مطالب مرتبط:
وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش هزینه حمل چغندرقند ورود کرد
معامله گواهی سپرده زیره سبز در بورس کالا در آستانه راه اندازی
وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش هزینه حمل چغندرقند ورود کرد
وزارت جهاد کشاورزی برای کاهش هزینه حمل چغندرقند ورود کرد
مجلس پشت پرده ها را افشا می کند،اما بی فایده است/وزارت صمت مبادی ورود کالا به کشور را مسدوده کرده!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 5 تیر 1398 ساعت 16:312019-06-26اقتصادي

استقبال وزارت جهاد کشاورزی از ورود زیره سبز به بورس کالا


روز گذشته همزمان با آغاز معاملات آزمایشی گواهی سپرده زیره سبز، سی و هشتمین جلسه میز تخصصی کالایی با موضوع بررسی راه اندازی معاملات گواهی سپرده زیره سبز به میزبانی بورس کالای ایران برگزار شد که در این نشست مسوولان وزارت جهاد کشاورزی با استقبال از آغاز .

- " روز گذشته همزمان با آغاز معاملات آزمایشی گواهی سپرده زیره سبز، سی و هشتمین جلسه میز تخصصی کالایی با موضوع بررسی راه اندازی معاملات گواهی سپرده زیره سبز به میزبانی بورس کالای ایران برگزار شد که در این نشست مسوولان وزارت جهاد کشاورزی با استقبال از آغاز معاملات گواهی سپرده زیره سبز بر لزوم عرضه سایر محصولات کشاورزی در بورس تاکید کردند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازپایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از کالاخبر ، میز کالایی سی و هشتمین با حضور علیرضا ناصرپور معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی، جواد فلاح مدیر مطالعات اقتصادی و اکبر میرزاپور سرپرست توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران، میرعرب معاون طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی، احمدی مدیر گروه زنجیره عرضه و تولید محصولات کشاورزی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی، محمدعلی اکبری مطلق مدیرعامل شرکت کیمیا بذر تربت حیدریه به همراه جمعی از فعالان بازار زیره، انبارداران، مدیران و کارشناسانی از وزارت جهاد کشاورزی، شرکت های تامین سرمایه و کارگزاری ها برگزار شد.

توسعه اقدامات آموزشی و فرهنگ سازیدر ابتدای این نشست، معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران توضیحاتی در خصوص نحوه انجام معاملات و مزایای عرضه زیره سبز در قالب گواهی سپرده کالایی ارایه کرد و به جزییات و استانداردهای تعریف شده برای محصول قابل پذیرش در انبارهای مورد تایید بورس کالا پرداخت.

ناصرپور در خصوص توجه به جنبه های آموزشی و فرهنگ سازی در میان کشاورزان و زیره کاران برای ورود به بورس گفت: در راستای آشنایی فعالان بخش کشاورزی با کارکردهای بورس کالا، طی چند سال گذشته انواع آموزش های لازم به علاقه مندان و کشاورزان ارایه شده و بورس کالا اعلام می کند که در هر شهر و استانی در کشور آماده ارایه آموزش در حوزه بورس کالاست.

وی اظهار داشت: البته به دلیل ساختار سنتی بخش کشاورزی، آموزش و فرهنگ سازی برای ورود کالاها و بازیگران به بورس باید با وسعت بیشتری انجام شود که استفاده از ظرفیت های وزارت جهاد کشاورزی در این حوزه راهگشا خواهد بود.

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران همچنین از درخواست چند انبار در گلستان و تایباد برای پذیرش زیره سبز و توسعه معاملات گواهی سپرده این محصول خبر داد و گفت: با پذیرش انبارها در مناطق مختلف کشور، شاهد فرهنگ سازی و آموزش موثرتر در میان کشاورزان خواهیم بود که این اتفاق به مرور اثر مطلوبی در ورود فعالان بخش کشاورزی به معاملات بورس خواهد داشت.

پس از زیره سبز نوبت سیاه دانه استدر ادامه این نشست، میرعرب معاون طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی به آمار سطح زیر کشت زیره سبز در کشور اشاره کرد و گفت: آمار سال 1397 که از کل استان ها جمع آوری شده حاکی است که 18 هزار هکتار زمین زراعی زیر کشت زیره سبز رفته که از این میزان حدود 12هزار هکتار آن تنها مربوط به استان خراسان بوده است.

وی با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی از تنوع عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا استقبال می کند، گفت: امیدواریم به کمک بورس کالا این روند رو به رشدی که در تولید زیره سبز ایجاد شده در سال های آتی نیز ادامه یابد؛ زیرا کشاورزان نسبت به تولید این محصول با درآمد بالاتر رویکرد مثبتی دارند.

میرعرب افزود: علاوه بر منطقه خراسان، کشاورزان استان گلستان نیز به کشت زیره سبز روی آورده اند اما باید بررسی کرد بازار چقدر کشش دارد که بورس کالا با راه اندازی معاملات گواهی سپرده کالایی زیره سبز می تواند در فرآیند کشف قیمت و برنامه ریزی برای کشت آتی به کشاورزان کمک موثری کند.

در این میان پس از معاملات گواهی سپرده اگر قراردادهای آتی زیره سبز نیز در بورس راه اندازی شود، قیمت های آینده این محصول نیز برای فعالان بازار مشخص می شود که این اتفاق باعث می شود کشاورزان در سایر بخش های تولیدی گیاهان دارویی برای ورود به بورس ترغیب شوند.

معاون طرح ملی گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: ما به عنوان سیاست گذار علاقه مند هستیم که محصولاتی بیشتر تولید شوند که مصرف آب کمتر و ارزش افزوده و درآمد بالاتری داشته باشند؛ در همین راستا، در سال جاری افزایش تولید محصول سیاه دانه را کلید زدیم و پیشنهاد می کنیم بعد از زیره سبز، معاملات سیاه دانه در بورس کالا آغاز شود.

توجه به فرآیند تامین مالیاحمدی مدیر گروه زنجیره عرضه و تولید محصولات کشاورزی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی نیز طی این نشست با بیان اینکه در دنیا بخش اعظمی از معاملات کشاورزی در بورس های کالایی انجام می شود، اظهار کرد: متاسفانه در این زمینه کشور ما هنوز خیلی عقب است اما می توان مشکلات تامین منابع مالی تولیدکنندگان بخش کشاورزی را به فرصتی برای ورود آنها به بورس کالا و رفع مشکلات تبدیل کرد.

به کفته احمدی، تولیدکننده ها چه در خصوص زعفران و چه برای سایر کالاها برای تامین منابع مالی و نقدینگی موردنیاز تولید، سال ها با مشکلاتی مواجه بوده اند.

در حال حاضر نیز از ابتدای یک سال زراعی تا پایان آن تولیدکننده و کشاورز هزینه های زیادی را متحمل می شود و گاهی این هزینه ها چندین برابر درآمدی است که به دست می آورد که این امر ضرورت توجه به فرآیند تامین مالی را گوشزد می کند.

وی بر لزوم آشنایی کشاورزان با سازوکار و ابزارهای مالی بورس کالا تاکید کرد و گفت: در این حوزه آموزش بهره برداران و تولیدکنندگان و کشاورزان از بحث های حائز اهمیت است زیرا در بخش کشاورزی بیشتر فعالیت ها معیشتی بوده و نه صنعتی که در تلاش هستیم با فراهم شدن زمینه ورود محصولات مختلف کشاورزی به بورس کالا، بسیاری از ساختارهای سنتی این بخش اصلاح شود.

کشاورز، اطمینان می خواهددر ادامه، مدیرعامل شرکت کیمیا بذر تربت حیدریه که نخستین انبار پذیرفته شده زیره سبز در بورس کالا متعلق به این شرکت است، اظهار کرد: زیره محصولی است که کشت آن از نظر میزان آب مصرفی بسیار کم توقع بوده و در مناطق دارای آب و هوای خشک عمل می آید.

اما در دوره هایی به دلیل قیمت اندک آن در خراسان رضوی کشاورزان به کشت گندم روی آوردند اما از سال گذشته دوباره سطح زیرکشت زیره توسعه پیدا کرد.

محمدعلی اکبری افزود: با توجه به مزیت اقتصادی که کشت این محصول نسبت به سایر محصولات کشاورزی دارد، اگر بتوان تضمینی ایجاد کرد تا کشاورز بابت فروش محصول و قیمت آن اطمینان داشته باشد، تولید زیره سبز در کشور روند رو به رشد خود را که از سال گذشته دوباره از سر گرفته شده، ادامه خواهد داد.

از این رو، امیدواریم با ورود محصول و آغاز معاملات گواهی سپرده زیره سبز در بورس بتوانیم انگیزه مضاعفی را برای کشاورزان ایجاد کنیم.

به گفته اکبری، اگر کشاورزان این اطمینان را حاصل کنند که با ورود به بورس، محصول خود را در شرایط استاندارد نگهداری کرده و به قیمت های مطلوب به فروش می رسانند، تحولی مثبت در این حوزه اتفاق می افتد.

این فعال بازار زیره تاکید کرد: با تجربه موفقی که از سال گذشته در عرضه محصول زعفران در بورس کالا داشتیم، این نتیجه حاصل شد که برای ایجاد شفافیت قیمتی روی محصول زیره سبز و با هدف کمک به اقتصاد بخش کشاورزی از طریق فروش این محصول سودآور، زیره سبز را در قالب اوراق گواهی سپرده کالایی در بورس عرضه کنیم.

معاملات آزمایشی، چراغ سبز رونق بازارزمانی کارشناس مسئول اداره بورس ها و بازارهای سازمان بورس و اوراق بهادار نیز با اشاره به تجربه موفق عرضه زعفران در بورس کالا از تلاش سازمان بورس برای راه اندازی معاملات آتی، آپشن و صندوق های کالایی محصولات کشاورزی سخن گفت و اظهار کرد: هیات پذیرش سازمان بورس با جدیت پذیرش کالاهای جدید را در بورس کالا پیگیری می کند و امیدوار است عرضه محصولاتی همچون زیره سبز، پسته و سیاه دانه در بورس کالا نیز همانند زعفران موفقیت آمیز و اثربخش باشد.

وی تاکید کرد: تجربه نشان داده به هر میزان همبستگی و ارتباط بیشتری بین بورس کالا و فعالان بازار یک محصول بیشتر باشد، معاملات آن محصول جدی تر و خوش آتیه تر خواهد بود.

امیدواریم معاملات زیره سبز نیز همانند چراغ سبزی که در شروع معاملات آزمایشی گواهی سپرده آن روشن شد، ادامه یابد.

بازارگردانی گواهی سپرده زیره سبزدر پایان این نشست نیز مهدی آسیما، مدیر سرمایه گذاری شرکت تامین سرمایه سپهر از تلاش این مجموعه برای اخذ مجوزهای بازارگردانی گواهی سپرده زیره سبز سخن گفت و اظهار کرد: این مجموعه تمام تلاش خود را برای افزایش نقدشوندگی و بهبود روند معاملات کالاهای کشاورزی از طریق ابزارهای مالی اعمال می کند.

از این رو، امیدواریم هر چه زودتر فرآیند مشتقات مالی زیره سبز نیز راه اندازی شود زیرا زنجیره ارزش گواهی سپرده در کنار سایر مشتقات مالی تکمیل می شود.

ضمن اینکه انگیزه نهادهای مالی با راه اندازی ابزارهای مشتقه روی محصولات مختلف، افزایش می یابد.


کلید واژه ها: بورس کالا - کشاورزی - بورس - معاملات - وزارت - توسعه - سپرده - جهاد - اقتصادی - بازار - آموزش - ایران - معاون - برگزار - کشاورزان - مدیر - فرهنگ - گیاهان دارویی - تربت حیدریه - مدیرعامل - بازیگران - مدیران - گلستان - سرمایه - آنلاین - ساختار - گیاهان - همراه - اکبری - تامین

آخرین اخبار سرویس:
امروز خودرو در بازار چند؟

 فصلِ برداشتِ میگو و سخنی با مسئولین؛ مراقب قیمت های نجومی باشید

نظر وزارت صنعت این است که بیت کوین به رسمیت شناخته شود

استخدام سئوکار در فروشگاه اینترنتی اینتکس در تهران

بانک ها از اقدام حقوقی و اجرایی علیه واحدهای تولیدی منع شدند

افزایش 4 درصدی و بی سابقه مصرف آب پایتخت

تمام مقدمات برای وقوف حجاج ایرانی در عرفات و منا فراهم است

جولان دلالان در سایت های خرید و فروش

انتشار قیمت روزانه 100کالای اساسی بر روی تلفن همراه

وبصادر نماد پربیننده بورس در روز سه شنبه

مطالبات 17 هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی

افت 1800 واحدی شاخص بورس

وزیر دادگستری: فعالان اقتصادی بازوان دولت در پشت سر گذاشتن شرایط تحریمی هستند

روز نفتی رینگ بین المللی بورس انرژی

اتاق اصناف در کنترل بازار ضعیف عمل کرده است

آمادگی شورای اسلامی شهر برای کمک به احداث بیمارستان خصوصی در نیشابور

سرای محله گل ها و فردیس قرچک با اعتبار20 میلیارد ریال به بهره برداری می رسد

رشد تولید نفت شیل در آمریکا کند می شود

بررسی چشم انداز اقتصاد نفت در اتاق بازرگانی تهران

طرح مدیریت پسماند حفاری به روش بیولوژیک در مناطق نفت خیز جنوب اجرایی شد

صنعت نفت شیل آمریکا محکوم به سقوط است

بانک ها ملزم به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی بدهکاران شدند

مفتول برق در بسته بندی استنت قلب

دومین موج گرمای اروپا و رکورد جدید افزایش دما در پاریس

شناسایی بازیگران اصلی افزایش قیمت ها در بازار

پرداخت 60 درصد مطالبات گندمکاران کرمانشاه

فتاح: کمیته امداد جای سیاسی کاری نیست

سازوکار تولید ارز دیجیتال در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شد

آغاز فروش مینی کوپر 2018 از سوی پرشیا خودرو با قیمت جدید

دولت حداقل سه درصد کوچک شد /سهم 28 دستگاه اجرایی در کوچک سازی

اختصاص 1500 میلیارد تومان برای تکمیل مسکن مهر

6400 خودرو در گمرک ماند

برگزاری دهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و هنرهای سنتی در مشهد

بهره برداری از پروژه های مسکن سپاه

رونق تولید بازارهای تخصصی صنایع دستی

هزینه تربیت یک پزشک عمومی چقدر است؟

علی بابا بزرگترین مرکز خرید اینترنتی بلیط هواپیما

مناطق محروم و روستایی اردبیل در اولویت مهارت آموزی قرار دارند

متروی هشتگرد تابستان افتتاح می شود

در صورت تایید شورای نگهبان: سود و جریمه از تسهیلات بانکی حذف می شود

هفت آزادراه تا پایان سال 99 در کشور بهره برداری می شود

630 تخلف اقتصادی توسط تعزیرات حکومتی قزوین رسیدگی شد

استخدام شرکت ماشین های دوار خاور طوس در خراسان رضوی

قیمت گوشت هنوز متعادل نیست/کمک کنیم پرونده های قاچاق حل وفصل شود

فاز توسعه شرکت لوکوموتیو مپنا افتتاح شد

استخدام کارگر جهت شرکت تولیدی آرد در ماهدشت کرج

استخدام کارگر ماهر جهت مرغ فروشی در تهران

استخدام استاد کار ماهر برق آشنا به سینی کشی در گرمدره

طرح تازه ترامپ علیه فقرای آمریکا

بازگشت دلار به کانال 12000 تومان

انتقال اعتراض کارگران عوارض آزادراه قزوین به تهران

روحانی: نظارت بر چرخه کالا و ارز باید به صورت سیستمی از مبداء تا مقصد باشد

خبرهای همتی از افزایش مراودات ایران و عراق

اولین گلخانه صالحیه به بهره برداری می رسد

مسیح مهاجری و یک تصمیم اجباری

استخدام تکنسین آزمایشگاه در یک شرکت تولیدی صنعتی -اصفهان

زمان واریز یارانه مرداد 98 اعلام شد

سلفی مارال فرجاد و سام درخشانی

400 نفر از مدیران حقوق های نجومی گرفتند

دیدار هیات عالی رتبه حماس با دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

دسترسی روزانه به قیمت100قلم کالا بر روی تلفن همراه

افت 1800 واحدی شاخص بورس

فعالیت نخستین واحد تولید کاشی هفت رنگ کشور در اشکذر

مطالبات 17 هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی

ایجاد شرایط جدید برای ورود سرمایه‎گذاران در حوزه گردشگری آبی

آغاز فاز 2 پروژه احداث مجتمع گردشگری چم‎آسیاب کمپ گردشگری صیدون در حال تکمیل

آنغوزه شیرین در خراسان جنوبی فرآوری نمی شود

استقبال شهرک های صنعتی از متقاضیان سرمایه گذاری در کهگیلویه و بویراحمد

تخصیص اعتبار 112 میلیاردی به شهرستان سیاهکل در سال جاری

شهرداری ها نگران نباشند آغاز عملیات بازسازی و نوسازی زیرساخت های شهری

اجازه نمی دهیم کشاورزان در تولید سیب زمینی متضرر شوند

آخر هفته هرمزگانی ها با افزایش نسبی دما خودداری شناورهای سبک و صیادی از تردد

ترامپ جیره غذایی 3.1 میلیون فقیر آمریکایی را حذف می کند

تلویزیون سراغ بحران کاغذ می رود

4 مانع کاهش قیمت کالا متناسب با افت نرخ ارز

دلار در آستانه تک نرخی ؟!

مدرک پرطرفدار بازار کار

کشف و ضبط محموله بزرگ عاج فیل در سنگاپور

بانک ها اگر دیجیتالی نشوند، دهه هفتادی و هشتادی ها را از دست می دهند!

اشتغال 90 درصد از هنرجویان فنی وحرفه ای کاشان

ارز گم نمی شود/ مفقودی یک میلیارد یورو به هیچ وجه صحت ندارد

دسترسی روزانه به قیمت100قلم کالا بر روی تلفن همراه

گامی به سوی اقتصاد مقاومتی

مصرف روزانه بیش از هزار و 300 مگاوات برق در خراسان رضوی

استخدام اپراتور تولید تعمیرات،کارشناس / افسر ایمنی در خوزستان

استخدام کارگر آقا انبار و خدمات جهت شرکت تولیدی در کرج

خلیج گرگان؛ چشم انتظار اعتبار و اراده

استخدام مدیر مالی در شرکت تولیدی صنعت قرن در تهران

استخدام تعدادی نجار و mdf کار در یک شرکت تولیدی در مشهد

بانک مرکزی چگونه به بحران بانکی دامن زده است؟

تأمین داخلی مواد اولیه لازمه افزایش تولید و صادرات صنایع باطری سازی

واردکنندگان خودرو گواهی اسقاط را 1.200 می خرند، 2.500 به مردم می فروشند!

سکه بالا رفت/طلا گرمی 410 هزار تومان رسید

زنگ خطر مصرف آب در تهران/ آغاز جریمه مشترکین پرمصرف/ برنامه ای برای قطعی و یا جیره بندی آب نداریم

بررسی استهلاک جنسیس کوپه

جلسه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز + تصاویر

سکه بالا رفت/طلا گرمی 410 هزار تومان رسید

جهش بی سابقه مصرف آب تهران در هفته جاری

شرط تغییر شماره شبای مشمولان سهام عدالت

حمیدی رفتنی شد / تشریح انتقادات از شرایط اتاق اصناف

استقبال وزارت جهاد کشاورزی از ورود زیره سبز به بورس کالا

استقبال وزارت جهاد کشاورزی از ورود زیره سبز به بورس کالا