مطالب مرتبط:
قول مدیرکل ورزش و جوانان به باشگاه نفت مسجدسلیمان برای حل مشکلات مالی
کعبی: مشکلات مالی حل نشود، صنعت نفت ضربه خواهد خورد/ مردم آبادان دلخوش به تیم ما هستند- اخبار ورزشی آفتاب نو
آغاز رسیدگی به لایحه «مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری – مالی» در دولت
آغاز رسیدگی به لایحه «مقابله با فساد و ارتقای سلامت نظام اداری ـ مالی» در دولت
نگرانی دولت آمریکا درباره ظرفیت مازاد عرضه نفت
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 17 مهر 1398 ساعت 19:092019-10-09سياسي

روابط مالی نفت و دولت دیروز، امروز و فردا


«روابط مالی نفت و دولت» در پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو بررسی شد و اعضای این نشست تخصصی بر ضرورت اصلاح این رابطه تاکید و الگوهای تغییر روابطه مالی دولت و نفت را ارائه دادند.

- خبرگزاری آریا - روابط مالی نفت و دولت در پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو بررسی شد و اعضای این نشست تخصصی بر ضرورت اصلاح این رابطه تاکید و الگوهای تغییر روابطه مالی دولت و نفت را ارائه دادند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار شانا، روابط مالی نفت و دولت عنوان دومین نشست تخصصی روز نخست برگزاری پنجمین کنگره راهبردی نفت و نیرو است که به ریاست علی کاردر، مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد.

کاردر آغازگر این نشست تخصصی بود: سازمان برنامه بودجه با همکاری وزارت نفت بر اساس قانون بودجه سال 1398 مکلف شده، رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران با دولت را پس از 14 سال که نخستین رابطه مالی منظم دارای ابعاد مشخص و نزدیک به استاندارد بین المللی تبیین و تدوین شد (سال 1384)، دوباره بررسی کند و دیدگاه های جدید خود را در مقطع زمانی که قرار است قانون بودجه 99 به مجلس برود، ارائه دهد.

وی با این مقدمه، به بررسی رابطه دولت و نفت در ادوار مختلف پس از کشف نفت در ایران پرداخت و اظهار کرد: رابطه مالی دولت و نفت پیش از انقلاب به صورت امتیازی بود، شرکت ملی نفت ایران وجود نداشت و ارتباط دولت با شرکت های حاضر نفتی در ایران به صورت مستقیم بود.

بر این اساس دولت 16 درصد حق امتیاز دریافت می کرد و 84 درصد بقیه سهم شرکت های نفتی بود.

کاردر با اشاره به اینکه پس از این دوره، شرکت ملی نفت ایران در سال 1327 شمسی متولد شد و به عنوان بازوی اجرایی دولت در قرارداد مشارکت در تولید که سهم طرفین 50 درصد بود، نقش خود را ایفا می کرد، ادامه داد: پس از انقلاب و رفتن شرکت های خارجی که با ادعای خسارت آنها علیه ایران همراه شد، این روال تغییر کرد و شرکت ملی نفت ایران از آن رابطه های مالی خارج شد.

مدیر عامل پیشین شرکت ملی نفت ایران گفت: پس از انقلاب و در برنامه های مختلف تلاش شد رابطه مالی دولت و نفت اصلاح شود، اما خیلی منظم نبود؛ شرکت ملی نفت ایران بر اساس قانون بودجه سال 1382 قانون بهره مالکانه را تدوین کرد، اما با تغییر مجلس همزمان شد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی هفتم خیلی با این قانون همراه نبودند.

شانا: بهره مالکانه نفت و گاز از جمله مناقشه برانگیزترین مواد لایحه برنامه چهارم توسعه در اوایل دهه 80 در محافل اقتصادی، کارشناسی و تصمیم گیری بود.

این ماده، با وجود اینکه در مجلس ششم به تصویب نهایی رسید، شورای نگهبان در بررسی لایحه آن را مبهم دانست و با ارجاع دوباره لایحه به مجلس شورای اسلامی از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام، کمیسیون تلفیق این ماده را بررسی کرد و با وجود اظهارنظرهای متعدد سرانجام به حذف این ماده از لایحه برنامه چهارم رای داد.

کاردر با اشاره به اینکه پس از چالش های فراوان، رابطه مالی نسبی بین دولت و شرکت ملی نفت ایران در فرآیند تدوین و تصویب قانون بودجه 1384 تعیین شد که خیلی از ادبیات کامل الگوهای بین المللی تبعیت نمی کرد، اما حداقل ها را در یک رابطه مالی داشته است، افزود: مشکل اصلی این الگو، این بوده است که در قانون برنامه گنجانده نشده است و تنها در قانون بودجه کل کشور قرار گرفت، این بدان معنا بود دولت و مجلس سالانه می توانستند در آن تغییراتی را ایجاد کنند.

مدیرعامل پیشین شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه روابط مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت از سال 84 تاکنون خیلی منظم حرکت نکرده است، تصریح کرد: مسیر تغییر و اصلاح رابطه دولت و شرکت ملی نفت ایران هم اکنون آغاز شده و تلاشمان این است با استفاده از فرصت ایجاد شده ظرف یک تا دو ماه آینده این الگو را اصلاح و روزآمد و آن را در قوانین برنامه و بودجه منظور کنیم.

تشریح الگوی مفهومی برای تغییر رابطه مالی دولت و نفت محمدرضا کثیری، مدیر برنامه حکمرانی نفت و گاز اندیشکده حکمرانی دانشگاه صنعتی شریف به عنوان نخستین سخنران نشست تخصصی روابط ملی نفت و دولت پس از پایان سخنان رییس این نشست پشت تریبون قرار گرفت و رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت را به صورت یک الگوی مفهومی تشریح کرد.

وی با بیان اینکه برای بررسی رابطه ملی شرکت ملی نفت ایران و دولت از یک الگوی مفهومی که دارای چهار بُعد است، استفاده شده، درباره این ابعاد گفت: رژیم قرارداد مالی بین دولت و شرکت ملی نفت ایران، حکمرانی و مدیریت مالی شرکت ملی نفت ایران، شفافیت و پاسخگویی رژیم مالی و چارچوب حقوقی رابطه مالی چهار بعد این الگوی مفهومی هستند.

مدیر برنامه حکمرانی نفت و گاز اندیشکده حکمرانی دانشگاه صنعتی شریف یکی از مشکلات کنونی شرکت ملی نفت ایران را نحوه مداخله دولت در امور صنعت با استفاده از سازوکار پیچیده عنوان کرد و با بیان اینکه با شفاف تر شدن این سازوکار کار شرکت ملی نفت ایران تسهیل می شود، افزود: جذاب نبودن رابطه مالی کنونی برای سرمایه گذار، نبود وجود الگوی مناسب برای نظارت بر هزینه ها و کمبود منابع مالی دیگر مشکلات شرکت ملی نفت ایران در شرایط کنونی است.

کثیری در ادامه و در تکمیل حرفهایش با بیان اینکه سهم شرکت ملی نفت ایران از کل درآمدهای نفت و گاز با در نظر گرفتن هزینه های توسعه، تولید، نگهداشت و اکتشاف 14.

5 درصد است در حالی که بر اساس مسیری که تاکنون طی کرده به 26 درصد منابع نیاز دارد، توضیح داد: این بدان معناست که شرکت ملی نفت ایران منابع کافی برای توسعه در اختیار نداشته و خیلی از پروژه ها به دلیل کمبود منابع مالی محدود شده است.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم روند کنونی را حفظ کنیم، شرکت ملی نفت ایران به 26 درصد از منابع درآمد نفت احتیاج دارد.

البته این بدان معنا نیست که این مبلغ به عنوان بودجه شرکت ملی نفت ایران باشد بلکه برای روند کنونی باید در نظر گرفته شود.

مدیر برنامه حکمرانی نفت و گاز اندیشکده حکمرانی دانشگاه صنعتی شریف به مطالعه رابطه مالی 25 شرکت ملی نفت با دولت ها در سراسر جهان اشاره کرد و با بیان اینکه بر این اساس رژیم مالی شرکت ملی نفت بر اساس نحوه انگیزه این شرکت ها برای سرمایه گذاری، مهار هزینه ها و بهبود فناوری به دو دسته درآمدمحور (revenue-based) و سودمحور (profit-based) تقسیم شده است، اظهار کرد: الگوی سود محور برای ایران مناسب تر است، بر اساس این الگوی پس از کسر هزینه های شرکت های نفتی، سود باقیمانده بین دولت و شرکت ملی نفت تقسیم می شود.

به گفته وی، با وجود آن که این الگوی (سودمحور) برای ایران مناسب تر است، اما پیاده کردن این الگو در ایران بسیار دشوار است.

کثیری، الگوی کنونی رابطه شرکت ملی نفت ایران و دولت را درآمد محور عنوان کرد و افزود: در این الگو، دولت از ابتدا سهم خود از تولید را بر می دارد و خیلی وارد جزییات هزینه ها نمی شود.

هم اکنون 85.

5 درصد از درآمد نفت در اختیار صندوق توسعه ملی و دولت قرار می گیرد.

مدیر برنامه حکمرانی نفت و گاز اندیشکده حکمرانی دانشگاه صنعتی شریف داشتن دو ویژگی دسترسی داشتن به منابع مالی و درآمدی و شفاف بودن را لازمه تجاری شدن شرکت ملی نفت عنوان کرد و یادآور شد: با تصویب ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور بخشی از بار مالی سرمایه گذاری از دوش شرکت ملی نفت ایران برداشته است زیرا شرکت ملی نفت ایران با سهم 14.

5 درصد توانایی این سرمایه گذاری را نداشت.

ماموریت های ملی و شرکت ملی نفت ایران مهدی میرمعزی، مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد با تایید الگو مفهومی ارائه شده از سوی کثیری در این نشست یادآور شد: فعالیت تجاری در همه دنیا سود دارد و باید مالیات آن پرداخته شود، این یک اصل است.

این در حالی است که ما می خواهیم این مسائل را فراموش کنیم و از روش های فرعی و خودساخته استفاده کنیم که نتیجه ای هم در بر ندارد.

وی با اشاره به اینکه شرکت های ملی نفت ماموریت ملی دارند، اظهار کرد: تامین منابع مالی برای دیگر بخش های اقتصادی و انرژی و ارائه کالا، خدمات و اشتغال دو ماموریت شرکت های ملی نفت هستند، در واقع موتور محرک کسب و کار هستند.

مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران قویترین شرکتی است که ماموریت های ملی را دنبال می کند، تصریح کرد: همه شرکت های ملی دنیا بخشی از فعالیت های خود را به ماموریت تجاری اختصاص می دهند.

ضرورت یکپارچه سازی در روابط مالی دولت و نفت محمد مهدی رحمتی، معاون مجامع و امور شرکت ها، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس هم بر ضرورت پیش بینی پذیر بودن بودجه نفت و بودجه دولت تاکید کرد و گفت: یکی از مشکلات رابطه مالی دولت و نفت این موضوع است، یعنی در شرایط حاضر میزان و قیمت نفت در بودجه قابل پیش بینی نیست درحالی که در سال های گذشته مشکل بودجه نفت تنها مختص قیمت آن بوده است.

وی با بیان اینکه رابطه مالی دولت و نفت فقط 14.

5 درصد نیست، بلکه ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و بند ق تبصره 2 قانون بودجه139 هم جزیی از روابط مالی دولت و نفت است، اظهار کرد: این موارد باید به صورت یکپارچه دیده شود و ضروری است در اصلاح روابط ملی دولت و نفت به این مهم توجه شود.

چالش دولت و صندوق توسعه ملی علیرضا ساعدی، عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی و معاون سرمایه گذاری خارجی هم به عنوان سخنران پایانی این نشست تخصصی رابطه مالی دولت و صندوق توسعه ملی را تشریح کرد و افزود: آنچه از سهم بودجه دولت از طریق درآمدهای نفتی حاصل می شود در واقع در بودجه عمومی دولت، بودجه شرکت های دولتی و دیگر موسسه های دولتی دیده می شود.

وی به برخی از چالش های رابطه دولت با صندوق توسعه ملی اشاره و با یادآوری اینکه طرح اصلاحات ساختاری بودجه هم اکنون مطرح است، گفت: هم اکنون فقدان یک قاعده مالی در کشور وجود دارد و ضروری است این قاعده تنظیم شود،اما کار بسیار دشواری است.

عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی و معاون سرمایه گذاری خارجی با بیان اینکه به تازگی در نشستی که با یکی از طراحان این موضوع (تنظیم قاعده مالی) داشتم، عنوان کردند بعید است تدوین این قاعده به بودجه 99 برسد، افزود: فقدان این قاعده سبب شده است زمانی که درآمد نفت افزایش می یابد سهم صندوق بالا و زمانی که روند کاهشی دارد، سهم صندوق پایین باشد.

در واقع ما یک ثبات سازی بی قاعده در صندوق توسعه ملی انجام دادیم نه یک ثبات سازی با قاعده.

ساعدی در پایان سخنانش سه پشنهاد هم مطرح کرد: انجام اصلاحات در ساختار هزینه ای دولت به منظور کنترل کسری بودجه ساختاری و تعیین قاعده مالی برای دستیابی به پایداری، شکل گیری یک صندوق ثبات ساز ذیل صندوق توسعه ملی برای جلوگیری از انتقال شوک تغییر درآمدهای نفتی در بودجه و تعریف شاخص سنجش پذیر درباره عملکرد صندوق توسعه ملی و صندوق ثبات ساز.


کلید واژه ها: شرکت ملی نفت ایران - نفت ایران - دولت - ایران - مالی - رابطه - قانون بودجه - روابط - قانون - بودجه - بین المللی - انقلاب - سازمان برنامه بودجه - برگزار - برنامه - مجلس شورای اسلامی - نشست - مجلس - کنگره - اصلاح - نمایندگان مجلس - سازمان برنامه - امتیاز - درصد - نیرو - شرکت های نفتی - شورای نگهبان - شورای - همراه - تصمیم گیری

آخرین اخبار سرویس:
ذوالنوری: سپاه برای شبکه های مشابه آمدنیوز هم ناامنی و تزلزل ایجاد کرد

استخدام اپراتور و برنامه نویس فرز cnc در یک مجموعه در البرز

استخدام مشاور جهت املاک پرنیان – کرج

پنج حربه دشمن و اهمیت دشمن شناسی از منظر روایات

حضور 450 پاکبان تهرانی در شهرهای نجف و کوفه

پاورپوینت قلب

پاورپوینت والدین و تربیت فرزند صالح

استخدام سالن دار جهت همکاری در فست فود در کرج

استخدام خیاط ماهر جهت تعمیرات مبل در مشهد

استخدام دندانپزشک خانم یا آقا در شهر مشهد

پاورپوینت کودک از طریق نقاشیIQسنجش

ضرورت فرهنگ سازی رعایت حقوق معلولان در جامعه

اتحادیه نانوایان دماوند نسبت به جابه جایی غیرقانونی آرد اقدام کند | اخبار ایران و جهان

فرهنگ نقد با هنر فاخر رواج می یابد

استخدام کاربر فعال شبکه های اجتماعی مسلط به زبان اسپانیولی

استخدام تعدادی نجار و پلی استرکار در شهر مشهد

استخدام 6 ردیف شغلی در شرکت سنجابک در قزوین

جدیدترین توییت روحانی درباره شکستن افراط با هشتگ انتخابات 98

اروپا از اجرای تعهداتش ناتوان است| صبر راهبردی ایران به پایان رسید

در سال 2020 کدام نامزد دمکرات شانس بیبشتری در برابر ترامپ خواهد داشت؟ | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تاکید رییس نمایشگاه کتاب فرانکفورت برتقویت همکاری با نمایشگاه کتاب تهران

شماره 31 فصلنامه علمی – پژوهشی «آموزه های قرآنی» منتشر شد + عکس

انتقال آب خزر فاجعه زیست محیطی است/گلستان سومین استان فقیر کشور

پاورپوینت 6 نقش عقل فعال

نماینده پیشین مجلس: سخن از کمبود اختیارات روسای جمهور فرار رو به جلو است

متن مصاحبه با شهود تحقیقات استیضاح ترامپ علنی می شود

نظرسنجی مریلند| سردار سلیمانی همچنان در صدر محبوبترین چهره های ایرانی

پاورپوینت آشنایی با قوانین مالی و محاسباتی ویژه دوره بدو خدمت کارکنان دولت

پاورپوینت اصول اخلاقی

انتشار تلخیصی از «پرتوی از قرآن» اثر آیت الله طالقانی

تنش در جلسه ترامپ با نمایندگان کنگره

استخدام مشاور تحصیلی در یک موسسه آموزشی در کردستان

استخدام نیروی آقا جهت کار در ساندویچی – قم

استخدام خیاط ماهر جهت کارگاه مبل سازی در مشهد

استخدام تعدادی فروشنده خانم و آقا در مشهد

شرایط جدید کسری خدمت وظیفه طلاب اعلام شد

نیاز به 4 گرمخانه دیگر تا شروع فصل سرما/ چشم «کارتن خواب ها» به تصمیم معاونت اجتماعی شهرداری مشهد

پاورپوینت انسان و روح از دیدگاه قرآن

پاورپوینت بررسی معاهدات و فعالیت های نهادهای بین المللی مرتبط با حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست

پاورپوینت تاریخچه کاغذ و طرز تهیه آن

تقابل ادبیات عامه پسند و نخبه گرا/ ادبیات داستانی عامه پسند متعهد را به رسمیت بشناسیم

«کامبوزیا»؛ زندگی نامه شهیدی که از پیشگامان مبارزه با صیهونیست در ایران بود

قدر حال و موقعیت خود را بدانید

پاورپوینت تحلیل کارکردهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تحول ترافیک بر محلات شهری (1357 1300ه ش )

پاورپوینت جهانی شدن فرهنگ و واکنش های فرهنگی

نسخه الکترونیکی کتاب «تبلیغ چهره به چهره در پیاده روی اربعین» منتشر شد + عکس

استخدام تعدادی مترجم مسلط به فارسی به انگلیسی در همدان

استخدام پروموتر در شرکت بین المللی حقوقی پارسه امین پایتخت

استخدام نیروی خانم در زمینه هنر در مشهد

استخدام مدیر انبار جهت همکاری در شهر مشهد

پاورپوینت خانواده

پاورپوینت درس فیزیک با موضوع گرم سازی(پایه دوم راهنمایی)

پاورپوینت راه های تحصیل بصیرت

صربستان به دنبال افتتاح نمایندگی در رام الله

استایل زمستانی «سمانه پاکدل» /عکس

لاریجانی: ترامپ خلاف تعهدات بین المللی عمل می کند و کشورهای تماشاچی فقط ابراز تاسف می کنند

پاورپوینت ساختارو عملکرد نظام سلامت

چرا امریکا از خاورمیانه خارج می شود؟

استخدام آبدارچی خانم در یک شرکت هواپیمایی معتبر/میدان ونک

استخدام مدیر پروژه(حوزه فروش)،کارشناس ارشد فروش در گیلان

استخدام نیرو جهت کار در هایپر مارکت در شهر مشهد

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت پخش سراسری دارو/فارس

استخدام منشی جهت پذیرش در هتل در یزد

بازدید استاندار کهگیلویه و بویراحمد از خدمات رسانی موکب ها در مرز شلمچه

پویش قرائت قرآن در حال اجرا است/پخش مستند «حبّ الحسین(ع)» | اخبار ایران و جهان

عوارض نیکوی بازداشت روح الله زم به روایت عطاءالله مهاجرانی/ لایک نه؛ دست مریزاد دارد

جزییات طرح ماکرون برای نجات برجام از نگاه دو نماینده مجلس

نسخه الکترونیکی کتاب «ره توشه مبلغان اربعین» منتشر شد + عکس

متن تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ منتشر می شود

تشکیل هیئت مدیره مرکز وکلای قوه قضاییه استان تهران

نیاز به 4 گرمخانه دیگر تا شروع فصل سرما/ چشم «کارتن خواب ها» به تصمیم معاونت اجتماعی شهرداری مشهد

حل مشکلات خدمت رسانی به زائران با اجرای طرح جامع مرز چذابه

هشدار شمخانی در مورد احیاء مجدد داعش از سوی آمریکا

در سال 2020 کدام نامزد دمکرات شانس بیبشتری در برابر ترامپ خواهد داشت؟

نکاتی درباره زیارت اربعین از زبان استاد فاطمی نیا-5

چهره خندان «ثریا قاسمی» درکنار آقاپسرش/ عکس

استخدام کارشناس فروش حضوری و تلفنی خانم -میدان انقلاب

استخدام کارگر ساده جهت کار در کارگاه آهن در مشهد

استخدام رویه کوب ماهر در شهر مشهد

استخدام نیروی خانم با مدرک کارشناسی معماری در مشهد

نکاتی درباره زیارت اربعین از زبان استاد فاطمی نیا-5 | پایگاه خبری زیرنویس اخبار روز

تقدیر از ناشران نمونه در هفته کتاب

پاورپوینت پویایی گروه

پاورپوینت 160 اصل طلایی در مدیریت موفق

واکنش وزیر ارتباطات به حمله سایبری به ایران

همایش جاماندگان از اربعین در نهاوند برگزار می شود

پاورپوینت حوزه های انسان شناسی

اقدام نماینده پارلمان فرانسه برای کشف حجاب از زن مسلمان

استخدام کارمند اداری در یک شرکت در یزد

استخدام تعدادی ویزیتور آقا جهت همکاری در زنجان

اربعین؛ تجلی جاذبه مغناطیس حسینی

اساس اسلام محبت به اهل بیت(ع) است/حب الحسین(ع)عامل تجمع اربعین | اخبار ایران و جهان

هشدار فلاحت پیشه درباره طرح برجامیِ مکرون

جای خالی سیاست های پیشگیرانه در قبال خشونت علیه اطفال

پاورپوینت شخصیت و حقوق زن در اسلام

پاورپوینت طلاق روانی

پاورپوینت مدیریت (MANAGEMENT)

پاورپوینت مکتب لیبرالیسم

پاورپوینت نقش اطلاعات در شکل گیری مرزها

شهروندان تونسی خواستار لغو مصونیت پارلمانی شدند

روابط مالی نفت و دولت دیروز، امروز و فردا

روابط مالی نفت و دولت دیروز، امروز و فردا