مطالب مرتبط:
مدیریت جهادی گره گشای مشکلات امروز کشور
دولت و مدیران باید با روحیه جهادی جنگ اقتصادی دشمن بروند/ مشکلات کشور با رونق تولید حل و فصل می شود
رفع مشکلات کشور مستلزم توریج روحیه بسیجی است
برجام گره گشای مشکلات کشور نبود
استفاده ازمنابع خدادادی،گره گشای مشکلات اقتصادی­ کشور
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 27 خرداد 1398 ساعت 01:022019-06-16سياسي

موفقیت در کشاورزی مستلزم روحیه جهادی مدیران/ عنصر جهادی می تواند گره گشای مشکلات کشور باشد


جهاد سازندگی که همه امور کشور در عرصه روستاها را مدیریت می کرد، بااین قرار که با حفظ روحیه جهادی عرصه عمل خود را در کشاورزی و خودکفایی کشور از محصولات استراتژیک را محقق کند، - در سال 1379، هنگامی که اصلاح طلبان قوه مجریه و تمام دستگاه های اجرایی کشور را در اختیار داشتند، طرح ادغام جهاد سازندگی را با وزارت کشاورزی مطرح کردند و استدلال شان رفع نابسامانی ها و نارسایی ها در بخش کشاورزی براساس قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جهت اصلاح نظام اداری، کاهش تصدی های غیر ضروری، ارتقای بهره وری و کارایی نیروی انسانی و مدیریت دستگاه های اجرایی، حذف موازی کاری ها و تجمع امور کشاورزی، دام، توسعه و عمران روستایی بود که این طرح توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی تهیه شد و در تاریخ 26 مرداد 1379 با قید یک فوریت به مجلس شورای اسلامی رفت.

این لایجه در تاریخ 6 دی 1379 به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و در تاریخ 10 دی 1379 توسط شورای نگهبان تأیید شد.

یکی از کارشناسان در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه انقلاب اسلامی موجب برچیده شدن طومار سلطنت ستمشاهی شد و جهاد سازندگی در ادامه مسیر انقلاب، برای از بین بردن اثرات مخرب دوره طاغوت بر روستاهای محروم به وجود آمد، افزود: در این سازمان یک روش جدید در شیوه کار و فعالیت در راستای عمران و آبادانی شکل گرفت که اثراتش به سرعت در روستاها دیده شد و همین امر موجب شد برای انقلابی کردن سایر وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی از همین شیوه و نیروی جهاد سازندگی استفاده شود.

وی با اظهار تاسف از ادغام وزارت جهاد سازندگی با وزارت کشاورزی در سال 79 گفت: متاسفانه یکی از لطمات عظیمی که بر پیکره توسعه روستایی کشور وارد شد، ادغام وزارت جهاد سازندگی با وزارت کشاورزی بود.

در اواخر دهه 60 تفکیک وظایف دو وزارتخانه کشاورزی و جهادسازندگی صورت گرفت و عملا دوگانگی و تزاحم بین این دو وجود نداشت.

وزارت کشاورزی یک وزارتخانه تخصصی در حوزه کشاورزی است اما وزارت جهادسازندگی پرچم دار بحث توسعه و عمران روستایی بود و منحصر به بحث کشاورزی نشده بود.

در آن دوره بخشی از بار زحمات وزارت کشاورزی بر عهده وزارت جهادسازندگی بود و علاوه بر این به علت تجمیع همه مسائل توسعه روستایی اعم از برق و آب و مسکن و ترویج و.

در یک جا، یکپارچگی و وحدت رویه در امر توسعه روستایی وجود داشت.

حرف هایی از جنس جهادی یک جهادگر پیش کسوتحسینعلی عظیمی 70 ، فوق لیسانس رشته عمران از دانشگاه شیراز در سال 1352 است که در تمام سال های دفاع مقدس دانش و توان خود را در کارهای جهادی از خاکریز جنگ گرفته تا عمران و آبادی در اقصی نقاط روستایی کشور به کار گرفته است.

او در آغاز مصاحبه می گوید: بسیاری انحلال جهاد سازندگی را در سال 1379 (سال ادغام وزارتین جهاد سازندگی و کشاورزی و تشکیل وزارت جهاد کشاورزی) تصور می کنند، در صورتی که تصور درستی نیست.

جهاد سازندگی که به صورت یک نهاد و بازوی اقتصادی امام خمینی (ره) بود، از موقعی که به وزارتخانه (1362) تغییر یافت، ماهیتش هم تغییر کرد.

یعنی تا زمانی که وزارتخانه نبود فعالیت هایش را بهتر انجام می داد.

از وقتی که تبدیل به وزارتخانه شد، با مقرراتی که برایش گذاشتند، اختیاراتش گرفته شد که کم کم مانند سمی در این سازمان نفوذ کرد و منجمد شد.

جهادی بودنش دور شد و یک وظیفه ای دادند که لایروبی قنوات با وزارت جهاد باشد.

وی افزود: از زمانی که نهاد انقلابی جهاد سازندگی تبدیل به وزارت جهاد سازندگی شد، دیگر فعالیتش سازندگی نبود؛ چراکه در ابتدا یک تشکیلات شورایی داشت که نماینده امام خمینی(ره) در آن حضور داشت.

حق رأی و حق وتو در مسائل شرعی داشت، بعد که وزارتخانه شد، مسئول آن وزیری شد که باید به مجلس پاسخ می داد نه به رهبر.

از سال 63 تا 69 دیگر التماس می کردند که کاری به وزارت جهاد بدهید، انجام دهد و وزارتخانه ای بود که هیچ وظیفه ای جز لایروبی قنوات نداشت.

وی در پاسخ این پرسش که مگر مسائل عمرانی روستاها و کارهای ترویجی و آموزش در حوزه کشاورزی و بهداشت برعهده جهاد نبود، اظهار داشت: نه! پس از وزارتخانه شدن همه را گرفتند.

گفتند آب رسانی را بدهید به وزارت بهداشت و شما بروید پیمانکار او شوید؛ یا راهسازی با وزارت راه است، شما پیمانکار وزارت راه شوید.

مدرسه سازی با آموزش و پرورش، شما پیمانکار آموزش و پرورش شوید، همین طور در مورد کشاورزی.

مضاف بر این زمانی که جهاد سازندگی یک نهاد بود، مردم به جهاد سازندگی کمک می کردند.

وی در همین ارتباط افزود: در همان سال 63 یک عده شورای مرکزی جهاد را که همان مسئولان اصلی جهاد بودند، رها کردند تا رده های پایین؛ چراکه برای کارمند شدن به جهاد نیامده بودند.

جهادی بودند و به مرور پای مردم از جهاد و فعالیت های جهادی قطع شد.

مردم روحیات خاصی نسبت به تشکیلات دولتی دارند، مثلاً آیا الان به اداره ثبت کمک می کنند؟ یا به وزارت جهاد کشاورزی پول می دهند، نه ، نمی دهند، مردم روحیات خاصی نسبت به تشکیلات دولتی دارند.

قبل از آن جهاد سازندگی در کنار دولت بود، مثلاً دولت می گفت مشکل ما اکنون ذخیر ه سازی گندم است، بلافاصله جهاد سیلو می ساخت.

بزرگ ترین مشکلی که در کشور پیش آمد جنگ تحمیلی بود.

جهاد سازندگی در زمان جنگ مشکلاتی مانند سنگرسازی، پل سازی و احداث راه و امثالهم را انجام می داد.

عمده نیروهای جهاد بعد از 15 ماه که جهاد تشکیل شده بود، به جنگ رفتند و در کوران جنگ هم دیگر کسی حواسش نبود که جهاد سازندگی را جمع کرده و تبدیل به وزارتخانه کرده اند، ولی تا سال دهم انقلاب و پایان جنگ، موسسه ای بنام سازمان پ.

م.

ج.

ج (پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد) وجود داشت که نیروهای فنی و مهندسی از استان های مختلف به عنوان نیروی جهادی به جبهه می آمدند.

در کنار آن سال امام دید جهادگران در وزارت جهاد بیکارند، امور شیلات را به وزارت جهاد سازندگی سپرد.

شیلات یک سازمان سنتی و قدیمی بود که به صورت سنتی اداره می شد و شاه یکی از تیمسارها را به عنوان مسئول آن می گذاشت.

از موقعی که شیلات را به جهاد سازندگی دادند، انفجار توسعه در این بخش رخ داد.

سرانه مصرف ماهی از دو تا سه کیلوگرم در کشور به 9 تا 11 کیلوگرم رسید و شیلات ایران حدود 16 درصد رشد کرد.

در تاریخ توسعه هیچ بخشی این گونه رشد نکرده است.

پرورش میگو را جهادگران از کشورهای خارجی وارد ایران کردند و اصلاً کسی نمی دانست میگوی پرورشی چیست.

کسی ماهی قزل آلا نمی خورد.

مصرف ماهی محدود شده بود به صید طبیعی ماهی از دریا یا رودخانه و می گفتند، ماهی خوراک اشراف است و آبزی پروری را بچه های جهاد سازندگی سامان دادند و شیلات زیر و رو شد.

سال 69 هم یکسری فعالیت های آبخیزداری را به جهاد سازندگی سپردند، اما باز باید گفت، مگر یک سازمان دولتی چه کار می تواند بکند و این سرنوشت محتوم بود که بالاخره باید بخش جهاد و کشاورزی با هم ادغام می شدند که این ادغام در سال 1379 اتفاق افتاد.

به نظر من یکسری از جهادگران قدیمی که هنوز روحیه جهادی داشتند، در این وزارتخانه حضور داشتند و بویی از تلاش برای استقلال و خودکفایی که وظیفه جهاد بود، هنوز به مشام می رسید، ولی ساختار اداری ای که حاکم بود، برای جهاد نبود، اگرچه دو قسمت جهاد و کشاورزی یک متصدی داشت و هماهنگی ها بیشتر بود.

این جهادگر پیش کسوت با اشاره به اینکه امام خمینی، جهاد سازندگی را در بخش اقتصادی انقلاب تشکیل دادند و سپاه را در بخش امنیتی انقلاب اسلامی، یادآور شد: تفاوت یک نهاد انقلابی با اداره در این است که اولویت کارهایش همیشه اولویتی است که انقلاب اسلامی دارد.

اینکه می بینید وقتی جنگ تحمیلی روی داد، بچه های جهاد به جنگ رفتند و زمانی که جهاد شروع به کار کرد، اولویت اولش محرومیت زدایی از روستاها بود.

از 80 هزار روستایی که آن زمان بود و اکنون خیلی از آنها تخلیه شده است، تنها روستاهایی راه داشتند که کنار جاده های اصلی قرار داشتند.

بسیاری از روستاها قاطر رو بودند، یا فقط با موتورسیکلت رفت وآمد می کردند؛ یا آب لوله کشی، بهداشت و حمام بهداشتی اصلاً در روستاها وجود نداشت.

البته اولویت های دیگری بود که جهاد به سراغ آنها رفت.

مثلاً تمام گندم مصرفی کشور از خارج وارد می شد و کشتی ها طی سال برای تخلیه گندم در نوبت بودند.

با ورود امام خمینی به کشور، ایشان در همان سال اول فرمان دادند گندم در کشور بکارید که مردم در سال 58 در کشت بهاره گندم کاشتند.

بعد احتیاج به سیلو داشتیم تا بتوانیم مازاد بر نیاز را ذخیره کنیم.

بچه های جهاد سازندگی سیلوسازی را شروع کردند.

جهاد مظهر خودکفایی ملت ایران در ابتدای انقلاب فقط چند سیلوی کوچک در کشور بود که در طی سال از آنها استفاده می شد، والسلام.

ولی جهادگران خیلی زود متوجه شدند که کشاورزی ما خیلی عقب افتاده است و باید کارهای زیادی انجام شود.

باید از فنون، تکنولوژی و ماشین آلات جدید در بخش کشاورزی استفاده شود.

نخستین ماشین های بوجاری را جهادی ها ساختند؛ دستگاهی را ساختند که پشت تراکتورهای قدیمی رومانیایی بسته می شد و جای گاوآهن را گرفت.

عظیمی با بیان اینکه در واردات از خارج باز بود و نگرش خوبی روی کشاورز و روستایی وجود نداشت و کشاورزان احترامی نداشتند و در برنامه های تلویزیونی کشاورز روستایی را در قالب جوک و به عنوان یک فرد احمق، نادان و بی اطلاع نشان می دادند، افزود: تا جایی که جوان ها خجالت می کشیدند، بگویند ما روستایی هستیم.

با تشکیل جهاد سازندگی و احترامی که به روستاییان گذاشته شد، جو غالب جامعه برگشت و با فعالیت جهاد در روستاها، مهاجرت معکوس آغاز شد و روستاییان اگرچه تمام مسائل شان حل نشد، اما امیدوار شدند.

چون شاهد تلاش جهادگران بودند که جاده فلان روستا کشیده شد و پایگاه روستاییان در شهرها، اداره جهاد شد.

جهاد با مردم قاطی بود و مردم جهاد را از خودشان می دانستند.

الان وقتی می خواهند یک مدرسه بسازند، پیمانکار پس از اتمام کارهای مهندسی هزینه ها را برآورد می کند و بابت تمام کارها از دولت پول می گیرد، اما جهاد مثلاً برای انجام یک لوله کشی اقلام موردنیاز را تأمین می کرد و کارهای مهندسی را انجام می داد، کارهای ساده تر مانند حفاری زمین و استفاده از نیروی کارگری توسط خود مردم انجام می شد و کار با سرعت بیشتر و هزینه کمتر پیش می رفت.

با یک بودجه اندک، سه برابر کار انجام می گرفت و کار در تمام اقصی نقاط کشور پیش می رفت، چون نیروها داوطلب فعالیت می کردند و مثل پیمانکاران کنونی بهانه نمی گرفتند.

این جهادگر در ادامه عنوان کرد: نیروهای هسته اولیه جهاد سازندگی بیشتر دانشجو بودند، دانشجویان پیرو خط امام و از قبل به دنبال این بودند که دین خود را به شهدای انقلاب ادا کنند.

این افراد احساس بدهکاری می کردند و با توجه به پیامی که امام صادر کردند که این مخروبه را باید بسازیم ، کار جهادی با اولویت روستاها آغاز شد.

جهادگران شروع به آموزش و راهنمایی روستاییان برای استفاده از ابزار جدید در حوزه کشاورزی کردند، معرفی کشت های جدید و مسائلی همچون لوله کشی آب آشامیدنی و آموزش های بهداشتی تا جایی که یک هزار روستا در مدت کوتاهی صاحب آب آشامیدنی شدند و در 4-3 سال اول انقلاب اسلامی، زحمت های فراوانی کشیده شد و حتی زمانی که جهاد سازندگی تبدیل به وزارتخانه شد، مدت یکی، دو سال طول کشید تا موج قوانین وزارتخانه شدن به روستاها برسد.

زمانی دام ها گرفتار بیماری بودند که واکسیناسیون دام و طیور در همان زمان در روستاها آغاز شد.

چون زمانی یکسری مرغ پرورشی از خارج وارد شده بود که به بیماری نیوکاسل مبتلا بودند و حجم زیادی از مرغ های بومی هم بر اثر این بیماری از بین رفته بود که جهادگران واکسیناسیون گسترده علیه این بیماری را در روستاها آغاز کردند.

جهادگران حمام و حوض های ضدکنه ساختند که دام ها ضدعفونی شوند.

مهم ترین کاری که جهادگران انجام دادند این بود که روستا مدیریت درستی نداشت و از هم پاشیده شده بود.

جهاد برای مدیریت روستا شورای اسلامی تشکیل داد که بعد از آن در سال های بعد قوانین شوراها هم مصوب شد.

تمام نهرهای کشاورزی در روستاها بستر مناسبی نداشت و خاکی بود که جهادگران این نهرها را کانال کشی و سیمانی کردند تا از هدررفت آب جلوگیری شود.

در نتیجه آب روستاها افزایش یافت و کشاورزی رونق بیشتری گرفت.

تقریباً تا یکی، دو سال بعد از آن که جهاد به وزارتخانه تبدیل شد.

پس از آن کم کم مشکلات روستاییان گرفتار دستور این رییس و آن رییس و بروکراسی اداری شد، در صورتی که پیش از آن هنگامی که جهاد یک نهاد مردمی بود، مسئول مستقیم برای اجرای یک کار دستور می داد.

جنگ بدون جهاد به موفقیت نمی رسید عظیمی در مورد نقش جهادگران در جنگ گفت: اصلاً اگر جهاد نبود، پیروزی ها در جنگ به این شکل به دست نمی آمد.

پس از آنکه جنگ آغاز شد مردم دسته دسته و هزاران هزاران نفر از ساکنان شهرهایی که جنگ در آنها شدت گرفته بود، مانند آبادان، خرمشهر، سوسنگرد، تبدیل به مهاجر جنگی شدند که به شهرهای بزرگ پناه آوردند.

حتی شهر اهواز به آن بزرگی تخلیه شده بود، چون دشمن به نزدیکی اهواز رسیده بود.

چه کسی باید مشکلات اینها را حل می کرد، بهترین گزینه جهادگران بودند.

باید این خانواده ها اسکان می یافتند، غذای آنها تأمین می شد، انگار که زلزله بسیار بزرگی آمده باشد.

از آن طرف بچه های جهاد سازندگی دیدند رزمندگان ما در خط مقدم با مشکلی به عنوان خاکریز مواجه اند، برخی جهادگران از محل خدمت شان از روستاها مستقیم عازم جبهه شدند.

نداشتن سنگر یکی از دلایلی بود که در ابتدای جنگ آمار تلفات را بالا می برد.

دلاورانی باید پشت لودر نشسته و خاکریز می زدند.

به مرور با همت جهادگران در ایجاد خاکریز و سنگرسازی مهارت پیدا کردیم و ایران تبدیل شد به یکی از با تجربه ترین کشورها در سنگرسازی و هنوز عملیاتی تر از سنگرهای 5 ضلعی ما نه ناتو دارد، نه آمریکایی ها و نه اسراییلی ها و 8-7 سال نیروهای رزمنده در همین سنگرهایی که جهادگران ساخته بودند زیر گلوله و بمب و آتش زندگی کردند.

ده ها نوع پل در مناطق جنگی توسط بچه های جهاد ابداع شد.

موقعی که آبادان در محاصره بود، در یک سال اول جهادی ها روی رودخانه بهمن شیر جاده کشیدند و پل زدند، منتها چون آن زمان جنگ بود، حرفی از این راه و مسیر زده نشد، تا ناامن نشود و از آن پل تردد انجام می شد، آذوقه می رفت، آمبولانس می رفت و در طول یک سال و اندی که آبادان در حصر بود، بچه های جهادی روزانه مشغول کار بودند و هر روز 50 متر خاکریزها را به جلو می بردند.

داستان ها از این دست زیاد است و اما در سال پایان جنگ، مأموریت امداد و بازسازی زلزله رودبار را به جهادی ها محول کردند.

آن آخرین مأموریت بچه های جنگ جهاد بود، اما در دوران سازندگی بزرگ ترین نیروی سازندگی کشور که در زیر آتش فعالیت می کرد، منحل شد و خلاصه سرش را بریدند و این خیلی عجیب بود و اگر جهاد سازندگی برمی گشت، سازمان مهندسی و اجرایی ما الان نباید در این حد می بود؛ چراکه سیستم مشاور، کارفرما و پیمانکار یک سیستم قدیمی و کند است و هنوز دستگاه های مدیریتی کشور درک نمی کنند که EPC چیست و برای چه چیزی درست شده است و متأسفانه این سیستم عقب افتاده قدیمی وارد سیستم اجرایی کشور شد و شد ضرب المثل آفتابه لگن صد دست.

، هزینه زیاد، اضافی و گران و در نتیجه کار کُند.

بچه های جهاد سازندگی پل خیبر را ساختند، اگر شرح آن را شنیده باشید، 14 کیلومتر پل از ایران تا جزیره مجنون شمالی زده شد.

پل شناوری که حتی یک ستون هم نداشت که مهندسی فوق العاده ای داشت و حتی مدیریت کشور هم تکان خورد.

هدایت این موضوع در دستان جهادگران بود و جوان 24 ساله ای مدیر پروژه بود.

حتی همه روزنامه های خارجی نوشتند که ایران 14 کیلومتر پل به جزیره مجنون زده است.

30 کیلومتر پل ساخته شد و جالب اینجاست که هرجا دشمن این پل ها را بمباران می کرد، ساخت پل به گونه ای بود که در مدت کوتاهی مانند پازل قسمت های تخریب شده دوباره چیده شده و ترمیم می شد و اصلاً باورشان نمی شد که ایران به جزایر پل زده است، چون عراق اصرار داشت جزایر را پس بگیرد و از زمانی که نیروهای نظامی به جهاد ابلاغ کردند که پل خیبر باید ساخته شود، در عرض دو ماه انجام شد.

قطعات این پل بدون آنکه کسی بداند به چه مصرفی برسد در تمام کارخانه های کشور ساخته شد.

عظیمی با تصریح این نکته که تاریخ به عقب برنمی گردد، ادامه داد: الان شرایط خود را دارد و آن زمان هم شرایط خاص خود را داشت، ما باید از این تجربه برای امروز استفاده کنیم، جهاد یک نهاد انقلابی بود که اولویت اولش اولویت انقلاب اسلامی بود و الان باید دید اولویت انقلاب چیست.

در آن زمان یکی می آمد می گفت من نقشه برداری بلدم، یکی می گفت تراشکاری.

بسته به توانمندی افراد و نیاز جبهه و جنگ و روستاها از افراد استفاده می کردیم.

*الان بت تکنولوژی که کشورهای غربی صاحب آن هستند چشم ها را پر کرده است ما در 17 رشته آموزشی در آن زمان به افراد جهادی آموزش داده و آنها را به کار می گرفتیم.

امروز مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاومتی تأکید دارند.

هدف از اقتصاد مقاومتی استقلال است، یعنی ما وابسته به خارج نباشیم.

الان بت تکنولوژی که کشورهای غربی صاحب آن هستند چشم ها را پر کرده است.

اولویت اقتصادی پیروی از کاپیتالیسم و ساختن تعداد زیادی فروشگاه زنجیره ای نیست.

الان بانک ها تمام پول مردم، چندصد هزار میلیارد را گرفته اند، تبدیل به ساختمان، برج و پاساژ و مرکز خرید کرده اند.

مگر ما چقدر فروشنده نیاز داریم، از داخل اینها یک دانه گندم هم درنمی آید یا یک فناوری جدید، یک آی سی یا یک دستگاه موبایل از توی آن درنمی آید.

این اقتصاد فاسد و خراب است، این اقتصاد کاپیتالیستی است که اکنون حاکم است.

اگر جهاد الان بود به سراغ علت می رفت و راه استقلال و جلوگیری از وابستگی.

ما الان در فناوری پیشرفته وابسته ایم، محتاج هواپیما، موبایل و انواع مواد اولیه هستیم.

چندی قبل در مجلس، آقای جهانگیری جلسه محرمانه برای تأمین ارز تولیدکنندگان داشت.

سؤال اینجاست که چرا تولیدکننده داخلی باید نیاز به ارز داشته باشد، این به مفهوم این است که به تمام مواد اولیه و قطعات وابسته ایم.

ما می گوییم در حوزه های مختلف، معادن مختلفی داریم، اما مواد اولیه محصول فناوری پیشرفته است.

مواد خام ما به خارج می رود، با فناوری غربی ها تبدیل به مواد پلیمری، الکترونیکی، ورق فولاد، کاغذ یا امثالهم می شود، حتی ظروف بسته بندی لبنیات ما، مواد اولیه اش خارجی است.

حتی ماشین آلات قالب این ظروف هم خارجی است و حتی ماشین چاپ، رنگ و کاغذ بسته بندی ما خارجی است.

وقتی نگاه می کنید، می بینید حتی بسته بندی آب خوردن ما مونتاژ و وارداتی است و همه اش محتاجیم.

یک فرد روستایی که تمام دارایی اش 5 میلیون تومان هم نمی شود، گرفتار بیماری می شود یا دریچه قلب آمریکایی بخرند 12 میلیون تومان.

اینجا دیگر کسی نمی گوید ما با آمریکا در جنگیم، بحث حیات مطرح است.

یا در تکنولوژی ساخت ماشین، کیسه های هوا را باید به قیمت خون پدرشان از خارج بخریم و وارد کنیم و تکنولوژی ساخت کیسه هوا (ایربگ) نداریم.

* خدشه در استقلال با وابستگی در همه چیز ما وابسته ایم و این وابستگی الان استقلال ما را خدشه دار و گرفتارمان کرده است و حتی استقلال سیاسی مان را نیز تحت تأثیر قرار می دهد.

بنابراین اگر جهادی ها بودند، الان به سراغ تکنولوژی پیشرفته می رفتند.

یعنی ظرف مدت 10 سال می توانستیم به فناوری اول دنیا برسیم.

کشورهای اسلامی 400 سال گذشته در فناوری دنیا اول بودند.

باید الان تاریخ برگردد و نسل جوان جهادی مأموریتش اکنون کارهای فناوری پیشرفته است.

* شرکت جهادی کارآتر از شرکت دانش بنیان کاسب شرکت دانش بنیان اگرچه خوب است، اما جهادی نیست، یک فناوری را به دست می آورد و برای گذران معیشت، آن فناوری را می فروشد، درحالی که هر جهادی دستاوردی که داشت را برای مردم و با مردم خرج می کرد.

الان هم اتفاقی که در کشور می افتد، مرهون زحمات همان جهادی هاست.

اگرچه بعد از پایان جنگ سازمان مدیریت جنگ جهاد سازندگی جمع شد، اما تاریخ را نباید فراموش کرد که گاهی در آن شکست هایی هم داشته ایم.

*تبدیل جهاد سازندگی به وزارتخانه یک شکست بود در حوزه جهاد یک شکست این بود که جهاد از نهاد مردمی به وزارتخانه تبدیل شد، شکست دوم این بود که سازمان مهندسی جنگ جهاد (پ.

م.

ج.

ج) که نیروی سوم جنگ بود، منحل شد.

اینها اتفاقات بسیار بزرگی است که نسل جوان اصلاً از آن خبر ندارد.

یک زمانی برای آموزش و انتقال تجربیات جهادی به فرزندان حزب الله لبنان رفته بودم.

خیلی جالب بود، یکی از نخبگان همین افراد می گفت ،همین طور که ولی امر مسلمین و رهبر انقلاب باید بازوی مستقیم نظامی داشته باشد که در مسائل امنیتی هم و غم رهبر را داشته باشد و منعطف باشد، همان طور ولی امر مسلمین در یک کشور اسلامی باید یک بازویی می داشت که در مسائل اقتصادی فقط منویات ولی امر را پیگیری کند.

آنها معتقدند که امام خمینی(ره) سپاه را برای مسائل امنیتی تشکیل داد و برای مسائل اقتصادی، جهاد را و امام قبل از رحلت شان هم پیام مستقیمی به جهادی ها داشتند، اما دولت مردان نفهمیدند که جهاد می تواند چه اثرگذاری داشته باشد و آن را منحل کردند و بعد به همین دلیل ایران در اقتصاد شکست خورد.

* ایران در سیاست و امنیت موفق و در اقتصاد ناموفق این فرد حزب الله لبنان می گفت اکنون که به کشورهای مسلمان می رویم، همه می گویند ایران در سیاست و امنیت بسیار موفق عمل کرده است، اما وقتی بحث اقتصاد می کنیم، می گویند انقلاب ایران در اقتصاد موفق نبوده است و الگوی مالزی و ترکیه را مدنظر قرار می دهند، درحالی که جهاد سازندگی می توانست الگوی همه باشد.

غالب کارهای بزرگی که در اقتصاد و فناری کشور اتفاق افتاده، توسط فرزندان جنگ جهاد اتفاق افتاده است.

شما اگر برگردید، متوجه می شوید که فرزندان جهاد کار ساخت نیروگاه را آغاز کرده اند و مپنا یکی از آنهاست که اکنون یکی از 10 استعداد بزرگ دنیا در نیروگاه سازی است که با زیمنس آلمان، آلستوم فرانسه و شرکت های آمریکایی رقابت دارد و در مناقصه های بین المللی برنده می شود.

این استعداد بزرگ از صفر و بعد از جنگ توسط بچه های جهاد آغاز شد.

توربین های گاز همین طور و اکنون توربین های گاز را هم دارند می سازند.

سدسازی را هم جهادی ها شروع کردند و نیروگاه های آبی بزرگ مانند کارون 3 که جزو بزرگ ترین نیروگاه های آبی دنیاست، همه را بچه های جهاد ساختند.

کارخانه های تصفیه نمک و شیرخشک هم توسط بچه های جهاد ساخته شد و اکنون شیر خشک صادر می کنیم.

اکنون کشتارگاه های صنعتی در دنیا می سازیم که همه اینها را فرزندان جهاد سازندگی طراحی کرده و ساخته اند.

اگر سازمان پشتیبانی مهندسی جنگ جهاد باقی می ماند و به فعالیت خود ادامه می داد و الگوی ساختن در کشور می شد، مطمئنم که اکنون مجبور بودیم برای تأمین نیرو از کشورهای دیگر نیروی کار وارد کنیم و نیرو کم می آوردیم، ولی الان اقتصاد ما به این شکل فاسد شده است و کلام آخر اینکه باید مدیریت جهادی که مردم در آن دخیل باشند، دوباره احیا شود، نه آنکه یک کارمند دولتی پشت میزش بنشیند، حقوقش را بگیرد و دغدغه ای نداشته باشد.


کلید واژه ها: کشاورزی - وزارت - جهاد - روستایی - مجلس شورای اسلامی - توسعه - سازمان مدیریت و برنامه ریزی - اسلامی - روستاها - کشور - عمران - مدیریت - تاریخ - شورای - ادغام - نمایندگان مجلس - جمهوری اسلامی - سازمان مدیریت - انقلاب اسلامی - برنامه - شورای نگهبان - نیروی انسانی - برنامه ریزی - اصلاح طلبان - اصلاح - روستاهای - مجلس - بهره وری - آبادانی - دانشگاه

آخرین اخبار سرویس:
چرا برخی دستگاه های دولتی اعتقادی به دولت الکترونیک ندارند؟!

کانادا هم به جمع منتقدان ترامپ پیوست

لاریجانی: عادی سازی روابط کشورهای اسلامی با اسراییل خطرناک است

استایل جدید «ویدا جوان» /عکس

استخدام مسئول روابط عمومی خانم مسلط به زبان انگلیسی

استخدام مسئول دفتر آشنا به حسابداری در یزد

اینجا برای یک سونوگرافی باید 70 کیلومتر طی کنیم

اطلاعیه جبهه پایداری درپی وخامت حال شیخ زکزاکی

اندر احوالات خسته «دنیا مدنی» /عکس

شورای شهری ها در سنگر غیرقانونی شورایاری خواهند ماند یا به قانون تمکین خواهند کرد؟

علل و عوامل نگرانی از مرگ

ویدئو / نقش خوارزمی در دنیای هوشمند امروز

جوانان محلی داوطلب نگهبانی از مسجدی در کانادا را بر عهده گرفتند

عکسِ جدید دخترکوچولوی «مهران غفوریان»

عضو هیئت رییسه مجلس: وزیر بهداشت مجلس را قانع نکند استیضاح می شود

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در شرکت تولیدی باندهای پزشکی ایران

عناوین روزنامه های سیاسی 26 تیر 98/ دزدی دریایی انگلیس بی جواب نمی ماند +تصاویر

شرع ،اخلاق و قانون سه اصل تایید صلاحیت ها

چرا شورای نگهبان لایحه حمایت از محیط بانان را تایید نکرد؟

چگونه بفهمیم معتاد دیجیتال هستیم یا نه؟ +اینفوگرافی

جزییات دیدار بشار اسد و امیرعبداللهیان

تکذیب فضاسازی درباره آمادگی ایران برای مذاکره موشکی

شرکت در فوق برنامه های مدارس هیئت امنایی، اجباری نیست

ثبت بیش از 299 هزار ولادت در سه ماه اول سال جاری

کمیته امداد خراسان شمالی از 1000 دانشجو حمایت می کند

آیت الله حاج شیخ حسین حقانی درگذشت / اعلام مراسم تشییع

تکذیب مذاکره بر سر دفاع موشکی ایران

چرا جزییات برنامه اصلاح ساختار بودجه منتشر نشد؟

بانوان لرستانی مکالمه عربی را فرا می گیرند

کارگرانی که رویای کار را در کشورهای همسایه جست و جو می کنند

محسن کیایی: چه خبرهایی که در راه است! /عکس

همراه و همدل تا نتیجه مطلوب

استخدام مهندس مکانیک خانم مسلط به نرم فزار solid work و ICDL

«نظارت» یک امر عقلی و منطقی است/ عدم مغایرت نظارت استصوابی با اصل بی طرفی

تمامی فعالیت های انتخاباتی استان را رصد می کنیم احتمال ثبت نام یک هزار داوطلب از آذربایجان شرقی برای انتخابات مجلس

فرهنگی: طبقات فرودست جامعه از تحریم و ناکارآمدی آسیب می بینند

هاله حرارتی دریاچه ارومیه، ایده فرضی و شخصی نیست سیل های اخیر به دلیل نبود مطالعات هیدرولوژیکی رخ داد

دشمن برای زیر سوال بردن کارآمدی نظام تلاش می کند

دولت از همکاری دانشگاهیان در اجرای پروژه ها استفاده کند

دریاچه ارومیه باوجود احیا همچنان دارای مشکل اکولوژیکی است

زمینه جذب حداکثری سرمایه گذاری بخش خصوصی در آذربایجان غربی فراهم شود

بحران کم آبی کشور باید به شکل علمی رفع شود

دهکده سلامت در 3 منطقه آزاد کشور ایجاد می شود

دولت برای نجات محیط زیست راهی جز تکیه به مراکز علمی ندارد

خمیازه سمور/ عکس

برنامه موشکی ایران تحت هیچ شرایطی قابل مذاکره نیست

محدودیت تردد ظریف در نیویورک نشانگر ترس آمریکا از رایزنی های ایران است

پیشنهاد منتجب نیا برای شور انتخاباتی: آرای خاکستری، مستقل وارد صحنه شوند

نخستین آیین نکوداشت مقام مادر در یاسوج برگزار می شود

رییس ستاد اقشار بسیج کهگیلویه و بویراحمد معرفی شد+عکس

توجه ویژه امور مالیاتی کشور برای تخصیص درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده به کهگیلویه و بویراحمد

استاندار گلستان: برگزاری همایش ظرفیت های استان می تواند موجب توسعه گلستان شود

آغاز ثبت نام سطح دو حوزه های علمیه خواهران در گلستان

مجلس شهدا مجلس اتمام حجت است سه ویژگی یاران خدا

ساماندهی کولبران کردستان به کجا رسید؟

تکذیب گفت وگو بر سر دفاع موشکی ایران

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | چهارشنبه 26 تیر 98

مسجد محوری؛ ضرورتی برای مقابله با آسیب های اجتماعی و معضلات فرهنگی

دوره تربیت مربی سواد رسانه ای در بندرعباس آغاز شد

بازتاب سخنان امروز مقام معظم رهبری در رسانه های بین المللی

کمک رسانی ایران به یک نفتکش خارجی در خلیج فارس

حمایت سعید جلیلی از مواضع ضد فساد وزیر بهداشت

درخشش فولاد امیرکبیر کاشان در بین روابط عمومی های کشور

گلایه آیت الله مکارم از قانون مهریه/خطر نابودی جنگل های بلوط زاگرس/تکذیب گفتگو بر سر توان موشکی ایران

ایجاد کانال های پرمخاطب در فضای مجازی و راه اندازی 800 گروه فرهنگی توسط دانشجومعلمان

منتجب نیا: آرای خاکستری، مستقل وارد صحنه انتخابات شوند

لزوم بررسی آثار مثبت و منفی خلأ شورای توسعه فعالیت های قرآنی/ مطالبه جامعه قرآنی کم است

انتشار میزان پرداختی های شهرداری و شورا به رسانه ها

وقتی آقای بازیگر به مراد دلش می رسد/ عکس

آخرین لحظه عمر یک ماهی/ عکس

واکنش جامعه جهانی باعث عقب نشینی ترامپ شد

وظیفه اصلی شورای نگهبان، پاسداری از احکام اسلامی، قانون اساسی و نظارت بر انتخابات است

ایران ادعای مذاکره موشکی را تکذیب کرد/ فضاسازی های انجام شده صحت ندارد

شورای نگهبان؛ حافظ اسلامیت انقلاب

موسوی : پاسخ ظریف در مورد فعالیت های موشکی ایران «تعلیق به محال» بود

کمک رسانی ایران به یک نفتکش خارجی در خلیج فارس

به دنبال تغییر نظام در ایران نیستیم

استخدام طراح گرافیست خانم در شرکت چاپ و تبلیغات نگاران

روزنامه استخدامی استان قم | چهارشنبه 26 تیر 98

استخدام مهندس معماری با تسلط به امور اداری شهرداری

استخدام کارشناس حقوق با تسلط به امور قراردادها در مشهد

استخدام مسئول دفتر جهت یک شرکت معتبر در مشهد

استخدام حسابدار باتجربه در یک شرکت معتبر بین المللی

روزنامه استخدامی استان همدان | چهارشنبه 26 تیر 98

جزییات 6 خبر ویژه امروز چهارشنبه 26 تیرماه 1398

افق روشن گام دوم انقلاب با روحیه جهادی توام با مقاومت/«انقلابی گری» لازمه تحقق گام دوم انقلاب

پاسخ یک مدافع حرم به نحوه گذراندن زندگی با حقوق پاسداری

پارلمان اروپا صلاحیت رییس جدید کمیسیون اروپا را تأیید کرد

درهای بوستان های جنگلی تا ساعت 12 شب باز است

سخنگوی قوه قضاییه: کیفرخواست عیسی شریفی صادر شد

رییس قوه قضاییه: فرار مالیاتی باید در کشور به حداقل برسد

تکذیب گفتگو بر سر دفاع موشکی ایران

جاخالی های اصلاح بودجه

موسوی : پاسخ ظریف در مورد فعالیت های موشکی ایران «تعلیق به محال» بود

دیدار رهبر انقلاب با ائمه جمعه سراسر کشور/ واکنش وزیر ارتباطات به کم فروشی در بسته های اینترنتی/ صدور حکم سیدهادی رضوی/ تکذیب خبر صدور حکم اعدام و اتهام جاسوسی در پرونده معاون قالیباف

نقطه ضعف جمهوری اسلامی در مقابل دشمنان به روایت مهاجرنیا

ایران آمادگی برای مذاکره موشکی را رد کرد

حمایت سعید جلیلی از وزیر بهداشت

دیدار گریفیتس با رهبر جنبش انصارالله یمن در صنعاء

کتاب «صَدِ روسی» منتشر می شود

موفقیت در کشاورزی مستلزم روحیه جهادی مدیران/ عنصر جهادی می تواند گره گشای مشکلات کشور باشد

موفقیت در کشاورزی مستلزم روحیه جهادی مدیران/ عنصر جهادی می تواند گره گشای مشکلات کشور باشد