مطالب مرتبط:
حمایت اقشار و نهادهای دولتی و غیردولتی از کمپین کنترل فشارخون
امروز چه خبر بود؟ از پیش بینی ها بر تنش روزافزون آمریکا و ایران و تحلیل ها و اظهار نظرها درباره ی تردید ترامپ در حمله به ایران تا پیام مهم لندن برای تهران و تلاش دولت ایران بر اصلاح ساختار بودجه کشور
تحلیل خبرگزاری دولتی چین درباره سفر شینزو آبه به ایران
میزان بازدید از موزه های ایران بالاتر از چین/ بودجه های تخصیص یافته کم است، به سوی مشارکت می رویم
حمایت اقشار و نهادهای دولتی و غیردولتی از کمپین کنترل فشارخون
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 تیر 1398 ساعت 20:162019-06-26سياسي

کدام نهادهای غیردولتی به چه میزان دارای ردیف بودجه دولتی در ایران می باشند؟ (تحلیل آماری-مقایسه ای)


- ترابر نیوز: مقدمه مهمترین شاخصه عینی وجود آزادیهای مدنی، سیاسی و اجتماعی در یک جامعه میزان و قدرت نهادهای مدنی فعال در آن جامعه محسوب می شود.

نهادها و انجمنهای غیردولتی که حلقه اتصال میان توده پراکنده مردم و دولت در یک جامعه است نقش بارزی در انتقال و سازماندهی خواستهای گروههای مختلف در یک جامعه به دولتمردان محسوب می شود.

ویژگی بارز نهادهای مدنی در جوامع دارای فضای سیاسی باز، داشتن امنیت روانی و آزادی فعالیت و عدم استفاده از بودجه و امکانات دولتی می باشد.

این انجمنها که از سوی اعضا و شهروندان عادی حمایت مادی می گردند با انتشار محصولات فرهنگی در کنار برگزاری نشستهای گوناگون تبلور خواست گروهی حامیان خویش گشته و مؤثرترین کارکرد را در کانالیزه کردن خواستهای انباشت شده ی جمعی در لایه های مختلف جامعه را دارا می باشند.

یکی از مهمترین نقصانهای موجود در عدم گسترش فرهنگ و ارزشهای دموکراتیک در جامعه ایران عدم وجود انجمنهای غیردولتی و نهادهای قدرتمند مدنی می باشد.

مطالعه ی رفتار سیاسی حاکمان جمهوری اسلامی ایران بیانگر این است که انجمنهای غیردولتی که خواهان فعالیت در بستر جامعه ایران هستند نه تنها دارای امنیت روانی و آزادی های لازم برای فعالیت نمی باشند بلکه افرادی که خواهان تسهیل فعالیت انجمنهای غیردولتی در ایران می باشند از سوی سیستم قضایی-امنیتی جمهوری اسلامی ایران مورد پیگرد قرار گرفته و به بهانه های گوناگون متحمل هزینه های مختلف می گردند.

برخورد دولتمردان جمهوری اسلامی ایران با افراد و گروههایی که خواستار فعالیت مدنی در قالب انجمنهای غیردولتی هستند محدود به عدم اجازه ی فعالیت و فشار بر این افراد نمانده و صاحبان قدرت و ثروت جهت گسترش ایدئولوژی خود اقدام به ایجاد انجمنهایی می نمایند که دارای ماهیت حقوقی غیردولتی هستند اما از امکانات دولت و نهادهای دولتی در فعالیتهای خود استفاده می نماید.

علیرغم آنکه اکثر این انجمنها ماهیت حقوقی غیردولتی دارند و با توجه به ماهیت کارکردیشان عنوان انجمنهای شبه دولتی عنوانی مناسبتر برای آنها محسوب می شود و به طرق غیررسمی از سوی نهادهای امنیتی و دولتی جمهوری اسلامی ایران تغذیه مالی می شوند برخی از این انجمنها دارای ردیف بودجه رسمی در بودجه کشوری نیز می باشند.

در سطور ذیل انجمنهایی مورد بررسی قرار خواهند گرفت که در اساسنامه آن ها هیچگونه وابستگی به نهادهای دولتی و یا نظامی جمهوری اسلامی ایران موجود نمی باشد اما در بودجه ی دولتی سال 1396 هجری شمسی دارای ردیف بودجه می باشند و به مقایسه با نیازهای حیاتی قابل حل پرداخته خواهد شد.

مطالعه متن بودجه های دولتی سالهای گذشته نیز نشانگر آن است که این انجمنها علاوه بر سال 1396 هجری شمسی هر ساله دارای ردیف بودجه بوده اند.

این درحالی است که بسیاری از نهادهای مدنی در ایران امکان فعالیت آزادانه را ندارند و هرگونه امکان فعالیت در قالب نهادهای مردم نهاد با فشار و تبعات سنگین مواجه می گردد.

شمای کلی انجمنهای غیردولتی دارای ردیف بودجه دولتی در ایران در متن منتشر شده لایحه بودجه سال 1396 جمهوری اسلامی ایران، ماده واحده و جداول کلان منابع و مصارف بودجه امسال که از سوی دولت تهیه و جهت تصویب به مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی فرستاده شده و پس از جلسات متعدد به تصویب مجلس رسیده است آورده شده است.

بنا به این متن منتشر شده، بودجه سال 1396 هجری شمسی دارای 19 جدول کلان است که جدول شماره 17 آن با عنوان “کمک به اشخاص حقوقی غیردولتی” لیست انجمنها و نهادهای غیردولتی و میزان بودجه در نظر گرفته شده برای آنها را نشان می دهد.

بنا به این متن، بودجه امسال نهادهای غیردولتی که دارای ردیف بودجه دولتی می باشند و میزان ارقام مندرج در جدول به میلیون ریال بوده است به قرار است: در جدول فوق تنها مواردی از جدول شماره 17 ذکر گردیده است که علاوه بر آنکه دارای اساسنامه غیردولتی می باشند کارکرد غیردولتی نیز داشته و مواردی همچون دانشگاه باقرالعلوم، بعثه رهبری در حج و زیارت، بسیج دانش آموزی، دانشگاه معارف قرآن و عترت اصفهان، فدراسیون ورزشهای زورخانه ای، فدراسیون کشتی با چوخه، دانشگاه امام صادق، دانشگاه مفید، دانشگاه عدالت، دانشگاه شهید مطهری و مدرسه اسلامی هنر که هم کارکرد دولتی دارند و هم دارای وابستگی به سیستم آموزش می باشند ذکر نگریده است.

نگاهی کلی به حیطه ی فعالیت این انجمنها و موسسات نشانگر آن است که انجمنهایی که دارای فعالیت بر محور مهدویت و موسسات نزدیک به جریانهای تندرو اصولگرا می باشند امکان استفاده از بودجه دولتی را یافته که حیطه ی کلی فعالیت برخی از این انجمنها و موسسات بدین گونه است: بنیاد دعبل خزاعی: این بنیاد که 74 و 300 میلیون ریال (معادل 7 میلیارد و 430 میلیون تومان) دارای ردیف بودجه دولتی برای سال 1396 می باشد انجمنی غیردولتی می باشد که در سال 1384 به دستور آیت الله خامنه ای زیر نظر بیت رهبری تاسیس شده است.

در بخش درباره ما سایت این بنیاد ماهیت حقوقی بنیاد چنین ذکر شده است: “بنیاد علمی، فرهنگی و آموزشی دعبل خزاعی، نهادی حمایتی، خدماتی و غیر انتفاعی است که در سال 1384 ش.

به دستور مقام معظم رهبری ـ مد ظله العالی ـ تأسیس شده است و می کوشد جامعه ستایشگران اهل بیت ـ علیهم السلام ـ ( ذاکران، شاعران و نویسندگان) را در عرصه های مادی و معنوی همراهی کند.

بنیاد دعبل در قالب مؤسسه فرهنگی و هنری در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت شده و دارای پروانه فعالیت است.

دفتر مرکزی بنیاد در تهران بوده و در 31 استان، نمایندگی دارد.

” () علی عظیمی رییس هیئت مدیره این بنیاد در مصاحبه ای که در تاریخ 12 بهمن 1392 با سایت عقیق داشته است با بیان ماهیت این بنیاد، چگونگی تاسیس آن را چنین بیان نموده بود: “بنیاد دِعبِل خُزاعی، نهادی خدماتی و غیر انتفاعی است که با هدف هدف تحقق دستور مقام معظم رهبری در خصوص ارائه خدمات بیمه ای و فرهنگی به مداحان و ذاکران اهل بیت(ع) تاسیس شده است.

اساسنامه بنیاد مورد تایید کارشناسان و مدیران بیت مقام معظم رهبری قرار گرفته و موسسه مفید راهبر نیز حسابرس قانونی آن است.

نیاد دعبل در هر استان جمعی را به عنوان شورای استانی انتخاب کرده است.

این افراد عموماً از میان پیشکسوتان و بزرگان عرصه ستایشگری اهل بیت ـ علیهم السلام ـ انتخاب شده اند؛ مانند استاد احد ده بزرگی در استان فارس، استاد اکبرزاده در خراسان رضوی، استاد ولی الله کلامی در زنجان، استاد خادم آذریان در آذربایجان شرقی، استاد علی آهی و حاج ماشاء الله عابدی در تهران و …” (سایت عقیق: رییس هیئت مدیره بنیاد دعبل: ماموریت بنیاد دعبل بیمه کردن مداحان است") ایشان در انتهای مصاحبه خویش وجه تسمیه نام این بنیاد را نیز چنین بیان می کند: “دعبل خزاعی نام یکی از شاعران اهل بیت (ع) از خطه خوزستان و معاصر با ثامن الحجج حضرت امام رضا (ع) است که همراه ایشان از مدینه به خراسان آمد.

یکی از قصاید معروف او قصیده مدارس آیات است که بنا به گفته ادبیان و اهل فن از بهترین مرثیه هایی است که در وصف ائمه گفته شده است.

” () چنانکه از مطالب مندرج در سایت این بنیاد برمی آید بنیاد دعبل خزاعی بنیادی مختص تربیت مداحان و گسترش فرهنگ مداحی است.

سایتهای فارسی زبان تاکنون اخبار مختلفی در خصوص گسترش سازماندهی مداحان وابسته به بیت رهبری منتشر نموده اند که دارای نفوذ گسترده ای در زمینه فعالیتهای فرهنگی در ایران گشته اند.

دولتمردان جمهوری اسلامی ایران از این مداحان در راستای تغذیه روانی هواداران خود در راستای سیاستهای افراط گریانه ی خویش استفاده می کنند و در مراسم گوناگون مذهبی و فرهنگی این مداحان به عنوان تبلیغ کنندگان سیاستهای مدنظر بیت رهبری مورد استفاده قرار می گیرند.

موسسه مدارس معارف اسلامی صدرای نور:موسسه مدارس معارف اسلامی صدرای نور که با عنوان دبیرستانهای صدرای نور در ایران مشهور می باشد مجموعه دبیرستانهای وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی می باشد.

سایت رسمی این دبیرستانها در خصوص تاریخچه ی دبیرستانهای صدرای نور که علاوه بر دریافت بودجه از سوی سازمان تبلیغات اسلامی مبلغ 28.

875 میلیون ریال (معادل 2 میلیارد 887 میلیون تومان) از بودجه دولتی در سال 1396 دارای ردیف بودجه است چنین می نویسد: “با پیروزی انقلاب اسلامی و به منظور نیل به اهداف و آرمان های متعالی آن، فعالیت ها و اقدامات گسترده ای در عرصه های مختلف به ویژه در حوزه های فرهنگ آغاز شد.

یکی از تدابیر و اقدامات اساسی در این زمینه، تأسیس دبیرستان های علوم و معارف اسلامی بود که در خرداد 1363 اساسنامه این دبیرستان ها در جلسه 342 شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسید.

مدرسه عالی شهید مطهری، مؤسسه جامعه الزهراء قم و تعدادی از مدارس غیردولتی آغازگر تأسیس مدارس علوم و معارف اسلامی در کشور بودند و در ادامه، سازمان تبلیغات اسلامی مصمم به تأسیس این دبیرستان ها در سراسر کشور گردید و پس از تصویب نحوه تأسیس دبیرستان های علوم و معارف اسلامی صدرا توسط شورای عالی آموزش و پرورش در جلسه 677 مورخ 7 شهریور 1381 اقدام به راه اندازی مدارس نمود و در راستای سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش، در سال تحصیلی 93-92 نیز مبادرت به تأسیس مدارس دوره اول متوسطه کرد.

” (سایت رسمی دبیرستان های صدرای نور: تاریخچه دبیرستان های علوم و معارف اسلامی صدرا") دبیرستان های صداری نور که دارای امکانات تحصیلی و رفاهی گسترده می باشند و اکثرا فرزندان منسوبین دولت و مسئولین جمهوری اسلامی ایران در این دبیرستانها تحصیل می کنند ماموریت ذاتی خود را در سایت رسمی دبیرستان ها چنین بیان کرده است: “برنامه ها و فعالیت های مدارس و سازمان، معطوف به زمینه سازی برای ظهور حضرت صاحب الزمان (عجل ا… تعالی فرجه الشریف) و احیای تمدن اسلامی و راهبرد تربیتی آن، تکیه بر مبانی و اصول تعلیم و تربیت اسلامی است و اهداف آن از طریق ارتقای متوازان کمی و کیفی مدارس تحت پوشش محقق خواهد شد إن شاءا…” (سایت رسمی دبیرستانهای صدرای نور: مأموریت های ذاتی مدارس صدرا") هم اکنون موسسه مدارس معارف اسلامی صدرای نور دارای 147 دبیرستان در سرتاسر ایران با 9340 دانش آموز مشغول به تحصیل می باشد که دانش آموزان در این مدارس با رویکرد آرماگدونی به مسئله مهدویت آموزش دیده و اکثر دانش آموزان آن دانشگاههای امنیتی جمهوری اسلامی ایران را برای تحصیل انتخاب می کنند و دانش آموزانی که در دانشگاههای عادی به تحصیل مشغول می شوند پس از فارغ التحصیل شدن در سازمان تبلیغات اسلامی و مراکز فرهنگی دولتی مشغول به کار می گردند.

موسسه فرهنگی تسنیم نور: موسسه فرهنگی تسنیم نور که وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی جمهوری اسلامی ایران می باشد از موسسات سودده برای این سازمان می باشد که علیرغم دارای سوددهی برای سازمان مبلغ 17.

325 میلیون ریال (معادل 1 میلیارد 732 میلیون تومان) ردیف بودجه دولتی برای سال 1396 هجری شمسی برای موسسه در نظر گرفته شده است.

کارکرد این موسسه برگزاری اردوهای تفریحی، مراسم فرهنگی منطبق با ایدئولوژی اسلامی برای سازمانهای مختلف دولتی می باشد که در قبال برگزاری مراسم برای سازمان های دولت با عقد قراردهای مختلف اقدام به دریافت پول از این سازمانها می نماید.

به دلیل وابستگی این موسسه به بیت رهبری و سازمان تبلیغات اسلامی بسیاری از موسسات دولتی علیرغم آنکه این موسسه غیردولتی می باشد بنا به قانونی نانوشته مجبور به عقد قرارداد برای مراسمهای گوناگون با این موسسه می باشند.

سایت رسمی این موسسه وظایف اساسی موسسه را چنین بیان کرده است: “مشارکت در برگزاری همایش و سمینار برای سازمان ها و مراکز دولتی و خصوصی، مطالعات و تحقیقات در موضوعات متناسب با اهداف و فعالیت های موسسه و اجرای طرح های پژوهشی، ارائه خدمات پیمان مدیریت برای اجرای پروژه های فرهنگی و هنری، شناساندن تمدن ایران و فرهنگ انقلاب اسلامی، اجرا و برگزاری همایش ها، جشنواره ها ، مسابقات و نمایشگاههای فرهنگی، طراحی و برگزاری دوره های آموزشی فرهنگی و هنری تک مهارتی در زمینه های فرهنگی، هنری مطبوعاتی، امور سیاحتی و زیارتی و اردویی” (سایت رسمی موسسه فرهنگی تسنیم نور: درباره ما") با گسترش فعالیتهای این موسسه اردوگاه نور کرج، اردوگاه و مجموعه رفاهی نور نشتارود، اردوگاه نور سی سخت، اردوگاه نور فیروزکوه، مجتمع رفاهی نور کلاردشت، مجتمع رفاهی نور گلستان مشهد، مجتمع های فرهنگی آیت الله خامنه ای (مدظله العالی) شهرستان نجف آباد و شهرستان قهدریجان استان اصفهان بدین موسسه واگذار گردیده است.

در اردوها، مراسم و کمپهای تفریحی این موسسه علائه بر گسترش تفکر تشیع سیاسی توجه به فرهنگ فارسی از اولویتهای این موسسه می باشد و بنا به دستورالعملی کلی موجود در موسسه در برنامه های فرهنگی-هنری که از سوی این موسسه برگزار می شود هرگونه برنامه منطبق بر فرهنگ و هویت غیرفارس زبانان ممنوع گشته و تمامی برنامه ها در راستای گسترش فرهنگ فارسی و بی توجه به فرهنگ و هویت بیش از نیمی از غیرفارس زبانان ایران برگزار می شود.

پژوهشکده باقرالعلوم: این پژوهشکده که به صورت هیئت امنایی و زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی جمهوری اسلامی ایران فعالیت می کند از مراکز نزدیک به بیت رهبری محسوب می شود و ریاست هیت امنای آن را سیدمهدی خاموشی بر عهده دارد که از وی به عنوان دولت در سایه بیت رهبری یاد می گردد و علاوه بر ریاست هیئت امنایی این مرکز مناصبی همچون عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضو شورای فرهنگ عمومی کشور و عضو هیات امنای دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم را نیز بر عهده دارد.

نگاهی کلی به سایت پژوهشکده نشانگر این است که عمده فعالیتهای این پژوهشکده انتشارات محصولات فرهنگی گوناگون و تربیت اساتید دانشگاهی با اخلاق و روحیه مد نظر بیت رهبری می باشد.

چنانکه بیشتر نشستهای آموزشی این مرکز که برای خانواده های نزدیک به اصولگرایان تندرو برگزار شده است بر آسیبهای کانال های تلویزیونی ماهواره ای تاکید داشته است.

این مرکز که ردیف بودجه دولتی 11.

550 میلیون ریال (معادل یک میلیارد و 150 میلیون تومان ) برای سال 1396 هجری را داشت در سایت رسمی خود هدف از فعالیت خود را چنین بیان کرده است: “مهمترین رهیافت این برنامه، ارتقاء پژوهشکده به پژوهشگاه است و این مهم از رهگذر ارتقاء، توسعه و تعمیق فعالیت های پژوهشی، آموزشی، برگزاری دوره های آموزشی کارشناسی ارشد با هدف آماده سازی آموزش پذیران برای ورود به دوره ی دکترا در رشته های فرهنگ و ارتباطات دینی و تربیت دینی، محقق خواهد شد.

به منظور ایجاد تمرکز در امور تحقیقاتی و پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی و انسجام و هماهنگی هر چه بیشتر و نیز ایجاد محیطی علمی برای استادان، پژوهشگران و دانش پژو هان و استفاده از ظرفیت ها و امکانات حوزه ها و دانشگاه ها و دیگر مراکز علمی و تحقیقی کشور و انجام مبادلات علمی با مراکز فرهنگی و علمی داخل و خارج کشور به همراه افزون شدن انتظارات اقشار تحصیل کرده برای شناخت و آشنایی هر چه بیشتر معارف دینی و پیچیده شدن راه های تهاجم فرهنگی دشمن و تخصصی تر شدن موضوع تبلیغ، پژوهشکده تبلیغ و مطالعات اسلامی باقرالعلوم علیه السلام با رویکردی حوزوی- دانشگاهی در سال 1367 تأسیس شده تا بتواند پاسخگوی نیازهای سازمان تبلیغات اسلامی در موارد مذکور بوده باشد.

” (سایت پژوهشکده باقرالعلوم: معرفی پژوهشکده") بخش عمده بودجه سالانه این مرکز صرف برگزاری سلسله نشستهای گوناگون و تولید نرم افزارهای دینی می گردد که از جمله نشستهایی که این مرکز بدان پرداخته نشست بررسی مشکلات هجرت طلاب (در این سلسله نشستها مشکلات گوناگونی که طلاب مختلفی که جهت اشاعه فرهنگ تشیع دولتی به نقاط مختلف ایران فرستاده شده اند بررسی گشته و در نتیجه آن گزارشهای مختلف برای افزایش رفاه این طلاب که مجبور به یک دوره زندگی در مناطق عقب مانده ایران می گردند حاضر و به مراجع ذیربط ارسال گردیده است)، سلسله نشستهای آموزشی حجاب و عفاف، سلسله نشست های تخصصی ماهواره و تربیت با رویکرد آگاهی بخشی و نشست شریان های بصیرت بوده است.

دیگر موسسات وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی:از دیگر موسسات زیر نظر سازمان تبلیغات اسلامی که دارای اساسنامه و ماهیت حقوقی غیردولتی می باشند اما سالانه مبالغ مختلف را از بودجه دولتی به عنوان کمک دریافت می کنند می توان به “ستاد احیا امر به معروف و نهی از منکر” (این ستاد متفاوت از ستاد امر به معروف و نهی از منکر که زیر نظر ائمه جمعه فعالیت می کند می باشد) با بودجه سالانه 240.

000 میلیون ریال (معادل 24 میلیارد تومان) که وظایف اصلی آن “ارتباط مستمر با مقام عظمای ولایت و کسب نظر معظم له درباره ی موارد ذیربط، تبیین موارد معروف که لازم است در ترویج آن فعالیتهای لازم صورت پذیرد و تبیین موارد منکر و علل آن که لازم است جامعه را از آن بر حذر داشت.

” () و سایت فرهنگی تبیان با بودجه سالانه 12.

000 میلیون ریال (معادل 1 میلیارد و 200 میلیون تومان) اشاره کرد و در یک جمع بندی کلی این موسسات که دارای مجوز فعالیت از سازمان تبلیغات اسلامی می باشند در بودجه سال 1396 هجری شمسی مبلغ 452.

350 میلیون ریال (معادل 45 میلیارد و 235 میلیون تومان) کمک دریافت کرده اند که این کمکها صرف گسترش فرهنگ پانفارسیستی مبتنی بر تشیع سیاسی و ایدئولوژی حاکم بر بیت رهبری جمهوری اسلامی ایران گشته است.

کمک به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم: یکی دیگر از مواردی که در جدول شماره 17 متن لایحه بوددجه سال 1396 به عنوان کمک به نهادهای غیردولتی گنجانده شده است کمک به دانشگاه باقرالعلوم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مرکز موضوع شناسی احکام فقهی تحت نظارت دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بوده است.

بنا به ارقام مندرج در دجدول مرکز موضوع شناسی احکام فقهی در بودجه سال 1396 رقمی برابر با 19.

500 میلیون ریال (معادل یک میلیارد و 950 میلیون تومان) کمک دریافت کرده است.

سایت این مرکز در بخش درباره موسسه هدف اصلی از تاسیس این مرکز را چنین بیان کرده است: “هدف اصلی از تأسیس چنین مرکزی، بعد از تحقیق در موضوعات مختلف فقهی آموزش طلاب، دانشجویان و عموم علاقه مندان و همچنین اطلاع رسانی درست به مراجع معظم تقلید، عالمان و محققان و مراکز پژوهشی و مکلّفان است” () اولویت های پژوهشی این مرکز نیز در یک از اطلاعیه های آن چنین بیان گردیده است: “تعیین مصادیق پرندگان جهان از نظر حلیت و حرمت، تعیین مصادیق آبزیان دریای خلیج فارس و عمان از نظر حلیت و حرمت، موضوع شناسی استفتائات مراجع معظم تقلید، ذبح مجاز و غیر مجاز، تعیین مصادیق چهارپایان ایران از نظر حلیت و حرمت، تعیین مصادیق خوردنی ها و نوشیدنی های حلال و حرام، بررسی مصادیق و شرایط ذبح با ابزار های جدید و مفهوم شناسی استحاله ، استهلاک و انقلاب و بررسی مصادیق مستحدثه آنها” () در کنار این مبلغ اختصاص داده شده به مرکز موضوع شناسی احکام فقهی مبلغ 11.

550 میلیون ریال (معادل یک میلیارد و 150 میلیون تومان) برای دانشگاه باقرالعلوم و 11.

550 میلیون ریال (معادل یک میلیارد و 150 میلیون تومان) برای پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی اختصاص داده شده است که جمعا کمک به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم 42.

600 میلیون ریال (معادل 4 میلیارد و 260 میلیون تومان) بوده است.

مراکز صدور تشیع سیاسی با محوریت مهدویت: بنا به اظهارنظر کارشناسان گوناگون شاکله ی اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران که از سوی سپاه پاسداران اداره می گردد صدور تشیع سیاسی با محوریت مهدویت در راستای گسترش فرهنگ فارسی است.

نهادهای گوناگون فعال در جمهوری اسلامی ایران که دارای امکانات گسترده مالی می باشند اقدام به تاسیس مراکز گوناگون در راستای این هدف نموده اند و بخش اعظم فعالیتهای فرهنگی سپاه، بسیج، دانشگاهها و مراکز گوناگون دولتی مرتبط با امور فرهنگی همچون وزارت ارشاد اسلامی، فرهنگستان زبان فارسی و بنیاد سعدی در این راستا انجام می پذیرد.

مطالعه جدول شماره 17 در متن لایجه بودجه 1396 بیانگر آن است که در میان انجمنهای غیردولتی که دارای ردیف بودجه می باشند انجمنهای مختلفی حضور دارند که با محوریت صدور تشیع و مهدویت فعالیت می کنند.

بنا به ارقام موجود در جدول شماره 17 بنیاد فرهنگی مهدی موعود که دارای دفاتر گوناگون در اقصی نقاط ایران است و مدیرعاملی آن را حجت الاسلام دکتر متوسل برعهده دارد و حیطه فعالیت آن انتشار نشریه، کتاب، محصولات فرهنگی و برگزاری نشستهای گوناگون در خصوص مسئله مهدویت و تلاش برای ظهور هرچه سریعتر امام زمان می باشد 11.

550 میلیون ریال (معادل 1 میلیارد و 150 میلیون تومان)، مجمع عالی حکمت اسلامی که سایت رسمی آن این مجمع را بدین گونه معرفی می نماید: “با توجه به ضرورت گسترش و ارتقاء فعالیت های علمی درعرصه علوم عقلی اسلامی در حوزه علمیه وسایر مراکز پژوهشی و آموزشی مجمع عالی حکمت اسلامی که از این پس در این اساسنامه مجمع عالی نامیده می شود، تشکیل می گردد.

در این اساسنامه علوم عقلی اسلامی شامل ؛ فلسفه ، کلام ، عرفان ، منطق ، فلسفه های مضاف ودانشهای وابسته است .

مجمع عالی از تاریخ ثبت ، مؤسّسه ای غیرانتفاعی است که با تأکید ولی امر مسلمین حضرت آیه الله خامنه ای مدّظلّه العالی و تحت اشراف اساطین حکمت و فلسفه اسلامی (حضرات آیات ؛ جوادی آملی ،سبحانی و مصباح یزدی) تشکیل گردیده است .

مجمع عالی از تاریخ ثبت ، دارای شخصیت حقوقی مستقل و وابستگی به سازمان ها ونهادهای دولتی و غیردولتی ندارد.

این مجمع تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته و پاسخ گوی عملکرد خود می باشد.

” () 10.

000 میلیون ریال (معادل 1 میلیارد تومان) دارای ردیف بودجه در بودجه دولتی سال 1396 هجری شمسی بوده اند.

اتحادیه جهانی آشوریان و اقلیت های دینی: تنها نهاد غیردینی و غیرفارسی که به عنوان انجمن غیردولتی بین المللی به مرکزیت ایران فعالیت می کند و دارای ردیف بودجه دولتی در جدول شماره 17 بوده است اتحادیه جهانی آشوریان است که مبلغ 12.

475 میلیون ریال (معادل 1 میلیارد و 247 میلیون تومان) بودجه را به عنوان کمک برای فعالیتهای خود در سال 1396 هجری شمسی دریافت کرده است.

اتحادیه جهانی آشوری ها یک سازمان فراگیر بین المللی در منطقه ی خاورمیانه است که در سال 1968 میلادی با هدف حمایت از آشوری های جهان تاسیس شد، این سازمان در سال 1991 میلادی عضو سازمان ملت ها و اقلیت های غیررسمی گردید.

اعضای این اتحادیه از بخش های مختلف فدراسیون های آشوری و کشورهای آشوری نشین در سراسر جهان نظیر ایران، سوریه، عراق و لبنان تشکیل شده است.

در بیست و پنجمین کنگره اتحادیه جهانی آشوری ها ازتاریخ 13 تا 17 شهریور 1387 در شهر یونکشوپینگ سوئد برگزارشد، یوناتن بت کلیا به عنوان دبیرکل این اتحادیه برگزیده شد.

هدف این اتحادیه تاسیس کشور باستانی آشوریان به مرکزیت سرزمینهای مجاور رود دجله می باشد.

در کنار کمک به این اتحادیه مبلغ 43.

425 میلیون ریال (معادل 4 میلیارد و 342 میلیون تومان) نیز با عنوان اقلیتهای دینی در جدول شماره 17 گنجانده شده است که صرف کمک به انجمنهای فعال در زمینه فرهنگ ارامنه، کلیمیان، زرتشتیان و دیگر اقلیتهای دینی ساکن در ایران در سال 1396 هجری شمسی خواهد شد.

آیا کمک مالی به چارچوبهای فکری فوق تنها مختص بدین موارد بوده است؟ مطالعه ماهیت فعالیت انجمنهای غیردولتی فوق که امکان دریافت کمک مالی از بودجه دولتی داشته اند بیانگر آن است که قریب به اتفاق این انجمنها نهادهای غیردولتی هستند که با محوریت صدور تشیع، مهدویت و فرهنگ فارسی فعالیت می نمایند و تنها نهاد غیردولتی که خارج از این چارچوب امکان دریافت کمک مالی یافته است اتحادیه جهانی آشوریان و نهادهایی که در خصوص اقلیتهای دینی در ایران فعالیت می نمایند بوده است.

نگاه به جدول شماره 7 متن بودجه سال 1396 با عنوان “خلاصه بودجه دستگاههای اصلی و زیرمجموعه در سال 1396” نشانگر آن است که علاوه بر موارد فوق الذکر و در کنار فعالیت نهادهای ایدئولوژیک وابسته به سپاه پاسداران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران که مشی صدور تشیع با هدف گسترش فرهنگ فارسی را تعقیب می نمایند نهادهایی دیگری نیز که با اهداف فوق فعالیت می نمایند دارای ردیف بودجه می باشند که از میان این نهادها می توان به فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بودجه 171.

010 میلیون ریال (معادل 17 میلیارد و 101 میلیون تومان)، بنیاد ایران شناسی با بودجه 82.

000 میلیون ریال (معادل 8 میلیارد و 200 میلیون تومان)، فرهنگستان هنر ایران با بودجه 129.

070 میلیون ریال (معادل 12 میلیارد و 907 میلیون تومان)، بنیاد حفظ آثار و ارزشهای دفاع مقدس با بودجه 831.

067 میلیون ریال (معادل 83 میلیارد و 106 میلیون تومان)، بنیاد دانشنامه نگاری با بودجه 60.

747 میلیون ریال (معادل 6 میلیارد و 74 میلیون تومان)، پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با بودجه 59.

200 میلیون ریال (معادل 5 میلیارد و 920 میلیون تومان)، موسسه حکمت و فلسفه ایران با بودجه 106.

616 میلیون ریال (معادل 10 میلیارد و 661 میلیون تومان)، مرکز حفظ میراث فرهنگی ناملموس در آسیای میانه و غربی با بودجه 17.

500 میلیون ریال (معادل 1 میلیارد و 750 میلیون تومان)، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با بودجه 320.

000 میلیون ریال (معادل 32 میلیارد تومان)، مجمع جهانی اهل بیت با بودجه 410.

000 میلیون ریال (معادل 41 میلیارد تومان)، بنیاد سعدی با بودجه 106.

000 میلیون ریال (معادل 10 میلیارد و 600 میلیون تومان)، مؤسسه نشر آثار امام با بودجه769.

893 میلیون ریال (معادل 76 میلیارد و 989 میلیون تومان)، مرکز خدمات حوزه های علمیه با بودجه 7.

083.

000 میلیون ریال (معادل 708میلیارد و 300 میلیون تومان)، کتابخانه آیت الله مرعشی با بودجه 68.

800 میلیون ریال (معادل 6 میلیارد و 880 میلیون تومان)، موسسه آموزشی-پژوهشی امام با بودجه 230.

000 میلیون ریال (معادل 23 میلیارد تومان)، بنیاد دایره المعارف اسلامی با بودجه 80.

825 میلیون ریال (معادل 8 میلیارد و 82 میلیون تومان)، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بودجه 116.

000 میلیون ریال (معادل 11 میلیارد و 600 میلیون تومان)، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی با بودجه 135.

600 میلیون ریال (معادل 13 میلیارد و 560 میلیون تومان)، موسسه دایره المعارف فقه اسلامی با بودجه 49.

100 میلیون ریال (معادل 4 میلیارد و 910 میلیون تومان) و مرکز الگوی اسلامی-ایرانی با بودجه 70.

500 میلیون ریال (معادل 7 میلیارد و 500 میلیون تومان) اشاره کرد.

این حجم گسترده صرف بودجه دولتی که هیگونه کاربرد عینی در سطح رفاه، معیارهای جهانی فرهنگی و توزیع عادلانه توجه به فرهنگهای گوناگون در ایران ندارد باعث اعتراض حتی برخی از مقامات رسمی شده است که غلامعلی حداد عادل به عنوان رییس فرهنگستان زبان فارسی و بنیاد سعدی در اعتراضی که به بودجه بنیاد سعدی شده بود چنین پاسخ داده بود: “آنهایی که اسم بنیاد سعدی را می آوردند و انتقاد می کردند فکر می کردند که بنیاد سعدی موسسه ای برای شناخت سعدی است و سعدی پژوهی می کند؛ نمی دانستند که وظیفه بنیاد سعدی آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان است.

اگر این را می دانستند آن انتقاد را نمی کردند.

هفت میلیارد که هیچ 70 میلیارد هم اگر ما برای آموزش زبان فارسی در جهان بگذاریم کم است.

هرجا زبان فارسی وجود داشته باشد و تکلم شود ایران آنجا حضور دارد.

” (خبرگزاری تسنیم: کشور در سال آینده برای گسترش زبان فارسی چقدر هزینه می کند؟") چه میزان بودجه برای نیازهای حیاتی ایران در نظر گرفته شده است؟ موسسه آینده بان وابسته به مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری ایران در گزارشی که با عنوان “) بررسی ماهیت صد چالش اساسی موجود در ایران نشانگر آن است که این چالش ها بر دو نوع ساختاری و روبنایی می باشند.

چنانکه مواردی همچون فساد ساختار اقتصادی، بیکاری، فساد سیستمی، فقرونابرابری، رکود اقتصادی، ناکارایی نظام قضایی، بحران بانکها، قضاوت افکار عمومی درباره عملکرد حاکمیت، چالشهای قومی، قطبی شدن جامعه، ناامیدی درباره آینده و موارد مشابه چالشهایی هستند که مرتبط با ناکارآمدی و ناکارایی وجودی جمهوری اسلامی ایران بوده و امکان رفع مشکل در شرایط کنونی و بدون تغییرات بنیادین در سیستم حاکمیتی ایران وجود ندارد.

اما در مقابل این موارد مواردی نیز به عنوان چالش مطرح گشته اند که پتانسیل لازم برای رفع چالش با مدیریت مناسب و تخصص محور را دارا هستند.

چنانکه چالشهایی همچون بحران تامین آب، بحران ریزگردها، پیامدهای بحران آب، بی توجهی به پایداری زیست محیطی، فساد و تقلب علمی و بحران کنش جمعی در حوزه محیط زیست از جمله این موارد هستند.

مطالعه متن لایحه بودجه سال 1396 هجری شمسی نشانگر آن است که دولت هیچگونه تمهیدی در این خصوص نیاندیشیده و علیرغم آنکه آگاه به وضعیت بحرانی این موارد قابل حل و بحرانی می باشد بدون آنکه بودجه ای برای آن در نظر بگیرد ترجیح داده است که بودجه دولتی را به موارد نه تنها غیرضروری بلکه بدون هیچگونه کارایی مثبت قابل مشاهده در سطح زندگی مردم صرف نماید.

این عملکرد دولت و صرف بخش قابل توجه بودجه به سازمانهای فرهنگی تحت مدیریت اصولگرایان تندرو، بیت رهبری و سپاه پاسداران سبب گشته است که مواردی همچون بحران ریزگردها و چالشهای محیط زیستی همچون خشک شدن دریاچه اورمیه بی نصیب از توجه حکومتی بماند.

این بی توجهی به حدی بوده است که برخی از مسئولین نیز به انتقاد از عدم تخصیص بودجه برای موارد حیاتی پرداخته اند.

بنا به خبر مندرج در خبرگزاری مهر که به نقل از سایت خانه ملت (سایت رسمی مجلس شواری اسلامی جمهوری اسلامی ایران) منتشر شده است جلیل مختار نماینده مردم آبادان در مجلس به انتقاد از عدم تخصیص بودجه برای بحران ریزگردها در سال 1396 پرداخته و خبرگزاری مهر این انتقاد را چنین انعکاس داده است: “به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری مهر به نقل از خانه ملت، جلیل مختار در خصوص اعتبارات استان خوزستان در بودجه 96، با بیان اینکه منابعی برای ریزگردها و آلودگی هوای استان خوزستان تاکنون درنظر گرفته نشده است، افزود: متاسفانه بودجه پیشنهادی دولت برای استان خوزستان برای سال96 نسبت به سال های گذشته 15 درصد کاهش یافته است.

” () نتیجه گیری بودجه ی دولتی یک کشور عینی ترین سند در نحوه توزیع درآمدهای ملی محسوب می شود.

بررسی چگونگی نحوه توزیع این درآمدها بیانگر رویکرد مسئولین دولتی در قبال موارد مختلف ملی محسوب شده و نشانگر توزیع عادلانه و یا غیرعادلانه درآمدهای کشوری است.

مطالعه بودجه سال 1396 هجری شمسی بیانگر آن است که علیرغم آنکه ایران از بحرانهای مختلفی که به مسئله ی مرگ و زندگی در مناطق گوناگون تبدیل شده است دست به گریبان است بخش قابل توجهی از بودجه صرف مواردی می گردد که نه تنها هیچگونه کارایی در افزایش سطح رفاه، بهبود معیشت مردم، نگاه عادلانه به مسئله تنوع فرهنگی ندارد بلکه در مواردی به مصرف می رسد که باعث عمیقتر شدن بحرانها از طریق صدور تشیع سیاسی، ایدئولوژی مهدویت و گسترش فرهنگ فارسی با رویکرد پان فارسیستی می گردد.

نکته قابل توجه در کمک به نهادهای فعال با رویکرد فوق غیردولتی بودن آنهاست.

انجمنهای غیردولتی در کشورهای گوناگون تنها از طریق ارائه طرح و پروژه به نهادهای ذیربط امکان دریافت کمک دولتی را پیدا می کنند اما در بودجه جمهوری اسلامی بیش از چهل انجمن غیردولتی موجود می باشد که دارای ردیف بودجه دولتی است و در قیاس با این مورد مواردی همچون خشک شدن دریاچه اورمیه و بحران ریزگردها از هرگونه ردیف بودجه دولتی محروم مانده اند.

این در حالی است که نهادهایی که در حوزه های مداحی، سطح رفاه طلبه های حوزه های علمیه، تولید واژگان فارسی و گسترش زبان فارسی در جهان و بنیادهای بین المللی مبتنی بر صدور تشیع سیاسی فعال هستند دارای بودجه رسمی دولتی می باشند که میزان آن به میلیاردها تومان می رسد و میزان این بودجه ها به صورت رسمی منتشر گشته است.

سلیم خورشیدی- کارشناس مرکز مطالعاتی تبریز http://tebaren.

org/fa/?p=621
کلید واژه ها: دولت - جمهوری اسلامی - ایران - جامعه - جمهوری - اسلامی - بودجه - مدنی - امنیت - آزادی - سیاسی - میزان - فرهنگ - قدرتمند - اجتماعی - وابستگی - انتقال - فرهنگی - تغذیه - جوامع - نظامی - هزینه - حمایت - کشوری - رفتار - مردم - مالی

آخرین اخبار سرویس:
بهداشت در سالن های کشتی از نگاه عضو کمیسیون علمی اتحادیه جهانی

وقتی «افسانه بایگان» خیال پیر شدن ندارد! / عکس

تشکیل وزارت بازرگانی در شرایط حاضر، تکرار دور باطل است

سبحانی نیا: در شرایط جنگ اقتصادی، نظارت بر قانون بودجه ضرورت بیشتری دارد

ظریف وارد پایتخت نیکاراگوئه شد

تصاویری از نفتکش انگلیسی توقیف شده

علت بحران گفتمانی در جریان اصلاحات چیست؟ / گفتگو، گمشده اصلی فرهنگ سیاسی ایران/دسته بندی اصلاح طلبان در سرمقاله رسالت

یک حقوقدان: ایران می تواند پرونده تخلف نفتکش انگلیسی را به دادگاه ارجاع دهد

بدعهدی صدام پس از پذیرش قطعنامه 598

نایب رییس کمیسیون حقوقی مجلس بی قانونی را از قانون بد بهتر می داند

دعوت به همکاری کارشناس و نماینده فروش بیمه در قم

دوره آموزشی-تشکیلاتی فردای انقلاب برگزار شد

دوتابعیتی ها اجازه کاندیداتوری در انتخابات مجلس را ندارند

چرا زرد خوان شده ایم؟

تضییع حقوق زنان ایرانی برای امنیت و سود غرب!

«آزاده صمدی» به دنبال شروع زندگی جدید؟!

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: واردات برنج در فصل برداشتِ این محصول ممنوع شود

تصاویر| وزرای نفت بعد از انقلاب در کنار هم

عربستان هم در قضیه توقیف کشتی انگلیسی نخود آش شد!

عناوین روزنامه های سیاسی 31 تیر 98/ حال خوش ایرانی از خفت انگلیسی +تصاویر

پرچم ایران بر فراز نفتکش انگلیسی+عکس

پرچم ایران بر فراز کشتی انگلیسی

پاناما تخلف کشتی ریاح را تایید کرد

اولین تصاویر از داخل نفتکش توقیف شده انگلیسی

استخدام جوشکار CO2 آشنا به اصول آهنگری در تهران

استخدام طراح و نقشه کش صنعتی در یک شرکت خصوصی

صف کشی موافقان و مخالفان عارف

کنترل خرج و برج؛ نظارتی که گروگان گیری تعبیر می شود

ترامپ: 4 زن نماینده کنگره باید از آمریکا عذرخواهی کنند

امید به ارتقای زیرساخت های فرهنگی

پاناما: کشتی توقیف شده توسط ایران در حال قاچاق سوخت بود

درخواست 90 انجمن محیط زیستی برای دادرسی منصفانه پرونده فعالان محیط زیست

دوتابعیتی ها اجازه کاندیداتوری در انتخابات را ندارند

هم آموز در الکامپ؛ آموزش مجازی مدیریت، کسب و کار و مهارت های فردی

تصویری ماهواره ای از نفتکش انگلیسی در بندرعباس

عکس جالب بازیگر زن بی حاشیه

نمازهای جمعه به سمت جوان گرایی حرکت کنند

کنایه نماینده مشهد به روحانی

ظریف: در حال حاضر جنگ در جریان است

استخدام محتوا نویس سایت خانم با تایپ سریع در البرز

استخدام کارشناس شبکه های اجتماعی خانم در البرز

گفتگو با ناخدای اجرایی ابر آروان در الکامپ 98 [تماشا کنید]

آبه شینزو مدعی پیروزی حزبش در انتخابات پارلمانی ژاپن شد

تلویزیون من و تو برای شجریان دست به دعا بلند کرد

افتتاحیه بیست و چهارمین دوره «طرح ولایت»

یادواره های شهدا مورد بهره برداری انتخاباتی قرار نگیرد

مکارم شیرازی: مسئولین مشهد و آستان قدس رضوی مظاهر فقر و فساد را به حداقل برسانند

استخدام شاطر سنتی کار و ماشینی کار در البرز

شرایط دریافت «حق ازدواج» تامین اجتماعی

رییس دادگاه قاتلان علیرضا شیرمحمدعلی مصاحبه منسوب به خود را تکذیب کرد

مسابقات ملی مناظره دانشجویان؛ مکمل کرسی های آزاداندیشی

تقوامداری در فضای مجازی مستلزم ارتقای سواد رسانه است

پیام لاریجانی به آیت الله حسین مظاهری

«الهه حصاری» و چهره ای پُرازغم/ عکس

شورای نگهبان مصلحت سنجی ندارد/ برابری دیه زن و مرد ایراد شرعی دارد

روایت امیرعبداللهیان از غرق شدن آل خلیفه

نشست کمیسیون مشترک برجام ظرف روز های آینده برگزار می شود

احضار کودک آزار آبدانی به دادسرا

تصاویر/ نشست تبیین طرح های تحولی حوزه های علمیه با حضور اساتید سطوح عالی و خارج حوزه

دیدار 4 وزیر سابق نفت با زنگنه

ساکنان باستی هیلز مالیات هم می دهند؟

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | دوشنبه 31 تیر 98

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | دوشنبه 31 تیر 98

عملکرد پوری حسینی، دژپسند را به مجلس کشاند

ریابکوف از تشکیل کمیسیون مشترک برجام تا چند روز آینده خبر داد

آقای زنگنه! چرا از اجرای قانون بودجه 97 استنکاف می کنید؟

بررسی جایگاه مجلس خبرگان رهبری در قانون اساسی

وزیر صنعت: دومینوی تعطیلی کارخانه ها متوقف شد

خطرات غیرقابل باور عمل های زیبایی

تاجزاده هم تایید شود انتخابات پرشور نخواهدشد

انتخابات پارلمانی به کام آبه شینزو

ضارب کودک آبدانی به دادستانی احضار شد

پایان مهلت ثبت نام انتخابات انجمن های شورایاری شهر تهران

کارگاه مکالمات تلفنی تجاری - اداری

لاریجانی: شرایط کشور برای تولید سخت شده است نه دلالی

برنامه دونفره احدی نژاد و ترامپ برای اداره دنیا!

باز هم تیراندازی در قلب پایتخت، این بار میدان فردوسی بهم ریخت

سر بی پیکری که به امام حسین(ع) سلام داد

رییس جمهور شهرداران کشور را ملزم به مقاوم سازی بنا های تاریخی کرد

گرم شدن همسر سرد مزاج با پیشنوازی اصولی

انگلیس می خواهد ایران را تحریم کند؟ / واکنش بعیدی نژاد را بخوانید

ترامپ احساس می کند در مورد ایران به بن بست خورده؛ تلویحا می گوید برجامِ اوباما آنقدر هم بد نیست / چرا در مورد تهران، مواضع متناقضی از کاخ سفید شنیده می شود؟

12 کتاب از دبیرخانه کنگره شهدای دانشجو رونمایی شد

برخی هزینه های سنگین مجلس عوام ایران

کدام شهید مدافع حرم هیچ وقت «التماس دعا» نمی گفت

رییس کمیته قضایی مجلس آمریکا: گزاش مولر نشان می دهد ترامپ مرتکب جرم شده است

بیشتر مجلسی ها با تاسیس وزارت بازرگانی مخالفند

پاناما: کشتی ریاح در حال قاچاق سوخت بود

توزیع داخلی سازی 10 میلیارد دلار قطعات وارداتی بین شرکت های قطعه ساز

احادیثی از ائمه معصوم (ع) درباره آینده نگری

دعای حرز امام جواد(ع)

10 توصیه به سالمندان کم شنوا

پاناما: کشتی ریاح در حال قاچاق سوخت بود

پاناما تایید کرد: کشتی «ریاح» در حال قاچاق سوخت بوده است

فال روزانه دوشنبه 31 تیر 1398

المصطفی در تربیت نیروهای ارزشمند و انقلابی موفق عمل کرده است

قدمی محکم در راستای درمان الزایمر در ایران + جزییات

استفاده از توان فناوران و دانشمندان در تولید قطعات خودرو

تشییع پیکر شهید دوران دفاع مقدس حسین ادیبان

31 تیر، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک

کدام نهادهای غیردولتی به چه میزان دارای ردیف بودجه دولتی در ایران می باشند؟ (تحلیل آماری-مقایسه ای)

کدام نهادهای غیردولتی به چه میزان دارای ردیف بودجه دولتی در ایران می باشند؟ (تحلیل آماری-مقایسه ای)