مطالب مرتبط:
گام اول تعطیلی پنج شنبه ها
گام اول تعطیلی پنج شنبه
گام اول تعطیلی پنج شنبه
گام اول تعطیلی پنج شنبه
گام اول تعطیلی پنج شنبه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 ساعت 22:552019-05-19سياسي

گام اول تعطیلی پنج شنبه ها تجربه نشان داده است دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته می تواند از کانال هایی مانند تحریک بخش های خدماتی، توسعه گردشگری و افزایش بهره وری موجب تحریک رشد اقتصادی شود.

- همشهری آنلاین: تجربه نشان داده است دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته می تواند از کانال هایی مانند تحریک بخش های خدماتی، توسعه گردشگری و افزایش بهره وری موجب تحریک رشد اقتصادی شود.

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی تصویب کردند که بر مبنای آن نهادهای قضایی و ادارات دولتی در شهرستان های کشور، همسو با تهران در روز پنج شنبه نیز تعطیل شوند.

مصوبه ای که می تواند نخستین گام برای دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته در کشور باشد.

بررسی ها نشان می دهد که در میان کشورهای دنیا تنها سه کشور ایران، بوتان و نپال تعطیلات پایان هفته یک روزه دارند و کارکنان ایرانی با وجود داشتن تعطیلات مناسبتی بیشتر در مقایسه با سایر کشورها، به واسطه یک روزه بودن تعطیلات پایان هفته، تقریباً یک ماه کمتر از میانگین جهانی به تعطیلات می روند.

با وجود تردیدها نسبت به اثر اقتصادی این تغییر، تجربه نشان داده با دوروزه شدن تعطیلات، اقتصاد از محل افزایش بهره وری و تحریک بخش هایی چون گردشگری منتفع خواهد شد.

افزون بر این دو روزه شدن تعطیلات می تواند تغییری مهم برای کاهش مشکلات ناشی از تمرکز سفر، آلودگی هوا و ترافیک باشد.

کارشناسان همچنین عقیده دارند که اصلاح الگوی پراکنش تعطیلات بر مبنای الگوی جهانی اثر معناداری بر سلامت فردی و اجتماعی و بهبود سبک زندگی خواهد داشت.

اثرات مثبت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بسط تعطیلات پایان هفته به حدی است که برخی از کشورهای توسعه یافته در سال های اخیر به فکر سه روزه کردن تعطیلات پایان هفته افتاده اند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در آخرین روز هفته گذشته طرحی را که خواستار تعطیلی روز پنج شنبه در تمامی مراکز اداری و قضایی بود به هیأت رییسه مجلس تقدیم کردند.

این طرح پس از بررسی در کمیسیون اجتماعی مجلس، برای تصویب به صحن علنی مجلس خواهد رفت.

به نظر می رسد که طراحان این پیشنهاد درصدد هستند با توجه به تعطیلی مراکز قضایی، مجلس و بخش عمده ای از نظام اداری و آموزشی پایتخت در روز پنج شنبه، تعطیلی ششمین روز هفته را به سایر استان ها و شهرستان ها نیز تعمیم دهند.

همچنین نمایندگان در نظر دارند تا با همسان سازی ساعات کاری در شهرستان ها با تهران، با بسط ساعات پایان ادارات در روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعات کار هفتگی در ادارات دولتی را در سطح 44 ساعت حفظ کنند.

تعطیلات دو روزه می شود؟ طرح دو روزه شدن تعطیلات از سال 1395 در کشور مطرح شده است.

با این وجود به نظر می رسد ساکنان بهارستان و پاستور نتوانسته اند طی این سه سال بر موانع ذهنی دو روزه شدن تعطیلات غلبه کنند.

نگاه به روند زمانی مدیریت تعطیلات در کشورهای مختلف نشان می دهد که بسیاری از کشورها از مدت ها پیش متوجه چربش آثار سو دوروزه شدن تعطیلات بر هزینه های آن شده اند به نحوی که در حال حاضر ایران، بوتان و نپال تنها کشورهایی هستند که تعطیلات پایان هفته یک روزه دارند.

اما چرا ایران بر خلاف اکثر قریب به اتفاق کشورها تنها یک روز تعطیل در پایان هفته دارد؟ به نظر می رسد که برخی از موانع ذهنی به خصوص اثر افزایش تعطیلات بر تولید ناخالص داخلی کشور یکی از مهم ترین موانع دو روزه شدن تعطیلات در کشور است.

این در حالی است که تجربه نشان داده است دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته می تواند از کانال هایی مانند تحریک بخش های خدماتی، توسعه گردشگری و افزایش بهره وری موجب تحریک رشد اقتصادی شود.

اصلاح الگوی پراکنش تعطیلات در کشور همسو با الگوی جهانی علاوه بر آثار اقتصادی پیامدهای فرهنگی و اجتماعی مثبتی نیز به دنبال خواهد داشت.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در گزارشی که در سال 1395 به انتشار رساند بهبود سلامت جسمی و روحی، تحکیم بنیان خانواده و ایجاد فرصت برای انجام فرایض دینی و حضور در مراسم های ملی را به عنوان آثار مثبت فرهنگی، دینی و مذهبی تعطیلات معرفی کرده است.

همچنین به عقیده کارشناسان علوم زیست محیطی دو روزه شدن تعطیلات علاوه بر کاهش حجم ترافیک و در نتیجه احتمال تصادفات، یک تغییر زمانی الزامی برای تکمیل روند خودپالایندگی هوا و بهبود وضعیت هوایی در کلان شهرهای کشور است.

انگاره نادرست یکی دیگر از تردیدها راجع به دو روزه شدن تعطیلات به این انگاره غلط مربوط است که ایران را کشور تعطیلات می دانند.

انگاره ای که احتمالاً از بالاتر بودن تعداد تعطیلات مناسبتی در ایران در مقایسه با میانگین جهانی نشأت گرفته است.

این در حالی است که بررسی ها نشان می دهد با وجود تفاوت 15 روزه میان تعطیلات مناسبتی در ایران و میانگین تعطیلات مناسبتی در دنیا، به علت یک روزه بودن تعطیلات در ایران بر خلاف کشورهای دیگر، مجموع تعداد روزهای سرخ تقویم در ایران در حدود یک ماه کمتر از صفحات سرخ رنگ تقویم اکثر قریب به اتفاق کشورهای دنیاست.

بدون شک پیشنهاد نمایندگان مجلس مبنی بر دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته در کنار اصلاح برخی از تعطیلات مناسبتی می تواند ضمن همگرا کردن الگوی تعطیلات در ایران با روند مرسوم جهانی، اقتصاد ایران را از منافع حاصل از بسط زمان فراغت کارکنان بهره مند کند.

تغییری که نهادهای پژوهشی بخش عمومی و بخش خصوصی نیز بارها بر آثار مثبت آن صحه گذاشته اند.

افزون بر این به نظر می رسد این تغییر گامی برای هماهنگ کردن عملکرد بین بخش های ستادی و صف کشور باشد؛ چرا که همان طور که نمایندگان مجلس در طرح خود یادآور شده اند بسیاری از ادارات و دستگاه های دولتی پایتخت در روز پنج شنبه تعطیل هستند.

غیبتی که عملاً قدرت مانور بخش خدمات عمومی در سایر شهرهای کشور در ارائه خدمات را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

افزون بر این به عقیده روانشناسان حوزه کار، روزهای نیمه تعطیل با وجود داشتن آثار سو یک روز کاری مانند آلودگی، ترافیک، خستگی و هزینه های اداری، کم بهره ورترین بازه کاری کارکنان است چرا که تقریباً تمامی یک روز نیمه کاری صرف فرآیند تطابق و جداشدن از محیط کار می شود و کارکنان در این بازه تمرکز چندانی بر کار خود ندارند.

بنابراین تعطیل شدن پنج شنبه به عنوان یک روز نیمه تعطیل در نهایت از یکسو اثر معناداری بر خروجی هفتگی کارمندان ندارد و از سوی دیگر هزینه های ناشی از ترافیک، آلودگی هوا و مصرف انرژی را رقیق تر می کند.

البته به شرطی که مراکز آموزشی کشور نیز همسو با ادارات و مراکز قضایی در روز پنج شنبه تعطیل شود.

چرا که در صورت تعطیل نبودن مراکز آموزشی، از یکسو ترافیک و آلودگی هوا تغییر چندانی نخواهد کرد و از سوی دیگر به واسطه اثرگذاری بر برنامه فراغت خانواده ها، مانع از بروز آثار اقتصادی مثبت دو روزه شدن تعطیلات خواهد شد.

معمای ساعات کاری بر مبنای طرح پیشنهادی مجلس، در صورت تصویب تعطیلی نهادهای دولتی و قضایی شهرستان ها در روز پنج شنبه، ساعات کاری در سایر روزها به نحوی بسط خواهد یافت که تعداد کل ساعات کاری هفتگی کارکنان به مرز قانونی 44 ساعت در هفته برسد.

به نظر می رسد که این هدف با همسان سازی ساعات کاری ادارات در تهران و شهرستان ها و افزایش ساعات پایان کاری ادارات از ساعت 14:30 به ساعت 16 حاصل خواهد شد.

اتفاقی که می تواند به هماهنگ تر شدن ادارات دولتی در تهران و شهرستان ها منجر شود.

البته در صورت تصویب این طرح تعداد ساعات کار روزانه کارمندان طی روزهای شنبه تا چهارشنبه به حدود 9 ساعت در روز افزایش خواهد یافت.

تغییری که کاملاً در خلاف جهت رویه توصیه شده توسط پژوهش های دانشگاهی و الگوی اجرایی در کشورهای توسعه یافته است.

چرا که در سال های اخیر بسیاری از کشورها با وجود افزایش تعداد روزهای تعطیل اقدام به کاهش ساعات کار روزانه کرده اند.

برای مثال در حال حاضر کشورهایی مانند فرانسه و سوییس به واسطه ملاحظات بهره وری در حال قانون گذاری برای کاهش تعداد ساعات کاری به محدود 5/ 6 ساعت در روز هستند.

نگاه به تجربه سایر کشورها نیز نشان می دهد که طی دهه های اخیر فراغت بیشتر جایگزین کار بیشتر شده است، اما این تغییر لزوماً به معنای کاهش خروجی کل کارکنان نیست، چرا که پژوهش های حوزه روانشناسی و آرگونومی کار نشان داد که نیروی فزاینده بهره وری ناشی از بهبود سبک زندگی به راحتی می تواند خلأ ناشی از کم شدن ساعات کاری را جبران کند.

بنابراین نمایندگان مجلس باید در قانون گذاری برای پیرایش ساعات کاری در ادارات، برآیند این دو نیروی مخالف را در نظر داشته باشند، چراکه پخش کردن ساعات کاری روز پنج شنبه در سایر روزهای هفته در عمل به معنای کاهش بهره اقتصادی و اجتماعی هر ساعت زمان صرف شده از سوی کارکنان بخش عمومی برای ارائه خدمات به شهروندان است.


کلید واژه ها: تعطیلات - تعطیل - اقتصاد - مجلس شورای اسلامی - اقتصادی - نمایندگان مجلس - شنبه - مجلس - کشور - تعطیلی - ادارات دولتی - بهره وری - اجتماعی - رشد اقتصادی - گردشگری - افزایش - ساعات کار - نشان - اداری - توسعه - قضایی - کمیسیون اجتماعی - اسلامی - هایی - دنیای اقتصاد - شورای - تهران - جهانی - همسان سازی - آلودگی هوا

آخرین اخبار سرویس:
دانلود پاورپوینت تجزیه و تحلیل سیستم چیست و تحلیل کننده سیستم کیست ؟ ( فصل دوم کتاب تجزیه و تحلیل زاهدی )

آیت الله جنتی: موضع رهبر انقلاب دولت آمریکا را تحقیر کرد

دیدار با جمعی از تشکل های دانشجویی استان با نماینده ولی فقیه در خوزستان

پاورپوینت تحلیل خانه داگلاس در میشیگان، توسط ریچارد مه یر

آگهی های استخدام سراسر کشور

استخدام امروز بجنورد سال 98 (نیازمندی های خراسان شمالی)

اثبات رابطه سببیت

قادری: امروز بین دشمنان مان اتفاق نظر وجود ندارد

پاورپوینت رویکرد اقتضایی و پست مدرنیسم به سازمان و مدیریت

دانلود پاورپوینت بررسی تکنیکهای کمی (فصل دهم کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها زاهدی)

قاعده فقهی تحذیر و جایگاه آن در حقوق مصرف کننده

دانلود پاورپوینت ساختار گروهی:گرایش نوین مدیریت

دانلود پاورپوینت مراحل تجزیه و تحلیل سیستمها ( فصل سوم کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها زاهدی )

پاورپوینت تحلیل موزه فردا، سانتیاگو کالاتراوا

دانلود پاورپوینت سیستم ها و روشهای بایگانی (فصل نهم کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها زاهدی)

دانلود پاورپوینت برنامه ریزی بازاریابی عمومی

برگزاری تبیین بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در پرتو آیات و راویات در اهواز

وداع با پیکر مطهر 150 شهید گمنام دفاع مقدس

توصیه قرآنی سکاندار انقلاب به جوانان مؤمن و متعهد

دانلود پاورپوینت طوفان فکری، ساختاردهی و ارزیابی ایده ها، انتخاب

لیست رویداد های مهم شمسی و قمری ویژه مصاحبه استخدامی

جزوه آموزشی چگونه استخدام شویم؟

راهنمای جامع مصاحبه های استخدامی

سوالات مصاحبه روانشناسی آزمون های استخدامی

گلچین مهمترین سوالات استخدامی مصاحبه حضوری

افزایش سن استخدام با هدف جذب متولدین دهه 60

خیز ایران برای خروج از برجام اروپا را به وحشت انداخت

ثبت نام کلاس های تابستانی در مؤسسه کوثر ولایت

لاریجانی: باید از تصمیم گیری در مورد حقوق مردم در اتاق های دربسته پرهیز شود

وکیل: با درک مورد وفاق تر «اخلاق» تقابل، تنش و درگیری کاهش پیدا می کند

پاورپوینت تحلیل قلعه کافکا ریکاردو بوفیل

ازدواج مجانین و بیمار جسمی یا روحی خطرناک از منظر حقوقی

تخت روانچی: آمریکا در پی پوشاندن شکست سیاست های خود در افغانستان است

سران قوا امروز هیچ نشستی ندارند

اوقات شرعی سی ام خرداد در سمنان

پاورپوینت تحلیل طراحی پل بر روی کانال بارا توسط سانتیاگو کالاتراوا

پاسخنامه کاملاً تشریحی سوالات تئوری های مدیریت، رفتار سازمانی پیشرفته و مدیریت منابع انسانی پیشرفته مجموعه مدیریت آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 1393همر

انتقاد نماینده مجلس از استخدام افراد خاص بدون آزمون در وزارت نفت

هیچ سیل زده لرستانی از چادر به عنوان محل اسکان استفاده نمی کند

امیرعبداللهیان: روابط تهران و مسکو راهبردی است

صد دستگاه ساکنان خونگرمی دارد

مجلس نمایندگان آمریکا طرح کاهش اختیارات جنگی ترامپ را تصویب کرد

رویداد اکو به نیمه راه رسید

دانلود پاورپوینت بنچ مارکینگ

مجری جنجالی: من غمگین ترین مرد زمینم

استخدام طراح UI/UX در فروشگاه اینترنتی الانزا

هشدار شمخانی به آمریکا از روسیه

ایران به دنبال ساخت زیردریایی سنگین

سران قوا پنجشنبه جلسه ای ندارند

نماهنگ/ موج سواری

دانلود پاورپوینت استراتژیهای تحول در سطح خرد

سران قوا فردا پنجشنبه هیچ نشستی ندارند

طعنه مشاور رییس جمهور به رییس دولت اصلاحات

پاورپوینت تحلیل خانه شیشه ای اثر فیلیپ جانسون

دانلود پاورپوینت تحول نظریه های مدیریت و ”پارادایم“ در حال تکوین

استخدام پشتیبان در کانون فرهنگی آموزش قلم چی

استخدام گرافیست در تیم طراحی CRM

تصاویری از درس و بحث آخوند خراسانی

حکم اقامه نماز جماعت در مسجد با امام جماعت غیر روحانی/ پاسخ حضرت آیت الله زنجانی

محل عبور انسان های وحشی!+کاریکاتور

هوک: با ترامپ درباره گزینه نظامی بارها صحبت کرده ام

انتقاد توییتری ضرغامی از وضعیت زندان ها بعد از کشته شدن یک زندانی سیاسی در فشافویه

فرمانده کل ارتش: دشمن را ورای خانه زمین گیر خواهیم کرد/دریادار سیاری: ساخت زیردریایی های سنگین را در دستور کار داریم

تحلیل آملی لاریجانی از پاسخ هوشمندانه رهبری به درخواست مذاکره آمریکا

پاورپوینت تحلیل مجتمع مسکونی ساحلی ریچارد مایر

پاورپوینت تحلیل پارک لافایت میس ون دروهه

دانلود پاورپوینت انگیزش

دانلود پاورپوینت ارزیابی عملکرد

استخدام حسابدار و منشی مسلط به نرم افزار حسابداری و آفیس

استخدام حسابدار آقا و خانم در یک شرکت بازرگانی معتبر

استخدام کریر و فرواردر در یک شرکت حمل و نقل بین المللی

امیرعبداللهیان: روابط ایران و روسیه راهبردی است

با این رفتارها دعواهای زن و شوهری تان را حل کنید

رونمایی از پرتره سردار شهید «علی غیوری زاده» در سی ویکمین سالگرد شهادتش

یاد شهید مدافع حرم در رشت گرامی داشته می شود

ترجمه مقاله الگوهای نوآوری: بهبود طبقه بندی بخش ها برای انقلاب صنعتی چهارم (2017)

دانلود پاورپوینت بررسی جا و مکان (فصل هشتم کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها زاهدی) فرمت: پاورپوینت (قابل ویرایش)

بررسی انتقادی قانون مجازات عمومی ایران مصوب تیرماه1352

روایت جهانگیری از کلاه گشاد آمریکایی در برجام

بیانیه بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس به مناسبت سالروز شهادت چمران

شماره جدید خط حزب الله منتشر شد

مقاله بزه دیدگی اطفال بزهکار

لاریجانی: از تصمیم گیری در مورد حقوق مردم در اتاق های دربسته پرهیز شود

حکیم: انتقال به اپوزیسیون، انتخابی استراتژیک است

تا زمانی که ایران هست معامله قرن اجرایی نخواهد شد

تشیع پیکر شهید مدافع حرم در قم

بزرگداشت شهید مصطفی چمران

بررسی تطبیقی نقش عقل در نظام حقوقی غرب و اسلام

مراسم بزرگداشت شهید مصطفی چمران

هفتاد و هشتمین شماره دوهفته نامه آیت ماندگار منتشر شد

مردم باشت سه میلیارد ریال به کمیته امداد امام خمینی (ره) کمک کردند

ادله اثبات دعوی

هفتاد و هشتمین شماره دوهفته نامه آیت ماندگار منتشر شد

تکذیب تشکیل جلسه روز پنجشنبه سران قوا

تحلیل سیاسی هفته از نگاه روزنامه جمهوری اسلامی

اهل سنت ایران، سفیران صلح و راویان برادری ایرانیان با جهان اسلام

تکذیب تشکیل جلسه سران قوا در روز پنجشنبه

تصاویر/ تشییع پیکر روحانی شهید مدافع حرم حجت الاسلام محمد حسین مومنی در قم

دانلود پاورپوینت استراتژیهای تغییر و تحول سازمان

دانلود پاورپوینت بازاریابی داخلی

گام اول تعطیلی پنج شنبه ها

گام اول تعطیلی پنج شنبه ها