مطالب مرتبط:
همزمان با چهل سالگی انقلاب اسلامی منتشر شد روایت سیدیحیی صفوی «از سنندج تا خرمشهر»/ خشنودی امام از خبر آزادی خرمشهر
روایت روزی که خرمشهر سقوط کرد
متفاوت ترین روایت از نبرد خرمشهر را بشنوید/ قصه ای برای تکاوران
روایت سیدیحیی صفوی «از سنندج تا خرمشهر»/ خشنودی امام از خبر آزادی خرمشهر
نبرد تن به تن برای آزادی خرمشهر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 خرداد 1398 ساعت 01:122019-05-23سياسي

روایت نبرد خرمشهر؛ از سقوط تا آزادی


خرمشهر پس از 35 روز مقاومت، چهارم آبان 1359 سقوط کرد.

19 ماه دراشغال بود، پس از طی 24 روز جنگ سخت، روز سوم خرداد 1361 آزاد شد.

- ، خرمشهر اولین و بزرگترین بندر ایران و خاور میانه قبل از وقوع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران بود.

خرمشهر درست در جایی قرار گرفته است که ایران به پایان می رسد؛ انتهای مرز خاکی و آغاز خلیج فارس.

اهمیت اقتصادی و موقعیت استراتژیکی این شهر و وجود ذخائر عظیم نفتی و داشتن دو رودخانه آب شیرین و دسترسی به خلیج فارس از طریق رودخانه اروندرود باعث شده است که همیشه این عروس جنوبی ایران مورد چشم داشت و حسادت دشمنان و استعمارگران قرار گیرد.

خرمشهر پس از 35 روز مقاومت، چهارم آبان 1359 سقوط کرد.

19 ماه دراشغال بود، پس از طی 24 روز جنگ سخت، روز سوم خرداد 1361 آزاد شد.

نیمه شب سوم آبان سال 59 بود که نیروهای ارتش بعثی با سازماندهی و تجهیز لشکرهای مستقر در جبهه خرمشهر و همچنین فراخوانی نیروهای تازه‏ نفس به این جبهه، هجومی وسیع و گسترده را به شهر آغاز کردند و پس از جنگی نابرابر، وارد خیابان‏ های خرمشهر شدند.

رزمندگان و مردم شهر در اطراف پل خرمشهر که حالا به نام خونین شهر شناخته می شد، تلاش بسیاری کردند تا از پیشروی نیروهای صدام جلوگیری کنند، اما سرانجام در غروب چهارم آبان، غرب خرمشهر به دست دشمن افتاد و تراژدی تلخ خونین شهر رقم خورد.

دلایل سقوط خرمشهر به هم ریختگی اوضاع سیاسی و بنی صدر به عنوان رییس قوه مجریه، عدم آشنایی و باورش به نیروهای سپاه و مردمی، عدم آمادگی نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی و از طرفی آمادگی و پیش بینی رژیم بعث عراق شاید عوامل عمده ای بود که به تصرف خرمشهر به دست نیروهای عراقی انجامید.

تشریح برنامه های حماسه آزادسازی خرمشهر" 1- توان نظامی ایران برای دفاع از خرمشهر مناسب نبود سقوط خرمشهر دلایل بسیاری دارد که به شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی آن زمان، یعنی تقریباً شروع جنگ برمی گردد.

عدم آمادگی کامل نیروهای مسلح که عمدتاً ارتش جمهوری اسلامی است، یکی از عوامل است.

آن زمان سپاه هم در بُعد نظامی گری به ویژه مرزداری و جنگ، وظیفه ای به عهده نداشت و عمدتاً وقت نیروهایش صرف حفاظت داخلی یعنی مبارزه با گروهک های ضدانقلاب می شد و بعد هم حرکت های تجزیه طلبی که در بعضی از شهرهای مرزی مثل کردستان یا مازندران و در برخی موارد ترکمن صحرا و سیستان و بلوچستان بود.

یعنی توان نظامی نیروی سپاه که در آن زمان یک نیروی جوان و کم تجربه است و هنوز مجهز به سلاح و تجهیزات لازم و پیشرفته نشده صرف مبارزه با همین گروهک ها و تجزیه طلبی ها شده بود.

در مجموع توان نظامی ایران برای دفاع از خرمشهر مناسب نبود.

2- به هم ریختگی اوضاع سیاسی بنی صدر عهده دار مسئولیت ریاست جمهوری بود.

او با مسائل آشنایی نداشت و اطلاعات دقیقی در مسائل دفاعی و نظامی نداشت.

عمدتاً سرنوشت کار را به دست مشاورانی داده بود که نه آدم های کاردانی بودند، نه خیلی دلسوز بودند و نه به یک مقاومت مردمی و همه جانبه و ایستادگی مقابل دشمن اعتقاد داشتند.

دشمن با توان بالا از اصل غافلگیری استفاده کرد و وارد خاک ما شد.

محور اصلی خوزستان بود.

چند ماه قبل از 31 شهریور 59 و آغاز رسمی جنگ، عراق به طور غیررسمی جنگ را آغاز کرده بود و در استان ها و مناطق میانی یعنی در منطقه ایلام و کرمانشاه، درست در مناطقی که مقابل بغداد در مرز غربی خاک جمهوری اسلامی قرار دارد، در ارتفاعات و نقاط سرکوبی که احتمال می داد اگر جنگ شروع شود، ایران از آنجا بغداد را تهدید می کند، ایجاد آشوب کرده بود.

فاصله بین بغداد تا مرزهای ایران حدود 130 کیلومتر است و در واقع عراق پیش دستی کرده و این مناطق را اشغال کرده بود و بعد جنگ را رسماً آغاز کرد، خصوصاً از جنوب برای تجزیه خوزستان آمد.

با توان بالا و غافلگیری تا نزدیکی اهواز پیشروی کرد و طبیعی بود که در چنین شرایطی ما آمادگی مقابله نداشتیم.

3- تز بی فایده زمین بدهیم و زمان بگیریم بعضی ها آن موقع به اصطلاح یک تزی را به بنی صدر داده بودند که ما می توانیم به دشمن زمین بدهیم و زمان از آن ها بگیریم به این معنا و مفهوم که ما الآن آمادگی مقابله نداریم و اشکالی ندارد که اجازه بدهیم نیروهای نظامی عراق در خاک ما گسترش پیدا کنند تا ما آمادگی لازم را به دست بیاوریم و بعد نیروها را با یک توان بالا منهدم کنیم.

در تاریخ هم آمده که مثلاً اشکانیان هم، در جنگ های شان زمین می دادند و زمان می گرفتند.

یک استدلال تاریخی برای بنی صدر پیدا کرده بودند و با استناد به این استدلال تاریخی ذهن او را مشغول کرده بودند.

بنی صدر با نیروهای انقلابی مثل سپاه میانه خوبی نداشت.

سپاه و نیروهای مردمی را هم باور نداشت.

4- خیانت بنی صدر در ارائه امکانات نیروهای ارتش که همراه انقلاب بودند، آمادگی همکاری با سپاه را داشتند اما یک دستور صریحی از بنی صدر داشتند به عنوان فرمانده کل قوا که اجازه واگذاری سلاح و تجهیزات را از آن ها می گرفت.

البته به صورت پنهانی بعضی از فرماندهان ارتش تجهیزات و امکاناتی را در اختیار سپاه قرار می دادند.

نیروهای عراقی حدوداً از مرز شلمچه وارد شدند، از کارون هم گذشتند و به سمت آبادان آمدند تا جاده آبادان و اهواز را هم گرفتند و در واقع یک حلقه محاصره برای آبادان و خرمشهر آماده کردند.

نیروهای ما به تعبیری 35 روز و به تعبیر دیگر 45 روز در خرمشهر مقاومت کردند در حالی که هیچ مسیری برای کمک رسانی به آن ها نبود و تجهیزات و امکانات هم همان تجهیزاتی بود که سپاه به صورت انتظامی داشت.

سلاح های سبک؛ یعنی اسلحه های ژ3 و ام یک قدیمی بدون پشتوانه مهمات و بدون عقبه ای که به عنوان آتش توپخانه ای، آن ها را حمایت بکند داشته های ما بود.

متأسفانه فریاد فرماندهان سپاه و مردم در خرمشهر هم به جایی نرسید.

نهایتاً در طول مدتی که از خرمشهر دفاع می کردند، پیغام هایی که برای درخواست کمک نیروهای زرهی، توپ و تانک و سلاح های پیشرفته فرستاده بودند به جایی نرسید.

به طور مداوم فرماندهان می گفتند که یگان های زرهی از فلان شهر مثلاً از قزوین یا همدان حرکت کرده و شما تحمل کنید ولی این امکانات تا روز سقوط خرمشهر فراهم نشد.

خرمشهر بیش از یک ماه و نیم مقاومت کرد و نهایتاً به تصرف نیروهای بعثی درآمد.

در تاریخ هم ثبت است که نیرویی با آمادگی بالا و با لشکر و تیپ زرهی و مکانیزه با پشتوانه آتش هوایی بالا، برای تصرف یک شهر کوچک، مثل خرمشهر، 45 روز نبرد می کند.

در حالی که مدافعان شهر تعداد بسیار محدود نیروهایی هستند که شاید نتوان به آن ها نیروهای نظامی هم گفت، بلکه شبه نظامی با امکانات محدود بودند.

در روزهای ابتدایی که عراق خرمشهر را محاصره کرد، بنی صدر و بعضی از فرماندهان گفتند بر اساس اصل نظامی شهر سقوط کرده است.

یعنی شهر محاصره شده را سقوط کرده تلقی می کردند و می گفتند بهتر این است که نیروها عقب نشینی کنند و جان خود را نجات داده شهر را تسلیم کنند.

زمینه آزادی خرمشهر در استان خوزستان با عملیات های محدود از اسفند 1359 تا 27 شهریور1360 یعنی نیمه اول سال 1360 و از 5 مهر1360 که عملیات ثامن الائمه آغاز شد، با اجرای عملیات طریق القدس در آذر ماه 1360 و عملیات فتح المبین در آغاز سال 1361، زمینه آزادی خرمشهر فراهم شد.

منطقه ای به وسعت بیش از 11هزار کیلومترمربع در اشغال ارتش متجاوز بعث عراق بود.

با اجرای این عملیات آزادسازی، 4 هزار کیلومتر مربع آزاد شد و مهمترین منطقه به وسعت 6 هزار کیلومتر مربع در اشغال ارتش بعث عراق ماند.

رهبر معظم انقلاب فرمودند: همیشه حمله کردن سخت تر از دفاع کردن است.

اگر نیرویی بخواهد حمله کند، بر اساس روشهای نظامی، توان آن باید سه برابر نیرویی باشد که مورد حمله قرار می گیرد.

ما باید سه برابر نیروهای عراقی توان و نیرو می داشتیم تا می توانستیم حمله کنیم و خرمشهرِ خودمان را از دست آنها نجات دهیم.

آن موقع نیروی ما اصلاً قابل مقایسه با آنها نبود؛ یک برابر، نیم برابر و یک سومِ برابر هم نبود.

در این شرایط، امام گفتند خرمشهر باید آزاد شود.

این به نظر من حقیقت عجیبی را در خودش دارد که باید روی آن فکر و تدقیق و مطالعه کرد؛ با گفتن و تشریح زبانی هم به دست نمی آید.

چقدر اعتماد به نفس، توکّل، عزم راسخ و جدّ در تصمیم و امید و خوشبینی به نیروهای پنهانی که ما آنها را کشف نکردیم، باید در آن دل بزرگ و نورانی به نور الهی و نور ایمانِ حقیقی متمرکز باشد تا آن طور قرص و محکم بگویند خرمشهر باید آزاد شود.

امام نمی گفتند که حرفشان تحقّق پیدا نکند.

انسان حرفی را که بداند زمین می افتد، به زبان نمی آورد؛ آن هم به این قرصی.

می گفتند و می دانستند این حرف زمین نخواهد افتاد و زمین نیفتاد و تحقّق پیدا کرد و خرمشهر آزاد شد.

بخشی از بیانات حضرت آیت الله خامنه ای در 1382/3/3 در دیدار اعضای ستاد بزرگداشت چهاردهمین سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) آزادسازی خرمشهر چگونه اتفاق افتاد؟ عملیات بیت المقدس یکی از بزرگترین و استراتژیک ترین عملیات های هشت سال دفاع مقدس است که طی چهار مرحله مختلف نهایتا منجر به آزادسازی خرمشهر شد.

این عملیات از دهم اردیبهشت ماه سال 61 آغاز شد .

لذت بخش ترین پیروزی هشت سال جنگ تحمیلی در این عملیات رقم خورد و شهیدان و سرداران مبارز این رزم به فاتحان خرمشهر مشهور شدند که با مقاومت خود توجه جهان را به نتیجه بزرگ این عملیات جلب کردند.

و سرانجام بعد از 19 ماه اشغالگری در سوم خرداد ماه سال 61 خرمشهر آزاد شد.

در ساعت 12 قوای ایران از سمت شمال و شرق وارد شهر شدند و نیروهای متجاوز بعثی که 24 ساعت در محاصره کامل قرار داشتند، راهی جز اسارت یا فرار و یا کشته شدن نداشتند.

بدین جهت واحدهای عراقی گروه گروه به اسارت رزمندگان اسلام در آمدند.

در ساعت 2 بعد از ظهر، خرمشهر به طور کامل آزاد شد و پرچم پر افتخار جمهوری اسلامی ایران برفراز مسجد جامع و پل تخریب شده خرمشهر به اهتزاز درآمد.

بدین ترتیب این شهر مقاوم که پس از 35 روز پایداری و مقاومت در 4 آبان 1359 به اشغال دشمن درآمده بود، پس از 578 روز (19 ماه) اسارت، بار دیگر به آغوش گرم میهن اسلامی بازگشت و پیکره پاک آن از لوث وجود متجاوزان تطهیر شد.

رزمندگان اسلام در اولین اقدام خود پس از آزاد سازی شهر، نماز شکر را در مسجد جامع خرمشهر اقامه کردند.

خبر آزاد سازی خرمشهر به سرعت در همه جا طنین افکند و ملت ایران اسلامی را که مدت ها در آرزوی شنیدن چنین خبر مسرت بخشی بودند، غرق در شادی و سرور کرد.

مردم به خیابان ها ریختند و با پخش شیرینی به جشن و شادی پرداختند.

در پایان آن روز امت شهید پرور ایران با حضور در مساجد، نماز شکر به جای آورده و با فرا رسیدن شب به یمن پیروزی حق بر باطل بر پشت بام ها ندای الله اکبر سردادند.

چرا جنگ بعد از خرمشهر ادامه پیدا کرد؟ یکی از شبهاتی که با توجه به تحلیل نگاری غلط رسانه های خارجی و دامن زدن برخی معاندین در داخل همواره در افکار عمومی مطرح بوده است، ادامه جنگ بعد از بازپس گیری خرمشهر است.

1- هنوز مناطق اشغال شده مان در دست دشمن بود بعد از فتح خرمشهر هنوز خیلی از مناطق اشغال شده مان در دست دشمن بود.

ما هنوز مناطق اشغال شده مان را پس نگرفته بودیم، فقط خرمشهر را پس گرفته بودیم.

خیلی از شهرها مثل سومار، قصرشیرین، مهران، دهلران از شمال غرب در دست عراقی ها بود.

خرمشهر آزاد می شود.

هنوز در خوزستان بخشی از خاک ما در دست عراقی ها بود.

ما بعد از فتح خرمشهر هنوز به مرزهای جمهوری اسلامی نرسیده بودیم.

نقاطی هم در دست عراق بود که بسیار مهم بود.

قبل از شروع رسمی جنگ، عراق نقاط مهم و استراتژیکی را گرفته بود.

عراق می دانست اگر این ارتفاعات در دست ایران بماند بغداد در تهدید است.

در آن زمان صدام گفته بود عراق بدون خرمشهر، حتی بدون بصره می تواند باشد اما بدون بغداد نمی تواند.

به همین علت آن ارتفاعات را نگه داشت و بازپس گیری آن ها بسیار دشوار بود.

2-تدبیر امام در تنبیه متجاوز بینش امام بسیار وسیع بود.

چیزهایی را درک می کردند که ما درک نمی کردیم.

اینکه امام عنوان می کنند: جنگ جنگ تا رفع فتنه ، در معنای عوامی آن ما زمانی می توانیم خواسته های به حق خود را از دشمن مطالبه کنیم که همیشه دست بالاتری را در اختیار داشته باشیم.

ما اگر بگوییم خواسته ما گرفتن مرزهای مان است که اصلاً برای این جنگی نیاز نبود.

ما باید خواسته مان ساقط کردن رژیم بعث باشد تا آن ها به این خواسته راضی شوند.

ضمنا این شعار یک شعار اسلامی است چون خداوند گفته است باید بجنگیم تا رفع فتنه در برابر دشمنان.

قضیه یک جنبه تاکتیکی هم داشت که ما یک خواسته بزرگ تری را اعلام کرده بودیم تا دشمن به کمترش راضی شود.

بنابراین در بحث خرمشهر اینکه آن ها آمادگی داشتند که غرامت بدهند یا ما خاک خودمان را پس گرفته بودیم یا جنگ تمام بشود و صلح شود، نبود.

برخی ها به نقل از عربستان گفته بودند غرامت می دهند اما هیچ سند معتبر و پیشنهاد رسمی قابل وثوقی برای این وجود ندارد که بعد از فتح خرمشهر غرامت می پردازند.

3- جلوگیری از جنگ 30 ساله صدام وقتی در اوج نقطه ضعف بود و در سخت ترین شرایط گفت: "آتش بس"؛ همه تحلیل گران عنوان می کنند که اگر ما آتش بس را از عراق پذیرفته بودیم، رژیم بعث عراق هنوز پابرجا بود و هنوز ما در آتش بس بودیم یعنی یک جنگ 30 ساله با عراق داشتیم.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: خرمشهر - ایران - جمهوری اسلامی - نیروهای مسلح - سقوط - نظامی - خلیج فارس - سیستان و بلوچستان - آزاد - رودخانه - اقتصادی - اسلامی - سپاه - مبارزه - جمهوری - ارتش - عراق - به هم ریختگی - شهرهای مرزی - سیاسی - خرداد - جنگ تحمیلی - بلوچستان - مردم - خلیج - فارس - بزرگترین - اروندرود - مازندران - جبهه

آخرین اخبار سرویس:
ساخت پنج کلانتری در دستور کار پلیس قم است

بوشهر آماده فعال سازی خط کشتیرانی به قطر شد

نامزد پیشنهادی چین مدیرکل فائو شد

انتشار حقوق های نجومی مدیران

تاثیر اندازه شناسی در داستان پهپاد آمریکایی

استخدام ماما در کلینیک مو ایران همراه با آموزش کاشت مو رایگان

زنجان، یکی از استان های پاک، در حوزه مواد مخدر است

دستگاه قضایی در مسیر مبارزه با فساد بدون واهمه و ترس عمل می کند

تبلیغ مجازی 400 بانوی طلبه لرستانی با محوریت بیانیه گام دوم

دومین نشست «نارکوتروریسم تهدیدی برای امنیت بین المللی»

بوشهر آماده فعال سازی خط کشتیرانی به مقصد قطر شد

هیچ کس نمی تواند قبله اول مسلمانان را بفروشد

کتابی در جیب قلبت

تاکید رییس شورای شهر بر ضرورت اتمام پروژه های نیمه کاره شهری

سه فرمانده ارتشی به درجه سرتیپی نائل آمدند

پیشگامی منطقه 2 در تحقق شهر دوستدار کودک

دست کم گرفتن دشمن اشتباه استراتژیک است/ دشمن احمق نیست

فرار از خدمت سربازان؛ بیشترین جرم در سازمان قضایی

استخدام فروشنده خانم و آقا در شرکت معتبر آرایشی اکیا

استخدام تکنسین تعمیرات با سابقه تعمیراتی در سمنان

وزرای کشور، دفاع و دادگستری عراق انتخاب شدند

پاورپوینت حسابداری دارایی های ثابت مشهود ( استاندارد حسابداری شماره 11 )

نفوذ زن، چشم بسته و کمربند محکم وزیر نفت +عکس

زورآزمایی ایران و آمریکا در جنگ نرم/ ترامپ باید ایدئولوژی جوانان ایرانی را هدف بگیرد +عکس

بوشهر مهیای فعال سازی خط کشتیرانی به مقصد قطر شد

آغاز نظارت بر خدمات طرح های دریا

دستگاه قضایی در مسیر مبارزه با فساد بدون واهمه و ترس عمل می کند

استخدام منشی خانم آشنا به نرم افزار حسابداری پارسیان در اصفهان

لایحه حمایت از محیط بانان و جنگل بانان به تصویب مجلس رسید

حاجی بابایی: برخی از دولتی ها حقوق 26میلیون تومانی می گیرند

مجموعه تخصصی برای برخورد با مفاسد اقتصادی تشکیل می شود

مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت پست توبیخ شدند

استخدام مشاور تحصیلی در موسسه علمی آموزشی ونوس

ضرورت گسترش بخش های ممنوعه سواحل به تفرجگاه های مجاز/پلیس موظف به برخورد با بی حجابی است

صدا و سیما رامبد جوان را کنار گذاشت؟

هشدار درباره تغییرات در دولت

مجموعه ای تخصصی برای برخورد با مفاسد اقتصادی تشکیل می شود

پاتک رسانه ای ایران به شیطنت آمریکا در سازمان ملل

گابارد خطاب به ترامپ: تا دیر نشده، به برجام بازگرد

جهانگیری: تصمیمات مهم اقتصادی مربوط به رییس جمهور است

در رادیو ایران 20 بشنوید: بررسی اصلاح قیمت نان

مشکل کم آبی فرون آباد پاکدشت برطرف شد

آقای ترامپ، غرورتان را کنار بگذارید و به برجام برگردید

درمانگاه ها و مراکز جراحی شامل نسخه نویسی الکترونیک نیستند

پاورپوینت استاندارد و سریهای آن

آرمون محاسبات عمران بهمن 94

پاورپوینت بیمه و ریسک

چهار هکتار زمین برای ساخت پاسگاه شهید مدنی مهریز اختصاص یافت

تخت روانچی: هواپیمای جاسوسی امریکا چهار مایل داخل حریم هوایی ایران ساقط شد

آغاز نظارت بر خدمات طرحهای دریا

دانلود آهنگ جدید الیاس معینی بنام بیتابم امشب

استفاده از ظرفیت سمن ها در نهادینه سازی فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر

دعوت به همکاری مشاور املاک در خیابان ملاصدرا تهران

دقیقی شاهرودی: سازمان تبلیغات اسلامی با درک شرایط فرهنگی کشور پوست اندازی کند

تحلیل سناریوی نشر تصاویر بی حجاب سلبریتی ها از منظر قرآن/ اشاعه فحشا یا خدمتی فرهنگی

اختلاف خانوادگی بیشترین پرونده ورودی به دادگستری خرمشهر را شامل می شود

عبور بناپارات از کوه های راکی در قلب مادرید!

شیطنت آمریکا ضد ایران در شورای امنیت

نامه احمدی نژاد به ترامپ

روحانی دقیقاً چه می کند؟

درمانگاه ها و مراکز جراحی شامل نسخه نویسی الکترونیک نیستند

تکذیب نقل قول منتسب به دادستان کل کشور در رابطه با پرونده سعید طوسی

رونمایی از بازی رایانه ای سایه روشن؛ تابستان سیاه

درخواست رییسی از روحانی برای شرکت در جلسات ستاد مبارزه با مواد مخدر

تصادف موتور سیکلت در بزرگراه شهدای صفه

هاشمی: انتصابات حق شهردار است

تعمیر ابرنفتکش غول پیکر ایرانی در یاردهای تعمیراتی داخلی

موادمخدری که مصرف و خرید و فروش آن مجازاتی ندارد

دعوت به همکاری نیروی خانه دار به صورت دورکاری از سراسر کشور

شوق مازندران برای تشییع مسافر تازه رسیده به میهن

سایه اعتیاد باید از سر مناطق حاشیه نشین کلانشهر کرج برداشته شود

امضای تفاهم نامه دادگستری قزوین و دانشگاه آزاد تاکستان

درگیری سپاه با تیم تروریستی در آذربایجان غربی/ یک کشته و 2 زخمی

پاورپوینت طرح مسائل اجتماعی در ایران

پاورپوینت فضا در معماری

آرمون محاسبات عمران شهریور 95

مدیرعامل ایرنا: نباید اجازه دهیم جایگاه ایثارگری در جامعه تنزل یابد

دانلود آهنگ جدید علی پارسا بنام بی خداحافظی

همایش هم افزایی وکلا و قضات در شاهین شهر

کشور در حال خروج از دوره نوسانات اقتصادی است

سایه اعتیاد باید از سر مناطق حاشیه نشین کلانشهر کرج برداشته شود

درگیری رزمندگان قرارگاه حمزه با یک تیم تروریستی ضدانقلاب در منطقه چالدران/ هلاکت یک تروریست

مسکن مهر درگیر بروکراسی شده است/ مشکل با درایت حل می شود

پاورپوینت علل ساختاری اعتیاد در ایران

بُز مهابادی پس از اصلاح نژادی چند قلوزا شد

سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی توسط سپاه اقدامی عزت آفرین بود

تکذیب دوباره عمان در مورد ارسال پیام از طرف آمریکا برای ایران

دانلود آهنگ جدید علیرضا کوکبی بنام معجزه

از کتاب «چرا سوریه؟» رونمایی شد / یک دنیا تدبیر و برنامه ریزی و نقشه های متمادی پشت تکفیری ها بود

پیشنهاد مستشاران زن به جای مشاوران خانواده در دادگاه ها

امضای تفاهم نامه دادگستری قزوین و دانشگاه آزاد تاکستان

موافقت مجلس با لایحه سرمایه گذاری متقابل بین ایران و جمهوری چک

سامانه ای که پهپاد آمریکایی را هدف قرار داد کاملا ایرانی بود/ تمامیت کشور قابل معامله نیست

خط زدن آرای نمایندگان در جلسه رأی گیری برای رییس کمیسیون اصل 90/تجری: کار پورمختار و داوود محمدی بود

درگیری سپاه با یک تیم تروریستی در آذربایجان غربی

سند آمایش، مسیر توسعه استان یزد را مشخص می کند

پارلمان افغانستان به انتخاب رییس جدید رای داد

انعکاس رویدادهای مهم استان از خبر رادیو اصفهان

رییس جمهور اختصاص سهمیه داوطلبان کنکور مناطقی که دچار بلایای طبیعی شده اند را به سازمان سنجش اموزش کشور ابلاغ کرد

نیازمند جراحی اقتصادی هستیم

روایت نبرد خرمشهر؛ از سقوط تا آزادی

روایت نبرد خرمشهر؛ از سقوط تا آزادی