مطالب مرتبط:
وظیفه نقش آفرینی نهادها بیش از نویسندگان است/ اولویت کیفیت بر کمیت
دانشگاه فرهنگیان با توجه به اصول کمیت و کیفیت گام برمی دارد
چگونه سایز عکس را بدون افت کیفیت افزایش دهیم
نظارت جدی سازمان منطقه آزاد کیش بر کیفیت و کمیت خدمات گردشگری ادامه دارد
نوآوری و بهره وری را اولویت کاری سایپا قرار می دهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 خرداد 1398 ساعت 21:152019-05-25سياسي

سوره قدر، سوره امامت است/ در شب قدر کیفیت را بر کمیت اولویت دهیم


ـ آیت الله هادوی تهرانی با تأکید بر اینکه در لیالی قدر به جای کمیت باید به کیفیت عبادات اهمیت بدهیم، گفت: سوره قدر، سوره امامت است، - سوره قدر، سوره امامت است/ در شب قدر کیفیت را بر کمیت اولویت دهیم " گروه حوزه های علمیه ــ آیت الله هادوی تهرانی با تأکید بر اینکه در لیالی قدر به جای کمیت باید به کیفیت عبادات اهمیت بدهیم، گفت: سوره قدر، سوره امامت است، زیرا علاوه بر بیان تاریخی نزول قرآن کریم، محل نزول اولیه را یعنی بیت المعمور که طبق برخی روایات قلب انسان کامل است، بیان فرموده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا؛" آیت الله مهدی هادوی تهرانی چهارم خردادماه در ادامه سلسله مباحث تفسیری خود به تفسیر سوره مبارکه قدر پرداخت و گفت: شب های نوزدهم، بیست و یکم، بیست و سوم و البته در روایات اهل سنت، شب بیست و هفتم و در برخی روایات ما، شب نیمه شعبان به عنوان شب های قدر معرفی شده اند که این چند شب، مراتب مختلف قدر هستند.

در یکی تقدیرات کلی و ابتدایی صورت می گیرد، در دومی که شب بیست و یکم باشد، تقدیرات جزیی و متعین تر و در شب بیست و سوم تقدیر نهایی صورت می گیرد.

وی ادامه داد: در آیه نخست سوره قدر خدا با تأکید انزلناه فرمود: ما قرآن را نازل کردیم؛ کلمه انزال را خداوند در قرآن در جاهای دیگری به کار برده است که خیلی از آن جاها، مرجع آن ضمیر مشخص است.

در اینجا یعنی سوره قدر، انا انزلناه ذکر شده، ولی قبلش چیزی ذکر نشده است؛ در بعضی جاهای دیگر، مثلاً در ابتدای سوره یوسف، خداوند می فرماید: انا انزلناه قرآناً عربیاً: این انزلناه به آن کتاب مبین برگشت دارد و ضمیر، مرجع دارد، اما در سوره قدر، مرجعی برای ضمیر ذکر نشده است و قبلش هیچ چیز نیست؛ پس به چه چیزی برمی گردد؟.

هادوی تهرانی ادامه داد: مشهور مفسرین یا تقریباً همه مفسرین قائل اند که این انزلناه به قرآن برمی گردد؛ در این بین، مرحوم شاه آبادی، استاد حضرت امام، معتقد است که ضمیر به ذات مقدس الهی برمی گردد، زیرا خدا تنها مرجع همه ضمیرهاست و ما بقی، همه هستیشان از اوست.

ایشان می گوید این آیه به معنای ذات الهی است که عین علم اوست؛ یعنی همین قرآن، این همه علم خداست که تنزل پیدا کرده و به این حد پایین آمده است که امروز ما بتوانیم با آن ارتباط برقرار کنیم.

این استاد تفسیر بیان کرد: در ذیل آیه لایمسه الا مطهرون ؛ فقها می گویند: مس کتابت قرآن نیاز به طهارت دارد که طهارت ظاهری است و یک معنای آن مس حقایق و معانی قرآن است؛ چون قرآن مراتب دارد.

مرحوم شاه آبادی می گوید: در فلسفه بحث شده است که وقتی یک چیز از مرتبه بالاتر به مرتبه پایین می آید، تمام مراتب را طی می کند؛ وی نتیجه گرفته که خود ذات الهی و علم الهی بالاترین مرتبه است و قرآن، پایین مرتبه علم الهی؛ این یک طناب کشیده شده است که مراتب دارد و هرکس به مرتبه وجودی خودش با این قرآن ارتباط برقرار می کند و اولین ارتباط با قرآن، اولین مرتبه طهارت را نیاز دارد.

هادوی با بیان اینکه مطالعه تفسیر راهی برای ارتباط با قرآن است، ولی این یک نردبان شکسته ای است که چند تا پله دارد، ولی این نردبان شکسته را اگر کسی بلد نباشد، زمین می خورد، به بحث روز و شب لیله قدر پرداخت و ادامه داد: در واقع، لیله القدر شب قدر، شب و روز ندارد، چون شب و روز برای عالم ماده و ستاره و چرخش و.

است.

البته چون قرآن به زمین نازل شده، در نتیجه معنا دارد که در عالم ماده در یک زمان قرار بگیرد.

البته انزال قرآن دفعی و یک باره بوده است: انا انزلناه فی لیله القدر ؛ یک دفعه و در یک شب کل قرآن انزال شده است.

اما تنزیل به صورت تدریجی بوده است.

استاد حوزه با بیان اینکه خدا سفره را در شب قدر پهن کرده است، ولی یک عده ای اصلاً نمی فهمند که ماه رمضان آمد و رفت، اظهار کرد: ما با کیفیت استفاده از قدر، کمتر سر و کار داریم و بیشتر دنبال کمیت هستیم.

می گوید: چقدر قرآن خوانده ای؟ اما چطور خوانده ای خیلی مطرح نیست.

می گوید: چند رکعت خوانده ای؟ اما چطور.

؛ این چطور خیلی مهم است.

بنابر این خودتان را از گرفتاری کمیت خلاص کنید.

کمیت هر چه بیشتر باشد، عیب ندارد و بهتر است، به شرط این که کیفیت تحقق پیدا کند.

هادوی تهرانی تأکید کرد: در شب قدر، سعی کنید اولاً در درون خودتان یک آرامشی ایجاد کنید.

ثانیاً به کمیت خیلی توجه نکنید؛ یک سوره یا یک آیه بخوانید و به آن حقیقت برسید، مهم تر از آن است که یک دور از اول تا آخر قرآن را بخوانی و اصلا نفهمی.

خوب است دعای جوشن کبیر را بخوانیم، ولی باید حقیقت آن کلمه در ما تجلی پیداکند؛ نگرانی کمیت را باید کنار بگذاریم و بیشتر به کیفیت بپردازیم.

هادوی تهرانی با بیان اینکه در شب قدر تنزل ملائکه و روح رخ می دهد که واقعه خاصی است، افزود: شب قدر از یک طرف حادثه ای تاریخی و مهم ترین حادثه است؛ قرآن تمایم حقایقی را که پیامبر باید برای هدایت بشر دریافت کند، در خود دارد؛ قرآن بر خلاف کتب گذشته نه به زمان و نه زمین و افراد خاصی تعلق ندارد؛ این شب شبی است که هرسال طبق روایات و حتی ظاهر این سوره، تکرار می شود.

وی با طرح این سؤال که طبق این سوره اگر قرآن یکباره بر پیامبر نازل شده باشد، پس چرا پیامبر در مواردی در پاسخ به سؤال برخی افراد صبر می کردند تا آیه ای نازل شود، بیان کرد: برخی گفته اند که بخشی از قرآن در شب قدر نازل شده، ولی علامه طباطبایی آن را نادرست می داند و معتقد است که با ظاهر سوره قدر سازگار نیست؛ پس اگر کل قرآن در قدر نازل شده، پس چرا پیامبر در داستان ظهار و .

منتظر جواب خداوند بوده و اظهار بی اطلاعی کرده است.

هادوی تهرانی با بیان اینکه این اشکال شاید باعث شده که برخی از مفسرین، بگویند که مقصود از انزلناه کل قرآن نیست، بلکه بعضی از مفاهیم و آیات قرآن در شب قدر نازل شده است، ادامه داد: اگر این باشد، پس شب قدر هیچ خصوصیتی از این جهت پیدا نمی کند، چون بالاخره آیات قرآن در شب ها و روزها و زمان های دیگر هم تکه تکه نازل شده است.

هادوی تهرانی افزود: مرحوم علامه می فرماید که این اصلاً با ظاهر قرآن ناسازگار است.

انزلناه به کل قرآن بر می گردد و مقصود این است که کل قرآن انزال شده است.

این مقدار را همه مفسران قبول دارند و ضمیر انزلناه به قرآن بر می گردد.

این استاد حوزه بیان کرد: برخی از روایات یک مطلبی دارد که شاید آن مطلب هم پاسخی بوده است بر چنین سوالی؛ در برخی روایات این مضمون آمده است که انا انزلناه فی لیله القدر بر بیت المعمور یعنی خانه آباد است، بعد روایت گفته است که این بر بیت معمور انزال شده و در طول 23 سال از بیت معمور تنزیل شده بر نبی اعظم(ص) که گویا انزال قرآن دو مرتبه داشته است، یک مرتبه از آن مرتبه علم ربوبی و ذات الهی، آمده تا بیت معمور، بعد از آن خانه آباد، در طول 23 سال به پیغمبر رسیده است.

وی افزود: این خانه آباد کجاست؟ روایاتی هست در توصیف خصوصیات بیت معمور.

، ولی ما روایاتی داریم که می گوید: القلب حرم الله: قلب حرم الهی است ؛ این خانه آباد الهی جایی نیست جز آن قلبی که هیچ چیز دیگری جز خدا در آن نیست و آن محو ایمان به خدا و ارادت به خدا است و آن قلب انسان کامل است.

وی تأکید کرد: برای همین است که بعضی ها این روایات را نقل می کنند، ولی متوجه معنایش نیستند، این که به ما گفته اند که سوره قدر، سوره امامت است، به این سوره شما استدلال کنید، خیلی ها این روایت را می گویند، ولی معنایش را نمی دانند؛ سوره قدر، سوره امامت است به خاطر این که می گوید تنزل الملائکه و الروح .

در شب قدر، همواره این اتفاق می افتد که ملائکه و روح تنزل پیدا می کنند.

این استاد حوزه ادامه داد: این ها که تنزل پیدا کردند، کجا تنزل پیدا می کنند؟ این بیت المعموری که ملائکه و روح در آنجا تنزل پیدا می کنند، آن قلب انسان کامل است.

آن انسان کامل، در زمان پیغمبر، نبی اعظم است.

در زمان ما، امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است که این وجود، انتزاع آن وجود است و این ها نور واحدند.

هادوی ادامه داد: انزال قرآن، مرحله لفظ قرآن است و تنزیل قرآن، مرحله نشر قرآن است.

در واقع علم اجمالی و علم تفصیلی؛ یعنی پیغمبر در شب قدر کل قرآن بر قلب مبارکش نازل شد، پیغمبر به کل قرآن علم اجمالی پیدا کرد؛ علم اجمالی فلسفی نه اصولی یا منطقی.

در طول 23 سال قرآن تنزیل شد، آن علم اجمالی تبدیل به علم تفصیلی شد.

بنابراین منافاتی ندارد که پیغمبر به یک معنا می دانسته است و به یک معنا نمی دانسته است.

هادوی تهرانی با تجلیل از امام خمینی(ره) گفت: امام فرقش با بعضی دیگر که الان در سیاست هستند، این بود که امام، اولا عارف و سالک و مرد خدا بود.

ثانیا به عنوان یک وظیفه در سیاست و این گونه امور وارد می شد.

مرحوم آقای بهاءالدینی در 35 سال قبل فرمودند: تأثیر کلام امام در جان مردم، تأثیر کلام یک سیاست مدار در طرفدارانش نیست، ایشان فرمودند امام بر قلب ها سلطه دارد و تصرف در دل ها می کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سوره - قرآن - تهرانی - آیت الله - اهمیت - کتاب - صورت - ابتدایی - تاریخی - امروز - گزارش - انسان - مشهور - فلسفه - مقدس - مهدی

آخرین اخبار سرویس:
موسسه آموزش عالی حوزوی اسراء در رشته تفسیر سطح3 دانش پژوه می پذیرد

سرخو: نظارت مردم بر اموال مسئولان از گسترش فساد جلوگیری می کند

چشم شهر در مشهد راه اندازی می شود 

بسیاری از گرفتاری های امروز ما با توسل به اهل بیت(ع) حل می شود

مرحله شهرستانی مسابقات قرآن کریم اوقاف در کوهبنان برگزار شد

دیدگاه جلیلی نسبت به مذاکره غرب با ایران

رقابت 40 داوطلب در چهل ودومین دوره مسابقات قرآن کریم ماهان

سخنان بشار الجعفری در نشست شورای امنیت سازمان ملل 

واکنش یک امام جمعه به حواشی برگزاری کنسرت در بجنورد

اوقات شرعی بیست و نهم خرداد در سمنان

ارتباط عاطفی با اعتقادات و سیره اهل بیت(ع) منبع قدرت و انسجام جامعه است

واکنش مولانا عبدالحمید به مرگ محمد مُرسی

آیا «خانه های بازی» به مجوز بهزیستی نیاز دارند؟

وزیر خارجه ترکیه به ایران سفر می کند

اصل 31 قانون اساسی؛ حق مسکن از رویا تا واقعیت

اتوبوس حامل تریاک در یزد توقیف شد

مصباحی مقدم: مواضع حضرت آقا در ملاقات با آقای آبه تحلیل و تفسیر شود

افتتاح نخستین شهر بدون زمان!/ به اولین شهر بدون زمان جهان خوش آمدید؛ اینجا همه از ساعت متنفرند!

واکنش یک امام جمعه به حواشی برگزاری کنسرت در بجنورد

فرمانده کل سپاه: بزرگتری ضعف آمریکا فقدان رهبری فردی روحانی است /ترامپ فاقد عقل و تدبیر است

تنها کسی که از گزینه رهبری آینده اطلاع دارد چه کسی است؟

تأکید شمخانی بر گفت وگو با طالبان با هماهنگی دولت افغانستان

عناوین روزنامه های سیاسی 29 خرداد 98/ انفصال 60 قاضی +تصاویر

مراسم ویژه زنان هندی برای طول عمر شوهرانشان

امیرعبداللهیان: موضوع مرگ مشکوک مرسی درخور توجه است

تذکر به صداوسیما درباره پوشش خبری قتل میترا استاد

شهید چمران؛ استادی در تراز انقلاب اسلامی

حقایقی که طول انگشتان شما درباره شخصیتتان فاش می کند

شمخانی: باید با طالبان گفت وگو شود

هدف قرار گرفتن موصل با کاتیوشا

تاریخ برگزاری نشست بعدی کمیسیون مشترک برجام

الاهلی به این شکل به برانکو خوش آمد گفت (عکس)

استاد انصاریان: اصلاح این مملکت هیچ راهی جز خدایی کردن مردم ندارد/ اقتصاد و سیاست مردم را به خدا نمی رساند

 اظهارات سخیف ترامپ علیه ایران

ادامه ماجرای قتل یک متهم سیاسی در زندان

اسلحه های غیر مجاز امنیت مردم جنوب خوزستان را نشانه رفته

از خانه کارگر تا خانه کارفرما!/ چگونه طرح «حیات شبانه» دست محجوب را رو کرد؟

تاکید بر اجرای کنوانسیون دریای خزر برای بهره برداری پنج کشور ساحلی

دانلود آهنگ جدید رادین مظهری بنام برگرد

دولت پاسخ گستاخی های سفارت خانه های کشورهای غربی را بدهد

تعریف و تمجید مجری مشهور از بزرگ آقای سینمای ایران/ عکس

برانکو رسماً به الاهلی پیوست+عکس

استان هایی که رتبه  اول و دوم رانش زمین را به خود اختصاص داده اند

حیازدایی در جامعه سازمان دهی شده است

تدابیر حمایت گرانه حقوقی در صیانت از حقوق حیوانات

سخنگوی کمیسیون کشاورزی: کمیسیون با جدیت به دنبال مهار ملخ هاست

ترامپ: ببینیم درباره ایران چه پیش می آید

انتخابات غیرحزبی، مجلس قبیله ای

سرلشکر سلامی: پشت سر منطق مذاکره، تسلیم نهفته است/ مقاومت تنها راه حل ماست

نظریه ها و مفاهیم اجتماعی در داخل تولید شود

قطع کمک مالی امریکا به سه کشور امریکای لاتین

«شی» فردا به دیدار «اون» می رود

اخوت اخوان با اردوغان

کرملین: ایران به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند می ماند

انتقاد مجدد اتاق بازرگانی از بی توجهی دولت به نظرات فعالان اقتصادی

گزارش تصویری : مراسم بزرگداشت شصتمین سالگرد ارتحال آیت الله العظمی بروجردی / قم

خانه ای که سیل برد، عابری که رفت

برخورد پلیس فتا با مروجان خشونت

15سال بلاتکلیفی مرد همسرکش

10 میلیارد تومان برای آزادی مرد طلافروش

مسعود کیمیایی: من و جمشید کوچه ها و محله های تهران را خوب می شناختیم

چه کسی گفت جوجه را آخر پاییز بشمار؟!

امور تجاری کشور، وزارتخانه مستقل و کارآمد می خواهد

آغاز نهضت خانه سازی در وزارت راه و شهرسازی

رشد منفی اقتصادی تا پایان سال مثبت خواهد شد

پایان نامه ها بر اساس نیاز جامعه نیست

هشدار نانسی پلوسی به ترامپ: اعزام نیروی جدید به خاورمیانه به اختلافات با ایران دامن می زند

مجمع وزیران ادوار

مسکن سیل زدگان در تله بروکراسی بانکی

نمایی واقعی از «گنبد بتونی» بهشت خنداب

شخصیت شناسی از روی طول انگشتان دست شما

انفصال 60 قاضی متخلف در روزهای اخیر

میانگین سنی اعضای هیأت علمی دانشگاه به 50 سال کاهش یافت/تعداد دوره های پسا دکتری افزایش می یابد

گام دوم انقلاب باید در فضای مجازی تعریف شود

موضوع مرگ مشکوک محمد مرسی درخور توجه است

مدارک امریکایی ها علیه ایران قابل استناد نیست

تاریخ برگزاری نشست بعدی کمیسیون برجام

خروج امریکا از برجام و بی عملی اروپا مانع حل چالش ها

خواب های آشفته ترامپ برای ایران

رقیب انتخاباتی ترامپ: ادعای دخالت ایران در حادثه دریای عمان را نمی پذیرم

پیشنهاد مذاکره ترامپ «طرح فریب» بود

دکتر علی شریعتی در قاب عکس نوشته هایش

شریعتی، حقیقتی شیرین تر از واقعیت های تلخ

گام دوم انقلاب باید در فضای مجازی تعریف شود

تشکیل کمیته حقیقت یاب با محوریت حوادث 88

انتخابات رقـابتی دستور کار دولت اعتدال

رونمایی از «آهن قراضه ناو آمریکایی»

تقدیر استانداری اصفهان از عملکرد بانک ملی ایران در استان

آقای سفیر و شانس از دست رفته فرانسه!

توفیقات توییتری جبهه انقلاب

نامزد انتخابات آمریکا: ترامپ عامل دامن زدن به تنش ها علیه ایران است

تجلیل از بانوی سوادکوهی منتشر کننده فیلم خرس کشی

ترامپ و سنا هیچ کدام خواهان درگیری با ایران نیستند

«مُرسی» تازه ترین قربانی اعتماد به آمریکا

برگزاری نشست بعدی کمیسیون برجام طی 10 روز آینده

«اصفهان 2020» عامل مهم رونق و توسعه گردشگری اصفهان

انتخابات؛ آوردگاه یأس و امید

انتقاد عربستان از اخوان المسلمین

وزیر ارتباطات در جلسه ی شورای معاونان: توسعه ی ارتباطات روستایی با جدیت دنبال شود

مسئولان به وعده های داده شده به سیلزدگان عمل کند

سوره قدر، سوره امامت است/ در شب قدر کیفیت را بر کمیت اولویت دهیم

سوره قدر، سوره امامت است/ در شب قدر کیفیت را بر کمیت اولویت دهیم