مطالب مرتبط:
پخش مشروح بیانات رهبر انقلاب در دیدار با رییس، مسئولان و کارکنان دستگاه قضایی امشب پس از بخش خبری ساعت 21 از شبکه یک سیما/ اظهارات آیت الله رییسی امشب ساعت 20 از شبکه 2 سیما پخش می شود
فیلم کامل بیانات رهبر انقلاب دیدار جمعی از طلاب و روحانیون
ویدئو / بیانات رهبر انقلاب در دیدار با مسئولان قوه قضاییه
جمعی از مسئولان، مردم و سفرای کشورهای اسلامی با رهبر انقلاب دیدار کردند
فیلم/ بیانات رهبر انقلاب در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 تیر 1398 ساعت 23:532019-06-26سياسي

بیانات در دیدار جمعی از مسئولان و کارکنان قوّه ی قضاییّه


<div style="text-align: justify;"> به مناسبت ایام سالروز شهادت شهید بهشتی و هفته قوه قضاییه [1]< /> < /> بسم اللّه الرّحمن الرّحیم< /> و الحمدللّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا محمّد و آله الطّاهرین سیّما بقیّة اللّه فی الارضین .

< /> < /> خیلی خوش آمدید برادران عزیز، خواهران عزیز، اعضای فعّال یک دستگاه بسیار مهم که دستگاه قضایی است! هفته ی مربوط به دستگاه قضایی را به شما تبریک عرض میکنیم و یاد شهید بهشتی را گرامی میداریم.

انصافاً این شهید بزرگوار یک نعمتی بود؛ هم برای انقلاب، هم بالخصوص برای نیروی قضایی جمهوری اسلامی؛ مرد صاحب فکر، صاحب اراده ی قوی، منضبط، اهل کار، پُرنشاط.

نعمت بزرگی بود؛ یاد ایشان را گرامی میداریم.

خداوند درجاتش را عالی کند ان شاءاللّه.

از بقیّه ی رؤسای محترم قوّه ی قضاییّه در دورانهای مختلف هم تشکّر میکنیم؛ هر کدام به نوبه ی خود فعّالیّتی کردند، کاری انجام دادند، زحمتی کشیدند برای این قوّه ی بسیار مهم.

< /> < /> خب، درباره ی اهمّیّت قوّه ی قضاییّه خیلی حرف زده شده، ما هم مطالبی را عرض کرده ایم؛ دیگران هم همه دربا ره ی اهمّیّت قوّه سخن گفته اند؛ امر معلومی است.

محور این اهمّیّت هم عدل است که در قرآن کریم [آمده] : وَ اِذا حَکَمتُم بَینَ النّاسِ اَن تَحکُموا بِالعَدل.

[2] عدالت، اساس کار حیات طیّبه ی انسانی است.

شما برای تعجیل فرج امام زمان (ارواحنا فداه) هم که دعا میکنید، میگویید ایشان بیایند که عدالت را برقرار کنند؛ این است دیگر.

یَملَاُ اللَّهُ بِه الاَرضَ عَدلًا وَ قِسطاً بعدَ ما مُلِئَت ظُلما وَ جَورا؛ [3] با اینکه آن بزرگوار دین را هم، تقوا را هم، اخلاق را هم به جامعه تزریق خواهد کرد امّا شما نمیگویید: «یملا اللّه به الارض دیناً»؛ [بلکه] میگویید: «عدلاً»؛ این نشان دهنده ی این است که عدل، نیاز اصلی حیات طیّبه ی انسانی است.

شما هم دادگستری هستید، عدلیّه هستید، مأموریّت اصلی شما اقامه ی عدل است.

اهمّیّت قوّه ی قضاییّه از اینجا است.

البتّه حالا در قانون اساسی نکات دیگری هم هست که عرض خواهم کرد.

< /> < /> قوّه ی قضاییّه در جمهوری اسلامی یک بنای جدید بود ــ مثل یک نهال ــ و با قوّه ی قضاییّه ی قبل از انقلاب تفاوتهای اساسی داشت.

خب این نهال باید روزبه روز رشد کند.

هر دوره ای باید نسبت به دوره ی قبل یک پیشرفتی داشته باشد؛ حالا هم یک دوره ی جدیدی شروع شده است و بایستی یک فضلی، یک امتیازی، یک آورده ای علاوه ی بر آنچه دیگران، گذشتگان انجام داده اند به قوّه ی قضاییّه اهدا کند؛ این آورده چیست؟ تحوّل، تحوّل در قوّه ی قضاییّه؛ معنای تحوّل چیست؟ معنای تحوّل این است که شما یک اصول معیّن و مشخّصی بر اساس اسلام و قرآن و جمهوری اسلامی دارید که بایستی اینها را رعایت کنید؛ پایبند به اینها و در چارچوب اینها باید حرکت کنید که اینها مأموریّتهای اساسی قوّه ی قضاییّه است؛ اینها که تغییر نمیکند؛ اینها همان است که از اوّل بود، حالا هم هست، بعد از این هم خواهد بود؛ تحوّل این است که شما برای پرداختن به این اصول، انجام این مأموریّتها، رسیدن به این آرمانها، شیوه ها و روشهای ابتکاری و مؤثّر و نو و دارای تأثیر فراوان را ابداع کنید، ایجاد کنید و از این شیوه ها استفاده کنید؛ این یک؛ عیوب و خلأها و نقصهایی را هم که در گذشته داشته است برطرف کنید؛ معنای تحوّل این است.

< /> < /> ما یک دستگاهی داریم با یک شیوه های عملیّاتی، با یک برنامه های اجرایی و در کنارش با مقداری ایراد، نقص، کمبود؛ تحوّل که میخواهید ایجاد کنید بایستی آن شیوه ها بهینه بشود، تبدیل بشود به شیوه های مؤثّرتر، کارآمدتر، روان تر و آن موانع، آن اشکالات، آن کمبودها برطرف بشود؛ این تحوّل است؛ این [کار] البتّه برنامه لازم دارد؛ تحوّل بدون برنامه که امکان ندارد؛ روزمرّه که نمیشود حرکت کرد؛ باید دستگاه عاقله و مفکّره بنشیند یک طرّاحی کلان برای این تغییر عمده در ذهن خودش تصویر کند و روی کاغذ بیاورد و تصمیم بگیرد.

این کار بحمداللّه انجام گرفته؛ این بخش کار را رییس محترم جدید قوّه ی قضاییّه، جناب آقای رییسی قبل از آنکه این مسئولیّت را به عهده بگیرند، از ایشان خواسته شد، ایشان هم یک برنامه ی تحوّل جامع و مورد قبولی را تهیّه کردند؛ پس این کار شده، این قسمت کار انجام گرفته؛ این خیلی خوب است لکن برنامه عبارت است از ذهنیّات؛ اگر بخواهیم تحقّق خارجی به وجود بیاید، کار لازم دارد.

پس توصی 1ad ه ی اوّل بنده به رییس محترم و مسئولان محترم و اجزای قوّه ی قضاییّه این است که همین برنامه ی خوبی که شما خودتان تدوین کرده اید و تهیّه کرده اید و ارائه کرده اید، این برنامه را بر طبق زمان بندی، بدون اغماض پیش ببرید؛ نگذارید لَنگ بشو 1d8b .

از چیزی واهمه نکنید، بروید جلو، به خدای متعال توکّل کنید، اقدام کنید، این برنامه را عملیّاتی کنید.

کاری کنید که بعد از گذشت یک مدّت قابل قبولی ــ البتّه این برنامه های کوتاه مدّت و چندماهه و مانند اینها خب کارهای عملیّاتیِ به آن معنا نیست ــ کاملاً احساس بشود که قوّه ی قضاییّه دچار تحوّل شد، دارد متحوّل میشود؛ این با حرکت شما انجام میگیرد.

البتّه آن برنامه [کوتاه مدّت هم] مهم است؛ تهیّه ی برنامه.

< /> < /> بنده یک وقتی این جوری میفهمیدم که تهیّه ی برنامه، پنجاه درصدِ کار است لکن این پنجاه درصد تا به آن پنجاه درصدِ بعدی مُنضَم [4] نشود، مثل این است که انجام نگرفته، مثل این است که شما از تهِ یک چاهی میخواهید آب بیاورید بالا که مثلاً فرض کنید که صد متر طولش است؛ تا پنجاه متری آورده اید، بعد همان جا مانده باشد؛ مثل این است که نیاورده اید دیگر؛ تفاوتی نمیکند.

اگر بخواهید آن محصول به دست شما برسد، این پنجاه درصد بعدی را که تحرّک و فعّالیّت و اقدام و بقیّه ی شرایطی که وجود دارد است، اینها را باید به کار بزنید تا ان شاء اللّه محصول حاصل بشود و من امیدوارم.

بنده با نگاهی که به دادگستریِ کشور و قوّه ی قضاییّه ی کشور میکنم، امیدوارم که ان شاء اللّه شما خواهید توانست این کار را انجام بدهید.

این را هم به شما عرض بکنم، این کار را هم از همین اوّلِ کار شروع کنید؛ این جور نباشد که ما حالا بگوییم: «حالا که وقت داریم، یک مدّتی حالا مجال [داریم]، حالا وقت داریم؛ حالا ان شاء اللّه انجام میدهیم»؛ بعد آن اواسطِ کار یا اواخر کار مدام بگوییم: «باید این کار را بکنیم، باید آن کار را بکنیم»؛ این فایده ندارد.

از همین روزِ اوّل باید شروع کنید؛ هیچ تأخیری را برای خودتان مجاز ندانید؛ این یک مسئله.

< /> < /> من چند نکته را یادداشت کرده ام راجع به قوّه ی قضاییّه؛ البتّه مطالبی که آقای رییسی فرمودند، مطالب بسیار خوبی بود؛ حرفهای ما هم همینها است که ایشان بیان کردند.

چند نکته ای را عرض میکنیم.

< /> < /> یک نکته این است که شما به قانون اساسی مراجعه کنید و وظایف قوّه را در «قانون» ببینید.

وظیفه ی قوّه فقط قضاوت کردن و محکمه داری نیست؛ وظیفه ی قوّه فراتر از اینها است.

در قانون اساسی احیای حقوق عامّه جزو وظایف قوّه ی قضاییّه است؛ احیای حقوق عامّه، خیلی دامنه ی وسیعی دارد؛ از مسئله ی اقتصاد تا مسئله ی امنیّت تا عرصه ی بین المللی، جایگاه حقوق عامّه است.

دفاع از حقّ مردم در عرصه ی بین الملل چیز خیلی مهمّی است؛ این جزو وظایف شما است؛ یا فرض بفرمایید گسترش عدل و آزادی که خب این گسترش عدل در کنار گسترش آزادی است؛ [منظور از] آزادی هم البتّه در قانون اساسی، آزادی های مشروع است؛ معلوم است.

گسترش آزادی هم جزو وظایف شما است.

چه جوری این را انجام میدهید؟ با چه شیوه ای؟ عرض کردم این شیوه هایی که باید انتخاب بکنید، شیوه های نو و ابتکاری [باشد]؛ به اینها همه نظر هست.

< /> < /> یا پیشگیری از وقوع جرم؛ مسئله ی پیشگیری خیلی مهم است.

خب بله یک بخشی از قوّه ی قضاییّه را معیّن میکنیم برای پیشگیری، خوب است، لازم است، لکن پیشگیری یک کار بسیار وسیعی است؛ باید جرم را بشناسید، علل جرم را بشناسید، عواملی که جرم را ایجاد میکنند بشناسید، کارهایی را که میتواند از وقوع جرم جلوگیری کند بشناسید؛ یک فصل عظیمی از کار در اینجا وجود دارد.

هر کدام از این کارها هم یک کننده ی کار لازم دارد؛ نمیشود همین جوری مثلاً بگوییم یک کمیته ای، فرض کنید به قولِ ما یک هیئتی گذاشته ایم برای این کار؛ نه، اینها باید دانه دانه دنبال بشود.

< /> < /> یا حُسن اجرای قانون؛ قانون را چه کسی نقض میکند؟ قانون که فقط مقرّرات راهنمایی یا فرض کنید فلان قانونی که فلان آدم لاابالی نقض میکند که نیست؛ قانون گاهی به شکل کلان نقض میشود؛ اینجا قوّه ی قضاییّه باید سینه سپر کند.

غرض، هر چه انسان به قوّه ی قضاییّه نگاه میکند، عظمت این قوّه و گستره ی پهناور این قوّه را بیشتر مشاهده میکند؛ این دست شما است، این متعلّق به شما است؛ شما شانه ی خودتان را زیر این بارِ سنگین داده اید.

اگر ان شاءاللّه بتوانید کاری انجام بدهید و موفّق بشوید، خیلی کار بزرگی است، خیلی خدا را راضی میکنید؛ یعنی اگر شما کارتان را ان شاءاللّه خوب انجام بدهید، از آن صدقات و انفاقات بی نظیر است.

< /> < /> یک نکته ی دیگر ــ که جناب آقای رییسی هم به آن اشاره کردند ــ مسئله ی مبارزه ی با فساد است.

مبارزه ی با فساد، هم در درون قوّه محلّ کلام است، هم بیرون قوّه؛ لکن اولویّت با درون قوّه است.

خب، هزاران قاضی شریف و پاک دامن و کارمندان امین در سراسر قوّه دارند کار میکنند، تلاش میکنند؛ یک عنصر ناباب در یک دادگستری ای در یک شهری پیدا میشود، یک حرکتی انجام میدهد، این روانهای [5] پاکیزه ی شریف را بدنام میکند؛ این چیز کمی است؟ این چیز کوچکی است؟ شاید آن تعداد آدم نابابی که در مجموعِ قوّه ی قضاییّه هستند، یک درصد خیلی کمی نس 275 بت به آدمهایی است که یا در اوج شرافتند ــ ما داریم قضاتی که با زندگی های سختی زندگی میکنند، پرونده های سنگین مهمّی هم دستشان هست، [امّا] یک ذرّه هم تخطّی نمیکنند؛ اگر اهل خطا بودند ممکن بود زندگی های خیلی بهتری داشته باشند، ابداً [تخطّی نمیکنند] ــ یا قضات معمولی ای [هستند] که دارند کار خودشان را با امانت، با صداقت انجام میدهند؛ نسبت آن افراد ف 553 اسد و افراد ناباب در مقابل این افراد، خیلی نسبت کمی است امّا یک نسبت کم، یک درصد کوچک هم تأثیرات مخرّبی میگذارد؛ که حالا من در تصویرسازی از قوّه ی قضاییّه، بعداً این را باز عرض خواهم کرد.

نسبت به فسادِ درون قوّه ی قضاییّه سخت گیری کنید.

علّتش هم این است که این [قوّه]، مسئولِ رفع فساد است؛ اگر خودش فاسد شد، گناه او نابخشودنی است.

هر چه رتبه ی شأنی و حقوقیِ انسان بالاتر رفت، به همان اندازه اهمّیّت کار او بیشتر میشود؛ هم در جنبه ی مثبت، هم در جنبه ی منفی.

شما ملاحظه کنید خداوند متعال به زنهای پیغمبر خطاب میکند در قرآن که «یّْنِس ـاّْءَ النَّبِیِّ مَن یَأتِ مِنکـُنَّ بِف ـاحِشَةٍ مُبَیِّنَ ـةٍ یُضّْ ـعَف لَهَـا العَذابُ ضِعفَینِ» [6] ــ هر کدام از شماها کار خلافی بکنید، عذابتان دوبرابر است؛ یعنی همان کاری را که یک زن دیگر اگر بکند پیش خدا 1aad متعال صد چوب خوردن دارد، اگر شما انجام بدهید، دویست چوب به شما میزنند؛ چرا؟ چون زن پیغمبرید ــ «وَمَن یَقنُت مِنکُنَّ لِله وَ رَس ـولِه» [7] آن وقت جزای او و پاداش او هم دو برابر است؛ کار خوب هم که بکنید، پاداشتان دو برابر است.

این به خاطر اهمّیّت جایگاه انسان است.

< /> < /> بنده خیلی اوقات دلم به حال حضرت یونس (سلام اللّه علیه) میسوزد.

مگر چه کار کرده بود [که گفت] : سُبحـّْنَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ الظّْلِمینَ ؟ [8] [آن هم] با آن مجازات سختی که خدای متعال به حضرت یونس داد.

خب ایشان هر چه قومش را دعوت کرد، هر چه کرد، گوش نکردند، این هم با آنها قهر کرد، گذاشت رفت بیرون [شهر]؛ کارش همین بود دیگر.

حالا اگر چنانچه یک عالِمی مثلاً فرض کنید در یک شهری نصیحت کند، مردم گوش نکنند حرفش را و بگوید پس من نمیمانم در این شهر و پا شود برود بیرون، خب کار بدی است امّا [آیا] مجازاتش این است که برود در دریا و در دل نهنگ و خدای متعال بگوید اگر او تسبیح نمیکرد، «لَلَبِثَ فی بَطنِ ـه“ اِلیّْ یَومِ یُب ـعَثونَ»؟ [9] بنا بوده تا قیامت در شکم ماهی بماند! جزائش این است؟ امّا [با این حال] یونس را خدای متعال این جوری مجازات میکند؛ چرا؟ چون پیغمبر است؛ میگوید شما پیغمبری؛ فَظَنَّ اَن لَن نَقدِرَ عَلَیهِ ــ خیال کرد ما بر او سخت نمیگیریم؛ «نَقدِرَ» یعنی سخت گرفتن ــ فَن ـادیّْ فِی الظُّلُمّْـتِ اَن لاِّ اِلـّْهَ اِلّاِّ اَنتَـ سُبحـّْنَکَ اِنّی کُنتُ مِنَ الظّْلِمینَ؛ [10] خودش را ظالم دانست، اعتراف کرد، فَاستَجَبنا لَه { وَنَجَّینّْهُ مِنَ الغَمِّ.

[11] این جوری است، شما با آدم معمولی فرق میکنید؛ اگر آدم معمولی یک حرکتی انجام بدهد که دارای نکوهش است، شما اگر آن عمل را انجام دادید، نکوهش شما یا دو برابرِ او است یا چند برابرِ او است، تفاوت میکند.

با این چشم به مفاسدِ درون قوّه نگاه کنید.

< /> < /> البتّه نسبت به قوّه، تعرّض و تهمت و بدگویی و مانند اینها هم زیاد است، این را هم ما میدانیم؛ یعنی واقعاً خیلی بیش از آنچه واقعیّت دارد، علیه قوّه حرف میزنند، مینویسند.

حالا که دیگر فضای مجازی هم هست؛ یک دستگاهِ بی در و دروازه که هر کس هر چه دلش میخواهد مینویسد.

اینها اهمّیّتی ندارد، اینها شما را از کار باز ندارد.

از امیرالمؤمنین کسی عادل تر در دنیا، در تاریخ بشر شما سراغ دارید؟ همین امیرالمؤمنینِ مظهر عدالت را، به بی عدالتی متّهم کردند؛ خب میگویند دیگر؛ علیه همه میگویند؛ علیه پیغمبر، پیغمبران، علیه امیرالمؤمنین، علیه خدا، علیه شما هم میگویند؛ بگویند؛ این مانع از این نشود که شما کارتان را انجام بدهید.

< /> < /> یک نکته ی دیگر که خیلی مهم است، مسئله ی تصویرسازی از قوّه ی قضاییّه است.

ممکن است شما خیلی هم خوب و شریف باشید امّا یک حادثه ای یا حوادثی پیش بیاید که در چشم مردم، آن شرافت، آن امانت، آن صداقت منعکس نشود، عکس آن منعکس بشود؛ این خیلی چیز بدی است.

آنچه در چشم مردم باید منعکس بشود این است که قوّه ی قضاییّه، دارای این خصوصیّات است:< /> < /> اوّلاً دارای حکمت است، هم در انتصاباتش، هم در احکامش، هم در رفتارش، هم در گفتارش؛ نشان بدهد که دارای حکمت است؛ بخصوص مسئولان بالای قوّه ی قضاییّه در این [موضوع] میتوانند نقش ایفا کنند.

< /> < /> نشان بدهد که دارای علم به مبادی قضا است، این باید نشان داده بشود، معلوم بشود که یک دستگاه عالِم است، از روی علم کار میکند، کارِ کارشناسی علمی انجام میدهد.

علم هم یا قانون است یا فقه است؛ در دستگاه قضا، مبادی قضا عبارت است از فقه و قانون.

< /> < /> قوّه ای است دارای گوش شنوا برای شنیدن.

حوصله ی شنیدن باید داشته باشید، هم در دادسرا به وسیله ی بازپرس، هم در مواجهه ی با دادستان، هم در نهایت در دادگاه در مواجهه ی با دادرس و قاضی.

بایستی گوش شنوا وجود داشته باشد.

بشنوید! هم از آن کسی که شاکی است و آمده شکایت میکند گوش بدهید ببینید واقعاً چه میگوید، هم از آن کسی که متّهم است و از خودش دفاع میکند، کاملاً گوش کنید ببینید چه میگوید؛ این باید شنیده بشود؛ ممکن است حرف او را قبول هم نکنید امّا گوش کنید.

< /> < /> یکی هم اقتدار و قاطعیّت است.

باید دارای حکمت باشید، دارای علم باشید، دارای حالت و حسّ شنیداری باشید و دارای اقتدار.

باید بفهمند قوّه ی قضاییّه دارای اقتدار است، آنچه را تشخیص میدهد، به آن قاطعاً عمل میکند.

این ماندن پرونده ها که بنده بارها در همین جلسه ی دیدار با قوّه ی قضاییّه این را تکرار ک 48b رده ام، لگد به این حالت است.

وقتی پرونده یک سال، دو سال، پنج سال، ده سال میماند، معنایش این است که دستگاه قضایی در این مسئله دچار «چه کنم ـ چه کنم» است، نمیداند چه کار باید بکند؛ این نمیشود؛ به هر نتیجه ای که رسیدند، قاطع آن نتیجه را عمل بکنند.

< /> < /> خب حالا چه کار کنیم که این تصویر در ذهن مردم از قوّه به وجود بیاید؟ این دیگر در رفتار شما، در گفتار شما، در عملکرد شما، در تبلیغات درستی که انجام میدهید باید انجام بگیرد؛ البتّه دستگاه های گوناگون، صدا و سیما و دیگران هم باید کمک کنند.

دستگاه قضایی متعلّق به انقلاب است، متعلّق به مردم است، متعلّق به کشور است؛ همه ی دستگاه ها بایست به این معنا کمک کنند؛ این جور نباشد که یک چیز کوچک 1b75 ا مثلاً فرض کنید در تلویزیون یا در فلان مطبوعه ــ مثل فضای مجازی که بی مبالات هر چه دلشان میخواهد میگویند ــ آنها هم همین جور بگویند، یک چیز کوچکی را، یک چیز نامعلوم یا بی سند را منتشر بکنند که تضعیف قوّه ی قضاییّه باشد؛ نباید [این جور باشد].

این تصویرسازی به عهده ی همه است، هم به عهده ی خود شما است، هم به عهده ی دیگران است.

خب این هم یک نکته.

< /> < /> یک نکته ی دیگر درمورد انتصابات است؛ ببینید، امیرالمؤمنین (علیه الصّلاة و السّلام) در این فرمان معروف به مالک اشتر ــ که بلندترین نوشته ی ایشان است و یک بخشی مربوط به قوّه ی قضاییّه دارد و به غلط به آن میگویند عهدنامه، عهدنامه نیست؛ «عهد» است؛ عهد یعنی فرمان ــ این جوری میفرماید اوّل که «ثُمَّ اختَر لِلحُکمِ بَینَ النّاسِ اَفضَلَ رَعِیَّتِکَ فی نَفسِک »؛ [12]برای قضاوت، برترین مردم را انتخاب بکن؛ «برترین»، این خیلی چیز مهمّی است.

بعد آن وقت حضرت این خصوصیّاتی را که باید این شخص برتر داشته باشد، ذکر میکنند؛ ده دوازده خصوصیّت است، مراجعه کنید؛ من خواهش میکنم که حتماً همه ــ بخصوص مدیران قوّه ی قضاییّه و آن کسانی که دستشان در انتصابات هست و مانند اینها ــ مراجعه کنند نگاه کنند.

خصوصیّاتی را حضرت ذکر میکنند که درست منطبق با همان نیازهایی است که انسان احساس میکند حضرت همه ی اینها را احصا [13] فرموده است و بیان کرده اند که [قاضی باید] دارای این خصوصیّات باشد.

[14] پس انتصابات خیلی مهم است، گزینش های شغلی خیلی مهم است؛ هم انتصابات، هم گزینش ها.

میخواهید قاضی گزینش کنید، میخواهید برای یک کارهایی گزینش بکنید، اینها را حتماً نگاه کنید و به این مراجعه کنید؛ من خواهش میکنم به این قسمت از نامه ی امیرالمؤمنین (علیه السّلام)، [یعنی] فرمان حضرت به مالک اشتر مراجعه بشود.

< /> < /> یک نکته ی دیگر هم که نکته ی آخر است این است که [وظیفه ی] قوّه ی قضاییّه قانون است و حقوق است و بریدن و حد معیّن کردن است؛ لکن لابه لای این چرخ و پَر مهمّ پولادین قوّه ی قضاییّه، بایستی وسیله ی تلطیف هم وجود داشته باشد.

یک چیزهایی وجود دارد که اینها تلطیف میکند؛ هم خود قوّه ی قضاییّه را، هم محصول کار قوّه ی قضاییّه را؛ در خود قوّه ی قضاییّه با رعایت اخلاق [است].

بخصوص [پرهیز از] بداخلاقی با مراجعین؛ حالا با زیردست ها هم همین جور است امّا بیشتر از زیردست ها، مراجعین [هستند].

خوش اخلاقی؛ حتماً موظّف کنید خودتان را که با اخلاق [با آنها] برخورد کنید.

بازپرس در مقام بازپرسی، دادستان در مقام مجادله ی با متّهم یا وکیل متّهم در دادگاه، [وقتی] استدلال میکند، استدلال کند امّا این استدلال با اخلاق باشد.

بعضی از این کارهایی که غربی ها میکنند و فیلم هایش را هم منتشر میکنند که مثلاً فرض کنید دادستان فلان لحن را به کار برد، فلان [بی احترامی را] کرد، اوّلاً خیلی از اینها دروغ است، ثانیاً اصلاً کار غربی ها را هیچ ملاک عمل قرار ندهید؛ نگاه کنید ببینید اسلام چه میگوید، دستورات اسلامی چیست.

با اخلاق برخورد کنید؛ بعد هم گاهی اوقات خود قاضی با متّهم بگومگو میکند، حرف میزند، یک چیزی میپرسد، یک چیزی جواب میدهد، [اینها] با اخلاق، با نرمش، با حوصله و صبر [باشد]؛ این مثلاً در برخورد درونی.

< /> < /> در عملکردها، در آنجاهایی که تخاصم وجود دارد، توصیه ی به عفو و گذشت و بخشش و مانند اینها [باشد].

در اسلام هم در مسائل خانوادگی فرمودند: وَ الصُّ ـلحُ  خَـیر؛ [15] صلح بدهند، آشتی بدهند.

همین مسئله ِی احیای حکمیّت که مربوط به خانواده است یا این شوراهای حل اختلاف  ــ البتّه به شکل صحیح ــ اینها همان دخالت دادن اخلاق در مسائل قوّه ی قضاییّه و چرخ و پَر قوّه ِی قضاییّه است.

خب، حالا اینکه مربوط به مسائل قوّه ی قضاییّه [بود].

< /> < /> راجع به مسائل جاری سیاسی روز هم بحمداللّه ملّت ایران به معنای واقعی کلمه یک عزّت و عظمت و اقتداری را از خود نشان داده؛ نه حالا برای این قضایای اخیر ــ خب این هم یک نمونه ای است ــ [بلکه] در طول این چهل سال، واقعاً نشان داده.

اینکه می بینید در خبرگزاری های خارجی از زبان سیاستمدارها و دیپلمات ها و مانند اینها این روزها زیاد تکرار میشود که ایران را با فشار و تحریم و تهدید و مانند اینها نمیشود به زانو درآورد، این ناشی از قضایای یک ماه و دو ماه و شش ماه اخیر که نیست، [بلکه] ناشی از چهل سال حرکت ملّت ایران است.

ملّت ایران از لاک توسری خوری و ذلّتی که به او تحمیل شده بود، خودش را با انقلاب خلاص کرد؛ این لاک را شکست، آمد بیرون.

هویّت ایرانی با خصوصیّات اسلامی در او بُروز کرده، طالب عزّت است، طال 3c3 ب استقلال است، طالب پیشرفت است، لذاست که هر چه دشمنان ظالم فشار می آورند تأثیری در او نمیگذارد.

شما نگاه کنید این راه پیمایی ها را، شما نگاه کنید این روز قدس را، این بیست و دوّم بهمن را؛ چهل سال است، شوخی است؟ شما نگاه کنید این انتخابات ها را؛ این همه کارشکنی برای انتخابات های کشور کردند، [امّا] مردم با عزم و اراده ی واقعاً تحسین برانگیز در میدانهای انتخابات حاضر میشوند.

حالا آخر امسال هم یک انتخاباتی هست؛ باز هم با وجود بعضی از تردیدآفرینی هایی که بعضی از افراد میکنند، من میدانم که مردم با شور و شوق در این انتخابات شرکت 1c3d خواهند کرد؛ اینها عظمت ملّت ایران را نشان میدهد.

حالا این ملّت بزرگ را، این ملّت شجاع را، این ملّت آبرومند را متّهم میکند؛ چه کسی؟ شریرترین حکومتهای دنیا، یعنی حکومت آمریکا؛ [16] شریرترین دولتها و حکومتهای دنیا، عامل جنگ، عامل خونریزی، عامل تفرقه، عامل چاپیدن و غارت کردن ملّتها در طول تاریخ طولانی نه حالا در ظرف ده سال و بیست سال، منفورترین چهره های چنین دولتی، ملّت ایران را متّهم میکنند؛ هر روز که میگذرد یک دشنامی، یک اهانتی به ملّت ایران میکنند.

ملّت ایران از این اهانتها جا نمیخورد؛ ملّت ایران با این توهینها و ناسزاها عقب نشینی نمیکند.

ملّت ایران مورد ظلم قرار گرفته ــ همین تحریمهای ظالمانه، ظلم بارزی است به ملّت ایران ــ ملّت ایران مظلوم واقع شده لکن ضعیف نیست؛ ملّت ایران مقتدر است.

به فضل الهی، به حول و قوّه ی الهی همه ی مقاصدی که ملّت ایران برای خودش ترسیم کرده، با قوّت و اقتدار، خودش را به آن مقاصد خواهد رساند.

< /> < /> ما مورد ظلم هستیم، مظلومیم، امّا ضعیف نیستیم؛ ما مقتدریم.

بخش اصلی و مهمّ قوّت ملّت ایران به خاطر اعتقاد به حمایت الهی است؛ قالَ لا تَخاف ـاِّ «اِنَّ ـنی مَعَکُم ـاِّ اَسمَـعُ وَاَریّْ؛ [17] خدای متعال با ما است، دارد کمک میکند؛ نشانه اش هم همین چهل سالی است که این همه علیه ما توطئه کرده اند، این همه فشار آورده اند، جنگ راه انداخته اند، فتنه راه انداخته اند، نفوذ درست کرده اند، عوامل تروریستی را به جان مردم انداخته اند، هزار کار زشت و خیانت آمیز با این ملّت انجام داده اند، این ملّت مثل کوه ایستاد و روزبه روز هم استوارتر شد؛ امروز هم از ده سال پیش، بیست سال پیش قوی تر، قدرتمندتر و استوارتر است.

حالا وقتی که نتوانستند مقاصد خودشان را از راه فشارها و مانند اینها به دست بیاورند، به خیال اینکه ملّت ایران، ملّت ساده ای هستند و گول خورند، آمده اند که «بیایید با ما مذاکره کنید؛ شما قابل پیشرفتید»! بله، ملّت ایران حتماً پیشرفت میکند امّا بدون شما؛ شما اگر بیایید پیشرفتی نیست.

شما و انگلیس و دیگران، پنجاه سال در دوران پهلوی ــ و بخصوص آمریکا حدود سی سال در دوران پهلوی دوّم ــ همه کاره ی این مملکت بودید، این مملکت روزبه روز عقب رفت؛ شماها عامل پیشرفت نمیتوانید بشوید؛ شماها عامل عقب ماندگی ملّت ایرانید.

ملّت ایران پیشرفت میکند به شرطی که شماها نزدیک نیایید.

< /> < /> میگویند بیایید مذاکره؛ مذاکره یک فریب است؛ مذاکره بر سر چه؟ بر سر آنچه او میخواهد؛ یعنی اسلحه در دست شما است، جرئت نمیکند بیاید جلو، میگوید آقا آن اسلحه را بده به من، آن اسلحه را بینداز تا من بتوانم هر کاری که میخواهم با تو بکنم، تا من بتوانم هر بلایی میخواهم سر تو بیاورم؛ مذاکره این است.

اگر چنانچه در این مذاکره ای که انجام میگیرد شما حرف او را قبول کردی، پدرت درآمده؛ اگر حرف او را قبول نکردی باز همین آش است و همین کاسه: دعوا و سر و صدا و تبلیغات و «آقا اینها زیر بار نمیروند» و حقوق بشرِ آمریکایی و از این مزخرفات.

میزنند قریب سیصد نفر را روی آسمان از بین میبرند، ادّعای حقوق بشر هم میکنند؛ به کمک سعودی میروند، مردم را در یمن آن جور در بازار و در مسجد و در مجلس عزا و در مجلس شادی و در بیمارستان و مانند اینها بمباران میکنند، ادّعای حقوق بشر [هم] میکنند؛ اینها این [جور] هستند.

< /> < /> نخیر، ملّت ایران راه خودش را پیدا کرده است؛ راه ما را انقلاب ترسیم کرده، امام بزرگوار ترسیم کرده؛ اهداف ما مشخّص است.

در این ده ها سال، بارها و بارها این اهداف تکرار شده و اهداف با ارزش و جذّابی است؛ رسیدن به رفاه مادّی، رسیدن به عزّت اجتماعی، رسیدن به عقلانیّت بالا، رسیدن به دانش برجسته و ممتاز و رسیدن به آرامش اجتماعی و امنیّت اجتماعی؛ اینها اهداف ما است که اسلام اینها را برای هر ملّتی قرار داده؛ برای ما هم این اهداف را اسلام ترسیم کرده و دنبال این، حرکت کرده ایم و به کوری چشم دشمن به همه ی آنها هم خواهیم رسید.

خداوند ان شاءاللّه شماها را و ما را موفّق بدارد تا بتوانیم وظایفی را که برعهده مان هست به بهترین وجهی ان شاءاللّه انجام بدهیم.

< /> < /> والسّلام علیکم ورحمة اللّه وبرکاته< />  < /> [1].

در ابتدای این دیدار ــ که به مناسبت هفته ی قوّه ی قضاییّه برگزار شد ــ حجّت الاسلام والمسلمین سیّد ابراهیم رییسی (رییس قوّه ی قضاییّه) گزارشی ارائه کرد.

< /> [2].

سوره ی نساء، بخشی از آیه ی 58؛ «.

و چون میان مردم داوری میکنید، به عدالت داوری کنید.

»< /> [3].

بحارالانوار، ج 36، ص 316< /> [4].

ضمیمه شده< /> [5].

جانها، روحها< /> [6].

سوره ی احزاب، بخشی از آیه ی 30< /> [7].

سوره ی احزاب، بخشی از آیه ِی 31؛ «و هر کس از شما خدا و ف 2fb ستاده اش را فرمان بَرد .

»< /> [8].

سوره ی انبیاء، بخشی از آیه ی 87؛ «منزّهی تو، راستی که من از ستمکاران بودم »< /> [9].

سوره ِی صافات، آیه ی 144< /> [10].

سوره ِی انبیاء، بخشی از آیه ی 87؛ «.

تا در [دل ] تاریکی ها ندا در داد که: "معبودی جز تو نیست، منزّهی تو، راستی که من از ستمکاران بودم.

"»< /> [11].

سوره ِی انبیاء، بخشی از آیه ی 88؛ «پس [دعای ] او را برآورده کردیم و او را از اندوه رهانیدیم .

» < /> [1 1d05 ].

نهج البلاغه، نامه ی 53< /> [13].

شمردن، جمع آوری< /> [14].

این خصوصیّات عبارتند از: توانایی در امر قضاوت، مرعوب طرفهای دعوا نشدن، اصرار نداشتن بر لغزشهای خود، پرهیز از طمع کاری، اکتفا نکردن به برداشتهای سطحی، احتیاط در مواجهه با شبهات، اتّکاء به ادلّه، خسته نشدن از مراجعات طرفهای دعوا، بردباری در کشف حقیقت، صدور آرای قاطع هنگام آشکار شدن حقیقت، از تعریف و تمجیدها دچار فریب نشدن، از تشویق دیگران به یکی از طرفهای دعوا متمایل نشدن.

< /> [15].

سوره ی نساء، بخشی از آیه ی 128< /> [16].

معظّمٌ له در پاسخ به شعار «مرگ بر آمریکا» ی حضّار فرمودند: «آن بنده خدا گفته بود ملّت ایران دیگر "مرگ بر آمریکا" نمیگویند» که با خنده و شعار مجدّد حاضران همراه شد.

< /> [17].

  سوره ی طه، آیه ی 46؛ «فرمود: مترسید، من همراه شما هستم، می شنوم و میبینم »</div>
کلید واژه ها: قضایی - جمهوری اسلامی - دستگاه قضایی - قبل از انقلاب - جمهوری - اسلامی - شهید - سالروز شهادت - قانون اساسی - قوه قضاییه - جدید - دادگستری - خواهران - کارکنان - مسئولان - دیدار - جامعه - تزریق - شهادت - قانون - شروع - قرآن - امام - عالی - اهدا - نشان

آخرین اخبار سرویس:
فلاحت پیشه: ترامپ مجبور است تا قبل از انتخابات به ایران نزدیک شود

بیانیه شهرداری تهران در مورد انتخابات شورایاری ها: قانونی است و برگزار می شود

وزیر ارتباطات: مدیران سنتی سر جاهایشان نشستند و تکان نمی خورند

عناوین روزنامه های سیاسی 27 تیر 98/ تغییراتِ ظهر جمعه هاشمی +تصاویر

اساتید حق التدریس، فرزندان ناتنی وزارت علوم

اروپا بداند اجرای تعهدات برجام موثرتر از برگزاری نشست سیاسی است

روایت ظریف در سازمان ملل از تروریسم اقتصادی آمریکا علیه مردم ایران

انتقاد ایران از رفتار گزینشی غربی ها در برخورد با موضوع حقوق بشر

بودجه صداوسیما با نظر نمایندگان دولت تخصیص یابد

مجلس نمایندگان آمریکا باز هم در استیضاح ترامپ ناکام ماند

گذری که برای شهروندان دردسرساز شد

جوانی که آمریکا و صهیونیست را به زانو درخواهد آورد

ذاکریان: برجام ایران را از انزوا خارج کرد

ابهام دو اسلحه در پرونده قتل میترا استاد / علیه دیپلماسی کم هزینه ظریف/گل یا پوچ انتخابات برای اصلاح طلبان

اظهارات نجفی در دادگاه در باره «پرستو» و «مهدورالدم» بودن میترا استاد

اروپایی ها باید به این سوال پاسخ دهند چرا به تعهدات برجامی عمل نمی کنند؟

مجلس نمایندگان آمریکا اجرای فرایند استیضاح ترامپ را رد کرد

ابهام دو اسلحه در پرونده قتل میترا استاد /محور گاندو- پمپئو علیه دیپلماسی کم هزینه ظریف/گل یا پوچ انتخابات برای اصلاح طلبان

آمادگی پیش از ازدواج در موفقیت آمیز بودن پیوند زناشویی چه تاثیری دارد؟

دخل و خرج دولت در 3 ماهه اول سال چقدر بوده است؟

6 اتفاق خوشایند در محله ها

اظهار نظر انتخاباتی ظریف/ مساله دارها نیایند/ رد استراتژی عبور از انتخابات

استخدام منشی آشنا به برنامه های حسابداری در هرمزگان

دعوت به همکاری کارآموز وکالت یا دانشجو حقوق در شرکت تولیدی و صنعتی

مردم توجهی به تحریم های انتخاباتی ندارند/ فساد اقتصادی در بررسی صلاحیت ها تاثیرگذار است

مجلس نمایندگان آمریکا آغاز فرایند استیضاح ترامپ را رد کرد

انتقاد یک امام جمعه از بی حجابی بانوان در ادارات دولتی

غلامی: قطع بودجه صداوسیما به خاطر یک سریال رفتاری قجری است

سازمان بهزیستی باید اقدامات پیشگیرانه فعال داشته باشد

خنده های جهانگیری و روحانی در جلسه هیات دولت

استخدام شرکت کاوشگران ارتباط پردیس

استخدام پشتیبان آقا جهت یک شرکت معتبر در بندرعباس

فلاحت پیشه: آمریکا در ایجاد جنگ روانی نسبت به ایران خلع سلاح شده است

چگونه کودک پر انرژی خود را آرام کنیم؟

شورای نگهبان رادیکال تر می شود!

دین جهانی

چرا از فضولی در زندگی مردم لذت می بریم؟

سلب اعتماد مردم از جریان انقلاب؛ هدف امروز دشمن

حوزه مسکن و خلأ قانون

اعلام آمادگی پژوهشگاه ICT برای تبدیل به بازوی تحقق ایران هوشمند

دزدان دریایی چگونه جزیره انگلستان را به امپراطوری بریتانیا تبدیل کردند؟

رایزنی سفیر سوریه با ظریف در نیویورک

50 قانونگذار آمریکایی خواستار لغو معافیت های همکاری صلح آمیز هسته ای با ایران شدند

اطلاعیه شهرداری تهران درباره انتخابات شورایاری ها در پایتخت

فضیلت خواندن دعای عدیله (+متن و ترجمه)

ادعایی درباره درخواست دیدار سناتور آمریکایی با ظریف

اصلاح ساختار بودجه، اصلاح ساختار اداری را به دنبال دارد 1.7 درصد اعتبارات کشور در اختیار استان مرکزی است

الزام قانون در توزیع منابع استانی بسیار اشتباه است

ارائه آموزش مهارت های زندگی به 8 هزار نفر تاکید بر نقش رسانه ها در ارتقاء سلامت اجتماعی

تخریب بخشی از یک سفره خانه معروف در محور ناهارخوران

حضور احمد مسجدجامعی در صحنه آتش سوزی میدان حسن آباد

نخستین قدم انسان ها بر روی کره ماه

از چه زمانی باید تربیت کودک را آغاز کرد؟

ارتقای سطح علمی و معنوی طلاب، ثمره تحول مطلوب در حوزه است

مدل فریم عینک دخترانه

برگزاری همایش اخلاق و رسانه در مازندران

زنجان میزبان ندبه خوانان می شود

انتخابات شورایاری ها برگزار خواهد شد؟

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | پنجشنبه 27 تیر 98

انتقام دولت از گاندو با گروگان گیری بودجه

ایجاد تسهیلات لازم برای بهره گیری نسل جوان از فضای مجازی از افتخارات دولت است/ فضای مجازی مشارکت مردم در اداره کشور را آسان تر کرده و روزانه به حاکمان نمره می دهد/ دولت همه تلاش خود را برای تقویت فضای مجازی بکار می گیرد

ورود مدعی العموم به قطعی گسترده آب در شهر پیشوا

رایزنی بشار جعفری با ظریف

توییت عضو شورای شهر تهران در مورد حریق میدان تاریخی حسن آباد

خطیب نمازجمعه این هفته تهران مشخص شد

آیا تردمیل باعث درد زانو می شود؟

توانا بود هرکه با ما بود!

گفت و شنود/ دو نفر دیگه!

بررسی صلاحیت ها در شورای نگهبان جناحی نیست/ شایستگی افراد با رأی مردم تعیین می شود

یارانه تیرماه واریز و قابل برداشت شد

دستگیری سارقان موبایل راننده نماینده مجلس در عملیاتی ضربتی

کمک شورای شهر به مرمت میدان حسن آباد در پی حریق

غذاهای با شاخص گلیسمی پایین

اقتصاد دیجیتال را فرصت ارزشمندی برای تحقق برنامه ی اشتغالزایی می دانیم/ برای کاهش تصدی گری دولت و توانمندسازی بخش خصوصی تلاش می کنیم

تصاویر| تجمع دانشجویان بسیجی در اعتراض به وضعیت شیخ زکزاکی

بررسی حریق میدان حسن آباد در شورای شهر تهران

حماس: به روابط با ایران افتخار می کنیم

واکنش علی ربیعی به شایعات مربوط به بودجه صدا و سیما

زنان ایرانی حق دارند که بخواهند تصویر درستی از آنان ارائه شود

بازدید امیر حاتمی از نمایشگاه سازمان صنایع دفاع/ ملت ایران اسلامی در جنگ اراده ها نظام سلطه را با شکست مواجه خواهد کرد

مدیر عامل کنونی فولاد مبارکه رسماً بازنشسته است/ هرجا لازم باشد شرکت خصوصی می شود؛ هرجا مقتضی، دولتی!

چهل و نهمین شماره فصلنامه شمیم هدی منتشر شد

بانک رفاه کارگران در ارائه خدمات به بازنشستگان و مستمری بگیران سرآمد و کارآمد است

روحانی: در فضای مجازی به مشروعیت حاکمان نمره می دهند/ذوالنوری: عده ای در جایگاه امن اقتصادی خبری از تورم و جنگ اقتصادی ندارند

دبیر رییس فدراسیون کشتی شد

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح پنجشنبه 27 تیر 98

شورای نگهبان قانون اساسی

اظهارات دستیار ویژه رییس مجلس شورای اسلامی در بیروت

وجود 560 هزار طرح نیمه تمام در کشور

رشد 70 درصدی صادرات البرز

آمریکا وضعیت وحشتناکی برای دنیا به وجود آورده است

ارتباط با اصحاب قدرت و ثروت، ائمه جمعه را از اهداف انقلابی دور می کند

گزارشگران فساد باید در جامعه مورد تشویق قرار بگیرند

واکنش توییتری ربیعی به قطع بودجه صدا و سیما از سوی دولت

اطلاعیه شهرداری تهران درباره برگزاری انتخابات شورایاری های شهر تهران

رییسی: برای ساماندهی مراکز حمایتی غیرمجاز ضرب الاجل تعیین شود

برای زندگی مشترک خودتان تصمیم گیرنده باشید

معماهای تصویری همراه با جواب

تمدید بازداشت ملوانان اوکراینی در روسیه

شورای نگهبان، منشور بی طرفی منتشر کند

بیانات در دیدار جمعی از مسئولان و کارکنان قوّه ی قضاییّه

بیانات در دیدار جمعی از مسئولان و کارکنان قوّه ی قضاییّه