، عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی و معاون سرمایه گذاری خارجی هم به عنوان سخنران پایانی این نشست تخصصی رابطه مالی دولت و صندوق توسعه ملی را تشریح کرد و افزود: آنچه از سهم بودجه دولت از طریق درآمدهای نفتی حاصل می شود در واقع در بودجه عمومی دولت، بودجه شرکت های دولتی و دیگر موسسه های دولتی دیده می شود.

وی به برخی از چالش های رابطه دولت با صندوق توسعه ملی اشاره و با یادآوری اینکه طرح اصلاحات ساختاری بودجه هم اکنون مطرح است، گفت: هم اکنون فقدان یک قاعده مالی در کشور وجود دارد و ضروری است این قاعده تنظیم شود،اما کار بسیار دشواری است.

عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی و معاون سرمایه گذاری خارجی با بیان اینکه به تازگی در نشستی که با یکی از طراحان این موضوع (تنظیم قاعده مالی) داشتم، عنوان کردند بعید است تدوین این قاعده به بودجه 99 برسد، افزود: فقدان این قاعده سبب شده است زمانی که درآمد نفت افزایش می یابد سهم صندوق بالا و زمانی که روند کاهشی دارد، سهم صندوق پایین باشد.

در واقع ما یک ثبات سازی بی قاعده در صندوق توسعه ملی انجام دادیم نه یک ثبات سازی با قاعده.

ساعدی در پایان سخنانش سه پشنهاد هم مطرح کرد: انجام اصلاحات در ساختار هزینه ای دولت به منظور کنترل کسری بودجه ساختاری و تعیین قاعده مالی برای دستیابی به پایداری، شکل گیری یک صندوق ثبات ساز ذیل صندوق توسعه ملی برای جلوگیری از انتقال شوک تغییر درآمدهای نفتی در بودجه و تعریف شاخص سنجش پذیر درباره عملکرد صندوق توسعه ملی و صندوق ثبات ساز.


کلید واژه ها: شرکت ملی نفت ایران - نفت ایران - دولت - ایران - مالی - رابطه - قانون بودجه - روابط - قانون - بودجه - بین المللی - انقلاب - سازمان برنامه بودجه - برگزار - برنامه - مجلس شورای اسلامی - نشست - مجلس - کنگره - اصلاح - نمایندگان مجلس - سازمان برنامه - امتیاز - درصد - نیرو - شرکت های نفتی - شورای نگهبان - شورای - همراه - تصمیم گیری

آخرین اخبار سرویس:
پرونده فرار متهمان عربستانی روی میز مجلس نمایندگان آمریکا

اهدای یادبود اعلان تعزیت ایام سوگواری امام حسین (ع) به رییس گروه زبان فارسی دانشگاه ورشو

وعده شهردار رشت جهت تخصیص اعتبار برای بناهای تاریخی رشت

روایت یک حقوقدان از اختلاف روسای جمهور با شورای نگهبان

24 ساعته شدن ارایه خدمات اورژانس اجتماعی در استان تهران

ادعای جدید کریمی قدوسی درباره رابطین آمدنیوز با دو قوه

واکنش روابط عمومی مجلس به حاشیه ها در مورد سفر لاریجانی به صربستان

آغاز به کار ایستگاه های خدمت رسانی آستان قدس رضوی به زائران پیاده دهه پایانی صفر

کالاهای اساسی را اینترنتی نخرید

در انتخابات آینده با پول های کثیف مواجه هستیم/ تلاش برای اصلاح قانون انتخابات

لزوم همکاری دستگاههای اجرایی در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

برنامه ریزی عوامل فرقه ضاله بهاییت برای هنجارشکنی در شیراز ناکام ماند

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد

استخدام تعدادی حسابدار جهت همکاری در هایپر مارکت در کرج

استخدام گارسون و سالنکار خانم و آقا در زنجان

استخدام تجهیزات کابینت احسان در قم

استخدام نیروی کارگر خانم جهت رستوران نایب ابن سینا – اصفهان

استخدام خانم و آقا جهت پذیرایی در تالار لوکس طلایی – مشهد

طرح ممنوعیت استعمال دخانیات درمراکز عمومی به مجلس فرستاده شده است

آیین نامه های مورد نیاز برای FATF در دولت تصویب شده است

وعده شهردار رشت جهت تخصیص اعتبار برای بناهای تاریخی رشت

13 کتابخانه در رفسنجان ایجاد شده است

جزییات شناسایی و دستگیری شبکه هنجارشکن بهاییت /پروژه علیه مراسم اربعین ناکام ماند

خدمات تبلیغاتی طلاب در مرز مهران

برگزاری آخرین جلسه دادگاه «پرهام آزادشهر»

نگاهی به فعالیت های ترم پاییز مؤسسه شیفتگان وحی

مبارزه با استعمال دخانیات نیاز به عزم و اراده ملی دارد

خدمات تبلیغاتی طلاب در مرز مهران

طیبی سکاندار جهاددانشگاهی باقی ماند 

17 کاری که در گفتگو با دیگران باید از آن حذر کرد

تاکید لاوروف بر گزینه دیپلماسی

:: قاسم زاده-دولت انگلیس در اوج تنش ها 

مراسم اختتامیه آیین ملی «چله عشق»

خدادی: از بحران کاغذ عبور کردیم | جزییات شیوه جدید ارائه یارانه مطبوعات | شرط برپایی نمایشگاه مطبوعات

بازدید مونسان از موزه ملی و آثار فرهنگی تاریخی مسقط

لزوم همکاری دستگاههای اجرایی در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب

60 سازمان مردم نهاد در شهرستان بناب فعالیت می کنند

تروریسم اقتصادی ترامپ تصمیم دارد مانع ایده های کارآفرینان جوان شود

چهاردهمین سوگواره ملی تعزیه عاشوراییان در لامرد شروع شد

استخدام عکاس خانم در آتلیه کودک لیماژ

استخدام کارشناس بازاریابی جهت یک شرکت معتبر مهندسی در ساری

آینده شهر خرم آباد امیدوار کننده است/ ضرورت استفاده از روش های علمی

چهاردهمین سوگواره ملی تعزیه عاشوراییان در لامرد برگزار می شود

بناهای غیرمجاز در روستای قلات شیراز تخریب شد | اخبار ایران و جهان

ترامپ: استیضاح من قطعی است

آشنا از کریمی قدوسی مدرک خواست

بناهای غیرمجاز در روستای قلات شیراز تخریب شد

وزیر کشور: شرایط رسانه ای نشان دهنده همت رسانه ها و دلسوزی و هماهنگی آنها با شرایط اقتصادی کل کشور است

سند ارتقای زنان و خانواده تا 1400 باید مدیریت شود

استخدام نگهبان کارگاه جهت پروژه عمران شرکت در اصفهان

استخدام کارشناس تبلیغات آقا در شرکت ماشین سازی در البرز

استخدام خانه دار جهت هتل در شهر مشهد

استخدام فروشنده جهت کار در پوشاک زنانه و مردانه در مشهد

استخدام بازاریاب خانم با روابط عمومی بالا در تبریز

فعالیت 34 مدرسه امین در استان لرستان

وضعیت مطالعه در رفسنجان نامطلوب است

«نمی توانیم» در قاموس مسلمانان وجود ندارد

نگاهی به فعالیت های ترم پاییز مؤسسه شیفتگان وحی

کدخدایی:حل مشکلات اقتصادی انتخابات را پر شور می کند

دولت آیین نامه های FATF را تصویب کرده/ضرورت پرداختن به تولید در حوزه خودرو

توانمندی صنایع دخانی نسبت به سایرصنایع سبب مرگ سلامت جامعه می شود

برنامه ریزی عوامل فرقه ضاله بهاییت برای هنجارشکنی در شیراز ناکام ماند

آغاز چهاردهمین سوگواره ملی تعزیه عاشوراییان در لامرد

وزیر کشور: شرایط رسانه ای نشان دهنده همت رسانه ها و دلسوزی و هماهنگی آنها با شرایط اقتصادی کل کشور است

تکلیف تخطی احمدی نژاد از قانون چه شد؟ | اخبار ایران و جهان

برگزاری آخرین جلسه دادگاه «پرهام آزادشهر»

منعی برای آموزش زبان های دیگر در آموزش و پرورش وجود ندارد

طبخ و توزیع 200 هزار پرس غذا در آشپزخانه های حج و زیارت برای زائران اربعین

حفظ تمامیت ارضی سوریه همیشه مورد نظر ایران بوده است

پیام های آیه 152 سوره مبارکه آل عمران

سند ارتقای زنان و خانواده تا 1400 باید مدیریت شود

صادر کنندگان پیش قراولان دفاع اقتصادی از کشور هستند

ترامپ: استیضاح من قطعی است

واکنش روابط عمومی مجلس به حاشیه ها در مورد سفر لاریجانی به صربستان

سند ارتقای زنان و خانواده در استان تهران تصویب شد

نه دزدی کرده ایم و نه حق کسی را خورده ایم!

اعتراض دوباره کارگران حمل و نقل جاد ه ای خلیج فارس

سرداری که لقب «مسیح» شایسته اش بود

دولت ترجیح می دهد به کسی که مشکوک به پردرآمدی است یارانه بدهد

روایت میانجی گری آیت الله مهدوی کنی بین بنی صدر و هاشمی رفسنجانی

ادعای مجدد کریمی قدوسی و پاسخ آشنا

جلسه قرآن اهل بیت(ع) به یاد شهید «حسنی کارگر»

انتقاد روحانی به اختیارات شورای نگهبان نیست

تولید نظریه در حوزه علوم انسانی ضعیف است

تصویب الحاق اراضی استحصالی سازمان بنادر به منطقه آزاد انزلی

دانلود آهنگ جدید چارتار بنام بگو که زنده ایم

دلسوزان انقلاب می خواهند درست و قانونی مسائل اقتصادی پیگیری شود

استخدام فروشنده خانم جهت همکاری در فروشگاه پوشاک – کرج

استخدام آشپز جهت همکاری در رشت

استخدام همکار آقا جهت کار در املاک در کرمان

استخدام بسته بند جوان آقا در کرج

استخدام پیتزا زن ماهر جهت رستوران نیکان در اصفهان

استخدام کارشناس اجرایی در شرکت معتبر در البرز

خانه ام را مصادره کردند

آیین نامه های FATF در دولت تصویب و ابلاغ شده است

کدخدایی: لازمه مشارکت حداکثری در انتخابات، افزایش امید است

بازدید وزیر میراث فرهنگی از موزه ملی و آثارتاریخی مسقط

از متهم اصرار، از قاضی انکار! | اخبار ایران و جهان

واکاوی و تحلیل جامع اربعین رسالت حوزه و دانشگاه است

ابقای طیبی در سمت رییس جهاددانشگاهی

روابط مالی نفت و دولت دیروز، امروز و فردا

روابط مالی نفت و دولت دیروز، امروز و فردا