مطالب مرتبط:
گوترش: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است
ظریف: وظیفه اعضای برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است/ اروپا در موضعی نیست که از ما انتقاد کند
وظیفه اعضای برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است
ظریف: تنها راه حفظ برجام عادی سازی روابط اقتصادی ایران است
ظریف: برای حفظ برجام تنها راه، عادی سازی روابط اقتصادی با ایران است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 تیر 1398 ساعت 20:132019-06-26سياسي

گوترش: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است


دبیرکل سازمان ملل متحد بار دیگر با تاکید بر اینکه همه دولت های عضو این سازمان از اجرای برجام پشتیبانی کنند، گفت: لغو تحریم ها و عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران، - بخش مهمی از برجام است.

رزماری دیکارلو معاون سیاسی آنتونیو گوترش روز چهارشنبه در نشست شورای امنیت که به منظور بررسی چگونگی اجرای قطعنامه 2231 مربوط به توافق هسته ای ایران برگزار شد، به نیابت از دبیرکل این گزارش را قرائت کرد.

در بخش ابتدایی گزارش دبیرکل به تاریخچه برجام پرداخته شده و افزوده است: در تاریخ 16 ژانویه 2016، پس از اتمام اقدامات خاص جمهوری اسلامی ایران (مشخص شده در برجام) که توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شد، یک دهه تحریم های سازمان ملل متحد و همچنین تحریم های چند جانبه و ملی مربوط به برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران مطابق با این برنامه لغو شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: به موجب قطعنامه 2231 (2015)، کشورهای عضو و بازیگران منطقه ای و بین المللی در حمایت از قطعنامه و برجام بسیج شدند که به طور گسترده ای پایه ای برای صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی و دستاورد بزرگی در منع گسترش سلاح های اتمی و گفت و گو و دیپلماسی محسوب می شود.

**تاسف از خروج آمریکا از برجام گوترش دراین بیانیه با تاکید بر اینکه ضروری است این تلاش های دیپلماتیک و دستاوردهای سخت به دست آمده آن حفظ و تکمیل شود ، اضافه کرد: در این راستا، متاسفم که ایالات متحده به دنبال خروج از برجام در 8 ماه می 2018 تصمیم گرفته که معافیت مربوط به خرید نفت از جمهوری اسلامی ایران را تمدید نکند و به پروژه های منع گسترش سلاح اتمی در چارچوب برجام را به طول کامل معافیت ندهد.

وی تصریح کرد: این اقدام خلاف اهداف ترسیم شده در برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

این اقدامات ممکن است همچنین مانع توانایی جمهوری اسلامی ایران در اجرای مقررات خاص این برنامه و قطعنامه شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین نگرانی خود را از نامه 23 ماه می نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد و نامه 11 ژوئن فدراسیون روسیه به وی و شورای امنیت اعلام کرد.

گوترش ادامه داد: من از اعلامیه 8 می 2019 جمهوری اسلامی ایران متاسفم که خود را به رعایت محدودیت نگهداری ذخایر اورانیوم غنی شده و ذخایر آب سنگین در مرحله فعلی متعهد نمی داند و همچنین تعلیق محدودیت های غنی سازی اورانیوم و اقدامات مربوط به مدرن سازی راکتور آب سنگین اراک را افزایش خواهد داد، اگر دیگر طرف های برجام ظرف 60 روز، خواسته های آن را به خصوص در زمینه های بانکی و نفت، برآورده نکنند.

وی اضافه کرد: اعتقاد راسخ من این است که چنین اقداماتی منافع طرف ها را در بر نداشته و ممکن است به حفظ برجام و منافع اقتصادی ملموس مردم ایران کمک نکند.

**15 بار تایید اجرای تعهدات ایران دبیرکل سازمان ملل متحد با اشاره به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای آژانس بین المللی انرژی اتمی، خاطرنشان کرد: همانگونه که تا کنون آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید کرده جمهوری اسلامی ایران با وجود چالش های قابل توجه پیش رو، همچنان تعهدات هسته ای خود را ادامه داده است و مشوق آن هستم که تداوم یابد.

گوترش اظهار کرد: از ژانویه 2016 تاکنون، آژانس بین المللی انرژی اتمی، 15 بار گزارش داده که جمهوری اسلامی ایران به تعهدات مربوط به مسایل هسته ای تحت برجام پایبند بوده است.

وی همچنین به بیانیه کمیسیون مشترک هم اشاره کرد و گفت: از بیانیه رییس کمیته مشترک پس از جلسه 6 مارس 2019 استقبال می کنم که اذعان کرد در کنار اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران تحت این برنامه، لغو تحریم ها و عادی سازی تجارت و روابط اقتصادی بخش مهمی از برجام است.

**ضرورت منافع ملموس اقتصادی برای مردم ایران دبیرکل سازمان ملل متحد افزود: من همچنین درک عمیق خود را از ضرورت و نیاز به نتایج ملموس بیان شده در بیانیه اعضای برجام در زمینه روابط تجاری و اقتصادی به اشتراک می گذارم.

گوترش ادامه داد: من آنها را برای حفاظت از آزادی فعالان اقتصادیشان در پیگیری تجارت مشروع با جمهوری اسلامی ایران در تطابق کامل با قطعنامه 2231 و دیگر ابتکاراتشان در حمایت از تجارت و روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران تشویق می کنم.

آنها باید به عنوان یک اولویت در نظر گرفته شوند.

وی تصریح کرد: رساندن منافع اقتصادی ملموس به مردم ایران به منظور تداوم برجام، از سوی همه طرف ها مساله اساسی است.

تداوم اجرای برنامه جامع اقدام مشترک و قطعنامه 2231 با حمایت گسترده جامعه بین المللی محقق می شود.

دبیرکل سازمان ملل متحد از همه دولت های عضو سازمان ملل متحد خواست با طرف های این توافق به صورت موثر در حفاظت از آن همکاری کنند که شامل ایجاد شرایط لازم برای فعالان اقتصادی آنها به منظور تجارت با جمهوری اسلامی ایران مطابق این قطعنامه می شود.

گوترش افزود: همچنین از همه دولت های عضو می خواهم از لفاظی ها و اقدامات تحریک آمیز که ممکن است تاثیر منفی بر ثبات منطقه داشته باشد، اجتناب کنند.

**ضمیمه ب قطعنامه دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه با تاکید بر اینکه برجام تنها بخشی از قطعنامه 2231 است، به موضوعات دیگر به خصوص ضمائم آن اشاره کرد و گفت: حمایت اعضای برجام و سایر اعضای سازمان ملل متحد با نگرانی هایی از فعالیت های ایران در ارتباط با ضمیمه ب قطعنامه همراه است.

من بار دیگر جمهوری اسلامی ایران را تشویق می کنم که به دقت با در نظر گرفتن این مسایل، این نگرانی ها را مورد توجه قرار دهد.

گوترش همچنین به 2 پیشنهاد کانال خرید که به شورای امنیت ارائه شده اشاره کرد و افزود: من از تایید اعضای کمیسیون مشترک برجام در ششم ماه مارس 2019 مبنی بر آمادگی کانال مالی به منظور نقل و انتقال کالاهای خاص، تکنولوژی و خدمات مربوط به جمهوری اسلامی ایران استقبال می کنم.

این کانال یک فرایند شفاف و اعتمادساز در این نقل و انتقالات است تا اطمینان حاصل شود که بر اساس قطعنامه 2231 و مقررات و اهداف برجام عمل می شود.

وی ادامه داد: بار دیگر همه دولت ها و بخش های خصوصی را به پشتیبانی و بهره برداری کامل از این کانال تشویق می کنم.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین به اعلامیه سوم ماه می 2019 آمریکا درباره تحریم همکاری برای فعالیت های هسته ای ایران اشاره کرد و گفت: طبق اعلام آمریکا، ممکن است انتقال اورانیوم غنی شده به ازای دریافت اورانیوم طبیعی یا کمک به گسترش نیروگاه هسته ای بوشهر فراتر از راکتور موجود، در معرض تحریم قرار گیرد اما باید توجه داشت که معافیت های مندرج در بند 2 پیوست قطعنامه به منظور انتقال اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها و فناوری مورد نیاز برای فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده است.

گوترش با تاکید بر اینکه گزارشی دال بر عرضه، فروش یا انتقال اقلام، مواد، تجهیزات، کالاها یا فناوری هسته ای با کاربری دوگانه درباره ایران دریافت نکرده است که برخلاف بند 2 پیوست قطعنامه باشد، گفت: در مورد انتقال دو کالایی که قبلاً مورد توجه شورای امنیت قرار گرفته بود، مقامات کارخانجات دولت ها و دولت دوم صادر کننده به دبیرخانه اطلاع دادند که هیچ نشانه ای از اقدامات ناسازگار با قطعنامه 2231 (2015) نیافته اند.

وی در بخش دیگری از گزارش خود به مساله سلاح های یمن از جمله موشک زمین به هوا پرداخت و افزود: در طی دوره گزارش دهی بر اساس بررسی های به عمل آمده، برخی قطعات به جای مانده از موشک ها و پهپادها از ایران هستند اما هیچ نشانه ای ندارد که آنها پس از 16 ژانویه 2016 منتقل شده باشند.

دبیرکل سازمان ملل متحد در ادامه این گزارش به اظهارات یحیی سینوار از اعضای ارشد جنبش مقاومت حماس مبنی بر حمایت ایران از حماس و جهاد اسلامی فلسطین، اشاره کرد و گفت: هرگونه انتقال تسلیحات پس از 16 ژانویه 2016 مغایر شروط پیوست ب قطعنامه 2231 محسوب خواهد شد.

گوترش درباره سفرهای سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هم اظهار کرد: از زمان گزارش قبلی، سرلشکر سلیمانی به رغم تحریم ها همچنان به سفر ادامه می دهد و به نظر می رسد یکی دیگر از افراد لیست تحت نظارت قطعنامه 2231 (2015) هم در طول دوره این گزارش، سفرهای خارجی داشته است.

وی افزود: به عنوان نمونه، فقدان شناسه های مربوطه ممکن است مانع از اجرای ممنوعیت مسافرت شده باشد.

برای اطمینان از اجرای مناسب آن و نیز مقررات توقیف دارایی ها، توصیه می کنم شورای امنیت، لیست را به صورت مناسب بررسی و به روز کند.


کلید واژه ها: سازمان ملل متحد - جمهوری اسلامی - سازمان ملل - دبیرکل سازمان ملل - ایران - نامه - جمهوری - اسلامی - شورای امنیت - بین المللی - آژانس بین المللی انرژی اتمی - شورای امنیت سازمان ملل متحد - شورای امنیت سازمان ملل - امنیت - برنامه - غنی سازی اورانیوم - شورای - تحریم - دستاورد - برنامه هسته ای - هسته ای - توافق هسته ای - معافیت - ایالات متحده - لغو تحریم ها - برنامه هسته - منطقه - روابط - تاریخ - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
نکات کلیدی برای کنترل هیجانات

حال و روز پریشان «الهام چرخنده» /عکس

نمای نزدیک از چشم عقاب/ عکس

وینگر 10 میلیاردی در سپیدرود!

اگر دولت های عضو جنبش عدم تعهد در صفی واحد قرار نگیرند، همه بازنده خواهیم بود

پیشبرد برنامه های فرهنگی به صورت دستوری به نتایج موفقی نمی رسد

درخواست دادستان کل کشور از مسئولان قضایی نیجریه برای انتقال «شیخ زکزاکی» به ایران

دیدار و گفتگوی ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا

آخرین بار کشتی انگلیسی کجا سیگنال مکانیابی فرستاد؟

سه داستان کوتاه، زیبا و آموزنده

متن های زیبا برای تبریک تولد

اعمال دیکتاتوری دولتی در کاهش بودجه صدا و سیما/اقدام عهد قاجاری دولت امید و اعتدال/بودجه انقلاب سند منگوله دار برخی افراد نیست

شهرداری الکترونیک گامی در جهت تسهیل روند اداری

تدوین بودجه سال 99 بدون نفت

ذبح شرعی و تفاوت آن با ذبح غیر شرعی

استخدام مشاور املاک آقا در املاک سعادت نوین در شهر بندر عباس

آیا شما شوهر خوبی هستید؟ (تست)

تزیین کشک و بادمجان

آقای بازیگر تکذیب کرد/ این عکس متعلق به پسرِ من نیست!

مهریه یا شروط ضمن عقد، کدام بهتر است؟

دومین نشست بریتانیا درباره توقیف نفتکش این کشور در تنگه هرمز

1400 مورد مراجعه به پزشک متخصص در درمان گاه های مدینه

نفتکش در برابر نفتکش ایران به وعده خود عمل کرد

بیمه بیکاری به کدام کارگران تعلق نمی گیرد ؟

معاون اول رییس جمهور سه شنبه به استان البرز سفر می کند

گزارش تصویری:مراسم ختم حجت الاسلام والمسلمین حائری در دفتر آیت الله سیستانی

مالک کشتی انگلیسی برای ملاقات با خدمه کشتی درخواست می دهد

2 گروگان با تلاش رزمندگان قرارگاه قدس جنوب شرق سپاه آزاد شدند

900هزار مسکن طی امسال و سال آینده ایجاد و تکمیل می شود

انتقاد نماینده تهران از واکنش ها به اظهارات سیدمحمد خاتمی در مورد ضرورت مشارکت در انتخابات

جوانان جسارت بیشتری در تصمیم گیری ها دارند سخنان رهبری دولت را دلگرم کرد

استخدام حسابدار آقا یا خانم به صوت تمام وقت در تهران

استخدام مهندس IT در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام نیروی تولید محتوا در شرکت نبض و درمان در تهران

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر مهندسی-کرمانشاه

استخدام ماشینکار در شرکت مدیران توان اندیشه کوشا در تهران

لحظات عملیات ایران و توقیف نفتکش انگلیسی

افکار نظامی و پادگانی نباید وارد انتخابات شوند

رئالیسم شجاعانه آیت الله خامنه ای در «جنگ اراده ها»

فال روزانه یکشنبه 30 تیر 1398

ماجرای ماندن سعیدمعروف و سعید رضایی در آمریکا چه بود؟

هانت: دوشنبه واکنش به اقدام ایران را به پارلمان ارائه می دهیم

لحظه عملیات ایران و توقیف نفتکش انگلیسی

جوانان جسارت بیشتری در تصمیم گیری ها دارند/ سخنان رهبری دولت را دلگرم کرد

نسخه آیت الله علوی بروجردی برای رونق تولید/ کمبودها در بخش های مختلف، به نگاه مردم به دین لطمه می زند

جهانگیری: پیشبرد دستوری برنامه های فرهنگی به نتایج موفقی نمی رسد

علیرضا دبیر: برای تسویه حساب های شخصی نیامده ام

نظام مدیریت وقف و امور خیریه در آلمان

ظریف: دولت آمریکا درصدد است توافق هسته ای را به ورطه شکست بکشاند

نسخه آیت الله علوی بروجردی برای رونق تولید کمبودها در بخش های مختلف، به نگاه مردم به دین لطمه می زند

فرهنگ دفاع مقدس به عنوان الگو به جوانان مسلمان جهان معرفی شود

استمرار حاشیه ها و بلاتکلیفی در پارلمان شهری بهشهر

شیوه های تبلیغ پذیرش طلاب جدید در حوزه خواهران یزد بررسی شد

دولت وارد فاز اجرایی تشکیل وزارت بازرگانی شد

توسعه دسترسی شهروندان به فضاهای عمومی

تامین 10 مطالبه شهروندان از سوی مدیریت شهری قم

طرح تعیین 14 سکه به عنوان مهریه رد شد

آخرین وضعیت سامانه ثبت اموال مسؤولان اعلام شد

تاکید جهانگیری درباره اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور: به دنبال کار دستوری نیستیم

علیرضا دبیر: برای تسویه حساب های شخصی نیامده ام

تکذیب ضرب و شتم یک روحانی به خاطر امر به معروف در البرز

ایزنی ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا در مورد آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی

پادکست:اخبار روز شفقنا؛ شنبه 29 تیرماه 1398

قدم آخر وزارتخانه شدن سازمان میراث فرهنگی

دولت، سوار بر قطار استارت آپ ها ‎

خبرهای خوب رییس ستاد فرمان امام(ره) برای مردم مسجدسلیمان

روابط عمومی ذوب آهن اصفهان تندیس زرین سرآمدی کسب کرد

باید گفت وگوها با ایران ادامه پیدا کند

رایزنی ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا

استخدام تعدادی راننده جهت کار در آژانس آرمان در همدان

آیا آزاده صمدی مجددا ازدواج کرده است؟!

دوره آموزشی خبر، یادداشت و جوابیه نویسی برای روابط عمومی ها

آماده کردن تقاضا از ایران برای دیدار با خدمه کشتی انگلیسی توقیف شده

آتش سوزی در سفارت آمریکا در لیبی

کودک آزاری و همسر آزاری در صدر خشونت های خانگی

دست در دست هم برای محله ای آباد

مراسم تکریم و معارفه فرمانده انتظامی میاندورود

عقب نشینی نرم ترامپ

«آیت الله جنتی» چگونه تایید صلاحیت می شود؟/روحانی: اجاره بها 30 درصد افزایش یافته که عددی امیدوار کننده است

ثبت نام دوره های بلند مدت دفتر تبلیغات اسلامی خوزستان، آغاز شد

طلاب کرمانشاه به دیدار جانباز 75 درصد رفتند+ عکس

دیدار ظریف با معاون اول مادورو در کاراکاس

زمان و مکان تشییع پیکر شهید مدافع حرم «ابوالفضل سرابی» در کرمانشاه اعلام شد

کلیپ تمسخرآمیز آذری جهرمی در مورد ترامپ

سومین نشست خبری استاندار اردبیل بعد از 10 ماه برگزارشد

استخدام نیروی خدمات آقا جهت هتل آپارتمان ایوان – مشهد

جهانگیری: پیشبرد دستوری برنامه های فرهنگی به نتایج موفقی نمی رسد

ایران در تعامل با دنیاست

پیشبرد برنامه های فرهنگی به صورت دستوری به نتایج موفقی نمی رسد

اگر دولت های عضو جنبش عدم تعهد در صفی واحد قرار نگیرند، همه بازنده خواهیم بود

دیدار ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا

جهانگیری: استفاده از نظرات نخبگان در روزآمدسازی نقشه مهندسی فرهنگی کشور ضروری است

مجلس؛ مقصر بخش از فرار مالیاتی

چه اقداماتی در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام شده است؟

ظریف با معاون اول رییس جمهور ونزوئلا دیدار و گفت وگو کرد

نظامی ارشد آمریکا: توقیف نفت کش انگلیسی پاسخ متقابل و قابل پیش بینی ایران بود

آزاد سازی بیش از 15 کیلومتر ساحل دریا در چالوس

جهانگیری: پیشبرد برنامه های فرهنگی به صورت دستوری به نتایج موفقی نمی رسد

بودجه سال 99 بدون نفت تدوین می شود

رمزگشایی از نقش آقای ش در پرونده جنجالی بانک سرمایه

گوترش: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است

گوترش: عادی سازی روابط تجاری با ایران بخش مهم برجام است