مطالب مرتبط:
علت کلیه درد چیست؟/ بیماری خاموش که با دارو هم درمان نمی شود/ فواید 5 میوه و سبزی نارنجی رنگ را فراموش نکنید
نارسایی کلیه ، بیماری خاموش اما درد سرساز
گزارش فارس از کودکان درگیر «درد خاموش» «اوتیسم» مهمان ناخوانده ای که قصد رفتن ندارد/ داد خانواده ها از بی داد هزینه های میلیونی درمان
کارگردان مرگ خاموش:از کلیشه شدن بازیگران در یک نقش پرهیزکردم
راهکارهایی برای درمان شایع ترین درد مشترک ایرانیان/ چه زمانی برای درمان دیسک کمر باید دست به دامان عمل جراحی شویم؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 خرداد 1398 ساعت 16:122019-06-12پزشكي

درد خاموش کبد!


کبد چرب بیماری بسیار جدی ای است و بیماران مبتلا به کبد چرب در معرض خطر بیشتر ناراحتی های قلبی عروقی هستند که به عنوان نخستین عامل فوت این بیماران شناخته می شود.

- آموزش تأثیر بسیار جدی در زمینه پیشگیری و تشخیص به موقع بیماری دارد و از همین رو، از سال 2018 میلادی، 12 ژوئن مصادف با 22 خرداد به عنوان روز جهانی "کبد چرب غیرالکلی" معرفی شده با توجه بیشتر نسبت به شیوه زندگی و زمینه های خطر مورد توجه باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از هفته نامه سلامت، امروزه کبد چرب یکی از شایع ترین بیماری هاست که میلیون ها نفر در دنیا به آن مبتلا هستند.

این بیماری که درنتیجه اختلال متابولیک بروز پیدا می کند، ارتباط مستقیمی با شیوه زندگی مدرن، به عبارتی رژیم های غذایی نامتعادل و سرشار از چربی و شیرینی و همچنین کمبود فعالیت های جسمانی دارد.

از آنجا که ابتلا به کبد چرب معمولاً بدون علائم هشداردهنده است و بیماری مدت ها به طور خاموش پیشرفت می کند، بسیار نگران کننده است.

متأسفانه در بسیاری از موارد، بیماری پس از رسیدن به مراحل پیشرفته تشخیص داده می شود که پیامدهای جدی و خطرناکی مانند سیروز با سرطان کبد را در پی دارد.

کبد چرب بیماری بسیار جدی ای است و بیماران مبتلا به کبد چرب در معرض خطر بیشتر ناراحتی های قلبی عروقی هستند که به عنوان نخستین عامل فوت این بیماران شناخته می شود.

آموزش تأثیر بسیار جدی در زمینه پیشگیری و تشخیص به موقع بیماری دارد و از همین رو، از سال 2018 میلادی، 12 ژوئن مصادف با 22 خرداد به عنوان روز جهانی "کبد چرب غیرالکلی" معرفی شده با توجه بیشتر نسبت به شیوه زندگی و زمینه های خطر مورد توجه باشد.

فعالیت بدنی می تواند منجر به کاهش خطر دیابت نوع 2، کاهش مقاومت به انسولین، فشارخون بالا، چربی خون بالا و نشانگان متابولیک شود، درنتیجه می توان گفت فعالیت بدنی می تواند در درمان بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی مفید باشدکبد چرب غیرالکلی از دیدگاه طب سنتی ایران کبد همراه مغز و قلب از اعضای رییسه بدن هستند، اعمال و وظایف کبد در بدن بسیار مهم است چرا که کبد معدن روح طبیعی و قوای طبیعی است و تبدیل کننده کیلوس معدی به کیموس است.

همچنین تغذیه و رشد و تکامل بدن توسط کبد انجام می گیرد.

کبد محل تولید اخلاط چهارگانه خون، بلغم، صفرا و سوداست.

بروز تغییرات در بدن از جمله تغییر رنگ چهره و ورم های زیر پلک تحتانی چشم از علائم بیماری های کبد (سوء مزاج ها) است.

از سوء مزاج های مهم کبد که می تواند مرتبط با کبد چرب باشد، سوء مزاج های سرد وتر کبد و انسدادهای مسیر عروق غذا رسان به کبد است.

علائم این سوء مزاج ها عبارت اند از: ادرار سفید و رقیق، زیادی بلغم، تشنگی کم، گرسنگی زیاد، کمی هضم، بی اشتهایی هنگام سردی بسیار زیاد، مدفوع گاهی کمی خشک بدون بو و گاهی مرطوب مایل به سفیدی و کم بو، نبض کند، سفیدی زبان و لب ها، بی رونقی رنگ چهره (گاهی سیاه مایل به سبزی و گاهی زرد مایل به پسته ای)، کم خونی و دشواری جریان خون.

کبد چرب غیرالکلی امروزه یکی از شایع ترین بیماری های کبدی در جوامع مدرن امروزی است که رابطه مستقیمی با زندگی شهری، کم تحرکی و چاقی دارد و در صورت تشخیص و درمان به موقع می تواند از ابتلای به موارد پیشرفته بیماری کبد مانند سیروز و نارسایی کبد و عواقب آن جلوگیری کند.

در طب رایج، کبد چرب غیرالکلی دارای علائم بالینی اختصاصی در بیشتر بیماران نیست و علائم عمدتاً شامل احساس ضعف و خستگی نسبی و ناراحتی مبهم در ناحیه کبد است و تشخیص بر مبنای روش های تصویربرداری (عمدتاً سونوگرافی) و آزمایش های پاراکلینیک خواهد بود.

البته تشخیص قطعی با نمونه برداری از کبد است که یک روش تهاجمی محسوب می شود.

کبد چرب غیرالکلی در طب رایج در طیفی از بیماری های کبد قرار دارد که ابتدای آن چاقی و مراحل اولیه نشانگان متابولیک است و در مراحل بعدی سیروز و نارسایی کبد قرار می گیرد.

با توجه به علائم بالینی و پاتوفیزیولوژی کبد چرب غیرالکلی که تجمع بیش ازحد چربی (عمدتاً تری گلیسیریدها) در هپاتوسیت های کبد است، باید این علائم را در منابع طب سنتی در مباحث سوء مزاج های سرد و تر کبد، سده ها (انسداد) و اورام کبد (سرطان کبد) جستجو کرد.

در سده کبد، هنگامی که کیلوس از طریق عروق ماساریقا (مزانتریک) به کبد می رسد، اگر انسداد وجود داشته باشد مواد تجمع و احتباس می یابند و احساس پری و ثقل در ناحیه کبد ایجاد می شود.

این احساس ثقل و سنگینی با شدت کمتر در اورام کبد وجود دارد اما عمدتاً در اورام کبد، درد و کشیدگی وزیر دنده ها بارزتر است و از ابتدا تب نیز وجود دارد.

علت انسداد کبد اغلب وجود ماده ای غلیظ، لزج و سرد و تر است که به دلیل زیادی و پر شدن و انباشت این مواد در کبد، امتلا ایجاد خواهد کرد.

اغلب تولید این گونه مواد به دلیل مشکلات تغذیه ای و شیوه زندگی غلط است بنابراین باید توجه داشت هیچ گونه داروی قطعی و روش درمانی یکسانی برای درمان افراد مبتلا به کبد چرب وجود ندارد و تغییر در شیوه زندگی حتماً باید جزء اصلی درمان باشد.

در افراد چاق، افراد با فشارخون بالا، تری گلیسیرید بالا و مقاومت به انسولین خطر ابتلای به کبد چرب بیشتر است.

طب سنتی: چه چیزهایی کبد را چرب می کند؟فعالیت بدنی می تواند منجر به کاهش خطر دیابت نوع 2، کاهش مقاومت به انسولین، فشارخون بالا، چربی خون بالا و نشانگان متابولیک شود، درنتیجه می توان گفت فعالیت بدنی می تواند در درمان بیماران مبتلا به بیماری کبد چرب غیرالکلی مفید باشد.

همچنین ورزش باعث کاهش میزان آنزیم های کبدی در سرم بیماران مبتلا به کبد چرب می شود.

در حقیقت حتی افزایش اندکی در میزان فعالیت بدنی روزانه نیز می تواند منجر به بهبود آنزیم های کبدی شود.

مواد و عادات غذایی که می تواند منجر به سوء مزاج سرد و تر یا شده (کبد چرب) شود:1) خوردن غذاهای بسیار گرم و بلافاصله نوشیدن آب سرد پس از آن2) نوشیدن آب سرد بلافاصله روی غذا، بعد از حمام، بعد از جماع، بعد از ورزش3) مصرف خوردنی های لزج و غلیظ که مضر کبد است و کبد را مستعد انسداد (سده) می کند.

4) روی هم خوردن غذاها به نحوی که یک غذا هضم نشده غذای بعدی را روی آن بخورند.

5) خوردن شیرینی و حلوا بلافاصله روی غذا.

برخی غذاها و گیاهان مناسب برای کبد چرب* گوشت های گرم و لطیف همراه خود، به علاوه زیره، شوید، دارچین و آویشن در ایران* کرفس، مویز، بادام، پسته و فندق* دمنوشی از تخم رازیانه، تخم کرفس، شیرین بیان از هر کدام 10 گرم همراه 35 گرم گل قند عسلی* زیره (سیاه و سبز)، انیسون، مرزنجوش، سیاه دانه (شونیز)، دارچین، اثلق (پنج انگشت)، هویج ایرانی (زردک)، بیدمشک، گلپر و بادرنجبویه* ماء الجبن (آب پنیر) ناشی از شیر شتر یکی از بهترین انواع ماء الجبن برای درمان سوء مزاج سرد و تر و سده کبد است و باعث دفع رطوبات غلیظ کبد می شود.

* سکنجبین ها: انواع سکنجبین ها باقدرت بازکنندگی مجاری و نفوذ خود یکی از پرمصرف ترین داروها در رفع سده و به خصوص سده های کبدی هستند که می توانند اخلاط غلیظ لزج و مواد سوداوی ناشی از احتراق بلغم را با مکانیسم پاک سازی اخلاط لزج کبد برطرف کنند.

کودکان و کبد چرب؛ این اخطار را جدی بگیرید!شیوع کبد چرب در کودکان چاق نسبت به کودکان با وزن طبیعی بالاتر است و اصلاح شیوه زندگی به بهبود بیماری کمک می کند.

از اصول اصلاح شیوه زندگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:* پرهیز از مصرف فست فود* پرهیز از مصرف غذاهای بسیار چرب و پرهیز از نوشیدن آب بین غذا* پرهیز از تند خوردن* پرهیز از درهم خوری* پرهیز از نوشیدن آب یخ (خصوصاً در فصول سرد و ابتدای صبح)* پرهیز از مصرف موادی مانند ژله، بستنی، تنقلات حاوی مواد نگهدارنده و رنگی* مصرف بیشتر مقویات کبد مانند انار، به، سیب، زرشک و دارچین در قالب میوه، غذا و تنقلات* مصرف بیشتر نخود در غذاها* مصرف تنقلاتی مانند مویز، نخودچی، فندق و بادام* مصرف سکنجبین ملسمنبع: * دکتر علی غلامپور؛ دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی ایران.


کلید واژه ها: بیماری - بیماران - تشخیص - زندگی - پیشگیری - پیشرفت - نخستین - خرداد - سلامت - طبیعی - جهانی - آموزش - سلامت نیوز - کاهش - چربی - طب سنتی - مقاومت - شیرینی - اختلال - تکامل - درمان - تولید - دیابت - همراه - سرطان - گزارش - تغذیه - ایران - نیوز - چهره

آخرین اخبار سرویس:
پاورپوینت با بدغذایی کودکان چه کنیم؟

خون بندناف 80 نوع بیماری را درمان می کند

آغاز فعالیت سلامتکده طب سنتی ویژه بانوان در مشهد

تغییر زمان برگزاری نخستین کنفراس بین المللی قرآن و سلامت اجتماعی

مورد نادری که در سیلاب اخیر در ایران رخ داد/ واکنش سازمان پزشک جهانی به عدم اپیدمی بیماری در مناطق سیل زده

کاهش وزن چشمگیر خواننده معروف در مراسم

نظام سلامت ما بیمار محور است/حمایت از استارتاپ های سلامت روان

ذخیره بیش از 3500 نمونه خون بند ناف از آذربایجان شرقی در بانک سلول های بنیادی خون بند ناف

سلامت ،قربانی بازوهای پفکی در باشگاههای بدنسازی

مشارکت کارکنان ایرنا همدان در طرح ملی کنترل فشار خون

استخدام کارشناس بازرگانی با حقوق ثابت و بیمه تامین اجتماعی

کدام شلوارها برای تابستان مناسب هستند؟

شکر فاقد موادغذایی مفید است

گرمازدگی درمان دارویی ندارد

آخرین وضعیت سلامت کودک آسیب دیده بوشهری

آلودگی هوا موجب افزایش فشار خون می شود

هشدار انجمن متخصصان پوست ایران نسبت به تبلیغ پلاسما درمانی برای رفع چین و چروک

اموال رهبری تنها یک حسینیه و یک خانه ساده است

تولید ماده اولیه داروی تبخال توسط محققان کشور

افزایش توانایی بدن در تولید استخوان

افزایش کارآیی توربین های بادی با الهام از بال مرغ دریایی

نوشابه های گازدار موجب تشدید برخی بیماری ها می شود

پاورپوینت روابط آب و خاک و گیاه

پاورپوینت کاربرد و مقاومت ژئوگریدها

چرا حضور زنان «روشنفکر» در جامعه ما کمرنگ است؟

استخدام بازاریاب با مزایا در شرکت پخش مواد غذایی بنیس/اردبیل

خواص فوق العاده تخم شربتی برای سلامت پوست و مو

سنجش فشار خون بیش از 681هزار نفر / جوانرود بالاترین رتبه میزان سنجش فشار خون را دارد

شب های رؤیایی؛ چند نکته درباره خواب

13 مرکز درمانی تامین اجتماعی گیلان آماده کنترل فشار خون است

گرما زدگی درمان دارویی ندارد

مرد درختی خواهان قطع دستانش شد! +عکس

قهوه دشمن چاقی است

کشف شیوه جدید برای کاهش علائم روماتیسم

تولد نوزاد در فضا ممکن شد

اولین بار چه کسی بیمار را از ابتلاء به بیماری سرطان مطلع کند؟

قهوه بنوشید، کالری بسوزانید

8 نشانه خاموش سرطان خون

وجود بیش از 1600 بیمار روان مزمن در قزوین

فراخوان پذیرش دومین دوره پسا دکتری آموزشی، پژوهشی پزشکی روان تنی

8 علامت سرطان خون

80 نوع بیماری با سلول های بنیادی خون بندناف درمان می شود

پیش بینی پارکینسون 20 سال قبل از شروع علائم

روند زوال عقل در افراد مبتلا به چندین نوع بیماری سریع تر است

استقرار پرونده نظام سلامت آغاز گام دوم تحول نظام سلامت در کشور است

یکی از دلایل افزایش فشار خون

کشف 9 تُن روغن حیوانی غیر بهداشتی در بوکان

3 طرح اداری و بهداشتی امسال در ماکو افتتاح می شود

استفاده از پتانسیل توده های بومی در تولید رقم جدید جو

دعوت از کاربران پارس فوتبال برای مشارکت در در یک کار خیر !

با کمک اسفنج ظرفشویی باکتری ها را از بین ببرید

واکسیناسیون طیور در 11 مرغداری صنعتی قزوین انجام شد

پرونده الکترونیک سلامت، انقلابی در نظام ارائه خدمت است

درمان 80 نوع بیماری با سلول های بنیادی خون بندناف/ ارسال 3500 نمونه به بانک خون بند ناف رویان

هشدار انجمن متخصصان پوست ایران نسبت به تبلیغ پلاسما درمانی برای رفع چین و چروک

مشاهده نشدن آنفلوانزای حاد پرندگان در قزوین

چین ماهواره کمکی به فضا فرستاد

ورود شیرینی و آبمیوه های صنعتی به بیمارستان ها ممنوع می شود

مشاهده نشدن آنفولانزای حاد پرندگان در قزوین

وقوع بیش از 400 مرگ ناشی از بیماری های قلبی در گلپایگان

مشهد؛ میزبان رویداد ایده پروری و کارآفرینی نوآوران سلامت

9 نشانه پنهان بروز مشکل در استخوان ها

بعضی اخلاق مادر شوهری گرفتند و نگذاشتند مردم از خدمات برجام لذت ببرند / دست سپاه را می‎بوسم

استخدام خدمات خانم ترجیحا دارای مدرک کمک بهیاری در تهران

استخدام بازاریاب مبتدی تا حرفه ای خانم با مزایا در تهران

روغن زیتون را همراه با غذا مصرف کنید

غربالگری کنترل فشار خون 10 هزار لنده ای

استفاده از پتانسیل توده های بومی در تولید رقم جدید جو

تعریق چه پیام هایی در مورد وضعیت سلامت شما دارد؟

چاقی کودکی موجب بروز مشکلات جسمی در سالمندی می شود

شب های رؤیایی؛ چند نکته درباره خواب

استخدام گروه علمی و پشتیبانی با رشته علوم دامی (تغذیه طیور)

شرایط استفاده از مقرری بیمه بیکاری چیست؟

شناسایی بیماران خاموش یکی از اهداف اجرای طرح سنجش فشار خون است

پاستیل هایی که با کارنو براق می شود

مردان چگونه به همسرشان ابراز علاقه می کنند؟

اهدای قلب، کلیه و کبد یک جوان دچار مرگ مغزی امروز انجام شد

اقدامات جدید آمریکا نتیجه سرخوردگی در برابر ایران است/ کاخ سفید معلولیت ذهنی دارد

سن مناسب برای عمل بینی + مراقبت های بعد از جراحی بینی

بعضی اخلاق مادر شوهری گرفتند و نگذاشتند مردم از گشایش برجام لذت ببرند / دست سپاه را می‎بوسم

شش جایگزین طبیعی برای ژلوفن!

8 نشانه خاموش سرطان خون

10 غذای ضد پیری؛ از هندوانه تا چای سبز

کسانی که نباید به لوبیا لب بزنند

استخدام دستیار دندانپزشک در یک مطب تخصصی دندانپزشکی

داروهایی که نباید به عربستان ببرند

واکنش آذری جهرمی به اجرای نظام سلامت الکترونیک

راهکارهای کسب موفقیت در زندگی

7 روش ارزان برای خوشبو کردن حمام

کمیته اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون برگزار شد

8 نشانه خاموش سرطان خون

اجرای پرونده الکترونیک سلامت، حرکت نمایشی نیست

تحریم بالاترین مقام رسمی کشور اقدامی وقیحانه است

قهوه؛ دشمن چاقی

موادی که نباید در مایکروفر قرار گیرد

پوسته کاکائو از چاقی و مقاومت به انسولین جلوگیری می کند

با آزمایشی ساده نوع پوست خود را تشخیص دهید!

فوت مدیرعامل شرکت های پدیده شاندیز صحت ندارد/ انتظاری در بیمارستان رضوی بستری است

هیچ مورد طغیان بیماری در دو ماه ابتدایی سال نداشتیم

انتقال قلب پسر 14 ساله دچار مرگ مغزی از گیلان با اورژانس هوایی

درد خاموش کبد!

درد خاموش کبد!