مطالب مرتبط:
تعاونی ها و روابط عمومی، ضرورت رفتار حرفه ای در عصر ارتباطات
سیرجان، میزبان سمینار آموزشی روابط عمومی راهبردی و ارتباطات حرفه ای
تنزل جایگاه روابط عمومی، خودزنی در استانداری - سعید صادقی مقدم
نوگرایی در شاکله روابط عمومی ها عصر جدیدی را ایجاد می کند
رفتار حرفه ای ارتباطات سیار ایران
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 اردیبهشت 1398 ساعت 17:522019-05-15سياسي

سعید معادی: تعاونی ها و روابط عمومی - ضرورت رفتار حرفه ای در عصر ارتباطات


امروز، هر نهاد، سازمان یا شرکتی که نتواند دست آوردها، وجوه تمایز، نقاط قوت و مزیت رقابتی خود را برای مخاطب به نحو احسن تبیین کند به طورقطع موفق نخواهد بود و در بازارهای رقابتی، - پایگاه و جایگاهی نخواهد داشت؛ فرایندی که بخشی از آن به کیفیت روابط عمومی و توانمندی های سخت افزاری و نرم افزاری این نهاد مدنی برمی گردد و بخش دیگر نیز به رفتار حرفه ای مدیریت ارشد شرکت و فهم آن از اهمیت ارتباطات در میزان موفقیت وابسته است.

سوال اینجاست چگونه مدیریت حرفه ای می تواند از طریق روابط عمومی و ابزارهای ارتباطی آن ضمن افزایش توان رقابت پذیری شرکت، نسبت به ایجاد چهره ای مطلوب از سازمان در جامعه اقدام نماید؟درواقع، حرفه ای گری از پدیده های مدرنیته (نوین سازی) به شمار می رود.

مدیر برای آن که بتواند در این دنیای رقابتی، سازمان خود را در مسیر صحیح هدایت کند و توان رقابت پذیری سازمان را ایجاد و امکان تصویر مناسب از سازمان در اذهان ذینفعان را فراهم سازد، لازم است از مهارت ها، توانمندی ها و رفتارهای ویژه ای برخوردار باشد و بی تردید توفیق سازمان و روابط عمومی در حرفه ای عمل کردن مدیریت است.

معیار حرفه ای گری مدیریت، درک نکات باریک و زوایای مختلف ارتباطات به عنوان ابزار رسیدن به اهداف توسعه ای و پروژه ای است.

اگر مدیر بتواند از ابزارهای ارتباطاتی به عنوان فرصت و به نحوی حرفه ای استفاده کند، روابط موثر با گروه هدف و ذینفعان اصلی برقرار می شود.

در این شرایط سازمان در پیشبرد دستورالعمل های خود، انتشار پیام هایش، رسیدن به اهداف اقتصادی و اجتماعی و نیز ایجاد چهره ای مطلوب از خود توانمندتر عمل می کند.

ترسیم چهره ای مطلوب از سازمان بخشی از وظایف ذاتی روابط عمومی به شمار می رود.

هر تشکیلات تجاری در این عصر رقابت آزاد، به رشد، کامیابی و تسلط بر بازار میل دارد و شک نیست که امروز روابط عمومی بر فایده رفتار حرفه ای در مواجه با فرصت ها، محدودیت ها و تقاضاهای مطرح واقف است، منش و رفتاری که خود مستلزم تعمق در راهبردهای اتخاذی نسبت به ارتباطات درون و برون سازمانی است.

پویایی سازمان بسته به آن است که مدیران ارشد به اهمیت روابط عمومی و ابزارها و شیوه های مختلف عمل آن از قبیل ارتباط با رسانه، انتشارات، تبلیغات، استفاده از فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و وب سایت ها.

واقف باشند.

هرچند، اینکه روابط عمومی نیز بتواند با تمسک به این ابزارها ضمن برقراری ارتباط موثر با مدیریت ارشد به ارتقای سطح حرفه ای گری و ارتقا درک آن نسبت به فایده ارتباطات در تحکیم موقعیت اجتماعی سازمان بپردازد، نشان دهنده حد نخبگی روابط عمومی است، امری که در بخش تعاون با توجه به موقعیت و ظرفیت های این اقتصاد مردم مدار و با لحاظ کردن مولفه های مختلف و درک صحیح از اقتضائات موجود و در پیش رو در قالب بروز و درک نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و تهدیدها از اهمیتی دوچندان برخوردار می گردد، به نحوی که نفوذ و فشار اقتصاد رقابتی، چالش های متفاوتی را پیش روی تعاونی ها گذاشته است.

باوجوداین فضا از یک سو، ایده تعاون هنوز هم به عنوان روشی موثر برای حل مشکلات اقتصادی و اجتماعی عصر نوین مطرح و از سوی دیگر تنوع در تعاونی ها در عرصه های مختلف فعالیت های اقتصادی و اجتماعی، موجب گردیده تا این بخش اقتصادی و اجتماعی بدین جهت به عنوان شاخصی برجسته محسوب شود.

در حقیقت تعاونی ها ضمن حفظ هویت، به نحوی منطقی، به تلفیق ارزش ها و اهداف اقتصادی و اجتماعی می پردازند،تعاونی ها بی آنکه اصول و ارزش های خود را زیر پا بگذارند و از خدمت به جامعه غفلت کنند باید مدرن، موثر و سودآور باشند.

ازاین رو، با توجه به گستردگی بی سابقه حوزه فعالیت، مدیریت تعاونی باید خود را با راهبردهای حرفه ای ارتباطات که موجب برتری نسبت به سایر انواع شرکت می شود تجهیز کند.

ارتقاء سطح حرفه ای گری مدیر شرکت می تواند موجب عرضه ایده تعاون به عنوان پاسخی به تقاضاهای عصر حاضر باشد و این تنها در صورتی قابل تحقق است که مدیریت تعاونی نسبت به موضوع ارتباطات حساس باشد.

در این صورت، مدیریت ملبس به رفتار حرفه ای در حوزه ارتباطات، نه تنها به اشاعه ایده تعاون در بین توده های مردم کمک می کند که در گسترش این ایده در بین سایر انواع شرکت که بر توانایی تعاون آگاه نیستند نیز اثرگذار خواهد بود.

به عبارت دیگر کار تعاونی به مردم ایمان، خودآگاهی، اعتمادبه نفس، شکیبایی و استقامت می دهد.

از آنان افرادی مسئول می سازد، عنصر انسانی را برای جامعهٔمتحول تعاونی، برای جهان همراهی و مسالمت و نه دیار مخاصمت پرورش می دهند.

روابط تعاونی به این ترتیب مقام و مسئولیت اجتماعی جدید به مردم می دهد و تلقی آنان را نسبت به محیط اجتماعی و اقتصادیشان سراپا دگرگون می سازد، بدین طریق یک گروه اجتماعی پا به عرصه وجود می گذارد و دگرگونی اجتماعی که تحت تأثیر کار تعاونی به وقوع می پیوندد از همین جا آغاز می شود؛ بنابراین اتخاذ رفتار حرفه ای در حوزه ارتباطات در مدیریت تعاونی در شرایط فعلی بیش ازپیش ضروری و ملموس می گردد.

اکنون که باور پیدا کردیم که قوام و دوام شرکت های تعاونی مبتنی بر وحدت و همکاری بین اعضا و اعتماد و اعتقاد و ایمان به فلسفه و اصول تعاون و عملکرد خود شرکت می باشد، بنابراین یکی از مهم ترین وظایف کادر رهبری و مدیریت شرکت های تعاونی و موسسات تعاونی این است که با استقرار نظام ارتباطی و بهره گیری از رفتار ارتباطی حرفه ای نسبت به استقرار روابط عمومی قوی و موثر اقدام نماید زیرا با بررسی شرایط و وضعیت موجود بخش تعاون در دنیا درمی یابیم که در یک چشم انداز جهانی به ویژه در کشورهای توسعه یافته، تعاونی ها به اهمیت و اولویت ارتباطات در گسترش فعالیت های تجاری برخلاف کشورهای کمتر توسعه یافته که صرفاً برای تعاون نقشی تکمیلی، توسعه ای و محدود قائل می شوند، به خوبی پی برده است.

در این زمینه می توان به عوامل ذیل به عنوان عوامل بازدارنده درزمینهٔ اتخاذ رفتاری حرفه ای در حوزه ارتباطات و بهره گیری از ظرفیت و توانمندی های روابط عمومی در بخش تعاون اشاره کرد:سیاست زدگی مفرط تعاونی ها که مدیریت را از اشاعه ایده هایش از طریق ارتباطات بازمی داردفقدان راهبردهای موثر ارتباطاتی برای تجمیع و تجهیز منابع در راستای کمک به توسعه فعالیت، افزایش سهم در بازار، افزایش سطح کمی و کیفی خدمات و محصولات قابل عرضهکمبود کادر مسلط و آموزش دیده درزمینهٔارتباطات برای عملیاتی کردن راهبردهای ارتباطاتی و به منصه ظهور رساندن آن هاعدم توانایی درک راهبردهای ارتباطاتی درون و برون سازمانی با محوریت رسانه و روابط عمومی در جهت عملیاتی کردن اهداف سازمانفقدان راهبردهای شاخص ارتباطاتی درزمینهٔ مقاصد تجاری و ایجاد چرخه خلق ارزشدرواقع، نقطه قوت فعالیت های تعاونی در وجود ایجاد شبکه های اجتماعی و ارتباطات اجتماعی گسترده و موثر نهفته است، شرکت تعاونی شرکتی مردمی است که اساس و بنیاد آن بر تعمیق علقه و همبستگی بین مدیریت و اعضاء و شرکت و جامعه پی ریزی شده است.

هفت اصلی که این فلسفه اقتصادی را محقق می کند عبارتند از: 1- عضویت اختیاری 2- نظارت اعضا 3- مشارکت اقتصادی اعضا 4- استقلال و خودمختاری 5- آموزش، کارآموزی و اطلاع رسانی 6- همکاری بین تعاونی ها و 7- توجه به جامعهاولین اصل تعاونی، عضویت اختیاری است.

تعاونی سازمانی داوطلبانه است.

هیچ کس مجبور نیست عضو شود؛ و به همین ترتیب با ایجاد تغییر در شرایط می توان از عضویت تعاونی خارج شد.

افراد دورهم جمع می شوند چراکه مایل اند کالاها و خدمات را آسان تر و ارزان تر به دست آورند.

عضویت در تعاونی برای همه آزاد است و به واسطه مذهب، نژاد و جنسیت تبعیضی وجود ندارد.

این بخشی مهم از فلسفه اقتصادی تعاونی می باشد.

این واقعیت که عضویت برای همه آزاد است یعنی باهم کار کردن بهتر است.

افراد متفاوت، تجارب و شیوه های زندگی متفاوت را به تعاونی می آورند و عضویت آزاد می تواند به این امر کمک کند.

ایده های متفاوت شرکت را زنده می کند و به تدریج آن را ارتقا می دهد.

دومین اصل تعاونی، نظارت اعضاست.

به این معنی که هرچه در تعاونی روی می دهد، در چارچوب هر عضو، یک رأی؛ تحت نظارت همه اعضاست.

این راه مردمی انجام دادن امور می باشد.

هیئت مدیره تعاونی نمایندگان اعضا هستند و در برابر آنان پاسخگو می باشند.

سومین اصل فلسفه اقتصادی تعاونی، مشارکت اقتصادی عضو است.

پولی که توسط اعضا در تعاونی سرمایه گذاری می شود، کاملاً مساوی است.

افراد ثروتمند، نظارت بیشتری از افراد فقیرتر ندارند.

همه برابرند.

چهارمین اصل این فلسفه اقتصادی، استقلال و خودمختاری است.

تعاونی ها کاملاً مستقل هستند.

خودشان آینده شان را کنترل می کنند.

آن ها به یک شرکت یا جریان سیاسی وابسته نیستند.

تعاونی ها شخصیت مستقل دارند و هرکدام از دیگری جداست.

پنجمین اصل فلسفه اقتصادی تعاونی، آموزش، کارآموزی و اطلاع رسانی است.

اعضا، نمایندگان را انتخاب کرده و کارکنان را با آموزش، کارآموزی و اطلاع رسانی درباره تعاونی آماده می کنند که چگونه کارنمایند.

وقتی که افراد از جنبش تعاونی مطلع باشند مفهوم تعاونی را بهتر درک می کنند.

این آموزش، کارآموزی و اطلاع رسانی برای افراد مرتبط با تعاونی آگاهی های لازم را برای فعالیت بهتر تعاونی فراهم می نماید.

با دانستن درباره تعاونی ای که به آن تعلق دارند، آنان قادرند جهت رقابتی نمودن کسب وکار خود بهتر تصمیم گیری کنند.

ششمین اصل این فلسفه اقتصادی، همکاری بین تعاونی هاست.

همکاری با دیگر تعاونی ها، شخصیت تعاونی ها را قوی تر می کند.

کار کردن با یکدیگر آن ها را ازنظر کمی قدرتمند می سازد.

یک تعاونی تنها در برابر شرکت های بزرگ کاملاً تنهاست.

وقتی که تعاونی ها به یکدیگرمی پیوندند، مجموعه اعضایشان قدرتی را برای آن ها ایجاد می کند که می توانند با کسب وکارهای بزرگ رقابت نمایند.

هفتمین اصل فلسفه اقتصادی تعاونی، توجه به جامعه و منافع آن است.

آن ها در جهت هدایت جوامع خود به سوی اقتصادی پیشرو فعالیت می کنند.

تعاونی ها، به ویژه در مناطق کم بهره مند، با جوامع خود ارتباط موثر دارند.

آن ها با دیگر کسب وکارها رقابت می کنند.

آن ها با منافع جمعی مربوطند و نه با منافع فردی.

درواقع این اصول هفتگانه که مبتنی بر مفاهیم اجتماعی، مسئولیت اجتماعی و ارتباطات انسانی و اجتماعی است.

نقاط و وجوه مشترکی را از حیث رویکردی و کار کردی با روابط عمومی پیدا می کند تا این هم افزایی و بهره گیری از ظرفیت و توانمندی درونی و درون زا از اثربخشی بهتر و بیشتر برخوردار گردد.

همان گونه که بخش تعاون و تعاونی نماد عینی از یک شبکه انسانی و اجتماعی و پرداختن به مسئولیت اجتماعی است، مهم ترین وظیفه روابط عمومی نیز مسئولیت اجتماعی و توجه به همه ابعاد آن است.

مسئولیت داری در روابط عمومی های مسئولیت محور، شامل کلیه فعالیت های آنان است.

این ویژگی منعکس کننده مسئولیت محوری سازمان است.

سازمانی که خود را در رابطه با جامعه مسئول بداند، روابط عمومی مسئولیت دار را مورد تقویت قرار می دهد.

این مسئولیت در دو جهت فعالیت می کند: مسئولیت در رابطه با سازمان و مسئولیت در رابطه با جامعه و مردم.

این رویکرد، ضروری ترین رویکرد روابط عمومی را مورد تأکید قرار می دهد در حقیقت توجه به مهم ترین ابعاد مسئولیت شناسی اجتماعی شامل " پایداری"، " پاسخگویی" و " شفافیت" در اهداف تدوین شده است و هفت اصلی که برشمرده شد تنها در صورت وجود ارتباط موثر در درون شرکت و بین شرکت و جامعه میسر می شود، ارتباطی که در سایه حرفه ای گری مدیریت شرکت های تعاونی شکل می گیرد و نتیجه وجود نهاد روابط عمومی کارآمد است.


کلید واژه ها: روابط عمومی - ارتباطات - روابط - حرفه - مدیر - مدیریت - رفتار - شبکه های اجتماعی - اجتماعی - ارشد - چهره - بازار - امروز - اهمیت - بسته - موفق - اقتصادی - وب سایت - تعاونی - مدیران - افزایش - موفقیت - توسعه - تصویر - شرایط - میزان - پروژه - مخاطب - پدیده - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
مراسم شب های قدر در مسجد دانشگاه ارومیه برگزار می شود

فروش 8 میلیارد دلار سلاح آمریکایی به اعراب

توصیه های رهبر انقلاب برای استفاده بهتر از لیالی قدر

استخر تمرین کار در فضا را ببینید+تصاویر

صداوسیما؛ از ماه بدون عسل تا تلاش برای جذب مخاطب

نقش استارتاپ ها در حل مشکلات اساسی

لاریجانی رییس مجلس ماند

«پزشکیان» و «مصری» نواب رییس مجلس شدند

هدف از حفاری و مطالعه دستکند صالح آباد خواناسازی است

اسامی 9 کاندیدای کارپردازی مجلس اعلام شد

درهای آتش دوزخ را برایم ببند

ایجاد پردیس علم و فناوری کلیشادوسودرجان

پاسخ های سردار کمالی به مهم ترین شایعات سربازی

رد اختیاری و 5 ساله شدن سربازی/ جزییات طرح اصلاح قانون سربازی

برای دوازدهمین سال متوالی «لاریجانی» رییس مجلس ماند

لاریجانی رییس مجلس ماند

بیش از 6 هزار روایت از شیعه و اهل سنت درباره مهدویت نقل شده است

حجت الاسلام والمسلمین حاجتی: نقشه گنج سعادت انسان...

با معماری شگف انگیز سی و سپل آشنا شوید

سه نوع فرش در خراسان شمالی به ثبت جهانی رسیده است

جاده هراز و چالوس فردا یکطرفه می شود

عدم ثبت مهر ویزای ایران در پاسپورت هیات های تجاری

ضرورت ورود دانشجویان به کرسی های آزاد اندیشی

مطهری، پزشکیان، مصری و فرهنگی کاندیدای نایب رییسی مجلس شدند

لاریجانی رییس مجلس ماند

آغاز پنجمین جلسه دادگاه علیرضا زیبا حالت منفرد

اعلام زمان برگزاری مجمع عادی و فوق العاده بیمه پارسیان

برای این گزارش ها تا آخر مراسم که مهم ترین قسمت شب های قدر است بمانید. عکس ها برای انتشار مناسب نیست

آخرین جزییات از وضعیت دانشمند ایرانی بازداشتی

لاریجانی:امیدواریم مشکلات اقتصادی مردم با حمایت نمایندگان رفع شود

یورش نظامیان صهیونیست به کرانه باختری

عملیات ضد تروریستی ارتش سوریه در «ادلب»

اقتصاد از نهاد قضایی چه می خواهد؟

توبیخ و اخراج مدیران شبکه پنج به دلیل پخش برنامه موهن

نماهنگ «9 راهکار» برای جوانان

یکی از دلایل مهجوریت نهج البلاغه در میان عموم مردم «روحانیت» هستند/ شرح کامل نهج البلاغه نیاز نیست، نوشتن شروح موضوعی ضروری است/ براساس دستورات نهج البلاغه بر مردم حکومت نکردیم؛ آیت الله عندلیب همدانی در گفت وگو با شفقنا

کاندیدا های دبیران هیأت رییسه مجلس مشخص شدند

سیره و راه امام علی(ع) مسیر روشنی برای حق طلبان در تاریخ گشوده است

جلسه دادگاه متهمان پرونده بانک سرمایه

روز آخر ماراتون انتخاباتی در اروپا؛ از امید راست افراطی تا آمال موج سبز

بهره برداری از یک واحد خانه محروم در قائمشهر

نامزدهای کارپردازی مجلس اعلام شدند

هستی شناسی؛ مقدمه خودشناسی

برپایی دسته عزاداری امام علی(ع) با حضور آیت الله وحید خراسانی

محفل قرآنی حسینیه المهدی(عج) تهران برگزار شد

معناداری زندگی منوط به فرا رفتن و در گرو تولد دوباره است

ضیافت افطاری مددجویان کمیته امداد چهارمحال و بختیاری در قاب تصویر

حیات طیبه در مسیر نظام حق محقق می شود/ مراد از معناداری زندگی چیست

تحلیل «جوان» درباره مجرمان مؤمن نما

گفت و گو با یک جهانگرد ایرانی + عکس

اساتید دانشگاه های سراسر کشور هشتم خرداد با رهبر انقلاب دیدار می کنند

مروری بر 12 مطالبه راهبردی رهبری از اساتید دانشگاهی / از نقش آفرینی اساتید تا حل مسائل کشور

اساتید دانشگاه های سراسر کشور هشتم خرداد با رهبر معظم انقلاب دیدار می کنند

تخریب 5 مغازه ساخته شده در بستر رودخانه در پاکدشت

آیت الله بهجت راه رهایی از گرفتاری ها را چه می دانند؟

اسامی تاخیرکنندگان آغاز جلسه علنی امروز مجلس

12 مطالبه راهبردی رهبر معظم انقلاب از اساتید دانشگاهی در دیدار های رمضانی

رد اختیاری و 5 ساله شدن سربازی

برداشت 14.5 میلیون تن گندم از مزارع کشور؛ امسال

علی لاریجانی با 155 رای رییس مجلس ماند

توزیع غذای گرم بین نیازمندان میناب

استخدام تعدادی نیروی خانم و آقا در شهر یزد

استخدام نیروی خانم آشنا به خیاطی و ترمه در یزد

نقش آموزش همگانی درمدیریت بلایای طبیعی

رییس جمهور فرا رسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت

نامزدهای ریاست مجلس مشخص شدند

تذکر الویری درباره تدوین برنامه پنج ساله سوم شهر تهران

 لحظه دیده نشده از کشف پیکر مطهر یک شهید!

مجوز رییس جمهور برای تغییر کاربری 4 ملک دولتی

استخدام نیروی آقا با مدرک تحصیلی کاردانی و یا کارشناسی متالوژی

انتخاب مجدد لاریجانی به عنوان رییس مجلس

استخدام نیروی آقا جهت یک عکاسی در محدوده نیاورانِ تهران

کارت آزمون استخدام شرکت حمل و نقل ریلی رجاء

نارندرا مودی بار دیگر نخست وزیر هند شد

انهدام باند قاچاق مواد مخدر سوادکوه

دکتر لاریجانی برای دوازدهمین سال متوالی رییس مجلس شد

تاکنون از تیم دولت «درک رسانه ای» ندیده ایم/ ربیعی خط ارتباطی میان دولت و افکار عمومی ایجاد کند

حفتر؛ فرستاده سازمان ملل را یک میانجی گر جانبدار خواند

جابه جایی بزرگ در مناطق سیل خیز

لاریجانی رییس مجلس ماند

حمید بعیدی نژاد: اتاق بازرگانی انگلیس و ایران به وظایف معمول خود ادامه می دهد

وقتی امیرالمومنین (ع) جلوی رانت خواری خواص را گرفت/مبارزه امام علی(ع) با 3 فتنه در کوفه

زمان آزمون استخدام شرکت حمل و نقل ریلی رجاء

استخدام مهدکودک بهزاد

استخدام تعدادی مونتاژ کار در محدوده خیابان پیک کرج

«لاریجانی» رییس مجلس ماند

پنجمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات علیرضا زیباحالت منفرد آغاز شد

کاندیداهای ناظرین هیات رییسه مجلس مشخص شدند

کاندیداهای نواب رییسی هیات رییسه مجلس مشخص شدند

لاریجانی برای آخرین سال مجلس دهم رییس ماند| شکست دوباره عارف|

توبیخ و اخراج مدیران شبکه پنج سیما و تهیه کننده برنامه

رییس جمهور فرا رسیدن روز ملی گرجستان را تبریک گفت

فشار به دولت و ناچیز شمردن تلاش های آن خیانت به تاریخ و ملت ایران است

«لاریجانی» رییس مجلس ماند

ضیافت افطاری مددجویان کمیته امداد چهارمحال و بختیاری +عکس

ضعف در اطلاع رسانی نمایشگاه قرآن قم؛ مهمترین عامل عدم استقبال مردم

محاسن و معایب اقامه نماز جماعت مساجد در نوبت دوم

رییس مجلس مشخص شد

چهارمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات محمدهادی رضوی آغاز شد

کاندیدا های نایب رییسی مجلس معرفی شدند

سعید معادی: تعاونی ها و روابط عمومی - ضرورت رفتار حرفه ای در عصر ارتباطات

سعید معادی: تعاونی ها و روابط عمومی - ضرورت رفتار حرفه ای در عصر ارتباطات