مطالب مرتبط:
حزب الله اظهارات نتانیاهو را محکوم کرد
حزب الله اظهارات نتانیاهو را محکوم کرد
یک محکوم به خرید لوازم التحریر ایرانی برای دانش آموزان یتیم و کم بضاعت مکلف شد
موسوی، نیت رژیم صهیونیستی درباره کرانه باختری را محکوم کرد
فساد میلیاردی در «شرکت نیشکر هفت تپه»
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 21 شهریور 1398 ساعت 11:292019-09-12اقتصادي

سو استفاده از محاکم مبارزه با فساد اقتصادی محکوم است


- رسانه ها شایعه پردازی ها را در قالب اخبار متقن و قطعی منتشر نکنند چراکه به اشتباه انداختن افکار جو سنگینی در جامعه ایجاد می کند که به مایوس شدن فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشور می‎انجامد.

، بازگشت تحریم های آمریکا و فشار اقتصادی ناشی از آن در بیش از یک سال گذشته، موجبات نوسانات شدید در بازار ارز و دیگر بازارهای متأثر از آن را فراهم آورد و نابه سامانی ‎هایی را در بخش تولید و تجارت و در مجموع فضای کسب وکار رقم زد که تأثیر منفی خود را بر جو روانی جامعه نیز برجای گذاشت.

این وضعیت اما مناسب تاخت و تاز جناح‎ های سیاسی برای خبر سازی و شایعه پراکنی در رسانه ها و فضای مجازی به قصد تبرئه خود از هرگونه قصور و ضعف عملکردی و متهم کردن و مقصر دانستن یکدیگر یا عوامل برون جناحی در شکل گیری و تشدید شرایط سختی است که بر مردم گذاشت.

برای برخی گروه های سیاسی تفاوتی نمی کند که این هجمه های رسانه ای تا چه اندازه برای اعتماد مردم و امنیت ملی مخرب است.

بر این اساس، نمایندگان کمیسیون امنیت ملی مجلس با اعلام هشدار درباره پیامدهای منفی این‎ گونه خبرسازی ها و تأکید بر جلوگیری از عدم تکرار این اتفاقات در صحنه سیاسی و اقتصادی کشور، خواستار پرهیز از رویکردهای جزمی و قضاوت های عجولانه درخصوص ادعاهای اثبات نشده و موضوعات در حال بررسی در پرونده های اقتصادی همچون پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی شدند.

به عقیده این نمایندگان، امنیت سرمایه گذاری در کشور و اقتصاد ملی در شرایط فعلی بیش از همیشه آسیب پذیر است و نباید با دامن زدن به فضای پلیسی و امنیتی موجبات نگرانی و دلسردی فعالان اقتصادی کشور به ویژه کارآفرینان بخش خصوصی را به وجود آورد.

* دلسوزان این مرز و بوم بدون اطلاع قطعی به کسی اتهام نمی زنند شهروز برزگر، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درخصوص پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی که طی ماه های گذشته با جنجال عظیم رسانه‎ای همراه بود، گفت: این موضوع پیش از بررسی نهادهای مرتبط و ذی صلاح در رسانه ها مطرح شد و از این رو بررسی کارشناسی آن تحت الشعاع هجمه های رسانه‎ای قرار گرفت.

وی افزود: قبل از این‎که بحث پتروشیمی ها مطرح شود، گروهی این پرونده را شناسایی و برای کشف ابعاد مختلف آن اقدام کرده بودند.

برزگر ادامه داد: چرا در شرایطی که فقدان شفافیت اقتصادی، زمینه ساز بسیاری از اتفاقات منفی در کشور قلمداد می شود، ناگهان اخباری غیرشفاف و پُرابهام همراه با اعداد و ارقامی عجیب و غیرمنطقی که صحت و سقم آن مشخص نیست، رسانه ها را درمی نوردد؟ وی با تاکید بر این که کشور باید با تمام قوا مقابل فساد ایستادگی کند، بیان کرد: مردم می توانند با شناسایی زمینه های فساد، مسئولان را آگاه کنند، اما بنا بر قوانین حقوقی داخلی و بین المللی اعلام عدد و رقم و شناسایی متهمان برعهده مردم نیست.

بنابراین اگر کسی دلسوز این مرز و بوم و نظام اسلامی باشد، بدون اطلاع قطعی موضوعی را عنوان نمی کند.

اما متاسفانه این اصل در زمینه این موضوع رعایت نشده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس رشد بخش خصوصی را کاهنده میزان اختلاس و فساد مالی در کشور دانست و گفت: با این حال در سال‎های گذشته بخش خصوصی به دلیل عدم شفافیت دولت ها در نحوه تأمین منافع مشترک خود با این بخش، نتوانست زمینه رشد و توسعه اقتصادی را ایجاد کند و از آغاز شکل گیری در ایران با مشکلاتی روبه رو بود که باعث ایجاد خصولتی ها شد.

به گفته وی، در شرایطی که اخبار غیررسمی تاثیرقابل توجهی بر افکار عمومی می گذارد، نباید بر موضوعاتی که ابهام آمیز هستند، تاکید کرد و درباره آن ها نظر قطعی داد.

* با این وضعیت بخش خصوصی حاضر به مقابله با تحریم ها نمی شود محمدجواد جمالی نوبندگانی، عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی نیز درخصوص اثرات شایعه سازی ها در رابطه با این دادگاه گفت: متأسفانه فکر می کنم دست هایی در کار است تا به اعتماد عمومی جامعه آسیب وارد کند.

وی افزود: همه ما می دانیم در زمان تحریم ها، ناگزیر مشکلاتی ایجاد می شود، اما وقتی دروغ بزرگی را در جامعه مطرح می‎کنند و چو می اندازند که 6.

6 میلیارد یورو اختلاس شده است، می توان مطمئن بود که عده ای می خواهند افکار عمومی جامعه را پریشان کرده و اعتماد عمومی را خدشه دار کنند تا منافع حزبی و جناحی شان تأمین شود.

جمالی ادامه داد: پس از آن که به دروغ عبارت بزرگ ترین اختلاس تاریخ، سرتیتر برخی رسانه ها شد، دادستان این شایعه را تکذیب کرد.

اما خبرسازی ها و شایعه پردازی ها اثر خود را در جامعه گذاشته و ذهن مردم را درگیر کرده بود و متأسفانه همچنان نیز گروهی جریان ساز، با تکرار ادعاها و شایعات غلط خود همچنان با هدف تأمین منافع خود اصرار به جوسازی رسانه ای دارند.

وی با بیان این‎که اساسا اختلاس 6.

6 میلیارد یورویی از دیدگاه کارشناسان اقتصادی با عقل و منطق سازگاری ندارد، گفت: مگر چقدر محصولات پتروشیمی طی دو سال فروخته شده است که تنها یک شرکت 6/6 میلیارد یورو که بیش از دوبرابر بودجه نظامی کشور است، از این فروش اختلاس کرده باشد؟ جمالی با اشاره به اثرات شایعه سازی ها در جامعه به ویژه در دورانی که مردم با مشکلات اقتصادی و معیشتی روبه رو هستند، گفت: متاسفانه شرایط جامعه به نحوی است که هرچقدر هم دادستان تلاش کند تا شایعات را خنثی و ذهن مردم را آگاه سازد، دیگر تأثیر چندانی در جامعه و ذهن مردم ندارد.

سوال این جاست که اساساً چرا اتفاقی افتاد تا عده ای به خود اجازه دهند چنین دروغ بزرگی را در جامعه مطرح کرده و مردم را نگران کنند، تا جایی که به رغم تکذیب مکرر این ادعاهای دروغین، جو رسانه ای جریان های خاص همچنان اجازه شفاف سازی در جامعه را نمی دهد.

عضو هیأت رییسه کمیسیون امنیت ملی مجلس تأکید می کند: در این پرونده هیچ پولی از فروش محصولات پتروشیمی از کشور و یا حساب های رسمی و دولتی خارج نشده و اصل کلیه پول به حساب های مشخص مربوطه واریز شده است.

بر این اساس، تعجب می کنم که چگونه این دروغ و شایعه بزرگ را عده ای در جامعه مطرح کردند و هدف آن‎ها جز چه منافع سیاسی چه بوده است؟ وی در ادامه تصریح کرد: انتظار داریم رسانه ها در راستای رسالت حرفه ای خود، شنیده ها را با دقت بیشتری بررسی و راستی آزمایی کرده و شایعه پردازی ها و شائبه افکنی‎ها را در قالب اخبار متقن و قطعی منتشر نکنند.

چراکه به اشتباه انداختن افکار و سوءبرداشت ها جو سنگینی در جامعه ایجاد می کند که به مأیوس شدن فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشور می‎انجامد و دشواری کار بخش خصوصی در مقابله با تحریم ها را دوچندان می کند.

وی در عین حال گفت: البته تأکید ما بر شفافیت همکاری ها در جهت مقابله با تحریم ها و حضور مؤثر سیستم های نظارتی در راستای کشف تخلفات و برخورد با آن ها است، اما این که ناگهان بگوییم 6.

6میلیارد یورو اختلاس شده و این دروغ بزرگ را بدون اثبات و اعلام محکومیت افراد به آن‎ها نسبت دهیم، پذیرفتنی نیست.

* گام های اشتباه رسانه ملی در اطلاع رسانی صحیح در همین زمینه، جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با تأکید بر این که عده‎ای به دنبال سوءاستفاده از محاکم مبارزه با فساد اقتصادی هستند، می گوید: انتظار این است که این گونه پرونده ها پس از اتمام سیر تحقیق و رسیدگی تمام و ارسال از دادسرا به دادگاه، برابر نظر مقام معظم رهبری در محاکم علنی برگزار شود و اطلاعات صحیح پرونده از سوی سخنگوی قوه قضاییه و یا نماینده دادستان در اختیار افکار عمومی قرار گیرد.

اما متاسفانه آن چه که در صداوسیما به عنوان خبر دادگاه در روزهای نخست منتشر شد، تنها بخشی از کیفرخواستی که تنها قرائتش چند روز طول می کشد و ممکن است بسیاری از اتهامات آن اصلا ثابت نشود.

بنابراین این که رسانه ها ازجمله صداوسیما بخشی از کیفرخواست را به صورت گزینشی و هدفمند منتشر کردند و در فیلم و تصاویر خود از دادگاه میز قاضی را بیش از 50 پرونده نمایش دادند، نه تنها کمکی به آگاهی مردم از اصل ماجرا نکرد، بلکه تنها به جو روانی جامعه و فضای کسب وکار کشور آسیب زد.

وی می افزاید: انتظار داریم دستگاه قضایی هنرمندانه عمل کرده و اجازه ندهد که عده ای سودجو با سوءاستفاده از ابزار رسانه و اعمال قدرت و انتشار شایعات و اخبار ضدونقیض اصل مبارزه با فساد را زیر سوال ببرند.

چراکه اخبار و اطلاعات باید به صورت شفاف در اختیار مردم قرار گیرد.

کریمی قدوسی هشدار داد: باید توجه داشته باشیم که یکی از تلاش های دشمنان مملکت این است که بخش خصوصی را از اقتصاد دور کنند.

زیرا به طور قطع دور زدن تحریم ها بدون کمک بخش خصوصی بسیار سخت خواهد بود و این نحوه برخورد با بخش خصوصی، مانع کمک این گروه به کشور در زمان های بحرانی خواهد بود.

از سوی دیگر، عده ای نمی خواهند بخش خصوصی واقعی وارد میدان شود و در پی آن هستند که تسلط خود را بر منابع کشور ادامه دهند تا همچنان بتوانند مقاصد سیاسی و اقتصادی خود را دنبال کنند.


کلید واژه ها: اقتصادی - اقتصاد - رسانه - کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس - کمیسیون امنیت ملی - امنیت - کمیسیون امنیت - پتروشیمی - کشور - شرایط - سیاسی - فضای کسب وکار - منفی - فساد اقتصادی - سرمایه گذاری - سیاست خارجی - بازار - شایعه - جامعه - اخبار - کارآفرینان - همراه - فضای مجازی - بازار ارز - مردم - مجلس - کسب وکار - مبارزه - اشتباه - سرمایه

آخرین اخبار سرویس:
مبانی نظری بررسی تاثیر مدیریت دانش با فرآیند کارآفرینی سازمانی

پروپوزال بررسی تاثیر مدیریت دانش با فرآیند کارآفرینی سازمانی

پرسشنامه بررسی تاثیر مدیریت دانش با فرآیند کارآفرینی سازمانی

فصل دوم پایان نامه استقرار و پیاده سازی مدیریت دانش در شرکت

پروپوزال استقرار و پیاده سازی مدیریت دانش در شرکت

پاورپوینت (اسلاید) ساخت شهری

پاورپوینت تحلیل گری مالی مبتنی بر ارزش ( ویژه اارئه کلاسی درس حسابداری مدیریت)

آخرین وضعیت بازارهای میلگرد در بازارهای جهانی

پزشکانی که کارتخوان ندارند از هفته آینده جریمه می شوند

فصل سوم پایان نامه ارشد مدیریت پیاده سازی مدیریت دانش در کتابخانه ها

فصل دوم پایان نامه استقرار مدیریت دانش در بانک

فصل سوم پایان نامه استقرار مدیریت دانش در بانک

ضوابط جدید در ساخت مساجد

پروپوزال استقرار مدیریت دانش در بانک

پرسشنامه استقرار مدیریت دانش در بانک

امکان سنجی استقرار مدیریت دانش با رویکرد سازمان بهره وری آسیایی APO

مشکلات تولیدکنندگان منطقه 15 تهران

فصل دوم پایان نامه مدیریت دانش و توانمندسازی کارکنان

پروپوزال پایان نامه مدیریت دانش و توانمندسازی کارکنان

«هیولا» رکورد «شهرزاد» را شکست

پایان نامه تاثیر مدیریت دانش بر عملکرد سازمانی

فصل دوم پایان نامه تاثیر مدیریت دانش بر عملکرد سازمانی

فصل سوم پایان نامه تاثیر مدیریت دانش بر عملکرد سازمانی

پروپوزال پایان نامه تاثیر مدیریت دانش بر عملکرد سازمانی

سفر یک هفته ای به تایلند چقدر آب می خورد؟

فصل دوم پایان نامه مدیریت دانش و کارآفرینی

فصل سوم پایان نامه مدیریت دانش مشتری

پروپوزال پایان نامه مدیریت دانش مشتری

پایان نامه مدیریت دانش مشتری

فصل دوم پایان نامه مدیریت دانش مشتری

پرسشنامه سازگاری زناشویی اسپانیر (1976)

کاهش قیمت آجیل و خشکبار در بازار

نمایشگاه پاییزه در اراک گشایش یافت

فعالان اقتصادی «ارزروم» ترکیه وارد ماکو شدند

ساخت نیروگاه سیریک با وام روسیه

استخدام مهندس صنایع در شرکت شهاب آزما رایان در اصفهان

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت معتبر در تهران

پزشکانی که کارتخوان ندارند از هفته آینده جریمه می شوند

کاهش میلیونی قیمت پژو 207 و سراتو

فصل دوم پایان نامه شخصی سازی تبلیغات اینترنتی با دیتا ماینینگ

پایان نامه شخصی سازی تبلیغات اینترنتی با دیتا ماینینگ

قیمت طلا، سکه و ارز در روز یکشنبه

اتصال صندوق مسکن یکم به طرح ملی مسکن با روش پیش فروش

دولت سالانه 1200 میلیارد تومان سنگ و خاک مخلوط شده با گندم، می خرد

پیش بینی ها از کاهش بیشتر قیمت جهانی طلا

برنج های دپو شده در بنادر و توضیحات گمرک در مورد آن

وجود فساد گسترده اینبار در خرید تضمینی گندم

70 درصد بذر گندم آبی در داخل کشور تولید می شود

بلیت هواپیما به نرخ های آذر بر نمی گردد/ پرترددها ارزان تر از پارسال

پروپوزال پیش بینی تقاضای برق با داده کاوی

تحقیق ابزارهای مشتقه و بحران مالی سال 2008: مدیریت ریسک، ایجاد ریسک و مقررات

پایان نامه داده کاوی در ارزیابی ریسک حوادث

فصل دوم پایان نامه داده کاوی در سازمان

پایان نامه داده کاوی در بانک

فصل دوم پایان نامه داده کاوی در بانک

پروپوزال داده کاوی در بانک

پایان نامه داده کاوی در بیمه

فصل دوم پایان نامه داده کاوی در بیمه

پروپوزال داده کاوی در بیمه

پروپوزال داده کاوی در پزشکی

سهم بسیار ناچیز ایران از اقتصاد جهانی !

افزایش 26.2 درصدی سپرده های بانکی

استخدام منشی خانم و کارشناس فروش در شرکت پرهیز کالا مهر- تهران

علی بابا، بزرگترین مرکز پشتیبانی صنعت گردشگری در خاورمیانه

حمله انصارالله به آرامکو؛ تهدیدی برای راهبرد توسعه محور بن سلمان!

گلایه مردم از اوضاع نابسامان بازار لوازم التحریر

پاورپوینت مدیریت سیستم های اطلاعاتی و چالش های اساسی مدیران در کسب وکار آینده

رویترز: انفجار آرامکو نفت را 100 دلاری خواهد کرد

آغاز نظارت و بازرسی از بازار نوشت افزار

سویه های ارزشمند پروبیوتیک در اختیار محققان کشور قرار می گیرد

پرسشنامه و مقیاس خودکارآمدی عمومی شوارتزر و جروسلم GSE-10

مقاله ترجمه شده با موضوع طراحی قرارداد هماهنگی برای زنجیره تأمین سوخت زیستی در چین

پاورپوینت با موضوع عرضه و تقاضای نیروی کار ( ویژه درس اقتصاد کار)

رمزارز تلگرام تا 9 آبان می آید!

ضرب الاجل یک هفته ای دادستان ورامین به وانت بارها

10 رشته انشعاب غیرمجاز آب در شهرری جمع آوری شد

راه اندازی سامانه پیش فروش خودرو/ امضای الکترونیک از مهرماه فعال می شود

دانلودکارآموزی مدیریت علی رضا رنجبر

 آسفالت معابر و خیابانها

معاملات تالار بورس کیش

کاشت درخت مورینگا در شهرستان فسا

برخورد با گرانفروشان در طرح محرم تعزیرات حکومتی

مظنه اجاره مغازه در منطقه 15 تهران + جدول

کاهش قیمت سبد نفتی اوپک پیش از حملات پهپادی

اقشار میانی جامعه صاحب مسکن می شوند

آزمایش رایگان ایدز در حاشیه اجرای یک نمایش

برخورد با گران فروشی و تخلف در نمایشگاه مهر

ابر خودروی برقی به آلمان می رود

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیک: اسناد مالی و اداری مرکز مجهز به امضای الکترونیک می شود

بازداشت 4نفر ازمتهمین اخلال نظام اقتصادی کشور درایلام

گزارش میدانی از فعالیت داروفروشان ناصرخسرو

شیب بورس نزولی شد

سفر فعالان اقتصادی ترکیه به منطقه آزاد ارس

آیا سرمایه داری سنتی در ایران پایان یافته است؟

آگهی های استخدام استان تهران | یکشنبه 24 شهریور 98

پیش بینی آینده بازار خودرو، طلا و نفت!

سهم ایران از اقتصاد جهانی چقدر است؟

در دهمین جلسه قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی چه گذشت؟

قیمت سکه طرح جدید 24شهریور 98

چگونه یک کولر گازی خوب بخریم؟

سو استفاده از محاکم مبارزه با فساد اقتصادی محکوم است

سو استفاده از محاکم مبارزه با فساد اقتصادی محکوم است