مطالب مرتبط:
وحید شقاقی: در مورد ارز 4200 تومانی با جعبه سیاه روبه ور هستیم/ داود سوری: حذف نرخ ارز ترجیحی بار تورمی ندارد
وحید شقاقی: در مورد ارز 4200 تومانی با جعبه سیاه روبه ور هستیم/ داود سوری: حذف نرخ ارز ترجیحی بار تورمی ندارد
مرکز پژوهش های مجلس با انتشار گزارشی اعلام کرد سیاست تخصیص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی موفق نبود/پیشنهاد حذف ارز ترجیحی
نرخ دلار امسال بین 13 تا 15 هزار تومان خواهد بود/ نیمی از ارز تخصیصی 4200 تومانی تاراج شد/ عدم حذف بازار پشت پرده علیرغم تشکیل بازار متشکل ارزی
شریعتمداری: حذف ارز 4200 تومانی نیازمند بررسی کارشناسانه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 اردیبهشت 1398 ساعت 14:062019-05-15اقتصادي

در مورد ارز 4200 تومانی با یک جعبه سیاه مواجه هستیم/ حذف نرخ ارز ترجیحی بار تورمی ندارد


مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی اقدام به ارائه راهکار جایگزین پیشنهادی برای سیاست نرخ ارز ترجیحی در قالب اعطای کارت الکترونیکی نقدی- کالایی کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، با آغاز تحولات نرخ ارز از اوایل سال گذشته، دولت در تصمیم اقتصادی مقرر کرد جهت تسهیل دسترسی توده مردم به کالاهای اساسی، نرخ ترجیحی 4200 تومانی را برای واردات آنها اختصاص دهد تا با این سیاست اقتصادی باری از دوش مصرف کنندگان بویژه طبقات فرودست برداشته شود.

اما با گذشت زمان این سیاست دولت مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفت و استدلال آنها نیز عدم اصابت این سیاست به اهداف مورد نظر و حتی تاثیرات جانبی منفی مانند رانت و فساد بوده است.

از همین روی با نزدیک شدن به اواخر سال 97 زمزمه های جایگزینی ابزارهای حمایتی دیگر با نرخ ارز ترجیحی مطرح شد و در روزهای اخیر نیز با تشدید تحریم های اقتصادی که منابع ارزی کشور را هدف گرفته است پیشنهادهایی مبنی بر حذف این نرخ ارز ارایه شده است که در آخرین مورد مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی پیشنهاد استفاده از روش ترکیبی کارت الکترونیکی نقدی- کالایی را بجای نرخ ارز ترجیحی داده است.

در این گزارش آمده است: با توجه به محدودیت منابع ارزی، پیشنهاد می شود ارز ترجیحی اختصاص یافته به کالاهای اساسی به غیر از دارو حذف شده و با ارز نیما وارد شود.

این گزارش می افزاید: سیاست اختصاص ارز ترجیحی به واردات کالاهای اساسی از ابتدای سال 1397 پیگیری شده و در مردادماه 1397 به معرفی 25 قلم کالا به عنوان کالاهای اساسی، ارز با نرخ ترجیحی تنها برای واردات این 25 قلم کالا اختصاص داده شد.

هر چند هدف از اجرای این سیاست، ثبات قیمت کالاهای اساسی در ابزار بود، اما افزایش قابل قیمت کالاهای اساسی در بازار باعث شد تا این سیاست از اهداف خود باز ماند.

همانطور که اشاره شد یکی از نتایج منفی نرخ ارز ترجیحی رانت و فساد در فرآیند تخصیص ارز تا توزیع این کالاها بوده است.

وحید شقاقی شهری در گفت وگو با ایلنا در این مورد گفت: آمارهای اخیر نشان می دهد که در سال گذشته تقریبا 23 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی در کشور توزیع شده است که 13.

5 میلیارد دلار آن برای کالاهای اساسی بوده است و بنده هنوز متوجه نشده ام که آن 9 میلیارد دلار دیگر برای چه منظوری بوده است.

البته براساس آمارها تقریبا نیمی از آن 13.

5 میلیارد دلار نیز ناپدید شده است و در یک نمونه کمیک و تراژیک ،تخصیص 370 میلیون دلار برای یک فرد بی سواد صورت گرفته که در قبال آن هیچ کالایی وارد کشور نشده است.

وی ادامه داد: عملا در حوزه ارز 4200 تومانی با جعبه سیاهی روبه ور هستیم که گزارش های بانک مرکزی نیز به ابهامات این موضوع می افزاید به عبارت دیگر هیچ گزارش شفافی در مورد این 23 میلیارد دلار 4200 تومانی ارایه نمی شود.

این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی با اشاره به رانت ارزی توزیع شده در روند تخصیص ارز ترجیحی گفت: در حالی که هدف تخصیص ارز ترجیحی مقابله با افزایش قیمت کالاهای اساسی بود اما در عمل قیمت آنها بین 40 تا 100 درصد افزایش داشت به عبارت دیگر وقتی زندگی توده مردم با مشکلات عدیده مواجه است تنها ده هزار ، از رانت ارزی این روند منتفع شده اند.

وی با اشاره به راهکارهای جایگزین ارز ترجیحی گفت: البته بسیاری از اقتصاددانان نسبت به عواقب این سیاست همیشه هشدار می دادند اما متاسفانه هیچ گوش شنوایی در دولت نبود و حالا به دنبال ارایه راهکار جایگزین در قالب کالابرگ و یارانه نقدی هستند.

به باور بنده هر دو حالت به نفع مردم خواهد بود و فجایع آنها نسبت به سیاست های اقتصادی سال گذشته کمتر خواهد بود اما از نگاه بنده همان راه حل ترکیبی و میانه یعنی ارایه کالابرگ برای برخی کالاها و افزایش یارانه نقدی برای مابقی کالاها بهترین راهکار موجود است و حداقل مزیت آن حذف رانت ارزی خواهد بود.

اما برخی از کارشناسان حذف نرخ ارز ترجیحی را موجب تشدید تورم می دانند بطوری که در گزارش مرکز پژوهش های مجلس در اواخر سال گذشته به ایجاد تورم تقریبا 6 درصدی در اثر حذف این سیاست اشاره شده بود.

اما داود سوری، اقتصاددان و استاد دانشگاه، این موضوع را بر نرخ تورم بی اثر می داند.

وی در گفت وگو با ایلنا با بیان اینکه راهکارهای ارایه شده تفاوت جزیی با هم دارند، گفت: به باور بنده ما در یک دایره به دور خود می چرخیم یعنی مجموع این راهکارها شبیه به هم هستند.

طبیعی است که عده ای طرفدار نرخ ارز ترجیحی باشند و استدلال شان هم ارزان بودن کالاهای اساسی برای مردم مستحق باشد و یا عده ای باور داشته باشند که منابع را در اختیار مردم بگذاریم.

به نظرم ما باید ابتدا به برخی پرسش ها پاسخ دهیم، مثلا از سال 88 و شروع بحث یارانه ها همیشه این پرسش بوده که به چه افرادی باید یارانه پرداخت شود؟ چرا به عده ای داده می شود که نباید پرداخت شود؟ وی ادامه داد: اخیرا هم مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی اعلام کرده است که 40 درصد جامعه ما زیر خط فقر است.

باید مشخص شود این افراد چه کسانی هستند؟ به چه طریقی باید از آنها حمایت کنیم؟ ما هنوز نسبت به اینگونه پرسش ها در واقع بی پاسخ مانده ایم.

این کارشناس اقتصادی متذکر شد: ما به دنبال این هستیم که در برابر هر سیاستی هر چند اشتباه یک مابه ازا در نظر بگیریم و این را اصل قرار داده ایم در حالیکه این اصل خود زیر سوال است، چرا ما در برابر حذف ارز 4200 تومانی باید به مردم کمک کنیم؟! یا اگر نرخ بنزین افزایش می یابد الزاما نباید به دنبال کمک به مردم بود! بنده نمی دانم این براساس چه منطقی است که در مقابل هر سیاستی باید پرداختی هم باشد.

سوری در مورد تاثیرات احتمالی تورمی ناشی حذف ارز 4200 تومانی گفت: در این موضوع باید افزایش قیمت ها را از مقوله بار تورمی تفکیک کنیم، ما با تخصیص ارز 4200 تومانی شاهد افزایش قیمت ها هستیم و تقریبا همه مسئولان به این نتیجه رسیده اند که نتایج مثبت آن به مردم نرسیده است و اگر این ارز مثلا به 10 هزار تومان هم افزایش یابد، مجددا قیمت کالاها افزایش نخواهد داشت.

اما در مورد بار تورمی باید توجه داشت که تورم یک بحث پولی است بنابراین افزایش روند قیمت ها را شاهد نخواهیم بود.

اما مرکز پژوهش های مجلس در راهکار جایگزین نقدی- کالایی خود آورده است که از میان 14 میلیارد دلار اختصاص داده شده به کالاهای اساسی در سال 1397، در حدود 3 میلیارد دلار مربوط به دارو بوده و بنابراین در حدود 11 میلیارد دلار به سایر کالاهای اساسی اختصاص یافته است.

از این 11 میلیارد دلار در حدود 8.

3 میلیارد دلار به واردات گوشت قرمز (گاو و گوساله)، تخم مرغ، برنج، روغن خام، کنجاله، سویا، دانه سویا، جو و ذرت اختصاص یافته که در حقیقت کالاهای مصرفی یا نهادهای دامی و کشاورزی برای کالاهای مصرفی هستند.

مبلغ 8.

297 میلیارد دلار به عنوان منابع سیاست حمایتی در سال 1398 در نظر گرفته شود.

ما به ازای ریالی این مبلغ، بر اساس اختلاف بین نرخ ارز در سامانه نیما و 4200 تومان به ازای هر دلار مشخص می شود.

این مبلغ در حسابی نزد بانک مرکزی نگهداری شده و پرداخت یارانه نقدی- کالایی تنها از محل این منابع قابل پرداخت است.

در صورتی که منابع ارزی و ریالی مورد نظر تامین نشود، پرداخت یارانه متوقف خواهد شد و امکان پرداخت یارانه پیش از تامین منابع وجود ندارد.

مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد می دهد که کارت الکترونیک نقدی- کالایی به هفت دهک اول درآمدی و چهار بار در سال در فواصل زمانی نامشخص تعلق می گیرد به طوری که تا انتهای سال 1398 هر ایرانی در هفت دهک اول درآمدی، مجموعا در حدود 432 هزار تومان در سال دریافت کند.

این کارت در اختیار سرپرست خانوار قرار خواهد گرفت.

اعتبار کارت برای خرید کالاهای اساسی (گوشت مرغ، گوشت گوسفند و گوساله، تخم مرغ، برنج، روغن و حبوبات) در مراکز توزیعی که کد اقتصادی و دستگاه کارت خوان ثبت شده دارند، قابل استفاده بوده و پس از سه ماه قابلیت نقدی از تمامی دستگاه های خودپرداز متصل به شبکه شتاب را داراست.

منابع باقی مانده که در حدود 16 هزار میلیارد تومان بوده (و با تغییرات نرخ ارز تغییر خواهد کرد) برای سیاست حمایتی تولید منظور خواهد شد.


کلید واژه ها: کالاهای اساسی - نرخ ارز - مرکز پژوهش های مجلس - قیمت کالاهای اساسی - میلیارد - پیشنهاد - گزارش - اقتصادی - دلار - واردات - کشور - مصرف کنندگان - توزیع - دولت - مجلس - رانت - قیمت - فساد - منفی - انتقاد - افزایش - راهکار - تصمیم - تحریم - بازار - سواد - صورت - مردم - دارو - نشان

آخرین اخبار سرویس:
برداشت اشتباه از آمار اقتصادی سرمایه را از کردستان خارج می کند

جنسی که آمریکا تحریم نکرد!

استخدام انباردار،کارشناس تکوین محصول ،کارشناس فنی مهندسی/تهران

جزوه درس برنامه حمل و نقل شهری

استخدام نیروی خانم جهت اشتغال در واحد خدمات و تشریفات

استخدام نیروی بازاریابی و فروش تلفنی حرفه ای در شرکت معتبر

برداشت اشتباه از آمار اقتصادی سرمایه را از کردستان خارج می کند

نمایشگاه توانمندی روستاییان تهران مرداد امسال برگزار می شود

آب سد ماملو تیرماه امسال به ورامین می رسد

آفت سن گندم در طبس مهار شد

هزار و 412 زندانی مالی غیرعمد 15 سال گذشته در یزد آزاد شدند

نمایشگاه توانمندی روستاییان تهران مرداد امسال برگزار می شود

ملایری ها 40 میلیارد ریال به ایتام کمک کردند

مطالعه خط انتقال صادرات نفت گوره به پایانه جاسک آغاز شد

کاهش ساعت کاری ادارات دولتی در روزهای پس از شب های قدر

نفت ارزان شد

تخصیص ارز ترجیحی؛ تشدید فقر مطلق

سامانه رجیستری گوشی مسافری بسته است

استخدام کارشناس فروش تور جهت یک شرکت در تهران

وزیر صنعت، معدن و تجارت: جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی در دستور کار قرار گرفت

استان تهران 150 میلیون متر مکعب بیلان منفی آب دارد

افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی

مطالعه خط انتقال صادرات نفت گوره به پایانه جاسک آغاز شد

آفت سن گندم در طبس مهار شد

دستور پخت نان بربری خانگی

آفت سن گندم در طبس مهار شد

ملایری ها 40 میلیارد ریال به ایتام کمک کردند

مطالعه خط انتقال صادرات نفت گوره به پایانه جاسک آغاز شد

تابستان امسال 15 هزار حافظ قرآن تربیت می شود

استان تهران 150 میلیون متر مکعب بیلان منفی آب دارد

استخدام کارشناس بازاریابی فروش مسلط به فروش سازمانی-تبریز

استخدام منشی با تسلط کامل به نرم افزار Excel،Word،امور منشیگری

بیکاری 7 هزار کارمند در صنایع خودروسازی آمریکا

استخدام فروشنده خانم با حقوق ثابت خوب در تهران

بخشنامه صرفه جویی درسازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ شد

فروش بازی Resident Evil 2 از مرز 4.2 میلیون نسخه عبور کرد

جنگ و نفت 250 دلاری

جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی در دستور کار قرار گرفت

استخدام حسابدار آقا مسلط به کلیه امور حسابداری در مشهد

استخدام کارشناس فروش ،کارشناس بهداشت حرفه ای در اصفهان

گردشگری عقب مانده مااز دنیای مجازی

استخدام نیروی آقا جهت شستشوی ظروف مسی در زنجان

استخدام کارشناس فروش آشنا به نرم افزارهای پخش مویرگی – کرج

اظهارات نژادپرستانه نماینده یهودی و صهیونیستی مجلس جمهوری آذربایجان

کشف بیش از یک میلیارد ریال کالای قاچاق در گرمسار

استان تهران 150 میلیون متر مکعب بیلان منفی آب دارد

تابستان امسال 15 هزار حافظ قرآن تربیت می شود

زیان دلالان در نوسانات چند روز اخیر بازار ارز

مدیر جهادکشاورزی سرخه: 200 هکتار زیر کشت خارشتر رفت

جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی در دستور کار قرار گرفت

دانشگاه علوم پزشکی ایلام 106 میلیارد تومان کسری بودجه و بدهی دارد

ادارات کهگیلویه و بویراحمد با 2 ساعت تاخیر بازگشایی می شوند

استخدام شاگرد جهت کار در فروشگاهی در تبریز

کدام خودروها مشمول مالیات بر درآمد هستند؟

آیا یک نفر می تواند ضامن 2 وام گیرنده شود؟

استخدام نیرو جهت بسته بندی در واحد تولیدی پلاستیک – تبریز

افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی در ایران

دعوای دلار فروشان خیابان گمرک کرمانشاه بخاطر دلار + فیلم

مدیر جهادکشاورزی سرخه: 200 هکتار زیر کشت خارشتر رفت

دانشگاه علوم پزشکی ایلام 106 میلیارد تومان کسری بودجه و بدهی دارد

ادارات کهگیلویه و بویراحمد با 2 ساعت تاخیر بازگشایی می شوند

25 درصد مردم بیرجند در سکونتگاه های غیررسمی/هجوم گرد و غبار به سیستان و بلوچستان

قیمت شکر کاهش می یابد

استخدام شرکت آبنوس آرا در شهر اصفهان

ششمین کشتی شکر پهلو گرفت

استخدام کارشناس فروش دارای مدرک مهندسی کامپیوتر-تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر

مدیر امور آب دامغان: پیشگیری از بحران تابستانه آب انجام شد

مدیر امور آب دامغان: پیشگیری از بحران تابستانه آب انجام شد

38 درصد اراضی کلزای آذربایجان شرقی مکانیزه کشت می شود

طرح بازآفرینی شهری در 20 محله بیرجند اجرا می شود

نیروگاه برق هزار مگاواتی پیشوا تا پایان سال بهره برداری می شود

افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی در ایران+جزییات

نیروگاه برق هزار مگاواتی پیشوا تا پایان سال بهره برداری می شود

38 درصد اراضی کلزای آذربایجان شرقی مکانیزه کشت می شود

مدیر امور آب دامغان: پیشگیری از بحران تابستانه آب انجام شد

امارات خواستار تحقیقات بین المللی درباره حمله به تانکر های نفتی شد

جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی در دستور کار قرار گرفت

38 درصد اراضی کلزای آذربایجان شرقی مکانیزه کشت می شود

جزوه درسی سیر اندیشه ها در شهرسازی

افتتاح نخستین جایگاه شارژ خودروهای برقی در ایران+جزییات

نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال 98/چگونگی رفع تعهدات ارزی 97

بیش از 146 هزار تن شکر خام در بندر امام خمینی(ره) تخلیه شد

نیروگاه برق هزار مگاواتی پیشوا تا پایان سال بهره برداری می شود

طرح بازآفرینی شهری در 20 محله بیرجند اجرا می شود

کاهش قیمت 26 ارز در بازار بین بانکی/ واردات 168 تن فندک به کشور/برای خرید آپارتمان در منطقه ایرانشهر چقدر باید هزینه کرد؟

اولویت های استان در حوزه سرمایه گذاری اقتصاد دانش بنیان است

1800 دانش آموز کامیارانی سفیر سلامت هستند

رانت، احتکار و دلالی، محصول توزیع سنتی گوشت

استخدام مدیرفروش جهت شرکت بازرگانی واردات و پخش لوازم موبایل

نوسان قیمت طلا در اطراف کم ترین رقم 2 هفته گذشته

ریزش مخاطبان سینما در ماه رمضان + نمودار

استخدام مدیر فروش جهت همکاری در مشهد

فال روزانه پنجشنبه 2 خرداد 98 + فال حافظ و فال روز تولد 98/3/2

46 درصد نیروی کار بخش کشاورزی زنان هستند

رییس شورای رقابت: شریعتمداری بازار خودرو را بهم ریخت!

فرماندار: 318 میلیارد ریال به طرح های سمنان تخصیص یافت

رشد بیکاری بانوان در یزد بیشتر از آقایان است تاکید بر کنترل روند رشد بیکاری در یزد

تامین مواد اولیه مشکل واحدهای تولیدی است قراردادهای یک طرفه آفت تولید است

109 زندانی جرائم غیرعمد استان چشم انتظار کمک های مردمی هستند

در مورد ارز 4200 تومانی با یک جعبه سیاه مواجه هستیم/ حذف نرخ ارز ترجیحی بار تورمی ندارد

در مورد ارز 4200 تومانی با یک جعبه سیاه مواجه هستیم/ حذف نرخ ارز ترجیحی بار تورمی ندارد