مطالب مرتبط:
همایش میراث آب، اخلاق زیست محیطی و مردم شناسی کاربردی برگزار می شود
راه اندازی کمیته ملی اخلاق در پژوهش زیست پزشکی در دانشگاه تهران
همایش ملی اخلاق درپژوهش های زیست پزشکی در گیلان پایان یافت
بررسی اخلاق و حقوق محیط زیست از دیدگاه اسلام
تا یکسال آینده، تهران شهری زیست پذیرو اخلاق مدار تر می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 اردیبهشت 1398 ساعت 11:452019-04-25دانش

زیست گرایی باید با اخلاق توام باشد


عضو هیات دانشگاه فردوسی گفت: زیست گرایی باید با اخلاق توام باشد.

نویسنده کتاب در جست و جوی طبیعت می گوید زمانی که بدانیم گونه های زیادی در محیط اطراف ما وجود دارند که دارای اهمیت زیادی هستند و آنچه ما در مورد گونه های زیستی از موجودات زنده .

- گروه فرهنگی – عضو هیات دانشگاه فردوسی گفت: زیست گرایی باید با اخلاق توام باشد.

نویسنده کتاب در جست و جوی طبیعت می گوید زمانی که بدانیم گونه های زیادی در محیط اطراف ما وجود دارند که دارای اهمیت زیادی هستند و آنچه ما در مورد گونه های زیستی از موجودات زنده مختلف می دانیم کسر ناچیزی است از آنچه واقعاً در محیط طبیعی وجود دارد باید گرایش خود را عوض کنیم تا بتوانیم آنها را سریع تر بشناسیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا" از خراسان رضوی، امید میرشمسی دیشب، 4 اردیبهشت ماه، در جلسه نقد و بررسی کتاب در جست و جوی طبیعت که در نمایشگاه کتاب انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد برگزار شد، در خصوص نویسنده این کتاب اظهار کرد: کسانی که ویلسون را می شناسند، می دانند که بدون تردید در حال حاضر او به دلیل تالیفات، مقالات و کتاب های زیاد و تاثیراتی که در علم بیولوژی داشته، یکی از معتبرترین زیست شناسان دهه های اخیر است.

به طبع تحلیل هر نوع از نوشته های او می توانند مقداری چالش برانگیز یا سخت باشد.

وی عنوان کرد: ویلسون در 27 سالگی این مفهوم را در اکولوژی مطرح می کند که گونه های جانوری که در یک منطقه زندگی می کنند، بیشترین تفاوت را نسبت به یکدیگر پیدا می کنند.

حدود نیم قرن پیش اولین نظریه خود یعنی بیوجغرافیای جزایری را در سال 1967 با مک آرتور پایه ریزی می کند.

میر شمسی با بیان اینکه ویلسون به عنوان تلفیق گر نیز تعلیفات زیادی دارد، اظهار کرد: کتاب مورچه ها ی ویلسون که با همراهی یکی از دوستانش به تحریر درآورده، در واقع کاتالوگ تمام گونه های مورچه های دنیاست.

این کتاب حدود 3.

5 کیلوگرم وزن دارد.

وی خاطرنشان کرد: هر چه جلو می رویم متوجه تاثیرات بیشتر ویلسون در پیشرفت علم زیست شناسی می شویم.

برای مثال او نظریه زیست شناسی اجتماعی را در دهه 80 مطرح می کند.

در واقع او به عنوان یک تحلیل گر، تلفیق گر، فهرست نگتر و نوآور در کامل شدن درک پدیده های طبیعی نقش بسزایی داشته است؛ از همین جهت هر چه این فرد به رشته تحریر در می آورد، می تواند دربرگیرنده حدس های کارشناسانه زیادی باشد و موضوعی باشد که طبیعی دانان یا زیست شناسان دیگر به آن فکر کنند یا آن را کامل کنند.

عضو هیات دانشگاه فردوسی بیان کرد: کتاب در جست و جوی طبیعت در سال 1994 یا 1996 میلادی به چاپ رسیده است.

این کتاب متشکل از دوازده فصل است.

هر یک از این فصل ها یک مقاله ادوارد ویلسون است که در بازه زمانی 1975 الی 1993 قبلاً به صورت جداگانه چاپ شده است.

حتی بخشی از فصل های آن عیناً بخش هایی از کتاب های پیشین ویلسون است که مجدداً مورد استفاده قرار گرفته است.

بنابراین اگر خواننده این موضوع را بداند ممکن است فکر کند فصل های مختلف کتاب پیوستگی لازم را ندارد اما با مطالعه کتاب می توانید خط سیر فکری ویلسون را درک کنید که با چه نظمی این فصل ها کنار یکدیگر چیده شده اند برای اینکه ویلسون از نقطه ای به نقطه دیگر برسد و ایده خود را از صفر تا صد بیان کند.

میر شمسی گفت: کتاب سه بخش دارد و چیدمان فصل ها به صورتی است که قصد تبیین یک ایده یا فرضیه مطرح شده از ویلسون که او تحت عنوان بایوفیلیا یا زیست گرایی از آن یاد می کند را دارد.

بایوفیلیا را می توان معادل زیست دوستی قرار داد اما مترجم کتاب اشاره کرده است که به نظر می رسد ترجمه بایوفیلیا تحت عنوان زیست گرایی یک فرضیه است که ویلسون دهه 1980 میلادی برای روشن کردن جایگاه انسان و وظیفه او نسبت به سایر موجودات زنده و اجزای طبیعت مطرح می کند.

وی تصریح کرد: این صرفا یک فرضیه اثبات نشده است اما خود ویلسون شواهدی را مطرح می کند که تاحدودی آن را تایید می ‎کند.

بایوفیلیا را به هر نوع گرایش ذاتی انسان نسبت پدیده ها و فرآیندهای طبیعی ترجمه می کنند که این گرایش ها نمی تواند مثبت یا منفی باشد.

ویلسون می خواهد بگوید همه انسان ها به صورت ذاتی مکانیسم های درونی ای دارند که نسبت به طبیعت واکنش نشان می دهند.

عضو هیات دانشگاه فردوسی بیان کرد: ویلسون در این فرضیه به این نکته اشاره می کند که تمام انسان ها از بدو تولد ساز و کارهای عصبی دارند که آنها را با طبیعت ارتباط می دهد.

همچنین گرایشاتی وجود دارد که مکانیسم های شناختی هستند، در سنین مختلف تظاهر پیدا می کنند و حاصل مکانیسم های اپیژنتثیکی هستند که در کنار ژن ها باعث بروز واکنش ها می شوند.

دلایل مختلقفی ذکر می کند تا روی فرضیه زیست ‎گرایی خود صحه بگذارد که در عنوان کتاب نیز با عنوان غریزه زیست گرایی از آن یاد شده است.

میر شمسی ادامه داد: بخش اول کتاب چهار فصل دارد که چهار مقاله مجزاست.

عنوان این فصل ها مار، در ستایش کوسه ها، همراه با مورچه ها و مورچه ها و همکاری است.

ویلسون در این چهار فصل به چند نکته اشاره می کند از جمله مار و نقش نمادینی که در فرهنگ های مختلف انسانی دارد.

ویلسون به این نکته اشاره می کند که ترس از مار یا دیدگاه انسان نسبت به مار ریشه در تاریخ انسان دارد.

شاید بخش مهمی که این فرضیه را تایید می کند و دلیل مستحکمی برای وجود گرایش در انسان که ویلسون ارائه می کند در همین فصل باشد.

وی افزود: درواقع او یک دلیل تکاملی تاریخی ارائه می کند و می گوید تاریخ انسان مربوط به هشت یا ده هزار سال گذشته نیست بلکه از زمانی که جنس هومو شکل گرفته، یعنی تاریخی که شاید به صدها هزار سال تا دومیلیون سال قبل برمی گردد انسان در طبیعت در تعامل با موجودات زنده از جمله مارها قرار داشته و از آنها تاثیر می پذیرفته و این ترس ذاتی حتی اگر آنها را ندیده باشیم حاصل یک تاریخ چند میلیون ساله است بنابراین یک ریشه تکاملی دارد.

گر چه انسان از طبیعت فاصله گرفته و کمترین میزان ارتباط با طبیعت را دارند اما هنوز ممکن است در خانه هایشان خواب مار ببینند و این مدرکی است که انسان در گذشته تعامل نزدیک تری با طبیعت داشته است.

عضو هیات دانشگاه فردوسی عنوان کرد: در فصل در ستایش کوسه ها راجع به کوسه ها و انواع آن ها صحبت می کند و بیان می کند گر چه ما همه کوسه ها را با یک نام میشناسیم اما تنوع گونه های آنها زیاد است و 350 گونه وجود دارد که در عین شباهت ممکن است به صورت بنیادین با هم تفاوت داشته باشند.

ویلسون می گوید این تنوع حاصل چند میلیون سال زمان است یعنی حدود صد میلیون سال زمان نیاز بوده که این کوسه ها شکل بگیرند.

انسان ها همواره از کوسه ها رعب و وحشت دارند در صورتی که آن ها خیلی قبل تر از انسان در محیطی های طبیعی وجود داشته و زندگی می کردند.

میر شمسی ادامه داد: در فصل مورچه ها ویلسون عامدانه به این نکته اشاره می کند که مورچه ها گر چه موجودات بسیار کوچکی هستند اما تنوع زیادی دارند و پیچیدگی بسیار زیادی در ساختار زندگی اجتماعی آنها وجود دارد.

به مسئله هوش کلی اشاره می کند و در آن نظریه پیچیدگی را در قالب بررسی یک کلونی مورچه مطرح می کند که آن ها چطور با هم همکاری می کنند و این ساختار پیچیده چطور شکل می گیرد که در قالب دو فصل به این مسئله اشاره می کند وی با اشاره به جذابیت چهار فصل ابتدایی برای خوانندگان، بیان کرد: ویلسون شواهد کلی برای گرایش ما به سمت طبیعت را با اشاره به سه گروه محدود از جانوران مطرح می کند که می تواند مقدمه جالبی باشد.

عضو هیات دانشگاه فردوسی گفت :در بخش دوم کتاب ویلسون به الگوهایی که در طبیعت دیده می شود اشاره می کند و برخی از ایده های خود را که خیلی کم مورد اقبال قرار گرفته مجدداً بیان می کند.

در فصل پنجم کتاب به موضوع فداکاری و تهاجم در گونه های موجودات زنده با تاکید بر انسان اشاره می کند و فعالیت های انسان و تاثیر آن در طبیعت را نیز را با عنوان تماشای بشر از فاصله در فصل شش بیان می کند.

محتوای اطلاعاتی فصل هفت کمتر از جانب سایر زیست شناسان مورد توجه قرار گرفته.

در این فصل ویلسون بیان می کند که آنچه ما تحت عنوان فرهنگ می شناسیم یک فرآورده زیستی است.

نظریه ژن فرهنگ را مطرح می کند و می گوید که تغییرات ژنتیکی منجر به ایجاد فرهنگ در یک بازه زمانی طولانی شده است.

میر شمسی اضافه کرد: محتوای اطلاعاتی فصل پنج و هفت به تعبیر مترجم کتاب کمتر مورد اقبال قرار گرفته.

هم چنین مترجم به این نکته اشاره می کند که اگر به دنبال مطالعه در زمینه فداکاری، رفتارهای فداکارنه در موجودات زنده یا تکامل فرهنگ هستید منابع بهتری از این دو فصل وجود دارد مانند کتاب زیست شناسی اجتماعی خود ویلسون.

وی خاطر نشان کرد: فصل هشتم با عنوان پرنده بهشتی: شکارچی و شاعر عیناً از کتاب زیست گرایی ویلسون برداشته شده.

دو نوع نگرش رداکشنیستی و هولیستیک به فرآیندهای طبیعی در این فصل مود بحث قرار می گیرد.

بعد از مطالعه بخش دوم کتاب ویلسون فصولی را در آخر قرار می دهد که می خواهد در آن دلایلی برای صحه گذاشتن بر غریزه زیست گرایی در انسان مطرح کند.

عضو هیات دانشگاه فردوسی اظهار کرد: فصل نهم کتاب عیناً یک مقاله از ویلسون است با عنوان موجودات کوچکی که جهان را اداره می کنند.

همه ما به عنوان انسان یا یک گونه در میان سایر گونه های زیستی از دیرباز با نگرش انسان محوری رشد کرده ایم.

فکر می کنیم در مرکز عالم قرار گرفته، مهمترین گونه هستیم و نقش حیاتی یا اساسی در طبیعت داریم.

در این فصل ویلسون به این اشاره می کند که ما جهان را اداره نمی کنیم بلکه موجودات دیگری هستند که این کار را انجام می دهند، موجودات کوچکی که دنیا را اداره می کنند و اگر آن ها نباشند انسان محکوم به فنا است.

میر شمسی ادامه داد: ویلسون به این نکته اشاره می کند که اگر گونه انسان را از صحنه روزگار محو کنیم کمترین اتفاق ممکن برای طبیعت می افتد یعنی هر نوع تاثیر منفی که انسان در طول تاریخ حیات خود روی کره زمین ایجاد کرده و هر نوع رد پای اکولوژیکی که باقی گذاشته در طی چند صد هزار سال پاک می شود و طبیعت خود را ریکاوری می کند اما اگر برخی از موجودات زنده که به چشم نمی آیند را حذف کنیم انسان ها در مدت کوتاهی از بین خواهند رفت.

میر شمسی گفت: در فصل فراوانی طبیعت ویلسون قصد طرح اهمیت سایر گونه ها را دارد.

گونه ها دارای اهمیت هستند، حق حیات دارند و با هم برابرند.

او قائل شدن حق حیات برای سایر گونه ها را کافی نمی داند زیرا معتقد است چه کسی می خواهد به موجودات بی اهمیتی مانند مورچه ها و بی مهرگان حق حیات بدهد؟ چه کسی براجرای این حق نظارت می کند؟ در صورتی که برخی از حقوق جامعه انسانی معطل می ماند چه کسی می خواهد حق یک مورچه، عنکبوت و.

را ادا کند.

وی بیان کرد: منظور از به رسمیت شناختن حق حیات یک گونه این است که انسان به دلیل نگرش محوری که دارد فکر می کند در مرکز است و خودش برای بودن یا نبودن دیگران تعیین تکلیف می کند.

انسان نگرش استثنا گرایانه دارد یعنی می گوید من به هر شکلی از طبیعت اطرافم استفاده می کنم اما در نهایت این من هستم که باقی می مانم.

این عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: مسئله اصلی این است که انسان در دقایق پایانی از تاریخ چند میلیارد ساله حیات روی صحنه ظاهر شده است مانند تئاتر یک ساعته ای که هنرپیشه آن در چند ثانیه پایانی روی صحنه بیاید.

این گونه ها پیش از انسان وجود داشته اند.

ما کوسه سفید را انسان خوار می دانیم در صورتی که در ده سال گذشته تعداد کوسه های سفیدی که به وسیله انسان کشته شده اند بیشتر از انسان هایی هستند که به وسیله کوسه خورده شده اند.

چه بخواهیم وچه نه این حیوانات در طبیعت حضور دارند ماهیت ذهنی ما نیستند و اگر انسان نباشد هم این گونه ها حق حیات دارند یعنی انسان یک گونه از میلیون ها گونه ای است که در طبیعت در طی تکامل ایجاد شده.

ما می گوییم باید حق حیات بدهیم در صورتی که حق حیات دارند.

میر شمسی با اشاره به اینکه اخیراً متوجه تاثیر یک گونه قارچ در درمان ایدز شده اند اظهار کرد: گونه ها دارند به ما سرویس می دهند و حضورشان نوعی ارزش معنوی دارد که انسان باید در نظر بگیرد.

وی ادامه داد: سپس ویلسون بحث اخلاق محیط زیست را مطرح می کند و می گوید زیست گرایی باید با اخلاق توام باشد.

او می گوید زمانی که بدانیم گونه های زیادی در محیط اطراف ما وجود دارند که دارای اهمیت زیادی هستند و آنچه ما در مورد گونه های زیستی از موجودات زنده مختلف می دانیم کسر ناچیزی است از آنچه واقعاً در محیط طبیعی وجود دارد باید گرایش خود را عوض کنیم تا بتوانیم آنها را سریع تر بشناسیم یعنی گرایشی به سمت طبیعت، طبیعت گرایی یا طبیعت شناسی داشته باشیم.

ویلسون اواخر قرن بیستم مطرح می کند که گرایش کم کم به سمت رونق دوباره علم سیستماتیک خواهد رفت یعنی ما موجودات زنده را شناسایی می کنیم و طبقه بندی می کنیم.

لازمه این شناخت این است که ما به علم سیستماتیک بها بدهیم.

عضو هیات دانشگاه فردوسی گفت: قرن 21 را عصر نوین اکتشافات نامگذاری کردند زیرا ما باید بخش ناشناخته تنوع یستی را که برای شناسایی سراغ آن ها نرفته ایم و می دانیم که تاثیر زیادی در حیات انسان دارند را شناسایی کنیم و پیش از انقراض فهرست کنیم.

در حال حاضر در هر ساعت سه گونه جانوری منقرض می شوند و این ها می توانند گونه هایی باشند که ما اصلاً از وجود آن ها اطلاع نداشته ایم و ثبت نشده اند.

ویلسون به این اشاره می کند که ما هر گونه ای را که از دست می دهیم به فقرمان اضافه می شود زیرا از سرویس ها و خدماتی که آن گونه برای ما دارد محروم می شویم.

او می گوید هر گونه جانوری می تواند کلید یکی از معضلات بشری باشد اما هنگامی که ناشناخته، مظلومانه و در خفا منقرض می شوند بشر کلیدهای حل مشکلات خود را دست می دهد.

میر شمسی اظهار کرد: اگر تکامل را گونه زایی در نظر بگیرید آن روی سکه آن انقراض است.

انقراض ها به صورت طبیعی اتفاق می افتند، ما در طول دوران های مختلف زمین شناسی حداقل 5 بار انقراض توده ای داشته ایم.

تعداد زیادی از گونه ها از بین رفته اند و بعد طی مثلاً ده میلیون سال بعد خود را بازیابی کرده اند.

بر اساس تخمین هایی که زده می شود ممکن است عمر یک گونه جانوری بین یک تا ده میلیون سال باشد و بعد از این دوره زمانی منقرض شده و دو گونه دیگر جایگزین آن می شوند اما فعالیت های انسانی روند انقراض را تسریع کرده است.

این روند براساس تخمین ویلسون بین صد تا هزار برابر سریع تر از حد طبیعی اتفاق می افتد.

اغلب زیست شناسان کمترین تعامل با طبیعت را دارندوی عنوان کرد: اکنون وضعیت طبیعت ایران حال و هوای خوبی ندارد.

در زیست شناسی، من کمترین گرایش به طبیعت را در بین زیست شناسان متخصص امروز می بینم.

زیست شناسی امروزی به عنوان مد و فشن فقط روپوش پوشیدن و در آزمایشگاه کار کردن شده است.

اغلب زیست شناسان کمترین تعامل با طبیعت را دارند و فقط در یک زمان کوتاه داده های جزیی از طبیعت برداشت می کنند، نهایتاً روی ژن یک جانور کار می کنند و فرضیه یا نظریه ای در مورد گونه های زیستی ارائه می دهند.

وی با اشاره به تاثیر آموزش در رفتار انسان ها با محیط زیست گفت: زمانی که ارتباط زیست شناسان با طبیعت انقدر کم باشد افرادی که در جامعه هستند چطور می توانند اطلاعات مفید و موثقی از طبیعت داشته باشند.

زمانی افراد جامعه موضوعی را دوست دارند که به آن ها آموزش داده شود.

در صورت آموزش دادن نهایتاً می توانیم انتظار داشته باشیم که از طبیعت حفاظت کنند.

گرایش ذاتی انسان به طبیعت در سنین کودکی می تواند سریع تر تکوین پیدا کندعضو هیات دانشگاه فردوسی با بیان اینکه گرایش ذاتی انسان به طبیعت در سنین کودکی می تواند سریع تر تکوین پیدا کند عنوان کرد: در حال حاضر کودکان بیشتر از حضور در محیط طبیعی و کتاب خواندن در حال تماشای تلویزیون هستند یا تبلت در دست دارند.

یک کودک ممکن است تا 10 سالگی به تعداد انگشتان دست هم در طبیعت نرفته باشد و اگر هم رفته صرفاً برای پیک نیک و حظ بردن از محیط طبیعی بوده واگر کنجکاوانه هزارپا یا سوسکی را دیده و خواسته به آن دست بزند پدر و مادر مانع شده اند و این موضوعات گرایش به طبیعت را که می توانست تثبیت شود از کودکان می گیرد.

میر شمسی افزود: نتیجه این رفتارها این شده که به طور قطع به یقین ما در ایران هیچ طبیعت شناسی نداریم، زیست شناس متخصص زیاد داریم اما طبیعت شناس نداریم.

طبیعت شناس کسی است که زمانی که در محیط طبیعی همراه او هستی بتواند بگوید جنس زمینی که روی آن راه می رویم چیست؟ این رسوبات مربوط به چه دوره زمین شناسی است؟ نوع ابر و احتمال بارندگی را بگوید.

صور فلکی را بشناسد، پرنده ای که از جلویش رد میشود یا حشرات اطرافش را بشناسد.

این گرایش عام به طبیعت تقریبا در هیچ کدام از زیست شناسان ایرانی وجود ندارد و این زیاد جالب نیست.

وی با اشاره به اینکه فقر اینگونه کتاب ها احساس می شود عنوان کرد: کتاب هایی که با گرایش به سمت طبیعت باشند و طبیعت شناسی را ترویج کنند بسیار کم هستند.

نکته مثبتی که اخیرا شکل گرفته چاپ و ترجمه چنین کتاب هایی است که می تواند حداقل این ذهنیت را در ما بیدار کند که به شکلی دیگری به طبیعت نگاه کنیم تا شاید در سال های آینده بتوانیم افرادی داشته باشیم که طبیعت شناس واقعی باشند.

مکتب فکری ویلسون ارگانسیزم دارد.

او به تمام سیستم های زنده به صورت کلی نگاه می کند و نگاهش به طبیعت برگرفته از این مکتب فکری است و بایوفیلیا نیز از آن مشتق شده است.

تنوع زیستی برای انسان ثروت محسوب می شود.

در فصول پایانی این کتاب اشاره می شود که تنوع زیستی بخشی از سرمایه ملی هر کشور است.

انسان برای این میزان هوش گونه خشنی استویلسون در این کتاب بیان می کند که احتمالاً در طی تکامل یک گونه اشتباهی این هوش را کسب کرده است.

انسان برای این میزان هوش گونه خشنی است و شاید اگر گونه دیگری آن را کسب می کرد بیشتر پاس می داشت اما فعلاً انسان است که این شرایط را دارد و طبیعت انسان این است که یک گونه مهاجم است.

ویلسون اینگونه تعبیر می کند که هر نوع واکنشی که انسان نسبت به طبیعت دارد به ذات انسان برمی گردد و زیست گرایی از نوع منفی است.

تعبیر تکاملی ویلسون این است تاریخ انسان دو میلیون ساله است در این مدت انسان از طبیعت تاثیر پذیرفته با مارها برخورد داشته و یک واکنش منفی در او شکل گرفته.

طبیعتاً اگر یک گونه مضر یا خطر آفرین را در نظر بگیریم طبیعی است که واکنش منفی شکل بگیرد زیرا افرادی که واکنش منفی به عامل مضر نشان بدهند ممکن است بیشتر در امان باشند.

این مسئله را می توان در نخستیان نزدیک به انسان هم دید.

شامپانزه ها نیز حتی هنگامی که در شرایط آزمایشگاهی پرورش پیدا کردند زمانی که در معرض مار قرار می گیرند اعلام خطر می کنند.

ویلسون در آخرین کتاب خود می گوید انسان بهتر است نصف زمین را برای زندگی آسوده سایر موجودات خالی کند و خودش در نیمه دیگر ساکن شود.

در سیستم های طبیعی ما یک تعادل داریم.

هیچ گونه ای نمی تواند بیش از ظرفیت از محیط برداشت کند در غیر اینصورت هیچ اکوسیستمی نمی تواند پایداری داشته باشد این انسان است که این کار را انجام می دهد.

مثلاً 40 درصد از انرژی خورشید که به زمین می رسد را انسان دلیل نوع زندگی ای که تغییر داده به خود اختصاص می دهد.

انسان از حالت صیاد گردآورنده به زندگی کشاورزی تغییر ماهیت داده و این ایجاب می کند که میزان برداشت خود را برای بقا افزایش دهد.

فصل دوازدهم کتاب راجع به همین موضوع صبحت می کند که آیا انسان خودکش است؟ و آیا روش زندگی که انتخاب کرده نهایتاً منجر به از بین رفتن گونه انسان خواهد شد؟ انتهای پیام
کلید واژه ها: دانشگاه فردوسی - کتاب - زیست - دانشگاه - عضو هیات - نویسنده - طبیعت - فردوسی - طبیعی - نمایشگاه کتاب - جهاد دانشگاهی - محیط - نقد و بررسی - مورچه - اهمیت - معتبرترین - زنده - نمایشگاه - اجتماعی - فرهنگی - برگزار - مقالات - پیشرفت - خراسان - تفاوت - زندگی - پدیده - اولین - منطقه - سالگی

آخرین اخبار سرویس:
کسب رتبه اول دانشگاه آزاد زاهدان در ایجاد مراکز مهارتی و آموزشی در سطح کشور

نخستین نشست انتقال تجارب صنعتی 8 خرداد در دانشگاه بوعلی برگزار می شود

مداح اهانت کننده به اهل سنت با قرار تامین آزاد شد

سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان منصوب شد

تیم پزشکی قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد به بیش از 3500 نفر از مردم سیل زده خوزستان خدمات رسانی کرد

کود آلی نانویی با خاصیت ذخیره سازی مواد و آب تولید شد

رییس صندوق رفاه دانشجویان منصوب شد

اندیشکده «ابداء» بسیج دانشجویی اصفهان راه اندازی می شود

آغاز پذیرش دانشجو در پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران

برگزاری محفل انس با قرآن در دانشگاه یاسوج

برتری اعضای هیأت علمی دانشگاه شریف

جهادی بودن با سرخوردگی های اجتماعی!

محسن جنتی، عضو ارشد انجمن جهانی مهندسان برق و الکترونیک شد

اطلاعیه دانشگاه علوم قضایی و خدمات اداری در خصوص مرحله ارزیابی تخصصی آزمون نیمه متمرکز دکتری سال 1398

معلمان حافظ ارزش های انقلاب هستند

اخبار استخدام دانشگاه فنی و حرفه ای chr(8211) سال 97

ترکیبات آب در ستاره دنباله دار، نظریه ها را به چالش کشاند

توبیخ یکی از رسانه های دانشگاه آزاد به دلیل تملق از طهرانچی + سند

موافقت نامه دانشگاه حکیم سبزواری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

امضای موافقت نامه مشترک دانشگاه حکیم سبزواری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

نقش آموزش های تخصصی در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان منصوب شد

حقوق دانشجو معلمان ترمیم می شود

ابطحی، سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان شد

سازمان سنجش جواب داوطلبان معترض دکتری را داد

سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان منصوب شد

مطیعی «رییس صندوق رفاه دانشجویان» شد

پاسخ سازمان سنجش به داوطلبان معترض دکتری

پاسخ سازمان سنجش به داوطلبان معترض دکترا

پاورپوینت تحلیل دانشگاه اوترخت هلند

میزان افزایش شهریه دانشگاه آزاد

دستگاه «بورت دیجیتال وایرلس با دقت میکرو لیتر» از سوی محقق جهرمی اختراع شد

برتری اعضای هیأت علمی دانشگاه شریف

جزییات مصاحبه علمی آزمون دکتری 98 دانشگاه پیام نور اعلام شد

استخدام کارشناس آزمایشگاه(کارشناسی ارشد شیمی) در فارس

مطیعی رییس صندوق رفاه دانشجویان شد

شهریه دانشگاه آزاد تا 22 درصد افزایش می یابد

شورای گسترش آموزش عالی با ایجاد سه رشته کارشناسی ارشد در دانشگاه مازندران موافقت کرد

ارسال دعوتنامه جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی برای همه اعضا

انتصاب سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان

تلاش برای تولید داروهای مورد نیاز کشور در شرکت های دانش بنیان

گزارش موبایلی از کی یف؛ افطاری ساده دانشجویی

دکتر مطیعی «رییس صندوق رفاه دانشجویان» شد

ثبت نام ورودی به دانشگاه علوم اسلامی رضوی آغاز شد

پاسخ سازمان سنجش به داوطلبان معترض دکتری

رویداد ایده پردازی با موضوع «کسب و کار های کوچک در دانشگاه» در بجنورد برگزار شد

بازدید معاون رییس جمهور از سه شرکت دانش بنیان در فردیس

انتشار متون قرآنی در دستور کار دانشگاه آزاد است

قدیمی ترین کلکسیون سنگ های فضایی زمین کشف شد

بازدید معاون رییس جمهور از 3 شرکت دانش بنیان در فردیس

استخدام بازاریاب با درآمد عالی در تهران

ثبت نام اردوی جهادی تابستانه دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی آغاز شد

حمایت دانشگاه خواجه نصیر از رویداد ایده آزاد اسباب بازی

آغاز پذیرش دانشجو در پردیس بین الملل کیش دانشگاه تهران

روزه داری دور از وطن

پای فرقه تیغ و مهتابی خور به دانشگاه بیرجند باز شد/ در به اصطلاح «قطب علمی شرق کشور» چه خبر است؟

سامانه ای ایمن برای مدیریت هوشمند تماس ها طراحی شد

پاسخ سازمان سنجش به داوطلبان معترض دکتری

انگیزه های سیاستگذاری برای رجوع به کوپن چیست؟

مدیرکل راه و شهرسازی کردستان منصوب شد

7 دانشجوی زاهدانی به مرحله دوم المپیاد علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور راه یافتند

قرارگاه جهادی دانشگاه آزاد اسلامی نمونه یک سازمان ایثارگر است

شرکت های دانش بنیان بیش از 90 هزار میلیارد تومان درآمدزایی داشتند

جزییات جلسه هم اندیشی شورا با شهردار تهران

کبگانیان: تشکیل ستاد علم و فناوری گامی در راستای ایجاد قرارگاه علمی است

پاسخ سازمان سنجش به داوطلبان معترض دکتری

تحقق پلیس دانش بنیان، محصول تعامل پلیس و دانشگاه

قربانیان این سوی میله ها

مهلت ثبت نام شرکت در جشن دانش آموختگی دانشگاه تهران تمدید شد

نذر 450 دانشجوی دانشگاه بیرجند برای کمک به نیازمندان

استخدام همکار جهت بخش پذیرش و بازاریابی هتل - سیرجان

استخدام حسابدار ارشد با تحصیلات کارشناسی ارشد-تهران

دانشگاه آزاد مرودشت موفق به کسب رتبه 822 در پایگاه علمی سایمگو شد

شهریه دانشگاه آزاد تا 22 درصد افزایش می یابد

گروه های جهادی محلی به کمک سیل زدگان خراسان جنوبی رفتند

آزادی 90 مددجو جرائم غیر عمد در خوزستان

انتشار متون قرآنی در دستور کار دانشگاه آزاد است

انتشار متون قرآنی در دستورکار دانشگاه آزاد است

الگوریتمی برای بهبود عملکرد ربات ها در محیط انسانی

3600 نفر از اساتید بسیجی از اقدامات جهادی دانشگاه آزاد در سیل تقدیر کردند

جلسه این هفته شورای عالی انقلاب فرهنگی بدون حضور رییس جمهور برگزار می شود

شب قدر، شب تصمیم برای تغییر مقدرات است

توضیحاتی درباره تبدیل وضعیت برخی اساتید پیام نور

سقف افزایش شهریه دانشگاه آزاد مشخص شد

جلسه این هفته شورایعالی انقلاب فرهنگی بدون حضور رییس جمهور برگزار می شود

دانشجویان جهادگر کرمانشاهی برای نجات قطب انجیر کشور به لرستان اعزام می شوند

جلسه این هفته شورا بدون حضور رییس جمهور برگزار می شود

موافقت برای صدورحکم پیمانی قطعی 34 همکار علمی دانشگاه پیام نور اعلام شد

موافقت با صدورحکم پیمانی قطعی 34 همکار علمی

جزییات حد نصاب علمی برای کنکور دکتری

سقف افزایش شهریه دانشگاه آزاد مشخص شد

سرانه مطالعه ایرانی ها؛ 15 دقیقه در روز!

شهریه دانشگاه آزاد تا 22 درصد افزایش می یابد

استخدام موسسه آموزش عالی آزاد علوم فنون کادوس

ثبت نام جشنواره ملی دانش آموزی دانشگاه امیرکبیر تا 31 تیرماه ادامه دارد

افزایش شهریه دانشگاه آزاد اعلام شد

شهریه دانشگاه آزاد تا 22 درصد افزایش می یابد

افزایش شهریه دانشگاه آزاد اعلام شد

جشنواره ملی دانش آموزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

شهریه دانشگاه آزاد گران شد + جزییات

زیست گرایی باید با اخلاق توام باشد

زیست گرایی باید با اخلاق توام باشد