مطالب مرتبط:
ایران در جست وجوی راه حل حقوقی برای برنامه های حذف شده ی آیفون
ایران در جست وجوی راه حل حقوقی برای برنامه های حذف شده ی آیفون
استراتژی«شکار استعداد»راه گریز رئال برای رهایی از جذب ستاره
آیفون ایران در جست وجوی راه حل حقوقی برای برنامه های حذف شده ی آیفون
العهد: آیا مشکل موجود بر سر راه همکاری نظامی لبنان و روسیه برداشته می شود؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 31 اردیبهشت 1398 ساعت 08:462019-05-21سياسي

در جست وجوی راه های جذب یک موجود گریز پا


ایرنا- روز گذشته رییس جمهور به دستگاه های اجرایی دستور داد تا برای تسهیل فرآیند سرمایه گذاری داخلی و خارجی و رفع موانع آن به ویژه درزمینه مقررات زاید، - هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است.

لذا انتشار این مطلب به معنای تایید محتوای آن نیست در جست وجوی راه های جذب یک موجود گریز پا تهران- ایرنا- روز گذشته رییس جمهور به دستگاه های اجرایی دستور داد تا برای تسهیل فرآیند سرمایه گذاری داخلی و خارجی و رفع موانع آن به ویژه درزمینه مقررات زاید، دست و پاگیر و غیرضروری و جذب سرمایه ایرانیان مقیم خارج از کشور و همچنین واگذاری بنگاه های اقتصادی به بخش غیردولتی به طور جدی اقدام کنند.

روحانی همچنین به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دستور داد که با توجه به وضعیت بارش ها در سال جاری و تامین شرایط مناسب برای جذب گردشگر، در زمینه توسعه گردشگری اقدام کند.

رییس قوه قضاییه نیز در روزهای اخیر در دیدار با فعالان اقتصادی با اشاره به جنگ اقتصادی، سیاسی و رسانه ای که دشمنان هر روز علیه مردم ایران طراحی می کنند، اعلام کرد: در شرایط فعلی نقش کارآفرینان و فعالان اقتصادی در کشور یک نقش ویژه است و همه مسئولان کشور باید از کارآفرینان و سرمایه گذاران در حوزه های مختلف اعم از حقوقی و قانونی و مالی و تسهیلاتی حمایت کنند.

ابراهیم رییسی افزود: البته تصمیم گیری های اقتصادی در نظام بانکی و مالیاتی یا واردات و امثال آن در اختیار دولت است، اما ما در دو موضوع قضاوت و نظارت نقش داریم.

سازمان بازرسی کل کشور باید علاوه بر قضاوت کار نظارتی هم داشته باشد؛ بنابراین از ابتدای مسئولیت خود تاکید و پیگیری کردیم که یک دفتر حمایت از سرمایه گذاری و کارآفرینی را در این سازمان داشته باشیم.

**هدف گذاری جذب 65 میلیارددلار سرمایه گذاری خارجی جذب سالانه 65 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در بخش های مختلف که شامل 30 میلیارد دلار فاینانس، 20 میلیارد دلار مشارکت اقتصادی و 15 میلیارد دلار سرمایه مستقیم است، در برنامه ششم توسعه هدف گذاری شده است.

سرمایه گذاری خارجی یکی از بندهای مهم سیاست اقتصاد مقاومتی است که در سال 92 ابلاغ شد و دولت های یازدهم و دوازدهم با تهیه و تدوین تسهیلات و قوانین ویژه ضمن سرعت بخشی در صدور مجوزهای لازم، سعی در اجرای این بند مهم و جذب بیشتر سرمایه گذاری خارجی داشته اند که ازجمله حمایت ها در این زمینه می توان به انتقال اصل سرمایه گذاری و تضمین سود حاصل از سرمایه گذاری کشورهای خارجی در ایران اشاره کرد.

**رشد خروج سرمایه در سال 96 در سال 1392 خالص حساب سرمایه منفی 9.

3 میلیارد دلار بوده است.

منفی بودن حساب خالص سرمایه نشان از آن دارد که خروج سرمایه بیشتر از ورود سرمایه به کشور انجام شده و این بدان معناست که اوضاع خالص حساب سرمایه در سال 1393 بهتر شده و رقم خالص حساب سرمایه در این سال به 0.

5 میلیارد دلار افزایش یافته است.

در سال 1394 دوباره خالص حساب سرمایه به فاز منفی وارد شده و به منفی 2.

5 میلیارد دلار رسیده است.

در سال 95 که همگان به دنبال آثار اجرایی شدن برجام و ورود سرمایه های خارجی به کشور و مثبت شدن خالص حساب سرمایه بوده اند، اوضاع بدتر نیز شد و این حساب به منفی 18.

3 میلیارد دلار تنزل یافت.

در سال 96 نیز با بی ثبات تر شدن اوضاع اقتصادی ایران، خالص حساب سرمایه به منفی 19.

3 میلیارد دلار رسید که نشان می دهد در سال 96 خروج سرمایه از کشور از ورود سرمایه به کشور به شدت پیشی گرفته است.

**رکورد خروج 59 میلیارد دلار سرمایه از ایران در 2 سالمرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی مبسوط رکوردشکنی خروج سرمایه از ایران 96را در سال تایید کرده است.

در این گزارش صریحا تاکید شده است که در سال 1396 بیش از 39.

2 میلیارد دلار سرمایه از ایران خارج شده است.

این رقم براساس محاسبات صورت گرفته در سال 1395 برابر با 20 میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است.

به این ترتیب در دو سال گذشته بیش از 59 میلیارد دلار سرمایه از ایران خارج شده است که رقمی بسیار قابل توجه در اشل اقتصاد ایران تلقی می شود.

براساس این گزارش میزان سرمایه خروجی از ایران در سال 96برابر با 83 درصد درآمد ایران از محل صادرات غیرنفتی است.

به عبارت دیگر صادرات غیرنفتی ایران در این دوره زمانی برابر با 47 میلیارد دلار برآورد شده است که به این ترتیب میزان خروج سرمایه با 83 درصد این رقم برابر می کند.

خروج سرمایه به دلیل موانع کسب وکار و دشوار بودن فعالیت اقتصادی، ریسک بالای سرمایه گذاری، تمایل به زندگی در خارج از کشور و اخذ اقامت در کشورهای خارجی است.

همچنین با هدف سرمایه گذاری و خرید دارایی در خارج از کشور مانند خرید مسکن، سرمایه گذاری در قالب احداث شرکت یا خرید دارایی مالی نظیر (اوراق بهادار، سپرده بانکی یا رمز ارزها) صورت می گیرد.

براساس این گزارش مهمترین سازوکار خروج سرمایه استفاده از ارز حاصل از صادرات غیرنفتی است، در این قالب صادرکننده، ارز حاصل از صادرات غیرنفتی را به چرخه اقتصادی کشور بازنمی گرداند تا صرف واردات موردنیاز شود و یا شخصاً اقدام به خروج سرمایه می کند و یا منابع ارزی را در اختیار فرد دیگری که چنین قصدی دارد قرار می دهد و معادل ریالی آن را در ایران از وی دریافت می کند.

شدت گرفتن خروج سرمایه از ایران از منظر بسیاری از کارشناسان یکی از دلایل مهم و تاثیرگذار بر تشدید بحران ارز در ایران است.

پیش از این صندوق بین المللی پول در گزارشی میزان خروج سرمایه ایران را در سال 96 حدود 27 میلیارد دلار اعلام کرد.

**سرمایه گذاری خارجی در پسابرجام سرمایه گذاری خارجی در پسابرجام با توجه به تحریم های اقتصادی وضع شده علیه کشور و تشدید آنها طی سالیان اخیر در ایجاد شرایط نامطلوب اقتصادی کشور همچون ریسک و نااطمینانی اقتصادی بالا، تورم لجام گسیخته، رکود در بخش تولید و بیکاری اثر قابل توجهی داشتند.

در این راستا، توافق برجام و لغو بخش قابل توجهی از تحریم های وضع شده علیه ایران موجب بهبود تدریجی در بخش های مختلف اقتصادی همچون کاهش ریسک اقتصادی، بهبود صادرات نفتی، کاهش نوسانات در بازار ارز و تسهیل نقل و انتقال پول و مبادلات شد.

ضمن اینکه افزایش امنیت اقتصادی و امنیت سرمایه گذاری را موجب شد به گونه ای که اعتماد سرمایه گذاران داخلی و خارجی به شرایط اقتصادی افزایش یافت و با کاهش ریسک تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در کشور ایجاد شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازانکتاد سرمایه گذاری خارجی در 8 سال اخیر در ایران نشان می دهد که همان گونه که در سال 2010 میزان سرمایه گذاری خارجی در ایران 3 میلیارد و 649 میلیون دلار بود روند رو به رشد سرمایه گذاری مستقیم خارجی تا سال 2012 ادامه داشته و در این سال به 4 میلیارد و 662 میلیون دلار رسیده است.

اما در سال 2012 و با تشدید تحریم ها علیه کشورمان روند نزولی سرمایه گذاری مستقیم خارجی آغاز شد، به طوری که در سال 2015 میزان سرمایه گذاری خارجی با افتی 56 درصدی نسبت به سال 2012 به 2 میلیارد و 50 میلیون دلار کاهش یافت.

با اجرایی شدن برجام در سال 2015 و با تمایل شرکت های خارجی جهت حضور در ایران، روند رو به رشد میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی دوباره آغاز شد؛ به طوری که درست یک سال بعد از توافق برجام میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی با رشدی 64 درصدی به 3 میلیارد و 372 میلیون دلار رسید.

در آخرین گزارش آنکتاد پیرامون سرمایه گذاری مستقیم خارجی که مربوط به سال 2017 است، میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران نسبت به سال 2016 با رشدی 49 درصدی به 5 میلیارد و 19 میلیون دلار رسیده است.

البته در گزارش آنکتاد اشاره شده است که این افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در سال 2017 مدیون سرمایه گذاری قابل توجه شرکت های خارجی در بخش ذخایر نفت و گاز ایران است.

امضای قرارداد توتال و یک شرکت چینی برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی و قرارداد یک شرکت ترکیه ای و یک شرکت روسی برای سرمایه گذاری 7 میلیارد دلاری در سه میدان نفت و گازی باعث این رشد چشمگیر شده است.

البته با خروج آمریکا از برجام و خروج بسیاری از شرکت های خارجی از ایران احتمالاً در گزارش سال جاری آنکتاد پیرامون سرمایه گذاری خارجی، ایران با افت سرمایه گذاری خارجی مواجه خواهد شد.

در سال 2017 کل سرمایه گذاری مستقیم خارجی انجام شده در جهان 1429 میلیارد دلار بوده است که سهم ایران از این رقم تنها 0.

35 درصد بود که بسیار ناچیز است.

**رشد 115 درصدی سرمایه گذاری در مناطق آزاد براساس آخرین نشست فراکسیون مناطق آزاد در فروردین سال جاری، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی میزان سرمایه گذاری داخلی در مناطق آزاد به 115 درصد رشد رسیده است که این میزان سرمایه گذاری در سال 96، چهار هزار و 500 میلیارد دلار بوده که در سال 97 به 6 هزارو 200 میلیارد دلار رسیده است.

حمایت از کسب و کارهای جدید، آسان سازی فرآیندهای سرمایه گذاری و ایجاد شرکت های فناور و استارتاپ ها در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از مهم ترین فعالیت ها در توسعه اقتصادی کشور در این مناطق است که براساس آن در سه سال اخیر 400 واحد فناور و استارتاپ ها در مناطق آزاد ایجاد شده؛ این در حالی است که هدف گذاری اولیه در سال 97 راه اندازی 62 واحد بود که اکنون به 108 واحد رسیده است.

**عوامل اثرگذار سیاسی و هزینه فرار سرمایه ها بر اقتصاداقتصاددانان معمولا از تفاضل بین میزان ورود ارز به کشور و مصارف ارزی ثبت شده در طول یک مدت زمان مشخص به عنوان معیاری برای تخمین فرار سرمایه استفاده می کنند.

این معیار به صورت حاصل جمع تغییر در مانده بدهی خارجی ، تعدیل شده با نوسانات نرخ ارز ، خالص سرمایه گذاری مستقیم خارجی ، مازاد حساب جاری و تغییر در ذخایر خارجی محاسبه می شود.

معیاری که نشان می دهد طی یک دهه گذشته 180 میلیارد دلار سرمایه از چرخه اقتصاد ایران خارج شده است.

از جمله مصادیق این فرار سرمایه پنهان می توان به قاچاق، تراکنش ها در قالب پولشویی، کم اظهاری صادرات و بیش اظهاری واردات در اثر وجود مکانیزم های کنترل فرار سرمایه اشاره کرد.

پس از آن که آمریکا در ادامه سیاست های خود برای اعمال فشار حداکثری لغو معافیت های نفتی برای 8 کشور را در دستور کار قرار داد، صندوق بین المللی پول در گزارشی اعلام کرد که تحریم های آمریکا علیه ایران و بی ثباتی ناشی از افزایش بهای نفت که با آن همراه است رشد اقتصادی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را به شدت تحت تاثر قرار می دهد.

در این گزارش آمده است که شرایط موجود بر اعتماد سرمایه گذاران تاثیر منفی گذاشته و سبب فرار سرمایه ها و نیز بالارفتن نرخ بیکاری در این مناطق می شود.

بنابراین گزارش اقتصاد ایران، سومین تولید و صادرکننده بزرگ نفتی در اوپک، تحت تاثیر تحولات اخیر با کاهش مضاعف 6 درصدی رشد مواجه است؛ در حالی که رشد اقتصاد ایران پیشتر در سال گذشته میلادی نیز با کاهش نزدیک به 4 درصدی همراه بوده است.

کاهش شش درصدی رشد اقتصاد ایران حتی پیش از لغو معافیت های نفتی واشنگتن؛ توسط این صندوق پیش بینی شده بود و این امر بدان معنا است که اقتصاد ایران چشم انداز مناسبی را پیش رو نخواهد داشت.


کلید واژه ها: سرمایه گذاری - سرمایه - سرمایه گذاری خارجی - اقتصادی - میلیارد - اقتصاد - ایرانیان مقیم خارج از کشور - دلار - کارآفرینان - کشور - سازمان بازرسی کل کشور - رییس جمهور - ایرانیان مقیم خارج - حمایت - ایرنا - ایران - برنامه ششم توسعه - تسهیلات - گردشگری - رییس قوه قضاییه - اقتصاد مقاومتی - سرمایه گذاران - سازمان بازرسی - دولت - اطلاع رسانی - نظارت - توسعه - شرایط - نظام بانکی - تصمیم گیری

آخرین اخبار سرویس:
لزوم خدمت رسانی همه جانبه مسئولان در اربعین

از مشعل های پر از آلایندگی تا 12 ساعت کار زیر آفتاب سوزان

چالش حفاظت از جنگل هیرکانی

پروین پور: چرا از تاریخ عبرت نمی گیریم؟

نامه لاریجانی به روحانی درباره عدم اجرای درست قانون افزایش حقوق کارمندان

بخشودگی جرائم بیمه ای برای سازمان تأمین اجتماعی و کارفرمایان سودمند است

تامین اجتماعی برای بیمه شدگان ارزش قائل است

انتقاد پلیس از صداوسیما بابت مطالبه مبالغ گزاف برای فرهنگسازی ترافیکی

نماینده گناوه: 250میلیون برای رهن خانه دادم

قارون های جامعه بدانند که عده ای در زیرپله ها مستأجر هستند

استفاده از ظرفیت جامعه المصطفی در جذب گردشگران خارجی

فعالیت های فرهنگی و علمی موزه انقلاب و حوزه هنری گسترش می یابد

تشکر حضرت آیت الله خامنه ای از مردم متدین کشمیر

پذیرش 10 هزار طلبه در مدارس علمیه کشور

استخدام آشپز و کمک آشپز در محدوده منیریه تهران

تودیع و معارفه رییس کمیته امداد امام خمینی(ره)

استخدام کمک برشکار و کارگر ساده خانم جهت کار در تهران

استخدام تعدادی کارگر ساده انبار آقا دیپلم به بالا در تهران

استخدام کمک حسابدار خانم در محدوده میدان جمهوریِ تهران

استخدام برشکار یا تیغ زن ماهر و وسط کار در تهران

اعلام شرایط و نحوه شرکت مهارت آموزان معلمی در آزمون اصلح

استخدام کارگر ساده جهت دفتر قالیشویی در کرج

استخدام مراقب جهت آسایشگاه سالمندان در غرب تهران

استخدام تراکت پخش کن آقا یا خانم در تهران

استخدام پوشاک مرداس در مشهد

وزیر علوم: آیین نامه انضباطی دانشجویان نهایی شد

آقا و خانم کاندیدا صداقت داشته باشید

واکنش یک مجری تلویزیون به مهاجرت مزدک میرزایی

زنی که سیاست ترامپ علیه ایران را هدایت می کند

پایان ریاست 10 ساله آمانو

رهبر انقلاب: مهریه سنگین معجزه ای نمی کند

از طلب 2000 میلیاردی شهرداری از قوه قضاییه تا 8 چک برگشتی بنیاد تعاون ناجا

زمان رتبه بندی معلمان و آزمون اصلح فرهنگیان اعلام شد

شمخانی: رژیم صهیونیستی و حامیانش در شرایط شکننده و رو به زوال قرار دارند

استخدام مسئول دفتر در یک شرکت معتبر در تهران

اجرای اساسنامه مهمترین برنامه کمیته امداد است

شورای شهر در یک طرفه شدن خیابان نجات الهی نقشی نداشت

مطهری: تحریم انتخابات روش درستی نیست

کانادا به رایزنی های ایران پاسخی نداده است

اجرای «زهرا بیرامی» در عصر جدید

آیت الله مصباح یزدی علیه یا له حزب جمهوری اسلامی؟ / شرق و کینه کشی قدیمی از فیلسوف اسلام گرا

کشف رازِ گل و مرغ

الکترونیکی شدن پرداخت صدقه موجب صرفه جویی می شود

رسیدگی به پرونده های قضایی هرمزگان در نوبت بعد از ظهر

تشکیل سه انجمن گردشگری برای تشکل های فعال در استان اردبیل

جشنواره توانمندی عشایر اردبیل در شورابیل

ائمه جمعه برای کارهای فرهنگی بودجه ای ندارند

توصیه انتخاباتی مطهری به اصلاح طلبان

انتخاب یکی از محلات بندرعباس به عنوان پایلوت طرح محله پاک و عاری از مواد مخدر

سرلشکر صفوی به استان کرمانشاه سفر کرد

کروبی با نامه جنجالی اش مانع رفع حصر شد

نماینده مردم سرپل ذهاب: ظریف برای بازگشایی مرز خسروی با عراق مذاکره کند

رویداد کارآفرینی «کرمانشاه زیبای من»

تذکر نماینده نماینده ورامین در خصوص قطعی طولانی آب این منطقه

نظر رییس سازمان تبلیغات اسلامی در مورد بدحجابی

فراخوان گروه راهیان شهادت برای شرکت در اردوی جهادی

استخدام گارسون آقا در یک رستوران معتبر در زنجان

رونمایی از کتاب انقلاب اسلامی در استان سمنان به روایت ساواک

استخدام کانتر فروش در یک آژانس هواپیمایی در تهران

استخدام سرپرست امور قراردادها آقا در یک شرکت معتبر در تهران

چهارمین همایش نوحه های عاشورایی برگزار می شود

نظام نامه ستادهای نماز جمعه در سال 98 تدوین می شود

بازمهندسی حضور المصطفی(ص) در عرصه بین الملل/ طرح مدیریت منطقه ای تکمیل می شود

خانواده های شهدا، میراث داران فرهنگ انقلاب اسلامی هستند

ایران حافظ امنیت خلیج فارس است/ نیازی به تشکیل ائتلاف نیست

برگزاری طرح ملی حمایت از فقرا، ایتام و زندانیان غیرعمد

واگذاری مدیریت بقاع متبرکه به مردم

جدیدترین تلاوت «حامد شاکرنژاد» از سوره اسراء

روایت متناقض کریمی قدوسی و رحیمی از لیست دوتابعیتی ها

حج خوب پیش می رود

مردان بزرگ هرگز نمی میرند

بررسی شیوه نامه نحوه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات در کارگروه تخصصی

کریمی قدوسی: لیست دوتابعیتی ها فقط به خبرنگاران رسانه های ارزشی می دهم

پروازهای مسافری فرودگاه «پیام» آغاز می شود

تحلیف و ادای سوگند کارآموزان قضایی

مسئول دفتر رهبری: اقلیتی قارون صفت با ماشین های میلیاردی در خیابان ها رژه می روند

مسئول دفتر رهبری: اقلیتی قارون صفت با ماشین های میلیاردی در خیابان ها رژه می روند/عده ای در ویلاهای 700 میلیاردی زندگی می کنند و عده ای در زیرپله

لایحه مدیریت شهری به مجلس ارائه شود

لاهوتی: در پرداخت یارانه پنهان به ثروتمندان تجدید نظر شود

ماجرای شعار علیه هاشمی در فضای مجازی چیست؟

مطهری: تحریم انتخاباتی اصلاح طلبان به ضرر کشور است

فتاح: سیاست را بلد بودیم ولی سیاسی عمل نکردیم

نامه لاریجانی به «روحانی» درباره افزایش حقوق کارمندان

با بزرگ ترین تقلب انتخاباتی تاریخ آشنا شوید+عکس

شمخانی: رژیم صهیونیستی و حامیانش در شرایط شکننده و رو به زوال قرار دارند

ویدیو| چالش جمع کردن بطری ها از طبیعت به جای چالش درب بطری

به کار گرفته شدن امکانات بنیاد مستضعفان را در جهت محرومین و محرومیت زدایی

مراسم تکریم و معارفه روسای قدیم و جدید کمیته امداد امام خمینی (ره)

فیلم: ماجرای باغ 50 هزار متری عضو کابینه دولت!

رونمایی از کتاب انقلاب اسلامی در استان سمنان

درخواست برخی نمایندگان برای سلب عضویت رحیمی از هیئت رییسه

نامه لاریجانی به روحانی در خصوص اعمال افزایش حقوق ها

ملت ایران در برابر زورگویان از عزت وکیان خود دفاع می کند/ ایران در طول تاریخ همواره حافظ امنیت منطقه خلیج فارس بوده است

برگزاری مجمع ملل در زمان دیگر به دلیل عدم حدنصاب قانونی

دیدار اعضاء هیئت رییسه فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی با اعضاء هیئت مدیره بانک توسعه تعاون

اجرای یک برنامه در میان آشغال ها! + تصاویر

روایت متناقض کریمی قدوسی و رحیمی از لیست دوتابعیتی ها

مبلغان حوزه علمیه هرمزگان به اردوی آموزشی سفیران ولایت اعزام شدند

تذکر پژمانفر به رحیمی در خصوص استفاده لفظ «جبهه پایداری»

استخدام تعدادی جوشکار اسکلت در خراسان رضوی

در جست وجوی راه های جذب یک موجود گریز پا

در جست وجوی راه های جذب یک موجود گریز پا