مطالب مرتبط:
تشکیل کمیته مشترک برای بررسی احکام کارگران
پاورپوینت هتل و بررسی لابی و اجزای تشکیل دهنده
بیرانوند به کمیته انضباطی احضار شد
پاورپوینت بررسی و تحلیل هتل دوبان
جلسه شورای امنیت برای بررسی اوضاع افغانستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 20 شهریور 1398 ساعت 10:582019-09-11سياسي

تشکیل کمیته مشترک برای بررسی احکام کارگران


انتشار خبر صدور 110 سال زندان برای 7 متهم پرونده معروف به کارگران نیشکرهفت تپه که در یک هفته اخیر با واکنش ها و انتقادات شدید فعالان مدنی، - کارگری و مردم مواجه شده بود، با ورود رییس قوه قضاییه و دستور ویژه او برای تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه وارد فاز جدیدی شد.

دستور ویژه او البته هنوز به نتیجه منجر نشده، اما می توان امیدوار بود که دستور رسیدگی منصفانه ، در نهایت به انصاف ختم شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،این اقدام رییسی که به طور مستقیم دستور تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه به آرای صادره از سوی یکی از شعب دادگاه انقلاب در برخی از پرونده های اخیر بوده است، البته واکنش وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و انجمن های کارگران را هم به دنبال داشته است.

آنها با تقدیر از مداخله سریع او، اعتراض را حق کارگران دانسته و خواستار به سرانجام رسیدن این موضوع به شکل درست خود شدند.

محمد شریعتمداری، وزیر کار در نامه ای به رییس قوه قضاییه، انتشار خبر صدور احکام سنگین برخی از کارگران هفت تپه را شوک آفرین نامیده و می نویسد: خوشبختانه مطلع شدیم حضرتعالی با مداخله ای بجا و بموقع دستور تجدیدنظر و رسیدگی منصفانه به این احکام را صادر فرمودید.

مسلم آن است که با توجه به فشارهای زاید الوصف بدخواهان ایران و نظام سلطه که بویژه در تحمیل تحریم های ظالمانه متبلور است و خصوصاً با توجه به سخنان رهبری معظم انقلاب که فرمودند: کارگر در امتحان بزرگ دوران انقلاب و دوران دفاع مقدس نشان داد که از بن دندان دارای وجدان دینی و وجدان ملی است ضرورت دارد رویکرد منصفانه و مشفقانه با مسائل و اعتراضات کارگران (که حق آنان است) در دستور کار همه ما متولیان امر قرار گیرد.

در همین چارچوب ضمن تشکر از مداخله سریع حضرتعالی، اینجانب به عنوان مسئول دستگاه متولی تنظیم روابط کار اعلام آمادگی می کنم در کمیته ای مشترک در کلیه موارد مشابه نظر کارشناسی دستگاه متبوع را نسبت به مسائل کارگری اعلام نموده، تا یکی از مستنداتی باشد که مبنای تصمیم و قضاوت قرار گیرد.

برهمین اساس در جلسه هیأت وزیران نیز این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد کمیته ای سه نفره مرکب از وزیر دادگستری، معاون حقوقی رییس جمهوری و اینجانب موضوع را پیگیری کند.

سخنگوی قوه قضاییه نیز در عین حال که دستور رییس قوه برای تسریع در تجدیدنظر منصفانه در احکام صادره را تأیید می کند، از صدور قرار منع تعقیب برای 41 بازداشتی اعتراضات کارگری خوزستان خبر می دهد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، غلامحسین اسماعیلی می گوید: پرونده ای که بابت شرکت جمعی از کارگران در تجمع غیرقانونی و اخلال در نظم عمومی در استان خوزستان تشکیل شده بود 41 نفر متهم داشته که در مورد همه آنها قرار منع تعقیب صادر شده است.

او در ادامه پیرامون پرونده هفت نفر از متهمان دیگر که پرونده آنها در سال گذشته از استان خوزستان برای رسیدگی به استان تهران ارسال شد و اخیراً در یکی از شعب دادگاه انقلاب رسیدگی، رأی بدوی صادر شده و با فضاسازی رسانه ای همراه بوده، می گوید: اولاً به محض صدور رأی، ریاست قوه قضاییه دستور داده اند در مرحله تجدید نظر در اسرع وقت رسیدگی عادلانه و منصفانه صورت پذیرد.

ثانیاً رأی صادره همانگونه که از دستور ریاست قوه قضاییه استنباط می گردد غیر قطعی بوده و اظهارنظر و داوری باید پس از صدور حکم قطعی انجام شود.

ثالثاً: ادعای محکومیت برخی افراد به مجازات های هفده یا هجده سال حبس صحت نداشته و حداکثر مجازات متهمان اصلی پرونده هفت سال و برای برخی دیگر پنج سال است.

رابعاً، اقدامات مندرج در دادنامه در زمره اتهامات امنیتی است.

اسماعیلی در عین حال تأکید می کند: رویکرد قوه قضاییه در دوره جدید این است که باید میان مفسدان اقتصادی و قشر ضعیفی همچون کارگر که در اثر فشار اقتصادی و مشکلات معیشتی حتی دست به اقدامات مجرمانه می زند، تفکیک جدی قائل شد و با گروه اول در نهایت قاطعیت و با اشد مجازات برخورد، اما درخصوص گروه دوم باید با تسامح و رأفت برخورد کرد.

کارگران را سهام دار کنیداکبر شوکت، رییس هیأت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگران ساختمانی کشور، ورود مستقیم رییس قوه قضاییه به این موضوع را نشاندهنده حساسیت او نسبت به مسائل کارگری می داند و به ایران می گوید: پیشنهاد وزیر کار مبنی بر تشکیل کارگروه ویژه برای رسیدگی به پرونده های اینچنینی، خواست ما هم هست.

در کشورهای دیگر نیز این نوع پرونده ها، در تشکل ها و انجمن های کارگری و کارفرمایی رسیدگی می شود و کمتر دستگاه های نظارتی و قضایی ورود می کنند.

در گذشته هم پرونده های مشابه مثل معدن طلای آبدره وجود داشت و این اولین بار نیست که این اتفاق می افتد چراکه معتقدم قضات قوه قضاییه در این حوزه نیاز به آموزش دارند و باید نحوه برخورد را بدانند.

او ادامه می دهد: اگر قرار به برخورد ریشه ای است باید افراد دیگر محاکمه شوند، نه کارگران! چراکه قبل از واگذاری به بخش خصوصی، مشکلات هفت تپه بسیار کم تر بود.

حتی خاطرم هست قبل از واگذاری، مشکلات بیمه ای کارگران در هیأت امنای سازمان تأمین اجتماعی بدون کوچکترین سر و صدا و کار تبلیغاتی حل شد.

به گفته شوکت، بنگاه های دولتی در هر حوزه ای نباید به افراد خاص که با رانت و واسطه قدرت می گیرند، سپرده شود.

او با بیان اینکه با توجه به تجربیات گذشته می توان حدس زد که آینده این واگذاری ها به کجا می رسد، می گوید: قطعاً به اعتراضات کارگری ختم خواهد شد.

شوکت ادامه می دهد: در جریان اعتراضات کارگران هفت تپه، سندیکاهای کشورهای مختلف به رییس جمهوری نامه زده و خواستار عدم برخورد با کارگران ایرانی شدند، چراکه در کشورهای دیگر اعتراضات کارگری به رسمیت شناخته شده است.

او با اشاره به پیشنهاد واگذاری سهام به کارگران به جای واگذاری به واسطه ها می گوید: ما باید سهام را به صاحبان اصلی برگردانیم.

این کار در کشورهای دیگر هم اتفاق می افتد.

در کشور ما هم این بحث حدود 20- 25 سال پیش مطرح شد، حتی اداره ای با عنوان واگذاری سهام به کارگران در وزارتخانه به وجود آمد، اما این کار ادامه نیافت.

درحالی که اگر سهام به کارگران واگذار شود، خیال دولت نیز از بابت فروش کارخانه و همین طور اعتراضات راحت می شود.

علاوه بر این ما طرحی را به نام تعاونی های کارگری جایگزین پیمانکاران در سال 93 مطرح و به مجلس تقدیم کردیم که اگر اجرا و عمومی می شد با مشکلات امروز مواجه نبودیم.

البته این طرح در یکی از پتروشیمی ها اجرا شد و اتفاقاً حقوق کارگران بسیار افزایش یافت.

اگرچه همه شهرداری ها، معادن، بنگاه های دولتی و شبه دولتی هم قابلیت اجرای این طرح را داشته و دارند.

اما از آنجا که پیمانکار و واسطه که رانت بگیر و صاحب قدرت است باید حذف شود و کسی هم زورش به قدرت ماورایی مافیای پنهان پشت این ماجرا نمی رسد، این طرح بر زمین مانده است.

آیا کارگر با دستمزد پایین توان خرید سهام را دارد؟ پاسخ شوکت به این سؤال مثبت است.

چراکه به گفته او این واگذاری ها با شرایط خاص انجام می شود و حتی بسیاری از واسطه ها با پیش قسط وام ها، این بنگاه ها را اداره می کنند که می توان این امتیازات را به کارگران داد و از حقوقشان برای سهام استفاده کرد.

آنها اعتراض نمی کنند چون می دانند تا 10 سال دیگر سهامدار می شوند و حقوقشان افزایش پیدا می کند.

سخنگوی قوه قضاییه : رییس قوه قضاییه بر شنیدن صدای کارگران تأکید دارند و معتقدند به جای برخوردهای شدید قضایی و امنیتی باید زخم را علاج و مشکلات کارگری و معیشتی را مرتفع کرد تا حتی اگر کسانی خواستند از این فضا برای اغراض آلوده خود سوءاستفاده کنند زمینه سوءاستفاده برای آنها وجود نداشته باشد.

براین اساس نیز دیدار با کارگران و شنیدن مشکلات و مطالبات آنها جزو برنامه های آیت الله رییسی در سفرهای استانی بوده است.


کلید واژه ها: کارگر - کارگران - قوه قضاییه - رییس قوه قضاییه - اعتراض - غلامحسین اسماعیلی - اعتراضات - وزیر - سخنگوی قوه قضاییه - رهبری معظم انقلاب - روزنامه ایران - دادگاه انقلاب - رفاه اجتماعی - رییس جمهوری - سخنان رهبری - ایران - گزارش - واکنش - سلامت نیوز - واکنش وزیر - دفاع مقدس - اسماعیلی - نامه - وزیر کار - خوزستان - روزنامه - اجتماعی - دادگاه - امتحان - جمهوری

آخرین اخبار سرویس:
بازدید دادستان تهران از انبار خودروهای دپو شده در بزرگراه فتح

تلاوت صفحه چهل و چهارم قرآن مجید

سرکرده منافقین مرد!

کانکس های زلزله زدگان باید جمع شود

شب ترافیکی کرمانشاه برگزار شد

مناسبات انسانی، سنگ بنای تشکیل شهرها

فال آنلاین دیوان حافظ چهارشنبه 27 شهریور ماه 98

رهبر انقلاب: مقصود آمریکایی ها از مذاکره این است که هرچه می گویند ایران قبول کند

یکپاچه سازی فعالیت های سازمان مدیریت پسماند با «مدیریت استراتژیک»

حدیث روز | پاداش سرودن شعر برای اهل بیت (ع)

به نخبگان محلی توجه شود

3 گزینه جنجالی ریاست سازمان صداوسیما

مهمانپرست: ایالات متحده در کنار فشار حداکثری، ادعای مذاکره دارد/آمریکا با ترفند حل مشکلات با مذاکره، به دنبال ایجاد تفرقه  میان مردم و دولت است

ویدئو / جزیره هرمز؛ دیدنیِ دیده نشده!

افشای ریشه حملات اخیر به شهرداری تهران

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری در دفتر ماکسیم شهر اراک

ارتقا ارزش پول ملی با برقراری ارتباط بانکی میان ایران و روسیه

:: رضوی - همایش مقابله با قاچاق انسان در پاکستان

انتقاد تند پگاه آهنگرانی از بازیگرانی که درباره همه چیز نظر می دهند

شهریار یکی از بزرگترین شاعران همه ی دوران های تاریخ ایران است

تحلیل کیهان از سخنان رهبری درباره مذاکره با آمریکا

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز چهارشنبه

عکس/ مادری که فرزند شهیدش را پس از 35 سال در آغوش گرفت

توضیحات سخنگوی قوه قضاییه در مورد نوع پوشش متهمان زن دادگاه

مبارزه با فساد یک عرصه تمام بخشی است

مصباحی مقدم: فرمایشات امروز رهبر انقلاب استراتژی نظام است

حاکمیت درمورد آمریکا دوصدایی نیست

سرّ مقبولیت استاد شهریار

از ثبت جهانی جنگل های ارسباران چه خبر؟

دو خطای سیاست گذار اقتصادی

روحانیت و ضرورت حرکت اصلاحی

شعار اجرای عدالت بدون اجرای دقیق قانون، زمینه ساز فسادهای گسترده تر خواهد شد

خُلق او همچو خلق پیغمبر

دلایل ترامپ برای مقصر جلوه دادن ایران در حمله به آرامکو

ایراد دوباره به طرح ساماندهی خودرو

فیلم | سردار اولین گل لیگ قهرمانان اروپا را زد

بازدید کمیته هسته ای مجلس از تاسیسات غنی سازی فردو و نطنز

شهر برای همه‬⁩ شهروندان است!

روایتی از اشتباه اصلاح طلبان درباره مطهری

اعلام زمان برگزاری کنفرانس سالیانه بیلد 2020 مایکروسافت

گازاشک آور جواب سفره خالی کارگر !/ آرزو های آمریکا را به خبر تبدیل نکنید! / آیا نمایندگان مجلس دارای مصونیت قضایی هستند؟

رییسی لیست اموال خود و خانواده اش را به رهبر انقلاب اعلام کرد

یوسف نژاد: مجلس از پیشنهادات فعالان اقتصادی در مورد لایحه تجارت استقبال می کند

روایت تاجگردون از اشتباه بزرگ اصلاح طلبان درباره علی مطهری

رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس: تلاش آمریکا برای «مذاکره مجدد» بی ثمر است

عکس علی صادقی و مادر جوانش

استخدام حسابدار امور مالی برای یک شرکت معتبر در تهران

آیا ایرانی ها هم به خونخواهی امام حسین (ع) قیام کردند؟

شرط مذاکره بازگشت آمریکا به برجام و رفع تحریم ها است

استخدام هاست (مهماندار) در کافه رستوران رزفر

استخدام سئوکار حرفه ای مسلط به سئو و برنامه نویسی php در تهران

تصاویر/ فعالیت های تبلیغی طلاب هندی مقیم ایران در مناطق محروم خوزستان(1)

الحاق دره اردن به اسراییل؛ شوی تبلیغاتی نتانیاهو در آستانه انتخابات

اتهام زنی به قوه قضاییه نتیجه برخورد با مفسدین است

رایزنی ایران و فرانسه درباره توسعه همکاری های اتمی

شرکت گاز خراسان رضوی در 4 دوره صدور قبض مردم را سرکیسه می کرد

خانه امن درماندگان و مسافران

جزییات سوء قصد به جانِ شهردار فسا

دیدار صالحی با رییس کمیسیون انرژی اتمی فرانسه

پدیده شوم زمین خواری در چرداول

غفوری فرد: ما باند بازی می کنیم| هر روز رییس جمهور را دعا می کنم| میرحسین از محمود بهتر بود

عیادت حجت الاسلام سیدمحمدعلی شهیدی محلاتی، از سیدمهدی طالقانی فرزند آیت الله طالقانی

پایان رای گیری در اسراییل؛ نتانیاهو و گانتس در رقابت تنگاتنگ/مشارکت بالای شهروندان فلسطینی و رای بالای لیست مشترک عرب

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | چهارشنبه 27 شهریور 98

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | چهارشنبه 27 شهریور 98

ترامپ:ترجیح می دهم با روحانی ملاقات نکنم/ آنها هنوز آماده نیستند ولی آماده خواهند شد

استخدام منشی و کارمند تور خارجی و داخلی در تهران

خرمدشت در بن بست مشکلات

نگاهی به قوانینِ دوچرخه سواری در شهرهای مختلف دنیا

ترخیص برنج های وارداتی از گمرکات به زیان کشاورزان است

معاون عملیات سپاه: قواعد پیروزی بر دشمن را می شناسیم

دولت ارتباط دانشگاه و صنعت را تقویت کند

افتتاح مرکز مطالعات اقتصادی ایران و قزاقستان به نام ابوریحان بیرونی

کشور نیازمند رونق تولید است

وزیر دفاع سابق انگلیس: برجام مرده و لندن هم باید از آن خارج شود

جایزه «سیدهاشم» چیست؟

روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه 27 شهریور 98

پهنه رودکی گذرگاه فرهنگی تهران

نامزدهای ترامپ برای امنیت ملی کاخ سفید معرفی شدند

ترامپ اسامی گزینه های جانشینی بولتون را اعلام کرد

استخدام تعدادی بازاریاب با پورسانت عالی در مشهد

تغییر ائمه جمعه سیستان وبلوچستان صحت ندارد

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 27 شهریور 98

بیانیه گام دوم در مدارس علمیه مازندران تبیین می شود

استخدام بازاریاب حضوری در شرکت مهندسی باربد

اسامی پنج گزینه جایگزینی بولتون اعلام شد

ترامپ: به دنبال دیدار با روحانی نیستم

ترامپ نامزدهای مقام مشاور امنیت ملی کاخ سفید را معرفی کرد

7 قانون برای زنده ماندن در کوه

استخدام نیروی آقا جهت کار در کاخانه دمپایی در قم

اگه آیه آخر سوره کهف رو قبل از اینکه بخوابین بخونین، می تونین سر وقت بلند شین

پنج گزینه جایگزین بولتون

چگونه می توان اعاده حیثیت کرد؟

مجری خوش حجاب تلویزیون شناسنامه اش را رو کرد/ عکس

درخواست برگزاری انتخابات زودهنگام در اسپانیا

هیات بنی فاطمه خواستار بازپس گیری حسینیه سعادت آباد شد

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح چهارشنبه 27 شهریور 98

دادگاه متعرض نوع پوشش متهم و رنگ آن نمی شود

ناطق نوری، عارف و حسین شریعتمداری در مراسم ترحیم عسگراولادی/عکس

رمان «برنگرد» به چاپ دوم رسید

تشکیل کمیته مشترک برای بررسی احکام کارگران

تشکیل کمیته مشترک برای بررسی احکام کارگران