مطالب مرتبط:
توصیه ما به آمریکا و اروپا، بازگشت به عهدشان در برجام است
توصیه ما به آمریکا و اروپا، بازگشت به پیمان و عهدشان در برجام است
ویدئو / توصیه ما به آمریکا و اروپا، بازگشت به عهدشان در برجام است
توصیه ما به آمریکا و اروپا، بازگشت به عهدشان در برجام است/دست قضات مستقل را می بوسیم
توصیه ما به آمریکا و اروپا، بازگشت به پیمان و عهدشان در برجام است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 6 تیر 1398 ساعت 10:282019-06-27سياسي

روحانی: توصیه ما به آمریکا و اروپا، بازگشت به عهدشان در برجام است رییس جمهور با تبریک هفته قوه قضاییه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر بهشتی تاکید کرد: راه رسیدن به امنیت، آزادی، رفاه و عزت کشور، - همشهری آنلاین: رییس جمهور با تبریک هفته قوه قضاییه و گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر بهشتی تاکید کرد: راه رسیدن به امنیت، آزادی، رفاه و عزت کشور، حرکت در مسیر اسلام، امیرالمؤمنین(ع)، امام(ره) و شهید بهشتی است و همه باید برای خدمت به مردم بیش از پیش تلاش کنیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حجت الاسلام و المسلمین است و همه باید برای خدمت به مردم بیش از پیش تلاش کنیم.

روحانی گفت: از خداوند می خواهیم و دعا می کنیم که همه ما در مسیر صحیح و درست، برای اداره کشور، خدمت به مردم، موفق باشیم و کاری کنیم که یک دستگاه قضایی دیگر به نام وجدان عمومی جامعه و یک دستگاه قضایی نهایی در روز قیامت و در پیشگاه خدا هم آن را امضاء کند.

اگر این مسیر را انتخاب کردیم، می توانیم به سرعت به آن اهداف بلندی که انقلاب برای ما مشخص کرده، دست یابیم.

رییس جمهور با گرامیداشت ایام شهادت شهید دکتر بهشتی و 72 تن از یاران عزیز ایشان، گفت: شهید بهشتی سرو بلند و راست قامت انقلاب اسلامی بود؛ شاید هیچ تعبیری بالاتر از تعبیر امام(ره) درباره او نتوانیم پیدا کنیم که مظلوم زیست، مظلوم مرد، خار در چشم دشمنان انقلاب بود و بهشتی یک امت بود.

روحانی ادامه داد: قرآن راجع به ابراهیم خلیل(ع) این تعبیر را می کند که ابراهیم(ع) یک فرد و نفر نبود؛ مجموعه فضایل یک ملت و یک امت بود و لذا ابراهیم(ع) را یک امت خطاب می کند و امام راجع به شهید بهشتی، چنین تعبیری را بیان کردند.

رییس جمهور اظهار داشت: مرحوم شهید بهشتی از شخصیت های کم نظیر حوزه های علمیه و دانشگاه بود؛ آشنایی ام با ایشان و استفاده از بیانات ایشان از سال 1340 است؛ حتی منطق را در همان سال ها پیش ایشان خواندیم و ایشان درسی هم به نام سیره النبی که درس تاریخ اسلام بود، داشتند.

روحانی با بیان اینکه هر هفته به طور منظم زمانی که شهید بهشتی در قم بود ایشان را یا در منزل یا در مدرسه دین و دانش قم می دیدم، افزود: کاملاً به ویژگی ها و اخلاق و سعه صدر ایشان آشنا بودم؛ شهید بهشتی برای یافتن افراد با استعداد دقت فراوانی داشت و یکی از وظایفی که ایشان به من محول کرده بود شناسایی شاگردهای بااستعداد و معرفی آنها بود.

رییس جمهور با بیان اینکه شهید بهشتی کاملاً دنبال کار جمعی بود، اظهار داشت: یکی از نقص و کمبودی که در جامعه ایرانی داریم اینست که فردی خوب کار می کنیم ولی جمعی که می خواهیم کار کنیم یک مقدار با مشکل مواجه می شویم.

روحانی ادامه داد: شهید بهشتی از آغاز تأسیس روحانیت مبارز تهران به شکل جدید که مربوط می شود به فروردین سال 1356، به همراه شهید مطهری مدیر این جلسات بودند؛ معمولاً وقتی در سال 58 تا تیر ماه 59، افزود: یک جمع 15، 16 نفره بودیم که هر هفته جلسه را در خانه یکی برگزار می کردیم و مباحث مهم سیاسی مطرح می شد.

شهید بهشتی اداره جلسات را برعهده داشت و به خوبی تبیین می کرد که چگونه ما باید راه انقلاب را بپیماییم.

روحانی از شهید بهشتی به عنوان یکی از شخصیت های بنام کشور نام برد و خاطرنشان کرد: اگر شهید بهشتی نبود، قانون اساسی کشور با این ویژگی ها و مشخصات و درخشانی و نظم شاید وجود نداشت و نقش ایشان در تدوین قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یک نقش ممتاز بود.

رییس جمهور همچنین نقش ممتاز شهید بهشتی در شورای انقلاب را یادآور شد و با اشاره به اداره مطلوب جلسات مجلس شورای اسلامی در مجلس اول توسط شهید بهشتی، گفت: ایشان همچنین مناظره ها و جلسات بحث متعددی با گروه های مختلف از جمله چپ ها، افراد التقاطی و دیگران در صدا و سیما، در سال های 59، 60 داشتند و من از لحاظ صبر و طاقت کمتر کسی را مثل شخصیت شهید بهشتی دیدم.

روحانی با بیان اینکه صبر در برابر حرف های ناروا آسان نیست و خداوند در قران پیامبر عظیم الشان را نیز به صبر در برابر حرف های ناروا دعوت نموده است، گفت: کسانی که آن دوران را خوب یادشان است، می دانند شهید بهشتی چقدر در مقابل سختی ها و تهمت ها تحمل کرده است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه شهید بهشتی جزو مظلوم ترین افراد تاریخ جامعه ما بوده است، گفت: من جلساتی بوده در دانشگاه با دانشجویان شرکت کردم و وقتی از شهید بهشتی تجلیل کردم آن جلسه بهم خورد و سخنرانی در مسجدی با جمعیت زیاد داشتم که وقتی از ایشان تجلیل کردم، شلوغ شد و جلسه بهم ریخت.

روحانی با بیان اینکه لیاقت و مدیریت شهید بهشتی مورد حسادت دشمنان و حتی برخی دوستان بود، گفت: همه به او آزار رساندند تا جایی که وقار و ادب او را به عنوان تکبر تفسیر می کردند و از پاکیزگی و منظم بودن او به عنوان اشرافی گری تفسیر و تعبیر می شد.

رییس جمهور با اشاره به اینکه شهید بهشتی را خیلی آزار دادند، اما تحمل و صبر کرد، گفت: در آخرین دیداری که چند روز قبل از شهادت شهید بهشتی داشتم به ایشان گفتم که آقای بهشتی شما بیایید بیشتر وقت بگذارید و به این تهمت های ناروایی که به شما می زنند پاسخ دهید.

پاسخ ایشان این بود که "من یک وقت بیشتر ندارم، یا باید صرف کنم برای کار مردم، یا باید صرف کنم برای دفاع از خودم و من ترجیح می دهم وقتم را برای کار مردم بگذارم".

رییس جمهور با بیان اینکه از امتیازات این شخصیت والا، تربیت شاگردان و ایجاد مؤسساتی در قم، در داخل و خارج و در تهران بود، تاکید کرد: یکی از کارهای بزرگی که او انجام داد، پایه گذاری قوه قضاییه نوین در کشور بود و اینکه بعد از انقلاب، قوه قضاییه چگونه تنظیم شود و چه کسانی و با چه شرایط و چارچوبی بیایند.

روحانی با تاکید براینکه شهید بهشتی چارچوبی را برای دستگاه قضا تعیین کرد که اگر بتوانیم آن راه را همچنان ادامه دهیم، امنیت جامعه ما تضمین می شود، تصریح کرد: هیچ الگویی برای دستگاه قضایی بهتر و بالاتر از الگو و اسوه شهید بهشتی نیست.

رییس جمهور با اشاره به برخی ویژگی های شهید بهشتی از جمله دقت ، حوصله، تحمل و پاسخ های دقیق و اینکه هیچ گاه مسایل جناحی و حزبی را در امر قضا دخالت نمی داد، گفت: وقتی با "توده ای ها" در تلویزیون مناظره می کرد و به آن ها گفت که در تاریخ به ملت ایران خیانت کردید و طرف مناظره به شهید بهشتی گفت که به عنوان یک قاضی قضاوت می کنید و رییس قوه قضاییه هستید که ایشان گفتند نه و من بحث قضایی نمی کنم و حکم قضایی نمی دهم و اگر بخواهم حکم قضایی بدهم شما باید در دادگاه فراخوانده شوید و همه مراحل دادگاهی اش طی شود و من از لحاظ سیاسی حرف می زنم نه از لحاظ قضایی.

روحانی تاکید کرد: شهید بهشتی مسایل حزب، گروه، جناح و نژاد و مذهب را در قوه قضاییه دخالت نمی داد.

رییس جمهور با بیان اینکه در قوه قضاییه، تمام افراد از دیدگاه اسلام، امیرالمؤمنین(ع) و شهید بهشتی باید یکسان دیده شوند، افزود: اینکه اهل کدام قوم، گروه و حزب است و چه لهجه ای دارد و یا اینکه قبلاً راجع به من قاضی و دستگاه قضا چه اظهارنظری کرده است را باید فراموش کند و قاضی باید به متن پرونده و قانون متعهد باشد.

روحانی با تاکید بر اینکه استقلال دستگاه قضایی و قاضی برای ما بسیار مهم است و استقلال قضایی به عنوان مهم ترین رکن در عدالت و احقاق حقوق مردم و امنیت فکری و اجتماعی در جامعه است، تصریح کرد: هیچ مقام، حزب و وزیر، وکیل، امیر، سرداری حق ندارد در حکم قاضی دخالت کند.

رییس جمهور با بیان اینکه دست آن قضاتی را که مستقل هستند، می بوسیم که خداوند را ناظر اعمال خودشان می دانند و تحت فشار این و آن قرار نمی گیرند، ادامه داد: چه بسیارند قضات پاکدامن و اگر هم کسی نیست، همانطوری که اخیراً دستگاه قضایی اعلام کرد، اگر کسی در مسیر صحیح حرکت نمی کند باید با او برخورد شود.

روحانی تاکید کرد: امنیت جامعه را قوه قضاییه درست می کند و سرمایه گذاری، محیط کسب و کار، رشد اقتصادی، آبروی مردم و حقوق عامه مردم با قوه قضاییه انجام می شود.

رییس جمهور افزود: اینکه قاضی چارچوب حقوق اش طبق قانون اساسی، تا کجاست و آیا بخاطر شکایت یک فرد، می تواند حقوق عامه را زیر پا بگذارد، بخاطر اینکه ماشین من خسارت دیده و من شکایت کردم، می تواند آن اتوبان را کلاً ببندد و می گوید که من تشخیص می دهم که این اتوبان را ببندم چون در آن تصادف شده است و چه مقدار و تا کجا حق دارد و در حقوق عامه تا کجا می تواند دخالت کند.

روحانی ادامه داد: آیا او می تواند بخاطر ضعف مدیریت، مدیر را در راهرو دادگستری ببرد؟ اگر یک قطار تأخیر کرد بخاطر اشکال مدیریت، دادستان می تواند راننده لوکوموتیو را به زندان ببرد که چرا تأخیر کردی چون یک مسافر با موبایل شکایت کرده است.

آیا می تواند خلبان را پایین بکشد و ببرد دادگاه که یک مسافر شکایت کرده است.

رییس جمهور با بیان اینکه اشکال مدیریت در راهروی دادگستری حل نشده و راه و مسئول خودش را دارد و اگر مشکلی پیش آمد، وزیر مربوطه یا مقام بالاتر مسئول است، گفت: آیا بازرسی قوه قضاییه حق دارد در مدیریت دخالت کند؟ در قانون، سال ها پیش یک کلمه ای گنجانده و مجوز داده شد که اینها مداخله کنند.

روحانی تصریح کرد: در جلسه سران سه قوه و شورای هماهنگی اقتصادی این را تصویب و ابلاغ کردیم که دستگاه بازرسی کشور، حق ندارد قبل اش نظر دهد و به وزیر بگوید که من احساس می کنم این کار را بکنی آن طور می شود.

این را لغو و به این دستگاه ابلاغ کردیم؛ به دلیل اینکه مدیریت مختلف می شود.

رییس جمهور با طرح این سوال که چه کسی مسئول است؟ دستگاه اجرایی مسئول اداره کشور است یا یک قاضی یا مأمور امنیتی مسئول اداره کشور است؟، گفت: باید به داد تفکیک قوا برسیم؛ دستگاه قضایی هم باید مستقل باشد.

همچنین حوزه های علمیه و دانشگاه ها باید مشخص کنند، حق علم قاضی تا کجاست؟ اینکه می گویید قاضی علم پیدا کرده این علمش کجا حجت است؟ آیا هر کجا قاضی علم پیدا کرد، حجت برای حکم است؟ روحانی اظهار داشت: در بعضی موارد شیوه خاصی برای اثبات جرم نیاز دارد و علم قاضی تنها به درد نمی خورد؛ در بعضی موارد ممکن است علم قاضی به درد بخورد اما علم کدام قاضی؟ یک قاضی همینطور علم پیدا می کند؟ به قول علما قطع قطاع است، علمی که هر قاضی و حقوقدان دیگری اگر آن پرونده را خواند به علم برسد؛ باید صد در صد باشد.

رییس جمهور با بیان اینکه آیا می توانیم با شنود مردم را محاکمه کنیم؟، افزود: با شنود نمی شود مردم را محاکمه کرد؛ در شنود، یک سرباز یا کارمند معمولی این نوار را پیاده می کند؛ نمی فهمد که چه است؛ قبل و بعدش نمی فهمد که چه می گوید.

روحانی ادامه داد: در دولت یازدهم دستگاه اطلاعاتی راجع به مسئولیت یک آقایی گفته بود که این آقا فلان جا، فلان چیز را گفته، پس صلاحیت ندارد؛ گفتم بیاورید ببینیم چه گفته؛ وقتی آورد دیدیم این فرد شوخی کرده است؛ وقتی یک مسئول شنود، شوخی و جدی را نمی تواند بفهمد؛ او چطور می تواند مبنای کار یک قاضی باشد.

رییس جمهور تصریح کرد: در شورای عالی امنیت ملی" در زمان خودش مشخص کردیم، مجوز شنود فقط در جرایم سازمان یافته نظیر تروریسم و مواد مخدر می تواند داده شود؛ همینطوری که نمی شود برای هر کسی شنود گذاشت و بر مبنای آن قضاوت کرد.

رییس جمهور با اشاره به اینکه حتی اگر پدری برای پسر خود شنود بگذارد بعد از یکسال رابطه آنها بهم می خورد، گفت: مردم در حرف های عادی و معمولی شان خیلی چیزهای شوخی و جدی می گویند.

قرینه حالیه و قرینه محالیه است و نمی شود که فردی بر مبنای گوش کردن به این حرف ها قضاوت کند.

روحانی با بیان اینکه امام خمینی (ره) دو نفر قاضی عالیرتبه درجه یک این کشور را عزل کرد بخاطر اینکه به شنود توجه کرده بودند، گفت: امام(ره) روی این مسایل حساس بود و اجازه نمی داد.

رییس جمهور با اشاره به فرمان 8 ماده ای امام راحل، تصریح کرد: امام می گوید "اگر وارد خانه ای شدید فکر کردید اینجا تروریست است ولی دیدید اشتباه کردید تروریست نبود ولی بساط قمار و شراب و همه چیز است.

اگر بیایید بیرون تعریف کنید که در این خانه من مشروب و آلات قمار دیدم تو را باید شلاق بزنیم.

چون اشاعه فحشا کردید".

درحالی که گاهی ابزار می گذارند برای اینکه برسند به این روز خوش که چی، کجا در حریم خصوصی، چه کار کرده، به تو چه ربطی دارد حریم خصوصی مردم.

روحانی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به سیاستهای ضد ایرانی دولت آمریکا اشاره کرد و اظهارداشت: این روزها کاخ سفید را در سردرگمی می بینیم و سخنان و حرف های ناروا، مضحک و انتخاب سیاست رسوایی را شاهد هستیم.

رییس جمهور با بیان اینکه معلوم شده کفگیر تحریم به ته دیگ خورده و دیگر چیزی نمانده است، گفت: دستگاه سیاسی آمریکا با تحریم های اخیر ثابت کرد که مسایل دینی را نمی تواند درک کند و فهم آن را ندارد.

رییس جمهور ادامه داد: رییس جمهور آمریکا با اعتقاد مسلمان ها، مسأله مرجعیت و ولایت و رهبری که رهبر معنوی، فقهی و فتوایی مردم است، آشنا نیست و جایگاه ها و حد خود را نمی شناسد؛ کما اینکه ادعاهایش، ادعاهای بی اساس است؛ اما این حرکت او، واقعیت را برای مردم ما به خوبی روشن کرد.

روحانی افزود: بعضی ها می گفتند آمریکایی ها که می خواهند مذاکره کنند چرا قبول نمی کنید؛ این بیچاره می گوید من بی قید و شرط مذاکره می کنم و دلم می خواهد با ایران مذاکره کنم و عظمت اقتصاد و ملت ایران را می خواهم و از این حرف ها می زند! رییس جمهور با بیان اینکه آمریکایی ها خودشان ثابت کردند که اینها حرف های بی اساس، دروغ و واهی است، گفت: آنها نخست وزیر یک کشور آبرومند که دارای جایگاه والا در دنیای سیاست بوده و خود آن نخست وزیر هم دارای شخصیت فرهیخته ای است برای برخی از پیام ها به ایران فرستادند و همزمان آمدند تحریم پتروشیمی را اعلام کردند.

این با فهم و عرف و اخلاق سیاسی، با خرد جمعی و با چه چیزی سازگار است؟ روحانی تصریح کرد: در حالی نخست وزیر ژاپن" در ایران در حال مذاکره بود، آمریکا یک تحریم جدید، انجام داد و این بهترین راه برای این بود که نشان دهد که راست نمی گوید و بازی می کند.

رییس جمهور با بیان اینکه بسیاری از رهبران دنیا که با من صحبت می کنند، می گویند این حرف هایی که رییس جمهور آمریکا می زند برای مسایل داخلی خودشان است و او آدم خاصی است و نباید به او توجه کرد، افزود: حالا که این آدم مخصوصی است.

تقصیر ما چیست؟ ما یک توافقی را امضاء کردیم، سازمان ملل آن را تأیید کرده و با آژانس همکاری می کنیم.

روحانی با اشاره به ادعای مطرح شده از سوی رییس جمهور آمریکا مبنی بر نگرانی درباره دستیابی ایران به سلاح اتمی، خطاب به وی گفت: تو واقعا نگران سلاح اتمی هستی؟ پس چرا درباره اسراییل که یک غاصب است و این همه سلاح هسته ای آنجا انبار کرده حرف نمی زنی و سکوت می کنی و با او دوست هستی؛ واقعاً نگران سلاح هسته ای هستی؟ مگر نمی دانی آژانس بازرسی های خود را در ایران انجام می دهد و قانون و مقررات برای عدم اشاعه وجود دارد، نه سلیقه و ما طبق قانون عمل می کنیم.

رییس جمهور ادامه داد: واقعاً نگران سلاح هسته ای هستی؟ مگر از فتوای رهبری معظم انقلاب خبر نداری که ایشان دستیابی به سلاح هسته ای را تحریم کرده اند؟ پس هم ادعاها و شیوه بیان و هم هدف بی اساس است.

روحانی تاکید کرد: تنها راهمان در این مقطع اتحاد، وحدت، همبستگی و فعال شدن در صحنه اقتصاد است.

رییس جمهور با بیان اینکه امسال باید در زمینه اشتغال تلاش بکنیم تا اشتغال سال 98 از 97 بیشتر باشد و به نظر من اینها غیرممکن نیست و می توان با برنامه ریزی و تلاش به نتیجه رسید، گفت: امسال سالی است که می توانیم طرح های بزرگ در آزادراه ها، راه آهن، راه های استراتژیک، طرح های بزرگ صنعتی و معدنی، پتروشیمی، برق، آب، کشاورزی و شرکت های دانش بنیان را آغاز و افتتاح کنیم و حرکت های بزرگی را می توانیم انجام دهیم و به ثمر برسانیم.

روحانی با بیان اینکه یک هواپیمای متجاوز بدون سرنشین آمریکایی را سرنگون کردیم درحالیکه سامانه پدافندی داخلی، رادار و موشک آن را با دست خودمان ساختیم و نیروهای خودمان این موشک را شلیک کردند، تاکید کرد: این بدان معنا است که قادریم سامانه دفاعی بسازیم و در اوایل جنگ و تجاوز هشت ساله صدام، برای یک توپ 23 میلیمتری و توپ های اورلیکن که موتورهایش از کار افتاده بود، دچار مشکل بودیم که البته خیلی از آن مشکلات همانند توپ 12، اورلیکن، اسکای گارد و هاگ را در همان زمان جنگ حل کردیم.

رییس جمهور با تاکید براینکه اما امروز بعد از جنگ بحمدالله در طول سالیان دراز و مخصوصاً سال های اخیر، توانستیم اقدامات بسیار مهمی را انجام دهیم و این افتخار برای ایران و ملت و سپاه و ارتش و وزارت دفاع است، افزود: قادریم یک سامانه دفاعی درست کنیم که یک پهپادی که در ارتفاع 50 هزار پایی به محض اینکه تجاوز را شروع می کند و وارد فضایی مربوط به آب های سرزمینی ما می شود، اخطار اول و اخطار دوم را صادر کنیم و وقتی اعتنا نمی کند و به تجاوز ادامه می دهد، آن را ساقط کنیم.

روحانی خاطر نشان کرد: این نشانگر قدرت و مدافع بودن ما است.

ما جنگ و درگیری در منطقه نمی خواهیم اما در عین حال نمی گذاریم کشور ما مورد تجاوز قرار بگیرد و اگر به مرزهای ما تجاوز شود، اینجا عبور از خط قرمز شده است و ما ایستادگی می کنیم.

رییس جمهور با تاکید براینکه این نشان می دهد که ما امروز در علم، دانش، فناوری، صنعت، در بخش نظامی و غیرنظامی حرکت های بسیار خوبی را انجام دادیم و می توانیم این راه را ادامه دهیم، تصریح کرد: به آمریکایی ها توصیه می کنیم، راهی که شما انتخاب کردید، راه اشتباه و نادرستی است، به اروپایی ها توصیه می کنیم بی عملی شما نسبت به برجام"، نادرست بوده است و به هر دوی اینها می گوییم به پیمان و عهدتان برگردید.

روحانی تاکید کرد: این به نفع شما، ما، منطقه، قانون و نهادهای بین المللی و نظام عدم اشاعه خواهد بود و کوتاهترین راه برای رسیدن به منافع مشترک است.

ان شاء الله در این روزها که روزهای ایستادگی ماست.

رییس جمهور با اشاره به اینکه دشمنان ما فکر می کردند که در 7 تیر وقتی عزیزمان ما را به شهادت برسانند، دولت، مجلس و قوه قضاییه ما سقوط می کند و نظام ما از بین می رود، گفت: اما علیرغم اینکه این داغ بزرگ و مصیبت عظما بود، مردم ما ایستادگی کردند و گفتند ایران پر از بهشتی است و تا امروز راه را ادامه دادند و امروز هم ما همان شعار را تکرار می کنیم، مسیرمان را ادامه می دهیم و شکی نداریم که پیروزی نهایی با ما خواهد بود.

وی در ابتدای سخنان خود نیز با تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت امام جعفر صادق(ع) گفت: در تاریخ انقلاب ما ثبت است که اولین حرکت شکوهمند در مبارزه با رژیم ستم شاهی در دوم فروردین سال 42 و در روز شهادت امام صادق(ع) از مدرسه فیضیه انجام شد.

در مبارزات مردم قم نیز حرکت عظیم و بزرگ در روز شهادت امام صادق(ع) در سال 56 آغاز شد که البته منتهی به جریانات 19 دی شد.

روحانی اظهارداشت: منبع اصلی همه حوزه های علمیه در فهم فقه، معارف، کلام، تفسیر و تاریخ اسلام عمدتاً از بیانات دو امام محمد باقر(ع) و جعفر صادق(ع) است چرا که این دو بزرگوار در یک فرصت تاریخی مناسبی قرار گرفتند و از این فرصت مناسب تاریخی حداکثر استفاده را انجام دادند.

رییس جمهور افزود: امام صادق(ع) نه تنها رییس مذهب ما است بلکه روسای مذاهب اهل سنت و امامان آنها نیز مستقیم یا غیرمستقیم از شاگردان امام صادق بودند.

به عبارتی حرکت عظیم و بزرگ علمی تدوین فقه، اصول، معارف اسلامی در این دوران یعنی در قرن دوم هجری تحقق پیدا کرد.

روحانی با بیان اینکه اجتهاد عمدتاً در زمان امام صادق(ع) ترویج پیدا کرد، گفت: البته اصل اجتهاد مربوط به زمان پیامبر عظیم الشأن اسلام(ص) است و ایشان به معاذ اجتهاد را یاد داد و فرمود در جاهایی که صریح کلام من یا خداوند وجود ندارد، شما چگونه باید احکام الهی را استنباط و برای مردم تبیین کنید.

اما باز شدن باب اجتهاد و تقسیم بندی شاگردان در معارف مختلف و رشته های تخصصی عمدتاً در زمان امام باقر(ع) و امام صادق(ع) بود.

رییس جمهور در ادامه به موضوع آزادی بیان و مذهب در دوران امام جعفر صادق (ع) اشاره کرد و اظهارداشت: اگر بخواهیم آزادی مذهب و بیان را در اسلام تشریح کنیم گر چه در زمان پیغمبر اسلام و یا در حکومت امیرالمؤمنین ما به وضوح این آزادی را می بینیم، اما این بحث در زمان امام صادق(ع) است که ملحدین کفار و آنهایی که معتقد به خداوند نبودند در جلسات درس امام صادق(ع) حضور یافته و صریح با امام بحث و مباحثه می کردند.

روحانی افزود: حتی عده ای از اینها در کنار خانه خدا و در کنار مسجدالحرام، با امام صادق(ع) راجع به مسایل اعتقادی بحث می کردند و هیچگاه امام صادق(ع) به کسی نگفت چرا اینگونه عقیده دارید و چرا این سوال را مطرح می کنید و این جزو افتخارات ما است و ای کاش آزادی دوران امام صادق(ع)، امروز در مراکز علمی، دانشگاهی و پژوهشی در همان حد بود.

رییس جمهور تصریح کرد: افتخار حوزه های علمیه هم امروز این است که هر چه دارند به تعبیر خودشان می گویند در مدارس دینی قال الباقر(ع) و قال الصادق(ع) است.

بیشتر روایاتی که خوانده می شود از این دو امام بزرگوار است و باید بیشتر از سیره، کلام، روش و از شاگردان این امامان استفاده و بهره برداری کنیم.


کلید واژه ها: رییس جمهور - شهید - روحانی - دستگاه قضایی - اسلام - قضایی - قوه قضاییه - انقلاب اسلامی - دکتر - مردم - امام - جامعه - آشنا - رفاه - دانشگاه - همشهری - ایرانی - انتخاب - اسلامی - آمریکا - النبی - مدرسه - تاریخ - گزارش - توصیه - شهادت - اداره - منزل - موفق - قرآن

آخرین اخبار سرویس:
سلفی شاد «ماهور الوند» درکنار دوستانش

فال آنلاین دیوان حافظ سه شنبه 25 تیرماه 98

شاید ما هم به جایی برسیم که مثل نجفی،ماشه را بکشیم

استخدام نیروی نگهبان در شرکتی معتبر در تهران

از عزل محمدعلی شاه قاجار تا بازداشت مدیرعامل ثامن الحجج

«پدر توپخانه ایران» دار فانی را وداع گفت

راه گردشگردان به اهرام مصر باز شد

خوشحالی جالب جوکوویچ پس از قهرمانی در ویمبلدون

لحظه وحشتناک حمله خانواده مقتول به قاتل در جلسه دادگاه!

استخدام منشی خانم مسلط به امور اداری و آشنا به انگلیسی/ البرز

استخدام کارآموز خانوم مسلط به زبان انگلیسی در تهران

استخدام تعمیرکار پاور و بردهای الکترونیک با سابقه در تهران

استخدام نیروی خدمات آقا مسلط به امور پذیرایی و تشریفات-تهران

وزیر ارشاد احمدی نژاد: ما یک وقتی فکر می کردیم برای تبلیغ انتخاباتی از صداوسیما استفاده کنیم،اما بعدا فهمیدیم خیلی از مردم اصلا تلویزیون را نمی بینند

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در گروه صنعتی بهشهر - تهران

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری آقا در شرکت ماکسیم-یاسوج

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری آقا در شرکت ماکسیم-رفسنجان

استخدام فروشنده خانم در صفادشت ملارد-استان البرز

استخدام حسابدار مسلط به امور حسابداری در تهران

استخدام نگهبان انبار،مهندس معمار در تهران

استخدام کارشناس اداری در استودیو عکاسی لالیک در گیلان

تیپ مشکی «سحر دولتشاهی» در یک مراسم/ عکس

ایران رتبه 9 در ثبت میراث فرهنگی در یونسکو را کسب کرد

قیمت آپارتمان های 3 ساله تهران

ماجرای دیدار 140 دقیقه ای پوتین با سردار سلیمانی

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز سه شنبه

استخدام مهندس معمار در یک شرکت مهندسین مشاور-تهران

استخدام راننده با تانکر حمل آب آقا در تهران

استخدام منشی در کانون آگهی و تبلیغات شناسا-اصفهان

استخدام بازاریاب حرفه ای،مسئول دفتر در تهران

چهره «آزاده صمدی» متفاوت تر از همیشه/ عکس

استخدام نیروی تاسیسات آقا با سابقه کار در البرز

استخدام مهندس الکترونیک مسلط به برنامه نویسی میکروکنترلر – رشت

استخدام کارشناس ارشد دفتر در شرکت تاکسی ماکسیم در اصفهان

استخدام حسابدار خانم در شرکتی معتبر واقع در رشت

عکس یادگاری «اکبر عبدی» و دخترش کنار آبشار نیاگارا

شیرجه گاو/ عکس

استخدام نیروی ماهر به کار تخته و کباب کوبیده در قم

استخدام نیروی آقا جهت کار در کارگاه دوغابی – همدان

استخدام کارشناس تست و مستند سازی(QA) در تهران

ماجرای انتخابات ناگهانی انجمن اسلامی لندن چه بود؟ / از عضوگیری شبانه تا لغو عضویت ناگهانی اعضای انجمن اسلامی لندن!

یک مراسم عروسی در بنگلادش به عزا تبدیل شد

سیل زدگان مازندران تا پایان تابستان در خانه هایشان ساکن می شوند / ساخت 700 خانه در مناطق آسیب دیده از سوی دانشجویان جهادی

استخدام نیروی خانم جهت ماموریت استانی در یک مجموعه فرهنگی

استخدام حسابدار برای شرکت ساختمانی در قم

با وجود برگزاری دادگاه های مفاسد اقتصادی، رقم مفاسد افزایش دارد

تیپ «مریم معصومی» در حرم امام رضا(ع)

مجری ممنوع التصویر و عکس متفاوتش

استخدام پیتزا خلیج جهت همکاری در شهر اصفهان

استخدام نیروی حسابدار آقا ساکن تهران

ملکه زیبایی ایران چه تفاوتی با جوامع غربی دارد؟

چادر سرکردن «سحر قریشی» /عکس

انتشار تصویر سارقان طلای کودکان نظرآباد

استخدام همکار خانم مسلط به امور دفتری و اداری در مشهد

استخدام کارشناس حسابداری با ضامن معتبر در تهران

استخدام راننده با اتومبیل جهت کار در آژانس در همدان

مقام روس: برخی معتقدند برجام به 5 سالگی نمی رسد

ارجاع طرح ممنوعیت ازدواج دختران و پسران کمتر از 16 سال به کمیسیون حقوقی

فرونشست تهران به سمت لایه پایینی کرج در حال حرکت است

استخدام کارشناس فروش آماده سفر به شهرستانها در تهران

استخدام کارگر ساده در یک شرکت تجهیزات پزشکی در البرز

استخدام کارشناس IT(رشته های مرتبط با کامپیوتر و شبکه)

استخدام صندوقدار خانم در رستورانی در شرق تهران

فلاحت پیشه: ایران طرح «بازگشت در مقابل بازگشت» را مطرح کند

چگونه سیاهی و گودی زیر چشم را از بین ببریم؟

استخدام مشاور املاک در ملک پرداز در تهران

دبیر برای انتخابات ریاست کشتی تاییدصلاحیت شد

«بَخون خوشرو»؛ فراتر از یک قطعه موسیقایی 

حضور بازیگران مشهور در جشن تولد «پولاد کیمیایی» /عکس

استخدام طراح دکوراسیون داخلی آشنایی کامل با متریال ها در کرج

نشست نمایندگان ادوار عضو جمنا

ظریف: گزینه ما مقاومت در برابر هر گونه فشار است

باید در راستای «تئوری بازی ها» حرکت کنیم/ ایران در مواجهه با اروپا کنشی عمل کند

استخدام کارشناس تضمین کیفیت با رشته شیمی و رشته های مرتبط-رشت

شرط جدیددریافت تابعیت برای فرزندانِ پدرخارجی

معوقات فرهنگیان تا پایان سال پرداخت می شود

آمریکا پشت ارزهای دیجیتال را خالی می کند؟

استخدام فروشنده خانم جهت فروش تلفنی با مزایا در تهران

استخدام برنامه نویس،کارشناس مستندسازی در تهران

استخدام کارمند اداری،کارشناس شبکه در هلدینگ فاطر رسانور-تهران

استخدام وکیل پایه یک،کارآموز وکالت در تهران

حسینی: غرب نمی تواند نیازهای جامعه ای چون ایران را پاسخ دهد

استخدام بازاریاب مسلط به زبانهای انگلیسی و ترکی استانبولی

استخدام مهندس معمار خانم در کاشی سنتی سلیمانی در اصفهان

استخدام مشاوره تحصیلی در یک موسسه آموزشی در تهران

استخدام تعدادی کارشناس بیهوشی جهت همکاری در تهران

استخدام نیروی تشریفات و پذیرایی در شرکت علوم سبز در تهران

استخدام نیروی نگهبان جهت همکاری در هتل در مشهد

استخدام حسابدار تحصیلکرده حسابداری در قزوین

استخدام تکنسین رادیولوژی جهت همکاری در تهران

استخدام دستیار دندانپزشک جهت کار در کلینیک دندانپزشکی – کرج

چرا نظر عضو حقوقدان شورای نگهبان درباره آیت الله جنتی یکباره تغییر کرد؟

انتظار ایران از شرکای غربی برجام

حسین پاکدل در کنار دردانه اش یحیی +عکس

استخدام مهندس برق یا کامپیوتر در فروشگاه سیستم امنیتی

قهرمان پور: برجام دفع شر بود/ ادامه مسیر برجام باید مبتنی بر تصمیم حاکمیت باشد

نام های تکراری 80 معبر تغییر می کند

استخدام نیروی رزرواسیون جهت همکاری در هتل در مشهد

هشدار نسبت به تأثیرپذیری مجلس از سند 2030

واکنش کدخدایی به استفاده از واژه «شورای نگهبان دوم» برای هییت عالی نظارت مجمع تشخیص

روحانی: توصیه ما به آمریکا و اروپا، بازگشت به عهدشان در برجام است

روحانی: توصیه ما به آمریکا و اروپا، بازگشت به عهدشان در برجام است