مطالب مرتبط:
همانند برخورد با داعش با مفسدان اقتصادی برخورد شود/ مردم مانند دوران دفاع مقدس نظام را حمایت کنند
ترامپ ترکیه را با سمّ اقتصادی تهدید کرد/«بازار سایه» طلای سیاه را دور زد/ سومین طلای سیاه روی رینگ بورس رفت/ حباب آمریکا فدرال را لرزاند
جنگ های اقتصادی ترامپ باعث به وجود آمدن نظام جهانی جدید می شود/ همپیمانان و دشمنان آمریکا علیه واشنگتن/ شکل گیری مثل قدرتمند ایران،روسیه و ترکیه
پایان دوران شکوفایی اقتصادی آلمان نزدیک است
تجربه موفق ونجات بخش ترکیه در نظام حزبی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 خرداد 1398 ساعت 09:062019-06-11اقتصادي

مقایسه اقتصادی سیاه ترکیه در دوران دیکتاتوری نظامیان و دوران شکوفایی نظام حزبی


- الهه حسینی: اقتصاد ترکیه ترکیبی پیچیده از اقتصاد سنتی و مدرن است.

این کشور که در سال های گذشته بحران های بزرگی را از سر گذراند هم اکنون در گذار از یک اقتصاد در حال توسعه به یک اقتصاد توسعه یافته قرار دارد و برای طی همین مسیر هم سرمایه گذاری در توسعه صنایع مدرن را افزایش داده است.

این کشور در سال های دهه نود و در جریان اجرای برنامه خصوصی سازی با مشکل تورم فزاینده روبه رو شد.

در این سال ها نرخ رشد تورم در ترکیه دورقمی شد و بر شمار بیکاران این کشور افزوده شد و بیشتر از 40 درصد از جمعیت این کشور را به زیر خط فقر سوق داد.

بنابراین سیاست تازه ای در ترکیه اجرا شد که تاریخی طولانی در جهان داشت و در جریان بحران های اقتصادی بعد از جنگ جهانی دوم در بسیاری از کشورها استفاده شده بود.

در این سال ها ترکیه مجبور به چاپ اسکناس هایی با صفرهای زیاد شد ولی این طرح به تنهایی نتوانست از مشکلات اقتصادی این کشور بکاهد.

خلاصه از زمانی که این مشکل اقتصادی در ترکیه ایجاد شد تا زمانی که این کشور با حذف چند صفر از واحد پول کشورش به مشکلات پایان بخشید بیشتر از یک دهه گذشت و مهمترین سیاستی که توانست مشکل چندین دهه ای ترکیه را حل کند اصلاح قانون جذب سرمایه های خارجی بود.

طبق گزارش های موجود اقتصاد ترکیه هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان و ششمین اقتصاد بزرگ اروپا است که در تعاملات اقتصاد جهانی نقش بزرگی برعهده دارد.

هم اکنون این اقتصاد در شرایط مطلوب و ایده آلی قرار دارد.

مطالعات نشان می دهد یکی از کار هایی که ترکیه را نجات داد اصلاح قوانین جذب سرمایه های خارجی بود.

از سال 2000 میلادی دولت ترکیه با ایجاد فضایی امن برای سرمایه گذاری و ارائه تضمین هایی به سرمایه گذاران خارجی بستر را برای ورود سرمایه ها آماده کرد.

از جمله سیاست های اجرایی توسط دولت ترکیه در سال های مورد بررسی می توان به موارد زیر اشاره کرد: امضای توافقنامه های دوجانبه و چندجانبه با شرکت ها و کشور های مختلف، اصلی ترین حامی سرمایه های خارجی در کشور ترکیه بود.

از طرف دیگر سرمایه های خارجی در این کشور و سرمایه گذاران آنها از همان حقی برخوردار بودند که سرمایه ها و سرمایه گذاران داخلی برخوردار بوده اند.

شایان ذکر است قوانین کشور در برخورد با این سرمایه داران خارجی کاملاً مشابه سرمایه داران داخلی بود و بنابراین در یک اختلاف نظر یا مشکل قانونی بین یک فرد خارجی سرمایه گذار در کشور و همتایان داخلی آن یکسان برخورد می شد.

ارائه ضمانت به سرمایه گذاران خارجی در انتقال سود سرمایه گذاری یا وجوه مورد نظر آنها یا حتی خروج سرمایه در زمان سیاست بازار پول و تمایل سرمایه گذار به فروش آن واحد تولیدی یا تجاری سبب شد تا بسیاری از سرمایه داران خارجی سرمایه گذاری در این بستر را ایمن بدانند و وارد این بازار اقتصادی شوند.

البته در کنار این انگیزه ها بازار های پررونق داخلی و محلی، نیروی کار ماهر و زیرساخت های صنعتی و اقتصادی نسبتاً توسعه یافته سبب شد تا سرمایه داران برای ورود به اقتصاد ترکیه هیچ تردیدی به خود راه ندهند، اما این تنها بخشی از سیاست های ترکیه برای جذب سرمایه ها بود.

در ژوئن سال 2003 میلادی قانونی دیگر در حمایت از سرمایه گذاری خارجی در ترکیه تصویب شد.

پژوهشگران امور ترکیه معتقدند این قانون نقطه عطفی در سرمایه گذاری خارجی ترکیه محسوب می شود.

مفاد این قانون مهم در عرصه سرمایه گذاری خارجی ترکیه به قرار زیر است: 1- آزادی سرمایه گذاری در ترکیه با حذف تمامی موانع قبلی از قبیل نیاز به تأییدیه رسمی، الزام انتقال سهم از سرمایه گذاران خارجی به دولت یا شرکای داخلی، نیاز به داشتن و وارد کردن یک میزان حداقلی از سرمایه 2- تضمین مجدد ضمانتنامه های موجود در یک بستر شفاف و با ثبات برای سرمایه گذاران 3- ارتقای سیاست های سرمایه گذاری خارجی برای هماهنگ شدن آنها با استاندارد های بین المللی سرمایه گذاری.

4- تغییر سیاست کنترل بر سرمایه گذاری به نحوی که میزان سودآوری آنها و دستیابی سرمایه گذاران به سود سرمایه شان بیشتر شود.

تصویب و اجرای این قانون در کنار عضویت ترکیه در سازمان های مختلف جهانی از جمله سازمان تجارت جهانی، صندوق بین المللی پول، بانک جهانی، کشور های عضو سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی و بسیاری از پیمان های دوجانبه و چندجانبه سبب شد تا فضای این کشور برای سرمایه گذاران خارجی امن تر شود و آنها بستر را برای ورود سرمایه هایشان با ثبات تر و پایدارتر قلمداد کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمرکز تحقیقات بین المللی کا -پی- ام -جی رقابت برای جذب سرمایه های خارجی در کشور های مختلف سبب شد تا آنها برای جذب سرمایه های خارجی اقدام به کاهش نرخ مالیات کنند و در این مسیر با یکدیگر رقابت بزرگی را انجام دهند.

دولت ترکیه هم برای اینکه در این عرصه عقب نماند انگیزه های مالیاتی بیشتری برای جذب شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی قرار داد.

از جمله این انگیزه ها می توان به معافیت واردات ماشین آلات صنعتی و تجهیزات تولیدی و صنعتی توسط سرمایه گذاران خارجی اشاره کرد.

در فاصله سال های 1990 تا 2000 میلادی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه 21 درصد رشد کرد و به 20 میلیارد دلار رسید، اما این میزان سرمایه گذاری برای رشد اقتصاد این کشور کفایت نمی کرد، بنابراین دولتمردان درصدد ارائه قانونی تازه برآمدند تا بتوانند سهم بیشتری از سرمایه ها را جذب کنند.

نتیجه این تلاش وضع قانون 4875 سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2003 میلادی شد.

پس از تصویب و اجرای قانون میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این کشور 59/55درصد رشد کرد و به 2میلیارد و 837میلیون دلار رسید.

تصویب قانون و به دنبال آن اصلاح زیرساخت های اقتصادی و سرمایه گذاری در این کشور آسیایی-اروپایی سبب شد تا درون ریز سرمایه های خارجی به این کشور افزایش چشمگیری پیدا کند به عبارت بهتر در این سال درون ریز سرمایه های خارجی به کشور ترکیه در مقایسه با سال 2004 میلادی 3 برابر شد و موفقیتی بزرگ در تاریخ سرمایه گذاری این سرزمین را ثبت کرد.

خلاصه روند رشد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه ادامه یافت تا اینکه در سال 2006 میلادی درون ریز سرمایه های خارجی به این کشور به 20 میلیارد دلار رسید.

اما زمانی که این رقم در نیمه اول سال 2007 به 40 میلیارد دلار رسید رکورد اولیه رنگ باخت.

گفته می شود با ادامه روند کنونی تا انتهای سال جاری میلادی ارزش سرمایه های خارجی جذب شده در ترکیه به بیشتر از 60 میلیارد دلار برسد که رکوردی بی سابقه و بسیار عالی برای این کشور است.

ترکیه همچنین تغییرات وسیعی را در مدیریت نوین خود انجام داد.

براساس الگوی ارائه شده از سوی دولت در مدیریت جدید مجموعه حوزه های اقتصادی کشور تحت نظارت واحد اداره خواهند بود.

برای مثال خزانه داری و همه بانک های دولتی تحت نظر و مدیریت مستقیم وزیر اقتصاد ترکیه خواهند بود.

در سال های اخیر ترکیه سرمایه گذاری های زیادی روی صنایع مختلف انجام داده است و هم اکنون بزرگترین صنایع این کشور صنعت نساجی و پوشاک است که یک سوم از نیروی شاغل در بخش صنعتی این کشور را جذب کرده اند.

اما با بروز بحران اقتصادی کشور در سال 2001 - 2000 و روی کار آمدن دولت نسبتاً با ثبات به دنبال انتخابات سال 2002، مبارزه واقعی در جهت کاهش تورم در این کشور آغاز گردید.

اجرای برنامه تثبیت اقتصادی در دستور کار دولت جدید قرار گرفت.

اساس این برنامه مبتنی بر سه اصل بود: 1) سیاست تثبیت پولی، 2) سیاست های انضباط مالی 3) تسریع روند خصوصی سازی و فعال نمودن سرمایه گذاری دولت در پروژه های بزرگ کاهش تورم در ترکیه تا حدود زیادی ناشی از اجرای موفق سیاست تثبیت پولی بوده است.

راهبردهای سیاست پولی عبارت بودند از: *ایجاد نظام نرخ ارز شناور به منظور مهار تورم *ایجاد مازاد بودجه عمومی دولت، به طوری که موجب کاهش دیون بخش دولتی شود *میدان دادن به بخش خصوصی *اصلاحات نظام بانکی موفقیت ترکیه در جهت کاهش تورم مزمن بدون کاهش رشد تولیدات، طی شش سال اخیر عمدتاً در گرو سه عامل سیاست تثبیت پولی، انضباط مالی دولت و آزادسازی اقتصادی همزمان با توسعه خصوصی سازی می باشد و این در واقع چیزی جز اجرای سیاست های صندوق بین المللی پول نبوده که در قالب موارد زیر خلاصه شده است: الف) سیاست کاهش کسری بودجه از طریق کاهش بودجه عمومی دولت، توسط دولت ترکیه ب) کمک سازمان های پولی و مالی بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول ج) سعی در ایجاد ثبات سیاسی در 4 سال گذشته (2002 تا 2006 میلادی) د) اجرای نظام هدف گذاری تورمی و کاهش انتظارات تورمی از طریق اعتمادسازی ناشی از شفافیت در سیاست های کاهش تورم و شناورکردن مدیریت شده نرخ ارز و آگاه سازی مردم برای جلب اعتماد و همراهی آنها هـ) آزادسازی از طریق مقررات زدایی، خصوصی سازی، کاهش تعرفه ها برای ورود و خروج کالاها و خدمات و افزایش رتبه کشور در تأمین سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و سهولت اعتبارگیری از خارج به ویژه اعتبارات کوتاه مدت.

سازمان سیا ترکیه را در رده کشورهای توسعه یافته دسته بندی کرده است.

اقتصاددانان و سیاست مداران اغلب ترکیه را به عنوان کشور تازه صنعتی شده طبقه بندی می کنند و آن را جزو 20 کشور صنعتی جهان می دانند.

بر اساس اعلام مجله فوربس از نظر تعداد میلیاردرها، شهر استانبول در سال 2008 با 35 میلیاردر پس از مسکو (74 میلیاردر، نیویورک با 71 میلیاردر لندن با 36 میلیاردر) در رده چهارم جهان قرار دارد و از این لحاظ از شهرهایی مانند توکیو، هنگ کنگ، لس آنجلس و دالاس پیش است.

صندوق بین المللی پول، برخی از کشورها منجمله ترکیه را به عنوان کشورهای دارای شناسنامه خوب اعلام نموده و ابراز داشت که درخصوص ایجاد امکانات برای تأمین اعتبارات مالی به این کشورها فعالیت هایی در دست اقدام دارد.

بحران اقتصادی کنونی بر همه کشورهای جهان اعم از ترکیه تأثیر گذاشته است البته باید اذعان کرد که آثار بحران مالی و اقتصادی جهان بر ترکیه بسیار متفاوت تر از کشورهای بزرگ غربی است.

این کشور در سایه اصلاحات ساختاری سال های جدید به ویژه در بخش مالی با مشکل حادی روبه رو نشد و در سال گذشته نه تنها نظام بانکی ترکیه با مشکلی مواجه نشد، بلکه بیشتر بانک های ترکیه سود کلانی نیز کسب کردند.

اکنون بخش خصوصی ترکیه بر دولت فشار می آورد تا بانک ها را به اعطای وام های مناسبی جهت به حرکت درآوردن چرخ های اقتصادی در کشور قانع کند.


کلید واژه ها: سرمایه - سرمایه گذار - اقتصاد - ترکیه - کشور - سرمایه گذاران - سرمایه گذاری - اقتصادی - مشکل - دولت ترکیه - جهان - بزرگ - هایی - توسعه - مشکلات اقتصادی - مشکلات - جنگ جهانی دوم - قوانین - شمار بیکاران - جهانی - قانون - بحران - اصلاح - خصوصی سازی - نظام - دولت - تورم - برنامه - تاریخی - اسکناس

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس بازرگانی دارای سابقه کار درحوزه بازرگانی خارجی

استخدام 4 ردیف شغلی در یک شرکت معتبر محدوده پارک ساعی

استخدام حسابدار خانم در شرکت صنایع فلزی عدل در اصفهان

استخدام بازرس فروش با روابط عمومی بالا در اصفهان

روسیه چطور پول نفت ایران را می دهد؟

استخدام سرپرست حسابداری،کارشناس حسابداری صنعتی در تهران

حقوق بگیران نجومی صندوق بازنشستگی کشور چه کسانی بودند؟

استخدام کارشناس فروش(برق، فروش) در تهران

ایران خودرو فردا فروش فوری دارد

استخدام کارشناس ارشد حسابداری با حداقل 3 سال سابقه-تهران

استخدام فروشنده خانم جهت کالای صنعتی در خیابان پامنار

پرواز رشت – مشهد 14 سورتی افزایش یافت

سفر معاون اقتصادی رییس جمهوری به چابهار وکنارک

دژپسند: برای رهن مستاجران وام خواهیم داد

تحقق 109 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در سال 97

کیفیت و نظارت بر نقشه برداری افزایش می یابد

بازدید نهاوندیان از بزرگترین اسلکه صید وصیادی بندر کنارک

افزایش مصرف برق در استان سمنان

نوبخت: باید نفت از بودجه خارج شود| می توانیم 62 هزار میلیارد تومان بودجه را در بخش هزینه ها جابجا کنیم

استخدام تعدادی اپراتور تراش cnc جهت کار در یک شرکت تولیدی

استخدام بسته بند خانم جهت تولیدی پوشاک بچه گانه در تهران

بانک آینده و سازمان برنامه و بودجه تفاهمنامه پرداخت تسهیلات بازسازی مناطق سیل زده امضا کردند

استخدام کباب پز و جوجه زن ماهر با جای خواب در تهران

جزییات نحوه حذف قبوض کاغذی برق

امکان همکاری در زمینه های فولاد،طلا،فلزات کمیاب/ لزوم رفع مقاومت نسبت به کار تحقیقاتی

ریزش دلار در پی تحریم های دیشب ایران امضای ترامپ

مجموعه آبی گلشن با اعتباری بالغ بر 30 میلیاردتومان افتتاح می شود

اصلی ترین کشورهای میزبان سرمایه گذاری خارجی در جهان

استخدام سرویس کار روغن و فیلتر جهت خدمات خودرویی در تهران

اعلام چالش های تحقیقاتی بخش معدن و صنایع معدنی

استخدام طراح مسلط به کورل و دستگاه لیزر در تهران

استخدام نسخه پیچ جهت شیفت بعد از ظهر در تهران

آموزش مدیریت ریسک تجارت غلات ، در ماه آگوست

پاورپوینت معرفی شغل متخصص صنایع غذایی

استخدام مدیر آزمایشگاه کنترل کیفیت،تکنیسین تاسیسات در تهران

پاورپوینت معرفی شغل برق کار خودرو

3 اشتباه جبران نشدنی در سخت ترین آزمون انگلیسی+ هزینه ثبت نام

استخدام حسابدار جهت همکاری در سبزوار

استخدام شرکت چای سیاق در سبزوار

استخدام نیروی آنالیزور و کابینت جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام شرکت پالت کابینت در شهر مشهد

استخدام کاردان فوریت پزشکی با مدرک دانشگاهی و ضمانت

استخدام حسابدار جهت همکاری در شهر مشهد

استخدام بازاریاب،کارشناس فروش با سابقه در تهران

قیمت برنج در بازار + جدول

بهای جهانی طلا باز هم رکورد زد

استانداران اطلاعات سیل زدگان را زودتر ارائه کنند

اظهارات شهردار تهران درباره پلازای خیابان هفت تیر

قیمت طلا 4 تیر 98/ قیمت طلای دست دوم اعلام شد

روسیه چطور پول نفت ایران را می دهد؟

افزایش سالانه هفت درصدی بهره وری آب کشاورزی/ صرفه جویی 200 هزار میلیارد ریال با افزایش بهره وری آب

پرداخت صدقات در قزوین 14 درصد رشد یافت

افزایش 6 درصدی مصرف گوشت سفید در سال 98 / گوشت قرمز با ارز نیمایی وارد کشور می شود

استخدام منشی و دستیار دندانپزشک در خیابان دولتِ تهران

استخدام کمک آشپز آقا جهت سفره خانه ای در تهران

افزایش یارانه زغال سنگ در کشورهای گروه 20 به رغم بحران آب وهوایی

قیمت نفت بسیار شکننده مانده است

استخدام قنادی های زنجیره ای ناتلی

استخدام منشی خانم در محدوده سعادت آبادِ تهران

استخدام کارشناس فروش بافن بیان قوی به همراه پورسانت بالا-تهران

استخدام رییس حسابداری،حسابدار فروش و انبار آقا در تهران

استخدام کارشناس خرید و تدارکات خانم با سابقه کار در تهران

پاورپوینت گود برداری و پی کنی

پاورپوینت معرفی شغل صدا بردار

پاورپوینت سازه های خرپایی

قیمت جهانی نفت امروز 1398/04/04

استخدام نسخه پیچ با تجربه جهت کار در داروخانه در شهر تهران

استخدام داروساز جهت کار در یک شرکت نرم افزاری معتبر در تهران

استخدام نیروی تاسیسات و خدمات جهت همکاری در مشهد

استخدام شرکت تولید چرم رضا در شهر مشهد

استخدام کارگر قطعه کار جهت همکاری در مشهد

استخدام نیروی ساده و نیمه ماهر جهت کارگاه MDF در اصفهان

هفته صرفه جویی در مصرف آب و سکوت رسانه ای

276 میلیون مترمکعب آب وارد مخازن سدهای خراسان شمالی شد

مصرف آب، 40 درصد بیش از میانگین کشور

رونق تولید

آغاز برداشت لیمو ترش از سطح باغ های منطقه توکهور وهشتبندی

رونق پرورش شتر مرغ در حاجی آباد

دستور احمدی نژاد برای احداث سایت در ونزوئلا، امروز ضرر خود را نشان می دهد

بهره گیری از تجارب سایر کشورها در زمینه عملیات بازار باز

سه شنبه 4 تیر | سقوط قیمت نفت در واکنش به چشم انداز مصرف ضعیف

استخدام حسابدار خانم آشنا به سیستم حسابداری، ورد و اکسل

استخدام دستیار خانم اپراتور لاغری در محدوده جردنِ تهران

استخدام تعدادی تعمیرکار اجاق گاز در تهران

دولت تا امروز 207 هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است/ آنها که ماهی 100 میلیون تومان حقوق می گیرند باعث ضرردهی شستا شدند/ همسان سازی بازنشستگان با وعده و وعید به ثمر نمی رسد!

گرانفروشی و تقلب یک نشان تجاری پوشاک خارجی

استخدام منشی خانم جهت کلینیک دندانپزشکی در تهران

استخدام منشی خانم جهت کلینیک زیبایی در محدوده سعادت آبادِ تهران

قیمت ارز مسافرتی امروز 98/04/04

استخدام 5 ردیف شغلی در شرکت پترو صنعت عادل در تهران

استخدام کارشناس منابع انیانی آقا جهت همکاری در قم

استخدام دندانپزشک با پروانه تهران و بدون پروانه در تهران

استخدام کارشناس ایمنی آقا جهت همکاری در شهر قم

استخدام آرایشگر حرفه ای با مشتری و به صورت درصدی در تهران

استخدام جوشکار و آهنگر ماهر و نیمه ماهر - تهران

استخدام جوشکار مسلط به جوش برق و CO2 ساکن غرب تهران

استخدام پزشک عمومی جهت کار در یک شرکت نرم افزاری معتبر

استخدام جوشکار جوان آشنا به امور فنی و جوش برق

استخدام کارشناس تدارکات(تامین) آقا لیسانس / فوق لیسانس کشاورزی

استخدام کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

مقایسه اقتصادی سیاه ترکیه در دوران دیکتاتوری نظامیان و دوران شکوفایی نظام حزبی

مقایسه اقتصادی سیاه ترکیه در دوران دیکتاتوری نظامیان و دوران شکوفایی نظام حزبی