مطالب مرتبط:
هیچ کسی نمی تواند به بهانه آزادی بی حجاب باشد
پوشش چادر برای زندانیان لطمه به حرمت حجاب
آزادی زندانیان تحت پوشش کمیته امداد در ماه رمضان
استقبال ویژه از پوشش اسلامی در نمایشگاه عفاف و حجاب/تبعات اظهار نظر هنرمندان در فضای مجازی چیست؟
فتاوای آیت الله العظمی امام خمینی (قدس سره) در مورد پوشش و حجاب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 4 تیر 1398 ساعت 12:582019-06-25سياسي

پوشش و حجاب به معنای سلب آزادی نیست


ـ نشست «زن و رسانه در برزیل» با حضور کارشناسانی از این کشور در جامعه الزهراء(س) برگزار و در آن بیان شد که پوشش و حجاب به معنای سلب آزادی نیست.

- "، از قم به نقل از روابط عمومی جامعه الزهراء(س)، سیلن ویکتور استاد دانشگاه و دکترای رسانه از کشور برزیل و کارشناسی ارشد شبکه تلویزیونی TV Cultural در نشست زن و رسانه در برزیل در جامعه الزهراء(س) گفت: این اولین سفر من به کشور ایران است و ایرانی ها را مردمی خونگرم دیدم که از آنان تشکر می کنم.

استاد دانشگاه برزیل افزود: سخن من درباره آژانس های خبری در برزیل و انتشار اخبار رسانه ها درباره مردم ایران است، اینکه مردم برزیل درباره ایران چه می گویند و چه شناختی از ایران و مردم ایران دارد.

ویکتور با بیان اینکه این هفته دو خبر درباره ایران در آژانس های خبری برزیل منتشر شد، گفت: در گذشته اطلاعی درباره ایران نداشتیم، اما اکنون به خاطر مشکلاتی که آمریکا با ایران دارد، اخبار زیادی علیه ایران منتشر می شود.

وی تصریح کرد: من به عنوان یک خبرنگار باید دقت کنم که چگونه خبر بنویسم، زیرا مردم خبر را می خوانند و آنچه را باور می کنند که در محتوای خبر آمده است.

استاد دانشگاه برزیل ادامه داد: این جلسه هم می تواند یک خبر شود، در این جلسه باید اتفاقی بیفتد که برای مردم جذابیت داشته باشد زیرا دنیای خبری به دو قسمت تقسیم می شود؛ اول اخباری که مردم دوست دارند بخوانند و دیگر اخباری که شاید جذاب نباشد، اما مردم به خاطر تیتر جذاب، مشتاق خواندن آن خبر می شوند.

ویکتور یادآور شد: در خبر، گاهی نظر خبرنگار به مردم القا می شود و وقتی ما خودمان نظر می دهیم و حقیقت را منتشر نمی کنیم، چه فایده ای دارد؛ به همین خاطر تعدادی از مردم برزیل، ایران را دوست دارند و برخی از مردم برزیل به اخبار آمریکا اعتماد دارند و به دنبال واقعیت نمی روند.

وی بیان کرد: وقتی موضوعی برای تهیه خبر انتخاب می شود، بررسی می کنند که خبری نزدیک به حقیقت منتشر شود؛ ما به عنوان خبرنگار دوست داریم واقعیت را در خبر منعکس کنیم و نباید تنها به یک اتفاق بپردازیم بلکه جوانب دیگر هم باید مورد توجه قرار گیرد؛ به عنوان مثال وقتی پهباد آمریکا مورد اصابت ایران قرار گرفت، باید به جوانب مختلف توجه کرد، از جمله اینکه چرا ایران این پهباد را نشانه گرفت؟، چرا پهباد آمریکا به آب های ایران وارد شده؟ پهباد آمریکا در آب های ایران چه می کرده؟ و غیره.

شناخت اندک مردم دنیا از ایران این استاد رشته خبرنگاری گفت: در همه جای دنیا، مردم در مورد مسائل مختلف پیش داوری می کنند و ما قدرت اینکه مردم چگونه تفکر داشته باشند نداریم، ما قدرت اینکه در ذهن انسان ها وارد شویم نداریم، اما این قدرت را داریم که مردم درباره یک مسئله چه برداشتی داشته باشند.

ویکتور ادامه داد: اگر خبری زود منتشر شود مردم درباره آن سخن می گویند و زودتر پخش می شود؛ ما در جامعه اصطلاحاتی داریم از جمله شما در تلویزیون دیدید .

یا شما در روزنامه خواندید .

و البته با گستردگی فضای مجازی این مسئله شدیدتر شده است.

وی اظهارکرد: امروز مردم در فضای مجازی با اخبار زیادی مواجه می شوند که بسیاری از آنان حقیقت ندارد، بسیاری از مردم جهان به خاطر اخباری که از سوی آمریکا و دیگر رسانه ها علیه ایران منتشر می شود، تصور می کنند که تروریست در ایران بسیار است، زیرا آنان شناختی از ایران ندارند و فقط به اخباری که منتشر می شود، اعتماد می کنند.

استاد دانشگاه برزیل افزود: امروز بسیاری از مردم جهان درباره روابط سرد ایران و آمریکا اطلاع دارند، اما درباره فرهنگ ایرانی، غذا، ورزش و غیره هیچ اطلاعی ندارند.

ویکتور یادآور شد: اینجا یک دانشگاه است، ما در دانشگاه با حقیقت دنیا و جهان ارتباط داریم، اما خانه، ادارات مختلف، رادیو و تلویزیون فضای عمومی هستند و بسیاری از افراد به آن دسترسی دارند.

در غرب که مردم به اینترنت دسترسی دارند، فضای مجازی برای آنان مهم ترین فضای عمومی است.

وی بیان کرد: آنچه که مردم برزیل را به ایران نزدیک می کند، تلویزیون، رادیو و خبرهایی است که نوشته و منتشر می شود، چنانچه در یکی از اخبار هفته گذشته خبری با تیتر حمله آمریکا باعث نابودی ایران می شود در رسانه های برزیل منتشر شد.

استاد دانشگاه برزیل تصریح کرد: نظرسنجی ها نشان می دهد که مردم بیشتر از اینترنت استفاده می کنند، به همین خاطر کشوری مانند آمریکا اینترنت و فضای مجازی را برای انتشار خبر انتخاب می کنند.

ویکتور اظهارکرد: ما دو سؤال داریم که مردم برزیل درباره ایران چه می دانند و دیگر اینکه در فضای مجازی درباره ایران چه می گویند که برای پاسخ به این سؤال می توان به پژوهش خانم لیلیان سانچز کارشناس ارشد رشته تروریسم در جهان اشاره کرد که با استفاده از رباط، خبرهای مرتبط با تروریست را در اینترنت جستجو کرده که نتایج نشان داد از تعداد 32 خبر درباره تروریسم، 23 خبر دارای کلمه مسلمان بودند.

وی افزود: وقتی آنها درباره تروریسم حرف می زنند، ذهن انسان سریع متوجه اسلام و مسلمانان می شود، در حالیکه اگر یک مسیحی اقدام تروریستی انجام دهد، کلمه تروریست برای آن استفاده نمی کنند.

کارشناس شبکه تلویزیونی فرهنگ در برزیل ابراز کرد: اکنون این سؤال مطرح می شود که چگونه می توان این وضعیت را تغییر داد؟ آنها وقتی می خواهند خبری را منتشر کنند، خودشان انتخاب می کنند که چه خبری را منتشر کنند؛ به عنوان مثال اخباری که درباره پیشرفت علمی ایران است، منتشر نمی شود، بنابراین ما باید کاری کنیم که مطالب علمی و پیشرفت ایران هم منتشر شود و مردم با ایران حقیقی آشنا شوند.

ویکتور که در زمینه خبرنگاری، 30 سال فعالیت دارد، گفت: من به عنوان خبرنگار باید در ایران حضور داشته باشم تا آنچه را که با چشم خود می بینیم به عنوان خبر، تهیه و منتشر کنم، در غیر این صورت تنها می توانم از اخبار آنها برای انتشار استفاده کنم.

پوشش و حجاب به معنای سلب آزادی نیست در ادامه این نشست، یکی از شرکت کنندگان این سؤال را مطرح کرد که نگاه شما درباره زنان در ایران چگونه بود و اکنون چه دیدگاهی درباره زنان ایرانی دارید؟ که خانم لیلیان سانچز در پاسخ به این سؤال، یادآور شد: وقتی به ایران آمدم دیدم که مردان به زنان بسیار احترام می گذارند و هیچ مزاحمت خیابانی در ایران ندیدم، حال آنکه در برزیل، آزادی زیادی وجود دارد، اما مردان احترام زیادی در برابر زنان قائل نیستند.

سانچز تصریح کرد: آزادی در ایران بیشتر است زیرا زنان ایرانی به راحتی در خیابان حضور دارند و مزاحمتی برای آنان ایجاد نمی شود، اما در برزیل اینگونه نیست.

وی با اشاره به اینکه پوشش و حجاب به معنای سلب آزادی نیست، تأکید کرد: لباس و پوشش به این معنا نیست که هر که پوشش حجاب داشته باشد، آزادی ندارد، اما در برزیل، زنان هر لباسی می پوشند اما به معنای این نیست که آنان آزاد هستند.

ویکتور نیز درباره نگاه خود درباره زنان ایرانی، گفت: زنانی که در برزیل زندگی می کنند وقتی می بینند که کشوری زنان خود را مجبور به حجاب می کند، آن را دیکتاتور می دانند؛ اما نگاه من به عنوان زن میانسال برزیلی نسبت به ایران این است که ماییم که در برزیل در شرایط دیکتاتوری زندگی می کنیم.

استاد دانشگاه برزیل ادامه داد: در برزیل درباره زنان، شرایط دیکتاتوری فراوانی وجود دارد، متأسفانه وقتی به برزیل برگردم نمی توانم حجاب داشته باشم اما وقتی اینجا با حجاب بودم احساس آزادی بیشتری داشتم.

ویکتور در پاسخ به سؤال یکی از حضار درباره چگونگی معرفی ایران به کشورهای دیگر، گفت: از روزی که به ایران آمدم تا به امروز در تلاش هستم که حقیقت ایران را به جهان نشان دهم، افراد برزیلی که در ایران ساکن هستند می توانند تجربیات خود درباره ایران را به مردم برزیل منتقل کنند.

وی افزود: بنده که به مدت 24 سال استاد دانشگاه در رشته خبرنگاری هستم، برای اینکه حقیقت کشورها را به مردم سرزمینم نشان دهم از فضای مجازی استفاده می کنم.

از روزی که به ایران آمدم، عکس هایی گرفتم که منتشر کردم و بسیاری از خبرنگاران در فضای مجازی درباره ایران سوال می کنند و دوست دارند به ایران مسافرت کنند.

خانم سانچز نیز در پاسخ به این سؤال، یادآور شد: وقتی که به دوستان خود درباره سفر به ایران گفتم، بسیار تعجب کردند و گفتند آیا دیوانه شدی؟ فقط یکی از دوستان که دو دوست ایرانی در فضای مجازی داشت، از سفر من به ایران استقبال کرد.

ویکتور در ادامه عنوان کرد: با توجه به انتشار اخبار علیه ایران در کشورهای دیگر، مردم برزیل هم کشور ایران را کشوری ویران و در حال جنگ تصور می کنند، اما مردم ایران با حضور در فضای مجازی و ارتباط با مردم جهان می توانند این ذهنیت را تغییر دهند.

وی یادآور شد: من به عنوان خبرنگار معروف شبکه فرهنگی تلویزیون برزیل دوست دارم پیام امنیت و سلام ایران را به همه برسانم، اما متأسفانه به دلیل محدودیت هایی که وجود داشت به عنوان توریست در این کشور حضور دارم و نمی توانم فعالیت خبری داشته باشم.

کارشناس شبکه تلویزیونی فرهنگ در برزیل با اشاره به اینکه خبرنگاران کشورهای مختلف می توانند حقایق ایران را به گوش مردم جهان برسانند، تصریح کرد: مردم برزیل فرصت ندارند که با ایران حقیقی آشنا شوند و مجبورند اخباری را که علیه ایران منتشر شده، باور کنند، امروز در برزیل و همه جای دنیا تصور می کنند که بین ایران و آمریکا جنگ بزرگی اتفاق می افتد اما در این چند وقت که ایران بودم، می بینم که مردم با آسودگی و در کمال آرامش زندگی می کنند و اثری از جنگ نیست.


کلید واژه ها: ایران - مردم - برزیل - استاد دانشگاه - آمریکا - خبرنگار - اخبار - دانشگاه - منتشر - پهباد - رسانه - جامعه - شبکه تلویزیونی - کارشناسی ارشد - کشور - واقعیت - روابط عمومی - آزادی - آژانس - ایرانی ها - حجاب - جذابیت - انتخاب - ایرانی - برگزار - اولین - روابط - رشته - شبکه - ارشد

آخرین اخبار سرویس:
دعوت فراکسیون امید از محمدرضا خاتمی

برگزاری آیین نکوداشت مقام مادر در یاسوج

آشفتگی حرکت پروازها در فرودگاه بین المللی ابها

ظریف: در نیویورک اجازه تردد در سه ساختمان را دارم

عناصر مومن کارهای انگلیس را بی جواب نمی گذارند/کاهش تعهدات برجامی قطعا ادامه خواهد داشت

صدور حکم سید هادی رضوی/ ورود قوه قضاییه به ماجرای نفتکش توقیف شده ایران/ آزادی متهمان پرونده دارو با قرار وثیقه/ تکذیب خبر بازداشت یکی از منسوبین به رییس پیشین دستگاه قضا

بازداشت و بازجویی تعدادی در سازمان غذا و دارو

دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با مقام معظم رهبری

عکس های دیدنی روز

تولید مسابقه استعدادیابی مداحی در شبکه قرآن

جایگاه «رسانه در عملیات روانی» در قزوین تبیین می شود

دولت از همکاری دانشگاهیان در اجرای پروژه ها استفاده کند
 

نماینده اصولگرای مجلس: انتخابات شورایاری ها غیر قانونی است/ با نظر سازمان بازرسی موافقیم

ایران دزدی دریایی انگلیس را بی جواب نمی گذارد/ فرآیند کاهش تعهدات برجامی ادامه می یابد

دیدار معصومه ابتکار با تنها زن تاریخ مجلس خبرگان + فیلم

توضیحات طنزپردازی که کم حجاب ها را حیوان خطاب کرد + فیلم

قوه قضاییه باید در انتخاب حقوقدانان بی طرف باشد

موفقیت رینگ حفاظتی اصفهان در گرو اجرای کامل است

234 مرکز مشاوره عمومی و تخصصی در اصفهان فعال است

کاهش تعهدات خود در برجام را شروع کرده ایم وقطعاً ادامه خواهد داشت

اعتراض جمعی از سکنه و کسبه ویلا به یکطرفه شدن/ مردم راه خود را پیدا می کنند

استخدام 3 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر در قم

جریان های سیاسی ایران به دلیل رفتار آمریکایی ها بیش از هر زمان دیگر متحد شدند

داماد رییس جمهور مشاور ستاد بازسازی عتبات شد

برگزاری مراسم معارفه معاون سیاسی دفتر رییس جمهور

تایید بازداشت طبری و یک نماینده مجلس به علت تخلفات

آخرین وضعیت لایحه جامع انتخابات از زبان رییس ستاد انتخابات کشور

برگزاری همایش ملی «زندگی دانشجویی، فرصت ها و آسیب ها» در دانشگاه بوعلی سینا

ثبت نام بیش از 63 هزار نفر در بیست و یکمین دوره عتبات/ اعزام اولین کاروان از 27 تیر

نمازهای جمعه، زنجیره گفتمان ساز

هدیه متفاوت به سردار حاجی زاده و 4 فرمانده نقش آفرین در سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی +عکس

مجوز جذب 127 نفر برای سازمان هواشناسی

سازمان هواشناسی باید در تراز سازمان های مرجع بین المللی قرار گیرد

کهگیلویه وبویراحمد در میان پنج استان برتر هفته هنرانقلاب

مراسم معارفه معاون سیاسی دفتر رییس جمهور برگزار شد

مشکلات حوزه زنان باید حل شود

کمالوندی: ایستگاه بعد از غنی سازی 4.5 درصد، 20 درصد است

آمریکایی ها از گذشته به دنبال جدایی بین ملت ایران و عراق بودند

ظریف: در نیویورک اجازه تردد در سه ساختمان را دارم

ظریف: در نیویورک اجازه تردد در سه ساختمان را دارم

5 روش برای سرکوب اضطراب

گزارشی از وضعیت ساختمان آلومینیوم، خواهر خوانده پلاسکو

آیت الله مددی در گعده علمی شاگردان از فقه حکومتی می گوید

اخبار مشروح 13 سه شنبه، 25 تیر 1398

دیدار رییس آلمانی اینستکس با سفیر ایران

نگاه تجاری به دکه های مطبوعاتی نشود

نظارت بر ذبح شرعی دام در کشتارگاه های کشورهای خارجی

مهدورالدم در قانون جزا به چه معناست؟

ساماندهی 500 متر مربع فضای بی دفاع شهری در محله اتابک

گزارش تصویری: دیدار ائمه جمعه سراسر کشور با رهبر معظم انقلاب

رشد 9 برابری فعالیت های بهزیستی در اصفهان

پیام تسلیت امام جمعه اصفهان درپی درگذشت امیر سرتیپ احمد ترکان

تهدید نماینده اصولگرا به ردصلاحیت نمایندگان اصلاح طلب بخاطر حمایت از خاتمی

اهداء هدایای آیین معارفه رییس کل دادگستری اردبیل به زندانیان غیرعمد

آغاز ثبت نام کاروان پیاده روی اربعین حسینی در جامعه الزهرا

برکزاری کتاب سال حکومت اسلامی و ولایت فقیه در دستور کار دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری/ ضرورت اطلاع رسانی فعالیت های خبرگان در قالب های مختلف

عرضه فیلم و انیمیشن های ارزشی با تخفیف ویژه در جامعه الزهرا

دسته کیسه پلاستیکی را رها کن!

شاعر مشهور یک کتاب فروشی را به آتش کشید/ عکس

نگرانی کنگره آمریکا از استفاده پنتاگون از «کنه »به عنوان سلاح

رهبر انقلاب: دزدی دریایی انگلیس خبیث را بی جواب نمی گذاریم

استخدام نیروی خانم جهت امور دفتری در یزد

سی و ششمین نشست پایان دوره دفتر تحکیم وحدت آغاز به کار کرد

رییس قوه قضاییه: مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم مالیاتی فعال می شود

سخنگوی شورای شهر تهران: موضوع یک طرفه شدن خیابان را از رسانه ها شنیدم

مراسم معارفه معاون سیاسی دفتر رییس جمهور برگزار شد

خرازی: اصلاحات نیاز به پوست اندازی دارد/ مذاکره مجدد با آمریکا خیانت است

تصادف آتشین مرگ 3 خواهر و برادر را رقم زد

کالدرون رفیعی و مصلح را از لیست پرسپولیس کنار گذاشت

انتقادات تند امام جمعه لواسان: ویلاهای لواسان شبیه کاخ سفید و کلیسا است/اگر من آخوند این حرف ها را نزنم چه کسی بزند؟

چگونه می توان از حجاب و عفاف صیانت کرد ؟

پاسخ تهیه کننده «گاندو» به واعظی

کمربندی صالحیه chr(8211) واوان چه زمانی افتتاح می شود ؟

اروپا در حضیض ذلت و حقارت!

دومین جلسه دادگاه متهمان وزارت صنعت

سرلشکر باقری درگذشت امیر سرتیپ «احمد ترکان» را تسلیت گفت

تصاویر/ رونمایی از قالب جدید پایگاه اینترنتی مرکز تحقیقات علمی حکومت اسلامی دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری

تصاویر دوربین مداربسته از اصابت گلوله به محافظ نماینده اصفهان در مجلس

ظریف: تنها به سه ساختمان درآمریکا می توانم پا بگذارم

ماجرای عنایت امام رضا درسرنگونی پهپاد

اخذ ویزای کانادا براحتی با این مدارک ساده

واریز جریمه چندصد میلیاردی «ایرانمال» به حساب شهرداری

رییسی: فرار مالیاتی در کشور باید به حداقل برسد

آیین افتتاح سامانه هواشناسی فرودگاه پیام بصورت ویدئو کنفرانس با حضور وزیر راه

قالیباف از ایرنا شکایت کرد

ثبت مشترک نسخ خطی میان ایران و پاکستان

آیت الله مددی در گعده علمی شاگردان از فقه حکومتی سخن می گوید

چله قرآنی در کاشمر آغاز شد

دوری از حجاب، جنگ با فطرت است

ما دروغگو بودیم

استفاده بهینه از ظرفیت های فرهنگی و تاریخی کیش در رونق گردشگری

راهکار هایی ساده برای بهبود روابط زناشویی

علیرضا علوی تبار: باید بر سر در دولت بزنند، «هرکس تئوری نمی داند وارد سیاستگذاری نشود»

"#رییس جمهورنژادپرست" داغ ترین هشتک توییتر شد

برایان هوک : با صدور روادید برای ظریف به وظایف خود عمل کردیم/ قرار نیست با ظریف دیدار داشته باشیم

آمادگی کامل دستگاه قضا برای همکاری با سازمان امور مالیاتی

استخدام منشی تلفنی خانم جهت کار در خراسان رضوی

استخدام نیروی آقا جهت حراست و نگهبانی در شرکت پخش میهن

مجوز استخدام 2500 نفر در دامپزشکی های سراسر کشور صادر شد

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل جهت شرکت میراب در تهران

پوشش و حجاب به معنای سلب آزادی نیست

پوشش و حجاب به معنای سلب آزادی نیست