مطالب مرتبط:
کار درمانی نقش مهمی در بهبود بیماران اعصاب و روان دارد
برپایی کارگاه نقش تحریک الکتریکی مغز در توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی
برپایی کارگاه نقش تحریک الکتریکی مغز در توانبخشی بیماران مبتلا به سکته مغزی
نقش ورزش در روند بهبود بیماران سرطانی
کار درمانی نقش مهمی در بهبود بیماران اعصاب و روان دارد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 10:402019-06-17پزشكي

نقش توانبخشی در بهبود بیماران


- طب فیزیکی و توانبخشی، شاخه ای از پزشکی است که هدف آن، افزایش و بازیابی توانایی عملی و کیفیت زندگی برای افرادی است که دچار آسیب های فیزیکی (از جمله سوختگی ها) یا معلولیت های ناشی از یک بیماری (قلبی، عروقی، اطفال و سالمندی)، جراحت ها (ماهیچه ای، استخوانی، بافت ها و سیستم عصبی) یا روش های جراحی شده اند و اقدامات آن، از طریق استفاده ترکیبی از داروها، شیوه های درمانی، فیزیکی، آموزش های مربوط به ورزش درمانی، تغییرات حرکتی، فعالیت ها و نیز تجهیزات و ابزارهای کمک کننده ارتوپدی (آتل ها)، پروتزها و روش های آموزشی جدید صورت می گیرد.

توانبخشی فیزیکی علاوه بر بیماران آسیب های حرکتی، مشمول بیمارانی نیز می شود که دچار حداقل چالش های فیزیکی شده، اما با یک واقعه تاثیرگذار بر زندگی ـ مانند شیمی درمانی برای انواع سرطان ها یا جراحی ها ـ روبه رو شده اند.

پزشکان طب فیزیکی و توانبخشی، ممکن است برای جمع آوری اطلاعات مفید از سیستم عصبی برای تشخیص و پیگیری اختلالات مختلف عصبی ماهیچه ای، از روش های تشخیص الکتریکی استفاده کنند که شامل تحریک الکتریکی اعصاب مرکزی و سنجش پاسخ های اعصاب و نیز شناسایی پتانسیل الکتریکی ایجاد شده از فیبرهای ماهیچه ای (با وارد کردن سوزن الکترودها به داخل ماهیچه ها) است.

بیماری های شایعی که از سوی اینگونه پزشکان، درمان می شود شامل قطع عضو، آسیب های نخاعی، آسیب های ورزشی، سکته مغزی، سندروم های درد ماهیچه ای اسکلتی مانند دردهای کمر، فیبرومیالژی و آسیب مغزی تروماتیک می شود.

توانبخشی در بیماری های عصبی ـ ماهیچه ای: بیشتر بیماری های عصبی ـ ماهیچه ای (nmds) غیرقابل درمان هستند، با این حال یک برنامه توانبخشی موثر می تواند به حفظ کیفیت زندگی بیمار کمک کند و عملکردهای فیزیکی و روانی بیمار را به حداکثر و امراض ثانویه پزشکی را به حداقل برساند و نیز از نقص عضوهای فیزیکی جلوگیری کند یا باعث کاهش آنها شود و به بیمار امکان ورود به اجتماع بدهد.

روش های درمانی مانند انواع حرکات و ورزش های تقویت کننده همراه با مداخله های جراحی مناسب، می تواند در این زمینه موثر واقع شود.

ولی امروزه ابزارهای انعطاف پذیر مانند ویلچرها و بالابرها، اغلب به همراه تکنولوژی کامپیوتری، استراتژی های بهتری را برای بهبود حرکت بیماران فراهم می کنند.

همچنین ورزش های مقاومتی و ایروبیک نیز ممکن است باعث بهبود عملکرد و استقلال بیشتر بیماران در فعالیت های زندگی روزمره شود.

در این میان، پیشرفت تکنولوژی دستگاه های تهویه با فشار مثبت توانسته است، نقش مهمی در کاهش بروز امراض ریوی در بیماران nmds داشته باشد.

گفتنی است، کنترل همه جانبه این بیماری ها، معمولا نیاز به یک سیستم چند رشته ای و تیمی از پزشکان، پرستاران، فیزیوتراپیست ها، مشاوران اجتماعی، فنی و روان شناسان دارد.

توانبخشی در دیسک گردن: این اختلال می تواند منجر به آنومالی های حسی، حرکتی یا رفلکس شود.

توانبخشی در این بیماری می تواند شامل فیزیوتراپی ، درمان های متمرکز حمایتی (مانند روش مکنزی) همراه با ورزش های ایروبیک باشد.

در روش مکنزی، شخصی سازی درمان و آموزش بیمار حائز اهمیت است.

چرا که یک حرکت (مانند حرکات کششی) ممکن است به برخی بیماران کمک کند، ولی در سایر بیماران، باعث وخیم تر شدن علائم شود.

بنابراین حرکات ورزشی و هماهنگ عضلات گردن، شانه و کتف، باید با توجه به وضعیت بیمار صورت گیرد.

توانبخشی در آرتریت و اختلالات بافت پیوندی: لوپوس اریتماتوزسیستمیک (sle) به بیماری التهابی بافت های پیوندی گفته می شود.

sle می تواند با کمپلکس های خود ایمنی و آنتی بادی ها بر بسیاری از سیستم ها و اندام های بدن تاثیر بگذارد که مشخصه آن، ایجاد لکه هایی بر گونه ، بینی و اندام های انتهایی (مانند دست و پا) است.

توانبخشی برای sle می تواند شامل درمان فیزیکی، کار درمانگری، گفتاردرمانی، درمان های تفریحی یا ترکیبی از آنها باشد.

در درمان فیزیکی، برنامه ریزی مفید برای کمک به کاهش درد، خشکی و التهاب صورت می گیرد.

ورزش های ایروبیک می تواند در مبتلایان آرتریت موثر واقع شود، همچنین ورزش های ایزومتریک برای بیماران دارای التهاب بخصوص در ناحیه مفصل ران و زانو مفید است و ورزش های ایزوتونیک نیز برای کاهش التهاب، کارایی دارد.

توانبخشی در بیماری استئوآرتریت: استئوآرتریت یک بیماری مزمن است که مفاصل بزرگ و سنگین وزن را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث درد و تورم آنها می شود.

توانبخشی در این بیماری می تواند به شکل های مختلف از جمله فیزیوتراپی، کار درمانگری، درمان دارویی، تزریقات داخل مفصلی و جراحی صورت بگیرد.

یک برنامه فیزیوتراپی با تکیه بر تقویت زانوها، ورزش های کششی (که میزان حرکت را افزایش می دهد) و شنا می تواند مفید واقع شود و نیز سایر روش های درمانی فیزیوتراپی مانند الکتروتراپی و ترموتراپی مورد استفاده قرار می گیرد.

علاو بر این، تغییر در شیوه زندگی بخصوص اقدام در جهت کاهش وزن نیز از مولفه های اصلی در کنترل استئوآرتریت است.

کار درمانگری ممکن است با تکیه بر تکنیک های محافظت از مفصل، آتل بندی دست بخصوص اولین مفصل آن، ضرورت پیدا کند.

درمان اولیه دارویی می تواند شامل تزریق کورتیکواستروییدها، داروهای ضدالتهاب و نیز داروی اتودولاک به همراه استامینوفن باشد.

تزریق استرویید (حداکثر سه تزریق در سال برای هر مفصل استئوآرتریتی)، اثر ضدالتهاب و بهبود درد را به همراه دارد و در صورت درد شدید، داروهای مسکن قوی (مخدر) تجویز می شود.

توانبخشی در بیماری آمیوتروفیک جانبی (als): در این بیماری، نورون های حرکتی به تدریج کاهش می یابند و از دست می روند.

فیزیوتراپی برای ورزش های مچ پا و ورزش هایی که باعث قوی تر شدن ماهیچه های ضعیف چهارسر می شوند، برای به حداقل رساندن ضعف پا و پیشگیری از زمین خوردن ها انجام می شود، ضمن این که استفاده از ویلچر نیز ضروری به نظر می رسد.

توانبخشی در بیماری سرطان: سرطان به عنوان یک بیماری که اغلب مرگ غیرقابل انتظار را به همراه دارد، بار جسمی و روانی شدیدی را بر خانواده، دوستان، اجتماع و سایر منابع اجتماعی تحمیل می کند.

هدف از توانبخشی بیماران مبتلا به سرطان، حمایت روانی، بهینه سازی عملکرد جسمی و حضور اجتماعی آنهاست.

در این ارتباط، بیماران، اعضای خانواده و سایر عوامل تاثیرگذار، باید در این فرآیند، مشارکت فعال داشته باشند.

در این میان نقش آنکولوژی (سرطان شناسی) و پرستاری در توانبخشی سرطان حائز اهمیت است.

مداخلات درمانی می تواند عامل کمک به بیمار با ورزش ها، حرکت روی دستگاه ها، فعالیت های خود مراقبتی، تکنیک های گفتاردرمانی و بلع باشد.

همچنین پرستاران با آگاهی از استرس های عاطفی، خانوادگی و مسائل سازگاری با شرایط، گاهی نقش یک مشاور را در حمایت احساسی بیمار و خانواده او دارند و مسئول مراقبت های پوستی، کنترل روده و مثانه و آموزش های لازم در این زمینه هستند.

مددکاران اجتماعی نیز نقش مهمی را در حمایت احساسی، کمک های مالی، تغییر در شیوه زندگی، خدمات مراقبت در خانه و انتقال بیماران به مراکز درمانی ایفا می کنند.

همچنین روان شناسان می توانند به کاهش افسردگی معمول در این بیماران کمک کنند و متخصصان تغذیه نیز با ارزیابی وضعیت تغذیه ای و توصیه های مرتبط با رژیم های خاص بیمار، در توانبخشی این گونه بیماران، نقش موثری دارند.

وقتی متخصصان توانبخشی به کمک بیماران می آیندفیزیوتراپی یکی از حرفه های مراقبت از سلامت است که با پیشگیری، تشخیص، مداخله در درمان و توانبخشی، سلامت فیزیکی، فیزیولوژیکی، احساسی و اجتماعی بیماران را با استفاده از دانش و مهارت های منحصر به فرد فیزیوتراپیست ها بهبود می بخشد.

فرآیند توانبخشی با پزشک اولیه بیمار آغاز می شود که نیازهای افراد و مسائل مربوط به ناراحتی های فیزیکی یا حرکتی را ارزیابی می کند تا بر اساس آن، مورد رسیدگی قرار گیرد که ممکن است به استراتژی های کنترل درد و ایجاد یک برنامه خودمراقبتی و ورزش هایی بینجامد که بیمار می تواند در خانه انجام دهد.

در این ارتباط، علاوه بر خدمات فیزیوتراپیست ها، یک کاردرمانگر نیز ممکن است برای اجرای برنامه های توانبخشی، مناسب تشخیص داده شود.

درباره بیماران سرپایی، توانبخشی می تواند منحصر به اماکن درمانی مانند بیمارستان ها یا مراکز درمانی فیزیوتراپی نباشد و فیزیوتراپ هایی برای کارهای غیروابسته به دفتر کار انتخاب شوند؛ چراکه در برخی موارد ممکن است نیاز به انجام درمان های فیزیکی در خانه بیمار باشد، در حالی که شروع درمان ها برای برخی بیماران (مانند بیمارانی که مفصل مصنوعی دست و پا دریافت کرده اند) ، بلافاصله پس از جراحی و قبل از ترک بیمارستان صورت می گیرد.

در مورد بیمارانی که از یک جراحت یا وضعیت مزمن رنج می برند، توانبخشی اغلب تحت راهنمایی و نظارت فیزیوتراپ ها صورت می گیرد، اما برخی ورزش ها می تواند در خانه و بدون نظارت انجام شود.

مهم ترین هشدار برای هر توانبخشی فیزیکی یا ورزشی، اجتناب از هرگونه فعالیتی است که دردها را تشدید کند یا باعث درد جدیدی شود که متعاقب آن یک آسیب جدید اتفاق می افتد یا بر اثر التهاب جراحت قبلی بروز می کند.


کلید واژه ها: بیمار - توانبخشی - بیماران - درمان - بیماری - الکتریکی - زندگی - ورزش - تکنولوژی - جراحی - شیمی درمانی - تقویت کننده - انواع - آموزش - تشخیص - همراه - اعصاب - پزشکی - اختلالات - کاهش - استقلال - اطلاعات - برنامه - پیشرفت - افزایش - سرطان - مرکزی - بافت - صورت - جدید

آخرین اخبار سرویس:
پژوهش های سلامت هدفمند نیستند/چالش های پژوهش در بیماری های ضایعات نخاعی

تشدید نظارت های بهداشتی بر استخرها/مردم با 190 تماس بگیرند

مشکلات استخر ها را با 190 درمیان بگذارید

مشکل بهداشتی در استخرها دیدید با 190 تماس بگیرید

خبری خوش برای مبتلایان به سرطان سینه

مشکل بهداشتی استخرها را با این شماره در میان بگذارید

انتقال دانشجویان پزشکی از خارج به دانشگاه های داخلی + شرایط

پلاسمای تولیدی کردستان مورد تایید وزارت بهداشت اتریش قرار گرفت

با دیدن طبیعت، عادات بد را از خود دور کنید!

استخدام تعدادی راننده با خودروی غیر پراید در اصفهان

آسیب در کشیدن دندان چیست؟

انگل هایی که با آب استخر منتقل می شود!

بیمه سلامت چقدر از هزینه داروهای ام. اس را می پردازد؟

مشکلات استخر ها را به 190 درمیان بگذارید

استخدام بازاریاب با مزایا جهت لاین داروخانه در تهران

خواص عجیب روغن مار برای پوست و مو

تشدید نظارت بر آب استخرها در فصل تابستان

راه های پیشگیری از گرمازدگی کودکان در تابستان

احیای علمی طب سنتی، افزایش اعتماد به نفس ملی را به دنبال دارد

تشدید نظارت های وزارت بهداشت بر استخرها

قلیان زنانه شد

پلاسمای تولیدی کردستان مورد تایید وزارت بهداشت اتریش قرار گرفت

گزارش تصویری: تَه مانده های سیگار

صفر تا صد «توییت های 20 میلیونی» در نظام سلامت

میزان مفید مصرف کاکائو برای کودک چقدر است؟

اگر در تابستان با ورزش کردن جوش می زنید، بخوانید

فواید بی شمار این نارنجیِ دوست داشتنی

برای جلوگیری از گرمازدگی کودکان چه کنیم؟

مرغ بریانی کویتی+طرز تهیه

چگونه سیستم ایمنی بدنمان را تقویت کنیم؟

با شعله کم آشپزی کنید تا آلزایمر نگیرید

توزیع دارو متناسب با جمعیت شهرهای بزرگ نیست

راهکار هایی آسان برای داشتن پوستی خیره کننده

قول مساعد وزیر بهداشت برای رفع مشکلات کهگیلویه وبویراحمد

میزان مفید مصرف کاکائو برای کودک چقدر است؟

آلودگی هوا چه تاثیری بر عروق قلب دارد؟

پلمب 3 استخر به دلیل نقص های بهداشتی

پرداخت بدهی بیمه سلامت به مراکز درمانی و تشخیصی منوط به تامین بودجه

استخدام کمک انباردار و تحصیلدار آقا جهت کار در شهر تبریز

نوشیدن روزانه یک لیوان نوشابه خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد

4 خوراکی براق کننده پوست صورت

کراک، شکننده سد دفاعی بدن در مقابل امراض

سقط مکرر؛ تجربه ای تلخ اما درمان پذیر

آلودگی هوا باعث بروز بیماری های قلبی می شود

کاهش 38درصدی مرگ و میر کودکان 1تا5 ساله در سبزوار

سفید کردن دندان ها با ماده ای ارزان قیمت

ترمیم غضروف با سلول های بنیادی مغناطیسی

سبک زندگی سالم خطر ژنتیکی ابتلا به زوال عقل را تعدیل می کند

اینفوگرافی / راه هایی برای جلوگیری از اشتیاق به خوردن غذاهای ناسالم

آیا ویتامین D خطر بروز دیابت را کاهش می دهد

زایمان زودهنگام موجب تغییر در فعالیت مغز نوزاد می شود

راهنمای تقویت سیستم ایمنی بدن

سفید کردن دندان ها با ماده ای ارزان قیمت

شرایط انتقال دانشجویان پزشکی از خارج به کشور

کاهش 38درصدی مرگ ومیر کودکان 1 تا 5 ساله در سبزوار

شرایط انتقال دانشجویان پزشکی از خارج به دانشگاه های داخلی اعلام شد

بیمه سلامت چقدر از هزینه داروهای بیماران «ام. اس» را می پردازد؟

درج مقاله استاد علوم پزشکی تربت جام در مجله بین المللی ترافیک

5 روش حذف غذا های ناسالم

استخدام حسابدار در یک شرکت فعال در زمینه تولید وپخش مواد غذایی

جذب هزار عضو هیئت علمی جدید علوم پزشکی/ آمار افزایش ظرفیت پزشکی

برنامه آموزش پزشکی ایران اعتبارنامه جهانی دریافت کرد

کراک، موادی که سیستم ایمنی بدن را از بین می برد

مصرف این ماده مخدر قدرت سیستم ایمنی بدن را به شدت کاهش می دهد

قلیان کشیدن در ایران زنانه شد!

ارتباط کمبود ویتامین D با خطر بروز دیابت

ورود دلیخت به تورین برای تست های پزشکی یوونتوس+ ویدیو

کراک، موادی که سیستم ایمنی بدن را از بین می برد

ارتقاء آموزش پزشکی با ارزیابی اعضای هیئت علمی امکان پذیر است

اختلالی که موجب مرگ نوزاد می شود +دلایل ابتلا و روش درمان آنانسفالی

راه هایی برای جلوگیری از خوردن غذاهای ناسالم

11 روش خانگی برای تصفیه کردن خون

راهنمای تقویت سیستم ایمنی بدن

استخدام 5 ردیف شغلی در مازندران و گیلان

غیرمجاز بودن چند محصول خوراکی

افزایش آمار مبتلایان به فلج اطفال در افغانستان و پاکستان

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر دارویی-تهران

استخدام متخصص طراحی و تست مدارات RF در غرب تهران

استخدام دکتر داروساز درشرکت صنعتی آرایشی بهداشتی در مشهد

اینفوگرافی / راه هایی برای جلوگیری از اشتیاق به خوردن غذاهای ناسالم

خطرناک ترین زمان های سال برای سلامت قلب

دردهای وحشتناک شکم نوزادان را جدی بگیرید

چگونه همیشه عاشق بمانیم؟

استخدام کارشناس فروش تجهیزات پزشکی در شرکت سلامت پارسیان

راهنمای تقویت سیستم ایمنی بدن

رابطه مصرف قند و شکر با سرطان

گرمازدگی چیست و در مواجهه با آن چه باید کرد؟

یک دلیل عجیب نفخ کردن که باورتان نمی شود

تغذیه سالم راز عمر طولانی

عطر ریحان، شمیم سلامتی

خواص آرد سمولینا

پس از کاشت مو چه کنیم؟!

رولت گشنیز و ترخون

نیمه پنهان تلفن همراه

هرگز گوشت و ماهی را بدون زردچوبه کباب نکنید

پیشگیری از سرطان پوست با این روش

روش هایی حرفه ای برای سرکوب یک حس به نام اضطراب!

باید ها و نباید های تغذیه ای در مبتلایان به کم کاری تیرویید

کلکسیون بیماری ها بعد تزریق عضله ساز!

خطرناک بودن محصولات تراریخته ثابت شده است؟/محصولات تراریخته در نهایت استخر ژنتیکی گیاهان را کاهش می دهد/ مصرف کننده باید علم به تراریخته بودن محصول داشته باشد

نقش توانبخشی در بهبود بیماران

نقش توانبخشی در بهبود بیماران