مطالب مرتبط:
ظرفیت دکترای این دانشگاه کاهش چندانی نداشته است
ظرفیت پذیرش علوم پزشکی دانشگاه آزاد سال آینده کاهش نمی یابد
کاهش شهریه دانشگاه آزاد برای دانشجویان نیازمند آمریکایی
ثبت نام بیش از ظرفیت دانشگاه آزاد
24 امشب پایان مهلت انتخاب رشته مرحله تکمیل ظرفیت رشته های گروه علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 خرداد 1398 ساعت 11:402019-05-23دانش

ظرفیت دکترای دانشگاه آزاد کاهش چندانی نداشته است


رییس دانشگاه آزاد گفت: حدود 10 هزار دانشجوی دکترا از میان 60 هزار داوطلب و در 280 رشته مصاحبه و پذیرش می شوند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری آریا، محمد مهدی تهرانچی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: براساس ظرفیت سال گذشته حدود 10 هزار دانشجوی دکترا از میان 60 هزار داوطلب و در 280 رشته و دو هزار و 300 رشته محل وارد مرحله مصاحبه و پذیرش در دانشگاه ازاد می شوند.

وی گفت: در برخی مناطق برای رشته ها براساس مصوبه وزارت علوم سقف قرار داده شده است و ما آن را رعایت می کنیم.

وی با بیان اینکه دوره دکترا در اقتصاد دانش بنیان پیشرو است گفت: تعداد دانشجویان دکترا دانشگاه آزاد براین اساس زیاد نیست و اقتصادهای جدید به شدت به آموزش عالی وابسته اند.

تهرانچی اضافه کرد: فارغ التحصیل دکتر فقط نباید برای آموزش عالی تربیت شود.

وی افزود: زمانی که مطلوبیت یک رشته بین مردم از بین می رود کنکور را برای آن رشته حذف می کنیم اما مردم فکر می کنند حذف کنکور یعنی آن رشته اهمیت ندارد.

وی ادامه داد: این تفکر بر آینده کشور تاثیر منفی می گذارد زیرا با این روند در آینده در رشته های اساسی با بحران متخصص روبرو خواهیم شد.

رییس دانشگاه آزاد گفت: از هفت هزار دانشجوی رشته کشاورزی فقط حدود 300 نفر در رشته باغبانی تحصیل می کنند در حالی که معیشت 5 میلیون نفر از جمعیت کشور از باغبانی تامین می شود.

وی با بیان اینکه امسال همه رشته های کشاورزی از کنکور خارج شد گفت: نیازمند کیفیت بخشی به این رشته ها هستیم.

تهرانچی افزود: علوم پایه در دانشگاه ازاد در حال برچیده شدن و در دانشگاه های ملی با داوطلب بسیار کمی روبرو و این سم مهلکی برای آینده کشور است.

وی با بیان اینکه اگر رشته ها کارآمد و مولد شوند کاربردی می شوند و به عنوان نمونه دانشجویی که در تولید بذر سرمایه گذاری می کند سرمایه گذاری روی طلاست.

وی افزود: نسبت به تبیین آینده رشته ها و بد عمل کرده ایم و این موجب شده اکنون استقبال به رشته های پزشکی باشد.

تهرانچی گفت: طرح تحول برای رشته های مختلف درحال تدوین است و با کاربردی شدن رشته ها آنها دیگر برای پشت میز نشینی مناسب نخواهند بود.

ریئس دانشگاه آزاد افزود: در حالی که در کشورهای توسعه یافته و در بازه زمانی 1995 تا 2015 میلادی آموزش عالی پنج برابر جمعیت افزایش یافته و در این کشورها نسبت جمعیت 18 تا 24 ساله فعال در آموزش عالی 51 درصد است اما درکشور ما این نسبت از 48 درصد به 43 درصد کاهش یافته است و این رویه خلاف برنامه ششم توسعه است.

وی درباره اینکه برخی می گویند دانشگاه ازاد برای جبران کاهش دانشجوی کاردانی و کارشناسی ظرفیت پذیرش دانشجوی دکترا را افزایش داده است گفت: ظرفیت دانشجوی دکترا برای یک کلاس سه تا هفت نفر است اما در مقطع کارشناسی 50 تا 100 دانشجو در یک کلاس حاضر می شوند.

وی افزود: برای حمایت از پژوهش دانشجویان مقطع دکترا شهریه متغیر را برای تهیه رساله و پژوهش دانشجو قرار داده ایم.

تهرانچی گفت: سالانه یکصد و 50 هزار دانشجو مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه آزاد کاهش می یابد و اکنون 200 تا 250 هزار دانشجوی دانشگاه آزاد در مقایسه با دو سال گذشته کاهش یافته است.

وی اضافه کرد ; درحالی تامین شهریه 80 هزار دانشجو را دولت پذیرفته اما در پنج سال گذشته بیش از هزارو 500 میلیارد تومان به دانشگاه آزاد بدهکار است.

وی با بیان اینکه حدود 100 واحد دانشگاهی این دانشگاه دخل شان کمتر از خرجشان و نسبت کارمن به دانشجو یک به 50 است گفت: برنامه دانشگاه آزاد باتوجه به اینکه دانشگاه های این دانشگاه رامردم در شهرها ایجاد کرده اند، تاثیر بر اقتصاد شهری است و بر این اساس هیچ واحد دانشگاهی دانشگاه ازاد تعطیل نمی شود.

رییس دانشگاه آزاد افزود: با توجه به امسال حقوق کارکنان دانشگاه ازاد 18 تا 20 درصد افزایش می یابد و تورم هزار و 800 میلیارد تومان هزینه ها را بالا برده و یارانه غذای دانشجو از 5 هزار تومان به 10 هزار تومان افزایش یافته است حدود 12 تا 15 درصد شهریه ها افزایش می یابد.

وی گفت: البته واحدهای آموزشی دانشگاه ازاد به چهار سطح تقسیم شده اند و در مناطق محروم افزایش شهریه بسیار ناچیز است .

وی اضافه کرد: افزایش حقوق هیئت های علمی دانشگاه آزاد براساس افزایش شهریه است زیرا دانشگاه ازاد پول نفتی ندارد.

وی افزود: در پایان خرداد احکام جدید حقوق هییت های علمی اعمال می شود.

رییس دانشگاه آزاد گفت: دانشگاه ازاد برای افزایش درآمد بر منابع دانش بنیان خود و نه افزایش شهریه تاکید دارد.

وی ادامه داد: اکنون در برخی مراکز دانشگاهی 20 تا 26 درصد بودجه دانشگاه از منابعی غیر از دریافت شهریه تامین می شود.

وی گفت: برای تامین هزینه ها از خدمات دانش بنیان، افزایش بهره وری و امکانات ورزشی فوق العاده استفاده می کنیم که تا 40 درصد هزینه دانشگاه بر این اساس تامین می شود.

تهرانچی افزود: سپرده گذاری پول دانشگاه ها برای دریافت سود در بانک های ممنوع شده است و دانشگاه ها موظفند این پول ها را برای فعالیت های دانش بنیان و تامین شهریه دانشجویی به کارگیرند.

وی با بیان اینکه باید بهتر ازدولتی به استادهایمان حقوق دهیم گفت: 620 موضوع درباره صنعت چرم و هزار و 400 موضوع پژوهشی درباره صنعت نساجی از طرف هیئت های علمی ارائه شده است.

رییس دانشگاه آزاد گفت: از مهر امسال 80 هزار دانشجوی دانشگاه آزاد برای دریافت پایان نامه خود درباره 10 هزار زمینی پژوهشی که همه مسئله محور هستند فعالیت خواهند کرد.

وی اضافه کرد: تا مهر 12 تا 14 هزار زمینه پژوهشی برای دانشجویان دانشگاه ازاد احصاء می شود که هر کدام می تواند 10 پایان نامه را در بر گیرد.

وی با بیان اینکه بخش خصوصی استقبال بسیار خوبی برای حل مسائلش به وسیله دانشگاه ازاد داشته است گفت: با توجه به ایجاد معاونت فناوری و نوآوری به صورت نظامند هر واحد دانشگاهی براساس طرح اقتصاد شهری درباره حل مسائل همان شهر فعالیت می کنند.

تهرانچی افزود: اولویت خود را بر صنعت کشاورزی و تولید بذر گذاشته ایم.

وی گفت: دانشگاه ازاد از نظر زیرساخت ها بسیار قوی است و 140 هزار دستگاه و 11 هزار آزمایشگاه پیشرفته درکشور داریم که می توانیم به صورت بنیادین در علوم انسانی، هنر و صنعت کشاورزی تحول و تعالی ایجاد کنیم.

رییس دانشگاه آزاد اضافه کرد: مهر امسال دانشگاهی برای ناشنوایان راه اندازی می کنیم و اگر مسئولیت های اجتماعی خود را انجام دهیم در آینده انتخاب نخست داوطلبان ورود به دانشگاه ها خواهیم شد.

وی دانشگاه آزاد را شبکه دانشگاهی اجتماعی، اقتصادی گسترده و مردم دانست و افزود: مسئولیت اجتماعی ما در توسعه منطقه ای و برخورد با مسائل جدی است.

تهرانچی افزود:در سیل اخیر در لرستان، خوزستان و گلستان بیش از 10 قرارگاه جهادی ایجاد کردیم و وظیفه خود را فراتر از دانشگاه نخبه پرور انجام می دهیم زیرا در پلدختر 450 و در خوزستان 70 هزار دانشجو داریم.

وی گفت: با توجه به محدودیت های که به دلیل تحریم ها در چاپ مقالات علمی خود در مجلات بین المللی داریم برچاپ آنها در نشریات داخلی تاکید داریم و براین اساس برخی فصل نامه ها را به ماهنامه و یا دو هفته نامه تغییر دادیم تا مقالات علمی سریعتر چاپ شود و در معرض نقد ناظران بیرون از دانشگاه آزاد قرار بگیرند.

تهرانچی ادامه داد: به دلیل ناپیوسته بودن رشته برخی دانشجویان در مقاطع مختلف مجبوریم تعدادی واحد اضافی به آنها ارائه دهیم اما تلاش می کنیم این واحدها به حداقل برسد.

رییس دانشگاه ازاد گفت: آنچه که دانشگاه ازاد برای بیمه می پردازند یک پنجم یا یک سوم برای بیمه های معتبر است و برای اینکه تامین هزینه های بیمه ای را از روی دانشگاه آزاد برداریم باید برای این مسئله راهکار پیدا کنیم که تا پایان امسال وضع آن مشخص می شود.

وی افزود: دانشگاه ازاد جزیی از آموزش عالی است اما یک دو قطبی در حال ایجاد است و برای نشان دادن ظرفیت های دانشگاه ازاد از دانشگاه های دولتی در این دانشگاه استفاده می کنیم.

وی گفت: مجوز تاسیس دانشگاه ازاد در عمان قطعی شد و در حال تهیه ساختمان آن هستیم و ازمایشگاه مشترکی در سوریه و در عراق با وزارت علوم و این کشورها راه اندازی می شود.

تهرانچی ادامه داد: مجوز ایجاد دفتر دانشگاه ازاد در تفاهم با وزارت علوم عراق در این کشور نهایی شده است.

وی اضافه کرد: تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه از جمله سوری، عراقی و افغانستانی از 10 هزار نفر به 11 هزار نفر افزایش یافته است.

رییس دانشگاه ازاد گفت: همه واحدهای خارج از کشور دانشگاه ازاد سوده ده هستند اما پولی از آن کشورها وارد نمی شود و همه در همان کشور برای کارهای فرهنگی هزینه می شود.

وی گفت: هنوز پشتوانه ارزی مناسبی برای اعزام استادان برای فرصت های مطالعاتی نداریم اما با چین در این زمینه توافقاتی انجام شده است.


کلید واژه ها: رشته - دانشگاه - دانشگاه آزاد - رییس دانشگاه آزاد - دکترا - دکتر - کشور - سرمایه گذاری - برنامه گفتگوی ویژه خبری - آزاد - آینده - آموزش - عالی - گفتگوی ویژه خبری - برنامه ششم توسعه - جمعیت - کنکور - کاربردی - کشاورزی - برنامه - درصد - مصاحبه - سرمایه - اقتصاد - کاهش - فارغ التحصیل - شبکه دو سیما - تحصیل - توسعه - وزارت علوم

آخرین اخبار سرویس:
پاورپوینت مهندس سید هادی میرمیران

جزییات کنکور 98

کنکور ریاضی دارای کمترین متقاضی

اعلام نتایج اولیه دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

پاورپوینت گونه شناسی فرهنگ

پاورپوینت حسابداری شرکتهای تضامنی (همراه با مثالهای تشریحی)

کنفرانس پژوهش های کاربردی، مهندسی سازه و مدیریت ساخت برگزار شد

سرپرست آنا و ایسکانیوز منصوب شد

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی منصوب شد

طراحی الگوی حفاظت از دشت های ممنوعه از سوی محققان دانشگاه تهران

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

نتایج دوره دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

همایشی از جنس ورزش

نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد

امضای تفاهم نامه همکاری در حوزه «لیرز در درمان ناباروری» بین دانشگاه آزاد اسلامی تبریز و جهاددانشگاهی استان

فراخوان چالش نوآوری طراحی دستگاه حفاظت خوردگی جریان تزریقی در شناورها

اعلام نتایج اولیه دکتری تخصصی بدون آزمون دانشگاه آزاد/22 تیر، زمان مصاحبه پذیرفته شدگان

داوران دومین مسابقه طراحی بشکو معرفی شدند

چاپ کاغذی پایان نامه ها، رساله ها و گزارش های علمی ممنوع شد

تنها با مجاهدت علمی می توان از دسیسه شیطان بزرگ رهایی یافت

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

امضای تفاهم نامه میان دانشگاه آزاد واحد یادگار امام و باشگاه سوارکاری شهاب

جزییات جشنواره ملی دانش آموزی امیرکبیر اعلام شد

آغاز ثبت نام آزمون EPT دانشگاه آزاد

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه

اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران گرنت بین المللی دریافت می کنند

مسیر ثبت اختراع با همکاری 56 دفتر در مرکز علمی و تحقیقاتی آسان می شود

ثبت نام ترم تابستان رشته های غیر پزشکی دانشگاه آزاد از 8 تیرماه آغاز می شود

دانشگاه نیشابور بدون کنکور دانشجو جذب می کند

سهل انگاری در برگزاری کنکور غیر قابل پذیرش

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه ها از سال تحصیلی آینده

پاورپوینت نظریه منبع کنترل جولیان راتر

هنجارهای عفاف و حجاب دانشجویان در دانشگاه

جزییات کنکور 98

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه ها

برگزاری آزمون الکترونیکی در دانشگاه پیام نور ایلام

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه ، رساله و تکالیف آموزشی رایج از سال تحصیلی آینده

ممنوعیت چاپ کاغذی پایان نامه ، رساله و تکالیف آموزشی رایج از سال تحصیلی آینده

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی معرفی شد

مسئول بسیج دانشجویی واحد تهران شمال معرفی شد

شناسایی پر انرژی ترین نور جهان

نتایج اولیه دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

وزارت علوم ابلاغ کرد: چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

فراخوان وزارت نفت برای جذب فارغ تحصیلان دانشگاه ها

32 دانشگاه ایران در فهرست دانشگاه های برتر دنیا

عبدالرضا اوحدی همدانی، مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی شد

چاپ کاغذی پایان نامه ها، ممنوع

ادامه بازداشت فعالان محیط زیست ناامیدی را نشر می دهد

دو مسئول بسیج دانشجویی واحد تهران شمال و تربیت دیبر شهید رجایی معرفی شدند

درخواست جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های غیر انتفاعی

32 دانشگاه ایرانی در جمع 500 دانشگاه برتر دنیا در 5 شاخص علمی

ثبت نام ترم تابستان دانشگاه آزاد شنبه آغاز می شود

اعلام نتایج اولیه دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد تهران شمال معرفی شد

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

بیش از 95 درصد اساتید این مرکز فوق لیسانس و دکترا هستند

تقدیر از صاحبان 13 اثر در دومین جشنواره کتاب اولیا و مربیان

چاپ کاغذی پایان نامه ها ممنوع شد

پرانرژی ترین نور جهان شناسایی شد

کارگاه تولید «آنتی بادی مونو کلونال» در دانشگاه ارومیه برگزار می شود

32 دانشگاه ایران در جمع 500 دانشگاه برتر دنیا در 5 شاخص علمی

استخدام تحصیل دار مسلط به کلیه اموربانکی واداری در تهران

استخدام تکنسین مکانیک،قالبساز،تعمیرکاربرق،ماشینکار،حسابدار

برگزاری آزمون انتخاب مدرس آموزش خانواده در فارس

دانشگاه های ایران در رتبه بندی جدید شانگ های حضور یافتند

پرتاب موشک فالکون هوی تا دقایقی دیگر

دفترچه راهنمای آزمون استخدامی مشاغل عملیاتی آتش نشانی منتشر شد

صدیقی: 200 سرای دانشجویی امسال در سطح کشور احداث می شود

نتایج اولیه دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

اعلام نتایج دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد

نتایج دوره دکتری تخصصی «ویژه استعداد های درخشان» دانشگاه آزاد منتشر شد

رایزنی فرهنگی نماینده ولی فقیه در گیلان با مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی

علی نژاد دبیرشورای عالی ورزش دانشگاه آزاد شد

ترم تابستان در مجتمع آموزش عالی بم به صورت خودخوان برگزار می شود

صدیقی: 200 سرای دانشجویی در سطح کشور امسال احداث می شود

نرم افزار پلاک سپید در دانشگاه علوم پزشکی تبریز رونمایی شد

17 دانشجوی پیام نور به مرحله نهایی بیست و چهارمین المپیاد علمی- دانشجویی راه یافتند

نتایج اولیه دوره دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد اعلام شد

دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه عراق تفاهم نامه همکاری امضا کردند

آزادی 71 زندانی جرائم غیر عمد در همدان

تعدادی از دانشجویان دانشگاه شریف مقابل ساختمان معاونت دانشجویی تجمع کردند + عکس

دانشکده مطالعات تطبیقی قرآن کریم شیراز دانشجو می پذیرد

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل مسلط به امور پشتیبانی و پاسخگویی

جزییات برگزاری جشنواره ملی دانش آموزی دانشگاه امیرکبیر اعلام شد

استخدام کارشناس ثبت نام خانم با مزایا-تهران

استخدام بازرس فنی با مدرک کارشناسی برق و مکانیک-تهران

رشته مهندسی نفت در دانشگاه ایلام راه اندازی شد

مدیرکل دفتر گسترش وزارت علوم تغییر کرد

70 دانشجوی جهادگر البرزی به خوزستان اعزام می شوند

معرفی فهرست نهایی والیبالیست های دانشجو

دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه پلی تکنیک سلیمانیه عراق تفاهم نامه همکاری امضاء کردند

نگاه جهادی به انجام فعالیت های قرآنی ضروری است

استخدام حسابدار فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی حسابداری

استخدام طراح صنعتی باحقوق،مزایای عالی بصورت تمام وقت،پروژه ای

ظرفیت دکترای دانشگاه آزاد کاهش چندانی نداشته است

ظرفیت دکترای دانشگاه آزاد کاهش چندانی نداشته است