مطالب مرتبط:
واقعیت های پشت پرده ترانزیت مواد مخدر از ایران + فیلم
آثار تخریبی قاچاق کالا همچون مواد مخدر است
کاهش 39 درصدی آمار فوتی های ناشی از سوء مصرف مواد مخدر در آذربایجان شرقی
احداث کمپ ماده 16 بانوان اولویت اول در حوزه مبارزه با مواد مخدر
پاورپوینت بررسی احکام مصرف مواد مخدر در ادیان الهی و شخصیت و روانشناسی اعتیاد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 شهریور 1398 ساعت 14:362019-09-11حوادث

مافیای مواد مخدر ایران هم اتاق فکر دارد


- تهران- ایرنا- روزنامه اعتماد درباره مافیای قدرتمند مواد مخدر در کشور به گفت وگو با کارشناسان پرداخت و آورد: تمایل مافیا به واردات و پا پس کشیدن از ورود به عرصه تولید، باید به عنوان یکی دیگر از ویژگی های شبکه قاچاق مواد مخدر در این کشور مورد توجه باشد.

در گزیده ای از این گزارش می خوانیم: نام جمعه خان گمشادزهی ، قورباغه مکران و نصیر بامری که در دهه های 80 و 90 به عنوان توزیع کنندگان کلان تریاک و هرویین در ایران دستگیر شدند، امروز در فهرست افتخارات نیروی مقابله ایران با مواد مخدر ثبت شده؛ اگرچه این سه نفر و معدودی مانند آنها، پایان غائله توزیع و ترانزیت مواد مخدر در ایران نیستند و نخواهند بود.

وابستگی سرشاخه های اصلی این شبکه به گردش اقتصادی تک محصولی، یکی از تفاوت هایی است که نه در سطح خرد که در سطح کلان و حتی در مرور نحوه فعالیت همان چند چهره ای که در فهرست افتخارات نیروی مقابله با مواد مخدر ایران به ثبت رسیده اند بارز است.

گمشادزهی، قورباغه مکران و نصیر بامری، صرفا نقطه های کوچکی روی خط ممتد و همیشگی جابه جایی و عرضه داخلی و بین المللی تولیدات افغانستان هستند.

چندی قبل، مسوولان نیروی انتظامی از فعالیت 200 الی 250 هزار قاچاقچی مواد مخدر در ایران خبر دادند.

این اعداد، مخاطبان را به این اشتباه می اندازد که مافیای مواد مخدر در ایران از 200 الی 250 هزار قاچاقچی تشکیل شده است.

ممکن است اعضای زیرشاخه ها، تعداد قابل توجهی باشد اما قطعا سود کلان این تجارت، در میان تعداد معدودی تقسیم می شود.

خرده فروشانی که طی سال های گذشته، خبرنگار اعتماد با آنها صحبت کرده و از محل فروش چند کیلو هرویین یا شیشه، چند میلیون تومان در روز کاسب بوده اند، هیچگاه سرشاخه ها را ندیده اند و صرفا از علی و هومن و آرش و حمید و فریدون و.

نام می برند که صاحبان این اسامی مستعار هم، فقط یک پله و نه بیشتر، بالاتر از این خرده فروشان ایستاده اند.

حتی صاحبان پاتوق های خیابانی مصرف مواد که به دلیل نوع فعالیت پاتوق، صاحب نام شده اند، از توزیع کننده اصلی، هیچ نمی دانند و البته، نمی خواهند هم که بدانند.

همچنان که انحصار تجارت مخدرها و محرک های سنتی در دنیا، برای مافیای کشورها یک برند قدرت به شمار می آید، ایران هم از این وضعیت مستثنی نیست.

به نظر می رسد مافیای ایران هم مانند سایر شبکه های جهانی مواد مخدر، ورود به عرصه تولید روانگردان ها را برای آبروی شجره خود عار می شمارد.

صرفنظر از سابقه تاریخی مصرف روانگردان ها در دنیا، مواد روانگردان با این ترکیبات و ضمایم امروزی، برای مافیای مواد مخدر ایران همچون مُدهای زودگذر بی ریشه ای هستند که بیشتر، حیثیت حرفه ای آنها را خدشه دار می کند تا اینکه سود تضمین شده و آینده سازی به دنبال داشته باشد.

دولت ایران، هر سال در سالگرد مبارزه با مواد مخدر، چند ده کیلو مواد روانگردان به آتش امحا می سپارد در حالی که بنا بر اظهارات رسمی مسوولان، از مجموع تریاک تولید شده در افغانستان، سالانه حدود 1500 تن وارد ایران می شود که یک سوم این مقدار در داخل کشور مصرف شده، حدود یک سوم توسط نیروی مقابله ایران کشف می شود و باقیمانده هم در مسیر ترانزیت به سمت آسیای میانه از کشور خارج می شود.

تجارت تریاک و مواد بر پایه آن، نه فقط در ایران، هنوز در دنیا ارج و قرب خاصی دارد که برای سران مافیا مانند سرقفلی غیرقابل فروش است.

ممکن است در مقطعی کوتاه و در نیاز سنجی بازار و به پیروی از مطالبات روز، مافیا وارد عرضه روانگردان ها شده باشد اما روند تمرکز نیروی مقابله با مواد مخدر ایران، نشان می دهد که بازار، همچنان در دست گل خشخاش است.

** کارشناسان، مافیا را چگونه می بینند؟ پرویز افشار، معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر، در گفت وگویی که چندی قبل با اعتماد داشت در تحلیل عملکرد مافیای مواد مخدر در ایران گفت: واقعا نمی توانیم بگوییم که چند درصد قاچاقچیان ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به اروپا (از مسیر ایران) ایرانی هستند که اگر این افراد را می شناختیم، حتما در هر نقطه از دنیا بودند می توانستیم به آنها ضربه بزنیم.

** فکر می کنید مافیای ایران، هم سطح، بالاتر یا پایین تر از شبکه های جهانی است؟ واقعا نمی توانم اظهارنظر کنم.

تعدادی از دانه درشت هایی که در ایران سال ها تحت تعقیب بودند، با ردزنی های اطلاعاتی دستگیر شدند اما به هر حال، قاچاقچی بین المللی، قاچاقچی بین المللی است.

نهادهای غیردولتی فعال در کاهش آسیب های اعتیاد، به دلیل ارتباط دایمی با معتادان داوطلب حمایت، مواجهاتی هم با خرده فروشان و گردانندگان جزء کلنی های مصرف دارند؛ مواجهاتی که می تواند ردی به تحلیل درباره فعالیت مافیای مواد مخدر در ایران بکشد.

عباس دیلمی زاده، مدیرعامل جمعیت خیریه تولد دوباره، در گفت وگو با اعتماد در نگاهی به ماهیت و عملکرد شبکه قاچاق مواد مخدر در ایران می گوید: نگاهی به وضعیت تولید و فروش تریاک در افغانستان، می تواند تصویری از ساختار مافیای مواد مخدر ایران به دست دهد.

فراموش نکنیم که در افغانستان، آزمایشگاه های تولید هرویین هم فعال هستند و بنابراین، کالای ترانزیت از ایران به سمت اروپا و امریکا، تریاک و هرویین خواهد بود.

این سوال را باید مطرح کنیم که آیا یک قاچاقچی جدید می تواند وارد خاک افغانستان شده و 5 الی 10 تن تریاک خریداری کند بدون آنکه شناسایی شود؟ پاسخ این سوال منفی است زیرا کشاورزان افغان، تولید کنندگان خرد هستند که محصول شان را یا در سطح خرده فروشی عرضه کرده یا به بنکدارهایی می فروشند که مشتریان خاص، سراغ همان بنکدارها خواهند آمد چون تجارت و اقتصاد مواد مخدر در دست آنهاست.

** سعید صفاتیان، رییس کارگروه کاهش تقاضای اعتیاد مجمع تشخیص مصلحت نظام، در گفت وگو با اعتماد به یک ویژگی مشترک مافیای مواد مخدر ایران با سایر کشورها اشاره می کند؛ اتاق فکر.

تاکید دارم که مافیای مواد مخدر یک اتاق فکر دارد و تغییراتی که در جامعه می بینیم، گران شدن شیشه، کم شدن تریاک، ورود دوباره هرویین، افزایش مصرف داروها و.

اتفاقی نیست.

یک اتاق فکر مشترک در شبکه های مافیایی، چه در داخل کشور یا در سطح جهانی، با رصد نیاز جامعه، نوع مبارزه نیروهای مقابله، برنامه های پیشگیری و درمان، مدل عرضه را طراحی می کند.

اتاق فکری که متاسفانه اعضای بسیار خوش فکر و باهوشی دارد و از اطلاعات درست و بدون سانسور دریافت شده از مسیرهای چندگانه بهره می گیرد.

نمی توان گفت که این اتاق فکر، در داخل کشور است یا حتی اعضای آن، ایرانی یا غیر ایرانی هستند اما قطعا این اتاق فکر، از پشتوانه های اقتصادی و علمی بسیار قدرتمندی برخوردار است و با تجهیز به سیستم بسیار پویا، از ضعف نظام مقابله ما، حداکثر استفاده را می برد.

در عین حال، به نظر می رسد اعضای مافیای مواد مخدر، در جایگاه واقعی خود قرار دارند ضمن آنکه یکی از ویژگی های مافیا، گستردگی روابط در تمام حوزه های علمی، اقتصادی و.

است.

** همسایگی با افغانستان تاثیری در ساختار مافیای ایران دارد؟ بله، به دلیل ارزانی قیمت و تسهیل دسترسی.

افغانستان، نیروی حفاظتی قدرتمندی برای مرزهای خود ندارد و ساختار قدرت در افغانستان و حجم بالای تولید تریاک در این کشور، به واردات آسان و قیمت نازل تریاک در ایران منجر می شود و به همین دلیل، ساختار مافیا در ایران، مشابه ساختار مافیای کشورهای تولید کننده مواد مثل امریکای جنوبی است.

** تا دو دهه قبل، با این حجم جرایم سازمان یافته و قاچاق مسلحانه مواد مخدر در ایران مواجه نبودیم.

علت تغییر رویکرد مافیا را چگونه تحلیل می کنید؟ سیستم انتظامی در ایران قدرتمندتر عمل می کند و به همین دلیل، شبکه قاچاق، روش های قدیمی را کنار گذاشته و ناچار به درگیری های مسلحانه است.

در عین حال، حجم مواد در حال جابه جایی که با میزان سود ارتباط دارد هم، احتمالا رو به افزایش است.

صفاتیان فرضیه گرایش به تجارت تک محصولی در مافیای ایران را اینگونه تایید می کند: به نظر من هم رده های بالا، تک محصولی کار می کنند چون با این شیوه، بازار را در دست می گیرند.

ورود همزمان رده های بالای مافیا به شیشه، حشیش و مورفین، کمی دشوار است چون با تجارت تک محصولی، بیشتر می توانند امنیت شبکه را تامین کنند در حالی که برای یک سیستم چند لایه باید افراد مختلفی را هم درگیر کنند که همین اتفاق، امنیت شبکه را به خطر می اندازد.

این جملات، قطعا سایه محوی از شبکه ای است که هیچ مقام مسوولی از مختصات آن اطلاعی ندارد.

دل مان را خوش می کنیم که اسمی را، خطوط چهره ای را، خبر محرمانه ای را به ذهن سپرده ایم اما در واقعیت، Mafia یک شبح محو غیرقابل رویت است.


کلید واژه ها: مواد مخدر - ایران - مخدر - قاچاق - تولید - توزیع - قاچاق مواد مخدر - قاچاقچی - قورباغه - مواد روانگردان - روزنامه اعتماد - نیروی انتظامی - شبکه - کشور - فروش - مکران - امروز - بین المللی - افغانستان - برند - مصرف - روزنامه - اقتصادی - قدرتمند - وابستگی - خبرنگار - ترانزیت - خیابانی - واردات - اشتباه

آخرین اخبار سرویس:
توقیف خودرو حامل 6 میلیارد کفش قاچاق در دیر

نوسازی تاکستان های خراسان شمالی

جزییات آزار دختر سرایدار توسط مدیر کارخانه

توضیحات مدیر ورزشگاه آزادی درباره مرگ عماد

متهم پرونده مرگ عماد در اولین جلسه بازجویی: من بی گناهم

همدستی زن مشهدی و 3 برادرش برای همسرکشی / آنها جسد را سوزاندند و به چاه انداختند

کلاه جوانان جویای کار را با آگهی استخدام برداشتند

مرگ دلخراش پیرمرد 70 ساله در برخورد با کامیون

علت تردد خودرو های سواری آتش نشانی از خطوط ویژه

آتش سوزی اراضی ملی در طارم سفلی قزوین مهار شد

جان بولتون اعلام کرد قصد افشاگری دارد

جرائم مالی بیشترین پرونده های پلیس فتا را تشکیل داده است

زلزله 4.4 ریشتری در سروآباد کردستان

انفجار گاز در اردبیل 7 نفر را راهی بیماستان کرد/وضعیت 2 تن وخیم است

زلزله در سروآباد

مرگ دلخراش عابر پیاده در چرداول

استخدام فست فود لبنانی جهت کار در قم

اشرار مسلح به 4 پلیس ایرانشهر شلیک کردند + فیلم

زلزله چهار و چهار دهم ریشتری در کردستان ­

زلزله 4.4 ریشتری کردستان را لرزاند

پسربچه 5 ساله آمریکایی برادرش را با تفنگ کشت

زلزله کردستان را لرزاند

اوقات شرعی امروز به افق یاسوج

زلزله 4.4 ریشتری کردستان را لرزاند

تلاش ستودنی امدادگران لحظه های حادثه در البرز

استخدام پیک موتورسوار جهت لابراتوار دندانسازی – تهران

کلاه جوانان جویای کار را با آگهی استخدام برداشتند

کشف 59 بطری مشروبات الکلی از قوطی های دلستر در ورامین

اعزام 10 اکیپ آتش نشانی زنجان برای اطفای طریق در طارم

هشدار پلیس به پرسه زنان در اطراف مدارس

انفجار بر اثر نشت گاز در منزل مسکونی 7 مصدوم بر جای گذاشت

مرگ جوان 22 ساله در حادثه واژگونی سمند در شادگان

استخدام صندوقدار آقا و خانم جهت کار در هایپرمارکت در تهران

کلاهبرداری از جوانان جویای کار با آگهی استخدام فریبنده

استخدام تعدادی کارگر ساده اپراتور جهت تولیدی فوم – شیراز

سارقان مسلح طلا فروشی در اسلامشهر دستگیر شدند

تصاویر| ورزشگاه آزادی؛ جایی که بچه 8 ساله را برق گرفت

پزشکی قانونی نظرش را درمورد مرگ عماد اعلام کرد

سارقان مسلح طلا فروشی در اسلامشهر دستگیر شدند

پیمانکار داربست فلزی ورزشگاه آزادی بازداشت شد

ضرب و شتم شهردار فسا توسط افراد ناشناس

شلیک مرگبار پسربچه 5 ساله آمریکایی به برادرش

تصاویر/ ورزشگاه آزادی؛ جایی که بچه 8 ساله را برق گرفت

استخدام کارگر فنی جهت کار در کارگاه در شیراز

بازداشت پیمانکار داربست فلزی ورزشگاه آزادی/ اعلام نظر پزشکی قانونی در رابطه با علت فوت

بازداشت پیمانکار داربست فلزی ورزشگاه آزادی/ اعلام نظر پزشکی قانونی در رابطه با علت فوت

گونه ناشناخته و بزرگترین حیوان دوزیست جهان+ عکس

در پی فوت کودک شش ساله در ورزشگاه آزادی صورت گرفت/اعلام نظر پزشکی قانونی در رابطه با علت فوت

حریق یک خانه ویلایی در رشت

بازداشت پیمانکار داربست فلزی ورزشگاه آزادی/ اعلام نظر پزشکی قانونی در رابطه با علت فوت

بازداشت پیمانکار داربست فلزی ورزشگاه آزادی/ اعلام نظر پزشکی قانونی در رابطه با علت فوت

بازداشت پیمانکار داربست فلزی ورزشگاه آزادی/ اعلام نظر پزشکی قانونی در رابطه با علت فوت

توسعه فضاهای فیزیکی انتظامی البرز در دستور کار است

هشت نفر بر اثر انفجار گاز در اردبیل مصدوم شدند

بازداشت پیمانکار ایجاد کننده داربست فلزی در پی فوت کودک در ورزشگاه آزادی/ محل جهت بررسی مجدد احتمالی پلمب شد/ اعلام نظر پزشکی قانونی در رابطه با علت فوت

تجاوز وحشتناک و فجیع به هانیه 17 ساله در تهران در تاکسی + عکس

آتش به جان مراتع طارم تپه افتاده است

ریزش کوه در شهرک باغمیشه تبریز + فیلم

ریزش کوه در شهرک باغمیشه تبریز

استخدام آرایشگر مردانه در آرایشگاه تعاونی در تهران

کشف جسد یک کودک در کمدِ خانه

کیفرخواست راننده جنجالی پورشه صادر شد

دومین مرحله اجرای طرح سراسری برخورد با اراذل و اوباش و مزاحمین محلات

بازداشت پیمانکار گیت ورزشگاه آزادی

غول بزرگ داروسازی آمریکا در جایگاه متهمان قرار گرفت

نیمه کاره رها شدن پلی که قرار بود مانع ار سیلاب شود

زمین لرزه 3.8 ریشتری محمودآباد خسارت نداشت

قطاری که از دل تاریخ می گذرد +تصاویر

زلزله در مازندران/ خسارتی گزارش نشد

زلزله 3 8 ریشتری مازندران خسارتی نداشت

دستگیری قاتل و سارقان مسلح فراری در دالاهو

کشف یک میلیارد ریال کالای قاچاق در کرمانشاه

گزارش تصویری دستگیری اراذل و اوباش تهران

دندان پزشک قلابی در تلویزیون! + فیلم و عکس

پاورپوینت با عنوان استفراغ

مرگ پسر 8 ساله در ورزشگاه آزادی به روایت شاهدان عینی

شهردار فسا مورد ضرب و شتم افراد ناشناس قرار گرفت

پوشش چادر برای متهمان در دادگاه الزامی نیست

استخدام پذیرش آزمایشگاه جهت درمانگاه شبانه روزی – تهران

پاورپوینت با عنوان وظایف پزشکی قانونی

بازداشت افسر سابق پلیس مصر

باند قاچاق مواد مخدر در خوی متلاشی شد

استخدام پیتزازن ماهر در تهران

پاورپوینت آتش سوزی – 45 اسلاید

پیمانکار گیت ورزشگاه آزادی دستگیر شد

نجات مرد آستارایی

500هزار دام سبک در سرخس بدون حق آبه

پاورپوینت درس تکنولوژی جراحی گوارش و غدد تالیف لیلا ساداتی

پاورپوینت با عنوان آموزش بخیه

دانلود پروژه محله های تاریخی شهری

پاورپوینت با عنوان سندرم نفروتیک

پاورپوینت با عنوان مراقبت های دوران بارداری

پاورپوینت ابعاد و اندازه های استاندارد فضاها در مجتمع های مسکونی (کامل) و استانداردهای طراحی مجتمع مسکونی

وکتور ابزار و قطعات مکانیکی الکترونیکی-وکتور تعمیرگاه خودرو-لگوی ابزار-الکترونیکی-وکتور آچار-پیچ گوشتی-انبر-دریل-اره- برقی-پیستون-کلاه و عینک ایمنی-وکتور تعمیرکار-مکانیکی-30طرح-فایل کورل

سارقان زیورآلات طلای شهروندان در اهواز دستگیر شدند

شهردار فسا مورد ضرب و شتم افراد ناشناس قرار گرفت

پاورپوینت با عنوان لیشمانیوز جلدی (سالک)

بیشترین ماموریت اورژانس میبد مربوط به تصادف است

گرگ ها 36 راس بز را در پارس آباد دریدند

استخدام راننده با وانت پیکان در مشهد

مافیای مواد مخدر ایران هم اتاق فکر دارد

مافیای مواد مخدر ایران هم اتاق فکر دارد