مطالب مرتبط:
سود و زیان سیلاب برای کشاورزی
سیلاب 480 میلیارد ریال زیان به کشاورزی یزد وارد کرد
سیلاب 480 میلیارد ریال زیان به کشاورزی یزد وارد کرد
سیلاب 480 میلیارد ریال زیان به کشاورزی یزد وارد کرد
سیلاب به زمین های کشاورزی روستای آلبوعفری دشت آزادگان خسارت زد/ تلفات جانی نداشته ایم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 اردیبهشت 1398 ساعت 07:462019-04-25اقتصادي

سود و زیان سیلاب برای کشاورزی


ایرنا- بارشهای بهاری و گاه سیل آسای امسال بعد از حدود دو دهه خشکسالی در کشور گویای تغییرات اقلیمی است که بخشهای زیادی به ویژه بخش کشاورزی را تحت تاثیر قرار می دهد و در این شرایط فرصت سازی از تهدید سیلاب برای کشاورزی، - ضرورتی است که باید به آن توجه بیشتری شود.

براساس نتایج به دست آمده محققان همین که بارندگیها از متوسط سالانه در کشور بیشتر می شود با سیلابها مواجه می شویم و همین که بارندگیها از میانگین کمتر می شود خشکسالی کشور را تهدید می کند.

به باور کارشناسان، ناکافی بودن زیرساختها در برابر تغییرات اقلیمی، بضاعت اندک دست اندرکاران در مهار آبهای سطحی، عدم پیش بینیهای دقیق میزان بارشها، خاک برهنه در بالادست رودخانه ها و مراتع، خشکی خاک و نبود پوشش گیاهی مناسب، لایروبی نامناسب رودخانه ها و سدها، تغییر کاربری اراضی بستر رودخانه ها، ضعف فعالیتهای آبخیزداری و آبخوانداری در بالادست رودخانه ها دلایلی است که سیلابها را برای بخش کشاورزی به یک مساله تهدیدآمیز تبدیل می کند.

امسال نیز در پی چند سال خشکسالی پهنه وسیعی از کشور دستخوش بارانهای سیل آسا و جاری شدن سیلابها شد که خساراتی را به بخش کشاورزی وارد کرد اما تاثیر سیلاب بر کشاورزی از دو جنبه قابل بررسی است.

نخست جنبه مثبت بارش ها که سیراب شدن خاک پس از چند سال خشکسالی را در پی داشت، دوم جنبه منفی بارش ها که باعث سرریز شدن سدها و فقدان ذخیره سازی مناسب آن و همچنین انباشت گل و لای در اراضی کشاورزی شد.

از دیدگاه کارشناسان بخش کشاورزی و فعالان آن، طی دهه گذشته سالانه به طور میانگین 60 سیلاب در کشور رخ داده است لذا فزایندگی سیلابهایی که به دفعات طی سالهای گذشته کشور را تحت تاثیر قرار داده اند دیگر نبایـد پیشامدی ناگهانی به شمار آید.

آنان بر این باورند که باید با در نظر گرفتن کاهش سطح آبهای زیرزمینی کشور، مدیریت سیلابها به گونه‎ ای باشد که افزون بر آمادگی همیشگی دست اندرکاران و مردم با این رخداد طبیعی، بستر لازم برای مدیریت و استفاده بهینه از سیلابها فراهم شود.

آمارهای متنوعی مبنی بر ایراد خسارت ناشی از سیلابها به بخش کشاورزی یا تاثیر مثبت سیلابها در سرریز شدن سدها از استانهای مختلف کشور ارائه شده است اما در خراسان رضوی بارشهای بیش از 220 میلی متری فروردین ماه 1398 باعث خسارت شش هزار میلیارد ریالی به بخش کشاورزی از یک سو و سرریز شدن سدها و جمع آوری بیش از 600 میلیون مترمکعب آب در پشت سدهای استان از سوی دیگر شده است.

* آبیاری اراضی کشاورزی در نتیجه بارشهای باران یک فعال حوزه کشاورزی و نایب رییس شورای ملی زعفران هم در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بارشهای امسال برای بخش کشاورزی استان کاملا ثمربخش بود و خسارت چندانی به این حوزه وارد نکرد.

غلامرضا میری افزود: به طور معمول اراضی زعفران به عنوان یکی از محصولات مهم کشاورزی خراسان رضوی از اسفند تا اردیبهشت ماه هر سال نیاز به آب فراوان داشت اما به دلیل خشکسالی، تامین آب زعفران برای کشاورزان گران تمام می شد.

وی اضافه کرد: طی چند سال گذشته کشاورزان خراسان رضوی به دلیل خشکسالی نتوانستند اراضی زعفران خود را به حد کافی از آب سیراب کنند و گاه برای تامین هر یک ساعت آبیاری اراضی زعفران بین چهار تا شش میلیون ریال هزینه پرداخت می کردند.

نایب رییس شورای ملی زعفران گفت: امسال بارشهای خوب در خراسان رضوی اراضی زعفران را سیراب کرد و دیگر لازم نبود کشاورزان برای تامین آب اراضی، هزینه اضافی بپردازند لذا پیش بینی می شود با توجه به بارندگی خوب در بهار امسال، تولید زعفران در سال زراعی کنونی بین 25 تا 30 درصد افزایش یابد.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان زعفران مشهد گفت: در مجموع بارشهای باران و آبی که در نتیجه آن به زمین نفوذ می کند باعث تغذیه سفره های زیرزمینی می شود اما گاه به سبب خشکسالیهای چند دهه گذشته شاید نفوذ آب در زمین به حد رضایت نباشد.

میری افزود: در برخی نقاط که بارش باران منجر به سیل شده است سیلابها خاک را با خود همراه کرده اند لذا دیگر اراضی متاثر از سیل کیفیت لازم را برای کشت محصول ندارند.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی به نظر می رسد که باید کشاورزان کشت محصولات آب بر مانند خربزه و هندوانه را کاهش دهند و فقط در حد تامین نیاز کشور آنها را کشت کنند.

* بارندگیها و شرایط بهتر برای کشاورزیرییس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بارش شدید باران طی فروردین ماه امسال با وجود جاری شدن سیل شرایط بهتری را برای تولید محصولات کشاورزی، مراتع و کشت دیم این استان به وجود آورد.

علی شریعتی مقدم افزود: هرچند جاری شدن سیلابها در شهرستانها مشکلاتی را برای بخش کشاورزی به وجود آورد و موجب از بین رفتن بخشی از مزارع زعفران شد اما در مجموع، آسیب سیلابها در این استان نسبت به استانهای دیگر کمتر بود.

وی ادامه داد: ریشه عمده خسارتهای ناشی از بارش باران و جاری شدن سیل در بخش کشاورزی، فقدان زیرساختها و آماده سازیهای لازم در این زمینه است و در صورتی که زیرساختها کافی بود و پیش بینیهای لازم انجام گرفته بود تغییرات آب و هوایی خسارت زیادی برای بخش کشاورزی به وجود نمی آورد.

رییس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: از هم اکنون باید برای خطراتی که ممکن است در نتیجه تغییرات اقلیمی برای بخش کشاورزی به وجود آید برنامه ریزی کرد و خسارات ناشی از آن را به حداقل رساند.

شریعتی مقدم افزود: لازم است که سرمایه گذاری بیشتری در بخش آبخیزداری و آبخوان داری کشور انجام گیرد تا بتوان خسارات ناشی از باران را کاهش داد.

وی ادامه داد: اگرچه بارش باران فروردین ماه به تغذیه سفره های آب زیرزمینی کمک کرد اما به علت اضافه برداشتی که سالانه به میزان یک میلیارد مترمکعب از منابع آبهای زیرزمینی خراسان رضوی می شود باید تدبیر ویژه ای برای مصرف آب در بخش کشاورزی اندیشید.

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: به نظر می رسد باید همزمان با تغییرات اقلیمی، تغییر و تحول شیوه های اقتصادی به ویژه در خصوص سرمایه گذاری بخش کشاورزی، مصرف کمتر آب و بهره وری بیشتر از کشت را دنبال کرد.

شریعتی مقدم افزود: شیوه کشاورزی باید از کشت دیم و محصولات آب بر به سمت کشت محصولات گلخانه ای تغییر یابد و کشت گلخانه ای که بتواند بهره وری اقتصادی بیشتری داشته باشد در کنار آمایش سرزمینی مناسب و اصلاح الگوی کشت، راهگشای توسعه اقتصادی در حوزه کشاورزی خواهد بود.

* اثربخشی بارانهای اخیر برای بخش کشاورزی زیاد نبودعضو شورای مرکزی خانه کشاورز اما معتقد است: بارشهای یک ماه اخیر هر چند مزارع کشاورزی در نقاط مختلف کشور مانند خراسان رضوی را سیراب کرد و کشت از نوع دیم رونق گرفت اما در مجموع در کل کشور ثمربخشی زیادی برای بخش کشاورزی نداشت.

غلامحسین هادی زاده رییسی افزود: از ابتدای امسال تاکنون 94 میلیارد مترمکعب باران در کشور باریده است اما به دلیل ضعف مدیریت و زیرساختها، این بارشها ذخیره سازی نشد و بهره برداری حداکثری از آنها صورت نگرفت.

وی ادامه داد: پیش از این باید دریچه سدها باز می شد تا رسوبات از آن خارج شود و آب باران بیشتری در پشت سد ذخیره گردد به عنوان مثال امسال 32 میلیون مترمکعب آب باران وارد سد دز شد اما از آن طرف آب زیادی از این سد خارج گردید.

عضو شورای عالی راهبردی آب ایران گفت: در صورتی که پیش بینیهای لازم برای ذخیره سازی بارشهای باران انجام و دریچه ها برای خروج آب از سد باز شده بود هم اینک بیشتر آب باران در پشت سد ذخیره سازی شده بود و خسارت کمتری به شهرها و روستاهایی که در مسیر سیلاب قرار داشتند وارد می شد.

هادی زاده افزود: در صورتی که پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری در بالادست سدها به درستی انجام می شد و اجرای آنها را جزء جدایی ناپذیر ساخت سد می دانستند دیگر رسوب زیادی در سدها به وجود نمی آمد.

وی ادامه داد: هم اینک در نتیجه بارش باران، دو سوم آبی که از سدها سرریز می شود گل و لای است و این موضوع برای سد بزرگی مانند کرخه یک فاجعه به شمار می رود.

هادیزاده رییسی بیان کرد: پخش سیلاب هایی که در نتیجه باران بوجود آمده بود، به درستی انجام نگرفت زیرا مسیر پخش سیلاب ها از نظر ژئوفیزیک مشخص نبود.

عضو شورای عالی راهبردی آب ایران گفت: مدیران دستگاههای اجرایی مرتبط با محیط زیست، آب و کشاورزی هم عملکرد منسجمی در مدیریت بحران ناشی از سیل امسال نداشتند و نتوانستند به خوبی سیلابها را برای تامین آب بخش کشاورزی مدیریت کنند.

هادی زاده افزود: در مواقع بحران، نیاز است که یک مدیر واحد، دستگاههای اجرایی مرتبط با حوزه را به صورت هماهنگ مدیریت کند و در این حادثه نیز سازمان مدیریت بحران در وارد عمل شد اما برای مدیریت بحران لازم است از قبل تمهیدات لازم برای به حداقل رساندن خسارات اندیشیده شود.

وی ادامه داد: هم اینک به علت عدم مدیریت درست برای پیشگیری از بحران و همچنین فقدان استفاده درست از مراتع و جنگلها، پوشش گیاهی در بالادست رودخانه ها از بین رفته است و به محض بارش باران و جاری شدن سیلاب، گل و لای، خاک و خاشاک مزارع را می بلعد و مانع کشت می شود.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: از آنجا که آب باران طی یک ماه اخیر به لایه های زیرین زمین نفوذ نکرده است به هیچ وجه برای بخش کشاورزی سودمند نخواهد بود و اساسا روان آب هیچ گاه به سطح زمین نفوذ نمی کند در حالی که اگر سطح پوشش گیاهی اراضی و مراتع مناسب بود آب ناشی از باران می توانست خشکسالیهای گذشته را برای بخش کشاورزی جبران کند.

هادی زاده افزود: با این حال بارشهای اخیر برای بخش کشاورزی بی ثمر نیز نبوده است و می توان گفت حدود نیم متر سطح آب در سفره های زیرزمینی را افزایش داده اما در مقابل سطح قابل توجهی که طی سالهای گذشته کاهش یافته ناچیز است.

وی ادامه داد: گل و لایی که در نتیجه سیل، مزارع را در برگرفته، اراضی را غیر قابل کشت می کند زیرا برای تولید پنج سانتی متر خاک زراعی 70 سال زمان نیاز است اما با آمدن گل و لای، بستر تولیدات گیاهی پوشیده می شود.

* تدبیر کشاورزی در شرایط کنونیعضو شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: هم اینک باید باغات را از مضرات سرمایی که به کشور هجوم آورده محافظت کرد و چون سیل، مزارع گندم و جو در مناطق سیل زده را دچار آسیب کرده است باید نسبت به افزایش کشت این دو محصول در مناطق سردسیر کشور به شکل سریع اقدام کرد.

هادی زاده افزود: باید هر چه سریعتر خلا کشت محصولاتی که در نتیجه سیل دچار بحران شده است را برطرف کرد تا در سال جاری به واردات محصولات کشاورزی نیاز نباشد.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران گفت: بارندگیهای خوب طی یک ماه اخیر سطح آبهای چاهها را تا حدی بالا آورده است اما با گرم شدن هوا نیاز آبی گیاهان افزایش می یابد و چندان نمی توان به آب چاهها امید داشت.

هادی زاده افزود: بارندگیهای یک ماه اخیر اراضی گندم و جو و برخی محصولات دیگر کشاورزی را سیراب کرده است لذا باید در حفظ این مختصر آب و اراضی کشاورزی باقیمانده همت کرد.

وی اضافه کرد: در این شرایط بهتر است حجم کشت محصولات آب بر مانند خربزه، هندوانه، گوجه فرنگی و چغندرقند در کل کشور کاهش یابد و به جای آن محصولات کم آب بر که ارزآوری بیشتری برای حوزه کشاورزی دارند کشت شود.

او ادامه داد: بهتر است کشت محصولات آب بر به صورت نشایی انجام شود به این معنا که در ابتدا نشای آنها در گلخانه کاشته شود و بعد کشت آنها در سطح اراضی ادامه یابد که این کار باعث کاهش حداقل 25 درصدی مصرف آب می شود.


کلید واژه ها: کشاورزی - سیلاب - کشور - خشکسالی - رودخانه - تغییرات اقلیمی - بارش - میلی - مدیریت - خراسان رضوی - خسارت - استان - باران - زیرزمینی - میلیارد - نامناسب - زعفران - محققان - آبیاری - خراسان - برهنه - شرایط - شورای - گیاهی - میزان - منفی - کاهش - مردم - زیان

آخرین اخبار سرویس:
بازدید معاون استاندار از پروژه جمع آوری فاضلاب مسکن مهر رشت

ایران 13 هزار زندانی جرائم غیرعمد دارد

کارت اعتباری برای گردشگران پزشکی امارات

چه کسی ترمز دلار را کشید؟!

پیش ثبت نام بازار متشکل ارزی آغاز شد

80 درصد کالاهای اساسی از بندر امام خمینی وارد کشور می شود

اشتغال بیش از 39 هزار نفر در فولاد هرمزگان

گرانی و کمبود لاستیک

فرماندار رشت: دستگاه ها فرصت های کارآفرینی را شناسایی کنند

مهاجرت بی ضابطه به بهره برداری از فرصت های گیلان آسیب می زند

نصب 800 دستگاه آبگرمکن خورشیدی در مناطق جنگل نشین

اشتغال، مهمترین عامل جلوگیری از مهاجرت روستاییان

زیبایی های دشت سونی کوگن

باکس آفیس هفته سوم مه: صدرنشینی فیلم جان ویک 3

فرماندار رشت: دستگاه ها فرصت های کارآفرینی را شناسایی کنند

افزون بر یک میلیارد ریال جریمه چهار پرونده قاچاق گیلان

بهار در روستاها

تولیدات دامی را در روستاهای خلیفان

جشن گلریزان آزادسازی زندانیان جرایم مالی غیرعمد

استخدام کارشناس حسابداری مسلط به بهای تمام شده و انبار-البرز

استخدام کارمند فروش خانم مسلط به پاسخگویی تلفن در تهران

استخدام کارشناس ارشد فروش با حداقل 5 سال سابقه کار در تهران

حرکت الاکلنگی قیمت سکه و دلار در روز آخر هفته

استخدام بازاریاب آقا دارای تجربه فروش حضوری با مزایا در تهران

هیچ مشکلی در تأمین کالاهای اساسی نیست

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه، پورسانت در فارس

مطالبات معلمان شاغل و بازنشسته گرفتار پیچ دشوار خزانه

از رکورد تولید پلی اتیلن تا آغاز بازسازی 20 هزار خانه سیل زده

فرماندار رشت: دستگاه ها فرصت های کارآفرینی را شناسایی کنند

افزون بر یک میلیارد ریال جریمه چهار پرونده قاچاق گیلان

مغز زنان در دمای بالا بهتر کار می کند

گردهمایی مردمی برای نجات شاهوار برگزار شد

پرداخت وام مسکن به 45 هزار ایثارگر

افزایش 20 درصدی تولیدات دامی در روستاهای خلیفان

قیمت طلا و سکه در آخرین روز هفته

قیمت دلار مجددا در کانال 14 هزار تومان

کاهش رشد اقتصادی عربستان

خیران گلپایگانی متعهد به ساخت 100 واحد مسکونی در مناطق سیل زده لرستان

تورم 20 تا 136 درصدی کالا و خوراکی ها

استخدام کارشناس بازرگانی، صنایع معدنی، امور مالی، بازاریابی

استخدام انباردار،کارشناس خرید،کارشناس خرید خارجی در تهران

سیاست های بانکی عامل اصلی ضعف صنعت و تولید است

کمک 15 هزار میلیارد تومانی دولت های یازدهم و دوازدهم به دهیاری ها

مشترکان پرمصرف برق نقره داغ می شوند

بازگشت دلار به 14000| افت قیمت سکه+ جدول

کشف 2 تن قند تنظیم بازاری از یک منزل مسکونی در همدان

250 میلیون تومان زکات در دهلران جمع آوری شد

بیش از 24 هزار یتیم تحت حمایت کمیته امداد سیستان و بلوچستان هستند

افزایش سهم نفت بخش آسارا و روستاهای آن اجرایی شد

کاهش ساعت کاری اداره های دولتی در روز های پس از شب قدر

پیش ثبت نام بازار متشکل ارزی آغاز شد

استخدام کارشناس فروش ترجیحا لیسانس بازرگانی-البرز

چین قطار تندرو با سرعت 600 کیلومتر در ساعت ساخت

ثروتمندترین افراد تاریخ کدامند؟

بیش از 24 هزار یتیم تحت حمایت کمیته امداد سیستان و بلوچستان هستند

توسعه گردشگری اردبیل با استقرار پزشک آبدرمانی

پرداخت تسهیلات به طرحهای بالای60درصدپیشرفت

شیوع بیماری پاخوره در مزارع گندم مرودشت

7.5میلیارد ریال برای کفپوش سالن غدیر ارومیه هزینه شد

هیچ مشکلی در تأمین کالا های اساسی نیست

250 میلیون تومان زکات در دهلران جمع آوری شد

5میلیارد ریال برای کفپوش سالن غدیر ارومیه هزینه شد

افزایش سهم نفت بخش آسارا و روستاهای آن اجرایی شد

96 گروه سیار فشار خون افراد در خراسان رضوی را غربالگری می کنند

شروع فعالیت به شرط استقرار گمرک

برداشت گندم از مزارع شهرستان امیدیه به پایان رسید

بیکاری، مهمترین عامل مهاجرت روستاییان

استخدام کارشناس فروش منطقه ای فعال در اصفهان

استخدام جوشکار co2 و برق جهت شرکت تولید قطعات کمباین در همدان

حراج خطرناک ترین لپ تاپ جهان

برداشت گندم از مزارع شهرستان امیدیه به پایان رسید

برداشت گندم از مزارع شهرستان امیدیه به پایان رسید

اختصاص 1.5 میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای روستاها

جمع آوری 5 میلیارد ریال در جشن گلریزان گچساران

پایان اعتبار کارت های ملی قدیمی از فروردین 98

احیاء کارخانه  فولاد بافق+فیلم

رشد بهره وری اقتصادی استان قزوین

148 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی به مازندران ابلاغ شد

بازار وکیل در گذر تاریخ

معاملات هفتگی تالار بورس کیش

هیوندای اکسنت چه مشخصات و آپشن هایی دارد؟

24 هزار کودک یتیم سیستان وبلوچستانی زیر پوشش طرح اکرام ایتام هستند

کمک 15 هزار میلیارد تومانی دولت های یازدهم و دوازدهم به دهیاری ها

استخدام استادکار ماهر تاسیسات جهت همکاری در تهران

استخدام کارمند فروش صنایع غذایی در تهران

استخدام کارمند فروش خانم آشنا به فروش در تهران

اوج گیری یک تجارت خطرناک

هدایت نقدینگی با اعمال مالیات سنگین بر فعالیت های غیرمولد

بازسازی راه های سیل زده خراسان شمالی 437 میلیارد تومان نیاز دارد

جریمه 4 میلیارد ریالی واحدهای صنفی متخلف در فاس

رونمایی از اطلس میراث فرهنگی املش

جذب 112 درصدی درآمد نقدی شهرداری فردیس در سال گذشته

470 هکتار سامانه نوین آبیاری در نهبندان در دست اجرا است

ظرفیت پرداخت100میلیارد تومان زکات در آذربایجان غربی وجود دارد

رکورد وصول حق بیمه در تاریخ تامین اجتماعی خلق شد

115تن برنج در فروشگاه های شهروند با دستور تعزیرات به فروش رسید

148 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی به مازندران ابلاغ شد

هیچ مشکلی در تأمین کالاهای اساسی نیست/ توزیع با وزارت صمت

115 تن از برنج های تقلبی به مردم فروخته شد

عاشقت شدم ؛ فرزاد فرزین

سود و زیان سیلاب برای کشاورزی

سود و زیان سیلاب برای کشاورزی