مطالب مرتبط:
همانند برخورد با داعش با مفسدان اقتصادی برخورد شود/ مردم مانند دوران دفاع مقدس نظام را حمایت کنند
ترامپ ترکیه را با سمّ اقتصادی تهدید کرد/«بازار سایه» طلای سیاه را دور زد/ سومین طلای سیاه روی رینگ بورس رفت/ حباب آمریکا فدرال را لرزاند
جنگ های اقتصادی ترامپ باعث به وجود آمدن نظام جهانی جدید می شود/ همپیمانان و دشمنان آمریکا علیه واشنگتن/ شکل گیری مثل قدرتمند ایران،روسیه و ترکیه
پایان دوران شکوفایی اقتصادی آلمان نزدیک است
تجربه موفق ونجات بخش ترکیه در نظام حزبی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 خرداد 1398 ساعت 09:062019-06-11اقتصادي

مقایسه اقتصادی سیاه ترکیه در دوران دیکتاتوری نظامیان و دوران شکوفایی نظام حزبی


- الهه حسینی: اقتصاد ترکیه ترکیبی پیچیده از اقتصاد سنتی و مدرن است.

این کشور که در سال های گذشته بحران های بزرگی را از سر گذراند هم اکنون در گذار از یک اقتصاد در حال توسعه به یک اقتصاد توسعه یافته قرار دارد و برای طی همین مسیر هم سرمایه گذاری در توسعه صنایع مدرن را افزایش داده است.

این کشور در سال های دهه نود و در جریان اجرای برنامه خصوصی سازی با مشکل تورم فزاینده روبه رو شد.

در این سال ها نرخ رشد تورم در ترکیه دورقمی شد و بر شمار بیکاران این کشور افزوده شد و بیشتر از 40 درصد از جمعیت این کشور را به زیر خط فقر سوق داد.

بنابراین سیاست تازه ای در ترکیه اجرا شد که تاریخی طولانی در جهان داشت و در جریان بحران های اقتصادی بعد از جنگ جهانی دوم در بسیاری از کشورها استفاده شده بود.

در این سال ها ترکیه مجبور به چاپ اسکناس هایی با صفرهای زیاد شد ولی این طرح به تنهایی نتوانست از مشکلات اقتصادی این کشور بکاهد.

خلاصه از زمانی که این مشکل اقتصادی در ترکیه ایجاد شد تا زمانی که این کشور با حذف چند صفر از واحد پول کشورش به مشکلات پایان بخشید بیشتر از یک دهه گذشت و مهمترین سیاستی که توانست مشکل چندین دهه ای ترکیه را حل کند اصلاح قانون جذب سرمایه های خارجی بود.

طبق گزارش های موجود اقتصاد ترکیه هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان و ششمین اقتصاد بزرگ اروپا است که در تعاملات اقتصاد جهانی نقش بزرگی برعهده دارد.

هم اکنون این اقتصاد در شرایط مطلوب و ایده آلی قرار دارد.

مطالعات نشان می دهد یکی از کار هایی که ترکیه را نجات داد اصلاح قوانین جذب سرمایه های خارجی بود.

از سال 2000 میلادی دولت ترکیه با ایجاد فضایی امن برای سرمایه گذاری و ارائه تضمین هایی به سرمایه گذاران خارجی بستر را برای ورود سرمایه ها آماده کرد.

از جمله سیاست های اجرایی توسط دولت ترکیه در سال های مورد بررسی می توان به موارد زیر اشاره کرد: امضای توافقنامه های دوجانبه و چندجانبه با شرکت ها و کشور های مختلف، اصلی ترین حامی سرمایه های خارجی در کشور ترکیه بود.

از طرف دیگر سرمایه های خارجی در این کشور و سرمایه گذاران آنها از همان حقی برخوردار بودند که سرمایه ها و سرمایه گذاران داخلی برخوردار بوده اند.

شایان ذکر است قوانین کشور در برخورد با این سرمایه داران خارجی کاملاً مشابه سرمایه داران داخلی بود و بنابراین در یک اختلاف نظر یا مشکل قانونی بین یک فرد خارجی سرمایه گذار در کشور و همتایان داخلی آن یکسان برخورد می شد.

ارائه ضمانت به سرمایه گذاران خارجی در انتقال سود سرمایه گذاری یا وجوه مورد نظر آنها یا حتی خروج سرمایه در زمان سیاست بازار پول و تمایل سرمایه گذار به فروش آن واحد تولیدی یا تجاری سبب شد تا بسیاری از سرمایه داران خارجی سرمایه گذاری در این بستر را ایمن بدانند و وارد این بازار اقتصادی شوند.

البته در کنار این انگیزه ها بازار های پررونق داخلی و محلی، نیروی کار ماهر و زیرساخت های صنعتی و اقتصادی نسبتاً توسعه یافته سبب شد تا سرمایه داران برای ورود به اقتصاد ترکیه هیچ تردیدی به خود راه ندهند، اما این تنها بخشی از سیاست های ترکیه برای جذب سرمایه ها بود.

در ژوئن سال 2003 میلادی قانونی دیگر در حمایت از سرمایه گذاری خارجی در ترکیه تصویب شد.

پژوهشگران امور ترکیه معتقدند این قانون نقطه عطفی در سرمایه گذاری خارجی ترکیه محسوب می شود.

مفاد این قانون مهم در عرصه سرمایه گذاری خارجی ترکیه به قرار زیر است: 1- آزادی سرمایه گذاری در ترکیه با حذف تمامی موانع قبلی از قبیل نیاز به تأییدیه رسمی، الزام انتقال سهم از سرمایه گذاران خارجی به دولت یا شرکای داخلی، نیاز به داشتن و وارد کردن یک میزان حداقلی از سرمایه 2- تضمین مجدد ضمانتنامه های موجود در یک بستر شفاف و با ثبات برای سرمایه گذاران 3- ارتقای سیاست های سرمایه گذاری خارجی برای هماهنگ شدن آنها با استاندارد های بین المللی سرمایه گذاری.

4- تغییر سیاست کنترل بر سرمایه گذاری به نحوی که میزان سودآوری آنها و دستیابی سرمایه گذاران به سود سرمایه شان بیشتر شود.

تصویب و اجرای این قانون در کنار عضویت ترکیه در سازمان های مختلف جهانی از جمله سازمان تجارت جهانی، صندوق بین المللی پول، بانک جهانی، کشور های عضو سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی و بسیاری از پیمان های دوجانبه و چندجانبه سبب شد تا فضای این کشور برای سرمایه گذاران خارجی امن تر شود و آنها بستر را برای ورود سرمایه هایشان با ثبات تر و پایدارتر قلمداد کنند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازمرکز تحقیقات بین المللی کا -پی- ام -جی رقابت برای جذب سرمایه های خارجی در کشور های مختلف سبب شد تا آنها برای جذب سرمایه های خارجی اقدام به کاهش نرخ مالیات کنند و در این مسیر با یکدیگر رقابت بزرگی را انجام دهند.

دولت ترکیه هم برای اینکه در این عرصه عقب نماند انگیزه های مالیاتی بیشتری برای جذب شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی قرار داد.

از جمله این انگیزه ها می توان به معافیت واردات ماشین آلات صنعتی و تجهیزات تولیدی و صنعتی توسط سرمایه گذاران خارجی اشاره کرد.

در فاصله سال های 1990 تا 2000 میلادی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه 21 درصد رشد کرد و به 20 میلیارد دلار رسید، اما این میزان سرمایه گذاری برای رشد اقتصاد این کشور کفایت نمی کرد، بنابراین دولتمردان درصدد ارائه قانونی تازه برآمدند تا بتوانند سهم بیشتری از سرمایه ها را جذب کنند.

نتیجه این تلاش وضع قانون 4875 سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2003 میلادی شد.

پس از تصویب و اجرای قانون میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در این کشور 59/55درصد رشد کرد و به 2میلیارد و 837میلیون دلار رسید.

تصویب قانون و به دنبال آن اصلاح زیرساخت های اقتصادی و سرمایه گذاری در این کشور آسیایی-اروپایی سبب شد تا درون ریز سرمایه های خارجی به این کشور افزایش چشمگیری پیدا کند به عبارت بهتر در این سال درون ریز سرمایه های خارجی به کشور ترکیه در مقایسه با سال 2004 میلادی 3 برابر شد و موفقیتی بزرگ در تاریخ سرمایه گذاری این سرزمین را ثبت کرد.

خلاصه روند رشد سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه ادامه یافت تا اینکه در سال 2006 میلادی درون ریز سرمایه های خارجی به این کشور به 20 میلیارد دلار رسید.

اما زمانی که این رقم در نیمه اول سال 2007 به 40 میلیارد دلار رسید رکورد اولیه رنگ باخت.

گفته می شود با ادامه روند کنونی تا انتهای سال جاری میلادی ارزش سرمایه های خارجی جذب شده در ترکیه به بیشتر از 60 میلیارد دلار برسد که رکوردی بی سابقه و بسیار عالی برای این کشور است.

ترکیه همچنین تغییرات وسیعی را در مدیریت نوین خود انجام داد.

براساس الگوی ارائه شده از سوی دولت در مدیریت جدید مجموعه حوزه های اقتصادی کشور تحت نظارت واحد اداره خواهند بود.

برای مثال خزانه داری و همه بانک های دولتی تحت نظر و مدیریت مستقیم وزیر اقتصاد ترکیه خواهند بود.

در سال های اخیر ترکیه سرمایه گذاری های زیادی روی صنایع مختلف انجام داده است و هم اکنون بزرگترین صنایع این کشور صنعت نساجی و پوشاک است که یک سوم از نیروی شاغل در بخش صنعتی این کشور را جذب کرده اند.

اما با بروز بحران اقتصادی کشور در سال 2001 - 2000 و روی کار آمدن دولت نسبتاً با ثبات به دنبال انتخابات سال 2002، مبارزه واقعی در جهت کاهش تورم در این کشور آغاز گردید.

اجرای برنامه تثبیت اقتصادی در دستور کار دولت جدید قرار گرفت.

اساس این برنامه مبتنی بر سه اصل بود: 1) سیاست تثبیت پولی، 2) سیاست های انضباط مالی 3) تسریع روند خصوصی سازی و فعال نمودن سرمایه گذاری دولت در پروژه های بزرگ کاهش تورم در ترکیه تا حدود زیادی ناشی از اجرای موفق سیاست تثبیت پولی بوده است.

راهبردهای سیاست پولی عبارت بودند از: *ایجاد نظام نرخ ارز شناور به منظور مهار تورم *ایجاد مازاد بودجه عمومی دولت، به طوری که موجب کاهش دیون بخش دولتی شود *میدان دادن به بخش خصوصی *اصلاحات نظام بانکی موفقیت ترکیه در جهت کاهش تورم مزمن بدون کاهش رشد تولیدات، طی شش سال اخیر عمدتاً در گرو سه عامل سیاست تثبیت پولی، انضباط مالی دولت و آزادسازی اقتصادی همزمان با توسعه خصوصی سازی می باشد و این در واقع چیزی جز اجرای سیاست های صندوق بین المللی پول نبوده که در قالب موارد زیر خلاصه شده است: الف) سیاست کاهش کسری بودجه از طریق کاهش بودجه عمومی دولت، توسط دولت ترکیه ب) کمک سازمان های پولی و مالی بین المللی از جمله صندوق بین المللی پول ج) سعی در ایجاد ثبات سیاسی در 4 سال گذشته (2002 تا 2006 میلادی) د) اجرای نظام هدف گذاری تورمی و کاهش انتظارات تورمی از طریق اعتمادسازی ناشی از شفافیت در سیاست های کاهش تورم و شناورکردن مدیریت شده نرخ ارز و آگاه سازی مردم برای جلب اعتماد و همراهی آنها هـ) آزادسازی از طریق مقررات زدایی، خصوصی سازی، کاهش تعرفه ها برای ورود و خروج کالاها و خدمات و افزایش رتبه کشور در تأمین سرمایه گذاری های داخلی و خارجی و سهولت اعتبارگیری از خارج به ویژه اعتبارات کوتاه مدت.

سازمان سیا ترکیه را در رده کشورهای توسعه یافته دسته بندی کرده است.

اقتصاددانان و سیاست مداران اغلب ترکیه را به عنوان کشور تازه صنعتی شده طبقه بندی می کنند و آن را جزو 20 کشور صنعتی جهان می دانند.

بر اساس اعلام مجله فوربس از نظر تعداد میلیاردرها، شهر استانبول در سال 2008 با 35 میلیاردر پس از مسکو (74 میلیاردر، نیویورک با 71 میلیاردر لندن با 36 میلیاردر) در رده چهارم جهان قرار دارد و از این لحاظ از شهرهایی مانند توکیو، هنگ کنگ، لس آنجلس و دالاس پیش است.

صندوق بین المللی پول، برخی از کشورها منجمله ترکیه را به عنوان کشورهای دارای شناسنامه خوب اعلام نموده و ابراز داشت که درخصوص ایجاد امکانات برای تأمین اعتبارات مالی به این کشورها فعالیت هایی در دست اقدام دارد.

بحران اقتصادی کنونی بر همه کشورهای جهان اعم از ترکیه تأثیر گذاشته است البته باید اذعان کرد که آثار بحران مالی و اقتصادی جهان بر ترکیه بسیار متفاوت تر از کشورهای بزرگ غربی است.

این کشور در سایه اصلاحات ساختاری سال های جدید به ویژه در بخش مالی با مشکل حادی روبه رو نشد و در سال گذشته نه تنها نظام بانکی ترکیه با مشکلی مواجه نشد، بلکه بیشتر بانک های ترکیه سود کلانی نیز کسب کردند.

اکنون بخش خصوصی ترکیه بر دولت فشار می آورد تا بانک ها را به اعطای وام های مناسبی جهت به حرکت درآوردن چرخ های اقتصادی در کشور قانع کند.


کلید واژه ها: سرمایه - سرمایه گذار - اقتصاد - ترکیه - کشور - سرمایه گذاران - سرمایه گذاری - اقتصادی - مشکل - دولت ترکیه - جهان - بزرگ - هایی - توسعه - مشکلات اقتصادی - مشکلات - جنگ جهانی دوم - قوانین - شمار بیکاران - جهانی - قانون - بحران - اصلاح - خصوصی سازی - نظام - دولت - تورم - برنامه - تاریخی - اسکناس

آخرین اخبار سرویس:
نحوه خرید اینترنتی بلیط اتوبوس

گندم کاران چشم به راه افزایش بهای گندم/ کسری مخازن آبی زیرساخت های استان سمنان را تهدید می کند

محاکمه یک زن آمریکایی برای فروش قطعات هواپیما به ایران

سه طرح اقتصادی دهیاران قزوین در کارگروه دهیاری های کشور تصویب شد

وزیر صنعت: با هیچ فردی مماشات ندارم

صادرات ترکیه به 171 میلیارد دلار رسید

افزایش تولید گندم در مزارع ششده و قره بلاغ

مجلس در صورت لزوم از خودروسازان تحقیق و تفحص کند

مماشاتی برای حمایت از حقوق مردم نداریم

روزهای شیرین برد در ارومیه

پمپئو: فشار اقتصادی به تهران را ادامه می دهیم

صادرات کالاهای تولیدی هرمزگان 2 برابر افزایش یافته است

احراز هویت بیماران با کد ملی و حذف دفترچه های بیمه اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی در 14 شهرستان

اداره جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان البرز آغاز به کار کرد

بهای خدمات ناوبری و فرودگاهی 30 درصد ارزان شد

پرده برداری از مبلغ قرارداد ساری

پرداخت 17.5 میلیارد دلار برای کالاهای اساسی در سال97/ به دنبال قطع رابطه مستقیم بودجه با نفت هستیم

تلاش برای بازگشت تمامی واحدهای تولیدی غیرفعال در هرمزگان

مبلغ قرارداد ساری لو رفت

تمرکز ستاد مبارزه با قاچاق کالا بر حوزه دخانی و سوخت مرزنشینان کردستان است

ستاد اجرایی فرمان امام (ره) پیشرو در خدمت رسانی/ یک طرح بزرگ پتروشیمی در فارس گشایش می یابد

ستاره برزیلی در تیررس گواردیولا

خریداران سکه منتظر اعلام نظر بانک مرکزی درباره مالیات سکه

درخشش خوشه های طلایی گندم در مزارع فسا

توسعه شهری باید منطبق با ظرفیت هر منطقه باشد

تاکید رییس جمهور بر رفع موانع توسعه بوم گردی و تسهیل فرآیندهای آن

4 طرح کشاورزی در سردشت به بهره برداری رسید

افتتاح نمایشگاه «خانه ای که سیل برد، مهری که سیل آورد»

14 کارواش در فردیس از آب شرب استفاده می کنند

آذربایجان غربی و حکاری ترکیه تبادل دانش کشاورزی می کنند

رییس جمهوری بر توسعه گردشگری در کشور تاکید کرد

پراید قیمت زیر 50 میلیون را دوست ندارد

قیمت صفحه ستون در بازار آهن

مجلس در صورت لزوم ازخودروسازان تحقیق و تفحص کند

کیفیت آب شرب آبیک افزایش می یابد

تحقیق و تفحص از خودروسازان در صورت لزوم/ با واگذاری خودروسازان موافق هستم

تصاویری از برداشت «گل محمدی» در دامغان

رحمانی خطاب به نمایندگان/درصورت لزوم ازخودروسازان تفحص کنید

هیچ مماشاتی برای حمایت از حقوق مردم نداریم

فروش نامه های عاشقانه لئونارد کوهن به ارزش 876 هزار دلار

بخش اعظم قاچاق از مبادی غیر رسمی وارد کشور می شود

رییس جمهوری برتوسعه صنعت گردشگری به عنوان امری بسیار مهم تاکید کرد

صدور مجوزهای زیست محیطی ناحیه صنعتی روستای آنالوجه

صنعت گل در کشور مبتنی بر واردات است/کاری برای اهلی کردن گیاهان بومی نشده است

پرداخت 17.5 میلیارد دلار به کالاهای اساسی/به دنبال قطع رابطه مستقیم بودجه با نفت هستیم

سرنوشت دلار در مُشت «بازار متشکل ارزی»

تامین کالاهای اساسی با وزارت جهاد کشاورزی است

آخرین قیمت پراید

استخدام کارشناس بازرگانی خانم مسلط به زبان انگلیسی در تهران

استخدام سرویسکار آسانسور و پله برقی آقا در تبریز

استخدام نیرو با مدرک فوق دیپلم یا کارشناس الکترونیک در تبریز

میوه های خیابانی با طعم دود!

تاکید روحانی بر ایجاد فرصت های جدید اشتغال و افزایش نشاط اجتماعی

تولید سالانه بیش از 69 هزار تن گل شاخه بریده در استان

هند تعرفه 28 کالای وارداتی از آمریکا را افزایش داد

در صورت لزوم از خودروسازان تحقیق و تفحص کنید

آب برخی نقاط بهبهان دوشنبه قطع می شود

صنایع دستی استان اردبیل احیا می شوند

قطعی مکرر آب در اهواز عرصه را بر شهروندان تنگ کرده است

آغاز به کار بورس ارز از تیر ماه

قطع وابستگی مستقیم بودجه به نفت در دستور کار قرار گرفت

رییس جمهوری برنوسعه صنعت گردشگری به عنوان امری بسیار مهم تاکید کرد

زمین های بیابانی گناباد مشمول طرح بین المللی ترسیب کربن

50 تن شکر در روستاهای بروجرد توزیع می شود

تامین کالای اساسی و بازسازی منازل آسیب دیده از سیل در اولویت است

مصرف در حوزه برق منطقه ای آذربایجان سالانه 7 درصد افزایش می یابد

مبارزه شیمیایی علیه آفت بالشتک مرکبات در مازندران آغاز شد

ظرفیت های سرمایه گذاری در حوزه معدن منطقه آزاد ماکو بی نظیر است

وجود 91 میلیارد دلار خانه بی استفاده در ایران!

صنعت با کوره های تیوبی ساخت داخل داغ شد

7 درصد مصرف برق منطقه ای آذربایجان سالانه افزایش می یابد

فرماندار پیشوا: تکمیل پل های روگذر راه آهن خواست اصلی مردم است

قیمت محصولات کشاورزی باید جهانی شود!

تاکید رییس جمهور بر رفع موانع توسعه بوم گردی و تسهیل فرآیندهای آن

فرماندار پیشوا: تکمیل پل های روگذر راه آهن سراسری تهران مشهد خواست اصلی مردم است

آخرین آمار از معاملات امروز بورس تهران/ رشد 4000 واحدی شاخص کل

استخدام کارمند بازرگانی در شرکت فن آوری آزمایشگاهی

76 دستگاه تنور گازی در روستاهای مریوان توزیع شد

رییس جمهور: توسعه گردشگری فوق العاده مهم است

حمایت از طرح هایی که ماندگاری بیشتر زائر را در مشهد به دنبال دارد

قیمت طلا، سکه و ارز در روز یکشنبه

تاکید رییس جمهور بر اهمیت توسعه گردشگری

21 هزار و 500 تن کلزا در مازندران خریداری شد

20 درصد تخفیف برای مشترکان کم مصرف

تأکید رییس جمهور بر توسعه گردشگری در کشور

وزیر صنعت: با هیچ فردی مماشات نمی کنم

رشد 4000 واحدی شاخص کل/ شاخص در یک قدمی 240 هزار واحدی

سقوط بورس کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس همچنان ادامه دارد

معاون استاندار تهران: با شرکت های لبنی گران فروش برخورد می کنیم

وزیر صمت: مماشاتی برای حمایت از حقوق مردم نداریم/ خودروسازان مکلف به انجام تعهدات خود هستند

همایش فرصت های سرمایه گذاری در آذربایجان غربی برگزار می شود

پیش بینی تولید 7 میلیون قطعه انواع کپور ماهیان در مرکز شهید کاظمی پلدشت

معرفی پنج ربات کشاورز/ آیا ربات ها می توانند جایگزین کارگران مزارع شوند؟

رشد 4000 واحدی شاخص کل/شاخص در یک قدمی 240 هزار واحدی

معاون استاندار تهران: با شرکت های لبنی که افزایش قیمت داده اند برخورد می کنیم

حمایت از طرح هایی که ماندگاری بیشتر زائر را در مشهد به دنبال دارد

دو نمایشگاه بین المللی صنایع، ماشین آلات معدنی و راهسازی در کرمان

اورهال موفقیت آمیز پالایشگاه ایرانول پس از 20 سال 

تعلیق موقت 11 هزار و 409 شرکت در مناطق آزاد

چالش های مناطق آزاد ایران بررسی شد/ مناطق موفق، وحدت فرماندهی دارند

مقایسه اقتصادی سیاه ترکیه در دوران دیکتاتوری نظامیان و دوران شکوفایی نظام حزبی

مقایسه اقتصادی سیاه ترکیه در دوران دیکتاتوری نظامیان و دوران شکوفایی نظام حزبی