مطالب مرتبط:
خیز دوباره ترامپ برای دوشیدن سعودی و دوستان/ گام اول تعطیلی پنجشنبه/ استقلال مالی شهرها در گرو یک لایحه
ضرورت استقلال مالی شهرداری ها در بودجه سال 98 /انتقاد از طولانی شدن تصویب لایحه مدیریت یکپارچه شهری
تصویب لایحه پیوستن ایران به CFT موجب نقض قانون اساسی می شود/ حفظ استقلال و آزادی، خط قرمز مردم است
هدف لایحه جامع انتخابات مشارکت حداکثری و شفافیت مالی است
کاپیتان استقلال : وضعیت مالی ما بهتر از پرسپولیس نیست
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 ساعت 22:002019-05-19سياسي

استقلال مالی شهرها در گروی یک لایحه


«ظلم آشکار به مردم»؛ این نظر بسیاری از کارکشته های عرصه مدیریت شهری درباره لایحه مالیات بر ارزش افزوده است؛ چه آنهایی که از طیف اصلاح طلب هستند و چه از طیف اصولگراهایی که حتی اکنون عضو شوراهای شهر نیستند.

- حامد فوقانی - خبرنگار: ظلم آشکار به مردم ؛ این نظر بسیاری از کارکشته های عرصه مدیریت شهری درباره لایحه مالیات بر ارزش افزوده است؛ چه آنهایی که از طیف اصلاح طلب هستند و چه از طیف اصولگراهایی که حتی اکنون عضو شوراهای شهر نیستند.

تمام نگرانی ها بر سر تغییر کلمه عوارض به مالیات است.

اینگونه شهرها استقلال شان را از دست می دهند؛ مغایر با اصل7 قانون اساسی.

دیگر نمی توان گفت که مردم شهرهایشان را اداره می کنند بلکه این دولت است که با تصدی گری بیشتر، امورات را در اختیار می گیرد.

اما و اگرهای لایحه تا آخر هفته تکلیف اصلاح لایحه مالیات بر ارزش افزوده مشخص می شود؛ لایحه ای که هفته گذشته در صحن مجلس به صورت مشروط به تصویب رسید اما برای اصلاح بندهایی که مورد اعتراض شهرداری ها و شوراهای شهر است، به کمیسیون اقتصادی برگشت.

حالا شنیده های خبرنگار همشهری از درون کمیسیون اقتصادی نشان می دهد که تعدادی از بندها اصلاح شده اند ولی نمایندگان مجلس هنوز روی چند بند دیگر به جمع بندی نهایی نرسیده اند.

گویا یکی از ماده های اصلاحی، ماده 39 این لایحه است که پیش از این مدیران شهری نسبت به وجود آن به همین گونه فعلی هشدار داده بودند.

با این حال احتمال تغییرات برخی از ماده های لایحه مالیات بر ارزش افزوده از میان مواد 7، 9، 27، 30، 38، 39، 41 و 49 پایین آمده است.

درحالی که طی روزهای گذشته مدیران شهری رده بالا با نمایندگان مجلس رایزنی کرده و توضیح داده اند که چرا مواد مذکور از یک طرف باعث محدودترشدن شوراهای شهر شده و از طرف دیگر منابع درآمدی شهرها را به شدت کاهش می دهد.

دبیر اول کمیسیون اقتصادی مجلس دیروز در گفت وگو با همشهری به ارائه مطالبی پرداخت که از فحوای صحبت های او چنین برداشت می شود که اراده ای برای اصلاح لایحه مالیات بر ارزش افزوده وجود ندارد.

معصومه آقاپور با بیان اینکه مرکز پژوهش های مجلس برای اصلاح لایحه همکاری زیادی طی روزهای اخیر داشته است، گفت: بند 39طبق نظر مدیران شهری اصلاح شده است اما سؤال ما این است که پیش از این، ارائه خدمت به مردم در شهرها چگونه پیش می رفته که حالا با لایحه جدید عنوان می شود شهرها در معرض خطر قرار می گیرند؟ آیا شهروندان از خدمات راضی هستند و با گنجاندن عبارت مالیات به جای عوارض در لایحه، دیگر رضایت نخواهند داشت؟ او در پاسخ به این مسئله که رویکرد مدیریت شهری تغییرات اساسی کرده و دست کم در تهران شهرداری برای تامین منابع مالی کمتر روی شهرفروشی اتکا می کند، گفت: درست است که رویکرد شهرداری تهران تغییر کرده اما باید نحوه ارائه خدمت هم مشخص شود تا بتوان به طور مستقیم و در قالب عوارض بخشی از منابع درآمدی را در اختیارشان گذاشت.

البته بخشی از مشکلات شهرها به خاطر موازی کاری سازمان هاست و تا مدیریت واحد شکل نگیرد، شهرداری ها با سختی های فراوانی روبه رو هستند.

مثل دنیا عمل کنیم همانطور که گفته شد، طی روزهای گذشته مدیران شهری رفت وآمدهای زیادی به کمیسیون اقتصادی مجلس داشته اند تا به نمایندگان اعلام کنند اصلاح نشدن مصوبه چه مشکلاتی را برای شوراها و شهرها به وجود می آورد.

پیروز حناچی شهردار پایتخت، محسن هاشمی رفسنجانی " رییس شورای شهر تهران و مرتضی الویری رییس شورای عالی استان ها ازجمله کسانی بوده اند که با اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس رایزنی کرده اند.

از سوی دیگر، فراکسیون امید مجلس هم در پی اصلاح برخی از مواد لایحه مالیات بر ارزش افزوده است.

اینطور که حناچی گفته، در لایحه باید عوارض و مالیات کاملا از یکدیگر تفکیک شوند.

او گفت: اصل بحث شهرداری هم اکنون روی تفکیک عوارض و مالیات و موضوع بعدی نحوه توزیع آن است که به صورت متمرکز یا غیرمتمرکز و یا مستقیم یا غیرمستقیم توزیع شود.

بر این اساس شهرداری ها اجازه وضع عوارض را دارند و دولت اگر اعتراضی دارد، می تواند از طریق فرمانداری ها آن را لغو یا اصلاح کند.

به گفته حناچی، زمانی که در دستگاه های پُز، کارت کشیده می شود باید پول مربوط به عوارض شهرداری جدا شده و به حساب آن واریز شود؛ همانند تمام نقاط دنیا که اینگونه عمل می شود.

سرنوشت شهرها را نادیده نگیریم محسن هاشمی هم اعتقاد دارد که اگر 9ماده لایحه مالیات بر ارزش افزوده اصلاح نشود، اختیارات قانونی شوراها در زمینه وضع عوارض و درآمدهای محلی حذف خواهد شد.

به گفته او، دولتی شدن شهرداری ها و دهیاری ها و تمرکزگرایی شدید امور محلی در وزارتخانه های کشور و اقتصاد از دیگر نتایج لایحه به شکل پیشین است.

هاشمی گفت: از دیگر نتایج لایحه مالیات ارزش افزوده آن است که درصورت تصویب، کسری بودجه بیش از 60 درصد به شهرداری های کشور تحمیل خواهد شد، بنابراین قطعا شهرداری ها در انجام امور خدماتی و زیرساختی شهرها دچار بحران و معضل اساسی می شوند.

پس نمایندگان محترم مجلس نباید سرنوشت شهرها را نادیده بگیرند.

مرتضی الویری، رییس شورای عالی استان ها: لایحه اگر اصلاح نشود، نزدیک به 60درصد درآمد شهرداری ها که از محل وضع عوارض محلی توسط شوراها تأمین می شود، از بین خواهد رفت و چالش های فراروی شهرداری ها به بحران های لاینحل تبدیل خواهد شد و شوراها دیگر نمی توانند به مردم خدمات رسانی کنند.

سیدمرتضی سقاییان نژاد، شهردار قم: متأسفانه دولت و مجلس شورای اسلامی در کاهش اختیارات شوراها همت جدی به خرج می دهند که به هیچ وجه مطلوب اداره شهرها و خدمات رسانی به شهروندان نیست.

شهریار آل شیخ، رییس کمیسیون برنامه ریزی کلانشهرهای کشور: بدون اصلاح مصوبه مشروط مجلس، همه دریافت های درآمدی در قالب مالیات دیده شده و به حساب خزانه واریز می شود.

نظارت بر آن هم به عهده دیوان محاسبات است؛ یعنی نظارت شوراها بر آن سخت شده و شوراها تشریفاتی می شوند.

حیدر اسکندرپور، شهردار شیراز: تقاضا داریم که 50درصد ارزش افزوده دریافتی که اکنون یک سوم است، به شهرداری ها اختصاص یابد تا این قانون به عنوان نقطه تاریکی در مصوبات مجلس ثبت نشود.

سیدمهدی مقدسی، نماینده مردم اراک در مجلس: به شدت با محدودکردن شوراهای اسلامی، شهرداری ها و دهیاری ها مخالف هستم و آن را مخالف اصول قانون اساسی می دانم.

به هیچ وجه قابل پذیرش نیست که شوراها، شهرداری ها و دهیاری ها در لایحه اصلاحی مالیات بر ارزش افزوده برای وضع عوارض محلی محدود شوند.

ایرج شهین باهر، شهردار تبریز: 2مشکل اساسی در لایحه مالیات بر ارزش افزوده وجود دارد که ازجمله آنها، استفاده از کلمه مالیات به جای عوارض باعث می شود درآمدهای حاصله از این محل به عنوان درآمدهای عمومی به خزانه واریز شده و عودت آن به شهرداری ها با مشکل مواجه شود.

تحدید شهرداری هایی که فشل شده اند مهدی چمران، رییس دوره های سوم و چهارم شورای شهر تهران: واقعیت آن است که با لایحه جدید مالیات بر ارزش افزوده، دولت دستش را در کاسه شهرداری ها می کند و از منابع مالی آنها برمی دارد.

حال برای اینکه چنین مسئله ای روشن تر شود، باید تاریخچه کم شدن سهم شهرداری ها از عوارضی که حق شان است را مرور کنیم؛ با این پیش زمینه که منابع درآمدی شهرداری ها مستقل از دولت است و طبق قانون استقلال شهرداری ها مصوب سال61، شهرداری ها جایگاهی در ردیف های بودجه سالانه دولت ندارند و باید از طریق عوارض مختلف، درآمد خود را تامین کنند.

در این میان شهرداری ها پس از مصوبه سال61 بخشی از عوارض را عام می گرفتند و بخش دیگر را از کارخانجات دریافت می کردند.

در آن موقع، شهرداری ها بسیار راحت تر عوارض را دریافت می کردند و درآمدشان هم خیلی بیشتر از حالا بود.

تا اینکه قانون تجمیع عوارض در سال82 در مجلس شورای اسلامی تصویب و قرار شد برای هر استانی، اداره دارایی و مالیات، عوارض را گرفته و به شهرداری ها بدهد.

با این تصمیم، عوارض شهرداری ها هم محدود شد چراکه دارایی پس از دریافت عوارض، درآمد را براساس فرمولی به شهرداری های همان استان تحویل می داد.

پس از این، لایحه مالیات بر ارزش افزوده را به صورت موقت تحویل مجلس دادند.

با این لایحه- که به تصویب مجلس رسید- سهم شهرداری ها بازهم کاسته شد و به 50درصد از کل عوارض دریافتی رسید.

سالیان بعدتر، سهم شهرداری ها مدام کم و کمتر شد تا به حدود 33درصد رسید.

در برنامه ششم توسعه کشور هم اعلام شد که کل مالیات را در مجموع دولت دریافت کرده و به خزانه واریز شود؛ یعنی پروسه ای سخت را جلوی حق شهرداری ها قرار دادند.

با این لایحه جدید نیز عوارض به حساب وزارت کشور و سپس به حساب استانداری ها واریز می شود که واگذاری سهم شهرداری ها هم براساس اختیارات استانداری ها صورت می گیرد.

نکته اینجاست که شوراها در این میان عملا هیچ کاره شده اند.

نکته دیگر اینکه اغلب70 تا 80درصد پول از خزانه تخصیص می یابد.

به بیان ساده تر، سهم شهرداری ها بازهم محدودتر شد.

از سویی تجربه نشان داده که همیشه تخصیص های انجام شده از سوی خزانه دولت با تأخیر روبه رو بوده و معلوم نیست کی و چگونه پرداخت شود.

چنین وضعیتی در شرایطی رخ می دهد که نیمی از شهرداری های کشور فلج و فشل هستند و در پرداخت حقوق کارمندان خودشان هم با مشکل روبه رویند.


کلید واژه ها: مالیات بر ارزش افزوده - ارزش افزوده - اصلاح - شوراهای شهر - مالیات - مالی - نمایندگان مجلس - اقتصادی - مجلس - کمیسیون اقتصادی مجلس - مدیران - مدیریت - مرکز پژوهش های مجلس - اصلاح طلب - مردم - خبرنگار - استقلال - ماده - همشهری - عوارض - آخر هفته - شهرداری - برداشت - اعتراض - معصومه - اداره - هشدار - قانون - جدید - صورت

آخرین اخبار سرویس:
پیاده از حرم تا حرم با رمز شهید گلشنی عنبرآباد

تشییع پیکر مطهر 150 شهید دفاع مقدس آغاز شد

داستان هایی از امام جعفر صادق (ع)

سفر دو روزه استاندار خراسان جنوبی به بشرویه

مردم با شهدا پیوندی ناگسستنی دارند

نماینده مجلس: عده ای نمی خواهند قانون اصلاح شود/ دریافت کنندگان حقوق های نجومی، 18 درصد به حقوقشان اضافه شده است

سخن نگاشت/ باید تحول در قوه قضاییه احساس شود

نگاهی به شخصیت امام صادق(ع) از حل اختلاف بین شیعیان تا پرهیز از جنگ وشبهه زدایی؛سخنان آیات وحیدخراسانی،جوادی آملی،مکارم شیرازی وسبحانی

اگر اصل 142 اجرا می شد مسؤولانی با سرمایه 1000 میلیاردی نداشتیم

عملکرد هفت ساله بنیاد تعاون زندانیان کشور

آیت الله خامنه ای رهبر معنوی میلیون ها انسان در جهان است

پاسخ امیر جعفری به ویدئوی جنجالی که این روزها دست به دست می شود/ ویدیو

آمریکا یکبارهم که شده دیپلماسی راستین را امتحان کند/ شماره دادن ترامپ سرکاری است

استخدام گریل کار و وسط کار به صورت تمام وقت -تهران

استخدام متخصص مستند ساز و دانش فنی(تجهیزات پزشکی و مکاترونیک)

استخدام مدیر اداری با حداقل 5سال سابقه کاری مرتبط در تهران

واکنش به سخنان مصباحی مقدم درباره FATF

چگونه از وکیل شکایت کنیم؟

آغاز مراسم تشییع پیکر پاک 150 شهید تازه تفحص شده با حضور معنادار مردم

آغاز عملیات ساخت 66 واحد مسکونی مددجویان سیل زده کمیته امداد معمولان

ایستادگی زنگنه در برابر فشار دلواپسان

استخدام دیوان عدالت اداری (اطلاعیه جدید)

فرزند زمان خود باش

استخدام کارشناس الکترونیک در شرکت ریفوند ایران

مدعیان دیدار نمایندگان با بابک زنجانی اسناد خود را ارائه دهند

نشان ههایی آشکار از تن شهای امریکا و مکزیک

حفظ بشریت در قبال خطرات عظیم ناشناخته

گشتی در دنیای سینما

هند در بن بست نجات «دالیت »ها

درسوگ امام آگاهی بخش

دریچه ای به امید و مرگ

حافظ، یادگار میرزا محمدخان

مهمانی رنگ و نقش در چارسو

دور زدن تحریم ها با ارز دیجیتالی ممکن می شود

میرزا ابوالقاسم فراهانی چگونه به قتل رسید؟

به رسمیت شناختن حق انتخاب متهمان

بحران کاغذ همچنان مطبوعات را تهدید می کند

معامله خطرناک

استعفای مقام مهاجرتی امریکا همزمان با مرگ کودک مهاجر

طرح بی‎فایده

رونمایی داماد از «خیانت قرن»

دزدی به خاطر تأمین معیشت خانواده

توطئه های یک مرد برای کشتن همسر

سرقتی که راز جنایت های سیاه را فاش کرد

دوئل خونین در آمل

شیرجه مرگ در متل قو

روند شفاف سازی در بنیاد فارابی

پرورش تفکر افراطی در جامعه امریکایی

طلوع گل سرخ در «برزک »

پادکستی که سریال شد

نمادهای تغییر در سال خونبار هالیوود

سوسوی روشنایی در«شهر خاموش»

سه هیچ

اختصاص ٥٠ میلیارد تومان تسهیلات به کارآفرینان فرهنگ و هنر

تایم لپس در هامون

سفر به روستاهای آذربایجان در دهه 40

صندوق های سرمایه گذاری بستر ورود بدون ریسک به بورس

واگذاری مسکن با اقساط 25 ساله

ارتباط لایحه شفافیت با دستگاه قضایی

تأملی در طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان

دستور رییس جمهوری برای بررسی حادثه پارک تهرانپارس

سیگنال های اقتصادی در استان های کشور

دولت و مجلس، ایران نیست آقای مصباحی مقدم؟!

تحریم ظریف برای تضعیف قدرت نرم ایران

امام صادق(ع) و نمونه ای از سیاستگذاری فرهنگی

اوقات فراغت ضرورتی مبتنی بر فرهنگ شهروندان است

پاورپوینت دیدگاه دونالد اولدینگ هب درباره یادگیری

استخدام رابط جذب و پشتیبانی در چهارمحال و بختیاری

روایت لاریجانی از تماس تلفنی مرکل درباره برجام

امام صادق (ع) و نمونه ای از سیاستگذاری فرهنگی

استاندار خراسان جنوبی وارد بشرویه شد

استخدام صندوقدار رستوران خانم با برخورد مناسب در کرج

استخدام تعدادی نیروی خانم جهت خیاطی در البرز

کنترل فشارخون بیش از 70 درصد جمعیت هدف رضوانشهر

استخدام کارشناس معمار جهت مهندسین مشاور در خراسان رضوی

اصلاح طلبان در سال 96 متوقف شدند

استخدام دو رده شغلی در صنایع پزشکی پرشین توحید

استخدام مهندس صنایع غذایی با روحیه کار تیمی در تهران و کرج

واکنش وزیر ارتباطات به صحبت های امیر جعفری

چگونه پروسه زمان بندی شورایاری شهر تهران به سرانجام رسید؟ + اساسنامه شورایاری تهران

نشست شورای امنیت 1| معاون دبیر کل: از تحولات اخیر درباره برجام نگرانیم

فرانسه: پایان برجام عقب گردی خطرناک خواهد بود/ انگلیس: به ایران توصیه می کنیم از محدودیت های برجام فراتر نرود/ روسیه: جزو تاریخی ترین دستاوردهای جهان دیپلماسی و چندجانبه گرایی بود/ نماینده ایران: دیگر نمی توان به تنهایی بار حفظ برجام را به دوش کشید

سفر استاندار خراسان جنوبی به بشرویه

برخورد تریلر با پایه برق موجب قطع برق بخشی از اهواز شد

فهرست پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه شهید بهشتی اصفهان

حناچی: رابطه شورا و شهرداری مبتنی بر همدلی است

نقشه محدوده عرصه، حریم و ضوابط حفاظتی و معماری مجموعه نیاوران ابلاغ شد

لاریجانی: آمریکا با مطرح کردن مذاکره با ایران به دنبال فرافکنی است

املاک پرحاشیه نمایندگان؛ از لواسان تا لاهیجان/ ماجرای ویلای کوهکن چه بود؟

اندیشمندی که فراتر از زمانه خود می اندیشید

استخدام پیک موتوری جهت تهیه غذا در تهران

جدیدترین مدل گیر مو بچه گانه

امنیت پایتخت خارج از مدار کنترل

عکس روز: خنک کردن فیل

ثبت کباب گلپایگان در فهرست میراث ناملموس کشور

نسخه جدید هیت من در نیویورک روایت می شود

سقف حقوق دریافتی مدیران باید اصلاح شود!

ترامپ به افراد عاقلی در مورد ایران گوش نداد/ باید به پوتین توجه می کردید

استخدام نیروی فنی آشنا به برق صنعتی و تابلو برق در آذربایجان شرقی

استخدام همکار آقا جهت آرایشگاهی در تهران

استقلال مالی شهرها در گروی یک لایحه

استقلال مالی شهرها در گروی یک لایحه