مطالب مرتبط:
کاسبی پرستارنماها در بیمارستان ها
کاسبی کثیف در بیمارستان سینا!
کاسبی پرستار نماها در بیمارستان ها
سقف ویزیت بیمارستان های دولتی در مناطق محروم حذف می شود
38 درصد بیماران بیمارستان ها مبتلا به سوء تغذیه شدید هستند
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 تیر 1398 ساعت 16:332019-06-26پزشكي

کاسبی پرستارنماها در بیمارستان ها


ماجرای ربوده شدن نوزاد تازه متولد شده از بیمارستان نگرانی هایی را در میان کاربران شبکه های اجتماعی ایجاد کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، - سلامت نیوز: ماجرای ربوده شدن نوزاد تازه متولد شده از بیمارستان نگرانی هایی را در میان کاربران شبکه های اجتماعی ایجاد کرده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز، روزنامه ایران نوشت: زن جوان با روپوش سفیدرنگی که به تن کرده با خونسردی وارد بخش نوزادان می شود، بدون اینکه کسی سر از کارش در بیاورد همه جا را ورانداز می کند و یکراست می رود به اتاقی که مادر زائو نوزادش را به تازگی به دنیا آورده است.

زن غریبه خودش را در نقش یک پرستار با تجربه جا می زند و به بهانه معاینه تخصصی، نوزاد را در آغوش می گیرد و بی سر وصدا از بخش خارج می شود و مثل تیری که از چله کمان رها شده بیمارستان را ترک می کند.

این یک سناریوی تکراری نوزادربایی از بیمارستان هاست! شاید برخی تصور کنند این پاراگراف بخشی از یک فیلمنامه باشد ولی چنین نیست.

این تصور یا بهتر است بگویم دغدغه برخی از مادران جوان هنگام زایمان در بیمارستان های شلوغ است.

باید به ربوده شدن نوزاد یک روزه ای به نام آراد اشاره کنم که خبر ربوده شدنش از بیمارستانی در شهریار در رسانه ها و خبرگزاری های رسمی منتشر شد.

پلیس آگاهی در تشریح جزییات این نوزادربایی گفت که آراد تنها 18 ساعت بعد از به دنیا آمدنش از سوی زن جوانی که لباس سفید پرستاری به تن داشته ربوده شده است!با آنکه نزدیک به سه هفته از این نوزادربایی از بخش نوزادان بیمارستان می گذرد اما بنا به دستور دادستان جزییات تکمیلی این پرونده همچنان فاش نشده است.

اما این پایان یک اتفاق نیست و ماجرای ربوده شدن نوزاد تازه متولد شده از بیمارستان نگرانی هایی را در میان کاربران شبکه های اجتماعی ایجاد کرده و به سوژه ای مورد بحث تبدیل شده است.

برخی از کاربران شبکه های مجازی، کادر بیمارستان و بی توجهی نگهبان ها را علت وقوع چنین اتفاقاتی می دانند و البته در مقابل عده ای نیز نقص قوانین فرزندخواندگی و سختگیری های بیش از اندازه در اعطای فرزند به زوج های نابارور را انگیزه نوزادربایی عنوان می کنند.

مرور اخبار مربوط به سرقت نوزادان در سال های گذشته نشان می دهد شبکه های مافیای فروش نوزادان با سوءاستفاده از نیاز زوج های جوان نابارور به داشتن فرزند و معضلات ناشی از مسائل اجتماعی همچون فقر و اعتیاد دست به سرقت نوزادان از بیمارستان ها می زنند.

در این گزارش سعی شده دلایل و انگیزه های مختلف در بروز چنین حادثه هایی واکاوی شود و به ضعف یا نقش بیمارستان ها در پیشگیری از سرقت نوزادان هم اشاره خواهد شد.

نوزادرباها چگونه عمل می کنند؟پیش از پاسخ دادن به این سؤال، باید پرسش دیگری را طرح کنم و اینکه آیا لباس پرستارها واقعاً سفید است؟ جواب این سؤال آن قدرها هم راحت نیست؛ چرا که در برخی بیمارستان ها روپوش پرستاران سفید است، برخی سبز، بعضی جاها سرمه ای و بیمارستان های خصوصی هم، لباس و رنگ دیگری طراحی می کنند و باید گفت لباس متحدالشکلی در این رابطه وجود ندارد.

شاید یکی از خلأهای امنیتی برای ورود نوزادرباها همین موضوع باشد.

در پرونده ربوده شدن نوزاد یک روزه بررسی ها حاکی از این است که رباینده با روپوش سفید و در نقش پرستار وارد بخش نوزادان شده است.

در پرونده مشابهی که سال گذشته در یکی از بیمارستان های همدان رخ داد، زن جوانی که به دلیل ناتوانی در بچه دار شدن با پوشیدن لباس پرستاری وارد بخش نوزادان می شود و خود را به یکی از اتاق ها می رساند و نوزادی را از مادرش به بهانه اینکه مشکل بینایی دارد و برای معاینه باید پیش پزشک متخصص ببرد، می رباید.

محمد شریفی مقدم ، دبیر کل خانه پرستاری در مصاحبه با ایران در این باره می گوید: نوزادرباها سناریوهای مختلفی را برای دزدی طراحی می کنند برای مثال برای اینکه بخواهند وارد بیمارستان شوند روپوش سفید به تن می کنند؛ همانطور که سارقان منازل با لباس پستچی، مأمور برق و گاز به در خانه ها مراجعه و نقشه خود را عملی می کنند.

شریفی مقدم در پاسخ به این سؤال که سارقان چگونه می توانند با پوشیدن لباس پرستاری وارد بخش نوزادان شوند، عنوان می کند: واقعیت این است که در مراکز درمانی تعداد پرستار به نسبت بیمار کم است و این کمبود در بخش نوزادان شدت بیشتری دارد.

هم اینک در بخش نوزادان به ازای هر 25 نوزاد یا بیمار دو پرستار خدمت ارائه می کنند به عبارتی از ساعت 5 صبح تا 11 شب در یک بخش با 25 تا 30 تخت نوزاد دو پرستار مشغول به کار است و از 11 شب تا 5 صبح این تعداد نوزاد توسط یک پرستار مراقبت می شوند.

در واقع در ساعاتی که شیفت ها تغییر می کند 25 نوزاد به دست یک پرستار سپرده می شود.

او با اشاره به اینکه استاندارد نسبت پرستار به بیمار در ایران یک دوم حداقل استاندارد جهانی است در ادامه می افزاید: در کشورهای اروپایی در بخش تخت های ویژه به ازای هر بیمار یک پرستار وجود دارد و در بخش نوزادان به ازای هر 2 تا 3 نوزاد یک پرستار مسئول مراقبت و رسیدگی به نوزادان است.

در ایران به ازای 7 نوزاد یک پرستار وجود دارد در شیفت شب این عدد برای هر 25 نوزاد یک پرستار است در شرایطی که تعداد پرستار کم است پر واضح است که با چنین مشکلاتی روبه رو می شویم.

پرستار شیفت همزمان با مراقبت از نوزادان کارهایی غیر از وظایفش انجام می دهد.

آنها شرح حال مادر و نوزاد را ثبت و داروهای بیماران را وارد سیستم بیمارستان می کنند، دستورالعمل های پزشک را وارد پرونده بیمار می کنند.

همین کارها موجب می شود آنها از کار اصلی که مراقبت از نوزاد است غافل شوند.

در واقع تعداد پرستاران نسبت به بیماران در حدی نیست که مردم مراقبت ایمن بگیرند.

اگر طبق استاندارد هر پرستار از 4 نوزاد مراقبت کند نظارت ها هم دقیق می شود.

بنابراین دلیل اصلی ربوده شدن نوزادان از بخش های نوزاد کمبود کادر پرستاری است.

اگرچه سیستم نظارت بر بیماران را مدیریت بیمارستان اعمال می کند اما در هر حال چاره افزایش نظارت ها و مراقبت از بیماران اضافه شدن کادر پرستاری به بخش های بیمارستانی است.

دزدی در لباس پرستارییکی از مشکلاتی که کادر بیمارستان ها به آن اشاره می کنند نبود لباس فرم متحدالشکل کادر درمانی است.

اگر گذرتان به بیمارستان های سطح شهر بیفتد حتماً خواهید دید هر بیمارستان و حتی هر بخش هر بیمارستان برای پرستاران خود یک نوع لباس تعریف کرده و در بسیاری از مراکز نمی توان پزشک، پرستار، کمک پرستار و نیروهای خدمه را از هم شناسایی کرد.

با این حال کادر بیمارستان و پرستارها معمولاً پیش از آنکه وارد بخش شوند لباس رسمی خود را می پوشند، لیبل می زنند و سپس ساعت حضور خود را ثبت می کنند.

سارقان بیمارستانی معمولاً در ساعت ملاقات با پوشیدن لباس پرستاری وارد بخش می شوند و از خلأهای قابل پیشگیری سوءاستفاده می کنند.

یکی از سوپروایزرهای بخش داخلی بیمارستانی در مرکز تهران مثال های متعددی از پرستارنماها می زند: چند سال پیش مردی با پوشیدن لباس پرستاری وارد بخش ها می شد و خودش را بازرس بیمه جا می زد و از بیماران اخاذی می کرد که در نهایت از سوی سوپروایزر بخش شناسایی شد.

سارقان بیمارستانی معمولاً وسایل گرانقیمت و تجهیزات پزشکی را از بیمارستان می دزدند، شیرهای توالت ها را بازمی کنند، سی دی های آموزشی شرکت های معروف را کپی رایت می کنند و می فروشند اما اینها هیچ یک به گوش کسی نمی رسد.

نمی توان هم تقصیرها را گردن واحد نگهبانی بیمارستان انداخت آنها که دزدیاب ندارند.

قطعاً دزدی که با لباس پرستاری وارد بخش می شود موقع خروج از بیمارستان پوشش خودش را تغییر می دهد.

شریفی مقدم درباره برنامه متحدالشکل شدن لباس پرستاری از سوی معاونت پرستاری وزارت بهداشت این گونه توضیح می دهد: از 10 سال پیش نظام پرستاری و معاونت پرستاری وزارت بهداشت جلسات مختلفی را به منظور متحدالشکل کردن لباس های پرستارها برگزار می کنند و هنوز نتیجه ای در پی نداشته است.

یونیفرم پرستارها در بیمارستان های مختلف متفاوت است برخی رنگ سرمه ای، عده ای لباس سفید و در بخش های ویژه لباس سبز و آبی می پوشند.

به گفته او، بیماران به مسائل حقوقی شان آگاه نیستند، در بخش های بستری پرستار موظف است بیمار را نسبت به حقوقش آشنا کند.

برای مثال به محض اینکه بیمار وارد بخش می شود سرپرستار باید پرستارش را به او معرفی کند.

شریفی مقدم با اشاره به اینکه سازمان برنامه و بودجه علت استخدام نکردن کادر پرستاری را مربوط به بودجه می داند، می گوید: در کشورهای جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان به ازای هر 1000 نفر جمعیت 5 پرستار ارائه خدمت می کنند در کشور ما به ازای هر 1000 نفر جمعیت 1.

6 نیروی پرستار وجود دارد که نتیجه آن چنین اتفاقاتی است.

در بخش نوزادان نیز به ازای 25 تا 30 بیمار دو پرستار فعالیت می کند.

در یک کلام کمبود کادر پرستاری جان و سلامت مردم را نشانه گرفته است.

انگشت اتهام در بروز چنین حوادثی متوجه بیمارستان به خصوص مأموران حراست و پرستاران بخش می شود.

زیبا ایلخانی که بتازگی نوزادش را در یکی از بیمارستان های دولتی به دنیا آورده است درباره احساس امنیت در بیمارستان چنین می گوید: نمی دانم چرا موضوع نوزاد دزدی سال گذشته همدان یکدفعه توی سرم آمد و ذهنم را بدجور مشغول کرد.

مدام ترس داشتم نکند بچه مرا بدزدند.

هر بار که پرستاری به اتاقم می آمد بچه را دو دستی می گرفتم از ترس.

پیش خودم می گفتم نکند دزدی باشد در لباس پرستاری و می خواهد به هر بهانه ای بچه ام را بدزدد.

این اصلاً حس خوبی نیست و باور کنید در شلوغی بیمارستان و مخصوصاً بخش نوزادان که شلوغ ترین بخش است این اتفاق قابل تصور است.

من هنوز نمی دانم آنهایی که لباس سفید می پوشند با لباس سرمه ای ها و لباس کرم رنگ ها چه تفاوتی دارند از بس که لباس ها متفاوت است.

از دکتر مریم حضرتی ، معاونت پرستاری وزارت بهداشت نیز هم درباره این ناهماهنگی می پرسم.

بیمارستان حراست و نگهبانی دارد.

بنابراین سرقت در هر لباسی که باشد مسئول آن، حراست بیمارستان است.

حضرتی این را هم می گوید: مگر هر کسی در بیمارستان لباس سفید بپوشد پرستار است؟ چرا وقتی یک آدم خلافکار با لباس سفید وارد بیمارستان می شود می گوییم در نقش پرستار وارد بیمارستان شده؟ یونیفرم پرستارها مشخص است اگرچه متحدالشکل نیستند و ما این ایراد را می پذیریم اما با این همه پرستار موظف است خودش را به بیمار معرفی کند و بیمار به کسی جز پرستارش اجازه ندهد وارد حیطه مراقبت شود.

او درباره لباس پرستاری هم عنوان می کند: در دنیا هر بیمارستانی لباس مخصوصی را برای پرستارهایش طراحی می کند ما در معاونت پرستاری به لباس واحدی در این زمینه نرسیدیم طبق دستورالعمل پرسنل بیمارستان ها انواع لباس ها با رنگ های مختلف می پوشند اما نکته حائز اهمیت آن است که تگ مخصوص اسم و مشخصات باید در معرض دید مردم باشد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت معتقد است که سرقت از بیمارستان ها به کمبود کادر پرستاری ربطی ندارد اما قطعاً کمبود پرستار خطاهای دارویی، پزشکی و حوادث را بالا می برد.

به گفته او، بزودی جذب 9 هزار پرستار، تکنیسین اتاق عمل و بیهوشی در بیمارستان های کشور محقق می شود.

دکتر حضرتی در پاسخ به اینکه چه خلأ قانونی موجب می شود که سارقان خودشان را پرستار معرفی کنند، می گوید: خلأ قانونی نداریم ما به همه بیمارستان ها ابلاغ کردیم که پرستارها باید اسم و مشخصاتشان را از طریق تگ های مخصوص روی لباسشان نصب کنند.

آنها با کارت های شناسایی معتبر دارای نشان مهر بیمارستان وارد بخش می شوند.

علاوه بر این در مراقبت موردی هر بیمار یک پرستار مشخص دارد که اول هر شیفت باید خودش را به بیمار معرفی کند.

همچنین اسم پرستار باید همراه اسم پزشک بالای تخت بیمارستان نوشته شود تا همانطور که بیمار پزشکش را می شناسد پرستار و سرپرستار را هم بشناسد.

انگیزه نوزادرباهایک مقام مسئول در وزارت بهداشت درباره ربوده شدن نوزاد یک روزه در بیمارستان شهریار مدعی است که اختلافات خانوادگی دلیل اصلی این ربایش است.

این ادعا هنوز از سوی پلیس و مقامات قضایی تأیید یا رد نشده است ولی بررسی پرونده های گذشته نشان می دهد یکی از دلایل اصلی ربودن نوزادان از بیمارستان ناباروری زنان و مردان است.

معمولاً زنانی که به این دلیل در رنج و عذاب هستند و از طرفی با مشکل سرپرستی از کودکان تحت حمایت بهزیستی روبه رو هستند چاره ای پیدا نمی کنند که دست به خطرناک ترین و بی رحمانه ترین اقدام بزنند و نوزادی از بیمارستان بربایند.

البته در این بین کسانی هم هستند که برای فروش نوزادان به افرادی که بچه دار نمی شوند یا اینکه نوزادان را به افراد دیگری که قصد سوءاستفاده از نوزادان برای تکدی گری و استفاده ابزاری از آنها را دارند، دست به سرقت می زنند.

دکتر حمید گورابی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه رویان، درباره این موضوع عنوان می کند: سختگیری های مربوط به قوانین فرزندخواندگی، زوجین نابارور را ناامید می کند بنابراین آنها برای اینکه صاحب فرزند شوند به روش های دیگری متوسل می شوند.

برای مثال با خانواده های پرجمعیت مذاکره می کنند که یکی از فرزندان شان را به آنها واگذار کند.

گاهی افراد خلافکار نوزادان دزدی را به این زوج ها واگذار می کنند؛ بدون آنکه مطلع باشند بچه ای که می خرند از کجا آمده است.

بنابراین اگر بهزیستی قوانین فرزندخواندگی را تسهیل کند زوجین نابارور سراغ روش های غیر قانونی نمی روند.

بررسی ها نشان می دهد آمار ناباروری در ایران نسبت به میانگین جهانی آن تفاوت چندانی ندارد.

بطور کلی حدود 10 الی 15 درصد زوج های جوان دچار مشکل باروری اند و در ایران میزان ناباروری نسبت به میزان آمار سازمان بهداشت جهانی کمی بیشتر یعنی حدود 20 درصد است.

البته تحقیقاتی هم در نقاط مختلف کشور انجام شده که بر خلاف تصور محققان آمار ناباروری در برخی استان ها بالا و برخی مناطق پایین تر گزارش شده است.

نتایج تحقیقات مربوط به وضعیت ناباروری در ایران نشان می دهد 30 تا 40 درصد مردان ایرانی نابارور هستند و 50 درصد زنان مشکل باروری دارند.

البته 10 الی 15 درصد از زن و شوهرها هر دو نمی توانند بچه دار شوند.

اینها همان گروهی از زوج ها هستند که معمولاً از درمان های نوین باروری پاسخ مثبت نمی گیرند و حتی بررسی های پزشکی نیز نمی تواند علت ناباروری 10 درصد زوجین را شناسایی کند.

به گفته دکتر گورابی آمارها حاکی از آن است که میزان موفقیت استفاده زوجین از روش های کمک باروری 30 تا 40 درصد است و این عدد در مورد زنان بالای 37 و 44 سال و بیمارانی که پیش آگهی خوبی ندارند صدق نمی کند.

برای مثال پزشک از طریق بیوپسی اسپرم (سلول جنسی مردانه) و تخمک (سلول جنسی زنانه) را برمی دارد اما بعد از بررسی های آزمایشگاهی مشخص می شود اسپرم یا تخمک بالغ نیست بنابراین مردان و زنانی که اسپرم و تخمک بالغ ندارند شانس خوبی برای نتیجه گیری ندارند.

این گروه از افراد اولین اقدامی که انجام می دهند اهدای جنین یا تخمک است هر اندازه هم به این زوجین توصیه کنیم از بهزیستی فرزند خوانده بگیرند، نمی پذیرند؛ چرا که بویژه زنان ترجیح می دهند به هر قیمتی که شده حاملگی را تجربه کنند.

واکنش ها به نوزاد ربایی در شبکه های اجتماعی ربوده شدن نوزادی از بیمارستان شهریار نخستین و آخرین بچه دزدی نخواهد بود ولی چرا باید یک دزد به راحتی وارد بیمارستان شود؟ یعنی کسی نیست بگوید خانم یا آقا شما چه کسی هستید که لباس فرم کادر بیمارستانی به تن دارید؟ این اظهار نظر یکی از کاربران توییتر در رابطه با دزدیده شدن آراد است.

یکی دیگر از کاربران به نام ندا در این باره نوشته: من فکر می کردم دزدیدن نوزاد از بیمارستان فقط توی فیلم هاست مگه میشه به این راحتی با یک روپوش سفید رفت بیمارستان و بچه توی بغل اومد بیرون؟ کاربر دیگر هم که خود را امین معرفی کرده به نوزادربایی سال گذشته در همدان اشاره کرده که چرا سیستم امنیتی بیمارستان ها آن قدر ضعیف است که شاهد دزدی های گوناگون مثل سرقت تجهیزات پزشکی، پرونده بیماران، سرقت دارو و حتی سرقت نوزادان هستیم!کاربری هم نوشته: مادری که با صد آرزو آمده بیمارستان و بچه اش را به دنیا آورده چطور می تواند با غم ربوده شدن نوزادش زنده بماند؟ مسئولان بیمارستان چطور می توانند این مادر را درک کنند؟ کاربران دیگر هم نظرات مشابهی داشتند ولی آنچه از سوی عمده کاربران شبکه های اجتماعی مطرح است ضعف امنیتی بیمارستان هاست که دغدغه بسیاری از مردم است.

بیش از سه هفته از ربوده شدن آراد می گذرد و هنوز هیچ خبری از پیدا شدن او در دست نیست.

پلیس همه سعی و تلاش خود را برای بازگردانده شدن این نوزاد به آغوش خانواده اش می کند ولی در حال حاضر نتیجه ای در پی نداشته است.

معلوم نیست این نوزاد در آغوش چه کسی است، کسی که او را به عنوان مادر خود خوانده در آغوش کشیده یا.

سرنوشت نوزادان ربوده شدهچه سرنوشتی در انتظار نوزادان ربوده شده است؟ نگاه خوشبینانه به این اتفاق این است که نوزاد وارد خانه ای می شود که پدر و مادر تحمیلی از وی به بهترین شکل مراقبت کرده و او از بهترین امکانات برخوردار خواهد شد.

دقیقاً مثل فیلم های سینمایی که دست کم چندین بار دیده ایم و در نهایت پدر و مادر خوانده وقتی نوزاد به سن جوانی می رسد حقیقت را بیان می کنند و… اما نگاه تلخی هم وجود دارد که از نوزاد به عنوان یک ابزار برای درآمدزایی استفاده می شود.

باندهای تکدی گری، کودکان کار و… نمونه هایی هستند از این دغدغه ها.

لیلا ارشد، مددکار اجتماعی و مدیر عامل خانه خورشید درباره سرنوشت بچه هایی که بعد از به دنیا آمدن ربوده می شوند، چنین می گوید: واقعیت تلخ و عجیبی است که به دلیل برخی نقایص در سیستم بهداشت و درمان فردی با پوشش پرستاری وارد بخش و اتاق نوزادان شود.

تجربه نشان می دهد کسانی که اقدام به بچه دزدی می کنند انگیزه های متفاوتی دارند از کسانی که بچه را وارد چرخه خرید و فروش مواد مخدر می کنند تا در بهترین و خوشبینانه ترین حالت زوجین نابارور بچه را می دزدند.

ما شاهد مواردی بودیم که بچه های دزدی را نقص عضو می کنند تا مسیر مناسبی برای جابه جایی مواد مخدر و کار خلاف باشد به اعتقاد باندهای کودک ربا بچه معلول شرایط را برای عمل خلاف ایمن می کند.

او با اشاره به آسیب های روانی که بچه دزدی به والدین نوزاد می زند، عنوان می کند: حتی اگر شرایط بچه هایی که دزدیده می شوند خوب باشد انسان همیشه دنبال این است که بداند ریشه اش چه بوده بنابراین سیستم بهداشت و درمان باید آن قدر امن و سالم باشد که این اتفاق تکرار نشود که دزد به راحتی وارد شده و بچه را ببرد.

ارشد به نکته دیگری هم اشاره می کند: بچه هایی که از طریق صیغه ثبت نشده بدنیا می آیند معمولاً بیشتر در معرض آسیب های اینچنینی هستند این بچه ها به راحتی از سوی کسی که ادعا می کند پدر بچه است از بیمارستان خارج می شوند.

هر چند مجلس شورای اسلامی صیغه ثبت نشده را تصویب کرده و از نظر شرعی هم درست است اما آیا راهکار قانونی هم ارائه داده اند که بیمارستان ها جهت پیشگیری از سرقت این نوزادان از سوی افراد متخلف چه اقدامی انجام دهند؟
کلید واژه ها: بیمارستان - نوزاد - شبکه های اجتماعی - نوزادان - اجتماعی - شبکه - پرستار - هایی - جوان - سلامت - گزارش - فرزند - زوج های نابارور - روزنامه ایران - انگیزه - سرقت - داشتن فرزند - بیمارستانی - سوءاستفاده - خبرگزاری - مادر - سفید - روزنامه - دادستان - پیشگیری - پرستاری - زایمان - قوانین - شهریار - اعتیاد

آخرین اخبار سرویس:
آیا باکتری های روده در بالا رفتن فشار خون نقش دارند؟

خوراکی پرمصرفی که موجب نفخ شما می شود

حشره بخورید تا سرطان نگیرید

پخت غذا با شعله کم در پیشگیری از آلزایمر موثر است

تولید 8 واکسن انسانی و 17 واکسن دامی در کشور/دستیابی به دانش فنی 30 قلم داروی زیستی اقتصادی

استخدام بازاریاب جهت شرکت پخش مواد غذایی انصاف در زنجان

راهکار های درمانی سرطان مغز استخوان

تب کنگو می تواند کُشنده باشد/هشدار به ذبح کنندگان دام

10 میوه ای که در تابستان توصیه می شود

درمان نسبی نابینایی با ایمپلنت مغز

امکان انجام آزمایش های تشخیصی بیماری «MPS » در کشور

تولد نوزاد قمی با توده 30 کیلوگرمی

رعایت این 11 تدبیر سلامت کبد شما را تضمین می کند

برنامه وزارت بهداشت برای درمان فشارخونی ها

نگرانی از وقوع بارندگی زودهنگام و بروز مشکلات تنفسی در خوزستان

هفت شیوه روان درمانی در مثنوی

استرس و تاثیر آن در زندگی ما

راه اندازی 2 بخش جدید در درمانگاه هلال احمر قزوین

در استخر های عمومی چه نکاتی را رعایت کنیم؟ / اگر زخمی روی بدن تان دارید از شنا در استخر پرهیز کنید/ لباس شنای خود را عوض کنید

راه اندازی 2 بخش جدید در درمانگاه هلال احمر قزوین

نشستن زیاد می تواند موجب مرگ زودرس شود

دستورالعمل تهیه قهوه سرد و شربت ریحان

آیا راهی هست که بتوانیم رد تاتوها را از پوستمان پاک کنیم؟

چگونه غذاهای مورد علاقه تان به کاهش وزن شما کمک می کند؟

این گیاهان موهای شما را دو برابر پرپشت می کند

عینک آفتابی مخصوص کودکان باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

درمان سریع خانگی عفونت ناخن فرو رفته در گوشت انگشت پا

عوارض تشعشعات خورشیدی و چند توصیه

سرکه سیب سلامت قلب و عروق را تضمین می کند

محرک های اصلی خشکی لب ها

«خربزه» و «گوجه فرنگی» بخورید تا سنگ کلیه نگیرید

سبک زندگی سالم می تواند خطر ژنتیکی زوال عقل را تعدیل کند

فواید عصاره آلوئه ورا برای مو و پوست سر

چگونه از درآکولا در سفر درامان باشیم؟

درمان سرطان پستان با کمک دی اکسید کربن!

چهره خندان برای سگ ها جذاب است

پیشگیری از بازگشت سنگ کلیه با مصرف این مواد غذایی

مرگ با چوب دستی، پایان کار فک خزری

استخدام کارشناس کاردرمانی آقا جهت کار در توانبخشی البرز

برنامه وزارت بهداشت برای درمان فشارخونی ها

تکذیب اخراج بیمار از بیمارستان شهید محمدی بندرعباس

علائمی که خبر از بروز بیماری قلبی می دهند، کدام است؟

خدمات غیر حضوری و الکترونیکی شدن پرونده بیمه شدگان دستاورد مهمی است

ضرورت منع استفاده از مواد قندی در غذاهای صنعتی نوزادان

استخدام شرکت بازرگانی تجهیزات پزشکی در تهران

نجات جان بیماران قلبی با طرح 247 | زمان خیلی مهم است

تاثیر خربزه بر پیشگیری از سنگ کلیه/ ویژگی های عینک آفتابی استاندارد

رعایت این 11 تدبیر سلامت کبد شما را تضمین می کند

غلظت و فشار خون خود را با این شربت گوارا درمان کنید

جاخوش کردن ممنوعه ها میان داروهای گیاهی

انجام آزمایش های تشخیصی بیماری «MPS » در کشور فراهم شد

خالکوبی داری، گواهینامه نمی گیری!

مراقبت های قبل و بعد از عمل بلفاروپلاستی برای کاهش درد و تورم پلک

فروش 11 هزار دلاری 24 دانه انگور

آلودگی هوا «ریه »ها را پیر می کند

آغاز کشت نشایی چغندر قند در شهرستان کوهدشت

استخدام روانشناس خانم جهت همکاری در تهران

تاثیر مصرف کم کالری در کاهش حمله قلبی

8 دلیل خشکی لب ها

«سرکه سیب معجزه لاغر شدن»؛ واقعیت یا شایعه؟

وزیر بهداشت و درمان به کهگیلویه و بویراحمد سفر می کند

استخدام منشی حسابدار جهت یک واحد صنایع غذایی – قم

وزیر بهداشت و درمان به کهگیلویه و بویراحمد سفر می کند

جلوگیری از بازگشت سنگ کلیه با مصرف «خربزه» و «گوجه فرنگی»

هشدار وزارت بهداشت درباره ازون | تذکر به خودروسازان

سمینار علمی تازه های تشخیص و درمان سرطان پروستات در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار می شود

استرس موجب رشد تومورهای سرطان پروستات در مردان می شود

نکته بهداشتی: وسیله درون رحمی (آی یودی)

تظاهرات بازیگر آمریکایی علیه غذای کره ای

درمان سرطان پستان با کمک دی اکسید کربن

کسب رتبه هفتم دانشگاه علوم پزشکی جیرفت در اجرای طرح کنترل فشارخون در کشور

روشی جدید برای تبدیل زباله های غیرقابل بازیافت به برق!

کودک آزاری 8 درصد از مداخلات اورژانس اجتماعی را تشکیل می دهد

استخدام حسابدار جهت شرکت پخش آرایشی بهداشتی – کرج

ناسا در فضا فلفل پرورش می دهد

جذب هزار عضو هیئت علمی جدید علوم پزشکی | روند افزایش ظرفیت پزشکی در 10 سال

پرداخت بدهی ها مهم تریم چالش دانشگاه علوم پزشکی لرستان

ارائه خدمات درمانی بر بستر الکترونیک فراهم است

درمان کامل هپاتیت c حداکثر با 3 میلیون تومان

کمبود 8 هزار تخت بیمارستانی در خراسان رضوی

دریافت گواهی اعتبار بخشی برنامه آموزش پزشکی عمومی از فدراسیون جهانی آموزش پزشکی

برگزاری آزمون کارشناسی ارشد رشته های گروه پزشکی سال 98 در روزهای 27 و 28 تیرماه سال جاری

نتایج «ارزیابی شورای انضباطی دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی» اعلام شد

کمبود 8 هزار تخت بیمارستانی در خراسان رضوی

10 میوه ای که در تابستان توصیه می شود

شاتوت میوه ای شفابخش

دریافت گواهی اعتبار بخشی برنامه آموزش پزشکی عمومی از فدراسیون جهانی آموزش پزشکی

استخدام 6 ردیف شغلی در شرکت نیلاپخش بردیا در اصفهان

خود را در مقابل بیماریهای تنفسی واکسینه کنید

سیستم بهداشت و درمان هنوز از کنوکارپوس شاکی است

ثبت رکورد چندش آور دختر پاکستانی در گینس

پذیرش دانشجوی دکترای پرستاری از مهر ماه در علوم پزشکی لرستان

گیاهانی که موهایتان را پرپشت می کنند

خوراکی هایی که باعث افسردگی می شوند!

کاهش شاخص مرگ و میر نوزادان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز

پذیرش دانشجو در رشته دکترای پرستاری در این دانشگاه

30 درصد مرگ و میر ناشی از تصادفات با پیوند عروق کاهش می یابد

منع استفاده از مواد قندی در غذاهای صنعتی نوزادان

کمبود ویتامین دی چه بلای بر سرمان می آورد؟

5 گیاه برای از بین بردن چین و چروک

کاسبی پرستارنماها در بیمارستان ها

کاسبی پرستارنماها در بیمارستان ها