مطالب مرتبط:
تکذیب شکایت خانواده همسر ریگی از فیلم «شبی که ماه کامل شد»
گزارش فارس از نشست خبری «شبی که ماه کامل شد« منتقدان از واژه «ریگی» استفاده نکنند/ با خانواده منصوری در ارتباط هستیم
بازنشر به بهانه رونمایی از فیلم «شبی که ماه کامل شد» لحظه رویارویی عبدالحمید ریگی با مادرزن پس از کشتن همسر
در جشنواره فیلم فجر اکران شد «شبی که ماه کامل شد»؛ روایتگر زندگی عبدالمالک ریگی
نشست خبری شبی که ماه کامل شد / آبیار:در نقدها از نام ریگی استفاده نکنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 28 خرداد 1398 ساعت 11:002019-06-18فرهنگي

«شبی که ماه کامل شد»؛ بازخوانی متفاوت از جنایات ریگی


یک پژوهشگر مطالعات استراتژیک با تقدیر از فیلم سینمایی«شبی که ماه کامل شد» به دلیل تصویر چهره تکفیر در بطن یک درام عاشقانه، گفت: دلایل چندگانه ای وجود دارد که باعث می شود پنبه وجود یک فرد به بنزین تکفیر آلوده و آنگاه با یک جرقه مشتعل شود.

- یک پژوهشگر مطالعات استراتژیک با تقدیر از فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد به دلیل تصویر چهره تکفیر در بطن یک درام عاشقانه، گفت: دلایل چندگانه ای وجود دارد که باعث می شود پنبه وجود یک فرد به بنزین تکفیر آلوده و آنگاه با یک جرقه مشتعل شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"، شبستان نوشت: فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد با روایتی متفاوت از تفکر تکفیر و جنایات ناشی از آن، این روزها یکی از پرفروش هایِ پرده نقره ای در گیشه محسوب می شود؛ فیلمی طولانی (2 ساعت و 20 دقیقه) که تا ثانیه آخر مخاطب را با کشش و جاذبه همراه خود می آورد و در پایان یکی از کریه ترین زوایای چهره منفور تکفیر را به نمایش می گذارد.

لذا به بهانه اکران این ساخته جدید نرگس آبیار که روایتی واقعی از زندگی برادر و همسر برادر عبدالمالک ریگی، سرکرده معلوم گروهک تروریستی جندالله است و که اکثر سیمرغ های جشنواره فیلم فجر را بر شانه های خود نشاند و به منظور واکاوی تکفیر ، به عنوان خوره ای که به جان اسلام و مسلمین افتاده با حجت الاسلام محمدرضا حدادپور جهرمی ، پژوهشگر مطالعات استراتژیک و خالق کتاب حیفا ، مستندی ضد صهیونیستی تکفیری به گفت وگو پرداخته ایم که مشروح آن تقدیم حضورتان می شود: فیلم سینمایی شبی که ماه کامل شد در پرداختی متفاوت به مسئله تکفیر و جنایات ناشی از آن، چه توفیقی داشته است؟ در پاسخ به این پرسش ذکر چند نکته ضرورت دارد.

نخست آنکه فیلم بر ذهن مخاطب تاثیرات ماندگاری دارد هر چند معتقد هستیم کتابی که به فیلم درنیاید، اما صحنه پردازی قوی داشته باشد و ابتکار عمل را در تصویرسازی به خود مخاطب بسپارد، حتی ماندگارتر از فیلم خواهد بود اما به دلیل گستردگی و شمول مخاطبان در فیلم و اثر سینمایی، فیلم از محوری ترین ابزارها برای اثرگذاری بر مخاطب به شمار می رود.

چنان که گفته می شود اگر قرار بود پیامبری در این عصر ظهور کند بدون شک یکی از بزرگترین ابزارهایش در دعوت مردم، فیلم بود! دوم آنکه فیلم های دفاع مقدس و آیینی ما باید وارد عرصه های به روز و جدید شود، مسلم آن است که امروزه ما با پروژه تکفیر دشمن و زدن مسلمانان توسط خود مسلمانان مواجه شده ایم.

لذا باید زبان روز را در فیلمسازی برای مقابله با این تفکر به کار بگیریم چنان که خانم نرگس آبیار فیلمنامه خوب و قوی نوشته است.

چقدر نقش ها خوب انتخاب شده بودند و این فیلم از کم نقص ترین فیلم های جشنواره بود.

شخصاً حتی دو سه بار این فیلم را دیده ام و ارتباط گرفته ام و حتی آرزو می کردم که نویسنده این اثر بودم.

این فیلم تصاویری از تفکر تکفیر را پیش چشم رقم می زند که شاید پیش از این باورش سخت بود .

اینکه تکفیر حتی به نزدیک ترین اعضای خانواده هم رحم نمی کند! چه چیز باعث چنین قرائتی اشتباه از دین می شود؟ درباره چرایی این حداقل دو خوانش و برداشت از دین و کتاب واحد، با چهار دلیل مواجه می شویم.

نخست نوعی رقابت منفی که ممکن است در پیروان یک دین و حتی یک مذهب به وجود بیاید؛ رقابت برای جذب مخاطبان بیشتر و دیده شدن که سبب دست زدن به برخی کارهای متوحشانه و جنایتکارانه توسط افراد می شود که شاید در ابتدای امر خیلی هم آن اعمال را قبول نداشته باشد، اما نهایتاً باعث می شود که انسان دست به چنین جنایاتی می شود.

بهانه دوم چنین بحث ها و شقاوت هایی، اجمال برخی متون و مبانی است، وقتی متن اجمال داشته باشد و عالمان سلف آنطور که باید و شاید به مبانی نپرداخته و آن را نشکافته باشند و صرفا به فقاهت تکیه شود، به عده ای بهانه می دهد هر برداشتی را که بخواهند از مبانی و متن داشته باشند.

این مسئله، کار را بسیار خطرناک می کند وقتی تبیین درستی به ویژه بر سر مباحث نوظهور و مستحدثه اعتقادی صورت نگرفته باشد و در عین حال مباحث جدید و نسبتاً به روز و در عین حال سرتاپا شبهه به دست عده ای بیفتد که دین را درست نخوانده و مبانی را درست درک نکرده اند، اوضاع از این بدتر می شود و به سمتی می رود که جمع کردن کار بسیار سخت می شود.

چنان که ایفاگر نقش عبدالمالک ریگی ، سرکرده گروه تکفیری جندالله در فیلم شبی که ماه کامل شد در بحث با برادرش بر سر سخنان و فتاوای مرجع دینی شان، گفت: راه ما از او جدا است.

باید توجه داشت اجتهاد ناقص و مبانی بسیار ضعیف و جانب گرایانه، کلیدواژگانی است که می تواند از یک بچه مسلمان یک تکفیری به معنای واقعی بسازد.

سومین عامل آنکه بدون تعارف باید بپذیریم محرومیت ها اعم از معیشتی و مادی و منطقه ای گرفته تا فکری و هوشی یک جمع یا فرد باعث می شود، نوعی عقده و علامت سوال و حس بی عدالتی در آنها به وجود بیاید و همین حس ریشه های مذهبی را در آنها ضعیف کند؛ لذا تاکید شده حرف معاد را از کسی بپذیر که درباره معاش اش مطمئن باشی.

بسیاری از پیوستگان به گروهک های تکفیری وقتی می بینند کسانی که داعیه دار انقلاب و بایدها و نبایدها هستند، در معاش با مردم تفاوت های بنیادین دارند، در پی چرایی این تفاوت ها برمی آیند.

یکی از بزرگ ترین دلایل گرایش عده ای به تکفیر، عدم هماهنگی حرف ها با اعمال مدعیان است، اینکه فرد حس بی عدالتی داشته باشد و این حس بدون کنترل باقی بماند، بسیار مخرب و خطرناک است.

این علامت سوال ها به علاوه کینه ها باعث می شود، فرد خشم بیشتری داشته باشد.

خروجی این سه عامل چگونه به تکفیر ختم می شود؟ این سه دلیل باعث می شود که پنبه وجود یک فرد و جمع بخواهد به بنزین شک و بدبینی و برداشت اشتباه از دین آغشته و آلوده شود و آنگاه یک جرقه برای شعله ور شدن این پنبه بنزینی کافی است! البته عامل چهارمی هم وجود دارد .

معمولاً استکبار جهانی و دشمنان قسم خورده داخلی و خارجی این جرقه را می زنند.

ممکن است برای یک مخاطب با پخش یک کلیپ رخ دهد مثل مراسمی که عده ای در جلسه مداحی، بزرگان اهل سنت را لعن و ناسزا می گویند یا پخش صحنه های سخیف و امثال آن که باعث می شود فرد چشم باز کرده و ببیند همفکرانی دارد که دور هم جمع شده و تحت عنوان یک کمپین عمل می کنند کمپینی با عنوان القاعده، داعش و امثال آن! همچنین، این جرقه می تواند توسط خرید و فروش برخی سلاح ها رخ دهد، وقتی دشمن تشخیص دهد این ظرفیت در جایی وجود دارد انواع سخت افزار و سلاح سرد و گرم را در اختیار پیروان آن ایده قرار می دهد.

این چهار عامل، محوری است برای آنکه فکر و نشست و برخاست یک گروه بخواهد با اصل سیستم و نظام عمومی جهان اسلام در تضاد باشد.

چطور می توان نفوذ و ردّ این عوامل را از اذهان پاک کرد؟ کسانی که با این چهار عامل درگیر هستند وقتی یکدیگر را بیابند، جریانی جدید را شکل می دهند که باید ده ها و صدها هزار نفر بی خانمان و آواره شوند تا حذف شود.

این عوامل در هر سرزمین و مملکت اسلامی ممکن است رخ دهد و هیچ کس از آنها مصون نیست لذا باید به فکر بود و برای ریشه کَن کردن عوامل بیان شده، برنامه ریزی کرد.

اصل استراتژی امنیتی نوشتن در ابعاد فکری، روانی، اجتماعی، سیاسی، دینی و .

با کنترل این چهار عامل ممکن است.

در جریان فیلم شبی که ماه کامل شد می بینیم که بازیگر عبدالمالک ریگی، سرکرده معدوم جندالله در توجیه جنایات این گروه تکفیری می گوید باید مردم را بکشیم تا انسان های فاسد و ظالم از مخفیگاه خود بیرون بیایند آنگاه می توان تعداد بیشتری از آنها را کشت؛ آیا اسلام ناب کشتن به این بهانه را تایید می کند؟ تکفیری ها تزی دارند با عنوان تاییدشده توسط ترس یعنی ترس اش را بینداز اگر خودش هم نیامد، باز تو پیروزی! یعنی از خود، چهره ای دهشتناک می سازند تا با سوار شدن بر امواج ترس مردم، به هدف برسند برای مثال در سفری که شخصاً به سوریه داشتم، دیدم شایعه آمدن داعش منتشر می شد و مردم را به وحشت می انداخت، وقتی ترس شایع می شد وضع فرق می کرد.

باید توجه داشت مهمترین چیز برای همه انسان ها جان است و اساساً همه چیز بر مدار حب النفس می چرخد، اینکه کسی بخواهد نفس و حیات را از دیگری بگیرد باید دلیل محکم و قوی داشته باشد، مثل دلیل قضات و نهادهای قضایی در مرحله ای که مجرم دست به جرم های نابخشودنی زده باشد که نعمت حیات را از او سلب می کنند چون ضرر بودن آن فرد بیشتر از نبودن اش است.

مثل زمانی که فردی دست به سلب حیات از مردم و بیگناهان می زند برای آنکه بخواهد دیگرانی را از سر راه بردارد.

این تفکر نه فقط در اسلام بلکه در هیچ مکتب فکری آزاده ای، جایگاهی ندارد.

چنان که حتی برخی از داعشی ها نمی پذیرفتند که مردم بی دفاع را به قتل برسانند و این از فطرت انسانی ریشه می گیرد؛ برای همین این کشتارها در درون داعش هم نقد می شود.

حتی در ماه های پایانی عمر داعش، ابوبکر البغدادی، خلیفه خودخوانده این گروهک تروریستی- تکفیری گفته بود که از جنایات و سربریدن ها فیلم گرفته و پخش نشود، چراکه دافعه دارد.

نکته دیگر آنکه این خون های محترمی که مظلومانه ریخته شده، دامنگیر جنایتکاران می شود و اساساً هیچ حکومتی با خون پابرجا نمی ماند چنان که داعش پس از هفت سال نابود شد و همان خون های محترم و بی گناه دامان آنها و حامیان شان را گرفت.

لذا باید توجه داشت در همه ادیان و نگاه ها و تفکرات انسانی، شریف و سالم نعمت حیات و نفس محترم است و هر که بخواهد این حرمت را زیر پا بگذارد از سوی انسان ها حتی از سوی اعضای خود دفع می شود.

تولید چنین آثار سینمایی ای در اجتماع جهانی علیه افکار تکفیری چه ضرورتی دارد؟ این آثار ضرورت درک فتنه ها در نطفه را یادآور می شود چنان که سردار حاج قاسم سلیمانی ، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مسئولان ارشد روسیه ضرورت مقابله با داعش را گوشزد کرده بود و آنها نیز اذعان داشتند که اگر بنیادگراهای چچنیِ آموزش دیده در داعش بخواهند به جان ما بیفتند و به کشور باز گردند، اوضاع بدتر می شود.

این تفکر ضرورت اجماع در مقابله با تکفیر را ثابت می کند هر چند برخی فقط ادعای این مقابله را داشتند چنان که آمریکا مدعی مقابله با داعش بود اما در عمل و بنابر بیانات مقام معظم رهبری، اسنادی در دست است که آنها مهمات و غذا در اختیار داعشی ها قرار می دادند.

و نگرانی امروز پس از امثال داعش و جندالله چیست؟ اگرچه پایان اجتماع داعش را شاهد بودیم (البته ممکن است در برخی مناطق اجتماعات و پایگاه هایی داشته باشند) اما اکنون جریان تکفیری شیعی خطرناک تر از داعش و جبهه النصره است.

جریان تکفیری ای که از دل شیعه بیرون بیاید اگر مردم به ویژه قشر جوان و نوجوان نسبت به انحرافات آن آگاه نباشند عاقبت سختی را رقم می زند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: فیلم - تکفیر - فیلم سینمایی - مخاطب - نرگس آبیار - متفاوت - مسلمانان - جشنواره فیلم فجر - تصویر - گروهک تروریستی - چهره - جشنواره فیلم - بنزین - آلوده - اسلام - صهیونیستی - دفاع مقدس - جدید - فیلمسازی - کتاب - ماندگاری - بزرگترین - جشنواره - جندالله - شبستان - تکفیری - توفیقی - طولانی - ابتکار - نمایش

آخرین اخبار سرویس:
آمادگی خراسان شمالی برای برگزاری جشنواره تولیدات مراکز

نمایشِ لباس کُردی در سنندج

اقدام جالب خانم بازیگر برای نابینایان +عکس

تیپ خفن طناز طباطبایی + عکس

بازیگر تازه بهبود یافته خانه سبز در شهرک غزالی+عکس

«لعیا زنگنه» بعد از بیست و هفت سال با نمایش «اتینا» به صحنه باز می گردد

سربند پاپیونی خانم بازیگر+عکس

ورزش آقای بازیگر در پیری + عکس

عکس بازیگر سریال پایتخت و همسرش

بازآفرینی یکی از نمایش های علی حاتمی / رضا رویگری از 5 مرداد به صحنه می رود

جنون معماری در ساختمان های عجیب دنیا!

همایش «نمادشناسی عرفانی گل ها و پرندگان» برگزار می شود

ارزیابی مقالات ارسالی به جشنواره نمایش های آیینی سنتی

خروج اجسام عجیب از معده زن گنابادی

از«درباره الی» تا «بدون تاریخ، بدون امضا» سیر تحول فیلم ها در اسکار

حسین علیزاده از عملکرد صداوسیما انتقاد کرد/ سازوکار چهره سازی ناقص است

خانم بازیگر نگران شیخ نیجریه ای

افتتاح شبکه تلویزیون اینترنتی «اشاره» با حضور کتایون ریاحی

گزارش مکتوب.... جاجیم بافی دست بافته ای در حال فراموشی

نمایش رایگان فیلم های کانون در باشگاه «هنر و تجربه»

کمترین میزان خرید وزارت ارشاد به گروه دین اختصاص یافت

یک پخش کننده مطرح کرد/ گله از برخوردهای موردی در اکران فیلم ها

داوران جشنواره فیلم «ایثار» معرفی شدند

آغاز فیلمبرداری «لباس شخصی» تازه ترین محصول اوج

نمایش و نقد مستند «دلبند» در کانون فیلم «سینماحقیقت»

نشست شاعرانه در فرهنگسرای رازی برگزار می شود

گردهمایی شاعران در «عصرانه‎های ادبی»

از پوستر تئاتر کُلاغ ها رونمایی شد

جزییات پخش اختتامیه جشنواره فیلم شهر از تلویزیون

داوران سومین جشنواره ملی فیلم ایثار معرفی شدند

بازگشت برنده سیمرغ بلورین به جشنواره فیلم فجر/چهار کارگردان جوان راهی فجر می شوند

آسمان آبی ؛ نیما رییسی

فرهاد جم در نقش یک روحانی در «ستایش3»

الهام غفوری: تصویربرداری «پایتخت6» از اواخر آبان آغاز می شود

کتاب «درپی عشق دویدن» نمایشنامه خوانی می شود

استاد کابلی در آثار خود هنر و دانش را به هم آمیخته است

«آنجلینا جولی» به «ابدی ها» پیوست

انتقاد تند حسین علیزاده از حضور برندگان جشنواره ها در برنامه های تلویزیون

«جشنواره فیلم شهر» به چه کار می آید؟

سریال گاندو موجب روشنگری در اذهان عمومی شد

اوج لباس شخصی را می سازد

فراخوان جشنواره داستان «بانه» اعلام شد

کتاب درپی عشق دویدن نمایشنامه خوانی می شود

تازه ترین خبرها از سریال «از سرنوشت» با بازی لیلا بلوکات

جشنواره بومی-محلی در کمرپشت سوادکوه

​«نغمه رامشگر» در نیاوران می پیچد

ارکستر ملی «قصه وفا» را با خوانندگی «نادر مرتضی پور» اجرا کرد

راپسودی «زاینده رود» پویا سرایی منتشر شد

هوشنگ کامکار: نمی دانم آقای سراج چگونه این اثر را خوانده اند

نمایشگاه خوشنویسی «نور قلم» برپا می شود

سمیرم نگارخانه ندارد

شهرداری که اجازه نمی دهد مدیران، قبل از کارگران حقوق بگیرند! +فیلم

مرمت بازار فرش مشهد،درگرو تأیید میراث فرهنگی

«نسیم ادبی» در نمایش «خونین زار: دلفین ها هنگام شکار می میرند» به روی صحنه رفته است

بازآفرینی یکی از نمایش های علی حاتمی / رضا رویگری از 5 مرداد به صحنه می رود

پخش زنده اختتامیه جشنواره «فیلم شهر» از شبکه نمایش

رونمایی از تمبر اختصاصی قنادی طباطبایی در آستانه یک قرن فعالیت این مجموعه

تمدید مهلت ارسال آثار به جشنواره «فردا»

ظاهر عجیب و غریب «پولاد کیمیایی» در جشن تولدش+ عکس

رکورد «آواتار»؛ پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما شکسته شد

بعضی به جای خرید پورشه، کارگردان می شوند

پذیرش 3 عکس از هنرمند قشمی در جشنواره عکس تاجیکستان

پایان بازی آواتار

«فرهاد جم» بازیگر جدید «ستایش3» از نقش متفاوت و سخت خود در این سریال گفت

پرفروش ترین فیلم تاریخ سینمای جهان تغییر کرد

معرفی داوران جشنواره فیلم «ایثار»

توضیح یک سکانس حاشیه ساز از زبان کارگردان/ تاب آوریمان را بالا ببریم

انتقام جویان پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما

آخرین وضعیت «فوق لیسانس ها» از زبان تهیه کننده

جدول پخش برنامه تابستانه باشگاه هنر و تجربه اعلام شد

سازمان اوج «لباس شخصی» را می سازد

«نورا رابرتز» به جمع پرفروش ها بازگشت

فصل سیزدهم باب اسفنجی در راه است

مجموعه خبری بخش 20 شبکه خاوران _ 29 تیر

«لباس شخصی» به سینماها می آید

«باب اسفنجی» جدید در راه است

لحظه وحشتناک سقوط جرثقیل در خیابان

جلوه های ویژه فیلم سینمایی فرشتگان و شیاطین

گورهای روبازی که سران مشروطه در آن خوابیده اند... + تصاویر

کتایون ریاحی: اعضای شبکه ناشنوایان باید از خود ناشنوایان باشند

پخش زنده مسابقه «یوونتوس - تاتنهام» از شبکه سه

اکران ویژه فیلم «سرخپوست» در پیوند میان سینما و نابینایان با حضور پریناز ایزدیار و گلاره عباسی

خانم بازیگر در کنار همسر کارگردانش + عکس

خانم ترانه سرا در کنسرت «مهدی یراحی» /عکس

لعیا زنگنه با «اَتِینا» به تئاتر باز می گردد

اعتراض کارگردان «نیوکاسل» به حذف تصاویر سحر قریشی در تیزرهای فیلم

فصل جدید باب اسفنجی در راه است

جشنواره هنرهای تجسمی جوانان تلفیقی از نگاه آماتور و آکادمیک

حقایقی جالب و خواندنب درباره فرعون طلایی

آغاز تصویربرداری فیلم سینمایی لباس شخصی در روزهای آینده

استخدام مشاور املاک در یک مجموعه معتبر

فراخوان پنجمین جشنواره تئاتر کوتاه (جوان) خراسان شمالی

حدود هزار تن کاغذ بین مطبوعات توزیع شد/ پیش بینی توزیع دو هزارتن در هفته آینده

آقای جنتلمن معشوق جدید آنجلینا جولی است؟/تصاویر

فیلم/ هجوم اراذل و اوباش به طلبه ناهی از منکر کرجی

تیپ ساده خانم بازیگر در جشنواره فیلم شهر+ عکس

به تماشای فیلم های خاطره انگیز کودک بروید

داستانی (16+) تجدید چاپ شد + عکس

ویدئو/ فیلم توقیف نفتکش انگلیسی توسط سپاه

اکران «رگ خواب» با بازی لیلا حاتمی در حوزه هنری

«شبی که ماه کامل شد»؛ بازخوانی متفاوت از جنایات ریگی

«شبی که ماه کامل شد»؛ بازخوانی متفاوت از جنایات ریگی