مطالب مرتبط:
وحید شقاقی: در مورد ارز 4200 تومانی با جعبه سیاه روبه ور هستیم/ داود سوری: حذف نرخ ارز ترجیحی بار تورمی ندارد
وحید شقاقی: در مورد ارز 4200 تومانی با جعبه سیاه روبه ور هستیم/ داود سوری: حذف نرخ ارز ترجیحی بار تورمی ندارد
مرکز پژوهش های مجلس با انتشار گزارشی اعلام کرد سیاست تخصیص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی موفق نبود/پیشنهاد حذف ارز ترجیحی
نرخ دلار امسال بین 13 تا 15 هزار تومان خواهد بود/ نیمی از ارز تخصیصی 4200 تومانی تاراج شد/ عدم حذف بازار پشت پرده علیرغم تشکیل بازار متشکل ارزی
شریعتمداری: حذف ارز 4200 تومانی نیازمند بررسی کارشناسانه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 25 اردیبهشت 1398 ساعت 14:062019-05-15اقتصادي

در مورد ارز 4200 تومانی با یک جعبه سیاه مواجه هستیم/ حذف نرخ ارز ترجیحی بار تورمی ندارد


مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی اقدام به ارائه راهکار جایگزین پیشنهادی برای سیاست نرخ ارز ترجیحی در قالب اعطای کارت الکترونیکی نقدی- کالایی کرده است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، با آغاز تحولات نرخ ارز از اوایل سال گذشته، دولت در تصمیم اقتصادی مقرر کرد جهت تسهیل دسترسی توده مردم به کالاهای اساسی، نرخ ترجیحی 4200 تومانی را برای واردات آنها اختصاص دهد تا با این سیاست اقتصادی باری از دوش مصرف کنندگان بویژه طبقات فرودست برداشته شود.

اما با گذشت زمان این سیاست دولت مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفت و استدلال آنها نیز عدم اصابت این سیاست به اهداف مورد نظر و حتی تاثیرات جانبی منفی مانند رانت و فساد بوده است.

از همین روی با نزدیک شدن به اواخر سال 97 زمزمه های جایگزینی ابزارهای حمایتی دیگر با نرخ ارز ترجیحی مطرح شد و در روزهای اخیر نیز با تشدید تحریم های اقتصادی که منابع ارزی کشور را هدف گرفته است پیشنهادهایی مبنی بر حذف این نرخ ارز ارایه شده است که در آخرین مورد مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی پیشنهاد استفاده از روش ترکیبی کارت الکترونیکی نقدی- کالایی را بجای نرخ ارز ترجیحی داده است.

در این گزارش آمده است: با توجه به محدودیت منابع ارزی، پیشنهاد می شود ارز ترجیحی اختصاص یافته به کالاهای اساسی به غیر از دارو حذف شده و با ارز نیما وارد شود.

این گزارش می افزاید: سیاست اختصاص ارز ترجیحی به واردات کالاهای اساسی از ابتدای سال 1397 پیگیری شده و در مردادماه 1397 به معرفی 25 قلم کالا به عنوان کالاهای اساسی، ارز با نرخ ترجیحی تنها برای واردات این 25 قلم کالا اختصاص داده شد.

هر چند هدف از اجرای این سیاست، ثبات قیمت کالاهای اساسی در ابزار بود، اما افزایش قابل قیمت کالاهای اساسی در بازار باعث شد تا این سیاست از اهداف خود باز ماند.

همانطور که اشاره شد یکی از نتایج منفی نرخ ارز ترجیحی رانت و فساد در فرآیند تخصیص ارز تا توزیع این کالاها بوده است.

وحید شقاقی شهری در گفت وگو با ایلنا در این مورد گفت: آمارهای اخیر نشان می دهد که در سال گذشته تقریبا 23 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی در کشور توزیع شده است که 13.

5 میلیارد دلار آن برای کالاهای اساسی بوده است و بنده هنوز متوجه نشده ام که آن 9 میلیارد دلار دیگر برای چه منظوری بوده است.

البته براساس آمارها تقریبا نیمی از آن 13.

5 میلیارد دلار نیز ناپدید شده است و در یک نمونه کمیک و تراژیک ،تخصیص 370 میلیون دلار برای یک فرد بی سواد صورت گرفته که در قبال آن هیچ کالایی وارد کشور نشده است.

وی ادامه داد: عملا در حوزه ارز 4200 تومانی با جعبه سیاهی روبه ور هستیم که گزارش های بانک مرکزی نیز به ابهامات این موضوع می افزاید به عبارت دیگر هیچ گزارش شفافی در مورد این 23 میلیارد دلار 4200 تومانی ارایه نمی شود.

این استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی با اشاره به رانت ارزی توزیع شده در روند تخصیص ارز ترجیحی گفت: در حالی که هدف تخصیص ارز ترجیحی مقابله با افزایش قیمت کالاهای اساسی بود اما در عمل قیمت آنها بین 40 تا 100 درصد افزایش داشت به عبارت دیگر وقتی زندگی توده مردم با مشکلات عدیده مواجه است تنها ده هزار ، از رانت ارزی این روند منتفع شده اند.

وی با اشاره به راهکارهای جایگزین ارز ترجیحی گفت: البته بسیاری از اقتصاددانان نسبت به عواقب این سیاست همیشه هشدار می دادند اما متاسفانه هیچ گوش شنوایی در دولت نبود و حالا به دنبال ارایه راهکار جایگزین در قالب کالابرگ و یارانه نقدی هستند.

به باور بنده هر دو حالت به نفع مردم خواهد بود و فجایع آنها نسبت به سیاست های اقتصادی سال گذشته کمتر خواهد بود اما از نگاه بنده همان راه حل ترکیبی و میانه یعنی ارایه کالابرگ برای برخی کالاها و افزایش یارانه نقدی برای مابقی کالاها بهترین راهکار موجود است و حداقل مزیت آن حذف رانت ارزی خواهد بود.

اما برخی از کارشناسان حذف نرخ ارز ترجیحی را موجب تشدید تورم می دانند بطوری که در گزارش مرکز پژوهش های مجلس در اواخر سال گذشته به ایجاد تورم تقریبا 6 درصدی در اثر حذف این سیاست اشاره شده بود.

اما داود سوری، اقتصاددان و استاد دانشگاه، این موضوع را بر نرخ تورم بی اثر می داند.

وی در گفت وگو با ایلنا با بیان اینکه راهکارهای ارایه شده تفاوت جزیی با هم دارند، گفت: به باور بنده ما در یک دایره به دور خود می چرخیم یعنی مجموع این راهکارها شبیه به هم هستند.

طبیعی است که عده ای طرفدار نرخ ارز ترجیحی باشند و استدلال شان هم ارزان بودن کالاهای اساسی برای مردم مستحق باشد و یا عده ای باور داشته باشند که منابع را در اختیار مردم بگذاریم.

به نظرم ما باید ابتدا به برخی پرسش ها پاسخ دهیم، مثلا از سال 88 و شروع بحث یارانه ها همیشه این پرسش بوده که به چه افرادی باید یارانه پرداخت شود؟ چرا به عده ای داده می شود که نباید پرداخت شود؟ وی ادامه داد: اخیرا هم مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی اعلام کرده است که 40 درصد جامعه ما زیر خط فقر است.

باید مشخص شود این افراد چه کسانی هستند؟ به چه طریقی باید از آنها حمایت کنیم؟ ما هنوز نسبت به اینگونه پرسش ها در واقع بی پاسخ مانده ایم.

این کارشناس اقتصادی متذکر شد: ما به دنبال این هستیم که در برابر هر سیاستی هر چند اشتباه یک مابه ازا در نظر بگیریم و این را اصل قرار داده ایم در حالیکه این اصل خود زیر سوال است، چرا ما در برابر حذف ارز 4200 تومانی باید به مردم کمک کنیم؟! یا اگر نرخ بنزین افزایش می یابد الزاما نباید به دنبال کمک به مردم بود! بنده نمی دانم این براساس چه منطقی است که در مقابل هر سیاستی باید پرداختی هم باشد.

سوری در مورد تاثیرات احتمالی تورمی ناشی حذف ارز 4200 تومانی گفت: در این موضوع باید افزایش قیمت ها را از مقوله بار تورمی تفکیک کنیم، ما با تخصیص ارز 4200 تومانی شاهد افزایش قیمت ها هستیم و تقریبا همه مسئولان به این نتیجه رسیده اند که نتایج مثبت آن به مردم نرسیده است و اگر این ارز مثلا به 10 هزار تومان هم افزایش یابد، مجددا قیمت کالاها افزایش نخواهد داشت.

اما در مورد بار تورمی باید توجه داشت که تورم یک بحث پولی است بنابراین افزایش روند قیمت ها را شاهد نخواهیم بود.

اما مرکز پژوهش های مجلس در راهکار جایگزین نقدی- کالایی خود آورده است که از میان 14 میلیارد دلار اختصاص داده شده به کالاهای اساسی در سال 1397، در حدود 3 میلیارد دلار مربوط به دارو بوده و بنابراین در حدود 11 میلیارد دلار به سایر کالاهای اساسی اختصاص یافته است.

از این 11 میلیارد دلار در حدود 8.

3 میلیارد دلار به واردات گوشت قرمز (گاو و گوساله)، تخم مرغ، برنج، روغن خام، کنجاله، سویا، دانه سویا، جو و ذرت اختصاص یافته که در حقیقت کالاهای مصرفی یا نهادهای دامی و کشاورزی برای کالاهای مصرفی هستند.

مبلغ 8.

297 میلیارد دلار به عنوان منابع سیاست حمایتی در سال 1398 در نظر گرفته شود.

ما به ازای ریالی این مبلغ، بر اساس اختلاف بین نرخ ارز در سامانه نیما و 4200 تومان به ازای هر دلار مشخص می شود.

این مبلغ در حسابی نزد بانک مرکزی نگهداری شده و پرداخت یارانه نقدی- کالایی تنها از محل این منابع قابل پرداخت است.

در صورتی که منابع ارزی و ریالی مورد نظر تامین نشود، پرداخت یارانه متوقف خواهد شد و امکان پرداخت یارانه پیش از تامین منابع وجود ندارد.

مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد می دهد که کارت الکترونیک نقدی- کالایی به هفت دهک اول درآمدی و چهار بار در سال در فواصل زمانی نامشخص تعلق می گیرد به طوری که تا انتهای سال 1398 هر ایرانی در هفت دهک اول درآمدی، مجموعا در حدود 432 هزار تومان در سال دریافت کند.

این کارت در اختیار سرپرست خانوار قرار خواهد گرفت.

اعتبار کارت برای خرید کالاهای اساسی (گوشت مرغ، گوشت گوسفند و گوساله، تخم مرغ، برنج، روغن و حبوبات) در مراکز توزیعی که کد اقتصادی و دستگاه کارت خوان ثبت شده دارند، قابل استفاده بوده و پس از سه ماه قابلیت نقدی از تمامی دستگاه های خودپرداز متصل به شبکه شتاب را داراست.

منابع باقی مانده که در حدود 16 هزار میلیارد تومان بوده (و با تغییرات نرخ ارز تغییر خواهد کرد) برای سیاست حمایتی تولید منظور خواهد شد.


کلید واژه ها: کالاهای اساسی - نرخ ارز - مرکز پژوهش های مجلس - قیمت کالاهای اساسی - میلیارد - پیشنهاد - گزارش - اقتصادی - دلار - واردات - کشور - مصرف کنندگان - توزیع - دولت - مجلس - رانت - قیمت - فساد - منفی - انتقاد - افزایش - راهکار - تصمیم - تحریم - بازار - سواد - صورت - مردم - دارو - نشان

آخرین اخبار سرویس:
حق بیمه کارگران کارگاه های تولید قطعات خودرو تقسیط شد

انجیرستان معمولان تا 20 روز آینده پاکسازی می شود

بطحایی برای افزایش حقوق دانشجو معلمان قانع شد

3300 دستگاه خودرو وارداتی در آستانه ترخیص

آخرین خبرها از عرضه سایپا رهام

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهد

پاورپوینت سنجش از دور RS

افزایش جهانی نرخ ابتلا به سرطان روده در بین جوانان

استخدام کارمند فروش،منشی در تهران

لزوم جذب سرمایه در توسعه صنایع پالایشی / با صادرات فرآورده تحریم های نفتی بی اثر می شوند

استخدام کارمند فروش با سابقه کار در تهران

استخدام حسابدار فروش با سابقه کار در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در یک شرکت خصوصی در تهران

استخدام منشی مدیرعامل خانم در یک شرکت پیمانکاری - تهران

اجرای طرح حمایتی ویژه ماه مبارک رمضان برای خانواده های زندانیان در قم

عطش سمنان فروکش نکرد

آزادسازی واردات خودروهای هیبریدی چه تاثیری بر بازار دارد؟

بازگشت مرجع سابق قیمت گذاری خودرو

قیمت خودروهای شاسی بلند تولید داخل در بازار (جدول)

به نام کشاورزان، به کام دلالان/ جلوی سوءاستفاده ها را بگیرید

شیوه‎نامه نحوه عرضه نفت‎خام و میعانات گازی در بورس انرژی ابلاغ شد

اختصاص اعتبار 900 میلیارد تومانی برای اشتغال روستایی در سال 98

راه های منتهی به آتشفشان هاکونه در ژاپن مسدود شد‍

جولان آلاینده ها در مواد غذایی

اولویت اول در کنترل سیلاب ها حفظ جان مردم

فروکش هیجان در بازار ارز و سکه همراه با کاهش محسوس قیمت

رونق تولید به کیفیت کالا و نوآوری نیاز دارد

از تاسیس بانک ملی تا بسته جدید 4+1 برای مقابله با تحریم های آمریکا روی میز ایران

کیمیاگری از طلای کثیف

آخرین وضعیت و چشم انداز بازار طلا و ارز در گیر و دار تنش ایران و آمریکا

برج های میلیاردی خالی از سکنه مشمول احتکار می شوند ؟

پاورپوینت بررسی معماری موزه پورشه

پاورپوینت مدیریت انگیزه، مدیریت کار و زمان و مدیریت خلاقیت

پاورپوینت معادن روباز

پاورپوینت ترمینال کاوه اصفهان

تحرکات بانک مرکزی برای ایجاد تغییرات جدی در سامانه نیما

استخدام راننده با خودرو در شرکت ابزار پخش راشا در تهران

استخدام کارشناس تولید محتوا (دورکاری) در تهران

رونق تولید به کیفیت کالا و نوآوری نیاز دارد

استخدام کارشناس حسابداری آقا در شرکت معتبر PMA

استخدام فروشنده (حضوری و غیر حضوری) و راننده با خودرو -تهران

اینجا بهشت کشاورزی است

استخدام کارشناس فروش حرفه ای در تاسیسات قائم در گیلان

استخدام کارشناس مهندسی فروش(عمران) در شرکتPMA / تهران

استخدام کارشناس مارکتینگ در شرکت PMA / تهران

استخدام کارشناس (رشته گرافیک، طراحی صنعتی) در مجموعه معتبر PMA

افزایش حقوق کارمندان از چه زمانی پرداخت می شود؟

قوامی: حداقل 440 هزار تومان افزایش حقوق توسط دولت اعمال شده است

استخدام کارشناس بازاریابی خانم با مزایا در تهران

استخدام کارشناس فروش با مزایا در تهران

استخدام بازاریاب در مجموعه عصر فرا ارتباط در خراسان رضوی

استخدام درحوزه صادرات، فروش ،تحقیقات بازار ،بازرگانی/ پخش بیژن

پاورپوینت تحلیل مرکز خرید دبی مال امارت متحده

پاورپوینت تصمیم گیری و حل مسأله

سایه مشکلات اقتصادی بر سر ایتالیا

استخدام دستیار مدیر عامل در یک شرکت معتبر در جردن

استخدام فتوشاپ کار جهت تولید محتوا و طراحی بنر در تهران

پاورپوینت مدیریت مالی 1 پیام نور

پای کاغذ بازهم به بازار سیاه باز می شود؟

استخدام کارشناس پشتیبانی فنی(مهندسی مکانیک)در مرکزی

استخدام گرافیست و طراح ،وب مستر در آذربایجان شرقی

استخدام کارشناس فنی شیمی تسلط به زبان انگلیسی در تهران

مبانی نظری و پیشینه تحقیق تولید علم و ارزش استنادی

معدن سیلیس به زرند بازگشت

مبانی نظری و پیشینه تحقیق در مورد کیفیت در آموزش و پرورش

پاورپوینت فصل هشتم کتاب بازاریابی و مدیریت بازار تألیف حسن الوداری با موضوع نحوه تصمیم گیری در زمینه بازاریابی

پاورپوینت بررسی مناطق فرونشست ایران

پاورپوینت نکات طراحی ساختمان در 4 اقلیم کشور ایران

پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 25 (گزارشگری بر حسب قسمتهای مختلف)

پاورپوینت درس کنترل دیجیتال

پاورپوینت اندودکاری در ساختمان (اندودهای گچ - اندودهای سیمان)

پاورپوینت اصول و مبانی مدیریت زنجیره تأمین

پاورپوینت ضوابط و استاندارد مجتمع مسکونی

بازی شطرنج فواید زیادی برای تقویت مغز دارد

تهیه لوازم خانگی سیل زده ها تنها با کالاهای تولید داخل

پاورپوینت تزیینات اسلامی در معماری ایران

پاورپوینت فصل چهارم کتاب بازاریابی و مدیریت بازار تألیف حسن الوداری با موضوع نیازها و رفتار خریداران

پیش نیازهای افزایش قیمت بنزین

برای خرید آپارتمان در بریانک چقدر باید پرداخت کرد؟ +جدول

مهلت فروش سهام بانک های ادغامی تمدید شد

بومی سازی 300 قطعه کاربردی صنعت حفاری کلید خورد

هیچ کمبودی در تامین کالاهای اساسی نداریم

افزایش 22 درصدی قیمت بلیت قطار بعد از ماه رمضان

تولید نفت جمهوری آذربایجان کاهش یافت

کمک 30 میلیاردی ستاد فرمان امام برای بازسازی خانه های سیل زدگان

رحمانی: نگران تأمین کالاهای اساسی نیستیم/ ظرفیت های زیادی داریم

سیاست های فروشگاه های شهروند برای تامین مایحتاج مردم

مردم مراقب سوءاستفاده کلاهبرداران سایبری باشند

عوامل ورود پرشتاب نقدینگی به بازارسرمایه

پاورپوینت ضوابط و استاندارد کامل فضاهای مسکونی

مبانی نظری و پیشینه تحقیق ویژگی های فردی و سازمانی کارکنان با میزان پذیرش تغییر

تشریح جزییات افزایش حقوق دهیاران استان بوشهر در سال جاری

پاورپوینت کارگاه آموزشی مدیریت تغییر و نوآوری و مدیریت خلاق

پاورپوینت بودجه بندی و مفاهیم آن

پاورپوینت تحلیل هتل سونگ جینگ چین

پیش نیازهای افزایش قیمت بنزین

پاورپوینت بررسی استراتژی کارآفرینی در نفت

پاورپوینت استاندارد حسابداری شماره 6 (گزارش عملکرد مالی)

چرایی افزایش حشرات در استان تهران؛ از پروانه ها تا ملخ ها

تصویب لایحه ارزش افزوده شهرداری ها را به نهادی دولتی تبدیل می کند

در مورد ارز 4200 تومانی با یک جعبه سیاه مواجه هستیم/ حذف نرخ ارز ترجیحی بار تورمی ندارد

در مورد ارز 4200 تومانی با یک جعبه سیاه مواجه هستیم/ حذف نرخ ارز ترجیحی بار تورمی ندارد