مطالب مرتبط:
حذف صفرها از پول ملی یعنی تیر خلاص بر پیکر اقتصاد ایران
حذف صفر از پول ملی اولویت اقتصاد ایران نیست
فولادگر: حذف 4 صفر از پول ملی، باید در اقتصاد ایران اجرا شود
حذف صفر از پول ملی بی تاثیر بر اقتصاد ایران
تاثیر حذف صفر از پول ملی بر اقتصاد ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 اردیبهشت 1398 ساعت 22:452019-05-15سياسي

حذف صفرها از پول ملی یعنی تیر خلاص بر پیکر اقتصاد ایران حسن نراقی شهرتِ اصلی خود را وامدارِ صراحت لهجه اش است؛نوع نگاهی که او به جامعه و تحولات آن دارد با کمتر جامعه شناس و پژوهشگری قابل مقایسه است و همین هم هست که به آثار و نوشته های او رنگ «تفاوت» و «تازگی»می دهد.

- پژمان موسوی: حسن نراقی شهرتِ اصلی خود را وامدارِ صراحت لهجه اش است؛نوع نگاهی که او به جامعه و تحولات آن دارد با کمتر جامعه شناس و پژوهشگری قابل مقایسه است و همین هم هست که به آثار و نوشته های او رنگ تفاوت و تازگی می دهد.

بیش از اینکه از دولت و ساختارهای تو در توی روابط اجتماعی و اقتصادیِ آن انتقاد کند،از ما مردم انتقاد می کند و بسیاری از مسائل را ناشی از تضادِ حل ناشدنیِ دولت-ملت می بیند.

بعد از کتابِ موفقِ جامعه شناسی خودمانی و چند کتاب دیگر،این روزها اثر تازه اش به نام شرط بلاغ از سوی انتشارات اختران راهی کتابفروشی ها شده است.

انتشار این کتاب و مسائلی که این روزها جامعه ایران با آنها دست و پنجه نرم می کند بهانه ای شد برای گفتگو با او که چند سالی هست حضوری در مطبوعات و خبرگزاری ها نداشته است.

نراقی در این گفتگو هم وضعیتِ کنونی جامعه را از منظر خود تحلیل می کند و هم از دولت می خواهد طرح های به قولِ او غلط و بی اساسی چون حذف چند صفر از پول رسمی کشور را به مرحله اجرا در نیاورد.

مشروح این گفتگو را در ادامه می خوانید.

جناب آقای نراقی! از آخرین گفتگویی که با روزنامه ها و مجلات داشته اید چند سالی می گذرد و در این سال ها کمتر در مطبوعات حضور داشته اید.

در طول این مدت جامعه ایرانی دچار تغییر و تحولات زیادی شده است و به ویژه فضای مجازی این امکان را فراهم آورده است تا نویسندگان و پژوهشگران آسان تر و بی واسطه با جامعه مخاطبشان ارتباط برقرار کنند.

شما اما به نظر می رسد از این امکان بهره نگرفته اید.

آیا علت خاصی دارد؟ حرفهای شنیدنی خیلی گسترده نیستند.

آدمی که کمی احتیاط می کند باید مواظب باشد زیاده روی نکند.

این روزها همه دارند حرف می زنند و به من بیشتر از این نمی رسد! وانگهی از این حرف ها گذشته سن و سال هم کم کم نقش خودش را بازی می کند! کهولت و کاهلی یک جوری همکاری هایی با هم پیدا کرده اند.

همانطور که اشاره کردید فضای مجازی و شبکه های اجتماعی این روزها این امکان را فراهم آورده اند که همه درباره همه چیز اظهار نظر می کنند و همین عامل هم به نظر من نوعی اغتشاش را سبب شده است.

اما از این فضا هم می توان به درستی بهره برد و با مخاطب ارتباط داشت.

این روزها هر آدمی را که می بینید در هر سطحی یکی از این قوطی های دیجیتالی را در دست گرفته و به طور باور نکردنی خودش را از هیچ خبرگزاری اسم و رسم دار و از هیچ دانشمند شناخته شده ای و از هیچ تحلیل گر معتبری کمتر نمی داند.

ادعاهایی که بازده اش را هم در جامعه شاهدیم.

خوب واقعیت این است که این حجم گسترده اطلاعات که این عده به آن مباهات می کنند لا اقل من و شما می دانیم که اکثریت نزدیک به اتفاقشان پایه و اساس درستی ندارند.

البته منکر نیستم پدیده عجیب و غیرقابل انکاری است و همه هم کم و بیش محکوم به همراهی با آن شده ایم اما نمی توانم نادیده بگیرم که همین پدیده به گونه ای گویی همگان را به اغفالی مشترک رسانده که اکثریتی تصور می کنند به یکباره واقف به اسرار شده اند.

در سیاست که دیگر نگو و نپرس،در اقتصاد،در علم،در مسائل اجتماعی! و خوب این پدیده را چه دوست داشته باشیم چه نه به هر رو یک انقلاب دیجیتالی به وجود آمده است که از سودهای رسیده به علاقمندان و منتفعانش که بگذریم تخریب هایش هم از هر انقلاب اتفاق افتاده دیگری کمتر نخواهد بود.

نابسامانی هایش را هم پدید آورده و خواهد آورد.

باید این را بپذیریم.

بهترین مثال تضاد آثارش در همین سیلی بود که شوربختانه همین چند هفته پیش کشورمان را به عزا نشاند.

همراه این عزاداری ها و فداکاری های واقعا مثال زدنی زن و مرد پیر و جوان دولتی و غیر دولتی، کم نبودند آنانی که عشق به ابراز وجود،عشق به شهرت،عشق به دانستن علت العلل هر پدیده ای بدون ابتدایی ترین دانش لازم،برای آن مناطق وضعیتی عجیب را به وجود آورد.

اینان آنچنان به تکاپو در آمده بودند که صدای مددرسانان واقعی در میان هیاهوی آنان اصلا شنیده نمی شد.

چه سلفی ها که نگرفتند! چه بزرگان هنری و سیاسی و اجتماعی که به لباسشان گل و لجن سیل نمالیدند تا عکسی برای بسیاری از این رسانه های بی سوژه ارسال کنند! و اکثرا هم به ضمیمه یک گزارش گونه از بی کفایتی دولت و امداد گرانش برای مخاطب می فرستادند و به دلیل سابقه ذهنی مردم ما از دولت هم اتفاقا خریدارهای خوبی داشت.

درست مثال یک فرصت طلایی زیر پوششی از دلسوزی برای مصیبت زدگان.

در کمتر تحلیلی دیدم یا شنیدم که راوی کمی هم از بی سابقه بودن بلا حرفی به میان آورد.

از کارهای انجام شده ای که حالا توسط هر گروه و ارگانی که بی انتظار و بی ریا انجام داده اند سخنی به میان آورد.

اما تقریبا با دقتی که خود من در این مورد به خرج دادم در صد بالایی از رپرتاژها فرقی نمی کند داخلی و خارجی،دولتی و حکومتی، کتبی و بصری، درصد چشمگیرش بدون اغراق تعریفی از خودی بود و نیشگونی از طرف روبروی مورد نظرش و در این وسط آنهایی هم که دستشان از معرکه کوتاه مانده بود با همین شبکه هایی که ذکر خیرش رفت چنان توقع مصیبت زده ها را در تعاریفی غیر واقعی از کشورهای غربی بالا بردند که خود این توقع درد آنها را به مراتب مضاعف ترکرد.

شوخی نیست بیست و اندی از استان های کشور مورد حمله بی سابقه طبیعت قرار گرفته خوب دولت هم مثل رفتاری که اکثر ما در مواقع بحران می کنیم هول شده.

دست پاچه شده.

فکر فردا را نکرده بارها گفته ام اگر بخواهید به حلال زادگی دولت شک نکنید باید بپذیرید که این دولت و یا هر دولت دیگری با ملت فرق زیادی ندارد.

امید بی پایه می دهد،وعده برای آینده می دهد.

مشکل مالی هم دارد اما هنوز می خواهد صورتش را با سیلی سرخ نگاه دارد تولیدش کم است اما انتظارش زیاد، تقریبا از همه کشورها روزهای تعطیلی بیشتری دارد.

درست مثل خود ما مردم.

نتیجه این می شود که شد و همه دست به دست هم دادند تا عمق فاصله حاصل از دولت ستیزی را با دولت عمیق تر کنند و خدا نیاورد آن روزی را که که دودش به چشم همه برود.

به نظر می رسد مواضع شما هم در وضعیت موجود کمی بدبینانه تر از همیشه شده است.

آیا شما هم مثل بسیاری که پیش از این امیدوار بوده اند و اکنون ناامید،امیدی به بهبود فرایندها و وضعیت پیش رو ندارید؟ این روزها اعتقادات مردم اعتبار سابقش را از دست داده.

این مردم بنظرم همان مردم ده سال پیش هم نیستند،باور شکنی تبدیل به هنجار شده،ادعاهای بی پایه،هوچیگری در هر سطحی از جامعه تبدیل به ارزش شده.

نمی دانم مثل اینکه دروغ آن قباحت سابق را ندارد.

شاید هم حق با شما باشد کمی بدبین تر شده ام اما من همیشه تعهدم این بوده که از عیب هایمان بگویم که از خوبی هایمان طی سال ها بسیار گفته اند.

بدتان نیاید ادعاها روز به روز زیادتر می شود و عملکرد به درد بخور روز به روز کمتر.

مسئولین آموزش کشورمان هر روز آمار و ارقام دلچسب از فارغ التحصیل هایمان می دهند و از رشد جسمی و علمی نوباوگان شادمانمان می کنند و به موازاتش از قول همین ها در می یابیم سن مواد مخدر دارد به سال های اولیه دبیرستان ها می رسد.

وزارت علوممان از افزایش مقالات علمی مان خبر می دهد که چه رتبه های بالایی که در جهان کسب کرده ایم اما از آنطرف می بینیم که این سیل بنیان کن همین فارغ التحصیل های نه چندان مجهز به مهارت های لازم به صورت یک لشگر بیکار اساس اجتماعی میهن مان را به هم می زنند.

هکذا بقیه مسئولین هم هر کدام به سهم خود در حوزه خود هر آنچه که از دلبری می دانند در ارائه آن کمترین تردیدی روا نمی دارند.

ضمن اینکه بعضی مواقع هم حرقشان درست از آب در می آید.

اما حاصلش در اجتماع پهناور سرزمینمان چی؟ در یک فاصله یک هفته ای در دو کلانشهر کشور در تبریز و تهران در دو مسابقه فوتبال دو فاجعه پی در پی اتفاق افتاد که خودتان حتما می دانید گفتند صد ها مجروح و حتی یک کشته داد.

خجالت آور است! تازه این ورزشمان است تجسم کنید اگر مثلا اسکناس یارانه ای پخش می کردند چه اتفاقی می افتاد؟ هر نتیجه گیری که می خواهید بکنید اما در این باور من نمی توانم تنها بمانم که این رفتارها منتجه همین آموزش های وزارت آموزش و پرورش و مسئولین و مربیان آن است، منتجه همین وزارت ورزش است.

اگر بخواهیم کمی ریشه ای تر به ماجرا نگاه کنیم، آیا این مشکلی نیست که کم و بیش در سایر بخش ها هم وجود دارد و اختصاص به یک وزارتخانه و سازمان ندارد؟ متاسفانه دست روی هر یک از سازمان هایمان که بگذاریم به نتیجه دلخواه نمی رسیم.

ببینید مدیری که توانایی اش برای شغلی که اشغال کرده کافی نباشد خود حضورش دردسر آفرین است.

همین مدیر اگر هیچ کاری نکند و فقط امتیاز شغلش را بگیرد از هر حرکتی برای مردم مفیدتر که چه عرض کنم کم ضررتر خواهد بود.

اما اشکال در اینجاست که آن روحیه برتری جویی، آن روحیه جلب توجه که بسیار هم تقریبا در همگان یک امر طبیعی محسوب می شود، سبب می شود که این دوست ما نتواند جلو حرف زدن های بیجایش را بگیرد.

آدم بدی نیست اما نمی تواند ساکت بنشیند.

به محض اینکه فرصت و تریبونی به دستش رسید حرف های بزرگ می زند تا توجه ها را به خودش جلب کند.

جای پایتخت را می خواهد عوض کند،یک دفعه به فکر می افتد دریای خزر را به اقیانوس هند گره بزند و لابد و در دریاچه های بین راه ماهی پرورش دهد و یا وقتی سرنوشت اسکناس محترم و رایجمان به این فضاحت می کشد برخی نوابغ اقتصادی مان تصمیم می گیرند صفرهایش را مثلا حذف کنند و رشد اقتصادی را یک شبه به کشور بازگردانند! چند سالی هست که بحث حذف 3 یا 4 صفر از واحد پول ملی کم و بیش در سطوح کارشناسی و دولت مطرح است اما به نظر می رسد این روزها این موضوع از سوی دولت جدی تر گرفته شده است و دولت به دنبال راهکاری برای اجرا و عملی کردن آن است.

شما با این کار مخالفید؟ صد در صد! هیچ دلیل عقلانی برای آن، آنهم در این مقطع حساس زمانی نمی بینم و پیش بینی هم می کنم این کار در نهایت عملی نخواهد شد؛اگر هم با لجبازی عملی بشود جز آبروریزی هیچ حاصل دیگری نخواهد داشت.

چرا ؟ برای اینکه جامعه امروز بنا به بسیاری از دلائلی که تقریبا همه ما می دانیم جامعه تب آلوده ای شده.

جامعه تب دار را نباید حتی الامکان تحریک کرد.

هر حرکت تندی می تواند و قطعا خواهد توانست به او شوک بدهد.

این روزها روز زیر ابرو درست کردن نیست .

می دانید که کارشناسان و دولتمردان در بحث حذف چهار صفر از واحد پولی ملی، بیشتر روی جنبه اقتصادی آن کار کرده اند و کمتر کسی از منظر اجتماعی این موضوع را نقد و بررسی کرده است.

حالا که صحبت های پراکنده مان به اینجا کشید شاید مناسب باشد تا جنابعالی مخالفتتان را از منظر اجتماعی و جامعه شناختی برای ما تشریح کنید به ویژه که می دانیم شما سال ها تجارب مدیریتی و تجاری را هم در پس زمینه پژوهش های اجتماعی تان در کارنامه خود دارید و می توانید از هر دو زاویه به ماجرا نگاه کنید.

ببینید وقتی از حوزه اجتماعی صحبت می کنید یادتان باشد که کمتر شاخه ای از علوم و فنون را می توانید سراغ بگیرید که با این حوزه غیر وابسته و بیگانه باشد پس توضیح واضحاتی خدمتتان ارائه کنم که پاسخم یک پاسخ علمی بر پایه اقتصاد نیست ولی خوب همانطور که اشاره کردید تجربه چندین دهه از عمرم را هم نمی توانم با تواضعی ساختگی نادیده بگیرم.

خدمتتان عرض می کنم همه می دانیم کشور این روزها دچار یک وضعی شده که بی تعارف در این چند دهه گذشته نبوده.

حالا اسمش را بحران یا غیر بحران بگذارید در اصل مساله تغییری ایجاد نمی کنید.

تقریبا همه به نوعی نگرانی گرفتار شده ایم که قبلا و به این شدت هرگز نداشتیم.

حالا به هر دلیلی دشمنی با کشورمان به حد اکثر رسیده،وضع اقتصادی ما خوب نیست البته شاید من هم به نوبه خود از آن دسسته آدم هایی باشم که مطمئنم این بحران را از سرمان عبور خواهیم داد اما به هر رو امروزمان چنین است.

عرض کردم در شرایط ملتهب نباید دست به تغییرات اساسی زد.

جامعه ما امروزه به صورت یک پیکر قوی هیکل اما بی رمق و ملتهب در آمده.

خیل جوانان بیکار و در عین حال دیپلم و لیسانس به دست از یک طرف و از آن طرف نمایش افسانه ای و عریان رفاه و ثروت و عشرت فرزندان ژن های دستچین شده اما خوب،اتومبیل های به رخ کشیده شده و در یک کلام معیشت غیر عادلانه حاکم بر کشور.

حالا اگر سیل و زلزله ای هم به عنوان مکمل این تراژدی به وقوع بپیوندد همانطور که متاسفانه پیوسته می پیوندد، مردم را عاصی تر می کند به خصوص جامعه جوان را.

اینها همه حاصل ایجاد همان چند دستگی ها و خودی و غیر خودی های سطح بالای مدیریتی کشور است که به سطوح پایین رسوب کرده و بپیش بینی می کنم که اگر فکر عاقلانه ای برای آن نشود به طرف وخیم تر شدن هم خواهد رفت.

در ماجرای فوتبال،در ماجرای قتل این روحانی تنها مساله ای که لا اقل به گوش من نخورد یک ارزیابی از علت وقوع بود؛حد اقل به منظور جلوگیری از تکرار این ماجری زشت.

اما فرصتی بود که همه بزرگان تریبونی در دست بگیرند ودر به در به دنبال مقصری طبعا از جبهه روبرو.

فکر می کنم بحث کمی منحرف شد برگردیم به موضوع حذف صفر از اسکناس.

بله کاملا حق با شماست اما می خواستم خطاب به مسئولین کشورم بگویم که ای عزیزان! مسئولین! آقایان وزرا و اجرایی! آقایان وکلا!این حوادث فوتبال و تروری که برایتان یاد آوری کردم فقط می تواند بیانگر یک زخم کوچک و ظاهری کار باشد اما باطنا نشانه ای است از وجود عفونتی بزرگتر که در لایه های پنهان جامعه جا خوش کرده.

سوگند یاد می کنم که فقط از راه دلسوزی میگویم این ها عصیان های اشباع شده است.

هشدار می دهم خطرناک است.

این تن تب دار را بیش از این تحریک نکنید و آزمون و خطاهای علمی خودتان را برای خودتان نگاه دارید.

با دوستان قابل اعتمادتان که با طرح حذف این صفرها موافق نیستند در همان محدوده فکری خودتان بیشتر صحبت کنید شاید تعدادی از آنان هم مثل من معتقد باشند که آگاه یا ناآگاه این پوست خربزه ای است که اگر هم خودتان به عواقب وخیم آن آگاهی ندارید زیر پایتان گذاشته اند.

اصلا چرا پرده پوشی کنیم و از پیگیران اصلی طرح به طور جدی نخواهیم تا اگر امیدوارانه ریگی از هر نوعش به کفش ندارند توضیح و استدلال و سوابق تجربی خود را در این حوزه پشتوانه طرحشان کنند و مهم تر از آن مسئولیت عواقب اجرایی شدن این طرح را رسما بپذیرند و به مردم اعلام کنند.

من شخصا باور دارم که این یک تیر خلاص است بر پیکر اقتصاد واقعا مشکل دار ما.

اما آقای نراقی بالاخره این موضوع تجربه های مشابهی هم در برخی از کشور ها دارد و عموما هم حذف چند صفر برای همه آنها منفی نبوده و دستاوردهایی هم به دنبال داشته است.

راجع به تجربه این کشورها چه می گویید؟آیا این تجارب از اساس قابل تعمیم به ایران نیست؟ من نگفتم که کلا برای ایران مناسب نیست بالاخره یک روزی اقتصاد این مملکت ثروتمند بهبود پیدا می کند و زعمای قوم آن روز مجبور می شوند فکری برای این صفرها بکنند اما معتقدم و به جد هم معتقدم که امروز و امروزها اقدام برای اجرای این طرح یک سمی است که بعنوان دارو به این اقتصاد نزار ما می خورانند.

من از این طرح با سلیقه و تجربه خودم واهمه دارم که پس از اجرای این طرح این زلزه پدید آمده را چه کسی می خواهد مدیریت کند.

مگر تعهد دلار تک نرخی را یادتان رفته؟ که قرار بود از صبح فردای اعلامش به همه و هر چقدر که خواست بدهند.

مگر نتیجه اش جز تایید و اذعان خود دست اندر کاران از به هدر رفتن میلیاردها دلار پول این ملت بینوا نبود؟.

مردم اعلام کننده طرح را از تلویزیون هایشان دیدند ولی هیچ وقت لااقل اعلان رسمی نشد که این طرح نبوغ آمیز از طرف چه کسی مطرح شده و پرتقال فروش اصلی به کجا رفته؟در طرح حذف این صفرهای به اسکناس هایمان چسبیده هم اول ما باید ببینیم که اصلا این صفرها در این سال ها چگونه و به چه دلیلی به وجود آمده اند؟ عامل به وجود آمدنشان چه بوده؟ و آیا آن عوامل از بین رفته اند؟ و شمای اجرا کننده و پیشنهاد دهنده این اطمینان را دارید که صفرها را بعد از حذف می توانید کنترل کنید که بر نگردند؟ یا باید یکی دو سال دیگر شاهد بازگشت این صفر ها باشیم؟ آخر یعنی شما در این حد مانده اید که نمی دانید با تورم سالانه نزدیک به دو برابر کسی دست به این اقدام های مشعشعانه اقتصادی نمی زند.

یعنی شما واقعا نمی دانید؟ و اما پاسخ شما راجع به کشورهایی که این روش را اجرا کرده اند.

حضور ذهن روشنی در این مورد ندارم اما تا آنجا که حافظه ام یاری می کند می توانم از نمونه های موفقش ایتالیا و آلمان بعد از جنگ جهانی دوم را به یاد بیاورم و بعدش همین همسایه مان ترکیه را اما یادمان نرود که در ترکیه این تورگوت اوزال و بعدش هم جانشینانش بودند که در ادامه راه او اول تورم افسار گسیخته ترکیه را با تولید و از آن مهمتر مهیا کردن بستر تولید مهار کردند و بعد صفر ها را برداشتند.

واقعا به این سادگی ها نبود که دوستان فکر می کنند.

اما از کشورهای ناموفق در اجرای این طرح زیمبابوه را هم داشتیم که گویا دوازده تا از صفرهایش را برداشت و یا نیجریه و همین ونزوئلا و فراوان از همین نوع کشورها.

من نمی خواهم کشورم به سرنوشت موزامبیک گرفتار شود! نه! برازنده نیست.

عزیز من پیاز و گوشت و مواد خوراکی همین تا یکی دو ماه پیش نصف قیمت امروز بود شما تضمینی می دهید که شش ماه دیگر حتی همین قیمت های امروز را حفظ کنید؟آن هم با این شرایط واقعا ناجوانمردانه تحریم ها؟ با این محاصره سیاسی؟ با این وضع مالی دولت و از همه بد تر با این چند دستگی پنهان و به تازگی آشکار بین زعمای اجرایی کشور؟ به صراحت می گویم بحران را با بحران نمی شود بر طرف کرد همانطور که الان وقت عوض کردن پایتخت هم نیست.

باور کنید بازی با آتش است،نکنید! آیا می توان از جمع بندی اظهاراتتان اینگونه نتیجه گرفت که اقداماتی این چنین بیشتر یک مسئله انحرافی برای فرار از یک مساله اصلی تر است؟منظورم شرایطی است که شما هم به آن اشاره کردید.

واقعا فکر نمی کنم دسیسه ای در کار باشد منتها خوب این دولت است که گویا همیشه با رفتارش و گاه با دروغ هایش نه بهتر است به جای دروغ از کلمه اغراق استفاده کنم،با وعده های بی موردش اعتماد مردم را از دست داده.

من سالهاست که از دولت ستیزی مزمن مردم گله می کنم.

خیلی نتیجه بدی دارد.

اصلا فکر می کنم یکی از دلائل اصلی نا بسامانی هایمان و شرایط امروزمان هم همین دولت ستیزی خود ما مردم باشد.

دولت ستیزی به معنای عام مدنظرتان است؟چون حداقل این دولت با حمایت همه جانبه مردم روی کار آمد و کم کم به دلایلی که همه می دانیم اعتماد بخش زیادی از حامیانش را از دست داد.

من فقط بدون اینکه انگشت اشاره ام به یک دولت مشخصی باشد می گویم دولت فقط کافیست دو یا سه روز همین خدمات به قول خیلی ها ناکافی را از ما دریغ کند.

همین مامورین شهرداری ها را، همین کادر پزشکی را، نگهبانان حافظ خطوط ارتباطی را، فقط سه روز از کار معاف کند آن وقت معلوم می شود که دولت یعنی چه؟ فقط تجسم کنید پلیس راهی در جاده ها نباشد! خدا آن روز را ندهد،چه کشت و کشتاری راه می افتد.

اجازه بدهید یک سوال اساسی بسیار ساده و ملموس از شما بکنم؛مردمی که درصد لااقل قابل تاملشان همین چند روز پیش برای یک سود جویی واهی چند ده هزارتومانی با یک خبر تایید نشده با آن اتومبیل های اکثرا چند صد میلیونی شان آن فضاحت رفتاری را در ایستگاه های پخش بنزین ببار آوردند،جماعتی که برای تعطیلات نوروزی شان آمادگی دارند این تعداد قربانی برای جاده های کشور تقدیم کنند،جماعتی که هنوز لابد گمان می کنند خط کشی کف خیابان برای تزیین به کار می آید واقعا اگر یک دموکراسی دست نخورده تحویلش دهند با این دموکراسی می خواهد چه بکند؟ حرفم تلخ است شاید هم برای خیلی ها ناگوار باشد اما صمیمانه روی آن فکر کنید.


کلید واژه ها: جامعه - گفتگو - فضای مجازی - کتاب - شبکه های اجتماعی - ایران - مطبوعات - اجتماعی - تغییر و تحولات - روابط اجتماعی - انتقاد - دولت - اقتصاد - اقتصاد ایران - خبرگزاری ها - باور نکردنی - مخاطب - تفاوت - مجازی - نویسندگان - خبرگزاری - روزنامه - پول ملی - ایرانی - روابط - پژمان - هایی - شبکه - مردم - کشور

آخرین اخبار سرویس:
جزءچهاردهم قرآن کریم با صدای استاد پرهیزکار+صوت

دعای روز چهاردهم ماه مبارک رمضان

بی بی سی فارسی بلندگوی جنگ شده است

حلقه مخفی یاران احمدی نژاد

پاورپوینت تمدن ترکیه

پاورپوینت نحوه پیاده سازی استانداردها و الگوهای مصرف در سازمان ها

پاورپوینت تحلیل مدرسه Burntwood بریتانیا

پاورپوینت دوره آموزشی توسعه کارآفرینی

پاورپوینت اداره امور استخدامی عمومی

ضیافت افطاری در 160 مسجد استان گیلان برگزار می شود

پاورپوینت مدیریت خلاقیت

پاورپوینت تحلیل خانه TR اسپانیا

روزنامه استخدامی استان اصفهان | صبح دوشنبه 30 اردیبهشت 98

استخدام مدیر فروشگاه های زنجیره ای با حداقل دوسال تجربه

از تفکیک اصفهان تا احیای واحد پول هخامنشی!

استخدام منشی خانم در شرکت صنفی کارفرمایی طراحی و معماری-تهران

استخدام فروشنده فروشگاه در شرکت اورست مدرن پارس - مشهد

استخدام مدیر اجرایی آموزشی آقا دارای حداقل 5 سال تجربه -تهران

استخدام مدیر اجرایی آموزشی و آبدارچی در تهران

صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- دوشنبه 30 اردیبهشت

فال آنلاین دیوان حافظ دوشنبه 30 اردیبهشت ماه 98

پاورپوینت هدف گذاری در سازمان و ارزیابی عملکرد

پاورپوینت قرارداد BOT چیست

پاورپوینت تحلیل فرودگاه Istanbul yeni Havalimani ترکیه

مسئولان فضاسازی و تبلیغات روانی آمریکایی ها را خنثی کنند

حکم شرعی جایگزین کردن طلب با مظالم

پاورپوینت آموزش اذان و اقامه ، وضو ، نماز ، تیمم

پاورپوینت سه نوع الهام پذیری از طبیعت در سازه های معماری

مبانی نظری و پیشینه تحقیق عزت نفس و سلامت روانی با بهزیستی روانشناختی والدین

پاورپوینت توانمندسازی کارکنان: از تئوری تا عمل

پاورپوینت تحلیل هتل فرودگاه شرایتون پاریس

عکس دیده نشده خواهروبرادر سریال «دل دار»

استخدام منشی خانم آشنا به حسابداری در محدوده انقلاب

استخدام برنامه نویس و اپراتور دستگاه تراش CNC در تهران

استخدام مهندس عمران در یک شرکت معتبر در کرمان

استخدام کارمند خانم با مزایای ویژه در البرز

استخدام مدیر کارخانه دارای 7 سال سابقه مدیریت در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیریت خانم مسلط به Office در رشت

پاورپوینت اندازه گیری وسنجش در علوم تربیتی

پاورپوینت زندگینامه ابونصر فارابی

پاورپوینت تئوری های مدیریت دولتی

نحوه ساخت شبکه های اجتماعی و مقایسه انواع امکانات و نحوه ایجاد

درباره شایع ترین بیماری زنان چه می دانید؟ + اینفوگرافیک

استخدام کارشناس فنی،انباردار در یک شرکت فعال در تهران

استخدام کارمند پذیرش، بازاریاب تلفنی و حضوری در تهران

استخدام کارمند پذیرش خانم با مزایا در تهران

استخدام تکنسین فنی تعمیرات در شرکت آکسون ماشین آرینا-تهران

استخدام حسابدار،کارمند دفتری تمام وقت در تهران

پاورپوینت وی‍ژگی های شخصیتی زنان

مبانی نظری و پیشینه تحقیق رفتارهای پرخطر، سبک های تربیتی ادراک شده و معنویت

پاورپوینت زندگی نامه ابن تیمیه حرانی

پاورپوینت باغ شازده ماهان کرمان

پاورپوینت تاریخچه اداره امور عمومی در ایران تا پیروزی انقلاب اسلامی

اتحاد مردم و مسئولان رمز پایداری چهل ساله در برابر آمریکایی ها است

چهره شاد «فریبا کوثری» در ضیافت «مهرلیلا» /عکس

آزادسازی سه هکتار از اراضی در راستای تبصره دو ماده 100 قانون شهرداری / تخریب 2 مورد ساخت و ساز غیرمجاز

اینکه من اصرار می کنم حتماً بایستی تکثیر نسل بشود، برای این است که فردای این کشور به همین جوان ها احتیاج دارد

دعـای حضرت فاطمـه سلام الله علیها در روز دوشنبه

پاورپوینت تحلیل هتل مرسر بارسلونا

پاورپوینت تحلیل پردیس کالج liyuan چین

پاورپوینت تحلیل مجتمع مسکونی تانگو سوئد

پاورپوینت طرحواره معیارهای سرسختانه

پاورپوینت تدوین استراتژیهای مدیریت دانش

پاورپوینت تحلیل مرکز فرهنگی Espace cuiture Ide Hague فرانسه

چرا نماینده مجلس با قربانی اسیدپاشی شوخی کرد و باعث رنجش او شد؟

پاورپوینت گروه های سازمانی

آخرین وضعیت شهرستان سیل زده آق قلا از زبان نماینده مردم گرگان

پاورپوینت سیستم پاداش

تاکید بر موضع گیری مناسب روس ها در مقابل سایر طرف های برجام

ترتیل جزء چهاردهم قرآن کریم با صدای استاد پرهیزگار + متن

پاورپوینت اعتماد به نفس و راه های تقویت آن

پاورپوینت زندگینامه ابوالقاسم فردوسی طوسی

پاورپوینت ترمووود چیست

پاورپوینت هنردرمانی چیست

ژِست متفاوت «الناز شاکردوست» در یک دشت زیبا /عکس

پاورپوینت تحلیل هتل نیلوفر صحرایی مغولستان

پاورپوینت رفتار درمانی شناختی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق قراءات

پاورپوینت زندگینامه وارن بافت

نماینده دادستان: سید هادی رضوی 107 میلیارد تومان از شبکه بانکی خارج و صرف عیش و نوش کرده / متهم: داماد شریعتمداری، وزیر کار هستم نه نتانیاهو

ضرورت های خصوصی سازی؛ سرنوشت محتوم همه شرکتهای دولتی نابودی است

افزایش درخواست ها برای استعفای روحانی

مقایسه بورس تهران با 10 بازار سهام منطقه

بازار سرمایه بستر تزریق پول ارزان به تولید است

ارزش حدود 17 میلیارد دلاری دارایی های شستا و الزامات واگذاری سهام شستا به مردم

هم صادرات محصولات شستا در سال گذشته 1.2 میلیارد دلار بود

سهم شستا در پتروشیمی؛فولاد، دارو، سیمان و حمل ونقل دریایی چقدر است

واگذاری شرکت های شستا وعده ای که تا پایان دولت نیز محقق نخواهد شد

مبانی نظری و پیشینه تحقیق هوش هیجانی و مهارتهای ارتباطی با عملکرد شغلی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق رفتارهای ضد تولید، شخصیت و رفتارهای شهروندی سازمانی

دعای کوتاه روز چهاردهم ماه مبارک رمضان+صوت

پاورپوینت تحلیل کتابخانه Freiburg آلمان

مبانی نظری و پیشینه تحقیق درباره فعالیت های فوق برنامه در مدارس

پاورپوینت تعریف درآمد ملی

دانلود پاورپوینت خشونت

پاورپوینت فرهنگ و ارتباطات مؤثر

پاورپوینت مناره ها در معماری اسلامی

آغاز شرکت در جشنواره کتابخوانی رضوی

بازخوانی نظرات دانشجویان درباره «برجام»/ گفتیم، شد!

دین ادب آموز و دینداران ادب گریز/ سروش محلاتی: جامعه وقتی اصلاح می شود که متولیان امور نسبت به ادب حساسیت داشته باشند

حذف صفرها از پول ملی یعنی تیر خلاص بر پیکر اقتصاد ایران

حذف صفرها از پول ملی یعنی تیر خلاص بر پیکر اقتصاد ایران