مطالب مرتبط:
رواج فرهنگ قرآنی، بهترین مسیر برای رسیدن به رونق تولید/ مسیرهای موفقی که دنبال نمی شوند
محفوظ ماندن از جاذبه های انحرافی شرط رسیدن به مقامات عالی است
دو شرط زیدان برای قبول هدایت چلسی
ثبت نام طرح قرآنی «هدایت ثقلین» در یزد آغاز شد
جلسات قرآن خانگی پله آغاز فعالیت های استاد قرآنی/ با تشویق کودکان را به قرآن هدایت کنید
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 اردیبهشت 1398 ساعت 23:052019-05-15سياسي

پرهیزمندی شرط رسیدن به هدایت قرآنی


ـ از نگاه رهبر معظم انقلاب و بر مبنای تفسیر ایشان از آیه 2 سوره بقره، تقوا اختصاص به انسانهای مؤمن ندارد و مهمتر از آن مسیر رسیدن به ایمان و هدایت قرآن است.

- بر این اساس انسانهای بی ایمان نیز می توانند تقوا داشته باشند و همین تقوا و پرهیزمندی، باعث می شود، مورد هدایت قرآن واقع شوند و تبدیل به انسان مؤمن شوند و بالعکس اگر انسانهای مؤمن، تقوا نداشته باشند، این بی تقوایی، باعث می شود مورد هدایت قرآن واقع نشوند و تبدیل به انسانهای بی ایمان شوند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا"؛ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، بخش فقه و معارف این پایگاه، به مناسبت ایام ماه مبارک رمضان در پرونده درسنامه ترجمه قرآن نظرات قرآنی حضرت آیت الله خامنه ای را منتشر می کند.

در این پرونده برخی از آیات قرآن کریم که حضرت آیت الله خامنه ای شرح و تفسیر کرده اند به صورت آموزشی برای مخاطبان ارائه می شود، همچنین نظرات دیگر مفسران در ذیل آن آیات مورد بررسی قرار گرفته است.

در دومین مطلب این پرونده با آیه 2 سوره مبارکه بقره آشنا می شویم.

متن آیه ذلِکَ الْکِتابُ لا رَیْبَ فیهِ هُدیً لِلْمُتَّقینَ ترجمه آن کتابی که در انتظارش بودید، این است، هیچ شکی در آن نیست، مایه هدایت برای پرهیزمندان است.

نکته آموزشی اول اولین سؤال برای ترجمه دقیق آیه این است که چرا خداوند برای اشاره به قرآن از اسم اشاره دور ذلک استفاده کرده است؟برای پاسخ به این سؤال ابتدا باید بدانیم در زبان عربی، اگر بخواهیم به شخصی یا چیزی نزدیک اشاره کنیم، از الفاظی مانند ذا یا هذا و مانند آن استفاده می کنیم و اگر بخواهیم به چیزی دور اشاره کنیم، به آن لام بُعد و کاف خطاب متصل می کنیم و از لفظ ذلک استفاده می کنیم.

حال سؤال اینجا است که چون قرآن نزد پیامبر و نزدیک ایشان هست، برای اشاره به آن می بایست از لفظ هذه استفاده می شد؛ اما چرا از اسم اشاره دور (ذلک) استفاده شده است؟ نظر مفسران در جواب این سؤال برخی از مفسران گفته اند ذلک به معنای هذا است.

(1) و نیز هر کدام از هذا و ذلک را می توان به جای یکدیگر استفاده کرد و تفاوتی در اشاره به دور یا نزدیک ندارند.

(2) برخی نیز گفته اند خداوند برای اینکه به عظمت قرآن توجه بدهد، از اسم اشاره دور استفاده فرموده است و برخی بر این باورند مشار الیه ذلک سوره های قبلی قرآن است که از نظر زمانی دورتر بوده اند.

(3) نظرات دیگری نیز بیان کرده اند.

از میان مترجمان نیز برخی به آن کتاب و برخی به این کتاب ترجمه کرده اند.

نظر حضرت آیت الله خامنه ای حضرت آیت الله خامنه ای ابتدا این نکته را متذکر می شوند که اشاره کردن به قرآن در برخی آیات با لفظ هذا و در برخی آیات با لفظ ذلک مسئله مهمی نیست.

ایشان می فرمایند: این اشکالی ندارد که یک جا از آن حقیقت (قرآن)، با اسم اشاره ی دور یاد کنند و یک جا با اسم اشاره و ضمیر نزدیک؛ یعنی چیزی غلط نیست.

و معنایش این نیست که اینها دو چیزند.

(4) سپس دو احتمال درباره استفاده قرآن از لفظ ذلک بیان می کنند: چون کتاب با عظمت است ولو پیش روی شماست اشاره ی به دور میکند، مثل اینکه شما با یک نفر که صحبت میکنید وقتی میخواهید او را احترام کنید، میگویید: آنجناب.

چنین فرمودید در حالی که این جنابی است که در مقابل شما نشسته اما میگویید آنجناب مثلاً.

یا بگوییم ذلک یعنی آن چیزی که در ذهن شما بود و همه منتظرش بودید.

ذلک الکتاب این است که جلوی شما، که ما ترجمه کردیم: آنک کتاب (5).

یعنی کتابی که در انتظارش بودید، این است.

(6) ایشان ذلک را به آنک ترجمه کرده اند.

زیرا در زبان فارسی آنک کلمه ای است برای اشاره به دور، اعم از مکان یا زمان.

در مقابل اینک که برای اشاره به نزدیک است.

(7) نکته آموزشی دوم سؤال دوم این است که تقوا به چه معناست و منظور از متقین در این آیه چه کسانی هستند؟ نظر مفسران برخی از مفسران بزرگ تقوا را در این آیه به ایمان ترجمه کرده اند و قائلند منظور از متقین در اینجا مؤمنین است.

متقین عبارتند از مؤمنین.

تقوا، صفت گروه خاصی از مؤمنان و یا مرتبه ای از مراتب ایمان نیست، بلکه صفتی است که در تمام مراحل ایمان همراه با ایمان است.

بنابراین مراد از متقین، مومنین است؛ نه دسته و طبقه ای خاص از آنان.

دلیل این سخن آیات بعد است که در آنها تقواپیشگان به صفاتی که همه مؤمنان از آن برخوردارند توصیف شده و در برابر کافران و منافقان قرار گرفته اند.

(8) برخی نیز متقین را به معنای خود گرفته اند و گفته اند دلیل اختصاص هدایت قرآن به متقین (نه همه انسانها) این است که تنها متقین به سخنان قرآن عمل می کنند و غیر متقین به دعوت پیامبر پاسخ منفی می دهند و به آیات الهی عمل نمی کنند و طبیعتاً هدایت نمی شوند.

(9) نظر حضرت آیت الله خامنه ای یکی از ویژگی های تفسیری حضرت آیت الله خامنه ای، واکاوی عمیق واژگان قرآن است.

یکی از این واژگان، تقوا است.

ایشان ابتدا معنای دقیق تقوا را بیان می کنند: تقوا، یعنی مراقب خود بودن.

تقوا، یعنی یک انسان بداند که چه کار می کند و هر حرکت خودش را با اراده و فکر و تصمیم انتخاب کند؛ مثل انسانی که سوار بر یک اسب رهوار نشسته، دهانه ی اسب در دستش است و می داند کجا می خواهد برود.

تقوا، این است.

(10)و در جای دیگر یک قید به آن افزوده و معنای دقیقتری را ذکر می کنند: تقوا یعنی پرهیز با حرکت نه پرهیز با سکون.

مثل راننده ای که رانندگی میکند اما پرهیز هم میکند و این پرهیز همان است که گفته شد، مراقبت کردن و مواظب خود بودن.

تقوا یعنی پرهیز در حال حرکت و مراقبت در حال حرکت، در میدان ها حرکت بکنید، اما مواظب باشید.

(11) بر اساس همین معنا از واژه تقوا ایشان قائل است که متقین به معنای مومنین نیست.

قرآن کریم می گوید: هدی للمتقین ؛ نمی گوید هدی للمؤمنین .

هدی للمتّقین یعنی اگر یک نفر باشد که دین هم نداشته باشد، اما تقوا داشته باشد - ممکن است کسی دین نداشته باشد، اما به همین معنایی که گفتم، تقوا داشته باشد - او بلاشک از قرآن هدایت خواهد گرفت و مؤمن خواهد شد.

اما اگر مؤمن تقوا نداشته باشد، احتمالاً در ایمان هم پایدار نیست.

بستگی به شانسش دارد: اگر در فضای خوبی قرار گرفت، در ایمان باقی می ماند؛ اگر در فضای خوبی قرار نگرفت، در ایمان باقی نمی ماند.

(12) نتیجه این می شود که: اگر [تقوا] برای ما حاصل بشود، آن وقت هدایت قرآنی هم برای ما آسان تر میشود؛ (چون فرمود) هُدًی لِلمُتَّقین .

تقوا که بود، هدایتْ حتمی است؛ چون این قرآن، هادیِ بعضی و بعضی را مُضل (است) یُضِلُّ مَن یَشاءُ وَ یَهدی مَن یَشاء.

(13) این جوری است که بعضی ها را از آن طرف میبرد، بعضی ها را هدایت میکند.

هدایت مال متّقین است.

(14) بر اساس این نظر، فرآیند تأثیر تقوا بر هدایت الهی و تبدیل شدن انسانها (چه مؤمن و چه غیر مؤمن) به هدایت یافتگان اینگونه است که: (متقین کسانی) بودند که فوراً فطرتشان (به دعوت پیامبر) پاسخ داد و آن پاسخ را پذیرفتند و به قبول تلقی کردند، شدند مؤمن.

خدای متعال هم ـ چون آنها اهل تقوا بودند (تقوا در پایین ترین مراحل) ـ مواظبت می کردند به راه خطا نروند مراقب بودند حقیقت را نپوشانند و اسیر موانع فهم حقیقت نشوند و لذا شدند اهل هدایت.

(15) همچنین بر اساس این نظر، رهبر انقلاب معتقدند در این آیات سوره بقره، خداوند انسانها را به سه دسته متقین، کافران، منافقان تقسیم کرده است نه مومنان، کافران، منافقان .

هدی للمتقین، که انسانها را خدای متعال تقسیم کرده به کسانی که: متقین هستند، و کسانی که کافرین هستند، و کسانی که منافقین هستند.

(16) به همین دلیل ایشان، آیات بعدی را در واقع شش خصوصیت و ویژگی متقین می دانند نه ویژگی های مومنین.

برای همین متقین شش خصوصیت بیان شده که این شش خصوصیت در یک انسان، در حقیقت عناصر تشکیل دهنده ی تقواست و آن تقوای صحیح و عینی با این شش خصوصیت در انسان تأمین می شود (17) معادل صحیح واژه تقوا در زبان فارسی حضرت آیت الله خامنه ای، برای ترجمه دقیق آیه، معادل صحیح نیز پیشنهاد می دهند.

ایشان قائل اند بهترین معادل برای ترجمه لفظ متقین، واژه پرهیزمندان است: کلمه ی پرهیز در اینجا یک کلمه ای است درست، منتها چون پرهیزگاران در ترجمه ی متقین زیاد تکرار شده و در ذهن ها آن حساسیت لازم را به معنا برنمیانگیزد، من ترجیح دادم بگویید پرهیزمندان البته پرهیزمندان را هم چون جا نیفتاده اصرار ندارم بگویید.

ایشان نیز در باب فن ترجمه و معادل یابی با نکته مهمی اشاره می کنند که برای اهل زبان و مترجمین قرآن سودمند است.

ایشان در توضیح معادلی که برای لفظ متقین انتخاب کردند، چنین می گویند: خود بنده آن سال های قدیم تقوا را پرواگرفتن و پرواداشتن معنا میکردم، اما بعد فکر کردم دیدم عبارت پرواکاران و پروامندان یک عبارت نامأنوسی است و هیچ مصطلح نیست، یعنی آن موسیقی لغت باید بر گوش سنگینی نکند، باید زیبا به گوش برسد تا رایج شود و این یکی از رازهای واژه گزینی است.

(18) پیام های تربیتی در نهایت این سؤال پیش می آید که این ترجمه چه تأثیری در فهم و برداشت از آیه دارد؟ بر اساس نظر حضرت آیت الله خامنه ای، از نظر تربیتی چند پیامد مهم و بسیار تأثیرگذار در زندگی انسان دارد: اول اینکه: بر اساس نظر ایشان، تقوا اختصاص به انسانهای مؤمن ندارد و مهمتر از آن مسیر رسیدن به ایمان و هدایت قرآن است.

بر این اساس انسانهای بی ایمان نیز می توانند تقوا داشته باشند و همین تقوا و پرهیزمندی، باعث می شود، مورد هدایت قرآن واقع شوند و تبدیل به انسان مؤمن شوند و بالعکس اگر انسانهای مؤمن، تقوا نداشته باشند، این بی تقوایی، باعث می شود مورد هدایت قرآن واقع نشوند و تبدیل به انسانهای بی ایمان شوند.

بنابراین نتیجه تقوا در هر صورت، هدایت قرآن است.

(19) دوم اینکه: بر اساس این نظر، تقوا جایگاه بسیار مهمی را در زندگی انسانها (مؤمن و غیر مؤمن) ایفا می کند.

به طوری که می توان گفت راه نجات تمام انسانها، تقوا است و می توان گفت نسخه درمان تمام دردهای جوامع کنونی است.

دنیای غرب می خواهد انسانها را به سمت گمراهی بکشاند و قرآن می خواهد به سمت هدایت ببرد.

حال اگر کسی تقوا (به همان معنای مد نظر رهبر انقلاب) را رعایت کرد، آن وقت قرآن می تواند او را هدایت کند؛ اما اگر کسی چشم بسته و بدون مراقبت و سرمست و دربست در اختیار شهوات خود و دیگران بود، قرآن او را هدایت نمی کند.

(20) سوم اینکه: بر اساس نظر ایشان، پیمودن مسیر توحید و سعادت آسان و راحت خواهد شد.

یعنی: اگر ما تقوا را با همین معنا در نظر بگیریم، به نظر من راحت می شود راه را طی کرد.

اگر [کسی] متدیّن است، ببینید چه کار می کند.

این اقدام، این حرف، این رفاقت، این درس و این فعل و درک، آیا درست است یا درست نیست.

همین که او فکر می کند درست است یا درست نیست، این همان تقواست.

اگر متدیّن نیست، چنانچه همین حالت را داشته باشد، این حالت او را به دین راهنمایی خواهد کرد.

(21) چهارم اینکه: تقوا به این معنا هم دارای مراتب است و هم حالت تأثیر و تأثر دارد.

یعنی تقوا باعث بهره مندی از هدایت قرآن می شود و این هدایت باعث تقوای بیشتر می شود.

به این صورت که: این تقوا در همه ی مراحل هدایت کار خودش را می کند.

یعنی بعد از این مرحله اول که تقوای آنها موجب شد به ایمان و به حق روی بیاورند، بعد از این مرحله، در هر درجه ای که بالا می روند، باز اگر تقوا درآنها باشد آنها را به جلو می برد، هدایت آنها را بیشتر می کند و بصیرت بیشتری به آنها می دهد.

(22) لذا هر چه تقوا بالاتر باشد، هدایت روشن تر و بالاتر است.

(23) 1) التبیان فی تفسیر القرآن، ج 1، ص: 512) التحریر و التنویر، ج 1، ص: 2173) التفسیر الکبیر، ج 2، ص: 2594) جلسه دهم تفسیر سوره بقره 1370/08/085) فرهنگ فارسی معین (نَ) کلمه ای است دال بر اشاره به دور اعم از مکان و زمان
کلید واژه ها: حضرت آیت الله خامنه ای - آیت الله خامنه ای - قرآن - آیت الله - انسان - خامنه - ترجمه - پایگاه اطلاع رسانی - رهبر معظم انقلاب - ماه مبارک رمضان - کتاب - سوره - اطلاع رسانی - قرآنی - مبارک - رسانی - منتشر - اطلاع - گزارش - اولین - رمضان - رهبر - دفتر - صورت - آشنا - زبان

آخرین اخبار سرویس:
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه یکشنبه تا صبح دوشنبه

طرح فرصت مطالعاتی اساتید در بخش های صنعتی قم اجرا می شود

آموزش و پیش سرد گوشت عامل پیشگیری از تب کریمه کنگو در ابرکوه است

سناتور وارن: کنگره آمریکا فرایند استیضاح ترامپ را آغاز کند

موسویان: ایران پادزهر همه توطئه ها را فراهم کند/در مقطع فعلی جنگی در کار نیست

پاورپوینت تحلیل ساختمان روزن تهران

پاورپوینت تحلیل هتل بوتیک MAI ویتنام

پاورپوینت آروماتراپی یا رایحه درمانی چیست

پاورپوینت نوروفیدبک چیست

اجرای سیاست ارعاب علیه ایران در دستورکار دولتمردان کاخ سفید است

روزنامه استخدامی استان البرز و شهر کرج | دوشنبه 30 اردیبهشت 98

ساخت یک بوگاتی متفاوت پس از 13 هزار و 438 ساعت تلاش

اهمیت خواندن دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان/عفو با ایجاد روحیه تغییر محقق می شود

نیر و کوثر؛ پیرترین شهرهای استان اردبیل

آخرین وضعیت آق قلا از زبان نماینده مردم گرگان

شاهکار ترسناک فراری در راه است + جزییات

توضیح نماینده مجلس درباره مزاحش با قربانی اسیدپاشی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق حجیت رأی اکثریت

حجتی: اصلاحیه اخیر تبصره ماده 48 وضعیت متهم را بغرنج تر می کند

مبانی نظری و پیشینه تحقیق فلسفه و آموزش فلسفه

پاورپوینت اعتراض ثالث چیست

بازیگر مشهور طنز ، بچه به دست /عکس

ضرب و شتم وحشیانه بیمار توسط پرستاران آسایشگاه!

تدوین سند تحول دادسرای نظامی استان تهران آغاز شد/ کسب رتبه اول در ارزیابی عملکرد سال گذشته

عشایر از اقشار مهم مقابله با جنگ اقتصادی دشمن هستند

مبانی نظری و پیشینه تحقیق اعتماد به نفس در روان­شناسی دین و اخلاق اسلامی

پاورپوینت تحلیل دانشگاه امام صادق (ع)

پاورپوینت اصلاح گل نرگس

پاورپوینت زندگینامه ایمانوئل کانت

آزمایش موفقیت آمیز نخستین تاکسی پرنده الکتریکی در آلمان

استخدام کارشناس مکانیک،کارشناس کامپیوتر،تعمیرکار جرثقیل-قزوین

استخدام منشی آشنا به CRM در تهران

استخدام کارشناس صدور صورت حساب و صورت وضعیت-تهران

استخدام سرپرست دفتر (کارشناس ارشد) آقا در تاکسی ماکسیم - قزوین

عشایر فتنه های دشمنان را به خوبی می شناسند و موضع گیری می کنند

مبانی نظری و پیشینه تحقیق سبک های فرزندپروری

پاورپوینت سازمان تجارت جهانی چیست

پاورپوینت زندگینامه ریچارد مایر و آثارش

پاورپوینت بررسی زمانبندی در سیستم های عامل

پاورپوینت بررسی معماری ترمینال ریگا

توان عملیاتی سپاه بیش از اقدامات کنونی است

استایل جدید «هلیا امامی» /عکس

واگذاری ها، حاشیه های زیادی دارد/ شفاف سازی در واگذاری اموال مازاد دولت الزامی است

لحظه سقوط هلی کوپتر به داخل رودخانه

آثار حقوقی جرم فریب د ر ازد واج

آرایش سپهر سیاسی در آستانه انتخابات 98/ تنور انتخابات رفته رفته گرم می شود

تغییر نام معابر با نظر صرف شهرداران نادرست است/شهروندان رکن تعیین کننده نام گذاری معابر شهر هستند

اهمیت خواندن دعای چهاردهمین روز از ماه مبارک رمضان/عفو با ایجاد روحیه تغییر محقق می شود

معرفی دبیران جدید شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تا هفته آینده

ترامپ: من کسی نیستم که با ایران وارد جنگ شوم

مبانی نظری و پیشینه تحقیق فضای روانشناختی و خود ارزشیابی های محوری بر اشتیاق شغلی

پاورپوینت جایگاه ارزیابی عملکرد در مدیریت و نظریه های مرتبط به آن

پاورپوینت تحلیل برج مسکونی پاندا تل آویو

پاورپوینت زندگینامه لویی پاستور

وقتی دستگاه خودپرداز قاطی می کند!

استخدام تحصیلدار آشنایی با زبان انگلیسی در تهران

استخدام استاد کار نجار ماهر و کارگر نجار ماهر در البرز

استخدام گرافیست ، برنامه نویس c حرفه ای در تهران

جزءچهاردهم قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت

دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان

بی بی سی فارسی بلندگوی جنگ شده است

حلقه مخفی یاران احمدی نژاد

پاورپوینت تمدن ترکیه

پاورپوینت نحوه پیاده سازی استانداردها و الگوهای مصرف در سازمان ها

پاورپوینت تحلیل مدرسه Burntwood بریتانیا

پاورپوینت دوره آموزشی توسعه کارآفرینی

پاورپوینت اداره امور استخدامی عمومی

ضیافت افطاری در 160 مسجد استان گیلان برگزار می شود

پاورپوینت مدیریت خلاقیت

پاورپوینت تحلیل خانه TR اسپانیا

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح دوشنبه 30 اردیبهشت 98

استخدام مدیر فروشگاه های زنجیره ای با حداقل دوسال تجربه

از تفکیک اصفهان تا احیای واحد پول هخامنشی!

استخدام منشی خانم در شرکت صنفی کارفرمایی طراحی و معماری-تهران

استخدام فروشنده فروشگاه در شرکت اورست مدرن پارس - مشهد

استخدام مدیر اجرایی آموزشی آقا دارای حداقل 5 سال تجربه -تهران

استخدام مدیر اجرایی آموزشی و آبدارچی در تهران

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- دوشنبه 30 اردیبهشت

فال آنلاین دیوان حافظ دوشنبه 30 اردیبهشت ماه 98

پاورپوینت هدف گذاری در سازمان و ارزیابی عملکرد

پاورپوینت قرارداد BOT چیست

پاورپوینت تحلیل فرودگاه Istanbul yeni Havalimani ترکیه

مسئولان فضاسازی و تبلیغات روانی آمریکایی ها را خنثی کنند

حکم شرعی جایگزین کردن طلب با مظالم

پاورپوینت آموزش اذان و اقامه ، وضو ، نماز ، تیمم

پاورپوینت سه نوع الهام پذیری از طبیعت در سازه های معماری

مبانی نظری و پیشینه تحقیق عزت نفس و سلامت روانی با بهزیستی روانشناختی والدین

پاورپوینت توانمندسازی کارکنان: از تئوری تا عمل

پاورپوینت تحلیل هتل فرودگاه شرایتون پاریس

عکس دیده نشده خواهروبرادر سریال «دل دار»

استخدام منشی خانم آشنا به حسابداری در محدوده انقلاب

استخدام برنامه نویس و اپراتور دستگاه تراش CNC در تهران

استخدام مهندس عمران در یک شرکت معتبر در کرمان

استخدام کارمند خانم با مزایای ویژه در البرز

استخدام مدیر کارخانه دارای 7 سال سابقه مدیریت در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیریت خانم مسلط به Office در رشت

پاورپوینت اندازه گیری وسنجش در علوم تربیتی

پاورپوینت زندگینامه ابونصر فارابی

پاورپوینت تئوری های مدیریت دولتی

نحوه ساخت شبکه های اجتماعی و مقایسه انواع امکانات و نحوه ایجاد

پرهیزمندی شرط رسیدن به هدایت قرآنی

پرهیزمندی شرط رسیدن به هدایت قرآنی