مطالب مرتبط:
گام اول تعطیلی پنج شنبه ها
گام اول تعطیلی پنج شنبه
گام اول تعطیلی پنج شنبه
گام اول تعطیلی پنج شنبه
گام اول تعطیلی پنج شنبه
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 ساعت 22:552019-05-19سياسي

گام اول تعطیلی پنج شنبه ها تجربه نشان داده است دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته می تواند از کانال هایی مانند تحریک بخش های خدماتی، توسعه گردشگری و افزایش بهره وری موجب تحریک رشد اقتصادی شود.

- همشهری آنلاین: تجربه نشان داده است دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته می تواند از کانال هایی مانند تحریک بخش های خدماتی، توسعه گردشگری و افزایش بهره وری موجب تحریک رشد اقتصادی شود.

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرحی تصویب کردند که بر مبنای آن نهادهای قضایی و ادارات دولتی در شهرستان های کشور، همسو با تهران در روز پنج شنبه نیز تعطیل شوند.

مصوبه ای که می تواند نخستین گام برای دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته در کشور باشد.

بررسی ها نشان می دهد که در میان کشورهای دنیا تنها سه کشور ایران، بوتان و نپال تعطیلات پایان هفته یک روزه دارند و کارکنان ایرانی با وجود داشتن تعطیلات مناسبتی بیشتر در مقایسه با سایر کشورها، به واسطه یک روزه بودن تعطیلات پایان هفته، تقریباً یک ماه کمتر از میانگین جهانی به تعطیلات می روند.

با وجود تردیدها نسبت به اثر اقتصادی این تغییر، تجربه نشان داده با دوروزه شدن تعطیلات، اقتصاد از محل افزایش بهره وری و تحریک بخش هایی چون گردشگری منتفع خواهد شد.

افزون بر این دو روزه شدن تعطیلات می تواند تغییری مهم برای کاهش مشکلات ناشی از تمرکز سفر، آلودگی هوا و ترافیک باشد.

کارشناسان همچنین عقیده دارند که اصلاح الگوی پراکنش تعطیلات بر مبنای الگوی جهانی اثر معناداری بر سلامت فردی و اجتماعی و بهبود سبک زندگی خواهد داشت.

اثرات مثبت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بسط تعطیلات پایان هفته به حدی است که برخی از کشورهای توسعه یافته در سال های اخیر به فکر سه روزه کردن تعطیلات پایان هفته افتاده اند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در آخرین روز هفته گذشته طرحی را که خواستار تعطیلی روز پنج شنبه در تمامی مراکز اداری و قضایی بود به هیأت رییسه مجلس تقدیم کردند.

این طرح پس از بررسی در کمیسیون اجتماعی مجلس، برای تصویب به صحن علنی مجلس خواهد رفت.

به نظر می رسد که طراحان این پیشنهاد درصدد هستند با توجه به تعطیلی مراکز قضایی، مجلس و بخش عمده ای از نظام اداری و آموزشی پایتخت در روز پنج شنبه، تعطیلی ششمین روز هفته را به سایر استان ها و شهرستان ها نیز تعمیم دهند.

همچنین نمایندگان در نظر دارند تا با همسان سازی ساعات کاری در شهرستان ها با تهران، با بسط ساعات پایان ادارات در روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعات کار هفتگی در ادارات دولتی را در سطح 44 ساعت حفظ کنند.

تعطیلات دو روزه می شود؟ طرح دو روزه شدن تعطیلات از سال 1395 در کشور مطرح شده است.

با این وجود به نظر می رسد ساکنان بهارستان و پاستور نتوانسته اند طی این سه سال بر موانع ذهنی دو روزه شدن تعطیلات غلبه کنند.

نگاه به روند زمانی مدیریت تعطیلات در کشورهای مختلف نشان می دهد که بسیاری از کشورها از مدت ها پیش متوجه چربش آثار سو دوروزه شدن تعطیلات بر هزینه های آن شده اند به نحوی که در حال حاضر ایران، بوتان و نپال تنها کشورهایی هستند که تعطیلات پایان هفته یک روزه دارند.

اما چرا ایران بر خلاف اکثر قریب به اتفاق کشورها تنها یک روز تعطیل در پایان هفته دارد؟ به نظر می رسد که برخی از موانع ذهنی به خصوص اثر افزایش تعطیلات بر تولید ناخالص داخلی کشور یکی از مهم ترین موانع دو روزه شدن تعطیلات در کشور است.

این در حالی است که تجربه نشان داده است دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته می تواند از کانال هایی مانند تحریک بخش های خدماتی، توسعه گردشگری و افزایش بهره وری موجب تحریک رشد اقتصادی شود.

اصلاح الگوی پراکنش تعطیلات در کشور همسو با الگوی جهانی علاوه بر آثار اقتصادی پیامدهای فرهنگی و اجتماعی مثبتی نیز به دنبال خواهد داشت.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در گزارشی که در سال 1395 به انتشار رساند بهبود سلامت جسمی و روحی، تحکیم بنیان خانواده و ایجاد فرصت برای انجام فرایض دینی و حضور در مراسم های ملی را به عنوان آثار مثبت فرهنگی، دینی و مذهبی تعطیلات معرفی کرده است.

همچنین به عقیده کارشناسان علوم زیست محیطی دو روزه شدن تعطیلات علاوه بر کاهش حجم ترافیک و در نتیجه احتمال تصادفات، یک تغییر زمانی الزامی برای تکمیل روند خودپالایندگی هوا و بهبود وضعیت هوایی در کلان شهرهای کشور است.

انگاره نادرست یکی دیگر از تردیدها راجع به دو روزه شدن تعطیلات به این انگاره غلط مربوط است که ایران را کشور تعطیلات می دانند.

انگاره ای که احتمالاً از بالاتر بودن تعداد تعطیلات مناسبتی در ایران در مقایسه با میانگین جهانی نشأت گرفته است.

این در حالی است که بررسی ها نشان می دهد با وجود تفاوت 15 روزه میان تعطیلات مناسبتی در ایران و میانگین تعطیلات مناسبتی در دنیا، به علت یک روزه بودن تعطیلات در ایران بر خلاف کشورهای دیگر، مجموع تعداد روزهای سرخ تقویم در ایران در حدود یک ماه کمتر از صفحات سرخ رنگ تقویم اکثر قریب به اتفاق کشورهای دنیاست.

بدون شک پیشنهاد نمایندگان مجلس مبنی بر دو روزه شدن تعطیلات پایان هفته در کنار اصلاح برخی از تعطیلات مناسبتی می تواند ضمن همگرا کردن الگوی تعطیلات در ایران با روند مرسوم جهانی، اقتصاد ایران را از منافع حاصل از بسط زمان فراغت کارکنان بهره مند کند.

تغییری که نهادهای پژوهشی بخش عمومی و بخش خصوصی نیز بارها بر آثار مثبت آن صحه گذاشته اند.

افزون بر این به نظر می رسد این تغییر گامی برای هماهنگ کردن عملکرد بین بخش های ستادی و صف کشور باشد؛ چرا که همان طور که نمایندگان مجلس در طرح خود یادآور شده اند بسیاری از ادارات و دستگاه های دولتی پایتخت در روز پنج شنبه تعطیل هستند.

غیبتی که عملاً قدرت مانور بخش خدمات عمومی در سایر شهرهای کشور در ارائه خدمات را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

افزون بر این به عقیده روانشناسان حوزه کار، روزهای نیمه تعطیل با وجود داشتن آثار سو یک روز کاری مانند آلودگی، ترافیک، خستگی و هزینه های اداری، کم بهره ورترین بازه کاری کارکنان است چرا که تقریباً تمامی یک روز نیمه کاری صرف فرآیند تطابق و جداشدن از محیط کار می شود و کارکنان در این بازه تمرکز چندانی بر کار خود ندارند.

بنابراین تعطیل شدن پنج شنبه به عنوان یک روز نیمه تعطیل در نهایت از یکسو اثر معناداری بر خروجی هفتگی کارمندان ندارد و از سوی دیگر هزینه های ناشی از ترافیک، آلودگی هوا و مصرف انرژی را رقیق تر می کند.

البته به شرطی که مراکز آموزشی کشور نیز همسو با ادارات و مراکز قضایی در روز پنج شنبه تعطیل شود.

چرا که در صورت تعطیل نبودن مراکز آموزشی، از یکسو ترافیک و آلودگی هوا تغییر چندانی نخواهد کرد و از سوی دیگر به واسطه اثرگذاری بر برنامه فراغت خانواده ها، مانع از بروز آثار اقتصادی مثبت دو روزه شدن تعطیلات خواهد شد.

معمای ساعات کاری بر مبنای طرح پیشنهادی مجلس، در صورت تصویب تعطیلی نهادهای دولتی و قضایی شهرستان ها در روز پنج شنبه، ساعات کاری در سایر روزها به نحوی بسط خواهد یافت که تعداد کل ساعات کاری هفتگی کارکنان به مرز قانونی 44 ساعت در هفته برسد.

به نظر می رسد که این هدف با همسان سازی ساعات کاری ادارات در تهران و شهرستان ها و افزایش ساعات پایان کاری ادارات از ساعت 14:30 به ساعت 16 حاصل خواهد شد.

اتفاقی که می تواند به هماهنگ تر شدن ادارات دولتی در تهران و شهرستان ها منجر شود.

البته در صورت تصویب این طرح تعداد ساعات کار روزانه کارمندان طی روزهای شنبه تا چهارشنبه به حدود 9 ساعت در روز افزایش خواهد یافت.

تغییری که کاملاً در خلاف جهت رویه توصیه شده توسط پژوهش های دانشگاهی و الگوی اجرایی در کشورهای توسعه یافته است.

چرا که در سال های اخیر بسیاری از کشورها با وجود افزایش تعداد روزهای تعطیل اقدام به کاهش ساعات کار روزانه کرده اند.

برای مثال در حال حاضر کشورهایی مانند فرانسه و سوییس به واسطه ملاحظات بهره وری در حال قانون گذاری برای کاهش تعداد ساعات کاری به محدود 5/ 6 ساعت در روز هستند.

نگاه به تجربه سایر کشورها نیز نشان می دهد که طی دهه های اخیر فراغت بیشتر جایگزین کار بیشتر شده است، اما این تغییر لزوماً به معنای کاهش خروجی کل کارکنان نیست، چرا که پژوهش های حوزه روانشناسی و آرگونومی کار نشان داد که نیروی فزاینده بهره وری ناشی از بهبود سبک زندگی به راحتی می تواند خلأ ناشی از کم شدن ساعات کاری را جبران کند.

بنابراین نمایندگان مجلس باید در قانون گذاری برای پیرایش ساعات کاری در ادارات، برآیند این دو نیروی مخالف را در نظر داشته باشند، چراکه پخش کردن ساعات کاری روز پنج شنبه در سایر روزهای هفته در عمل به معنای کاهش بهره اقتصادی و اجتماعی هر ساعت زمان صرف شده از سوی کارکنان بخش عمومی برای ارائه خدمات به شهروندان است.


کلید واژه ها: تعطیلات - تعطیل - اقتصاد - مجلس شورای اسلامی - اقتصادی - نمایندگان مجلس - شنبه - مجلس - کشور - تعطیلی - ادارات دولتی - بهره وری - اجتماعی - رشد اقتصادی - گردشگری - افزایش - ساعات کار - نشان - اداری - توسعه - قضایی - کمیسیون اجتماعی - اسلامی - هایی - دنیای اقتصاد - شورای - تهران - جهانی - همسان سازی - آلودگی هوا

آخرین اخبار سرویس:
استخدام تعدادی موتورسوار در محدوده میدان حسن آبادِ تهران

دعوت به همکاری دندانپزشک آقا جهت مطبی در تهران

استخدام فیزیوتراپیست در مرکز توانبخشی ارغوان

استخدام بستنی فروشی بابا اکبر

تحلیل سعید حجاریان درباره تحولات «جناح چپ»: ابتدا از «برابری» گفتند، سپس بر «دموکراسی» تاکید کردند و در آخر، ضمن حفظ همه مولفه ها، «حق رای» را برجسته کردند

حشمت الله فلاحت پیشه: ضرب الاجل 60 روزه به معنای خروج از برجام نیست / ترامپ می داند بدون مذاکره هیچ راه دیگری در مقابل ایران ندارد / کمیته حقیقت یاب حوادث مشکوک خلیج فارس را بررسی کند/ ایران با آمریکا در شرایط کنونی غیر از مدیریت تنش نمی توانیم حوزه مذاکراتی تازه ای را تعریف کنیم

توضیحات روحانی در دیدار با تولیت آستان قدس رضوی

عباس عبدی: نجفی یکی از نمادهای تکنوکراسی سالم و کارآمد پس از انقلاب است / حتما به شرایط بسیار بحرانی رسیده بود که این اتفاق برایش افتاده / او سه اشتباه کرد / افراد در شرایط نجفی، باید میان دلبستگی شخصی و پست سیاسی یکی را برگزینند

دعوت به همکاری شرکت بیمه پاسارگاد در استان گلستان

موسسه آمریکایی: افغانستان خطرناک ترین کشور جهان است

فلاحت پیشه: ضرب الاجل 60 روزه به معنای خروج از برجام نیست

توسعه اقتصادی با ایجاد شهرک صنعتی تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی در ایلام

جذب و استخدام 20 هزار نیروی جدید در وزارت بهداشت

تجمع در مقابل سفارت ایران در لندن / بعیدی نژاد: تعداد معدودی تظاهرکننده ورودی سفارت را بستند / آنها از ورود دیپلمات ها به ساختمان جلوگیری کردند

استخدام منشی و اپراتور لیزر خانم جهت مطب پوست و مو در تهران

هنوز مقوله پدافند غیر عامل برای بسیاری شناخته شده نیست

تقویت ساختار دهیاری های بوشهر

قصه گویی روابط اجتماعی را در کودکان تقویت می کند

کودک معروف حادثه تروریستی مجلس کجاست؟+عکس

جمع آوری 24 هزار بخاری نفتی از کلاس های درس

موضوعات فرهنگی و اجتماعی باید در آیین نامه پیوست اجتماعی طرح ها لحاظ شود

امیرعبداللهیان: گام های ایران پس از 60 روز به نفع آمریکا نیست

سربازانی که با خون خود عزت اسلام را حفظ کردند

شافعی و ژائله کاندیدای ریاست شدند

کاهش تعهدات ایران در چهارچوب برجام، یک شوک جدی به اروپایی ها وارد کرد

مهمانپرست: امثال آبه روحیه بالای مردم ایران را به عنوان سوغات خواهند برد

زیرساخت ها از نظر پدافند غیرعامل آسیب شناسی می شوند

آغاز رقابت انتخاب برای ریاست اتاق ایران / رییس جدید اتاق لحظاتی دیگر انتخاب می شود

هزینه تبریک انتصابم را به شماره حساب سیل زدگان واریز کنید

رییس شورای شهر تهران: مخالف حضور فرزندانم در زیست شبانه هستم

احداث پارک مشاهیر کُرد موجب ماندگاری کنگره مشاهیر کُرد می شود

حدیث نگاشت/ قرآن؛ ادبستان الهی

«کارنامه پژوهشی حسین مسرت» منتشر شد

35درصد طلاق ها برای دریافت مستمری است

شرکت 22 نهاوندی در مرحله استانی مسابقات قرآن اوقاف

مراسم ختم قرآن در قم به روایت تصویر

نقش آفرینی کمیته فقهی بورس فعالان بازار را به رعایت مسائل شرعی مطمئن کرده است

جزییات آیین نامه شورایاری ها در شورای شهر تهران بررسی شد

تشکل های دانشجویی بوشهر به ولنگاری های فرهنگی شهرداری استان واکنش نشان دادند

ایده ساخت آسانسور زمین به ماه چقدر به تجاری سازی نزدیک شده است؟

واکنش لاریجانی به هدف قراردادن نفتکش ها در دریای عمان / ملت آمریکا گرفتار باند سیاسی بی آبرو شده ‎اند

لاریجانی: حمله مشکوک به نفتکش ها مکمل تحریم های آمریکا علیه ملت ایران است

گزارش های ارسالی شهروندان

شهرداری فهرست املاک واگذارشده را به شورا ارائه دهد

روز شلوغ شورای شهر تهران

برگزاری جلسه فوق العاده شورا برای تعدیل ضرایب ارزش معاملاتی

کدام گناه مانع ورود شهیدان به بهشت می شود؟

اجرای تغییر نام خیابان «استاد نجات اللهی» چیست؟

کمبود قطعات، خودرو های تولیدی را در پارکینگ ها معطل نگه داشته است

استخدام کارمند حداقل فوق دیپلم حسابداری در تهران

آنالیز آب به حساب نیامده در شبکه های توزیع آب شهری

شبکه لینوکس با ویندوز

طراحی نرم افزار صدور گواهینامه آموزشی کارکنان دولت

ضرورت آسیب شناسی نهاد شوراهای شهر و روستا

اهدای خون باید به فرهنگ تبدیل شود

زیباکلام: برای حفظ نظام اسلحه به دست می گیرم

وزیر انرژی عربستان: طرف واحدی در پس حمله به فرودگاه أبها و حادثه دریای عمان است

افتتاح 10 اقامتگاه بومگردی در خوروبیابانک اصفهان

جنگل های انبوه غرب ایران هم در حال بیابان شدن هستند

استخدام حسابدار خانم یا آقا جهت کار در دفتر فروش در بندر عباس

بانکها چقدر وام مسکن پرداخت کردند؟

بررسی بهتر بیماریها با هوش مصنوعی

محاکمه عمر البشیر روزهای آتی آغاز می شود

جمنا به نفع شورای وحدت کنار می رود؟ /حاجی بابایی: فعلا کالبدشکافی نکنید

بزغاله بند باز

وزیر فرهنگ به احوالپرسی محمدعلی کشاورز رفت /حال و هوای این روزهای پدر سالار سینمای ایران

مخالف حضور فرزندانم در حیات شبانه هستم

لاریجانی: اقدام علیه نفتکش ها در دریای عمان مکمل تحریم های اقتصادی است

استخدام کارشناس عمران جهت مدیریت و کنترل پروژه در اصفهان

کاهش پیامدهای منفی اجتماعی پروژهای بومی و اقتصادی با تدوین آیین نامه پیوست اجتماعی

لاریجانی: حمله مشکوک به نفتکش ها مکمل تحریم های آمریکا علیه ملت ایران است

اجرای طرح مشاغل خانگی با همکاری جهاد دانشگاهی

ساماندهی بازار خودرو در دستورکار نمایندگان

​مرحله سوم پروژه های خیرین بانک صادرات ایران در مناطق زلزله زده کرمانشاه افتتاح می شود

ساماندهی وضعیت کالاهای اساسی در جلسه با وزیر صعنت بررسی شد

بانک رفاه با عمل به مسئولیت های اجتماعی امید به اشتغال را بازگرداند

بیش از 75 درصد از صنایع دستی توسط زنان تولید می شود

پیشرفت 62 درصدی پروژه نمایشگاه بین المللی بزرگ اصفهان

آب هست  ، اما کم است

یکصد و نوزدهمین جلسه شورای اجتماعی کشور برگزار شد

فعالیت بیش از 250 کانون فرهنگی ـ هنری مساجد در سمنان

عقیم سازی سگ های بدون صاحب در بندر عباس آغاز شد

دومین مسابقه قرآنی مشکات در البرز برگزار می شود

فیلم/ عهدی که با خدا بستیم

گردهمایی سالانه مدیران بنیاد مهدی موعود (عج) برگزار می شود

استخدام دفتردار جهت همکاری در تاکسی تلفنی در سیرجان

انتخابات هیات رییسه اتاق بازرگانی ایران امروز برگزار می شود

مردم داری، کیمیای مدیریت

زیرساخت های کشور از نظر پدافند غیرعامل آسیب شناسی می شوند

برنامه های سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر در سال جاری تشریح شد

عکس/ الاغ سواری در خیابان شریعتی تهران!

استخدام نیروی خانم با مدرک روانشناسی بالینی در سیرجان

استخدام نیروی خانم با مدرک پرستاری در سیرجان

سوریه نمونه ای از هم زیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف است

پروسه انتخابات شورایاری ها رسما آغاز شد/ انتخابات قطعا در تیر ماه برگزار می شود

همه چیز در مورد ویزای شینگن

اعضای جدید در تعالی اتاق بازرگانی گام بردارند

«فی ظلال القرآن»، ترجمه ای فاخر از آثار سیّد قطب/مجموعه ای 12 بخشی از انتشارات انقلاب اسلامی

لاریجانی: حمله مشکوک به نفتکش ها مکمل تحریم های آمریکا علیه ملت ایران است

استخدام جوشکار ماهر در شهرک بهشتیِ همدان

گام اول تعطیلی پنج شنبه ها

گام اول تعطیلی پنج شنبه ها