مطالب مرتبط:
اعلام آمادگی دانشگاه تربیت مدرس برای بررسی علل وقوع سیل در کشور
دانشگاه تربیت مدرس برای بررسی علل وقوع سیل در کشور اعلام آمادگی کرد
دانشگاه تربیت مدرس برای بررسی انتقال دانشجویان ایرانی خارج از کشور اعلام آمادگی کرد
دانشگاه تربیت مدرس آمادگی خود را برای بررسی انتقال دانشجویان ایرانی اعلام کرد
آمادگی دانشگاه تربیت مدرس برای بررسی انتقال دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 15:222019-06-17دانش

بررسی علل و آثار سیل اخیر توسط دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس


خسارات عظیم سیل اخیر در برخی مناطق ایران، به خوبی ضعف و خلا روش های نوین و علمی در مدیریت روان آب ها، اصول ساخت ­و ساز شهری-روستایی و سدسازی را به اثبات رساند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ"،جمعی از فعالان دانشجویی و دانشجویان منابع طبیعی دانشگاه تربیت مدرس به صورت علمی به بررسی علل و آثار وقوع سیل اخیر در کشور پرداختند و در نیتجه ضعف و خلا روش های نوین و علمی در مدیریت روان آب ها، اصول ساخت ­و ساز شهری-روستایی و سدسازی را از دلایل خسارات زیاد سیل های اخیر در ایران دانستند.

در ادامه نتیجه گیری پژوهش این دانشجویان آمده است: خسارات عظیم سیل های اخیر در ایران، به خوبی ضعف و خلا روش های نوین و علمی در مدیریت روان آب ها، اصول ساخت ­و ساز شهری-روستایی و سدسازی را به اثبات رساند.

در سیل اخیر در بسیاری از مناطق کشور، عدم مدیریت بحران در پیش و پس از وقوع سیل باعث شد که علی رغم هشدارهای متعدد سازمان هواشناسی مبنی بر شدید بودن بارش ها در مناطق مختلف ،خسارات سیل بیش از انتظارات باشد.

عدم انجام به موقع اقدامات پیشگیرانه در بسیاری از نقاط کشور باعث افزایش خسارات جانی و مالی به بخش های صنعتی، کشاورزی و زیربنایی کشور شد.

هم­چنین نتایج و آثار اقدامات اشتباه در گذشته باعث شدکه مسئولین به خوبی نتوانند خطرات ناشی از سیل را کاهش دهند.

تعدادی از عوامل اصلی در افزایش خسارات و عدم توانایی در کنترل به موقع سیلاب در نقاط شمالی و غربی کشور، عبارت­اند از: 1- عدم توجه کافی به روش­های آبخیزداری و عدم حفاظت مناسب از منابع طبیعی عدم توجه کافی به بحث آبخیزداری و حفاظت خاک در سطح کشور، نبود نظارت بر قطع بی­ رویه­ درختان و افزایش بیش از حد ساخت ­و سازها در حریم­ های رودخانه ها و درون جنگل­ها باعث نابودی گسترده مراتع و اراضی جنگلی و افزایش میزان فرسایش خاک در سطح کشور شده است.

نابودی گسترده جنگل­ها و عدم توانایی پوشش گیاهی برای مهار سیلاب از اصلی­ترین دلایل افزایش سرعت سیلاب، عدم توانایی کنترل آن و افزایش ناگهانی دبی روان آب­ها بوده است.

همین عامل باعث شده که پس از نابودی گسترده درختان پارک ملی استان گلستان، پس از وقوع بارش­های شدید شاهد جاری شدن سیل های متمادی در این استان باشیم.

به گونه ای که از سال 1372 شاهد وقوع 11 سیل کوچک و بزرگ در این استان بوده ایم.

متاسفانه در طی 15سال گذشته و از بدو جداشدن سازمان آبخیز داری و جنگلد­اری از ذیل سازمان حفاظت از محیط زیست و تبدیل شدن به یکی از زیر مجموعه های وزارت جهاد کشاورزی، شاهد همکاری­های خوبی میان این سازمان و سازمان حفاظت از محیط زیست به منظور حفاظت مستمر و برنامه­ ریزی شده از منابع طبیعی و خاکی کشور نبوده ایم و بعضا شاهد تناقض­های آشکار در دیدگاه­های این دو سازمان بوده ایم.

محافظه کاری ها و عدم همکاری مناسب با شهرداری های مناطق مختلف در مواجه با ساخت و سازهای غیر قانونی در حریم رودخانه­ها و طبیعت بکر، عدم لایروبی به موقع رودخانه­ها به دلایل عمده­ی مالی و عدم ایجا دسیل­ بند و هم سطحی شهرها با رودخانه­ ها از مهم­ترین عوامل افزایش خرابی­ها و خسارات سیل در حریم رودخانه ­ها بوده است.

اعتبارات سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در لایحه بودجه سال 97 تنها 522 میلیارد تومان بوده است که این مبلغ درلایحه بودجه 98 رشد 11 درصدی داشته است که با توجه به مسئولیت­های حیاتی و سنگین این سازمان و اهمیت حیاتی منابع طبیعی در توسعه­ پایدار کشور، بودجه تخصیص داده نشده هیچ گونه هم خوانی با وظایف حیاتی سازمان آبخیزداری و جنگل­ها و نیازهای حیاتی این سازمان برای حفظ منابع طبیعی کشور ندارد.

2- عدم توجه به ویژگی های جغرافیایی و زیست محیطی و اولویت بندی پارامترهای اقتصادی نظیر تولید برق در امر سد سازی در کشور پس از پایان جنگ تحمیلی 8 ساله، رشد بی­رویه سدسازی در مناطق گوناگون کشور بدون توجه به جنس خاک، تنوع زیستی و جمعیتی مناطق و شرایط رودخانه­هایی که سدها بر روی آنها ساخته می شدند، باعث تغییرات بنیادین در شرایط اقلیمی و جغرافیایی مناطق پایین دست سدها شد.

در بسیاری از حوضه ­های آبی کشور که که دچار ناپایداری در آب آورد منابع سطحی و زیر سطح بودند، این سدسازی ­ها باعث خشکی زمین­های کشاورزی و آبخوان­ ها در مناطق پایین دستی شد که این خود تبعات اقتصادی-جمعیتی زیادی برای مناطق مختلف کشور به خصوص مناطق شرقی و مرکزی کشور داشته است.

مهم­ترین دلایلی اکه کارشناسان برای آثار مخرب سدها بر شمرده اند عبارت اند از: تغییر بافت خاک و هندسه رودخانه ­ها در پایین دست سدها که باعث کاهش شدید عرض ودخانه ­ها و انباشت گل و لای در رودخانه ها شد، نابودی گونه­ های زیستی همانند گونه­ های نادر ماهی­ها در رودخانه­ ها و فرسایش شدید خاک در مناطق پایین دست سدها.

در سالیان گذشته عوامل متعددی در عدم توانایی مناسب سدها در بحث کنترل سیلاب و نتایج منفی زیست محیطی سدها وجود دارد که عبارت است از: الف- نگاه یک­طرفه به بحث های تامین انرژی و کشاورزی در ساخت سدها بدون توجه به بح ث­های زیست محیطی و اقلیمی و اولیت بندی اقتصادی در بدنه وزارت نیرو که این خود باعث غفلت در آثار مخرب زیست محیطی سدها شد.

ب- عدم تفکیک سدهای کنترل کننده­ی سیلاب با سدهای تولید برق در کشور که کارکرد دو گانه این سدها در بسیاری از موارد باعث پر شدن بیش از حد مخازن سدها برای تولید برق و عدم توانایی در کنترل سیلاب ها و رواناب ها شده است.

متاسفانه در بسیاری از موارد دید اقتصادی به سدها، باعث عدم تخلیه به موقع مخزن سد و افزایش ناگهانی دبی ورودی و به تبع آن دبی خروجی سدها که خود باعث آب­گرفتگی گسترده در مناطق پایین دست سدها شده است.

ج- عدم شناسایی دقیق مناطق و حوضه ­های آبی و رودخانه ها برای سد سازی و غفلت از شیب زمین در بحث سد سازی است که موجب مهجور ماندن نقاط مستعد و پر شیبی همانند لرستان که 13 درصد منابع آبی کشور را تامین می کند در بحث سد سازی شده است.

سد سازی در مناطق صاف و کم شیبی مانند گلستان باعث عدم حرکت مناسب آب در مناطق پایین دست سدها و گسترش سیلاب می شود.

همانند آن­چیزی که در سیل اخیر گلستان مشاهده کردیم.

اما در حوزه­های پرآب و گسترده­ای نظیر لرستان که اکثر آب­ریز رودهای آن وارد استان خوزستان می­شود و شیب شدیدی به سمت خوزستان وجود دارد، وجود سدِ در دست احداث ((تنگ معشوره)) در حد فاصل معمولان و پلدختر می­توانست خسارت ناشی از سیلاب اخیر را به نسبت زیادی کاهش دهد.

این سدکه به علت عدم تحقق بودجه، ساخت آن چندین سال به تعویق افتاده است، می­توانست سالانه از هدر رفت حدود 1.

5 میلیارد متر مکعب از آب­های حوزه­ی کشکان جلوگیری کند.

حوزه سیمره و کشکان با آب آورد سالیانه 6 میلیارد متر مکعب با شیب بالا و دبی مناسب، شرایط خوبی برای سدسازی دارد.

اما در سیل اخیر خلأ یک سد سیل­بند در محدوده ی استان لرستان و رودخانه ی کشکان برای کنترل رواناب ها و جلوگیری از خسارت به مناطق جنوبی استان لرستان احساس شد.

متاسفانه سالیان سال است که با وجود تاکید کارشناسان و مردم محلی مبنی بر لزوم نهایی شدن ساخت سد معشوره در شمال شهرستان پلدختر به منظور کارکردهای اقتصادی و سیل بندی آن، به دلیل وجود سد کرخه در پایین دست و عدم تعیین ردیف بودجه مشخص، هنوز اقدام خاصی برای ساخت این سد صورت نگرفته است.

در پایین دست این حوزه، سد کرخه به عنوان بزرگترین سد خاکی ایران و خاورمیانه، نقش زیادی در کنترل رواناب های سهمناکی که از استان لرستان به سمت خوزستان در جریان بود داشت.

اما کاربری اقتصادی به منظور تولید انرژی برق آبی، حجم بسیار بالای دبی ورودی به این سد و هم­چنین عدم وجود سدی کمکی به منظور کنترل سیلاب در بالا دست، باعث شد که پس از گذشت 15 روز از شروع بارش­ها و تخلیه­ی حجم بالایی از آب های این سد، مناطق پایین دستی این سد که مساحت زیادی از استان خوزستان را شامل می­شد دچار آب­گرفتگی شد.

3- عدم پیشگیری به­ موقع و ضعف در مدیریت بحران به رغم هشدارهای پیاپی سازمان هواشناسی مبنی بر شدت بارش­ها و افزایش احتمال طغیان رودخانه­ها، مسئولین محلی اقدامات ویژه­ای در فراهم کردن تجهیزات امدادی و نجات و هم­چنین آذوقه­ی مورد نیاز چند روز مردم انجام ندادند و در بسیاری از نقاط مردم بدون هیچ جان­پناه و اقلام مصرفی به حال خود رها شده بودند.

عدم پیش­بینی نسبی از مناطق درگیر سیل و حجم سیلاب جاری، باعث غافلگیری مسئولین و مردم از وقوع سیل در بسیاری از مناطق شد.

به عنوان مثال در حادثه­ی سیل شیراز، تخلیه نکردن آبراه قدیمی شهر شیراز که به خیابان ورودی شهر تبدیل شده بود و عدم توجه به هشدارها در مورد وقوع سیل، باعث این فاجعه­ی دردناک و کشته­شدن 20 تن از هم­وطنانمان شد.

مهیا نبودن خدمات امدادی و اقلام ضروری مورد نیاز در مناطق سیل­زده استان­های گلستان و لرستان که ناشی از عدم پیش­بینی گستردگی سیل بود، باعث تشدید فشارها به مردم سیل­زده در روزهای اولیه شد.

عدم مدیریت مناسب و خدمات­رسانی ضعیف، ذهنیت ­هایی را برای مردم ایجاد کرده است که امید است با برخورد قاطع قوه­ی قضاییه با مقصران اصلی در افزایش خسارات و تلفات این حادثه، به بسیاری از این سوالات پاسخ داده شود.

ضعف هماهنگی میان دستگاه­های کشور برای مدیریت بحران و عدم پیش­بینی درست از ابعاد سیل به وقوع پیوسته، لزوم ایجاد مناطق غیر متمرکز و ویژه­ی هماهنگی دستگاه­های مختلف در هنگام وقوع بلایایت طبیعی را دو چندان کرده­است.

متاسفانه شرایط بحرانی ایجاد شده در سیل اخیر روشن نمود که ستاد مدیریت بحران کشور و استانداری­ها توان اجرایی لازم برای هماهنگ­سازی نیروهای امدادی مختلف را درکوتاه­ترین زمان ممکن ندارند و ایجاد یک سازمان مستقل متشکل از نیروهای مسلح، هلال احمر، وزارت کشور و نهادهای حکومتی دیگر برای مدیریت بهتر بحران­های ناشی از بلایای طبیعی یک نیاز بزرگ در کشور محسوب می­شود.

پیامدها و نتایج سیل اخیر -تمرکز نگاه ­ها در داخل کشور به حفاظت بهتر از منابع طبیعی و محیط زیست، لایروبی رودخانه­ها، ایجاد سیل بندها در نقاط سیل­خیز و تفکیک کارایی سدهای کشور(کاربرد اقتصادی یا کنترل سیلاب) به­منظورکاهش اثرات مخرب سیل -ایجاد سازوکار حقوقی و قانونی سازمان­دهی شده ای از سوی مراجع ذی­صلاح برای نظارت بیشتر به جهت جلوگیری از ساخت­وسازهای غیرقانونی در حاشیه­ی رودخانه­ها و سیل­بندها -تغییر نگاه به بحث محیط زیست و صیانت از منابع طبیعی کشور از رویکرد سازمانی(سازمان حفاظت محیط زیست) به نگاه ملی و اولویت­دار برای مردم و همه­ی دستگاه­ها.

(متاسفانه عدم وجود نگاه محیط زیستی در سبد تربیتی خانواده ها و مدارس و مراکز آموزشی نظیر دانشگاه­ها ، باعث به حاشیه راندن مباحث محیط زیستی در کشور و عدم شناخت مناسب از فواید حفظ محیط زیست در میان توده­های مردم شده است.

مسلما فرهنگ سازی عمومی در مورد لزوم حفاظت از منابع طبیعی کشور، نگرانی­ها از تخریب منابع طبیعی کشور و عواقب پس از ان را به حداقل خواهد رساند) -ایجاد حس برادری و همدلی بیشتر میان مردم به ویژه در مناطق سیل­زده برای کاهش خطرات سیل.

(ما در روزهای گذشته شاهد خلق حماسه­های بی­بدیلی از مردم خوزستان برای ایجاد سیل بند به منظور جلوگیری از ورود آب به خانه و محل زندگیشان بودیم.

این حس همدلی می­تواند الگویی برای غلبه بر دیگر مشکلات کشور باشد.

) -توجه بیشتر به هشدارهای سازمان هواشناسی به منظور استقرار نیروهای امدادی پیش از حادثه در نقاط پرخطر برای پیش­گیری از افزایش خسارات جانی و مالی سیل و برپایی کمپ­ها و چادر برای اسکان آنی حادثه دیدگان به منظور تسریع در روند کمک رسانی پس از وقوع حادثه - اصلاح ساختار سازمان مدیریت بحران کشور از سازمانی تمرکزگرا در پایتخت به سازمانی که در نقاط مختلف کشور از ترکیب تمامی نیروهای دخیل در بحث امدادرسانی.

(تمرکز زدایی و دخیل کردن سازمان­های موثردر بحث امدادرسانی نظیر هلال احمر و نیروهای مسلح کشور در ستاد مدیریت بحران کشور، باعث هماهنگی بهتر و حضور به موقع تر نیروهای امدادی در زمان موقع حادثه می­شود) سیل اخیر علی رغم خسارات فراوان(برآورد اولیه از میزان خسارت حدود 35 هزار میلیارد تومان است)، تجربیات گرانبهایی را نصیب مسئولین مربوطه نمود.

نکته­ی قابل توجه، لزوم هماهنگی بیشتر نهادهای تصمیم گیر(وزارت کشور) و امدادی شامل هلال احمر و نیروهای مسلح بود که در برخی موارد ناهماهنگی­ها سبب سردرگمی مردم و توزیع نامناسب خدمات میان سیل زدگان شد.

از دیگر تجربیات این سیل، لزوم مطالعات مشترک میان وزارت نیرو و سازمان حفاظت از محیط زیست در مورد پروژه­های آبی و سدسازی کشور است.

مسلما آسیب شناسی و آینده پژوهی در مورد شرایط جغرافیایی مناطقی که پروژه های سد سازی و یا نیروگاهی در آن­ها انجام می­شود، باعث کاهش خسارات و کمک به مدیریت بهتر سیل در آینده خواهد شد.

ناگفته نماند که سیل اخیر باعث پر شدن حدود 85 درصد مخازن سدهای کشور شد که بر خلاف سالیان گذشته، نوید سال بدون مشکل آبی در سطح کشور را می­دهد.

امید است که با تمهیدات پیش بینی شده از سوی سازمان آبخیزداری و جنگل­ها و سازمان حفاظت محیط زیست­، در آینده بتوان بخشی از رواناب های ناشی از بارش­های شدید را در سفره­ها و آبخوان­های زیرزمینی ذخیره نمود تا بتوان بخشی از حجم زیاد از دست رفته از منابع آبی زیرسطحی کشور در طی سالیان گذشته را جبران نمود.

نویسندگان: امین مرادی و معین ایرانشاهی از دانشجویان منابع آب دانشگاه تربیت مدرس
کلید واژه ها: افزایش - دانشگاه تربیت مدرس - کشور - دانشجویان - مدیریت - منابع طبیعی - نابودی - روان - علمی - استان - سیلاب - مناطق - ایران - سازمان هواشناسی - کشاورزی - دانشگاه - نوین - درختان - مدیریت بحران - طبیعی - تربیت - محیط زیست - بارش - دانشجویی - عظیم - مالی - هواشناسی - رودخانه - اشتباه - گیاهی

آخرین اخبار سرویس:
ساخت دودکشی برای تامین انرژی الکتریکی از طریق منابع انرژی تجدیدپذیر

افزایش 15 درصدی شهریه های دانشگاه آزاد

افزایش 15 درصدی شهریه های دانشگاه آزاد اسلامی

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف: تعداد زیادی از اتاق ها ساس دارد/ مدیر خوابگاهها ساس ها را خود ‏دانشجویان منتقل می کنند!‏

دانشجویان و مردم در حمایت از «شیخ زکزاکی» تجمع کردند + فیلم و عکس

دانشجویان و مردم در حمایت از «شیخ زکزاکی» تجمع کردند

سلف دانشگاه علوم کشاورزی گرگان امسال کاملا صنعتی می شود

ایرانی ها از چه زمانی پشت کنکوری شدند؟

چهارمین نشست تخصصی «شب های فناوری»

از زمانی که دانشگاه فنی وحرفه ای زیرمجموعه وزارت علوم شد، امنیت شغلی ازبین رفت

انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 دانشگاه آزاد آغاز شد

نسل جدیدی از سلول های خورشیدی لایه نازک ساخته شد

معرفی نوآوری های صنعت سنگ

افتتاح چند طرح جدید در دانشگاه آزاد اسلامی زنجان

سندروم اردک چیست؟ علت و نشانه های آن

سفیر فرانسه از دستاوردهای علمی دانشگاه امیرکبیربازدید کرد

کاهش معنادار تعداد دانشجویان دختر در مقطع دکترای تخصصی

ساخت نسل جدید سلول های خورشیدی پربازده و ارزان قیمت

بازگشت پنج گونه حیات وحش به دامان طبیعت

آغاز به کار پنجمین کنفرانس ملی بیو الکترو مغناطیس دراردبیل

انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد | مهلت انتخاب رشته تا 5 مرداد

کاروان سلامت دانشگاه آزاد در مناطق سیل زده الیگودرز به 260 نفر از مردم خدمات پزشکی ارائه کرد

آغاز فعالیت قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی در پلدختر و معمولان

آغاز انتخاب رشته آزمون ارشد دانشگاه آزاد

آغاز به کار پنجمین کنفرانس ملی بیو الکترو مغناطیس دراردبیل

گزارشی از وضعیت بهداشتی یکی از خوابگاههای دانشگاه شریف

محققان عضله قلب را با کشف یک سلول جدید ترمیم کردند

هنر با تفکیک از علوم انسانی جایگاه واقعی خود را پیدا می کند

سلف سرویس های دانشگاه خلیج فارس بوشهر تعمیر می شود

دانشکده مهندسی نساجی در دانشگاه یزد ایجاد می شود

اهدای پرچم «دزدان دریایی» به سفارت بریتانیا در ایران توسط دانشجویان+ عکس و فیلم

وزارت علوم برای کاهش یا افزایش ظرفیت کلاس های درسی تحت تاثیر هیچ گروهی قرار نمی گیرد

همکاری های علمی عتبه امیرالمؤمنین(ع) و المصطفی(ص) توسعه می یابد

تقدیر از موزه مردم شناسی خانه بومیان کیش

اثرات اصطکاک دیواره بر رطوبت توربین بخار به همت عضو هیئت علمی دانشگاه حکیم بررسی شد

همکاری های علمی عتبه امیرالمؤمنین(ع) و المصطفی توسعه می یابد

تصویب ماده واحده تشکیل شبکه کمیسیون های معین نقشه علمی

بازیگران اکوسیستم فناوری و نوآوری چه کسانی هستند؟

روسای دانشگاه ها گروه های تخصصی علوم انسانی و هنر را در واحد ها فعال کنند/ به دنبال تحقق مردم سالاری علمی هستیم

استخدام پروموتر و بازاریاب در موسسه اعزام دانشجو دانش کسری

مهلت دریافت کارت ورود به جلسه آزمون ارشد پزشکی، امروز 26 تیرماه پایان می پذیرد

انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

رونمایی از استندآپ کمدی وزارت علوم با موضوع اعتیاد و آسیب های اجتماعی

آموزش مباحث پیشگیرانه به دانشجویان باید از مهمترین برنامه‏ های دانشگاه ها باشد

راه اندازی سامانه جدید نوبت دهی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه فعال

جشن دانش آموختگی

37 محصول حوزه پزشکی بازساختی به تولید انبوه رسید

اشتغال دانش آموختگان با فشار و اجبار قابل اصلاح نیست

بخشنامه تعطیلات تابستانی دانشگاه آزاد ابلاغ شد

جلسه 121 ستاد راهبردی نقشه جامع علمی کشور برگزار شد

انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

وزارت علوم برای کاهش یا افزایش ظرفیت ها تحت تاثیر هیچ گروهی قرار نمی گیرد

غلامی: وزارت علوم برای کاهش یا افزایش ظرفیت ها تحت تاثیر هیچ گروهی قرار نمی گیرد

گزارش فعالیت دانشگاه ها در اجرای نقشه جامع علمی ارائه شود

تعیین تکلیف پرونده جذب 200 هیات علمی دانشگاه پیام نور تا پایان تابستان

انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

آغاز انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 آزاد

اولین رویداد بین المللی مدرسه تابستانه در دانشگاه تبریز آغاز به کار کرد

انتخاب رشته کارشناسی ارشد 98 دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شد

استخدام فروشنده حضوری با درآمد عالی در یزد

استقلال رأی وزارت علوم در خصوص ظرفیت دانشگاه ها

انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

انگیزه برای ذی نغعان به منظور مشارکت در روزآمدسازی مصوبات شورا ایجاد شود

زمان انتخاب رشته کنکور ارشد دانشگاه آزاد

انتخاب رشته آزمون ارشد دانشگاه آزاد آغاز شد

آغاز انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

آغاز انتخاب رشته کارشناسی ارشد 1398 دانشگاه آزاد

آغاز انتخاب رشته آزمون ارشد دانشگاه آزاد

روسای دانشگاه ها نسبت به برخی مصوبات و تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی معترض هستند

بخشنامه تعطیلات تابستانی دانشگاه آزاد ابلاغ شد

وزارت علوم برای کم یا زیاد کردن ظرفیت ها تحت تاثیر هیچ گروهی قرار نمی گیرد

گفتگوی ویژه خبری

استقلال رأی وزارت علوم در خصوص ظرفیت دانشگاه ها

بانک اطلاعات آزمون‏ های ارزیابی شناختی ایجاد شد

آغاز انتخاب رشته آزمون ارشد دانشگاه آزاد

مدیرکل جدید ارتباطات همراه اول منصوب شد

نقشه 3 بعدی ماه ساخته شد

طرح احداث پارک صنعتی دانشگاه یزد کلید خورد

ثبت نام دوره کاردانی دانشگاه علمی کاربردی از فردا 27 تیرماه آغاز می شود

شهریه دانشجویان پیام نور را بانک ها پرداخت می کنند

اعلام فراخوان مقاله همایش «ملی پژوهش های ترجمه ای قرآن و عترت»

صفات محسنین به بیان استاد انصاریان

بخش خبری 25-4-98

رویکرد جهادگران در اردو های پیش رو به سمت حل مسئله می رود / ادامه برگزاری سلسله نشست های هم اندیشی

اتحادیه دانشجویان مستقل از مردم و دانشگاهیان برای تجمع مقابل سفارت نیجریه دعوت کرد

آمار انتخاب رشته داوطلبان آزمون ارشد اعلام شد/اعلام نتایج نهایی دهه دوم شهریور

انتصاب رییس پارک علم و فناوری گلستان

طرح «در های باز» در دانشگاه تربت حیدریه برگزار شد

هزینه روز ملی فیزیوتراپی به سیل زدگان کمک می شود

نخستین دوره کارشناسی ارشد آموزش مهندسی در دانشگاه تهران

کهربا از صاحبان ایده و گروه های نوپا در حوزه بین الملل حمایت می کند

دوره های مشترک دانشگاه های فرانسه و صنعتی امیرکبیر توسعه پیدا می کند

پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان کارگاه روش تکمیل اظهارنامه مالیاتی برگزار می کند

55 درصد داوطلبان کارشناسی ارشد انتخاب رشته کردند

بسیج دانشجویی و جامعه اسلامی دانشگاه آزاد اصفهان خواستار رسیدگی به وضعیت شیخ زکزاکی شدند

شناسایی دانشجویان سفارش دهنده پایان نامه از طریق سازمان سنجش

کمیسیون معین برای تسهیل در ارتباط دانشگاه ها و پژوهشگاه ها

جشن دانش آموختگی در دانشگاه علامه طباطبایی

اعلام نتایج آزمون Ept و مهارت های عربی دانشگاه آزاد

توکلی: تنها 55 درصد داوطلبان مجاز کنکور ارشد 98 انتخاب رشته کردند

بررسی علل و آثار سیل اخیر توسط دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

بررسی علل و آثار سیل اخیر توسط دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس