مطالب مرتبط:
حذف طرح زوج و فرد در دستورجلسه شورای ترافیک پایتخت
جزییات اجرای طرح ترافیک و حذف زوج و فرد پایتخت اعلام شد
9 روز تا حذف طرح «زوج وفرد» در پایتخت
طرح حذف محدوده زوج و فرد پایتخت به شورا نیامده است
آیا حذف طرح زوج و فرد پایتخت کلید می خورد؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 خرداد 1398 ساعت 15:052019-06-12اجتماعي

9  روز تا حذف طرح زوج و فرد در پایتخت معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ابعاد مختلف طرح حذف زوج و فر» و طرح جایگزین را که از اول تیرماه اجرایی می شود را تشریح کرد.

- همشهری آنلاین: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران ابعاد مختلف طرح حذف زوج و فر و طرح جایگزین را که از اول تیرماه اجرایی می شود را تشریح کرد.

محسن پورسیدآقایی در گفت وگو با ایسنا، با اعلام خبر حذف طرح زوج یا فرد از ابتدای تیر ماه، گفت: از آنجایی که منابع متحرک، بخش عمده آلودگی هوا را بر عهده دارند می بایست تقاضای سفر را مدیریت کنیم چرا که در دنیا از دو روش دیگر یعنی تولید سوخت باکیفیت و تولید وسایل نقلیه استاندارد نیز استفاده می شود اما در کشور ما از آنجایی که بر روی دو روش فوق الذکر نمی توان نظری داد، بر همین اساس مدیریت تقاضای سفر را می توان در دستور کار قرار داد.

پورسیداقایی گفت: در شیوه مدیریت تقاضای سفر می بایست رفتار مردم را به سمت استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی سوق داد تا علاوه بر کاهش تعداد سفرهای تک نفره، هزینه نیز کاهش یابد.

در سال 84 طرحی تحت عنوان زوج یا فرد در هسته مرکزی شهر تهران اجرایی شد که براساس آن رقم سمت راست پلاک، ملاک ورود به محدوده بود اما بعد از مدتی بررسی ها نشان داد که نه تنها این طرح موفقیت آمیز نبود بلکه باعث ایجاد مشکلاتی نیز شده است به گونه ای که افزایش سرانه استفاده از موتورسیکلت، ایجاد شغل های کاذبِ موتورسیکلت محور، افزایش سرانه مالکیت خودروی شخصی، افزایش آلودگی هوا و افزایش تخلفات به منظور ورود به طرح را ازجمله معایب اجرای طرح زوج یا فرد می دانند.

محدوده طرح ترافیک" از سمت شمال خیابان مطهری، از سمت جنوب خیابان شوش، از سمت غرب خیابان کارگر و از سمت شرق خیابان شریعتی و 17 شهریور است و محدوده زوج و فرد از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه های نواب و چمران محدود می شود.

پورسیدآقایی با بیان اینکه در سال 84 تنها دو میلیون خودرو در تهران تردد می کرد که نصفی از این خودروها پلاک فرد و مابقی پلاک زوج بود افزود: آن زمان سرانه مالکیت خودرو 17 صدم بوده است و حالا می بینیم که تعداد خودروهای پایتخت دو برابر شده است، در آن زمان جمعیت تهران حدود هفت میلیون نفر بوده، اما حالا به بیش از 9 میلیون نفر رسیده است و قطعاً راهکاری که آن زمان برای دو میلیون خودرو در نظر گرفته بودند، اکنون جوابگوی پنج میلیون خودرو نیست و سال هاست که طرح زوج وفرد از سقف اضطرار خود عبور کرده است.

او گفت: در این سال ها کارشناسان به این جمع بندی رسیده بودند که با توجه به عوارض و نقاط ضعف طرح زوج یا فرد، زمان انقضای این طرح به سر آمده و باید طرحی دیگر برای کاهش آلودگی هوای تهران تصویب کنند اما اراده ای برای اعمال تغییرات وجود نداشت.

رفع آلودگی هوا و ترافیک جزو مطالبات و خواسته های اصلی مردم است و تنها ابزاری که در اختیار شهرداری است، مدیریت عرضه و تقاضای سفر است که باید از آن استفاده کنیم که بر همین اساس ایجاد تغییرات در طرح ترافیک و زوج وفرد را در دستور کار خود قرار دادیم و با انجام مطالعات مختلف با دانشگاه تربیت مدرس توانستیم به الگوی جایگزین برسیم.

پورسیدآقایی با بیان این که پس از بررسی های فراوان، طرح محدوده کنترل آلودگی هوا به جای طرح زوج یا فرد تعیین و در شورای ترافیک تهران نیز توانست با کسب رأی مثبت به تصویب برسد، گفت: محدوده طرح ترافیک از سمت شمال خیابان مطهری، از سمت جنوب خیابان شوش، از سمت غرب خیابان کارگر و از سمت شرق خیابان شریعتی و 17 شهریور است و محدوده زوج یا فرد از شمال به بزرگراه همت، از شرق به بزرگراه امام علی، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه های نواب و چمران محدود می شود که حالا در همین محدوده طرح جدید اجرایی می شود.

تردد در روزهای پنج شنبه معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان این که زمان اجرای روزانه طرح جدید ترافیکی 6:30 تا 19 است، افزود: روزهای جمعه و ایام تعطیل همانند گذشته طرح های ترافیکی اعم از طرح ترافیک و زوج یا فرد اجرا نمی شود، البته در روزهای پنج شنبه، اگرچه همانند سال گذشته طرح ترافیک نداریم ولی در محدوده دوم یا همان زوج یا فرد سابق، طرح کنترل آلودگی هوا برقرار خواهد بود؛ یعنی تردد روز پنجشنبه جزو سهمیه 20 روزِ هر فصل محاسبه می شود و بعد از 20 روز هم مشمول پرداخت عوارض محدوده دوم می شود.

در واقع بعد از این، پنج شنبه ها نه هزینه سال های قبل تر را دارد و نه شلوغی محدوده در سال 97 را.

یک وضعیت بینابین که از دو جهت به نفع مردم و ترافیک شهر خواهد بود.

شمارش تعداد روزهای مجاز برای تردد رایگان در محدوده دوم مشروط به این است که ثبت نام در سامانه تهران من انجام شده باشد.

او گفت: در حال حاضر عملاً علاوه بر روزهای تعطیل، خودروهای پلاک فرد 26 روز و خودروهای پلاک زوج، 39 روز مجاز به تردد هستند.

معلوم نیست بر اساس چه عدالتی این تبعیض آشکار سال ها میان شهروندان تهرانی ایجاد شده؟ این در حالی است که در طرح جدید ترافیکی، این روزهای رایگان برای همه خودروها یکسان در نظر گرفته شده است.

پورسیدآقایی با بیان این که بر اساس مصوبات قانونی، از اول تیرماه امسال اجرای طرح زوج یا فرد در تهران پایان می یابد و طرح محدوده کنترل آلودگی هوا جایگزین آن می شود گفت: در هر فصل (سه ماه)، خودروهای پلاک تهران 20 روز و خودروهای پلاک غیرتهران 15 روز مجاز به تردد رایگان در محدوده دوم یا همان زوج یا فرد سابق هستند که زوج یا فرد بودن پلاک خودروها نیز در تعیین روزهای مجاز اثری ندارد و ملاک، صرفاً تعداد روزهای تردد است.

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران این را هم گفت که این 20 روز قابل انتقال به فصل دیگر نیست.

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با تاکید بر این که شهروندان دقت داشته باشند که شمارش تعداد روزهای مجاز برای تردد رایگان در محدوده دوم مشروط به این است که ثبت نام در سامانه تهران من انجام شده باشد ادامه داد: عوارض تردد در این محدوده در روزهای فراتر از تعداد مجاز، نصف عوارض طرح ترافیک تعیین شده است و باید تمامی دارندگان خودروهای شخصیِ ساکن تهران و همچنین ساکنان دیگر شهرها که با خودرو شخصی قصد سفر به تهران را دارند، قبل از ورود به محدوده های ترافیکی اول و دوم در سامانه تهران من ثبت نام کنند و حساب آن ها به میزان کافی، شارژ داشته باشد.

تخفیف برای ساکنان محدوده زوج وفرد سابق پورسیدآقایی در مورد وضعیت ساکنان محدوده زوج وفرد سابق نیز با بیان اینکه در سال های اخیر محدودیت های تردد با خودرو برای ساکنان این منطقه مشکلاتی را ایجاد کرده بود، افزود: ساکنان با اجرای طرح جدید از امتیاز جدید و ویژه ای برخوردار شده اند به گونه ای که تخفیف 50 درصدی در هزینه طرح ترافیک و طرح محدوده کنترل آلودگی هوا برای آن ها در نظر گرفته شد و این در حالی است که یک بار خروج قبل از ساعت 8:30 و یک بار ورود بعد از ساعت 17 نیز برای ساکنان رایگان خواهد بود.

ساکنان محدوده دوم (کنترل آلودگی هوا یا همان زوج یا فرد سابق) فقط برای عوارض همان محدوده دوم از تخفیف برخوردارند.

او گفت: ثبت نام از ساکنان محدوده زوج وفرد آغازشده و آن ها می بایست برای برخورداری از این تخفیف علاوه بر اینکه در سامانه تهران من ثبت نام می کنند، مدارک خود را در دفاتر خدمات الکترونیک شهر به تأیید برسانند، گفت: ساکنان برای بهره مندی از امتیازات سکونت در محدوده می بایست پس از ثبت مشخصات محل سکونت خود به همراه مدارک شامل سند یا اجاره نامه قانونی و فیش پرداخت عوارض نوسازی و پسماند به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کنند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه ساکنانی که در محدوده طرح ترافیک مستأجر هستند اگر در بخش سکونت آن ها تاریخ پایان سکونت درج شده باشد، می بایست هرساله برای ثبت نام مجدد به عنوان ساکن محدوده طرح ترافیک اقدام کنند گفت: هر واحد مسکونی تنها برای یک خودرو می تواند از تخفیف بهره مند شود.

طبعاً برای ساکنان محدوده طرح ترافیک، این تخفیف 50 درصدی به عوارض تردد در هر دو محدوده تعلق می گیرد اما ساکنان محدوده دوم (کنترل آلودگی هوا یا همان زوج یا فرد سابق) فقط برای عوارض همان محدوده دوم از تخفیف برخوردارند.

پیامک به شهروندان بدون موجودی او با بیان اینکه با هماهنگی پلیس راهور ناجا، مهلت یک ماهه ای نیز برای پرداخت عوارض طرح ترافیک و جلوگیری از جریمه در نظر گرفته شده است؛ گفت: بر این اساس، شهروندانی که با خودرو شخصی وارد محدوده طرح ترافیک شده اند اما در حساب خود موجودی کافی نداشته اند یک ماه مهلت دارند بدهی خود را پرداخت کنند تا در فهرست اعمال جریمه قرار نگیرند اما دقت داشته باشید که برای دریافت هشدار پیامکی باید در سامانه تهران من ثبت نام کرده باشند.

به گفته پورسیدآقایی دریافت پیامک هشدار، رایگان است و هزینه ای برای شهروندان ندارد.

تخفیف 25 درصدی معاینه فنی برتر در طرح جدید معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه در طرح جدید نیز تخفیف برای معاینه فنی برتر در نظر گرفته شده است ادامه داد: 25 درصد تخفیف برای دارندگان معاینه فنی برتر در نظر گرفته شده است و خودروهای با عمر کمتر از چهار سال که الزامی به اخذ معاینه فنی عادی ندارند نیز می توانند برای برخورداری از تخفیف معاینه فنی برتر به مراکز صدور معاینه فنی مراجعه کنند.

پورسیدآقایی در مورد هزینه های طرح ترافیکی جدید نیز با بیان اینکه هزینه این طرح نیز بر اساس زمان تردد، نوع معاینه فنی و… محاسبه می شود گفت: در کل هزینه تردد، نصف هزینه تردد در محدوده طرح ترافیک است.


کلید واژه ها: خودرو - شهرداری تهران - تهران - خیابان - افزایش - موتورسیکلت - آلودگی هوا - مدیریت - ترافیک - حمل و نقل - محدوده زوج و فرد - شهرداری - آلودگی - پایتخت - بزرگراه بعثت - طرح زوج وفرد - وسایل - معاون - تولید - استاندارد - شهر تهران - کاهش - جنوب - شمال - 17 شهریور - حمل ونقل - شریعتی - شهریور - همشهری - تخلفات

آخرین اخبار سرویس:
تغییر ساعت کار مترو همزمان با تغییر ساعات ادارات

پایداری گرمای هوا تا پایان هفته

آموزش پیوند زدن درخت گردو در آزادشهر

تدوین کتاب جامع نقش زنان استان در دوران دفاع مقدس

استقرار هوای گرم در کشور

تداوم گرد و غبار در شرق اصفهان/ دما تغییر نمی کند

استخدام همکار خانم جهت دفتر پخش در کرج

استخدام نیروی خدماتی با حقوق و مزایای عالی و درخواستی-تهران

477 مدرسه در البرز مجری طرح ملی تعالی مدیریت شدند

دمای هوای تهران 40 درجه می شود

نشست شورای آموزش و پرورش خوزستان

نوجوانان زائر و مجاور حرم رضوی، میهمان طرح «مکتب خانه همراه قرآن» خواهند شد

استخدام آشپز و پیک موتوری جهت کار در رستوران در تهران

استخدام اتوکار جهت کار در کارگاه پرده دوزی در اصفهان

استخدام اپراتور CNC و وکیوم برشکار و مونتاژکار جهت کارگاه MDF

مهارت آموزی دانش آموزان ضد مدرک گرایی است

استخدام نیروی خدماتی آقا جهت تمیزکاری ، پذیرایی -اصفهان

استخدام کارگرساده آقا از استان مازندران جهت کار در تهران

آغاز فعالیت های تابستانی از نیمه دوم تیر

اولتیماتوم تاکسیرانی به تاکسی های فاقد پروانه هوشمند

مردم باتریهای لیتیومی را دور نریزند

هدایت کننده خط 230 کیلولت نیروگاه افق ماهشهر

گرم ترین و خنک ترین شهرهای کشور

اعزام حجاج همدانی از فرودگاه تهران

ابلاغ اخطاریه به واحد های دامپروری مجتمع دام گستر

حسینی: مجامع خیرین مدرسه یار ایجاد می شود/ نیاز استان تهران به 18 هزار کلاس درس

استخدام تعدادی کارمند خانم با سابقه کاری در کرج

پاورپوینت سازه های بنایی

افزایش غلظت برخی آلاینده ها در هوای تهران

20 درصد دانش آموزان استان در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند

استخدام سازمان حفاظت محیط زیست (اطلاعیه جدید)

سکوت سازمانی آموزش و پرورش و ناامیدی معلمان

گرم ترین و خنک ترین شهرهای کشور

البرز نیازمند برگزاری جشنواره مدیران موفق مدارس دارد

تهران گرم تر می شود

کاهش تدریجی دمای هوای مازندران

راهیابی 30 نفر از قاین به مرحله استانی مسابقات اوقاف خراسان جنوبی

آموزش 40 هزار سرباز در قالب طرح سرباز مهارت

کشف یک پناهگاه با معماری دستکند در سیاهکل گیلان

کتاب های بزرگی که کوچولوها در کودک کتابدار می نویسند

نبود برنامه مدون مدیریت پسماند از ضعف های شهرداری های گیلان است

برگزاری کلاس تقویتی رایگان برای دانش آموزان سیل زده

«معمای جورچین» کانون باز تولید می شود

نتایج یک تحقیق: احتمال تسخیر سیاره مریخ از طریق بانک اسپرم

ماندگاری توده هوای گرم در بیشتر مناطق ایران

کیفیت هوای تهران در 4 تیر 98 سالم است

سکوت سازمانی آموزش و پرورش و ناامیدی معلمان

استخدام نیروی آقا مسلط به کورل در مشهد

استخدام تکنسین لیزر خانم با سابقه کار در تهران محدوده نیاوران

استخدام کارشناس بازاریابی آنلاین خانم در آذربایجان شرقی

استخدام تایپیست خانم جهت کار در مدرسه در کرج

استخدام پشتیبان آموزشی در یک کانون فرهنگی آموزشی در تهران

آغاز به کار «اورژانس اجتماعی مدارس» از مهر

سفر حج و ممنوعیت هایی که باید جدی گرفته شود

برترین های مسابقات قرآنی اوقاف مازندران معرفی شدند

1200 جلد کتاب در خمین امانت برده شد

برپایی 690 پایگاه برای اوقات فراغت آموزش و پرورش خراسان شمالی

بار آلودگی فاضلاب بهداشتی مشهد بالاتر از حد استاندارد

انعقاد تفاهم نامه همکاری میان کانون پرورش فکری و نیروی انتظامی استان کرمانشاه

آلودگی هوا و تعطیلی بیش از 400 مدرسه در مالزی

آیا پیوست زیست محیطی «سافاری پارک» مورد تأیید است؟

پاورپوینت نما چیست؟

استخدام مهندس برق مسلط به اسکادا و تله متری-مشهد

شناسایی پنج نقطه حادثه خیر در فومن

افزایش غلظت برخی آلاینده ها در هوای تهران

ماندگاری هوای گرم تا امروز در استان قزوین

ماندگاری توده هوای گرم در اکثر مناطق کشور/ آسمان 6 استان کشور با وزش باد همراه است

استخدام چرخکار و اتوکار و وردست خانم در اصفهان

پاورپوینت نیارش یکی از اصول معماری ایرانی

استخدام ؟ در شرکت افرا ملک در مازندران

ترافیک نیمه سنگین در ورودی پایتخت

اطلاعیه آزمون (جذب عمومی) تصدی منصب قضاء سال 1398

هوای اصفهان در وضعیت نارنجی

استخدام فتوشاپ کار حرفه ای جهت کار در استودیو عکاسی – کرج

استخدام منشی خانم خوش برخورد در کرج

استخدام کارمند اداری خانم مسلط به وورد و اکسل در یزد

پنجمین جشنواره نوجوان خوارزمی در خراسان جنوبی برگزار شد

ایستگاه هواشناسی ماسال راه اندازی شود

بهزیستی: زنانه شدن اعتیاد خطری جدی است!

استخدام کارپرداز دارای وسیله نقلیه و ضامن معتبر در فارس

استخدام شابلون زن ماهر با حقوق بالا در تهران محدوده فردوسی

استخدام کارگر ماهر یا نیمه ماهر در کارگاه الماس شهر

سامانه رصد وضعیت فرهنگی و اجتماعی در قزوین راه اندازی شد

دمای هوای 40 درجه در ماهنشان و چورزق طارم به ثبت رسید

نیم نگاهی به سریال جدید شبکه 2

کیفیت هوای مشهد در شرایط سالم قرار دارد

استخدام کارمند آقا مسلط به آفیس و حسابداری در کرج

از موزه موسیقی بازدید کنید

آخرین وضعیت جوی و ترافیکی جاده ها در 4 تیر اعلام شد

اجرای طرح تابستانی پلیس راه ایلام

پیش ثبت نام مدارس شاهد در پایه دوم متوسطه از فردا 5 تیر آغاز می شود

غبار روبی مزار شهدا در دیواندره

استخدام مدیر IT،گرافیست،کارمند اداری در تهران

استخدام بازاریاب حضوری در شرکت پخش چی توز در قزوین

استخدام کارمند خانم مسلط به آلتیوم و کامپیوتر -تهران

استخدام نیروی فنی مسلط به برش کاری خم کاری و جوشکاری و مونتاژ

ثبت نام دانش آموزان ایلام در مدارس شاهد بدون آزمون است

آغاز بهسازی آسفالت محور آزادراه قزوین- زنجان

اعزام 117 نفر از بشاگرد به کربلا

گرم ترین و خنک ترین شهرهای ایران

9  روز تا حذف طرح زوج و فرد در پایتخت

9  روز تا حذف طرح زوج و فرد در پایتخت