مطالب مرتبط:
سیلاب 480 میلیارد ریال زیان به کشاورزی یزد وارد کرد
سیلاب 480 میلیارد ریال زیان به کشاورزی یزد وارد کرد
سیلاب 480 میلیارد ریال زیان به کشاورزی یزد وارد کرد
سیلاب به زمین های کشاورزی روستای آلبوعفری دشت آزادگان خسارت زد/ تلفات جانی نداشته ایم
سود و زیان ورود گردشگران عراقی از زبان استاندار خوزستان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 5 اردیبهشت 1398 ساعت 07:452019-04-25اقتصادي

سود و زیان سیلاب برای کشاورزی


مشهد- ایرنا- بارشهای بهاری و گاه سیل آسای امسال بعد از حدود دو دهه خشکسالی در کشور گویای تغییرات اقلیمی است که بخشهای زیادی به ویژه بخش کشاورزی را تحت تاثیر قرار می دهد و در این شرایط فرصت سازی از تهدید سیلاب برای کشاورزی، - ضرورتی است که باید به آن توجه بیشتری شود.

براساس نتایج به دست آمده محققان همین که بارندگیها از متوسط سالانه در کشور بیشتر می شود با سیلابها مواجه می شویم و همین که بارندگیها از میانگین کمتر می شود خشکسالی کشور را تهدید می کند.

به باور کارشناسان، ناکافی بودن زیرساختها در برابر تغییرات اقلیمی، بضاعت اندک دست اندرکاران در مهار آبهای سطحی، عدم پیش بینیهای دقیق میزان بارشها، خاک برهنه در بالادست رودخانه ها و مراتع، خشکی خاک و نبود پوشش گیاهی مناسب، لایروبی نامناسب رودخانه ها و سدها، تغییر کاربری اراضی بستر رودخانه ها، ضعف فعالیتهای آبخیزداری و آبخوانداری در بالادست رودخانه ها دلایلی است که سیلابها را برای بخش کشاورزی به یک مساله تهدیدآمیز تبدیل می کند.

امسال نیز در پی چند سال خشکسالی پهنه وسیعی از کشور دستخوش بارانهای سیل آسا و جاری شدن سیلابها شد که خساراتی را به بخش کشاورزی وارد کرد اما تاثیر سیلاب بر کشاورزی از دو جنبه قابل بررسی است.

نخست جنبه مثبت بارش ها که سیراب شدن خاک پس از چند سال خشکسالی را در پی داشت، دوم جنبه منفی بارش ها که باعث سرریز شدن سدها و فقدان ذخیره سازی مناسب آن و همچنین انباشت گل و لای در اراضی کشاورزی شد.

از دیدگاه کارشناسان بخش کشاورزی و فعالان آن، طی دهه گذشته سالانه به طور میانگین 60 سیلاب در کشور رخ داده است لذا فزایندگی سیلابهایی که به دفعات طی سالهای گذشته کشور را تحت تاثیر قرار داده اند دیگر نبایـد پیشامدی ناگهانی به شمار آید.

آنان بر این باورند که باید با در نظر گرفتن کاهش سطح آبهای زیرزمینی کشور، مدیریت سیلابها به گونه‎ ای باشد که افزون بر آمادگی همیشگی دست اندرکاران و مردم با این رخداد طبیعی، بستر لازم برای مدیریت و استفاده بهینه از سیلابها فراهم شود.

آمارهای متنوعی مبنی بر ایراد خسارت ناشی از سیلابها به بخش کشاورزی یا تاثیر مثبت سیلابها در سرریز شدن سدها از استانهای مختلف کشور ارائه شده است اما در خراسان رضوی بارشهای بیش از 220 میلی متری فروردین ماه 1398 باعث خسارت شش هزار میلیارد ریالی به بخش کشاورزی از یک سو و سرریز شدن سدها و جمع آوری بیش از 600 میلیون مترمکعب آب در پشت سدهای استان از سوی دیگر شده است.

* آبیاری اراضی کشاورزی در نتیجه بارشهای باران یک فعال حوزه کشاورزی و نایب رییس شورای ملی زعفران هم در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بارشهای امسال برای بخش کشاورزی استان کاملا ثمربخش بود و خسارت چندانی به این حوزه وارد نکرد.

غلامرضا میری افزود: به طور معمول اراضی زعفران به عنوان یکی از محصولات مهم کشاورزی خراسان رضوی از اسفند تا اردیبهشت ماه هر سال نیاز به آب فراوان داشت اما به دلیل خشکسالی، تامین آب زعفران برای کشاورزان گران تمام می شد.

وی اضافه کرد: طی چند سال گذشته کشاورزان خراسان رضوی به دلیل خشکسالی نتوانستند اراضی زعفران خود را به حد کافی از آب سیراب کنند و گاه برای تامین هر یک ساعت آبیاری اراضی زعفران بین چهار تا شش میلیون ریال هزینه پرداخت می کردند.

نایب رییس شورای ملی زعفران گفت: امسال بارشهای خوب در خراسان رضوی اراضی زعفران را سیراب کرد و دیگر لازم نبود کشاورزان برای تامین آب اراضی، هزینه اضافی بپردازند لذا پیش بینی می شود با توجه به بارندگی خوب در بهار امسال، تولید زعفران در سال زراعی کنونی بین 25 تا 30 درصد افزایش یابد.

رییس اتحادیه صنف فروشندگان زعفران مشهد گفت: در مجموع بارشهای باران و آبی که در نتیجه آن به زمین نفوذ می کند باعث تغذیه سفره های زیرزمینی می شود اما گاه به سبب خشکسالیهای چند دهه گذشته شاید نفوذ آب در زمین به حد رضایت نباشد.

میری افزود: در برخی نقاط که بارش باران منجر به سیل شده است سیلابها خاک را با خود همراه کرده اند لذا دیگر اراضی متاثر از سیل کیفیت لازم را برای کشت محصول ندارند.

وی ادامه داد: در شرایط کنونی به نظر می رسد که باید کشاورزان کشت محصولات آب بر مانند خربزه و هندوانه را کاهش دهند و فقط در حد تامین نیاز کشور آنها را کشت کنند.

* بارندگیها و شرایط بهتر برای کشاورزیرییس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: بارش شدید باران طی فروردین ماه امسال با وجود جاری شدن سیل شرایط بهتری را برای تولید محصولات کشاورزی، مراتع و کشت دیم این استان به وجود آورد.

علی شریعتی مقدم افزود: هرچند جاری شدن سیلابها در شهرستانها مشکلاتی را برای بخش کشاورزی به وجود آورد و موجب از بین رفتن بخشی از مزارع زعفران شد اما در مجموع، آسیب سیلابها در این استان نسبت به استانهای دیگر کمتر بود.

وی ادامه داد: ریشه عمده خسارتهای ناشی از بارش باران و جاری شدن سیل در بخش کشاورزی، فقدان زیرساختها و آماده سازیهای لازم در این زمینه است و در صورتی که زیرساختها کافی بود و پیش بینیهای لازم انجام گرفته بود تغییرات آب و هوایی خسارت زیادی برای بخش کشاورزی به وجود نمی آورد.

رییس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق بازرگانی خراسان رضوی گفت: از هم اکنون باید برای خطراتی که ممکن است در نتیجه تغییرات اقلیمی برای بخش کشاورزی به وجود آید برنامه ریزی کرد و خسارات ناشی از آن را به حداقل رساند.

شریعتی مقدم افزود: لازم است که سرمایه گذاری بیشتری در بخش آبخیزداری و آبخوان داری کشور انجام گیرد تا بتوان خسارات ناشی از باران را کاهش داد.

وی ادامه داد: اگرچه بارش باران فروردین ماه به تغذیه سفره های آب زیرزمینی کمک کرد اما به علت اضافه برداشتی که سالانه به میزان یک میلیارد مترمکعب از منابع آبهای زیرزمینی خراسان رضوی می شود باید تدبیر ویژه ای برای مصرف آب در بخش کشاورزی اندیشید.

عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: به نظر می رسد باید همزمان با تغییرات اقلیمی، تغییر و تحول شیوه های اقتصادی به ویژه در خصوص سرمایه گذاری بخش کشاورزی، مصرف کمتر آب و بهره وری بیشتر از کشت را دنبال کرد.

شریعتی مقدم افزود: شیوه کشاورزی باید از کشت دیم و محصولات آب بر به سمت کشت محصولات گلخانه ای تغییر یابد و کشت گلخانه ای که بتواند بهره وری اقتصادی بیشتری داشته باشد در کنار آمایش سرزمینی مناسب و اصلاح الگوی کشت، راهگشای توسعه اقتصادی در حوزه کشاورزی خواهد بود.

* اثربخشی بارانهای اخیر برای بخش کشاورزی زیاد نبودعضو شورای مرکزی خانه کشاورز اما معتقد است: بارشهای یک ماه اخیر هر چند مزارع کشاورزی در نقاط مختلف کشور مانند خراسان رضوی را سیراب کرد و کشت از نوع دیم رونق گرفت اما در مجموع در کل کشور ثمربخشی زیادی برای بخش کشاورزی نداشت.

غلامحسین هادی زاده رییسی افزود: از ابتدای امسال تاکنون 94 میلیارد مترمکعب باران در کشور باریده است اما به دلیل ضعف مدیریت و زیرساختها، این بارشها ذخیره سازی نشد و بهره برداری حداکثری از آنها صورت نگرفت.

وی ادامه داد: پیش از این باید دریچه سدها باز می شد تا رسوبات از آن خارج شود و آب باران بیشتری در پشت سد ذخیره گردد به عنوان مثال امسال 32 میلیون مترمکعب آب باران وارد سد دز شد اما از آن طرف آب زیادی از این سد خارج گردید.

عضو شورای عالی راهبردی آب ایران گفت: در صورتی که پیش بینیهای لازم برای ذخیره سازی بارشهای باران انجام و دریچه ها برای خروج آب از سد باز شده بود هم اینک بیشتر آب باران در پشت سد ذخیره سازی شده بود و خسارت کمتری به شهرها و روستاهایی که در مسیر سیلاب قرار داشتند وارد می شد.

هادی زاده افزود: در صورتی که پروژه های آبخیزداری و آبخوانداری در بالادست سدها به درستی انجام می شد و اجرای آنها را جزء جدایی ناپذیر ساخت سد می دانستند دیگر رسوب زیادی در سدها به وجود نمی آمد.

وی ادامه داد: هم اینک در نتیجه بارش باران، دو سوم آبی که از سدها سرریز می شود گل و لای است و این موضوع برای سد بزرگی مانند کرخه یک فاجعه به شمار می رود.

هادیزاده رییسی بیان کرد: پخش سیلاب هایی که در نتیجه باران بوجود آمده بود، به درستی انجام نگرفت زیرا مسیر پخش سیلاب ها از نظر ژئوفیزیک مشخص نبود.

عضو شورای عالی راهبردی آب ایران گفت: مدیران دستگاههای اجرایی مرتبط با محیط زیست، آب و کشاورزی هم عملکرد منسجمی در مدیریت بحران ناشی از سیل امسال نداشتند و نتوانستند به خوبی سیلابها را برای تامین آب بخش کشاورزی مدیریت کنند.

هادی زاده افزود: در مواقع بحران، نیاز است که یک مدیر واحد، دستگاههای اجرایی مرتبط با حوزه را به صورت هماهنگ مدیریت کند و در این حادثه نیز سازمان مدیریت بحران در وارد عمل شد اما برای مدیریت بحران لازم است از قبل تمهیدات لازم برای به حداقل رساندن خسارات اندیشیده شود.

وی ادامه داد: هم اینک به علت عدم مدیریت درست برای پیشگیری از بحران و همچنین فقدان استفاده درست از مراتع و جنگلها، پوشش گیاهی در بالادست رودخانه ها از بین رفته است و به محض بارش باران و جاری شدن سیلاب، گل و لای، خاک و خاشاک مزارع را می بلعد و مانع کشت می شود.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: از آنجا که آب باران طی یک ماه اخیر به لایه های زیرین زمین نفوذ نکرده است به هیچ وجه برای بخش کشاورزی سودمند نخواهد بود و اساسا روان آب هیچ گاه به سطح زمین نفوذ نمی کند در حالی که اگر سطح پوشش گیاهی اراضی و مراتع مناسب بود آب ناشی از باران می توانست خشکسالیهای گذشته را برای بخش کشاورزی جبران کند.

هادی زاده افزود: با این حال بارشهای اخیر برای بخش کشاورزی بی ثمر نیز نبوده است و می توان گفت حدود نیم متر سطح آب در سفره های زیرزمینی را افزایش داده اما در مقابل سطح قابل توجهی که طی سالهای گذشته کاهش یافته ناچیز است.

وی ادامه داد: گل و لایی که در نتیجه سیل، مزارع را در برگرفته، اراضی را غیر قابل کشت می کند زیرا برای تولید پنج سانتی متر خاک زراعی 70 سال زمان نیاز است اما با آمدن گل و لای، بستر تولیدات گیاهی پوشیده می شود.

* تدبیر کشاورزی در شرایط کنونیعضو شورای مرکزی خانه کشاورز گفت: هم اینک باید باغات را از مضرات سرمایی که به کشور هجوم آورده محافظت کرد و چون سیل، مزارع گندم و جو در مناطق سیل زده را دچار آسیب کرده است باید نسبت به افزایش کشت این دو محصول در مناطق سردسیر کشور به شکل سریع اقدام کرد.

هادی زاده افزود: باید هر چه سریعتر خلا کشت محصولاتی که در نتیجه سیل دچار بحران شده است را برطرف کرد تا در سال جاری به واردات محصولات کشاورزی نیاز نباشد.

عضو شورای مرکزی خانه کشاورز ایران گفت: بارندگیهای خوب طی یک ماه اخیر سطح آبهای چاهها را تا حدی بالا آورده است اما با گرم شدن هوا نیاز آبی گیاهان افزایش می یابد و چندان نمی توان به آب چاهها امید داشت.

هادی زاده افزود: بارندگیهای یک ماه اخیر اراضی گندم و جو و برخی محصولات دیگر کشاورزی را سیراب کرده است لذا باید در حفظ این مختصر آب و اراضی کشاورزی باقیمانده همت کرد.

وی اضافه کرد: در این شرایط بهتر است حجم کشت محصولات آب بر مانند خربزه، هندوانه، گوجه فرنگی و چغندرقند در کل کشور کاهش یابد و به جای آن محصولات کم آب بر که ارزآوری بیشتری برای حوزه کشاورزی دارند کشت شود.

او ادامه داد: بهتر است کشت محصولات آب بر به صورت نشایی انجام شود به این معنا که در ابتدا نشای آنها در گلخانه کاشته شود و بعد کشت آنها در سطح اراضی ادامه یابد که این کار باعث کاهش حداقل 25 درصدی مصرف آب می شود.


کلید واژه ها: کشاورزی - سیلاب - کشور - خشکسالی - رودخانه - تغییرات اقلیمی - بارش - میلی - مدیریت - خراسان رضوی - خسارت - استان - باران - زیرزمینی - میلیارد - نامناسب - زعفران - محققان - آبیاری - خراسان - برهنه - شرایط - شورای - گیاهی - میزان - منفی - کاهش - مردم - زیان

آخرین اخبار سرویس:
سامانه نیما حذف نمی شود / فعالیت پایلوت بازار متشکل ارزی

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز شنبه 98/3/4+ تغییرات

وضعیت بازارها در این هفته چگونه خواهد بود؟ / پیش بینی روند بازارها

رونق تجارت در مرز پرویزخان

کسانی که کمک بلاعوض گرفته اند باید چادرها را تخلیه کنند

رونمایی از ارز جهانی فیس بوک تا سال آینده

نعمت زاده حکم وزیر صمت را نپذیرفت

پیش بینی بازار مسکن تا آخر تابستان

قیمت موبایل چقدر بالا رفت؟

توقیف لوگوی پرسپولیس بخاطر 320 میلیون تومان!

اطلاعیه ارزی بانک مرکزی خطاب به تولیدکنندگان

واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

واردات 143 قلم کالای غیرضروری ممنوع شد، غذای سگ و گربه هم در لیست کالاهای ممنوعه

آخرین قیمت انواع پژو در بازار

ایتالیا،آماده برای همکاری با قطعه سازان ایرانی

روزنامه سازندگی خبر بدهکار 3 هزار میلیاردی را تکذیب کرد

رشد اقتصادی عربستان کاهش یافت

اینفوگرافیک/قیمت بنزین همسایگان ایران چقدر است؟

احیای مذاکرات نفتی بلاروس و قزاقستان

دلار از قله پایین آمد

اینفوگرافیک/قیمت بنزین همسایگان ایران چقدر است؟

نحوه کارشناسی در دعاوی املاک

سیر تحول تاریخی قانون روابط موجر و مستاجر

چرا بازار گوشی تلفن همراه منتظر کاهش قیمت هاست؟

قیمت وام مسکن برای اقشار مختلف

کاهش انتشار آلاینده های شرکت فولاد مبارکه باتلاش محققان کشور

نعمت زاده شغل جدید را نپذیرفت

حمید کیایی رییس روابط عمومی پتروشیمی تندگویان شد

قطار تهران _آنکارا بزودی راه اندازی می شود

اقدامات دولت بازار خودرو را تحت تاثیر قرار داد

شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان به بانک ها ابلاغ شد

شب زنده داران قدر به اهدای خون دعوت شدند

رشد فوق العاده صادرات پتروشیمی و فولاد در اردیبهشت ماه / دارویی ها، لوازم خانگی و نفتی ها لیدر های بعدی بازار/ سه مولفه موثر در چشم ‎ انداز بازار تا فصل مجامع

شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان اعلام شد

حراج دو عدد مِلون ژاپنی تنها به قیمت 45 هزار و 600 دلار!

ممنوعیت واردات 143 قلم کالای غیرضروری

چرا فیسبوک در صنعت رباتیک تحقیقات می کند؟

وضع مالیات بر ثروت های بادآورده

مسدودسازی سایت های شرط بندی، انحلال کانون های هواداری و ...

ارسال مدارک کانون صرافان به بانک مرکزی آغاز شد

ارسال مدارک کانون صرافان به بانک مرکزی آغاز شد

شرایط تامین ارز برای واردکنندگان

قیمت بنزین همسایگان ایران چقدر است؟

شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان اعلام شد

تولید گندم در ایران

چین یارانه های شرکت های فنآوری راافزایش می دهد

فعالان اقتصادی درباره رونق تولید ملی می گویند

مشروح دیدار رییس جمهوری با فعالان اقتصادی

دیدار رییس جمهوری با فعالان اقتصادی

نماینده مجلس: کاهش قیمت خودرو ادامه دارد

جزییات تشویق و تنبیه دولت برای مصرف کنندگان

موبایل بزودی گران تر می شود !

نقاط قوت و ضعف دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی

اعلام جزییات اطلاعیه ارزی بانک مرکزی خطاب به تولیدکنندگان

افزایش خودسرانه قیمت شیر توسط برخی کارخانه ها

همتی: ارز نیمایی حذف نمی شود

پاسخ وزارت نفت به هدایت الله خادمی: او در سمت قبلی اش فقط بدهکاری بالا آورد

قیمت مسکن تا پایان تابستان ثابت می ماند

فال روزانه شنبه 4 خرداد 98 + فال حافظ و فال روز تولد 98/3/4

استخدام کارشناس ارشد طراحی جامدات و نقشه کش صنعتی

نعمت زاده حکم وزیر صنعت را نپذیرفت

پاسخ وزارت نفت هدایت الله خادمی: او در سمت قبلی اش فقط بدهکاری بالا آورد

برگزاری جشنواره غذاهای بومی در روستای سربالای تربت حیدریه

اختصاص 50 میلیارد ریال یارانه تسهیلات به سرمایه گذاران گردشگری خراسان رضوی

ممنوعیت واردات 143 قلم کالای غیرضروری

برگزاری جشنواره غذاهای بومی در روستای سربالای تربت حیدریه

اختصاص 50 میلیارد ریال یارانه تسهیلات به سرمایه گذاران گردشگری خراسان رضوی

ارسال مدارک کانون صرافان به بانک مرکزی آغاز شد

آمادگی ایتالیا برای همکاری با قطعه سازان ایرانی

ازبکستان و افغانستان مرکز تجاری مرزی راه اندازی کردند

همتی: سامانه نیما حذف نمی شود

واردات غذای سگ و گربه ممنوع شد

استقبال تهرانی ها از عصای خود بالانس بیمه سرمد در پالادیوم

مزارع کلزا اسلام آبادغرب با «پهباد» سم پاشی شد

منتظر معرفی آئودی Q3 اسپرت بک 2020 در ماه جولای باشید

تفاهم نامه بنیاد برکت و بانک پارسیان برای ایجاد 84 هزار فرصت شغلی در مناطق محروم

قیمت طلا 2 دلار کاهش یافت

ادعای یک وارد کننده درباره راه اندازی تابلوی خرید ارز حاصل از صادرات در سامانه جامع تجارت/ ارز واردات موبایل تامین شد

آمادگی ایتالیا برای همکاری با قطعه سازان ایرانی

وقتی برخی کارخانه ها قیمت شیر را خودسرانه 800 تومان افزایش می دهند!

تلاش ژاپن برای افزایش تورم همچنان ناکام ماند!

ایتالیایی ها پیشنهاد همکاری با قطعه سازان ایرانی را پذیرفتند

رونمایی از ارز جهانی فیس بوک تا سال آینده

دریافت 120 میلیون تومان وام مسکن چقدر هزینه دارد؟

دریافت 120 میلیون تومان وام مسکن چقدر هزینه دارد؟

دستورالعمل جدید ارزی بانک مرکزی نیاز به اصلاح دارد

دریافت 120 میلیون تومان وام مسکن چقدر هزینه دارد؟

قیمت انواع پژو در 3 خرداد

طرح بزرگ اصفهان اعتبار می خواهد

همتی: سامانه نیما حذف نمی شود

آخرین قیمت انواع پژو در بازار/ 206 صندوق دار 4 میلیون تومان ارزان شد

شرط صدور اعلامیه تامین ارز برای واردکنندگان به بانک ها ابلاغ شد

آخرین قیمت انواع پژو در بازار/ 206 صندوق دار 4 میلیون تومان ارزان شد

کشت زیره در خوشاب افزایش یافت

صرفه جویی 1 میلیارد دلاری با تولید داروهای زیست فناوری

بیشترین تورم سالانه همچنان در اختیار دخانیات

قیمت دلار کاهش یافت

آخرین خبرها از بازار متشکل ارزی

توزیع سیلندرهای گاز در فریدونشهر

ممنوعیت واردات 143 قلم کالای غیرضروری

سود و زیان سیلاب برای کشاورزی

سود و زیان سیلاب برای کشاورزی