مطالب مرتبط:
پیشگیری از اسیدپاشی و لزوم توقف چرخه خشونت
پیشگیری از اسید پاشی و لزوم توقف چرخه خشونت
زهرا سعیدی: پیشنهاد اعدام را برای مجازات اسیدپاشی داشتیم/ مرضیه ابراهیمی: نه قصاص می خواهم نه اعدام، خواهان توقف چرخه خشونت هستم
زهرا سعیدی: پیشنهاد اعدام را برای مجازات اسیدپاشی داشتیم/ مرضیه ابراهیمی: نه قصاص می خواهم نه اعدام، خواهان توقف چرخه خشونت هستم
توقف چرخه خشونت با اجرای طرح تشدید مجازات اسید پاشی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 29 خرداد 1398 ساعت 22:422019-06-19سياسي

پیشگیری از اسیدپاشی و لزوم توقف چرخه خشونت


کلیات طرح یک فوریتی «تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان» در حالی در بهارستان به تصویب رسیده و منتظر بررسی نهایی و تصویب از جهت جزییات است که قربانیان این رفتار مذموم نه به دنبال تشدید مجازات که به دنبال پایانی بر چنین رفتارهای غیر انسانی ای هستند.

- ، چندی پیش با حضور جمعی از قربانیان اسیدپاشی و همچنین رضا درمیشیان کارگردان فیلم لانتوری (که فیلمی درباره اسیدپاشی بود) در مجلس شورای اسلامی کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی مطرح شد و به دلیل گستره آرا مخالف و ممتنع و بحث ها و لایه های پنهانی که این داستان و راه های مقابله با آن دارد، تصویب جزییات طرح به زمان دیگری موکول شد.

پس از داستان اسیدپاشی های متعددی که در اصفهان و بدون متشاکی مشخص و ظاهراً به قصد کاهش بدحجابی در سال 1393 رخ داد، خشم و جریحه دار شدن وجدان عمومی جامعه، باعث تجمعاتی اعتراضی در اصفهان و تهران شد و اصرار بر لزوم تصویب قوانین محکم و شدیدتر در این زمینه شدت یافت؛ مسأله ای که البته مجلس و دولت نیز تلویحاً موافقت خود با آن را اعلام کرده بود.

حسن نوروزی ، سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در این جلسه و در ضرورت تصویب کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی گفت که در دهه های اخیر آمار اسیدپاشی ایران رو به افزایش بود و این اقدامات خسارت جبران ناپذیر و رعب و وحشت فراوان در جامعه به جا گذاشته است، به همین خاطر تعیین مجازات سنگین برای آن ضروری است.

تبصره الحاقی اتهام فساد فی الارض که در طرح تشدید مجازات اسیدپاشی ملحوظ شده، به معنای مجازات اعدام است، و این درحالی است که اعدام، نه خواسته قربانیان اسید پاشی است و نه فعالان حقوق بشری؛ پیشتر مرضیه ابراهیمی ، یکی از قربانیان اسیدپاشی در اصفهان، گفته بود که آن ها خواهان توقف چرخه خشونت هستند نه اعدام.

اما فاطمه حسینی یکی از نمایندگان مجلس از قصاص نفس یا عضو در موضوع تشدید مجازات اسیدپاشی خبر داده بود.

همه اینها در حالی است که تصویب کلیات این طرح بیم و امیدهایی را در جامعه برانگیخته است.

از طرفی قربانیان و موافقانی هستند که سالهاست از این گونه اقدامات خشمگین بوده و خواستار ورود جدی و محکمی از دولت در این حوزه هستند؛ و از طرف دیگر منتقدانی وجود دارند که شدت بخشیدن بر تنبیه جرائمی از این دست را بازتولید خشونت در جامعه می دانند؛ از طرفی هر اقدام قانونی می تواند راه های فرعی دیگری را برای مجرمان باز کند و این مساله همواره نیاز به بررسی و تعمیق بر تصویب جزییات چنین طرح هایی را می طلبد.

طرحی که امید به بازدارندگی دارد مهدی لطفی حقوقدان و هیات علمی فقه و حقوق دانشگاه اصفهان در موافقت با جنبه های بازدارندگی این پیشنهاد قانونی در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا بیان داشت: این طرح از لحاظ بازدارندگی به نظرم خیلی خوب است اما اینکه آیا می تواند چاره کار باشد و اصل موضوع را حل کند نیاز به بحثی چند رشته ای دارد.

وقتی به احکام و مواد حقوقی خودمان مراجعه می کنیم، می بینیم که برخی از آنها به دلیل اینکه آن جنبه بازدارنگی را ندارند ممکن است باعث شوند که آن حکم، نتواند در جایگاه اصلی خود قرار بگیرد.

مثلاً بحث مجازارت هایی که در حوزه گرانفروشی هست را در نظر بگیرید؛ مثلاً طرف چند میلیارد برده است و نهایت صد هزار تومان از طرف سازمان حمایت از مصرف کنندگان جریمه می شود.

این صدهزار تومان با آن چند میلیارد قابل مقایسه و مطابقت نیست؛ یعنی عدم تطابق جرم با آن جزایی که باید باشد، وجود دارد .

وی افزود: این موضوع باعث شده است تا در برخی از زمینه ها برای اعمال خشونت هایی مانند اسید پاشی نارسایی هایی به وجود بیاید.

در نتیجه تشدید این مساله باعث می شود تا جنبه بازدارندگی برای افرادی که می خواهند مرتکب آن شوند شکل بگیرد و از این به بعد آنها می دانند که باید بهای سنگینی را بپردازند.

این باعث می شود که خیلی از مرتکبین بالقوه، حواسشان باشد که تبعات آن چیست.

در نتیجه اینجا به نظرم نوعی از تعادل بین جرم و مجازات بوجود می آید؛ و توازن برقرار می شود و افرادی که می خواهند به این جرم دست بزنند می دانند که عاقبتی سخت در انتظارشان خواهد بود.

در نهایت همانطور که ذکر آن رفت، اینکه این طرح تا چه حد قابل اجرا و آیا با سایر مبانی ما سازگار هست، مساله دیگری است که باید درباره آن بحث و مطالعه بیشتری شود .

فقدان فرهنگ سازیطیبه سیاوشی نماینده مردم تهران در مجلس دهم و از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس که یکی از فعالین و حامیان تصویب و اجرای این طرح است در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا گفت: خیلی از افراد مانند خود من مخالف حکم اعدام هستند، ولی معتقدند که در مورد این جرم به ویژه حکم اعدام باید اجرایی می شد؛ چون به هیچ وجه قصاص بازدارنده نبوده است.

مخصوصاً چون اکثر قربانیان این پدیده وحشتناک جامعه ما، زنان هستند و بدبختانه آسیب به صورتشان هم وارد می شود و برای تمام عمر از بینایی یا از زیبایی و … محروم شده و معلولیت پیدا می کنند و خودشان و به تبع آن خانواده و اقوامشان اینها تا آخر رنج می برند و حتی در این شرایط هم حاضر به اجرای حکم قصاص نیستند؛ یعنی این تمایل و توانایی را ندارند، بنابراین حاکمیت است که باید به عهده بگیرد و این کار را انجام بدهد.

این طرح در صحن علنی مجلس شده و نمایندگان به آن رای داده اند ولی باید دید در شورای نگهبان در مورد آنچه تصمیمی گرفته می شود .

سیاوشی در پاسخ به این سوال که درخواست محدودیتی که برای خرید اسید مطرح کرده اند تا چه میزان قابل اجرا است، تصریح کرد: پیشنهاد پیشگیری از طرف قربانیان اسیدپاشی مطرح شده است که در واقع محدودیت آن را ما شروع کنیم، چون خرید و فروش اسید بسیار راحت و سهل الوصول است و با قیمتی ارزان در دسترس همگان قرار دارد.

یعنی اسید یک اسباب جرم در دسترس است که هرکسی که می خواهد انتقام بگیرد می تواند این کار را انجام بدهد.

این اعمال محدودیت در بنگلادش، هند و پاکستان اجرایی شده و این تنظیم مقررات به کاهش خشونت تا 30 درصد کمک کرده است؛ به نظر من قاعدتاً کشور ما خیلی عقب افتاده تر از بنگلادش و هند و پاکستان نیست و ما هم می توانیم در این زمینه قوانین بازدارنده داشته باشیم .

این نماینده مجلس در توضیح اما و اگرهایی که از باب اجرایی شدن این طرح مطرح می شود گفت: مسلماً اما و اگر بر سر این طرح زیاد هست و خواهد بود؛ چون مطرح شد که این محدودیت باعث می شود خرید و فروش اسید به صورت قاچاق دربیاید؛ منتهی بحث ما این بود که ما نمی خواهیم مانع ایجاد کنیم یا بگوییم فروش نرود ما می خواهیم بگوییم زمانی که دارد فروش می رود شما هشداری می دهید؛ آن هم در زمانی که کارت ملی از مردم می خواهید.

کسی که می خواهد این ماده را بخرد (اگر شما ماده پیشنهادی ما را خوانده باشید به عینه ذکر شده است) باید یک کد ملی ارائه بدهد، همین.

و این کد ملی حالت هشدار دهنده دارد که شما که این ماده را می خرید بدانید که این موضوع اهمیت دارد و اسید یک ابزار سردکشنده است.

الان چه هشدار و آگاهی در این زمینه به مردم داده می شود؟ کدام برچسب روی بسته های اسیدی خورده است؟ چه کسی در این مورد اطلاع رسانی کرده است؟ ما کشوری هستیم که متاسفانه در زمینه آموزش و در زمینه فرهنگ سازی بسیار ضعیف هستیم.

ما صرفاً در زمینه اجرای حکم مجازات فعال هستیم و به همین دلیل است که 15 میلیون پرونده داریم که در مورد حل آنها درمانده شده ایم؛ به خاطر اینکه در فرهنگ ما پیشگیری، فرهنگ سازی و آموزش وجود ندارد .


کلید واژه ها: اسیدپاشی - اسید - مجازات - قربانیان - جامعه - اصفهان - مجلس - مجلس شورای اسلامی - اعدام - خشونت - نمایندگان مجلس - هایی - داستان - حقوق - رضا درمیشیان - رفتار - اسید پاشی - هیات علمی - امید - ابراهیمی - فیلم - کارگردان - بهارستان - دولت - بدحجابی - قوانین - اسلامی - افزایش - خشمگین - نوروزی

آخرین اخبار سرویس:
بختیاری رییس کمیته امداد شد

برگزاری نخستین جشنواره مهارت آموختگان طرح ایران مهارت

رونمایی از کتاب های تاریخ شفاهی دفاع مقدس

نماینده صومعه سرا از دولت درباره تخصیص قیر به پروژه های راه سازی توضیح

واکنش عمان به توقیف نفتکش انگلیس توسط ایران

احمدی نژاد و مذاکره با آمریکا

لحظه توقیف نفتکش انگلیسی توسط تکاوران دریایی سپاه +فیلم

سفیر ایران در لندن: برای سناریو های مختلف آماده ایم

تصاویر نمایشگاه توانمندی و محصولات بانوان کارآفرین شهریار

استخدام تعدادی مهماندار و سر گارسون خانم و آقا در تهران

استخدام سالن کار جهت رستوران ایتالیایی در محدوده ظفرِ تهران

استخدام فروشگاه تک

استخدام منشی آشنا به کامپیوتر در محدوده محمدشهر

تبلور آغاز عصر جدید

جزییات درگیری حافظان امنیت مرز در سراوان با گروهک تروریستی

سید مرتضی بختیاری رییس کمیته امداد شد

فرآیند صدور پروانه ساختمانی باید در شورای شهر تصویب شود

لزوم آموزش های ویژه اطفای حریق در اماکن تاریخی و دارای ارزش ملی و میراثی به آتش نشانان/ شهرآفتاب برای چه ساخته شده وقتی سایت نمایشگاهی سئول همچنان جذاب است

ارائه سند عملیاتی برنامه سوم توسعه شهر تهران به شورای شهر

صفحاتی از جنس حسادت و نفرت

نماینده مجلس: مشکلات دانشجویان ستاره دار برطرف شده است

بهترین مسیر رسیدن انسان به تقوای الهی

مقام آیت الله مشکینی در نماز جمعه قم تجلیل می شود

تلاش های ما در جهت ایجاد آینده ای روشن تر برای تمام ملت های منطقه و مقابله با یکجانبه گرایی است/ ​با اراده ی سیاسی، پایداری و مشارکت چند جانبه، می توان پیچیده ترین مسائل را حل کرده و راهکارهای عملی موثری را به اجرا گذاشت

تعلیق فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی متخلف در فستیوال ترکیه

بیانیه گام دوم انقلاب مهم ترین سند بالادستی در مدیریت کشور

وزارت زنان؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

انتشار مکالمات رادیویی از عملیات توقیف نفتکش انگلیسی

خواهان واریز سود صندوق ذخیره به حساب معلمان هستیم

مجوز مجلس به دولت درباره مشترکان پرمصرف برق

تقدیر نمایندگان مجلس از سپاه برای توقیف نفتکش انگلیسی

ماجرای برخورد با کودکی که به صندوق امام زاده دستبرد زده

گزارش تصویری: راه دراز «55 متری»

آیت الله سبحانی: دانشگاه ها باید گره از زندگی مردم باز کنند

4 پیام توقیف نفتکش انگلیسی

برگزاری 80 کانون قرآنی در حسینیه ایران شهرستان خمینی شهر

داود محمدی رییس کمیسیون اصل 90 باقی ماند

لندن از تنش آفرینی بیشتر اجتناب کند

آداب سخن گفتن به روایت قرآن

تشییع پیکر شهید مدافع حرم در کرمانشاه

کتاب «دلهره های آخرین خاکریز» منتشر می شود

معرفی نفرات برتر رشته های مفاهیم چهل ودومین دوره مسابقات قرآن اردبیل

هشدار رییس کل دادگستری خراسان شمالی به مدیران متخلف

نشست وزرای نفت پس از انقلاب

«بختیاری» رییس کمیته امداد شد

تکذیب قطع آب در زندان زنان/ مشکل آب آشامیدنی برای زندانیان وجود ندارد

شهادت دو تن از حافظان امنیت در مرز پاکستان

هشدار کواکبیان به وزیر امور خارجه انگلستان

روزی که کافی با یک «جیب بر» همراه شد

حمایت بیش از 160 نفر از نمایندگان از اقدام سپاه در توقیف نفتکش انگلیسی

تغییر رییس کمیته امداد

از جیب مردم به خزانه دولت/ این پولها کجا می رود؟

روابط عمومی قرارگاه قدس سپاه جنوب شرق کشور اعلام کرد

هتاکی به خاتمی نشان اعتبار او است

چگونه مدیریت کنیم

نماز یکشنبه ماه ذیقعده

نحوه مشارکت احزاب سیاسی در انتخابات کشور های مختلف

اسناد آیت الله کاشانی و دکتر مصدق در آتش میدان حسن آباد، سوخت

استخدام وب مستر،کارشناس ارتباط با مشتری در تهران

بعیدی نژاد: لندن از تنش آفرینی بیشتر اجتناب کند

فردا، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

عسکری: پیگیر پرداخت مطالبات فرهنگیان هستیم

آگاهی و بصیرت مولفه های مهم تحقق بیانیه گام دوم انقلاب است

راه نجات تهران از بحران ها

پاسخ محسن هاشمی درباره علت حضورش در ریاست جمهوری/ به خانه بر می گردم!

فیلم جنجالی استندآپ کمدی علیرضا خمسه در کانادا

تلاش برای پرداخت معوقات فرهنگیان قبل از مهرماه

جزییاتی از روند تایید صلاحیت «نجفی» در شهرداری

آیا زنیت، آزمون را به لیورپول یا لاتزیو می فروشد؟

دبیرکل حزب مؤتلفه: امارات متوجه سیاست غلط خود شده است

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس در گفت وگو با میزان:راه اندازی دفتر متهمان و محکومان بازداشتی باعث می شود مشکلات زندانیان به صورت متمرکز دنبال گردد

بخش خبری 27-4-98

مروری بر تاریخ 50 ساله گروهک منافقین در شبکه 4

نیاوران میزبان «آوای شورانگیز» با اجرای قطعات خاطره‎انگیز

روایت حناچی از باغی که بوستان شد، نه برج 

متن مکالمات رادیویی ناو جنگی بریتانیا و نیروهای سپاه پیش از توقیف نفتکش انگلیسی

مسلمانان نشویل آمریکا از همشهریان غیرمسلمان برای آشنایی دعوت کردند

رییس سازمان حج و زیارت برای بررسی وضعیت زائران ایرانی وارد مکه شد

آغاز زندگی جدید آزاده صمدی+عکس

حزب زلنسکی، نقطه کانونی انتخابات پارلمانی اوکراین

ماجرای برخورد با کودکی که به صندوق امام زاده دستبرد زده

آیا زندگی در باستی هیلز لواسان جرم است؟

بعیدی نژاد:انگلیس نیروهای سیاسی داخلی را که به دنبال تشدید تنش با ایران هستند مهار کند

جلسه هماهنگی حفظ ارزشهای دفاع مقدس

آزادسازی نفتکش ایرانی از بندر جده عربستان / کار انگلیسی ها دزدی دریایی است

مرتضی بختیاری رییس کمیته امداد امام(ره) شد

رییس کل دادگستری خراسان شمالی به مدیران متخلف برای عدم انجام وظایف قانونی هشدار داد

کمک 2 میلیارد ریالی نیکوکاران البرزی به مددجویان کمیته امداد

آیت الله مکارم شیرازی در مسائل جهان اسلام اعتدال را سرلوحه کار خود قرار می دهند

رضایتمندی جامعه صیادی کیش از اقدامات شرکت توسعه ومدیریت بنادر وفرودگاه های منطقه آزاد کیش

عباس عبدی: سهم مردم از یارانه 15 هزار تومان بود نه 45 هزار تومان /هیچ کس در سال 92 به عارف نگفته بود نامزد شود/ چیزی که ترامپ اسمش را مذاکره می گذارد، خیلی روشن نیست

«داوود محمدی» رییس کمیسیون اصل 90 شد

مرتضی بختیاری رییس کمیته امداد شد + بیوگرافی

اشتراک گذاری تجربیات بومی سازی در صنایع بزرگ معدنی

اتفاقات مثبتی در حوزه بومی سازی در شرکت مس رخ داده است

آغاز انتخابات پارلمانی اوکراین

وزیر ارتباطات بازدید نمایشگاه الکامپ 2019 را از ایرانسل آغاز کرد

فردا، آخرین مهلت ارایه اظهارنامه اشخاص حقوقی و صاحبان املاک اجاری

عبادی: رییس جمهور آمریکا در خواب پهپادهای ما را سرنگون می کند

توضیحات مدیرعامل مجتمع متالوژی پودر ایران درباره انتشار یک خبر

پیشگیری از اسیدپاشی و لزوم توقف چرخه خشونت

پیشگیری از اسیدپاشی و لزوم توقف چرخه خشونت