مطالب مرتبط:
کاسبی پرستارنماها در بیمارستان ها
کاسبی پرستارنماها در بیمارستان ها
کاسبی کثیف در بیمارستان سینا!
کاسبی پرستار نماها در بیمارستان ها
سقف ویزیت بیمارستان های دولتی در مناطق محروم حذف می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 تیر 1398 ساعت 18:412019-06-26پزشكي

کاسبی پرستارنماها در بیمارستان ها


- سلامت نیوز: ماجرای ربوده شدن نوزاد تازه متولد شده از بیمارستان نگرانی هایی را در میان کاربران شبکه های اجتماعی ایجاد کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، روزنامه ایران نوشت: زن جوان با روپوش سفیدرنگی که به تن کرده با خونسردی وارد بخش نوزادان می شود، بدون اینکه کسی سر از کارش در بیاورد همه جا را ورانداز می کند و یکراست می رود به اتاقی که مادر زائو نوزادش را به تازگی به دنیا آورده است.

زن غریبه خودش را در نقش یک پرستار با تجربه جا می زند و به بهانه معاینه تخصصی، نوزاد را در آغوش می گیرد و بی سر وصدا از بخش خارج می شود و مثل تیری که از چله کمان رها شده بیمارستان را ترک می کند.

این یک سناریوی تکراری نوزادربایی از بیمارستان هاست! شاید برخی تصور کنند این پاراگراف بخشی از یک فیلمنامه باشد ولی چنین نیست.

این تصور یا بهتر است بگویم دغدغه برخی از مادران جوان هنگام زایمان در بیمارستان های شلوغ است.

باید به ربوده شدن نوزاد یک روزه ای به نام آراد اشاره کنم که خبر ربوده شدنش از بیمارستانی در شهریار در رسانه ها و خبرگزاری های رسمی منتشر شد.

پلیس آگاهی در تشریح جزییات این نوزادربایی گفت که آراد تنها 18 ساعت بعد از به دنیا آمدنش از سوی زن جوانی که لباس سفید پرستاری به تن داشته ربوده شده است!با آنکه نزدیک به سه هفته از این نوزادربایی از بخش نوزادان بیمارستان می گذرد اما بنا به دستور دادستان جزییات تکمیلی این پرونده همچنان فاش نشده است.

اما این پایان یک اتفاق نیست و ماجرای ربوده شدن نوزاد تازه متولد شده از بیمارستان نگرانی هایی را در میان کاربران شبکه های اجتماعی ایجاد کرده و به سوژه ای مورد بحث تبدیل شده است.

برخی از کاربران شبکه های مجازی، کادر بیمارستان و بی توجهی نگهبان ها را علت وقوع چنین اتفاقاتی می دانند و البته در مقابل عده ای نیز نقص قوانین فرزندخواندگی و سختگیری های بیش از اندازه در اعطای فرزند به زوج های نابارور را انگیزه نوزادربایی عنوان می کنند.

مرور اخبار مربوط به سرقت نوزادان در سال های گذشته نشان می دهد شبکه های مافیای فروش نوزادان با سوءاستفاده از نیاز زوج های جوان نابارور به داشتن فرزند و معضلات ناشی از مسائل اجتماعی همچون فقر و اعتیاد دست به سرقت نوزادان از بیمارستان ها می زنند.

در این گزارش سعی شده دلایل و انگیزه های مختلف در بروز چنین حادثه هایی واکاوی شود و به ضعف یا نقش بیمارستان ها در پیشگیری از سرقت نوزادان هم اشاره خواهد شد.

نوزادرباها چگونه عمل می کنند؟پیش از پاسخ دادن به این سؤال، باید پرسش دیگری را طرح کنم و اینکه آیا لباس پرستارها واقعاً سفید است؟ جواب این سؤال آن قدرها هم راحت نیست؛ چرا که در برخی بیمارستان ها روپوش پرستاران سفید است، برخی سبز، بعضی جاها سرمه ای و بیمارستان های خصوصی هم، لباس و رنگ دیگری طراحی می کنند و باید گفت لباس متحدالشکلی در این رابطه وجود ندارد.

شاید یکی از خلأهای امنیتی برای ورود نوزادرباها همین موضوع باشد.

در پرونده ربوده شدن نوزاد یک روزه بررسی ها حاکی از این است که رباینده با روپوش سفید و در نقش پرستار وارد بخش نوزادان شده است.

در پرونده مشابهی که سال گذشته در یکی از بیمارستان های همدان رخ داد، زن جوانی که به دلیل ناتوانی در بچه دار شدن با پوشیدن لباس پرستاری وارد بخش نوزادان می شود و خود را به یکی از اتاق ها می رساند و نوزادی را از مادرش به بهانه اینکه مشکل بینایی دارد و برای معاینه باید پیش پزشک متخصص ببرد، می رباید.

محمد شریفی مقدم ، دبیر کل خانه پرستاری در مصاحبه با ایران در این باره می گوید: نوزادرباها سناریوهای مختلفی را برای دزدی طراحی می کنند برای مثال برای اینکه بخواهند وارد بیمارستان شوند روپوش سفید به تن می کنند؛ همانطور که سارقان منازل با لباس پستچی، مأمور برق و گاز به در خانه ها مراجعه و نقشه خود را عملی می کنند.

شریفی مقدم در پاسخ به این سؤال که سارقان چگونه می توانند با پوشیدن لباس پرستاری وارد بخش نوزادان شوند، عنوان می کند: واقعیت این است که در مراکز درمانی تعداد پرستار به نسبت بیمار کم است و این کمبود در بخش نوزادان شدت بیشتری دارد.

هم اینک در بخش نوزادان به ازای هر 25 نوزاد یا بیمار دو پرستار خدمت ارائه می کنند به عبارتی از ساعت 5 صبح تا 11 شب در یک بخش با 25 تا 30 تخت نوزاد دو پرستار مشغول به کار است و از 11 شب تا 5 صبح این تعداد نوزاد توسط یک پرستار مراقبت می شوند.

در واقع در ساعاتی که شیفت ها تغییر می کند 25 نوزاد به دست یک پرستار سپرده می شود.

او با اشاره به اینکه استاندارد نسبت پرستار به بیمار در ایران یک دوم حداقل استاندارد جهانی است در ادامه می افزاید: در کشورهای اروپایی در بخش تخت های ویژه به ازای هر بیمار یک پرستار وجود دارد و در بخش نوزادان به ازای هر 2 تا 3 نوزاد یک پرستار مسئول مراقبت و رسیدگی به نوزادان است.

در ایران به ازای 7 نوزاد یک پرستار وجود دارد در شیفت شب این عدد برای هر 25 نوزاد یک پرستار است در شرایطی که تعداد پرستار کم است پر واضح است که با چنین مشکلاتی روبه رو می شویم.

پرستار شیفت همزمان با مراقبت از نوزادان کارهایی غیر از وظایفش انجام می دهد.

آنها شرح حال مادر و نوزاد را ثبت و داروهای بیماران را وارد سیستم بیمارستان می کنند، دستورالعمل های پزشک را وارد پرونده بیمار می کنند.

همین کارها موجب می شود آنها از کار اصلی که مراقبت از نوزاد است غافل شوند.

در واقع تعداد پرستاران نسبت به بیماران در حدی نیست که مردم مراقبت ایمن بگیرند.

اگر طبق استاندارد هر پرستار از 4 نوزاد مراقبت کند نظارت ها هم دقیق می شود.

بنابراین دلیل اصلی ربوده شدن نوزادان از بخش های نوزاد کمبود کادر پرستاری است.

اگرچه سیستم نظارت بر بیماران را مدیریت بیمارستان اعمال می کند اما در هر حال چاره افزایش نظارت ها و مراقبت از بیماران اضافه شدن کادر پرستاری به بخش های بیمارستانی است.

دزدی در لباس پرستارییکی از مشکلاتی که کادر بیمارستان ها به آن اشاره می کنند نبود لباس فرم متحدالشکل کادر درمانی است.

اگر گذرتان به بیمارستان های سطح شهر بیفتد حتماً خواهید دید هر بیمارستان و حتی هر بخش هر بیمارستان برای پرستاران خود یک نوع لباس تعریف کرده و در بسیاری از مراکز نمی توان پزشک، پرستار، کمک پرستار و نیروهای خدمه را از هم شناسایی کرد.

با این حال کادر بیمارستان و پرستارها معمولاً پیش از آنکه وارد بخش شوند لباس رسمی خود را می پوشند، لیبل می زنند و سپس ساعت حضور خود را ثبت می کنند.

سارقان بیمارستانی معمولاً در ساعت ملاقات با پوشیدن لباس پرستاری وارد بخش می شوند و از خلأهای قابل پیشگیری سوءاستفاده می کنند.

یکی از سوپروایزرهای بخش داخلی بیمارستانی در مرکز تهران مثال های متعددی از پرستارنماها می زند: چند سال پیش مردی با پوشیدن لباس پرستاری وارد بخش ها می شد و خودش را بازرس بیمه جا می زد و از بیماران اخاذی می کرد که در نهایت از سوی سوپروایزر بخش شناسایی شد.

سارقان بیمارستانی معمولاً وسایل گرانقیمت و تجهیزات پزشکی را از بیمارستان می دزدند، شیرهای توالت ها را بازمی کنند، سی دی های آموزشی شرکت های معروف را کپی رایت می کنند و می فروشند اما اینها هیچ یک به گوش کسی نمی رسد.

نمی توان هم تقصیرها را گردن واحد نگهبانی بیمارستان انداخت آنها که دزدیاب ندارند.

قطعاً دزدی که با لباس پرستاری وارد بخش می شود موقع خروج از بیمارستان پوشش خودش را تغییر می دهد.

شریفی مقدم درباره برنامه متحدالشکل شدن لباس پرستاری از سوی معاونت پرستاری وزارت بهداشت این گونه توضیح می دهد: از 10 سال پیش نظام پرستاری و معاونت پرستاری وزارت بهداشت جلسات مختلفی را به منظور متحدالشکل کردن لباس های پرستارها برگزار می کنند و هنوز نتیجه ای در پی نداشته است.

یونیفرم پرستارها در بیمارستان های مختلف متفاوت است برخی رنگ سرمه ای، عده ای لباس سفید و در بخش های ویژه لباس سبز و آبی می پوشند.

به گفته او، بیماران به مسائل حقوقی شان آگاه نیستند، در بخش های بستری پرستار موظف است بیمار را نسبت به حقوقش آشنا کند.

برای مثال به محض اینکه بیمار وارد بخش می شود سرپرستار باید پرستارش را به او معرفی کند.

شریفی مقدم با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه علت استخدام نکردن کادر پرستاری را مربوط به بودجه می داند، می گوید: در کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان به ازای هر 1000 نفر جمعیت 5 پرستار ارائه خدمت می کنند در کشور ما به ازای هر 1000 نفر جمعیت 1.

6 نیروی پرستار وجود دارد که نتیجه آن چنین اتفاقاتی است.

در بخش نوزادان نیز به ازای 25 تا 30 بیمار دو پرستار فعالیت می کند.

در یک کلام کمبود کادر پرستاری جان و سلامت مردم را نشانه گرفته است.

انگشت اتهام در بروز چنین حوادثی متوجه بیمارستان به خصوص مأموران حراست و پرستاران بخش می شود.

زیبا ایلخانی که بتازگی نوزادش را در یکی از بیمارستان های دولتی به دنیا آورده است درباره احساس امنیت در بیمارستان چنین می گوید: نمی دانم چرا موضوع نوزاد دزدی سال گذشته همدان یکدفعه توی سرم آمد و ذهنم را بدجور مشغول کرد.

مدام ترس داشتم نکند بچه مرا بدزدند.

هر بار که پرستاری به اتاقم می آمد بچه را دو دستی می گرفتم از ترس.

پیش خودم می گفتم نکند دزدی باشد در لباس پرستاری و می خواهد به هر بهانه ای بچه ام را بدزدد.

این اصلاً حس خوبی نیست و باور کنید در شلوغی بیمارستان و مخصوصاً بخش نوزادان که شلوغ ترین بخش است این اتفاق قابل تصور است.

من هنوز نمی دانم آنهایی که لباس سفید می پوشند با لباس سرمه ای ها و لباس کرم رنگ ها چه تفاوتی دارند از بس که لباس ها متفاوت است.

از دکتر مریم حضرتی ، معاونت پرستاری وزارت بهداشت نیز هم درباره این ناهماهنگی می پرسم.

بیمارستان حراست و نگهبانی دارد.

بنابراین سرقت در هر لباسی که باشد مسئول آن، حراست بیمارستان است.

حضرتی این را هم می گوید: مگر هر کسی در بیمارستان لباس سفید بپوشد پرستار است؟ چرا وقتی یک آدم خلافکار با لباس سفید وارد بیمارستان می شود می گوییم در نقش پرستار وارد بیمارستان شده؟ یونیفرم پرستارها مشخص است اگرچه متحدالشکل نیستند و ما این ایراد را می پذیریم اما با این همه پرستار موظف است خودش را به بیمار معرفی کند و بیمار به کسی جز پرستارش اجازه ندهد وارد حیطه مراقبت شود.

او درباره لباس پرستاری هم عنوان می کند: در دنیا هر بیمارستانی لباس مخصوصی را برای پرستارهایش طراحی می کند ما در معاونت پرستاری به لباس واحدی در این زمینه نرسیدیم طبق دستورالعمل پرسنل بیمارستان ها انواع لباس ها با رنگ های مختلف می پوشند اما نکته حائز اهمیت آن است که تگ مخصوص اسم و مشخصات باید در معرض دید مردم باشد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت معتقد است که سرقت از بیمارستان ها به کمبود کادر پرستاری ربطی ندارد اما قطعاً کمبود پرستار خطاهای دارویی، پزشکی و حوادث را بالا می برد.

به گفته او، بزودی جذب 9 هزار پرستار، تکنیسین اتاق عمل و بیهوشی در بیمارستان های کشور محقق می شود.

دکتر حضرتی در پاسخ به اینکه چه خلأ قانونی موجب می شود که سارقان خودشان را پرستار معرفی کنند، می گوید: خلأ قانونی نداریم ما به همه بیمارستان ها ابلاغ کردیم که پرستارها باید اسم و مشخصاتشان را از طریق تگ های مخصوص روی لباسشان نصب کنند.

آنها با کارت های شناسایی معتبر دارای نشان مهر بیمارستان وارد بخش می شوند.

علاوه بر این در مراقبت موردی هر بیمار یک پرستار مشخص دارد که اول هر شیفت باید خودش را به بیمار معرفی کند.

همچنین اسم پرستار باید همراه اسم پزشک بالای تخت بیمارستان نوشته شود تا همانطور که بیمار پزشکش را می شناسد پرستار و سرپرستار را هم بشناسد.

انگیزه نوزادرباهایک مقام مسئول در وزارت بهداشت درباره ربوده شدن نوزاد یک روزه در بیمارستان شهریار مدعی است که اختلافات خانوادگی دلیل اصلی این ربایش است.

این ادعا هنوز از سوی پلیس و مقامات قضایی تأیید یا رد نشده است ولی بررسی پرونده های گذشته نشان می دهد یکی از دلایل اصلی ربودن نوزادان از بیمارستان ناباروری زنان و مردان است.

معمولاً زنانی که به این دلیل در رنج و عذاب هستند و از طرفی با مشکل سرپرستی از کودکان تحت حمایت بهزیستی روبه رو هستند چاره ای پیدا نمی کنند که دست به خطرناک ترین و بی رحمانه ترین اقدام بزنند و نوزادی از بیمارستان بربایند.

البته در این بین کسانی هم هستند که برای فروش نوزادان به افرادی که بچه دار نمی شوند یا اینکه نوزادان را به افراد دیگری که قصد سوءاستفاده از نوزادان برای تکدی گری و استفاده ابزاری از آنها را دارند، دست به سرقت می زنند.

دکتر حمید گورابی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان، درباره این موضوع عنوان می کند: سختگیری های مربوط به قوانین فرزندخواندگی، زوجین نابارور را ناامید می کند بنابراین آنها برای اینکه صاحب فرزند شوند به روش های دیگری متوسل می شوند.

برای مثال با خانواده های پرجمعیت مذاکره می کنند که یکی از فرزندان شان را به آنها واگذار کند.

گاهی افراد خلافکار نوزادان دزدی را به این زوج ها واگذار می کنند؛ بدون آنکه مطلع باشند بچه ای که می خرند از کجا آمده است.

بنابراین اگر بهزیستی قوانین فرزندخواندگی را تسهیل کند زوجین نابارور سراغ روش های غیر قانونی نمی روند.

بررسی ها نشان می دهد آمار ناباروری در ایران نسبت به میانگین جهانی آن تفاوت چندانی ندارد.

بطور کلی حدود 10 الی 15 درصد زوج های جوان دچار مشکل باروری اند و در ایران میزان ناباروری نسبت به میزان آمار سازمان بهداشت جهانی کمی بیشتر یعنی حدود 20 درصد است.

البته تحقیقاتی هم در نقاط مختلف کشور انجام شده که بر خلاف تصور محققان آمار ناباروری در برخی استان ها بالا و برخی مناطق پایین تر گزارش شده است.

نتایج تحقیقات مربوط به وضعیت ناباروری در ایران نشان می دهد 30 تا 40 درصد مردان ایرانی نابارور هستند و 50 درصد زنان مشکل باروری دارند.

البته 10 الی 15 درصد از زن و شوهرها هر دو نمی توانند بچه دار شوند.

اینها همان گروهی از زوج ها هستند که معمولاً از درمان های نوین باروری پاسخ مثبت نمی گیرند و حتی بررسی های پزشکی نیز نمی تواند علت ناباروری 10 درصد زوجین را شناسایی کند.

به گفته دکتر گورابی آمارها حاکی از آن است که میزان موفقیت استفاده زوجین از روش های کمک باروری 30 تا 40 درصد است و این عدد در مورد زنان بالای 37 و 44 سال و بیمارانی که پیش آگهی خوبی ندارند صدق نمی کند.

برای مثال پزشک از طریق بیوپسی اسپرم (سلول جنسی مردانه) و تخمک (سلول جنسی زنانه) را برمی دارد اما بعد از بررسی های آزمایشگاهی مشخص می شود اسپرم یا تخمک بالغ نیست بنابراین مردان و زنانی که اسپرم و تخمک بالغ ندارند شانس خوبی برای نتیجه گیری ندارند.

این گروه از افراد اولین اقدامی که انجام می دهند اهدای جنین یا تخمک است هر اندازه هم به این زوجین توصیه کنیم از بهزیستی فرزند خوانده بگیرند، نمی پذیرند؛ چرا که بویژه زنان ترجیح می دهند به هر قیمتی که شده حاملگی را تجربه کنند.

واکنش ها به نوزاد ربایی در شبکه های اجتماعی ربوده شدن نوزادی از بیمارستان شهریار نخستین و آخرین بچه دزدی نخواهد بود ولی چرا باید یک دزد به راحتی وارد بیمارستان شود؟ یعنی کسی نیست بگوید خانم یا آقا شما چه کسی هستید که لباس فرم کادر بیمارستانی به تن دارید؟ این اظهار نظر یکی از کاربران توییتر در رابطه با دزدیده شدن آراد است.

یکی دیگر از کاربران به نام ندا در این باره نوشته: من فکر می کردم دزدیدن نوزاد از بیمارستان فقط توی فیلم هاست مگه میشه به این راحتی با یک روپوش سفید رفت بیمارستان و بچه توی بغل اومد بیرون؟ کاربر دیگر هم که خود را امین معرفی کرده به نوزادربایی سال گذشته در همدان اشاره کرده که چرا سیستم امنیتی بیمارستان ها آن قدر ضعیف است که شاهد دزدی های گوناگون مثل سرقت تجهیزات پزشکی، پرونده بیماران، سرقت دارو و حتی سرقت نوزادان هستیم!کاربری هم نوشته: مادری که با صد آرزو آمده بیمارستان و بچه اش را به دنیا آورده چطور می تواند با غم ربوده شدن نوزادش زنده بماند؟ مسئولان بیمارستان چطور می توانند این مادر را درک کنند؟ کاربران دیگر هم نظرات مشابهی داشتند ولی آنچه از سوی عمده کاربران شبکه های اجتماعی مطرح است ضعف امنیتی بیمارستان هاست که دغدغه بسیاری از مردم است.

بیش از سه هفته از ربوده شدن آراد می گذرد و هنوز هیچ خبری از پیدا شدن او در دست نیست.

پلیس همه سعی و تلاش خود را برای بازگردانده شدن این نوزاد به آغوش خانواده اش می کند ولی در حال حاضر نتیجه ای در پی نداشته است.

معلوم نیست این نوزاد در آغوش چه کسی است، کسی که او را به عنوان مادر خود خوانده در آغوش کشیده یا.

سرنوشت نوزادان ربوده شدهچه سرنوشتی در انتظار نوزادان ربوده شده است؟ نگاه خوشبینانه به این اتفاق این است که نوزاد وارد خانه ای می شود که پدر و مادر تحمیلی از وی به بهترین شکل مراقبت کرده و او از بهترین امکانات برخوردار خواهد شد.

دقیقاً مثل فیلم های سینمایی که دست کم چندین بار دیده ایم و در نهایت پدر و مادر خوانده وقتی نوزاد به سن جوانی می رسد حقیقت را بیان می کنند و… اما نگاه تلخی هم وجود دارد که از نوزاد به عنوان یک ابزار برای درآمدزایی استفاده می شود.

باندهای تکدی گری، کودکان کار و… نمونه هایی هستند از این دغدغه ها.

لیلا ارشد، مددکار اجتماعی و مدیر عامل خانه خورشید درباره سرنوشت بچه هایی که بعد از به دنیا آمدن ربوده می شوند، چنین می گوید: واقعیت تلخ و عجیبی است که به دلیل برخی نقایص در سیستم بهداشت و درمان فردی با پوشش پرستاری وارد بخش و اتاق نوزادان شود.

تجربه نشان می دهد کسانی که اقدام به بچه دزدی می کنند انگیزه های متفاوتی دارند از کسانی که بچه را وارد چرخه خرید و فروش مواد مخدر می کنند تا در بهترین و خوشبینانه ترین حالت زوجین نابارور بچه را می دزدند.

ما شاهد مواردی بودیم که بچه های دزدی را نقص عضو می کنند تا مسیر مناسبی برای جابه جایی مواد مخدر و کار خلاف باشد به اعتقاد باندهای کودک ربا بچه معلول شرایط را برای عمل خلاف ایمن می کند.

او با اشاره به آسیب های روانی که بچه دزدی به والدین نوزاد می زند، عنوان می کند: حتی اگر شرایط بچه هایی که دزدیده می شوند خوب باشد انسان همیشه دنبال این است که بداند ریشه اش چه بوده بنابراین سیستم بهداشت و درمان باید آن قدر امن و سالم باشد که این اتفاق تکرار نشود که دزد به راحتی وارد شده و بچه را ببرد.

ارشد به نکته دیگری هم اشاره می کند: بچه هایی که از طریق صیغه ثبت نشده بدنیا می آیند معمولاً بیشتر در معرض آسیب های اینچنینی هستند این بچه ها به راحتی از سوی کسی که ادعا می کند پدر بچه است از بیمارستان خارج می شوند.

هر چند مجلس شورای اسلامی صیغه ثبت نشده را تصویب کرده و از نظر شرعی هم درست است اما آیا راهکار قانونی هم ارائه داده اند که بیمارستان ها جهت پیشگیری از سرقت این نوزادان از سوی افراد متخلف چه اقدامی انجام دهند؟
کلید واژه ها: بیمارستان - نوزاد - نوزادان - شبکه های اجتماعی - پرستار - اجتماعی - شبکه - جوان - فرزند - زوج های نابارور - روزنامه ایران - سفید - انگیزه - سرقت - هایی - داشتن فرزند - گزارش - سوءاستفاده - سلامت - بیمارستانی - لباس - خبرگزاری - مادر - پرستاری - دادستان - پیشگیری - روزنامه - شهریار - زایمان - اعتیاد

آخرین اخبار سرویس:
آنچه در مورد گرمازدگی باید بدانیم

گرمازدگی کودکان؛ چه بنوشند و چه بپوشند؟

کمبود پزشک در برخی رشته ها را بررسی می کنیم

علائم کبد چرب را بشناسید؟/ همه چیز در مورد کبد چرب و درمان آن

آیا بلافاصله بعد از زایمان احتمال بارداری وجود دارد؟

نیازمند تربیت بیش از 100 هزار پرستار هستیم/ کمبود پزشک در برخی رشته ها را بررسی می کنیم

در فصل گرما غذای با طبع «گرم» نخورید | بهترین نوشیدنی تابستان چیست؟

روان درمانی وجودی چیست و فرایند در رواندرمانی وجودی کدامند؟

مواد غذایی مغذی که باعث افزایش تمرکز می شود

برای درمان سرفه گل گاو زبان مصرف کنید

چگونه یک ضدآفتاب مناسب انتخاب کنیم؟

سوزش سردل نشانه یک کمبود است

علت بی حسی و سوزن سوزن شدن دست ها چیست؟

میزان مفید مصرف کاکائو برای کودک چقدر است؟

فشار خون برای این افراد خطرناک تر است

چند توصیه برای مراقبت از کلیه ها

راههایی برای جلوگیری از رشد کلویید

انواع پنیر و خواص آن را بیشتر بشناسید!

اهمییت نقش مادر در تربیت فرزندان در خانواده

سس سفید (سس قارچ)

طرز تهیه بستنی چوبی پودینگی با روکش شکلاتی

مصرف این غذای خوشمزه کبد شما را از کار می اندازد

رژیم تغییر جنسیت جنین علمی نیست/هیچ سندیتی برای رژیم تغییر جنسیت وجود ندارد

فشار خون مناسب هر گروه سنی چقدر است؟

مهمترین ترکیبات غذایی سرطان زا و ضد سرطان را بشناسید

بیمارستان آراد تهران و گفتنی هایی که باید گفته شود

ازجوهر نمک استفاده نکنید

دلایل ایجاد بیماری های دستگاه تناسلی

طی عمل جراحی توده گردنی پس از 40 سال از گردن یک زن خارج شد

خدمات رسانی بسیج جامعه پزشکی در 29 روستای دیشموک

کمپ ترک اعتیاد اخوان

مصرف این غذای خوشمزه کبدتان را از کار می اندازد!

حمایت WHO از برنامه های سلامت محور در ایران

مادران چه تاثیری بر شکل گیری شخصیت فرزند دختر دارند؟

بیماری فلج معده چیست؟و چگونه رخ میدهد؟

سر کار رفتن مرد استرالیایی با شنا

حجامت یا اهدای خون، کدام بهتر است؟

4500 مراجعه به درمانگاه های مدینه منوره/ حال زائران ایرانی خوب است

قلب هنگام عطسه ایست می کند ؟؟

فال روزانه شنبه 29 تیر 98 + فال حافظ و فال روز تولد 98/4/29

شبکه های اجتماعی خطر افسردگی را در نوجوانان افزایش می دهند

با 7 راهکار گیاهی، از نیش حشرات مصون بمانید

بهترین غذاها برای سلامت قلب کدامند؟

مصرف این غذای خوشمزه کبد شما را از کار می اندازد!

پخت غذا با شعله کم در پیشگیری از آلزایمر موثر است

رژیم پاکسازی و سم زدایی کبد

آنچه باید در مورد سرطان سینه بدانید

از زندگی انسان ها در سیاره ای دیگر تا پیدا شدن راه درمان ایدز + فیلم

نکته بهداشتی: اسهال کودکان

مهمترین دلیل ایجاد تیرگی های پوستی

افتتاح مرکز توان بخشی بیماران روانی زن در آذرشهر

جشنواره شاتوت

مهم ترین عامل مرگ و میر در ایران

طرز تهیه سوپ جو و سوپ شیر

لوبیا پلو ؛ یک پلوی صد در صد ایرانی

اجرای طرح نسخه الکترونیکی در 30 درصد شهرها تا پایان سال

اردوی جهادی تخصصی دامپزشکی در مناطق محروم

آزمایش موفق در چین | نابودی کامل پشه های مرگبار در دو جزیره

اولین کنسرت پاپ غربی در عربستان برگزار شد

افزایش سرطان با نوشیدن روزانه یک لیوان نوشابه

خوشبختی های یک زن مطلقه!!!

خوشبختی های یک زن مطلقه!

غذای خوشمزه ای که کبد را از کار می اندازد

کم آبی با بدن ما چه می کند؟

از غذاهای مفید برای قلب تا ضرر مصرف قهوه با معده خالی

علل و راه های درمان خشکی لب

برای مبارزه با پیری چه غذاهایی بخوریم؟

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان منصوب شد

از غذاهای مفید برای قلب تا ضرر مصرف قهوه با معده خالی

کم آبی شدید موجب مرگ می شود

درصد بالایی از ایرانی ها درمعرض پیرچشمی هستند

نکته بهداشتی: استفاده درست از فراورده های ضد عفونی کننده دست

تازه نگه داشتن سبزیجات ؛ به همین راحتی

پوست مصنوعی که 1000 برابر سریع تر از پوست انسان

مصرف این غذای خوشمزه کبد شما را از کار می اندازد!

بهترین غذاها برای سلامت قلب کدامند؟

تکذیب خبر آلودگی آب شرب در خوزستان

ایران در رتبه 26 دنیا در اهدای عضو/ 25 هزار نفر در لیست انتظار

راهکارهای مقابله با گرمازدگی

خطرناک ترین زمان های سال برای سلامت قلب

خدمات الکترونیکی که چند دهه پیش مزیت بود امروز ضرورت است

بهترین غذاها برای سلامت قلب کدامند؟

سلامتی سفرهای تابستانی

از غذاهای مفید برای قلب تا ضرر مصرف قهوه با معده خالی

مصرف لبنیات در برخی خانوارها هفتگی یا ماهانه شده است

33 درصد از افراد مبتلا به بیماری های صعب العلاج دچار افسردگی می شوند

از غذاهای مفید برای قلب تا ضرر مصرف قهوه با معده خالی

ایران در رتبه 26 دنیا در اهدای عضو/ 25 هزار نفر در لیست انتظار

مسیر توزیع و مصرف دارو در کشور ردیابی می شود

بوتاکس خط اخم پیشانی: روشی سریع و موثر برای داشتن چهره ای جوانتر

دلایل ایجاد بیماریهای دستگاه تناسلی

چرا مراکز بهاران به بهزیستی واگذار می شود

با 7 راهکار گیاهی، از نیش حشرات مصون بمانید

کم آبی شدید بدن موجب مرگ می شود

«سکنجبین» بهترین نوشیدنی تابستان/ در فصل گرما غذای با طبع «گرم» نخورید

بارداری خانم ها؛ بایدها و نبایدها

رباتی که با نیروی ارتعاش حرکت می کند

یاری هم نوع با اهدا خون

تشدید نظارت بر استخرهای شنا در تابستان/ 3 استخر در بوشهر تعطیل شد

حرف های پسرترامپ،سوژه خنده ی کمدین معروف

کاسبی پرستارنماها در بیمارستان ها

کاسبی پرستارنماها در بیمارستان ها