مطالب مرتبط:
شیوع 18 درصدی فشار خون بالا در ایران
کاهش 25 درصدی سکته های قلبی و مغزی در ایران با کنترل فشار خون بالا
شیوع فشار خون بالا در ایران حدود 3 برابر شده است
رکورد فشار خون ایران را زدم / دکترها از وضعیت جسمانی ام متعجب هستند!
خواننده پاپ: رکورد فشار خون ایران را زدم!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 29 اردیبهشت 1398 ساعت 09:522019-05-19پزشكي

شیوع 18 درصدی فشار خون بالا در ایران


مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه شیوع فشار خون بالا در ایران حدود 18 درصد گزارش شده و مصرف زیاد نمک، - یکی از دلایل اصلی آن به شمار می رود، گفت فشار خون بالا علت 7.

6 میلیون مرگ زودرس و 92 میلیون ناتوانی و عوارض ناشی از بیماری در جهان بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازوبدا، زهرا عبداللهی به مناسبت برگزاری بسیج ملی کنترل فشارخون گفت: بیماری های قلبی عروقی، علت اصلی یک سوم موارد مرگومیر ناشی از بیماری های غیرواگیر و علت اصلی مرگ در افراد بالای 30 سال و دومین عامل مرگ در افراد 15 تا 59 ساله محسوب می شود.

وی با بیان اینکه فشار خون بالا علت 6.

7 میلیون مرگ زودرس و 92 میلیون ناتوانی و عوارض ناشی از بیماری در جهان بوده است، افزود: بیماری های قلبی-عروقی، شایع ترین علت مرگ و میر در جهان است، از طرفی حدود 80 درصد مرگ و میرها در بیماری های قلبی-عروقی ناشی از فشار خون بالا، مصرف سیگار و کلسترول بالا رخ می دهد که از میان این سه علت، فشار خون بالا مهمترین علت مستقیم در مرگومیر در کل دنیا است.

عبداللهی بیان کرد: شیوع فشار خون بالا در ایران حدود 18 درصد گزارش شده و مصرف زیاد نمک یکی از دلایل اصلی آن به شمار می رود.

اکنون بیماری های غیرواگیر حدود، 70 درصد از علل مرگ و میر را به خود اختصاص داده و از 385 هزار مرگ سالیانه در کشور، 268 هزار مورد مرگ ناشی از بیماری های غیرواگیر بوده است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: براساس برآوردهای موجود، میزان دریافت روزانه نمک در کشور 15 تا10 گرم ( 2 تا 3 برابر مقدار توصیه شده توسط سازمان جهانی بهداشت یعنی 5 گرم در روز است).

براساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، متوسط میزان مصرف نمک در اکثر کشورهای منطقه مدیترانه شرقی، بیش از 12 گرم در روز برای هر فرد محاسبه شده است.

بنابراین کاهش مصرف نمک یکی از اولویت های نظام سلامت در تمام کشورها است و بسته به نوع فرهنگ غذایی مردم، برنامه ریزی کاهش مصرف نمک یکی از دغدغه های اصلی مسئولین سلامت کشورها به شمار می رود.

وی افزود: در کشورهای توسعه یافته بیشتر از 80 درصد نمک های مصر، نمک های پنهان در مواد غذایی است که با مصرف غذاهای غیرخانگی، غذاهای کنسروی و فست فودها تامین می شود.

اما در کشور ما، با توجه به الگوی مصرف مواد غذایی، بیشترین منبع مصرف نمک ازطریق افزودن نمک در هنگام تهیه و طبخ و مصرف غذا کسب می شود.

عبداللهی خاطرنشان کرد: مطالعات سازمان جهانی بهداشت بیشترین منبع نمک درکشورهای منطقه مدیترانه شرقی که کشورما هم در بین آنها قراردارد را نمک موجود در نان ها بیان می کند.

نتایج بررسی مطالعات بزرگ نشان داده که کاهش حدود 6 گرم نمک دریافتی روزانه باعث کاهش 24 درصدی سکته مغزی و کاهش 18 در صدی بیماری عروق کرونر می شود و حدود 2.

5 میلیون مرگ و میر را کاهش می دهد.

همچنین کاهش مصرف نمک به میزان یک گرم در روز موجب کاهش 7 درصدی در بروز سکته های مغزی و قلبی می شود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت عنوان کرد: بر طبق استانداردها، میزان سدیم دریافتی در روز نباید بیشتر از 2000 میلی گرم یعنی حدود 5 گرم نمک یا کمتر از یک قاشق مرباخوری نمک، باشد.

این میزان برای بیماران قلبی و افرادی که فشار خون بالا دارند و همچنین افراد بالای 50 سال، روزانه کمتر از 1200 میلی گرم سدیم که معادل 3 گرم نمک یا حدودا نصف قاشق مرباخوری نمک است، توصیه شده است.

عبداللهی درخصوص اقدامات سایر کشورهای دنیا برای کاهش نمک مصرفی، اظهار کرد: کشورهای انگلیس، فنلاند، استرالیا، نیوزلند و کانادا، موفق ترین کشورها در امر کاهش نمک مصرفی هستند.

دلایل موفقیت این کشورها انجام فعالیت های آموزشی در سیستم های بهداشتی، جلب حمایت سیاستگذاران و همکاری با صنایع غذایی در این خصوص بوده است.

در انگلیس، رمز موفقیت، جلب حمایت صنایع غذایی و تولید کنندگان غذا و در استرالیا انجام سیاست گذاری و در برخی از کشورها اقدامات انجام شده بر روی کیفیت نان ها، دلیل موفقیت ذکر شده است.

وی ادامه داد: در سال 1996در انگلستان گروهی از افراد صاحب نظر اقدام به تشکیل گروهی به نام CASH کردند.

هدف آنها آگاه سازی مصرف کنندگان نسبت به اهمیت کاهش نمک و نیز تغییر سیاست های جامعه در ارتباط با میزان نمک و نیز تحت فشار قراردادن تولیدکنندگان محصولات غذایی در جهت کاهش نمک محصولاتشان بود.

آنها با همکاری سازمان های مرتبط با سلامت و استاندارد اقدام به بسیج همگانی در جهت کاهش مصرف نمک کردند و به این ترتیب انگلستان به عنوان اولین کشور به شکل منسجم و برنامه ریزی شده در جهت کاهش نمک محصولات غذایی گام برداشته است.

در این کشور کاهش نمک برای حدود 30 درصد محصولات غذایی اتفاق افتاده و برچسب های غذایی که به وضوح میزان نمک را در آن محصول نشان می دهد، اجباری شده است و غذاهایی که فاقد برچسب بودند به تدریج حذف شده اند.

وی بیان کرد: بر اساس اقدامات موثری که در این راستا در انگلستان انجام شده است، در تمامی کشورهای دنیا اقدامات مشابه لازم و ضروری است؛ به ویژه در کشورهای در حال توسعه مردم عادت کرده اند به غذاهای روزانه خود نمک اضافه کنند، بنابراین لازم است برنامه های بسیج گونه آموزشی برای اصلاح عادات غذایی و استفاده از نمکدان در وعده های غذایی اجرا شود.

کودکان را باید از کودکی به غذای کم نمک عادت داد.

اگر ذائقه کودک با خوردن غذاها و تنقلات غذایی پرنمک خو بگیرد، دیگر در بزرگسالی به راحتی نمی توان این عادت غلط را اصلاح کرد.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه برنامه کاهش مصرف نمک در ترکیه نیز از سال 2011 اغاز شده است، یادآور شد: میانگین مصرف نمک در بیشتر کشورهای منطقه ای اروپا در حدود 8 تا 12 گرم در روز برآورده شده است.

اولین بررسی در ترکیه به نام SaltTuk در سال 2008 نشان داد که مصرف نمک در ترکیه حدود 18 گرم در روز توسط یک فرد بالغ است.

این مطالعه در سال 2012 دوباره تکرار شد و به 15 گرم در روز رسید.

در ترکیه سه اقدام برای کاهش نمک مصرفی مردم در دست اجرا است که شامل پایش وکنترل میزان نمک محصولات غذایی، اجباری کردن استاندارد میزان نمک در محصولات و افزایش آگاهی مردم در زمینه خطرات و پیامد های مصرف زیاد نمک بود.

مهم ترین اقدام موفق در ترکیه شامل، کاهش نمک در نان و بعضی از غذاهای فرآیندشده مانند رب گوجه فرنگی و سس قرمز، وضع مقررات در برابر فروش چیپس و محصولات شور در مغازه های نزدیک مدارس از سال 2011، مقررات برچسب گذاری برای محصولات غذایی، کاهش نمک در پنیر و زیتون تا سال 2013 و فرهنگسازی و افزایش آگاهی مردم به وسیله وزارت بهداشت، سازمان غذا، وزارت کشاورزی و دانشگاه ها و صدا و سیمای این کشور در سال 2013 بود.

همچنین، تهیه فیلم های آموزشی برای کاهش نمک از تلویزیون ملی، اخطار در مورد هفته نمک که با فعالیت های مختلف در تمامی استان های این کشور اجرا می شود، آموزش در مورد نمک و سلامتی که به وسیله فضاهای مجازی انجام می شود، از جمله فعالیت های انجام شده برای کاهش مصرف نمک در ترکیه است.

وی گفت: براساس گزارش پیشگیری اولیه از افزایش فشارخون سازمان بهداشت جهانی در سال 1983 و نیز گزارش بررسی تغذیه و رژیم غذایی در بیماری های مزمن، این سازمان در سال 2003 اعلام کرد که نمک دریافتی روزانه باید کمتر از 5 گرم باشد که برخی کشورها برای رسیدن به این عدد اقدام کرده اند، اما برخی کشورها هنوز تصمیمات مدونی در این مورد اتخاذ نکرده اند.

در بسیاری از کشورهای اروپایی مقادیر کمی و کیفی نمک دریافتی مناسب اعلام شده است.

مثلا در هلند کمتر از 9 گرم و در پرتغال کمتر از 5 گرم توصیه شده است، در حالیکه در یونان فقط توصیه شده که مردم از مصرف نمک و غذاهای پر نمک بپرهیزند.

وی افزود: چهار کشور آسیایی نیز مقادیر مناسب مصرف روزانه نمک را اعلام کرده اند که سنگاپور کمترین (کمتر از 5 گرم) و ژاپن بیشترین (کمتر از 10 گرم) را اعلام کرده است.

در میان کشورهای آفریقایی دو کشور نیجریه و آفریقای جنوبی این مساله را در رژیم های غذایی در نظر گرفته اند.

در استرالیا و نیوزیلند نمک توصیه شده کمتر از 6 گرم است.

عبداللهی بیان کرد: در آمریکای شمالی (کانادا و ایالات متحده ) مقدار توصیه شده کمتر از 6 گرم است که در ایالات متحده نمک توصیه شده در گروه های خاص کمتر از 4 گرم است.

همچنین، در بین کشورهای آمریکای جنوبی، برزیل تنها کشوری است که نمک کمتر از 5 گرم را توصیه کرده است و سایر کشورهای این منطقه فقط به کاهش مصرف نمک اکتفا کرده اند.

در برخی کشورها روش های ویژه ای برای ارزیابی نمک مصرفی به کار رفته است؛ مثلا میزان نمک به طور دقیق در برچسب ها قید شده است، بسیج های آموزش همگانی برای افراد جامعه نسبت به کاهش مصرف نمک، اجرا شده است، محصولات کم نمک در جامعه از طریق رسانه های جمعی به مردم شناسانده شده است، از صاحبان صنایع غذایی برای تولید محصولات با نمک کمتر حمایت شده است و مقدار نمک در محصولات غذایی به طور مرتبی کنترل وپایش می شود.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت عنوان کرد: در انگستان هدف این بود که نمک دریافتی در سال 2010 به کمتر از 6 گرم کاهش پیدا کند و برای رسیدن به این عدد، اولین قدم ارزیابی نمک مواد غذایی بود.

براین اساس، در کودکان نان سفید، غلات صبحانه و تنقلات صنعتی بیشترین مقدار نمک مصرفی کودکان و بالغین را تامین می کرد.

با اجرای برنامه کاهش مصرف نمک سالانه در این کشور، 26 هزار تن در مصرف نمک صرفه جویی شد، همچنین، از6000 مورد از موارد مرگ سکته مغزی و حمله های قلبی جلوگیری شد.

فروش بسته های نمک نیز 40 تا 50 درصد کاهش یافت.

از نظر هزینه نیز برآورد شده که 5 میلیون پوند در هر سال برای اجرای بسیج همگانی کاهش مصرف نمک صرف شده و در مقابل 5.

1 میلیارد پوند در بخش سلامت صرفه جویی شده است.

وی گفت: به نظر می رسد که بیشتر عوارض بیماری فشارخون از طریق یک استراتژی ارزان و مقرون به صرفه کاهش مصرف نمک رژیم غذایی در جمعیت های مختلف قابل پیشگیری است.

به طوری که بر طبق اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، این استراتژی موثرترین رویکرد در تمام کشورها بوده است.

اغلب مردم در سراسر دنیا روزانه بیش از مقدار مورد نیاز نمک مصرف می کنند.

در سال 2003 سازمان جهانی بهداشت و سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (FAO) برنامه ای جهت کاهش مصرف نمک به کمتر از 5 گرم در روز تهیه کردند که در کشورهای مختلف اجرا شود.

اما باید توجه داشت که به منظور کاهش نمک مصرفی نیاز به اجرای برنامه های وسیع و جامع در سطح جامعه داریم.

عبداللهی با بیان اینکه درکشورما بخش عمده نمک مصرفی از طریق افزودن نمک به غذاهای خانگی است، تصریح کرد: براین اساس نیز برنامهریزی بر روی کاهش مصرف نمک باید با هدف آگاه سازی جامعه و تغییر رفتارهای غذایی در سطح خانواده انجام شود.

ضمن اینکه، با توجه به متوسط مصرف نان در کشور ( سرانه 320 گرم درروز)، کاهش نمک مصرفی در نان می تواند نقش قابل توجهی در کاهش نمک مصرفی داشته باشد.

همچنین، با توجه به الگوی غذایی مردم، مصرف آن دسته از موادغذایی که از تکرر مصرف بیشتری برخوردارند، مانند پنیر، رب گوجه فرنگی، تن ماهی، تنقلاتی مانند، فرآورده های غلات حجیم شده، و چیپس بازنگری و تجدید نظر در استاندارد میزان نمک در این محصولات وتشویق صنایع غذایی برای تولید محصولات غذایی کم نمک از دیگر راهکارهایی است که لازم است به آنها نیز پرداخته شود.

وی خاطرنشان کرد: در سطح کشور، سازمان های مختلفی در امر فرهنگ و سواد غذا و تغذیه ای جامعه نقش آفرین هستند که در برنامه بسیج ملی کاهش مصرف نمک نقش مهمی دارند.

در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زیرمجموعه های مختلفی از جمله معاونت بهداشت، دست اندرکار امر آموزش هستند.

در این مجموعه با به کارگیری توان موجود در بخش بهداشت، شامل حدود 25 هزار واحد بهداشتی، درمانی و حدود 60 تا 70 هزار نفر از افراد شامل بهورز، کاردان، کارشناس و پزشک، آموزش های مرتبط با غذا و تغذیه در سطح کشور به افراد، به ویژه گروه های آسیب پذیر ارائه می شود.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش نیز که به عنوان یکی از مهمترین عوامل مؤثر در توسعه کشورها شناخته می شود، گفت: از آنجایی که دانش آموزان و اولیای آنها و کارکنان مدارس، بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را در برمی گیرند، از این رو آموزش اطلاعات صحیح غذا و تغذیه ای به حدود 18 میلیون دانش آموز و بیش از یک میلیون معلم، تأثیر چشمگیری بر سلامت جامعه خواهد داشت.

همچنین، سازمان نهضت سوادآموزی که آموزش بخشی از بزرگسالان کشور را بر عهده دارد، می تواند نقش تعیین کننده ای در آموزش سواد تغذیه ای داشته باشد.

عبداللهی با تاکید بر نقش رسانه ها در افزایش آگاهی مردم، گفت: سازمان صدا و سیما و رسانه های جمعی از جمله مراکزی است که به ویژه در سال های اخیر سهم آنها در فرهنگ سازی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت های سازمان بهزیستی به عنوان یکی از سازمان های ذی ربط با گروه های آسیب دیده و آسیب پذیر جامعه، در سالهای گذشته در قالب تهیه جزوات، پمفلت و تدوین و چاپ مجموعه های آموزشی محدود بوده است.

همچنین، در زمینه غذا و تغذیه طرح های تحقیقاتی متعددی نیز اجرا کرده و همایش هایی نیز با موضوعیت غذا و تغذیه و بهداشت توسط این سازمان اجرا شده است.

سازماندهی این مجموعه نیز به گونه ای است که مراکز بهزیستی از نظر تغذیه تحت نظارت قرار دارند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور به عنوان یک مرکز پژوهشی علمی و در عین حال نقش آفرین در آموزش تخصصی غذا و تغذیه شناخته می شود، اظهار کرد: در حوزه آموزش عمومی و فرهنگ سازی تغذیه ای، نقش این انستیتو از موضع اصلاح سواد تخصصی و در عین حال حضور تخصصی در آموزش های عمومی قابل توجه است.

در این سازمان در سال های اخیر، گروه تخصصی ویژه ای تحت عنوان تحقیقات آموزش همگانی مورد توجه قرار گرفته است.

وی بیان کرد: این نهادها و دستگاه ها، درصورتی که در کنار وزارت بهداشت قرار گیرند، می توانیم در کاهش میزان نمک مصرفی مردم و در نتیجه کاهش بیماری های قلبی عروقی، سرطان و پوکی استخوان نقش موثری ایفا کنیم.

وی با تاکید براینکه باید کودکان را از زمان شروع تغذیه کمکی با غذاهای کم نمک عادت دهیم، افزود: تنقلات شور و پرنمک که متاسفانه تبلیغات زیادی هم برای تشویق مردم به مصرف آنها می شود، رو به افزایش است و ضرورت دارد مصرف آنها را برای کودکان ونوجوانان خود محدود کنیم، همچنین، سعی کنیم، فست فود بی رویه و زیاد مصرف نکنیم، زیرا فست فودها میزان قابل توجهی نمک وارد بدن می کنند.

به عنوان مثال، یک پیتزای 150 گرمی با پنیر و گوجه فرنگی، حاوی 8.

5 گرم نمک است، یعنی تقریبا 2 برابر مقداری که در طول یک روز از طریق مصرف تمام غذاها باید به بدن برسد.

عبداللهی در پایان تاکید کرد: نانوایی ها کمک کنند که نان کم نمک به دست مردم برسد، تا بتوانیم با فشار خون بالا به عنوان قاتل خاموش مقابله کنیم.


کلید واژه ها: بیماری های غیرواگیر - سازمان جهانی بهداشت - فشار خون - بیماری - بیماری های قلبی - مصرف - کشور - بهداشت - درصد - جهان - مرگ و میر - وزارت بهداشت - گزارش - مواد غذایی - کاهش مصرف - ایران - جهانی - برنامه ریزی - وزارت - عوارض - منطقه - تغذیه - سلامت - جامعه - میزان - کاهش - دفتر - برنامه - سیگار - تامین

آخرین اخبار سرویس:
ترامپ: حتی یک استخوان نژادپرست در بدن ندارم!

انتظارات انسان درک او را تحت تاثیر قرار می دهند

نقش تغذیه در سلامت پروستات

هورمن رشد سوماتروپین خطری برای سلامت ورزشکاران

آخرین وضعیت بهداشتی در مناطق سیل زده گلستان

هورمن رشد سوماتروپین خطری برای سلامت ورزشکاران

دلیل عجیب نفخ کردن که باورتان نمی شود!

ترک اعتیاد داوطلبانه، پاکی پس از ترک اعتیاد را ماندگار می کند/بهبود فرد معتاد باید با شناسایی دلایل اعتیاد وی صورت پذیرد

گردش خون ضعیف را چطور می توان درمان کرد؟

بیمه سلامت چقدر از هزینه داروهای «ام. اس» را می پردازد؟

اختراع روشی جدید برای بازیابی نسبی بینایی

آلودگی هوا ریه ها را پیر می کند

روغن دنبه چگونه تهیه می شود؟

روش های ساده برای شست وشوی سبزیجات

اختلال پرخوری عصبی چرا و چگونه؟

5 گام ساده و طبیعی برای خوشبو بودن در تابستان

مشکلات زنان باردار دارای میگرن

خطرناک ترین نوشیدنی هایی که با دارو همراه می شود

مضرات مصرف چای بعد از غذا

کراک، شکننده سد دفاعی بدن در مقابل امراض

مومیایی کردن جسد فقط برای انتقال به خارج از کشور انجام می شود

تَه مانده های سیگار

روغن حیوانی سوخت سلولهای قلبی و عضلانی! + دستور تهیه روغن دنبه معطر

زردآلو ؛ میوه ای که معجزه می کند

دشمنان کبد؛ در مصرف این خوراکی ها دست به عصا باشید

چند نکته ساده ای که زوج های خوشبخت انجام می دهند

راهی که کودکان را در یادگیری کلمات و زبان توانا می کند

کراک، شکننده سد دفاعی بدن در مقابل امراض

حمایت جلیلی از مبارزه با مفاسد در حوزه غذا و دارو

فواید این خوراکی ترش برای مبتلایان به چربی خون

تا چه سنی شانس افزایش قد داریم؟

به جای واردات «استنت قلب» 2 میلیون یورو کابل برق آوردند

بحران کمبود تجهیزات پزشکی در غزه

پخت غذا با این روش از آلزایمر پیش گیری می کند

25 درصد افراد سیگاری اولین شروع سیگار کشیدن را در سنین زیر 10 سال تجربه کرده اند

25 درصد افراد سیگاری اولین شروع سیگار کشیدن را در سنین زیر 10 سال تجربه کرده اند

با 7 راهکار گیاهی از نیش حشرات مصون بمانید

5 روش برای سرکوب اضطراب/ ایمپلنت مغز و درمان نسبی نابینایی

داروی امپرازول و اثر آن بر درمان رفلاکس معده کودکان

تصویری دلخراش که در فضای مجازی غوغا کرد

فواید شگفت انگیز نگهداری گل در خانه

نبود بخش مراقبت های ویژه داخلی در فسا

استخدام پرستار،مراقب و نگهدار از کودک،سالمند و بیمار در تهران

فروش سالاد الویه دارای سیب سلامت وزارت بهداشت با گوشت خوک در یزد

بیماری ایدز جان 770 هزار نفر را گرفت

فوت 770 هزار نفر بر اثر ایدز در سال 2018

تدوین سیاست های ملی و دارویی در دستور کار سازمان غذا و دارو

شبکه های اجتماعی باعث افسردگی جوانان می شود

مراجعه بیش از سه هزار و 500 حاجی ایرانی به مراکز درمانی هلال احمر در مدینه منوره

بی اشتهایی عصبی تنها یک بیماری روانی نیست

فرمول طبیعی معجون کاهنده چربی خون

معجزه دو عدد خرما

5 روش برای سرکوب اضطراب

صادرات 15 هزار مرغ و تخم مرغ

تصاویر دردناک از مرد ایرانی با پوست پولکی

دفن بهداشتی 20 هزار قطعه مرغ آلوده به ویروس نیوکاسل در سنقر و کلیایی

افت کیفیت زندگی کودکان چاق

شناسایی بیش از 6هزار بیمار دیابتی در نوشهر

ایران از هرگونه بیماری آنفلوآنزای پرندگان پاک است

فواید شگفت انگیز نگهداری گل در خانه

سینوزیت بیماری است؟ راه حل درمان آن چیست؟

برخی بیماری ها ناشی از تغذیه نامتناسب با آموزه های دینی است/ رابطه تغذیه و معنویت

کنفرانس حمایت فاز لوتئال در روش های کمک درمانی باروری برگزار می شود

افت کیفیت زندگی کودکان چاق

صدور ‍ مجوز واحد شناسایی اهداء پیوندی در دانشکده علوم پزشکی تربت جام

پاک بودن ایران از هرگونه بیماری آنفلوآنزای پرندگان

روغن حیوانی سوخت سلولهای قلبی و عضلانی! + دستور تهیه روغن دنبه معطر

63 درصد مرگ ها ناشی از سبک زندگی غلط است

مراجعه بیش از سه هزار و 500 زائر حجاج ایرانی به مراکز درمانی هلال احمر در مدینه منوره

ایران از هرگونه بیماری آنفلوآنزای پرندگان پاک است

پلمب مراکز مداخله گر در امور طب سنتی و پزشکی در سبزوار

مهلت ثبت نام بیمه درمان تکمیلی تاکسیرانان تمدید شد

ایران عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

«افسردگی»؛ سهم نوجوانان از فضای مجازی

کودکان در خواب هم «سرطان» را تنفس می کنند

واکنش نخست وزیر نیوزیلند به تصادف گربه اش

اعلام فراخوان ارسال مقاله برای کنگره بین المللی زیست پزشکی

سازمان جهانی بهداشت: فرسودگی شغلی یک بیماری است

پخت غذا با شعله کم در پیشگیری از آلزایمر موثر است

تب کریمه جان 5 نفر را گرفت/ چگونه خطر ابتلا را از بین ببریم؟

روش های طبیعی برای خوشبو بودن در تابستان

بی اشتهایی عصبی تنها یک بیماری روانی نیست

فرمول طبیعی معجون کاهنده چربی خون

نکته بهداشتی: حفظ سلامت در گرمای شدید

تا چه سنی شانس افزایش قد داریم؟

کبد چرب وخطرات آن

آمار زنان مبتلا به فشار خون در نیشابور و فیروزه بیشتر از مردان است

درمان هزار درد با مصرف این ادویه شگفت انگیز

نشستن زیاد می تواند موجب مرگ زودرس شود

این گیاهان موهای شما را دو برابر پرپشت می کند

سرکه سیب سلامت قلب و عروق را تضمین می کند

«خربزه» و «گوجه فرنگی» بخورید تا سنگ کلیه نگیرید

فواید عصاره آلوئه ورا برای مو و پوست سر

جدی ترین هشدارهای ابتلا به سندرم متابولیک را بشناسید!

تا چه سنی شانس افزایش قد داریم؟

کودکان در گرما چه بنوشند و چه بپوشند

بی اشتهایی عصبی تنها یک بیماری روانی نیست

وعده های غذایی نامنظم نیاز فرد معتاد به ماده مخدر را افزایش می دهد

سازمان جهانی بهداشت دام «OIE» ایران را عاری از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اعلام کرد

دانشگاه علوم پزشکی مشهد؛ میزبان کنگره بین المللی ام اس

شیوع 18 درصدی فشار خون بالا در ایران

شیوع 18 درصدی فشار خون بالا در ایران