مطالب مرتبط:
کار درمانی نقش مهمی در بهبود بیماران اعصاب و روان دارد
برپایی کارگاه نقش تحریک الکتریکی مغز در توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی
برپایی کارگاه نقش تحریک الکتریکی مغز در توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی
نقش ورزش در روند بهبود بیماران سرطانی
کار درمانی نقش مهمی در بهبود بیماران اعصاب و روان دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 10:402019-06-17پزشكي

نقش توانبخشی در بهبود بیماران


- طب فیزیکی و توانبخشی، شاخه ای از پزشکی است که هدف آن، افزایش و بازیابی توانایی عملی و کیفیت زندگی برای افرادی است که دچار آسیب های فیزیکی (از جمله سوختگی ها) یا معلولیت های ناشی از یک بیماری (قلبی، عروقی، اطفال و سالمندی)، جراحت ها (ماهیچه ای، استخوانی، بافت ها و سیستم عصبی) یا روش های جراحی شده اند و اقدامات آن، از طریق استفاده ترکیبی از داروها، شیوه های درمانی، فیزیکی، آموزش های مربوط به ورزش درمانی، تغییرات حرکتی، فعالیت ها و نیز تجهیزات و ابزارهای کمک کننده ارتوپدی (آتل ها)، پروتزها و روش های آموزشی جدید صورت می گیرد.

توانبخشی فیزیکی علاوه بر بیماران آسیب های حرکتی، مشمول بیمارانی نیز می شود که دچار حداقل چالش های فیزیکی شده، اما با یک واقعه تاثیرگذار بر زندگی ـ مانند شیمی درمانی برای انواع سرطان ها یا جراحی ها ـ روبه رو شده اند.

پزشکان طب فیزیکی و توانبخشی، ممکن است برای جمع آوری اطلاعات مفید از سیستم عصبی برای تشخیص و پیگیری اختلالات مختلف عصبی ماهیچه ای، از روش های تشخیص الکتریکی استفاده کنند که شامل تحریک الکتریکی اعصاب مرکزی و سنجش پاسخ های اعصاب و نیز شناسایی پتانسیل الکتریکی ایجاد شده از فیبرهای ماهیچه ای (با وارد کردن سوزن الکترودها به داخل ماهیچه ها) است.

بیماری های شایعی که از سوی اینگونه پزشکان، درمان می شود شامل قطع عضو، آسیب های نخاعی، آسیب های ورزشی، سکته مغزی، سندروم های درد ماهیچه ای اسکلتی مانند دردهای کمر، فیبرومیالژی و آسیب مغزی تروماتیک می شود.

توانبخشی در بیماری های عصبی ـ ماهیچه ای: بیشتر بیماری های عصبی ـ ماهیچه ای (nmds) غیرقابل درمان هستند، با این حال یک برنامه توانبخشی موثر می تواند به حفظ کیفیت زندگی بیمار کمک کند و عملکردهای فیزیکی و روانی بیمار را به حداکثر و امراض ثانویه پزشکی را به حداقل برساند و نیز از نقص عضوهای فیزیکی جلوگیری کند یا باعث کاهش آنها شود و به بیمار امکان ورود به اجتماع بدهد.

روش های درمانی مانند انواع حرکات و ورزش های تقویت کننده همراه با مداخله های جراحی مناسب، می تواند در این زمینه موثر واقع شود.

ولی امروزه ابزارهای انعطاف پذیر مانند ویلچرها و بالابرها، اغلب به همراه تکنولوژی کامپیوتری، استراتژی های بهتری را برای بهبود حرکت بیماران فراهم می کنند.

همچنین ورزش های مقاومتی و ایروبیک نیز ممکن است باعث بهبود عملکرد و استقلال بیشتر بیماران در فعالیت های زندگی روزمره شود.

در این میان، پیشرفت تکنولوژی دستگاه های تهویه با فشار مثبت توانسته است، نقش مهمی در کاهش بروز امراض ریوی در بیماران nmds داشته باشد.

گفتنی است، کنترل همه جانبه این بیماری ها، معمولا نیاز به یک سیستم چند رشته ای و تیمی از پزشکان، پرستاران، فیزیوتراپیست ها، مشاوران اجتماعی، فنی و روان شناسان دارد.

توانبخشی در دیسک گردن: این اختلال می تواند منجر به آنومالی های حسی، حرکتی یا رفلکس شود.

توانبخشی در این بیماری می تواند شامل فیزیوتراپی ، درمان های متمرکز حمایتی (مانند روش مکنزی) همراه با ورزش های ایروبیک باشد.

در روش مکنزی، شخصی سازی درمان و آموزش بیمار حائز اهمیت است.

چرا که یک حرکت (مانند حرکات کششی) ممکن است به برخی بیماران کمک کند، ولی در سایر بیماران، باعث وخیم تر شدن علائم شود.

بنابراین حرکات ورزشی و هماهنگ عضلات گردن، شانه و کتف، باید با توجه به وضعیت بیمار صورت گیرد.

توانبخشی در آرتریت و اختلالات بافت پیوندی: لوپوس اریتماتوزسیستمیک (sle) به بیماری التهابی بافت های پیوندی گفته می شود.

sle می تواند با کمپلکس های خود ایمنی و آنتی بادی ها بر بسیاری از سیستم ها و اندام های بدن تاثیر بگذارد که مشخصه آن، ایجاد لکه هایی بر گونه ، بینی و اندام های انتهایی (مانند دست و پا) است.

توانبخشی برای sle می تواند شامل درمان فیزیکی، کار درمانگری، گفتاردرمانی، درمان های تفریحی یا ترکیبی از آنها باشد.

در درمان فیزیکی، برنامه ریزی مفید برای کمک به کاهش درد، خشکی و التهاب صورت می گیرد.

ورزش های ایروبیک می تواند در مبتلایان آرتریت موثر واقع شود، همچنین ورزش های ایزومتریک برای بیماران دارای التهاب بخصوص در ناحیه مفصل ران و زانو مفید است و ورزش های ایزوتونیک نیز برای کاهش التهاب، کارایی دارد.

توانبخشی در بیماری استئوآرتریت: استئوآرتریت یک بیماری مزمن است که مفاصل بزرگ و سنگین وزن را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث درد و تورم آنها می شود.

توانبخشی در این بیماری می تواند به شکل های مختلف از جمله فیزیوتراپی، کار درمانگری، درمان دارویی، تزریقات داخل مفصلی و جراحی صورت بگیرد.

یک برنامه فیزیوتراپی با تکیه بر تقویت زانوها، ورزش های کششی (که میزان حرکت را افزایش می دهد) و شنا می تواند مفید واقع شود و نیز سایر روش های درمانی فیزیوتراپی مانند الکتروتراپی و ترموتراپی مورد استفاده قرار می گیرد.

علاو بر این، تغییر در شیوه زندگی بخصوص اقدام در جهت کاهش وزن نیز از مولفه های اصلی در کنترل استئوآرتریت است.

کار درمانگری ممکن است با تکیه بر تکنیک های محافظت از مفصل، آتل بندی دست بخصوص اولین مفصل آن، ضرورت پیدا کند.

درمان اولیه دارویی می تواند شامل تزریق کورتیکواستروییدها، داروهای ضدالتهاب و نیز داروی اتودولاک به همراه استامینوفن باشد.

تزریق استرویید (حداکثر سه تزریق در سال برای هر مفصل استئوآرتریتی)، اثر ضدالتهاب و بهبود درد را به همراه دارد و در صورت درد شدید، داروهای مسکن قوی (مخدر) تجویز می شود.

توانبخشی در بیماری آمیوتروفیک جانبی (als): در این بیماری، نورون های حرکتی به تدریج کاهش می یابند و از دست می روند.

فیزیوتراپی برای ورزش های مچ پا و ورزش هایی که باعث قوی تر شدن ماهیچه های ضعیف چهارسر می شوند، برای به حداقل رساندن ضعف پا و پیشگیری از زمین خوردن ها انجام می شود، ضمن این که استفاده از ویلچر نیز ضروری به نظر می رسد.

توانبخشی در بیماری سرطان: سرطان به عنوان یک بیماری که اغلب مرگ غیرقابل انتظار را به همراه دارد، بار جسمی و روانی شدیدی را بر خانواده، دوستان، اجتماع و سایر منابع اجتماعی تحمیل می کند.

هدف از توانبخشی بیماران مبتلا به سرطان، حمایت روانی، بهینه سازی عملکرد جسمی و حضور اجتماعی آنهاست.

در این ارتباط، بیماران، اعضای خانواده و سایر عوامل تاثیرگذار، باید در این فرآیند، مشارکت فعال داشته باشند.

در این میان نقش آنکولوژی (سرطان شناسی) و پرستاری در توانبخشی سرطان حائز اهمیت است.

مداخلات درمانی می تواند عامل کمک به بیمار با ورزش ها، حرکت روی دستگاه ها، فعالیت های خود مراقبتی، تکنیک های گفتاردرمانی و بلع باشد.

همچنین پرستاران با آگاهی از استرس های عاطفی، خانوادگی و مسائل سازگاری با شرایط، گاهی نقش یک مشاور را در حمایت احساسی بیمار و خانواده او دارند و مسئول مراقبت های پوستی، کنترل روده و مثانه و آموزش های لازم در این زمینه هستند.

مددکاران اجتماعی نیز نقش مهمی را در حمایت احساسی، کمک های مالی، تغییر در شیوه زندگی، خدمات مراقبت در خانه و انتقال بیماران به مراکز درمانی ایفا می کنند.

همچنین روان شناسان می توانند به کاهش افسردگی معمول در این بیماران کمک کنند و متخصصان تغذیه نیز با ارزیابی وضعیت تغذیه ای و توصیه های مرتبط با رژیم های خاص بیمار، در توانبخشی این گونه بیماران، نقش موثری دارند.

وقتی متخصصان توانبخشی به کمک بیماران می آیندفیزیوتراپی یکی از حرفه های مراقبت از سلامت است که با پیشگیری، تشخیص، مداخله در درمان و توانبخشی، سلامت فیزیکی، فیزیولوژیکی، احساسی و اجتماعی بیماران را با استفاده از دانش و مهارت های منحصر به فرد فیزیوتراپیست ها بهبود می بخشد.

فرآیند توانبخشی با پزشک اولیه بیمار آغاز می شود که نیازهای افراد و مسائل مربوط به ناراحتی های فیزیکی یا حرکتی را ارزیابی می کند تا بر اساس آن، مورد رسیدگی قرار گیرد که ممکن است به استراتژی های کنترل درد و ایجاد یک برنامه خودمراقبتی و ورزش هایی بینجامد که بیمار می تواند در خانه انجام دهد.

در این ارتباط، علاوه بر خدمات فیزیوتراپیست ها، یک کاردرمانگر نیز ممکن است برای اجرای برنامه های توانبخشی، مناسب تشخیص داده شود.

درباره بیماران سرپایی، توانبخشی می تواند منحصر به اماکن درمانی مانند بیمارستان ها یا مراکز درمانی فیزیوتراپی نباشد و فیزیوتراپ هایی برای کارهای غیروابسته به دفتر کار انتخاب شوند؛ چراکه در برخی موارد ممکن است نیاز به انجام درمان های فیزیکی در خانه بیمار باشد، در حالی که شروع درمان ها برای برخی بیماران (مانند بیمارانی که مفصل مصنوعی دست و پا دریافت کرده اند) ، بلافاصله پس از جراحی و قبل از ترک بیمارستان صورت می گیرد.

در مورد بیمارانی که از یک جراحت یا وضعیت مزمن رنج می برند، توانبخشی اغلب تحت راهنمایی و نظارت فیزیوتراپ ها صورت می گیرد، اما برخی ورزش ها می تواند در خانه و بدون نظارت انجام شود.

مهم ترین هشدار برای هر توانبخشی فیزیکی یا ورزشی، اجتناب از هرگونه فعالیتی است که دردها را تشدید کند یا باعث درد جدیدی شود که متعاقب آن یک آسیب جدید اتفاق می افتد یا بر اثر التهاب جراحت قبلی بروز می کند.


کلید واژه ها: بیمار - توانبخشی - بیماران - درمان - بیماری - الکتریکی - زندگی - ورزش - تکنولوژی - جراحی - شیمی درمانی - تقویت کننده - انواع - آموزش - تشخیص - همراه - اعصاب - پزشکی - اختلالات - کاهش - استقلال - اطلاعات - برنامه - پیشرفت - افزایش - سرطان - مرکزی - بافت - صورت - جدید

آخرین اخبار سرویس:
دلیل وجود تفاوت قیمت برخی داروها در داروخانه ها

گامی بزرگ در مبارزه با کمبود ویتامین D

یافته های تازه از دلایل شیوع بیماری آلزایمر در زنان

بیماران فِیک در حوزه اعتیاد / یقه سفیدهایی که از بازار سیاه متادون می خرند

وقتی «آدرنالین» به اوج می رسد

بهترین درمان برای زمانی که خون دماغ می شویم

11 مورد استفاده باورنکردنی «آسپرین»؛ از درمان شوره سر و موهای زیر پوستی تا رفع زنگ زدگی

این رژیم غذایی ساده سلامت کلیه های شما را تضمین می کند

پیشگیری و درمان استرس با بررسی پرندگان آوازخوان

همه چیز درباره بی اشتهایی عصبی

ایمونوتراپی روش نوین برای درمان سرطان

اجسام عجیبی که یک جراح از معده زن گنابادی خارج کرد + عکس

مشکلات کودکان زودرس در بزرگسالی

کمبود روی در بدن چه بلایی سرمان می آورد؟

خواص بی نظیر روغن کنجد

بلای وحشتناک نوشابه های شیرین گازدار

آموزش تهیه کباب سلطانی خوشمزه و عالی

ابتلا به آرتروز زانو و لگن خطر مرگ و میر را افزایش می دهد

راهکار ی برای پیشگیری از تولد نوزاد عقب مانده

قرص اورژانسی ، نحوه مصرف و موارد منع آن

ابزارهای پزشکی ساخت ایران به کمک ضایعه های پوستی آمده است

پژوهش ها درباره شیوع یک تومور مغزی خاص در ایران/ تحقیقات درباره درمان اپی لپسی

علل و عوامل خطر زخم معده

طرز تهیه دسر طالبی

انواع روش های تمیز کردن بینی نوزاد

چقدر طول می کشد تا غذاهای مختلف هضم شود

فریز کردن رحم چیست؟

خطرات پناه مصرف نوشابه ها گازدار

فوت وفن پخت کباب سلطانی

ابزارهای پزشکی ساخت ایران به کمک ضایعه های پوستی آمدند

گردشگری سلامت، فرصتی که غفلت از آن روا نیست

10 تا 20 درصد کم توانی های ذهنی بر اثر عوامل حین تولد است

مراکز درمانی شرایط را برای بیماران سخت نکنند/ تشدید نظارت بر این مراکز

دانه های مفید برای سلامت قلب

فال روزانه دوشنبه 31 تیر 98 + فال حافظ و فال روز تولد 98/4/31

راهکارهای پیشگیری از تولد کودک کم توان ذهنی

تشدید نظارت بر آب استخرها در فصل تابستان

افسردگی کودکان تا بزرگسالی ادامه دارد/ چالش های درمان ناشنوایان

گروه های حساس مراقب گرمازدگی باشند

 آرتروز احتمال مرگ بر اثر بیماری مزمن قلبی را افزایش می دهد

رتبه 8 از 10 ایران در جهان از نظر مخاطرات طبیعی

مالک تامین اجتماعی کارگران هستند ؛ نه دولت

تولد نوزاد هندی با 3 سر پزشکان را شوکه کرد!؟ +عکس

سگک شلوار و پل شلوار چیست؟

مضرات نوشیدن آب یخ

رتبه 8 از 10 ایران در جهان از نظر مخاطرات طبیعی

هفت تسکین دهنده طبیعی برای درد عضله

استخدام پزشک عمومی جهت همکاری در مطب در شهر تهران

5هزار بیمار خاص زیر پوشش بیمه سلامت در اصفهان

بهره برداری از کلینیک تامین اجتماعی گچساران

معرفی اولین میوه کاشته شده در فضا توسط ناسا

نتایج اولیه دستیاری دندانپزشکی اعلام شد

معرفی اولین میوه کاشته شده در فضا توسط ناسا

فراخوان بیست وپنجمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی

تولید داروی سالک

رژیم غذایی ساده برای سلامت کلیه ها

9 سبزی و میوه تابستانی برای خنک شدن بدن

گام هایی برای سم زدایی مثانه

پایگاه داده جامع مواد شیمیایی خطرناک برای انسان تهیه شد

سرانجام کودک آزار دیده در کارواش چه شد؟

خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی در کمین مبتلایان به آرتروز

روش غیردارویی برای رفع اضطرابِ قبل از عمل | موسیقی آرامبخش

ایمونوتراپی یکی از درمان های نوین سرطان است/ محصولاتی که داروخانه های اینترنتی اجازه فروش دارند

رتبه 8 از 10 ایران در جهان از نظر مخاطرات طبیعی

پرداخت 100 درصدی هزینه درمان بیماران خاص در خراسان جنوبی

چند زن افغان خود را در قفس زندانی کردند

رد پای تغییرات آب وهوایی در کاهش مواد مغذی

اردوی جهادی پزشکی در روستای چنار چیتاب

برگزاری سومین جشنواره غذا و سلامت در بهشت نیشابور

وزیر بهداشت درباره واردات داروهای غیراستاندارد پاسخگو باشد

فواید نوشیدن آب با معده خالی

پلمب دو استخر شنا در سبزوار

درآمدی بر کاهش افسردگی با شعردرمانی

استخدام شرکت محصولات سولولزی و بهداشتی / اصفهان

مشهد دوم مرداد میزبان اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور

کمک خیر سلامت به شبکه بهداشت و درمان خلیل آباد

رفع اضطراب کودکان بیمار در محیط بیمارستان عروسکی

«کور رنگی» یا ندیدن رنگ‎ها!

مصرف زیاد مواد قندی و شیوع جهانی بیماری های دهان و دندان

تولید داروی سالک در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

بازدید رییس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت از مراکز درمانی سبزوار

استفاده ار میکروب روده برای درمان بیماری ام اس

خدمت رسانی بسیج جامعه پزشکی به 3 هزار نفر در دیشموک

بدنسازی و افزایش وزن

کار با رایانه از اختلال شناختی سالمندان جلوگیری می کند

هفت تسکین دهنده طبیعی برای درد عضله

خارش پوست سینه؛ از دلایل تا درمان

ایمنوانکولوژی یکی از درمانهای هدفمند در درمان کانسر

با این اختلال چشمی خطرناک آشنا شوید

دانه های مفید برای سلامت قلب

تغییر رنگ چشم زنگ خطر ابتلا به یک بیماری خطرناک

غربالگری جنین تا 87 درصد اختلالات احتمالی را شناسایی می کند

زبان ریاضی اثرگذارترین دارو برای هر فرد را مشخص می کند

نکته بهداشتی: تنگ نفس

شناسایی 1000 بیمار جدید در شهرستان نکا/ 11 هزار نفر در آستانه ابتلا به فشار خون بالا

علامت هشداردهنده آلزایمر

رژیم غذایی زخم معده و مقابله با هلیکوباکتر

واکنش تند سلبریتی ها به سخنان ترامپ

اهداء اعضای بیمار مرگ مغزی در اراک

مردم غمگین غم زده ای داریم/ سعی کنید غم شکن باشید

نقش توانبخشی در بهبود بیماران

نقش توانبخشی در بهبود بیماران