مطالب مرتبط:
یوزپلنگ آسیایی در پارک ملی توران نفس راحتی می کشد
پرسپولیس - سپاهان؛ نفس ها در سینه حبس شده است
اعتماد به نفس خود را با نقش آفرینی در یک نمایش تقویت کنید
وحدت و مبارزه با هوای نفس راه پیروزی بر دشمنان است
تنگی نفس در بارداری پسر بیشتر است؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 اردیبهشت 1398 ساعت 21:322019-05-21ورزشي

نفس...


اقدام خداپسندانه اهدای عضو راهی است برای زندگانی دوباره، کاری که امروز هم مجموعه هماهنگ کننده تیم اهدای عضو در آن شریکند هم خانواده های اهداکنندگان.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبلاغ"، 31 اردیبهشت ماه در ایران به نام روز ملی اهدای عضو نامگذاری شده و هدف از آن نیز آگاهی بخشی در مورد این پدیده است.

اهدای عضو عملی انسانی و خیرخواهانه است که می تواند نجات بخش بیمارانی شود که به دلایلی چون ابتلا به بیماری های مختلف یا حوادث غیرمترقبه به اعضا و یا نسوج پیوندی نیاز دارند.

طبق آمار موجود در حال حاضر قریب به 27 هزار نفر در کشور نیازمند پیوند عضو هستند اما به دلیل نبودن عضو کافی برای پیوند روزانه هفت تا 10 نفر از آنها به دلیل نرسیدن به موقع اعضای پیوندی جان خود را از دست می دهند.

متاسفانه هر 2 و نیم ساعت یک ایرانی که به دلیل بیماری های پیشرفته قلب، ریه، کلیه و کبد در لیست انتظار پیوند عضو است، به دلیل نرسیدن عضو مناسب، جان خود را از دست می دهد و این در حالی است که تقریبا معادل همین تعداد موارد مرگ مغزی وجود دارد و بیماران مرگ مغزی می توانند اهداکننده عضو باشند و جان بیماران را نجات دهند.

هر مورد مرگ مغزی در صورت اهدای عضو در زمان مناسب می تواند جان یک تا 6 نفر را نجات دهد، اما به دلیل ناآشنا بودن عموم مردم به مفهوم غیرقابل نجات بودن بیمار مرگ مغزی و رضایت ندادن به اهدای عضو، نه تنها مورد مرگ مغزی فوت می کند بلکه شانس زندگی یک تا 6 ایرانی نیازمند به پیوند عضو نیز از بین می رود.

اطلاع رسانی و فرهنگسازی در این زمینه می تواند موثر باشد به طوری که سال های اخیر توجه خاصی شده و نتایجی نیز در برداشته است.

فعالیت انجمن اهدای عضو در استان ها این سالها باعث شده هر سال شاهد رشد اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی و هدیه زندگی دوباره به افراد نیازمند به اهدا باشیم.

تصمیم گرفتیم به بهانه روز اهدای عضو، رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو استان همدان و خانواده مرحوم سید محسن حسینی که تقریباً 20 روز پیش عزیز خود را در اثر مرگ مغزی از دست داده اند و ناجی چند بیمار نیازمند شدند را به دفتر خبرگزاری فارس دعوت کنیم.

ابتدا از رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو استان خواستیم در مورد اهدای عضو و اقداماتی که توسط انجمن در این زمینه صورت گرفته صحبت کند.

مجید حمیدی با بیان اینکه مرگ مغزی از نظر علم پزشکی آینده خوبی ندارد و فردی که دچار این بیماری می شود، برگشتی نخواهد داشت اظهار کرد: بیمار مرگ مغزی برگشت دوباره به این دنیا ندارد اما می تواند نجات دهنده جان یک تا هشت نفر باشد.

وی با بیان اینکه مقوله پیوند اعضا بیش از صد سال قدمت دارد و به دوران جنگ جهانی برمی گردد گفت: پدیده پیوند اعضاء به مرور رشد یافته و از پیوند اعضای کوچک به اعضای حیاتی رسیده است.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو همدان با اشاره به اینکه سابقه پیوند اعضا در کشور ایران به قبل از انقلاب برمی گردد و در این این سالها تعدادی قرنیه و کلیه پیوند شد خاطرنشان کرد: مصادف با انقلاب این مقوله کمی محدود شد اما بعد از آن کسانی که دغدغه نیازمندان اهدای عضو داشتند، شروع به رایزنی کرده و اقدامات مهمی انجام دادند.

وی با اشاره به اینکه تلاش در این زمینه منجر به وضع قانون شد خاطرنشان کرد: علاوه بر قانون، مسائل فقهی و شرعی مطرح بود، با مراجع عظام تقلید در مورد اینکه آیا از لحاظ شرعی لازم است از اعضای افراد مرگ مغزی استفاده شود، رایزنی صورت گرفت که در نهایت منجر به این شد که سال 68 دکتر ایرج فاضل از سرمداران پیوند اعضا استفتایی را از امام(ره) بگیرد.

حمیدی با بیان اینکه آن زمان بر سر این مسئله میان مراجع تقلید اختلاف بود اما امام(ره) موافقت کردند افزود: 31 اردیبهشت ماه 68 دو هفته قبل از فوت امام(ره) اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی تایید شد.

وی با اشاره به اینکه در مجلس این موضوع مصوب و سال 81 آیین نامه اجرایی استفاده از اعضای افرادی که مرگ آنها مسلم شده و دچار مرگ مغزی شده اند، به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد گفت: اوایل روند اهدای عضو بیماران مرگ مغزی بسیار کند بود اما بعد رشد بیشتری یافت.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو همدان ادامه داد: سال 89 وقتی وارد انجمن شدم در طول 9 سال 9 پیوند اعضای بیماران مرگ مغزی در استان انجام شده بود هرچند تلاش زیادی در این زمینه صورت گرفته بود.

وی افزود: متاسفانه آمار اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی در کشور پایین است، با وجود آمار تصادفات و مرگ مغزی در ایران که حرف اول را در جهان می زند اما آمار پیوند اعضا پایین است.

حمیدی با اشاره به اینکه سال گذشته 16 هزار نفر در اثر تصادفات در کشور جان خود را از دست دادند گفت: 50 درصد از این افراد در صحنه حادثه فوت می کنند و 50 درصد یعنی 8 هزار نفر به مراکز درمانی منتقل می شوند که یک چهارم از مجموع 16 هزار نفر افراد مرگ مغزی و کاندیدای مناسبی برای پیوند اعضا بودند.

وی با بیان اینکه مرگ مغزی تنها به حوادث رانندگی مربوط نمی شود و حوادث دیگری نظیر سقوط از ارتفاع و غرق شدگی در کشور اتفاق می افتد و افرادی دچار مرگ مغزی می شوند افزود: حوادث رانندگی درصد بیشتری از آمار مرگ مغزی را شامل می شود، متاسفانه هر سال تقریباً شاهد 4 هزار مرگ مغزی در اثر تصادفات در کشور هستیم.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو استان همدان با اشاره به اینکه سال گذشته 16 هزار نفر در اثر تصادفات فوت کردند که 4 هزار نفر دچار مرگ مغزی شد خاطرنشان کرد: به طور میانگین هر بیمار مرگ مغزی می تواند 3 تا 4 عضو به بیماران نیازمند اهدا کند.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو استان همدان با اشاره به اینکه تقریباً 27 هزار نفر برای دریافت عضو در کشور ثبت نام کرده اند تاکید کرد: هر فردی که نیازمند اهدای عضو می شود یکی از اعضای حیاتی خود را به عللی از دست می دهد، متاسفانه این افراد به جز بیماران کلیوی که با شرایط سخت دیالیز زندگی می کنند، سرانجامی جز مرگ ندارند.

وی با بیان اینکه یک فرد دیالیزی هزینه های زیادی برای دولت و خانواده دارد و بعد از چند سال نیز فوت می کند گفت: با بیماری یک فرد دیالیزی تمام خانواده درگیر است، در هفته چند ساعت زیر دستگاه دیالیز می رود تا سموم از بدنش دفع شود و در نهایت هم با ضعف بدنی فوت می کند.

حمیدی بیان کرد: در هر 10 دقیقه یک نیازمند اهدای عضو پیوندی به دنیا اضافه می شود؛ زندگی ماشینی و تغذیه و شرایط شغلی نامناسب زمینه افزایش بیماران نیازمند به پیوند عضو را افزایش می دهد.

وی با بیان اینکه بیماری دیابت یکی از علت های نابودی کلیه شناخته شده است گفت: روش نادرست زندگی باعث افزایش افراد نیازمند عضو پیوندی می شود و باید هشیار بود.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو همدان با اشاره به اینکه گروه انجمن اهدای عضو همدان در دو بخش فعالیت دارد خاطرنشان کرد: گروه اجرایی انجمن بیشتر اقدامات بیمارستانی را انجام می دهند، گروهی تمام بیمارستان ها را هر روز به صورت تلفنی رصد می کنند تا اگر بیماری مرگ مغزی شد از خانواده اش به اهدای عضوش رضایت بگیرند.

وی با تاکید به اینکه تمام بیمارستان ها طبق قانون موظفند اگر بیماری سطح هوشیاری زیر 5 داشت موضوع را به تیم هماهنگ کننده اهدای عضو اطلاع دهند گفت: متوجه شدیم ممکن است به هر دلیلی نیروهای بیمارستانی نخواهند این موضوع را اطلاع دهند پس بازرس تلفنی قرار دادیم تا هر روز صبح با تمام مراکز بیمارستانی که مرکز ویژه مراقبت های بیماران و تروما دارند، تماس گرفته و اطلاعاتی را از وجود این بیماران کسب کند.

حمیدی با بیان اینکه در بیمارستان ها نیز بازرس هست تا اطلاعاتی از بیماران مرگ مغزی به دست آورد خاطرنشان کرد: قبلاً به بیمار مرگ مغزی فوت شده می گفتند و از لحاظ پزشکی گفته می شد در هر حال فوت خواهد کرد اما امروزه به این بیماران اهمیت بیشتری داده می شود و نه تنها یک پرستار بلکه دو پرستار بربالین او قرار می گیرد تا مراقبت بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه بیمار مرگ مغزی زمان زیادی زنده نمی ماند چراکه با مرگ مغزی مرکز فرماندهی بدن یعنی مغز کاملا تخریب شده و از بین رفته است گفت: مراقبت و معاینه ویژه از بیماران مرگ مغزی باید مورد توجه باشد، چون قانون شرایط سختی را گرفته تا مبادا نفسی به ناحق از انسانی گرفته شود.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو استان همدان با بیان اینکه هرکس در راستای نجات جان انسان قدم بردارد به مثابه نجات خلق آدم است و اگر در گرفتن نفسی از کسی سهم داشته باشد به مثابه هلاکت خلق عالم تاکید کرد: قانون با نکته سنجی در حال کنترل بیمار مرگ مغزی است، تمام آزمایش های ما نیز برای رد مرگ مغزی بوده تا مبادا اجحافی در حق بیمار صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه اگر مرگ مغزی تشخیص داده شود، قانون تیمی را متشکل از پنج پزشک موظف می کند تا 6 بار بیمار را معاینه کند افزود: پزشک اول متخصص جراح مغز و اعصاب است که دو بار بیمار را معاینه می کند، گفته های دیگر متخصصان نظیر متخصص داخلی، بیهوشی و نماینده پزشکی قانونی باید مرگ مغزی را تایید کند.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو همدان با بیان اینکه در روند درمان بیمار مرگ مغزی، آزمایش هایی نسبت به سلامت اعضای بیمار گرفته می شود گفت: وقتی از نظر بالینی تشخیص داده شد که بیماری دچار مرگ مغزی شده با خانواده اش در مورد اهدای عضو صحبت می کنیم.

وی گفت: رضایت گیری به صورت علمی پیش می رود و خانواده بیمار چه رضایت بدهند و چه نه، برای ما قابل احترام هستند چراکه تحمل از دست دادن عزیز سخت است و ما آنها را درک می کنیم.

حمیدی افزود: وقتی فردی دچار مرگ مغزی شود، خانواده اش را بر بالین او می بریم تا مرتب متوجه علایم حیاتی ش باشند، اکثر خانواده ها وقتی می بینند بیمار آنها وضعیت مناسبی ندارد، می پرسند تکلیف چیست و باید چه کار کنیم که ما آنجا برای آنها توضیح می دهیم که شرایط اهدای اعضا را دارد.

وی با بیان اینکه خانواده ها با پر کردن فرمی رضایت به اهدای عضو می دهند گفت: رضایت منوط به این است که تمام اعضای خانواده نظر مثبتی نسبت به اهدای عضو داشته باشند و اگر فردی راضی نباشد تا ماندگاری بیمار مهلت می دهیم تا فکر کنند و اگر به نتیجه رسیدند به ما اطلاع دهند و اگرهم مایل نبودند بیمار تا جایی که جواب دهد درمان را می گیرد.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو همدان با تاکید به اینکه مرگ مغزی درمانی در دنیا ندارد و باید فرهنگسازی بیشتری صورت گیرد افزود: در مورد اهدای عضو تیم قوی در کشور فعال است که بررسی های لازم را انجام می دهند، این تیم به سرعت کار تقسیط عضو را انجام می دهد.

پیوند اعضا در همدان نیازمند زیرسازی مناسب وی تصریح کرد: تقسیط اعضا زمان طلایی دارد و اخیراً حتی وسیله نقلیه جت برای این منظور مورد استفاده قرار گرفته است.

حمیدی با بیان اینکه اعضای بدن انسان باید در زمان خاصی برداشته و پیوند شود گفت: موضوع پیوند بسیار وسیع است و نمی توان گفت به فرد خاصی این اعضا را پیوند داد چراکه گروه خونی و در نتیجه گیرنده ها متفاوت هستند.

وی ادامه داد: به خاطر اینکه عضوی در عمل پیوند باقی نماند، سایت تقسیط عضو وزارت بهداشت راه اندازی شده و گفته می شود تمام نیازمندان نیز در آن ثبت نام کنند، طبق این سایت متناسب با جنس، گروه خونی و اورژانسی بودن بیمار نیازمند تصمیماتی گرفته می شود.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو همدان با اشاره به مرگ مغزی وقتی در استان اتفاق می افتد، فراخوان و توزیع در کشور صورت می گیرد گفت: برای اینکه پیوند اعضا در استان انجام شود باید زیرساخت ها فراهم شود و این کار بسیار دشوار است چرا که نیاز به تیم های مجهز است.

راه اندازی مرکز پیوند کبد غرب کشور وی با بیان اینکه در حال حاضر پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی استان انجام می شود و به دنبال این هستیم در غرب کشور پیوند کبد را نیز راه اندازی کنیم افزود: زیرسازی در حال انجام است اما متاسفانه تحریم ها نیز در روند کار تاثیر گذاشته است.

حمیدی بیان کرد: کشور این اجازه را داد تا اگر بیماری در استان مرگ مغزی می شود تیمی در اینجا مستقر شوند و کلیه ها به نیازمندان پیوند شود اما برای استان این مهم مقدور نشد چراکه در زمینه پرواز مشکلاتی دارد و تیم ها به راحتی نمی توانند به استان رفت و آمد کنند.

وی با اشاره به اینکه با یک آمبولانس مجهز و با حضور یک پزشک بیمار مرگ مغزی به تهران منتقل می شود تصریح کرد: با اعلام نیاز به کلیه، این اعضا به استان برمی گردند تا شاهد پیوند آنها به نیازمندان استان باشیم.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو استان همدان تاکید کرد: اگر نتوانیم پیوند را در استان انجام دهیم این امکان وجود دارد که افراد نیازمند اورژانسی را به تهران معرفی کنیم تا آنجا کار صورت گیرد.

وی در پاسخ به این مطلب که برخی مدعی اند رشوه و نفوذ می تواند در این زمینه موثر باشد آن را رد کرد و گفت: البته اگر بیماری در استان شرایط سختی داشته باشد با تهران صحبت می کنیم تا پیوند روی او انجام شود اما این رشوه محسوب نمی شود.

کلیه به راحتی خرید و فروش می شود حمیدی با بیان اینکه در تهران کمبود کلیه نداریم چراکه به راحتی خرید و فروش می شود افزود: سال گذشته یک کلیه در همدان به قیمت 20 میلیون تومان خرید و فروش می شد که البته قبلاً 4 میلیون تومان بود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یک کلیه قریب به 50 میلیون تومان به فروش می رسد گفت: فردی وقتی کلیه اش را می فروشد تصور می کند با یک کلیه نیز می تواند زندگی کند اما در واقع 50 درصد کارایی بدن خود را از دست داده و با کوچکترین سرماخوردگی و عفونت دچار بیمار شده و دیالیزی و نیازمند کلیه می شود.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو استان همدان با بیان اینکه تلاش ما بیان مرگ مغزی به زبان ساده برای تمام افراد جامعه است و باید این موضوع نهادینه شود خاطرنشان کرد: 20 روز پیش مرحوم حسینی دچار مرگ مغزی شد، خانواده آن مرحوم چون آشنایی با این بیماری داشتند به راحتی پذیرفتند تا اعضایش را اهدا کنند اما صحبت برای خانواده‎ای که اطلاعی از این بیماری ندارد، بسیار دشوار است چراکه سخت ترین شرایط روحی را دارد.

حمیدی با بیان اینکه هدف ما کمک به نیازمندان عضو است افزود: اگر بتوانیم تعریف خوبی از مرگ مغزی داشته باشیم، مردم این مسئله را خواهند پذیرفت، مردم ما به نوعدوستی شهره دارند که در سیل اخیر نیز به خوبی ثابت کردند.

وی با بیان اینکه گاهی صحبت هایی می شود که درست نیست، مثلا گفته می شود خانواده های اهدای کننده عضو هزینه درمان عزیز خود را نداشتند و به همین دلیل اعضایش را اهدا کرده یا فروختند افزود: در دنیا اهدای عضو رایگان و اهدایی است و هر کشوری هم به سمت خرید و فروش رفته شکست خورده است.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو همدان با اشاره به اینکه خانواده های اهداکننده عضو نه ریالی می گیرند و نه چشمداشتی به دریافت ریالی دارند بلکه به خاطر کمک و دستگیری از نیازمندان و انجام کار خیر در راه خدا اقدام به اهدای عزیز خود می کنند گفت: گیرنده اهدای عضو نیز ریالی برای انجام عمل پرداخت نمی کند و تمام هزینه ها توسط وزارت بهداشت انجام می شود.

وی خاطرنشان کرد: با وجود تلاش هایی که در استان صورت گرفته طی چند سال اخیر تعداد اهدای اعضای بیماران مرگ مغزی رشد چشمگیر داشته، همدان در غرب کشور در زمینه اهدای عضو اقدامات بیشتری انجام داده و هم تعداد رشد بسیار خوبی داشته است.

حمیدی با اشاره به اینکه بارها گفته ام امیدوارم هیچگاه شاهد مرگ مغزی هموطنان نباشیم اما وقتی چنین اتفاقی افتاد باید به فکر نیازمندان بود تاکید کرد: با اقدامات صورت گرفته تاکنون خانواده 50 درصد بیماران مرگ مغزی رضایت به اهدای عضو داده اند و متاسفانه 50 درصد نیز رضایت نداده اند.

تشکیل نخستین شعبه انجمن اهدای عضو وی با بیان اینکه انجمن اهدای عضو همدان از سال 94 بنا به ضرورت و در راستای اطلاع رسانی و آگاهی مردم ایجاد شده است گفت: انجمن اهدای عضو ایرانیان در تهران تشکیل و اولین شعبه آن نیز در استان همدان ایجاد شد.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو همدان با اشاره به اینکه وظایف انجمن اهدای عضو همدان در دو زمینه تعریف می شود که یکی آموزش عوامل درمان نظیر پرستاران، پزشکان و کادر اداری بیمارستان است افزود: آموزش دوم در راستای فرهنگسازی بوده که در این زمینه اقدامات زیادی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه استانداری و ادارات در راستای فرهنگ سازی کمک هایی دارند و می طلبد اقدامات بیشتری نیز صورت گیرد گفت: سال 96 اقدام بزرگی انجام شد و به حضور تمام خانواده های اهدای عضو استان رفتیم؛ دو بار نیز جشن نفس را به پیروی از انجمن اهدای عضو ایرانیان برگزار کردیم.

حمیدی افزود: همدان جزو معدود استان هایی بود که دو بار این جشن را برگزار کرد چراکه هزینه های زیادی را می خواهد.

راه اندازی سامانه اهدای عضو وی با بیان اینکه برای ادارات مختلف کلاس های آموزشی زیادی برگزار شده و این آمادگی وجود دارد که همچنان برای هر اداره ای اگر بخواهند این کلاس ها برگزار شود گفت: سامانه صدور کارت در استان به خصوص شهر همدان راه اندازی شده و افراد می توانند از این طریق کارت اهدای عضو دریافت کنند.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو همدان گفت: برای تمام شبکه های بهداشت و درمان شهرستان ها دستگاه صدور کارت خریداری شده و به دنبال این هستیم افراد از طریق ساده ترین راه کارت اهدای عضو دریافت کنند.

وی افزود: البته این کارت ها ارزش قانونی ندارد چراکه قانون به صراحت اعلام کرده حتی اگر وصیت محضری باشد، اهدای عضو صورت نمی گیرند.

حمیدی ادامه داد: تمام این راه ها به این دلیل است که فرد تمایل به اهدای عضو داشته است، در نتیجه باید خانواده رضایت به اهدای اعضای عزیز خود را بدهد.

وی با اشاره به اینکه دریافت کارت اهدای عضو و وصیت می تواند در عواطف خانواده تاثیر بگذارد تا اعضای عزیز خود را اهدا کنند خاطرنشان کرد: بررسی ها نشان داده 85 درصد از خانواده های افرادی که کارت اهدای عضو داشتند، رضایت داده اند.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو همدان تأکید کرد: حتی نیاز به گرفتن کارت اهدای عضو نیست و فرد می تواند به خانواده خود رضایتش را اعلام کند مانند مرحوم حسینی.

وی افزود: دانشگاه علوم پزشکی بیشترین کمک را در راستای آموزش و فرهنگ سازی اهدای عضو داشته است، البته سعی می کنیم اسپانسر نیز در ارائه خدمات به خانواده های اهداکننده عضو که نیازمند هستند، جذب کنیم.

حمیدی تاکید کرد: مددکاری خانواده های اهدای عضو موضوع مورد توجه است چرا که اکثراً آنها وضعیت مالی خوبی ندارند.

راه اندازی قطعه ای به نام اهداکنندگان عضو در باغ بهشت وی با اشاره به اینکه گاهی خانواده های اهداکننده عضو مشکلاتی دارند که در حوزه ما نیست گفت: با نمایندگان مجلس رایزنی هایی صورت گرفته تا شرایطی فراهم شود تا مشکلاتی از خانواده های اهداکننده عضو حل شود.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو همدان بیان کرد: با مسوولان اداره اوقاف استان رایزنی کرده ایم تا حد امکان هزینه دفن و کفن اهداکننده های عضو در استان رایگان باشد که تا حدودی این اقدام صورت گرفته است.

وی از ایجاد قطعه اهداکنندگان عضو در باغ بهشت ملایر خبر داد و افزود: در بهشت هاجر ملایر قطعه ای به نام اهداکنندگان عضو ایجاد شده و در همدان نیز با صحبت های صورت گرفته قطعه ای به نام ایثارگران عضو در باغ بهشت مشخص شده اما هنوز کار انجام شده و نیاز به زیرسازی است.

راه اندازی پارک نفس حمیدی گفت: با سازمان شهرداری در حال مذاکره هستیم تا پارکی به نام نفس در همدان ایجاد شود که حتی به دنبال این هستیم در پارک ها دیواری به نام مهربانی باشد و تصاویری از اهداکنندگان عضو استان نصب شود.

وی خاطرنشان کرد: این اقدامات باعث فرهنگ سازی در جامعه خواهد شد و امیدوارم به این مسائل توجه شود.

رییس هماهنگ کننده تیم اهدای عضو همدان با بیان اینکه قبلاً در دنیا در مورد اهدای عضو بیماران مرگ مغزی جبهه می گرفتند و می گفتند کار جالبی صورت نمی گیرد اما بعد متوجه شدند اعضایی که به زیر خاک می رود می تواند سال ها زندگی بخش باشد افزود: جوامع اروپایی بیشترین آمار اهدای عضو را دارند و کشور اسپانیا حرف اول را می زند.

وی با بیان اینکه سال گذشته 26 نفر در استان راض به اهدای عضو شدند و قریب به 100 عضو اهدا شد افزود: هر قلبی سرمایه ملی و صندوقچه جواهراتی است که نمی توان روی آن قیمت گذاشت اما درست نیست به خاطر باورهای غلط آنها را زیر خاک بفرستیم.

حمیدی بیان کرد: امسال دو مورد اهدای عضو در استان صورت گرفت که مرحوم سید محسن حسینی دومین اهداکننده بود که به علت فشار خون بالا و خونریزی مغزی، دچار مرگ مغزی شد و سه عضوش به بیماران نیازمند اهدا شد.

در ادامه همسر مرحوم محسن حسینی از دید مثبت خانواده اش به اهدای عضو سخن گفت و اظهار کرد: تقریبا 20 روز می شود که محسن رفته است، او در روستایمان ـ حیدره قاضی خان ـ کشاورزی می کرد، به کارش علاقمند بود، کسب روزی حلال را مهمتر از هر چیزی می دانست، از رفتنش دلتنگم اما کار خیری که برایش انجام داده ام آرامم می کند.

قبل از مرگ گفته بود علاقه مند به اهدای عضو است آذر قاضی خانی ادامه داد: ساعت 9 صبح نهم اردیبهشت محسن از خواب بیدار شد و گفت حالت تهوع دارد، دیدم حال خوشی نداشت، به حیاط رفت تا آبی به صورتش بزند اما ناگهان تشنج کرد و افتاد.

وی با بیان اینکه همسرم سابقه تشنج داشت و سالی یکبار دچار آن می شد خاطرنشان کرد: ترسیده بودم، بلافاصله تماس گرفتم و از خانه بهداشت آمدند و فشارش را گرفتند؛ گفتند بالاست، به بیمارستان که منتقل شد خبر دادند مرگ مغزی شده است.

همسر مرحوم محسن حسینی با اشاره به اینکه بچه ها را صدا زدم و گفتم چنین اتفاقی افتاده است گفت: یادم آمد که قبلاً گفته بودم دلش می خواهد اگر از دنیا رفت اعضایش اهدا شود، بنابراین به تصمیمش احترام گذاشتم و این اتفاق رخ داد.

وی اظهار کرد: همسرم در مورد مرگ مغزی خوب آگاه بود و می گفت اگر روزی دچار این نوع مرگ شدم اعضای بدنم را اهدا کنید، به وصیتش عمل کردیم، هرچند بار رفتنش حال خوشی نداریم اما از اینکه به چند نفر زندگی بخشیده است، حس خوبی دارم.

قاضی خانی با بیان اینکه همه او را به خوبی و نیکی می شناختند گفت: امروز حالم دلم آن قدر خوب است که وصیت کرده ام اگر روزی من هم به مرگ مغزی از دنیا رفتم، اعضای بدنم را اهدا کنند.

پسر مرحوم حسینی نیز با بیان اینکه قبلا در مورد اهدای عضو شنیده بودم و می دانستم مردم می توانند کارت اهدای عضو دریافت کنند اظهار کرد: وقتی پدرم دچار مرگ مغزی شد، پزشکان شرایط را به خوبی شرح دادند و گفتند که دیگر او زنده نمی شود، با وصیتی که از پدر داشتیم تمام اعضای خانواده رضایت به اهدای اعضایش دادیم.

سید علی حسینی ادامه داد: راستش وقتی رضایت دادم اول شک داشتم چراکه گذشتن از عزیز سخت است، با خود می گفتم آیا کار درستی انجام دادیم یا نه؟ اما وقتی شنیدم عمل موفقیت آمیز بوده و اعضایش به بیماران اهدا شده و آنها از مرگ نجات یافته اند مطمئن شدم که کار ارزشمندی بود.

وی ادامه داد: به خانواده هایی که عزیز آنها دچار مرگ مغزی شده اند می گویم که یک بیمار مرگ مغزی بیشتر از دو هفته نمی تواند زنده بماند پس چه بهتر که باقیات الصالحاتی برایش فراهم کنیم.

مُبلغ اهدای عضو شده ام پسر مرحوم حسینی با بیان اینکه اهدای اعضای عزیز سخت است اما مطمئن بودم که پدرم خود راضی است که اعضایش به نیازمندان هدیه شود و کار نیکی صورت گیرد افزود: پدرم به کسی آزاری نرساند، حتی در مراسم تشییع جنازه اش همه آمدند چون همه دوستش داشتند.

وی با تاکید به اینکه هرجا می روم در مورد اهدای عضو صحبت می کنم، به نوعی مبلغ شده ام و مردم باید بیشتر در مورد این بیماری بدانند گفت: امروز با صحبت ها و اقدامی که برای پدرم انجام دادیم نه تنها اهالی روستای قاضی خانی در مورد اهمیت اهدای عضو می دانند بلکه در محل کارم که تهران است افرادی از این مسئله آگاه شده اند.

اهدای عضو اقدامی خداپسندانه در حفظ زندگی انسان ها است، فرصتی دوباره برای زیستن که نویدبخش ضرباهنگ خوش زندگی به بیماران و خانواده های آنهاست و امید به فردایی بهتر را در وجود آنها باور می سازد.


کلید واژه ها: اهدای عضو - مرگ مغزی - اهدا - بیمار - بیماران - نجات - بیماری - ایران - استان - خانواده - خبرگزاری فارس - ایرانی - اطلاع رسانی - زندگی - پیوند اعضا - دوران جنگ - صورت - خبرگزاری - انتظار - اطلاع - پزشکی - حوادث - تصمیم - آینده - همدان - حسینی - گزارش - جهانی - امروز - پدیده

آخرین اخبار سرویس:
برانکو: شکایت پرسپولیس مهم نیست چون فقط حرف است!

قلب استقلال ایستاد؛ سرقت جواهر دروازه آبی پوشان توسط قطری ها!+عکس

پیشنهاد وسوسه کننده پرسپولیس به مهدی طارمی

خودداری عجیب حسین حسینی از تمدید قرارداد با استقلال!!

جریمه عجیب پرسپولیس و ذوب آهن توسط کنفدراسیون فوتبال آسیا

برانکو یک ایرانی را به کادر فنی الاهلی عربستان می برد!

مذاکره بین جیانی ده بیاسی و باشگاه پرسپولیس در استانبول

سامورایی از سپاهان به پرسپولیس؟

برترین لحظات مارکو وراتی در پاری سن ژرمن فصل 2018/2019 + فیلم

استخدام بازاریاب حرفه ای با روابط عمومی بالا و مزایا در تهران

تیم ملی هندبال ساحلی ایران سهمیه جهانی را کسب نکرده است

19 دیدار برای مسئولان ورزش ایران

تایید مذاکره با ده بیاسی/ پرسپولیس در دو راهی ایتالیا chr(8211) کرواسی

تخلف بشار رسن، همام طارق و 70 بازیکن عراقی دیگر

نبی زمان معرفی نام سرمربی پرسپولیس را اعلام کرد

حرف آخر| کج سلیقگی های یک مدیرعامل

برانکو: از پرسپولیس رفتم چون به قراردادم احترام نگذاشتند/ جدایی برای من و هواداران بسیار سخت بود

عکس| جشن تولد مسی در اردوی آرژانتین

پرسپولیس به دنبال جذب ستاره های استقلال و سپاهان

برای حضور در رقابت های آسیایی تایلند؛ آزاد و فرنگی کاران جوان تمرینات خود را پیگیری می کنند

5 بازیکن مهم برای پیوستن به یونایتد؛ شیاطین سرخ پوست می اندازند

واکنش برانکو به شکایت پرسپولیس در فیفا/ مربی آزادم

ادامه دار شدن تمرینات پر فشار آبی ها

تمرینات پر فشار تیم استقلال ادامه پیدا کرد

فدرر: تا ما هستیم، نسل جوان دیده نمی شود

بازتاب گسترده کُری خوانی برانکو برای الهلال عربستان

مربی تیم ملی رویینگ: ملی پوشان برای کسب سهمیه المپیک شرایط خوبی دارند

واکنش جالب برانکو به شکایت پرسپولیس

ترکیب نهایی تیم ملی تکواندو دانشجویان دختر اعزامی به یونیورسیاد اعلام شد

شرط عجیب مدافع تیم ملی برای آمدن به پرسپولیس

شیراز باز هم میزبان تیم فوتبال نابینایان کشور

ورود وزارت ورزش به پرونده پروپییچ و استقلال

واکنش برانکو به شکایت پرسپولیس به فیفا/ مربی آزادم

قضاوت سیمین رضایی در تنیس روی میز المپیک

بهروان: امتیاز خونه به خونه هنوز در بابل است/ مدیر اداره کل وزارت ورزش اجازه خروج نمی دهد

چند بازیکن جدید در تیم نساجی نیاز داریم

مهاجری:7بازیکن جدید نیاز داریم

قم میزبان مسابقات آزاد اسکیت رولبال بزرگسالان بانوان کشور شد

کانادا از جام جهانی فوتبال زنان حذف شد

چهار کشتی گیر خراسانی به اردوی آمادگی تیم ملی دعوت شدند

خطیر با پاتوسی در تماس است/ آینده استقلال خراب می شود

روزنامه توتو| تصمیمِ دی لیخت

روزنامه کوریره| ژکو اینجاست

رضا آذری: نمی گذاشتند در تیم شفر بازی کنم/ یک ساعت پیش از بازی ترکیب استقلال عوض می شد! / فرهاد مجیدی ایران را به المپیک می برد

پایان دور هفتم مسابقات شطرنج غرب آسیا

منزوی: با ورود وزارت ورزش پرونده پروپیچ حل می شود

تایید مذاکره با ده بیاسی/ پرسپولیس در دو راهی ایتالیا - کرواسی

شیلی حریف کلمبیا؛ ژاپن حذف شد

فرهاد قائمی و سیدمحمدموسوی به تیم والیبال شهرداری ارومیه پیوستند

افشاگری برانکو درباره دلیل ترک پرسپولیس

2 گزینه در نزدیکی پرسپولیس؛ چاچیچ تخفیف داد

ادامه برنامه پر فشار استقلالی ها در سالن وزنه

فدرر: تا ما هستیم، نسل جوان دیده نمی شود

با دورت بگردم ایران به سفرهای تابستانی بروید

وقتی جوانان عهده دار امور مسجد می شوند

حضور رییس هیأت فوتبال آذربایجان شرقی در باشگاه ماشین سازی

سفر به ازمیر ترکیه چقدر هزینه دارد؟

بازیکنی که از نظر کاپلو سرنوشت قهرمان را تغییر می دهد

معاون سابق استقلال: نحوه اخراج شفر اشتباه بود+ ویدیو

خلاصه بازی اکوادور 1 chr(8211) ژاپن 1(کوپا امریکا)+ ویدیو

رئال در حال خانه تکانی؛ یک ترکیب می روند

مذاکره در استانبول؛ جنگ اعصاب در ایران

اشتباهی که تیم ملی والیبال را به دردسر انداخت

رضا آذری: نمی گذاشتند در تیم شفر بازی کنم/ فرهاد مجیدی ایران را به المپیک می برد/ یک ساعت پیش از بازی ترکیب استقلال عوض می شد!

منزوی: خطیر مشکل شخصی با کسی ندارد/ حل مشکل پروپییج آینده استقلال را خراب می کند/ امیدوارم پاتوسی ماندنی شود

شیلی حریف کلمبیا؛ ژاپن حذف شد

10 روز تا آغاز لیگ برتر فوتسال/ خبری از توپ نیست!

تداوم صدرنشینی قائم مقامی و علی نسب در پایان دور هفتم شطرنج غرب آسیا

صعود اروگوئه و شیلی، پایان کار آسیایی ها

ماجرای مسافرکشی اتوبوس تیم ملی در قزوین چه بود؟

دوم مرداد ماه آخرین مهلت ارائه قرارداد وزنه برداران لیگ برتری

موازنه افشای حریم خصوصی خانوادگی چهره های مشهور در رسانه ها و آزادی بیان در رویه نهادهای قضایی

بیوگرافی ابوالفضل درویش وند

وضعیت خاص در تهران به لحاظ تراکم جمعیت کلاس های درس

تنیس ایران حریفانش در دیویس کاپ را شناخت

رادشویچ: بدون برانکو هم می توانیم قهرمان شویم

شکایت بودیمیر از پرسپولیس

نیازمندی های استخدامی کرمان 4 تیر 98

توهین و درگیری ستاره آبی ها با استراماچونی

یکی از گزینه های سرمربیگری پرسپولیس حذف شد

کاسیچ سرمربی احتمالی پرسپولیس

می خواهم در نساجی بمانم/ هنوز از باشگاه با من تماس نگرفتند

سرمربی تیم بسکتبال نفت: کسب سهمیه المپیک دور از دسترس نیست

از پیشنهاد پرسپولیس به کی روش بی اطلاعم

خبر مهم و امیدوارکننده از سرمربی جدید برای پرسپولیسی ها+عکس

خبر خوش به استقلالی ها؛ وضعیت ستاره آبی ها برای ماندن حل می شود!

خبر خوش برای هواداران استقلال؛ پاتوسی شاید بماند

افشاگری برانکو درباره علت جدایی اش از پرسپولیس

برنامه کامل بازی های مرحله یک چهارم نهایی

بازیکن سابق استقلال در آستانه پرسپولیسی شدن

ستاره های خارجی استقلال و سپاهان در رادار پرسپولیس

یکی از گزینه های جانشینی برانکو حذف شد

معرفی سکاندار تیم فوتبال نساجی مازندران

اروگوئه و شیلی صعود کردند؛ ژاپن حذف شد/ برنامه کامل بازی های یک چهارم نهایی مشخص شد

تیکدری: می خواهم توانایی هایم را نشان دهم

راهی برای خروج باشگاه ها و فدراسیون از باتلاق اقتصادی

کی روش و پاتوسی موردتوجه پرسپولیس قرار گرفتند

مذاکره پرسپولیس با سرمربی پیشین تورینو در استانبول

مدافع سپیدرود به آلومینیوم اراک پیوست

نام جانشین کی روش بعداز بن بست مذاکرات سپاهان

نفس...

نفس...