مطالب مرتبط:
اعلام نرخ شهریه دانشگاه آزاد؛ افزایش 10 تا 12 درصدی شهریه متغیر /جزییات
افزایش 15 درصدی شهریه دانشگاه آزاد
افزایش 14 درصدی شهریه دانشگاه آزاد
اقدام غیرقانونی دانشگاه صدرا در افزایش 15 درصدی شهریه ثابت
بخشنامه کاهش 50 درصدی شهریه دانشجویان مناطق محروم دانشگاه آزاد ابلاغ شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 خرداد 1398 ساعت 15:022019-05-23دانش

افزایش 12 تا 16 درصدی شهریه دانشگاه آزاد


- اکوفارس: رییس دانشگاه آزاد گفت: ظرفیت پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه آزاد اسلامی همانند سال گذشته نزدیک به 10 هزار نفر در 2 هزار و 300 رشته محل است و شهریه این دانشگاه 12 تا 16 درصد افزایش یافته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازدانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی، رییس دانشگاه آزاد گفت: از بین داوطلبان، افراد واجد شرایط وارد مرحله مصاحبه شده و پس از قبولی، پذیرش می شوند.

ظرفیت دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی به طور جدی کم نشده و قانون مداری سرلوحه این دانشگاه است.

وی در پاسخ به این سوال که عده ای معتقدند جذب دانشجو در مقطع دکتری زیاد و متناسب با نیازهای کشور نیست و دانش آموختگان صرفاً به دنبال مدرک هستند، اظهار داشت: اگر دانشجوی دکتری را فقط برای نظام آموزش عالی جذب کنیم، حق با شماست، اما اقتصاد دانش بنیان وابستگی جدی به گستردگی دوره دکتری دارد و اگر دوره دکتری را پیشرو در اقتصاد دانش بنیان بدانیم که می تواند پیرامون خود حلقه هایی را تشکیل بدهد، به هیچ عنوان جذب دانشجو زیاد نیست.

اقتصاد دانش بنیان به شدت به افزایش آموزش عالی بستگی دارد رییس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: آمریکایی ها در دوره ای، جذب دانشجو در مقطع دکتری را کاهش دادند، اما دوباره به حالت قبل بازگشتند.

چین و هند نیز دانشجویان مقطع دکتری خود را افزایش دادند.

اقتصادهای جدید مثل دانش بنیان به شدت به افزایش ظرفیت آموزش عالی بستگی دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص حذف برخی از رشته محل ها گفت: وقتی ظرفیت هر رشته ای کمتر از 4 برابر میزان قبولی باشد، رشته های تحصیلی به طور اتوماتیک، از کنکور و آزمون حذف می شوند.

وقتی در بین مردم مطلوبیت رشته ای از بین می رود، آن رشته بدون کنکور می شود و چون کنکور یک فضیلت است، در نتیجه حذف شدن رشته از آزمون ورودی، این ذهنیت را به وجود می آورد که آن رشته دیگر جایگاهی ندارد و خوب نیست.

این موضوع اثرات بسیار منفی در آینده کشور می گذارد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به حذف رشته های کشاورزی از کنکور در دانشگاه آزاد اسلامی و دولتی، تصریح کرد: غذا و کشاورزی از رشته های بسیار جدی هستند که به شدت فناوری در آن نقش بازی می کند و در آینده کشور تأثیرگذارند.

حداقل 5 میلیون خانوار به طور مستقیم از کشاورزی ارتزاق می کنند.

نیازمند تحول کارآمدسازی در رشته های کارشناسی هستیم وی ادامه داد: 7 هزار دانشجو در رشته های کشاورزی در دانشگاه آزاد اسلامی مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 300 دانشجو رشته های مربوط به باغبانی دارند.

علت عدم تمایل دانشجویان به تحصیل در رشته های علوم کشاورزی این است که این علوم برای مزرعه و گلخانه طراحی نشده اند.

ما نیازمند یک تحول کارآمدسازی علاوه بر کیفیت بخشی در حوزه رشته های کارشناسی به خصوص کشاورزی هستیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید براینکه کنکور باید حذف و روند بی اعتبار کردن رشته ها از طریق حذف کنکور باید اصلاح شود، افزود: واقعیت این است که در صورت ادامه این روند در آینده در بسیاری از رشته های اصلی بحران متخصص خواهیم داشت واین به عنوان یک هشدار جدی مطرح است.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه سیاست افزایش دانشجو در اغلب کشورهای پیشرفته دنبال می شود، اظهار داشت: از سال 1995 تا 2015 رشد آموزش عالی 5 برابر رشد جمعیت شد، یعنی تعداد دانشجویان از 60 میلیون نفر در سال 1995 به 170 میلیون نفر در سال 2015 رسید.

این بدین معناست که سمت و سوی دنیا، افزایش ظرفیت آموزش عالی است.

طهرانچی درباره تعداد صندلی های خالی در دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: سالانه بین 100 تا 150 هزار دانشجو در مقاطع کاردانی و کارشناسی کاهش می یابد، در واقع بین 200 تا 250 هزار دانشجو نسبت به دو سال گذشته کاهش داریم.

بدهی دولت به دانشگاه آزاد وی با اشاره به اینکه بر اساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، دولت باید هزینه 80 هزار دانشجو را تقبل کند، از بدهی 1500 میلیاردی دولت به دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: نزدیک به 150 واحد دانشگاهی کوچک داریم که دخل و خرجشان با هم هماهنگ نیست و یا به عبارتی نسبت کارمند به دانشجو بالای یک به 50 است.

طهرانچی ادامه داد: با جابجایی و به کارگیری نیروی انسانی در حیطه دانش بنیان و مدارس می خواهیم بخشی از هزینه های واحدهای زیان ده را جبران کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: اگراین دانشگاه تحولاتی در مسیر آموزش و پژوهش ایجاد کند و به دنبال تقویت رابطه خود با صنایع کشور باشد، نه تنها هیچیک از واحدهای دانشگاهی تعطیل نخواهد شد، بلکه احیا نیز می شود.

کمترین افزایش شهریه شامل واحدهای مناطق محروم و کم برخوردار می شود طهرانچی درخصوص سازوکارهای افزایش شهریه اظهار داشت: با توجه به اینکه بین 18 تا 20 درصد افزایش حقوق کارکنان به روش مجلس شورای اسلامی را خواهیم داشت که بخش قابل توجهی از بودجه ما را در بر می گیرد و از طرفی هم سبد اقتصادی مردم به خاطر تورم کوچک شده است، سعی می کنیم افزایش شهریه را متناسب با رشته ها، شهرهای مختلف و مناطق محروم با یک مدل کاملاً متنوع اعمال کنیم.

در واقع بین 12 تا 16 درصد افزایش خواهیم داشت.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در کل کشور را در 4 سطح تقسیم بندی کردیم که کمترین افزایش شهریه شامل واحدهای مناطق محروم و کم برخوردار می شود.

در مجموع بین 10 تا 20 درصد و متوسط بین 12 تا 16 درصد افزایش خواهیم داشت.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی درباره افزایش حقوق کارکنان گفت: حقوق کارمندان و اساتید دانشگاه آزاد اسلامی با دولت متفاوت است، چون دولت بر منابع دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی بر شهریه استوار است.

همچنین ذاین دانشگاه پول نفتی ندارد و با توجه به شرایط سختی که در اقتصاد کشور پیش آمده، باید در ابتدا افزایش شهریه را اعمال کنیم، سپس سراغ افزایش حقوق برویم.

امسال مدل 400 هزار تومان به اضافه 7 تا 10 درصد را اعمال خواهیم کرد.

در پایان خردادماه نیز احکام جدید را صادر و از ابتدای سال معوقه ها را پرداخت می کنیم.

وی با تأکید براینکه به دنبال ایجاد منابع درآمدی غیرشهریه ای هستیم، تصریح کرد: هفته گذشته از چند واحد دانشگاهی در استان اصفهان بازدید کردم.

نزدیک به 26 درصد از بودجه دانشگاه آزاد اسلامی از منابع غیرشهریه ای تأمین می شود.

منابع دانش بنیان، افزایش بهره وری، استفاده بهینه از فضاها، امکانات ورزشی و … می تواند درایجاد منابع درآمدیغیرشهریه ای تأثیرگذار باشد.

سپرده گذاری منابع مالی دانشگاه آزاد اسلامی در بانک ها ممنوع است عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی یادآور شد: درگذشته بخشی از منابع مالی این دانشگاه در بانک ها به منظور دریافت سود، سپرده می شد که غیرمولد نیز بود.

براساس تصمیم هیأت امنا سپرده گذاری منابع مالی دانشگاه آزاد اسلامی در بانک ها ممنوع و مقرر شد بخشی ازاین منابع پشتوانه مالی وام دانشجویی قرار بگیرد و بخشی دیگر نیز در اقتصاد دانش بنیان، حمایت از کارآفرین و مقوم آموزش هزینه شود.

تعریف نظام یکپارچه برای مدیریت مجلات وی ادامه داد: در حال بررسی هیأت تحریریه ژورنال ها و تعریف نظام یکپارچه برای مدیریت مجلات هستیم.

زمینه های چاپ را متناسب با رشته های مقطع دکتری تنظیم و فصلنامه را به ماهنامه تبدیل می کنیم.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: چاپ مقاله دانشجویان در مجلات خارجی خوب است، اما نباید عدم چاپ آنها اختلالی در نظام دکتری ایجاد کند.

دانشجویان می توانند مقاله دوم را در جامعه علمی یا نشریات داخلی یا بین المللی چاپ کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تحمیل واحدهای اضافی از سوی برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را عدم تناسب و پیوستگی رشته ها دانست و افزود: در حال بررسی به منظور کاهش واحدهای درسی اضافی هستیم.

وی درخصوص بیمه تکمیلی دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: این بیمه سنتی است که از گذشته وجود داشته و پرداختی افراد یک پنجم بیمه های معتبر است.

در حال طراحی مدل جدیدی در این زمینه هستیم.

طهرانچی درخصوص نحوه بکارگیری مدیران در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: بنده تا قبل از ورود به این دانشگاه از امکانات و استعدادهای برتری که در دانشگاه آزاد اسلامی وجود داشت، مطلع نبودم.

این دانشگاه یک سرمایه ملی است.

همه همکاران بنده سابقه مدیریتی در سطوح عالی دارند و برای کار جهادی وارد این دانشگاه شده اند.

ایجاد شعبه دانشگاه آزاد در عمان عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ازایجاد شعبه در عمان خبر داد و افزود: بزودی در این کشور شاهد افتتاح و راه اندازی واحد دانشگاهی خواهیم بود و طی تعاملاتی که با وزرای علوم سوریه و عراق داشتم، مقرر شد آزمایشگاهی مشترک در این دو کشور تأسیس شود.

طهرانچی ادامه داد: دانشجویان زیادی از عراق، سوریه، افغانستان و … در دانشگاه آزاد اسلامی داریم و تعداد دانشجویان خارجی از 10 هزار به بیش از 11 هزار نفر افزایش یافته است.

وی اظهار داشت: همه واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در خارج از کشور سود ده هستند، اما تمام منابع مالی آنها در کشور خودشان هزینه می شود.

بنای ما توسعه آموزش عالی دراین کشورهاست.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص فرصت مطالعاتی ویژه اساتید، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پشتوانه ارزی مناسبی برای اعزام اساتید به منظور فرصت مطالعاتی پیدا نکرده ایم، فعلاً امکان آن مهیا نیست، اما در سفری که اخیراً قائم مقام رییس دانشگاه آزاد اسلامی به چین داشتند، توافقات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

همچنین به دنبال این هستیم که به طور سیستمی فرصت های مطالعاتی را ایجاد کنیم.


کلید واژه ها: دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه آزاد - دانشگاه - رییس دانشگاه آزاد - رشته - دانشجو - رییس دانشگاه آزاد اسلامی - اسلامی - آزاد - دکتری - کشاورزی - افزایش - اقتصاد - شورای عالی انقلاب فرهنگی - کنکور - دانشجویان - شهریه دانشگاه آزاد - عالی - تحصیل - آموزش - رشته های تحصیلی - شهریه دانشگاه - انقلاب فرهنگی - کشور - آمریکایی ها - آزمون - آینده - شهریه - آمریکایی - درصد

آخرین اخبار سرویس:
نشست شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور

مرجع رسیدگی به تخلف دانشجویانِ با پایان نامه تقلبی مشخص شد | مدرک متقلبان لغو می شود

جشنواره فناوری اطلاعات شریف، ایده های بکر و خلاق کسب وکار های نوین را شناسایی می کند

2235 دانش آموز سرپل ذهابی در کنکور سراسری امسال شرکت می کنند

بررسی سند آموزش و تعلیم و تربیت جنسی و حجاب/تشکیل جلسه آتی با حضور رییس جمهور

عکس/ حسام نواب صفوی در دادگاه محاکمه متهمان سقوط اتوبوس

فلسفه تطبیقی معاصرِ ما در ایران مغالطه است

روش علمی برای توانبخشی افراد مبتلا به ضایعه مغزی

شورای عالی انقلاب فرهنگی هفته آینده برگزار می شود

آفریقای جنوبی خواستار ارزیابی و به رسمیت شناختن دانشگاه های این کشور شد

رییس دانشگاه آزاد زنجان منصوب شد

اداره امور کنسولی دانشجویان بین الملل در دانشگاه امام خمینی(ره) افتتاح شد

ادغام موسسات و دانشگاه های غیرانتفاعی آغاز شد

سازمان فضایی ایران، دمای سطح زمین را برآورد کرد / بالاترین سطوح گرمایی متعلق به کویر لوت

جزییات ثبت نام برای مصاحبه دکتری تخصصی 98 دانشگاه آزاد

ساخت نانو کاتالیست سبز برای کنترل فرآیند تولید دارو در دانشگاه مراغه

کوروش نوذری سرپرست دانشگاه مازندران شد

معرفی سرپرست جدید دانشگاه مازندران

هشتمین جشنواره مدیریت پروژه ایران برگزار می شود

دانشجویان دانشگاه شیراز به مرحله نهایی المپیاد دانشجویی راه یافتند

جذب پژوهشگر پسادکتری در زمینه «شبکه اینترنت انرژی» در دانشگاه شریف

دفتر توانمندسازی و ارتقای توان اشتغال پذیری دانشگاه پیام نور خراسان جنوبی افتتاح شد

انتخاب روسای 7 واحد دانشگاه آزاد

عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد / عبور از تحریم ها با فراخوان دانش بنیان

علل و آثار سیل اخیر در استا ن های سیل زده بررسی شد

علل و آثار سیل اخیر در استا های سیل زده بررسی شد

ثبت نام اردوی جهادی بسیج دانشجویی شهرستان ساری آغاز شد

دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان در روستای کندرک خدمات رسانی می کنند

سرپرست مرکز افکارسنجی دانشجویان منصوب شد

سرپرست مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) منصوب شد

مهدی اخگری به سمت ریاست دانشگاه پیام نور مرکز فردوس منصوب شد

وزیر علوم فردا 28 خردادماه با مراجع عظام تقلید، دیدار و گفتگو خواهد کرد

شهریه ترم تابستان دانشگاه حکیم سبزواری اعلام شد

رییس دانشگاه آزاد ایلام منصوب شد

تمام مصاحبه های دوره دکتری تخصصی دانشگاه آزاد در تهران برگزار می شود

مشکلات عسلویه ناشی از نسنجیدن شرایط در مرحله اولیه راه اندازی منطقه صنعتی است

مسئولان وزارت علوم، آیین نامه حجاب در دانشگاه ها را اجرایی کنند

وزارت علوم نظارتی بر حضور محکومان امنیتی در دانشگاه ها ندارد

رییس جدید دانشگاه مازندران منصوب شد

قوی ترین دستگاه لیزر دی اکسیدکربن کشور طراحی و ساخته شد

پدیده عسلویه ناشی از مشکل حکمرانی است

پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان و مرکز آموزشی غرب استیل مهدیشهر تفاهم نامه همکاری امضا کردند

روسای 7 واحد دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب شدند

پروژه علوم انسانی اسلامی مدیریت جهادی می خواهد

کارگاه «روش تحقیق و مقاله نویسی علمی» در میبد برگزار شد

دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان کرمان اردوی جهادی برگزار می کند

سرپرست جدید دانشگاه مازندران معرفی شد

وزیر علوم: پایان نامه های تقلبی باطل می شوند

20 مؤسسه غیرقانونی در حوزه تخلفات علمی تعطیل شدند

استخدام حسابدار فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی حسابداری

استخدام حسابدار با تحصیلات کارشناسی در تهران

تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علم و هنر کشور و یزد منعقد شد

کلاس های ترم تابستان دانشگاه شیراز از 15 تیرماه آغاز می شود

بی سامانی فرهنگی در واحد علوم تحقیقات / فرهنگ اولویت چندم آقای رییس است؟

اعلام جزییات مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد

«نگاهی به عقلانیت در نظریه انتخاب عقلایی نئوکلاسیک ها» بررسی می شود

زیست بوم فناوری در حوزه کشاورزی ایجاد می شود

کارگاه بین المللی ترویج علم

جزییات ثبت نام مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه آزاد اعلام شد

ماهواره های بومی آماده پرتاب در سال 98

بررسی علل و آثار سیل اخیر توسط دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

ساخت شیر کنترل دبی برای توزیع عادلانه آب در کشاورزی

سازه هیدرولیکی توزیع عادلانه آب کشاورزی در قزوین ساخته شد

تولید سالانه 500 مقاله در دانشگاه معارف سرمایه علمی است

رقابت ربات های انسان نمای دانشگاه آزاد اصفهان در استرالیا

ماجرای بی سامانی فرهنگی علوم تحقیقات چیست؟ / کلانتری: منتظر معرفی معاون فرهنگی از سوی واحد علوم تحقیقات هستیم!

امضای تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه های علم و هنر و علم و فرهنگ

حضور بازیگر معروف در دادگاه پرونده سقوط اتوبوس دانشگاه آزاد+ تصاویر

872 داوطلب در آزمون دکتری خصوصی پزشکی در مشهد شرکت می کنند

مار 70 سانتی که مهمان ناخوانده خوابگاه دخترانه دانشگاه آزاد کازرون شد / مدیر دانشجویی: سالی دو بار خوابگاه سم پاشی می شود

فضاپیمای ناسا رکورد خود را برای نزدیک شدن به یک سیارک شکست

20 مؤسسه غیرقانونی در حوزه تخلفات علمی لغو تعطیل شدند

کشورهای در حال توسعه یافته های علمی خود را به اشتراک بگذارند

مار 70 سانتی که مهمان ناخوانده خوابگاه دخترانه دانشگاه آزاد کازرون شد / مدیر دانشجویی: سالی دو بار خوابگاه را سم پاشی می کنیم

فضاپیمای «اوسریس رکس» ناسا به فاصله 0.4 مایلی سیارک «بن نو» رسید

رییس دانشگاه آزاد خوزستان و واحد اهواز منصوب شد

مزرعه آکواپونیک در دانشگاه آزاد گرمسار راه اندازی شد

بانوی کارآفرین پارک علم و فناوری خراسان در میان 10 هنرمند شاخص جهان قرار گرفت

فراخوان برگزاری دومین دوره جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران اعلام شد

انتشار کتاب دانشگاهی در جهرم

خبرهایی از دانشگاه مذاهب اسلامی گنبد کاووس

شماره جدید نشریه دانشجویی «اوج» منتشر شد

محققان دانشگاه تبریز روش جدیدی برای کشف فسیل ابداع کردند

گام های مهم اسلامی سازی علوم انسانی

توزیع کارت آزمون دکتری تخصصی پزشکی

کلید سئوالات آزمون ارشد فردا منتشر می شود

رباتی که با دیدن لمس می کند و با لمس کردن می بیند!

کلید سوالات آزمون ارشد فردا منتشر می شود

پایان نامه های تقلبی باطل می شود

محمد نیک بخت سرپرست پارک علم و فناوری آذربایجان غربی شد

آکادمی های تخصصی ورزش در دانشگاه آزاد بجنورد ایجاد می شود

غلامی: ایران آماده اشتراک گذاری تجربیات علمی خود با جهان است

اسامی پذیرفته شدگان اولیه ارشد بدون آزمون دانشگاه علامه اعلام شد

ساماندهی مراکز آموزش عالی یزد در سند آمایش مدنظر باشد

سیاست گذاری های متمرکزی برای عمومی سازی دستاورد های علمی در وزارت علوم انجام شده است

فرافکنی رییس دانشگاه تربیت مدرس در خصوص درگیر بودن دانشگاه ها با برخورد های سخت امنیتی/ آقایان آزادی را در ورود مجرمان امنیتی به دانشگاه می بینند

اسامی پذیرفته شدگان اولیه مقطع کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه علامه اعلام شد

سخنان بن سلمان نشان می دهد ائتلاف سعودی اهل صلح نیست

رییس جدید دانشگاه مازندران منصوب شد

تصویر غرب از اسلام کمتر با حقیقت این دین تطابق دارد

افزایش 12 تا 16 درصدی شهریه دانشگاه آزاد

افزایش 12 تا 16 درصدی شهریه دانشگاه آزاد