مطالب مرتبط:
علل و درمان سردرد پشت گوش چیست؟
چرا کودکان تکرر ادرار می گیرند و راه تشخیص و درمان آن چیست؟
چرا روی ناخن لکه های سفید ایجاد می شود و راه درمان آن چیست؟
چرا روی ناخن لکه های سفید ایجاد می شود؟/ درمان چیست؟
چرا روی ناخن لکه های سفید ایجاد می شود و راه درمان آن چیست؟
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 اردیبهشت 1398 ساعت 11:022019-04-24پزشكي

چرا برآمدگی پشت گوش بوجود می آید و درمان آن چیست؟


برآمدگی پشت گوش می تواند دلایل زیادی داشته باشد، ممکن است در زمان ابتلا به عفونت، رشد بیش از حد استخوانها، به دلیل حساسیت، یا در نتیجه برخی از انواع سرطانها، - برآمدگی های دردناک یا بدون دردی در پشت گوش ایجاد شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از سلامت، برآمدگی پشت گوش می تواند ناشی از یک غده ی لنفاوی متورم، به وجود آمدن یک کیست، تومور خوش خیم، یا رشد نا به جا و بیش از حد باشد.

بعضی از اوقات این برآمدگی ها سخت و دردناک هستند، بعضی مواقع نرم و قابل حرکت و در مواردی دیگر، آن ها به هیچ وجه باعث ایجاد درد نمی شوند و اگر آن ها را لمس کنید، نرم هستند.

ممکن است اندازه ی این برآمدگی ها و یا آسیب ها بتوانند تغییر مکان پیدا کنند ولی به ندرت پیش می آید که اندازه ی آن ها بزرگتر از اندازه ی یک نخود فرنگی بشود.

در بیشتر موارد، بعد از گذشت مدت زمان کمی، این برآمدگی از بین می روند.

با این وجود، اگر مدت زمان زیادی بمانند و از بین نروند، نیاز به مراقبت های پزشکی پیدا می کنند.

در ذیل به یک سری از فاکتورها و شرایطی که منجر به رشد و گسترش این بر آمدگی های پشت گوش می شود و نیز به گزینه های موجود جهت معالجه و بهبودی این برآمدگی ها اشاره شده است.

جوش هاجوش ها به این صورت طبقه بندی می شوند: جوش های نوک تیز، کورک و برآمدگی های ریز بر روی سطح پوست.

این جوش ها ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی و سطوح بالای غیر عادی هورمون های جنسی (هم در آقایان و هم در بانوان)، استرس، عفونت های باکتریایی، یا به دلایل ژنتیکی به وجود بیایند.

درمان:در بیشتر موارد، با گذر زمان، این برآمدگی ها از بین رفته و یا کوچک تر می شوند.

با این وجود، اگر این اتفاق نیافتاد، مواد شیمیایی هم چون بنزویل پراکساید یا رتینوید می تواند در کاهش یا بهبودی این جوش ها مؤثر باشد.

در مورد عفونت های باکتریایی، آنتی بیوتیک ها به همراه کرم ها و لوسیون های ضد عفونی کننده توصیه می شود.

در موارد عدم تعادل هورمونی حاد، داروهای ضد هورمون های جنسی یا هورمون درمانی می تواند بهبودی بخش باشد.

غدد لنفاوی متورم غدد لنفاوی متورم که در پشت گوش نمایان می شوند، ممکن است به اندازه ی یک نخود فرنگی بزرگ شوند که پر از گلبول ها، و سلول های سفید خون و مولکول های سیستم ایمنی بدن می باشد.

این تورم، نرم و لطیف است و ممکن است بعضی اوقات با درد همراه باشد.

هم چنین ممکن است این تورم با تب، کوفتگی و خستگی همراه باشد.

این نوع تورم نشانه ی وجود عفونت در بدن بوده و با از بین رفتن عفونت، اندازه ی آن کاهش می یابد.

سرما خوردگی رایج، گلو درد چرکی، سینوزیت های باکتریایی یا ویروسی و یا انواع بیماری هایی چون سل، بیماری های ناشی از خراش پنجه ی گربه، بیماری یاز (بیماری مسری و عفونی حاصله در اثر اسپیروکتی)، تولارمی یا تب خرگوش (بیماری عفونی خرگوش و موش که به انسان هم سرایت می کند) و نیز عفونت های انگلی چون دشتینه زهری یا توکسوپلاسم (بیماری استوایی که توسط تک یاخته ای به نام Toxoplasma gondii در انسان و حیوان ایجاد می شود) می تواند باعث به وجود آمدن غده ی لنفاوی متورم در پشت گوش شود.

درمان:عموماً یک دوره درمانی به وسیله ی آنتی بیوتیک ها، همراه با داروهای ضد التهاب و ضد آلرژی، برای مقابله با عفونت های باکتریایی تجویز می شود.

در مورد عفونت های انگلی، داروهای مخصوص ضد انگل و آنتی بیوتیک های مؤثر در مقابل گونه های متعددی از میکرو ارگانیسم ها تجویز می شود.

آماس استخوان پس گوش (استخوان پستانی)آماس استخوان پس گوش به علت وجود عفونت در ناحیه ی استخوان پستانی می باشد که، ساختاری شبیه ساختار کندوی زنبور داشته و پر است از فضای خالی که در آن ها هوا وجود دارد و در پشت گوش واقع شده است.

عفونت های گوش میانی ممکن است به استخوان پستانی سرایت کرده که می تواند منجر به تورم و ناهنجاری های ساختاری در این استخوان شود.

این بیماری خود را با درد در ناحیه گوش، قرمزی، تورم، و برآمدگی در پشت گوش بروز می دهد.

دیگر علائم این بیماری عبارت از سر درد، تب، از دست دادن شنوایی، خارج شدن مایعات و ترشحات از گوش و کج خلقی می باشد.

درمان:آنتی بیوتیک های وریدی، مانند سفتریاکسون و آنتی بیوتیک های خوردنی و نیز قطره های گوش برای جلو گیری از ترشحات گوش تجویز می شود.

در موارد مشخصی، درمان از طریق عمل جراحی ممکن است توصیه شود تا از این طریق با خارج کردن و در آوردن قسمتی از استخوان پستانی، این ترشحات چرکین را ریشه کن کنند، که به این جراحی ماستوییدکتومی می گویند.

در مواردی که گوش میانی دچار عفونت شده باشد، عمل جراحی تخلیه ی گوش میانی توصیه می شود.

به این جراحی میرینگوتومی می گویند.

کیست های چربی و اپیدرمال (بشره ای یا مربوط به پوست بیرونی)کیست هایی که در نتیجه ی بسته شدن راه های ترشح غدد چربی و در نتیحه ی آن، انباشته شدن چربی زیر پوست به وجود می آیند را کیست چربی می گویند.

کیست های اپیدرمال در نتیجه ی انباشته شدن کراتین و در پی آن رشد برآمدگی زیر سطح پوست می باشند.

ممکن است این کیست ها توسط باکتری ها آلوده شده و تبدیل به غده ی چرکین شوند.

درمان:گزینه های درمان شامل استفاده از ژل های هیدروژن پراکساید و داروهای ضد التهاب می باشد.

در مواردی که در زیر بر آمدگی، چرک جمع شده باشد، آنتی بیوتیک تجویز می شود.

داروها و تجهیزاتی که در خانه وجود دارد، مانند کمپرس آب گرم و حوله ی داغ می تواند برای از بین بردن چرک، توصیه شود.

در موارد بسیار حاد، ممکن است شکافتن و جراحی و یا لیزر درمانی توصیه شود.

تومورهای خوش خیمسر منشاء تومورهای خوش خیم که در پشت گوش ظاهر می شوند از بافت های نرم می باشد که می توانند به شکل یک غده یا برآمدگی باشند.

تومور خوش خیم چربی یا لیپوما از انواع تومورهایی است که از غدد بزاقی رشد می کند.

این تومور به صورت برآمدگی نرم، بدون درد و قابل حرکت، نمایان می شود.

تومورهای خوش خیمی که از بافت های غدد بزاقی نشأت می گیرند، می توانند خود را تا قسمت های پشت گوش گسترش داده و راه شناسایی آن ها، بی درد بودن این برآمدگی ها است که ممکن است بزرگتر شود و یا اندازه ی آن ثابت بماند.

یکی دیگر از تومور های خوش خیم که ممکن است در استخوان پستانی به وجود آمده و رشد کند، کولستیتوما نام دارد که شامل سلول های مخاطی فلس دار و پولک پولک می شود.

در موارد آسان تر، این شرایط، پوست قسمت های گوش داخلی را تغییر ساختاری غیر طبیعی داده، مگر قسمت هایی که فاقد لایه ی پوست می باشند.

یک چنین تغییر ساختاری در پوست، منجر به نابودی بافت اطراف شده و از روی پوست، یک لایه ی برآمدگی معمولی پشت گوش به نظر می رسد.

نشانه هایی که این تومور به همراه دارد شامل گیجی، ترشحات از گوش، و از بین رفتن شنوایی، در همان گوشی که این مشکل برای آن پیش آمده، می باشد.

درمان:تومورهای چربی اکثراً منجر به شرایط حاد و موارد وخیم سلامتی نمی شود، و اغلب به دلیل زیبایی، جراحی و برداشته می شوند.

با این وجود، بعضی از اوقات، ممکن است دردناک شوند و در تکان دادن فک، ایجاد مشکل کنند.

این موارد با یک عمل جراحی بسیار ساده در یک درمانگاه محلی، برداشته می شوند.

لیپو ساکشن و نابود کردن شیمیایی تومورها، ممکن است در برخی از موارد توصیه شود، که بستگی به اندازه ی آن و تحقیقات ژنتیکیِ به عمل آمده دارد.

سرطانانواع مختلف سرطان و رشد تومورهای بد خیم، که ممکن است در ناحیه پشت گوش به وجود آیند، شامل سرطان پوست، سرطان غدد بزاقی مانند آماس سرطانی غدد بنا گوشی، سرطان غدد لنفاوی، مانند تومور بد خیم بافت رگی ( نوعی سارکوما) که منشاء آن، سلول های لایه درونی رگ های خونی می باشد است، ورمی است که ناشی از رشد تومورهای بد خیم، عموماً بدون درد، می باشد و اندازه ی آن به مرور زمان بزرگ تر می شود.

درمان:گزینه های درمانی شامل نابود کردن قسمت های سرطانی به وسیله ی مواد شیمیایی یا پرتو درمانی ، در آوردن قسمت های سرطانی با جراحی و یا شیمی درمانی می باشد.

شیوه ی دقیق درمانی بستگی دارد به نوع سرطان، و مرحله ای که سرطان پیش روی کرده است و همچنین اندازه ی برآمدگی.

تومور بد خیم بافت رگیتومور بد خیم بافت رگی با پوسته پوسته شدن پوست خشک یا تشکیل لایه ای از سلول های پوست مرده ی چرب و نیز، قرمزی و التهاب در آن ناحیه شناخته می شود.

ممکن است علت به وجود آمدن آن، تغییرات آب و هوایی، استرس، خستگی و فرسودگی، شرایط عصبی خاص و یا حتی عفونت های ناشی از کپک باشد.

بعضی از افرادی که مبتلا به بیماری پارکینسون، بیماری صرع و یا ایدز می باشند، بیشتر مستعد ابتلا به تومور بد خیم بافت رگی می باشند.

درمان:عیب شناسی پوست و تحقیقات راجع به بیماری های پوستی، به تشخیص سریع این گونه شرایط کمک می کند.

کرم های موضعی و لوسیون هایی که حاوی کورتیکو استرویید هستند، مانند هیدرو کورتیزون و بتا متازون می تواند جهت کاهش خارش و ناراحتی پوستی تجویز شود.

در صورت ابتلا از طریق عفونت کپکی، ممکن است داروهای ضد قارچی مانند کتوکو نازول و سیکلو پیروکس تجویز شود.

مداخله ی دارویی برای تشخیص سبب شناسی و به خصوص درمان برآمدگی پشت گوش بسیار مهم می باشد، مخصوصاً اگر برآمدگی به صورت ناگهانی و بدون هیچ دلیل قابل قبول ظاهر شود، و دردناک باشد و اندازه ی آن در حال بزرگ شدن باشد.

وجود مایع پشت پرده گوش Otitis Media With Effusionساختمان گوش به سه قسمت گوش خارجی، گوش میانی، گوش داخلی تقسیم می شود.

لاله گوش و مجرای گوش که به پرده گوش ختم می شود گوش خارجی را تشکیل می دهند.

گوش میانی حفره ای است که از یک طرف به پرده گوش محدود می شود و از طرف دیگر از طریق لوله ای به نام شیپور استاش به حلق راه پیدا می کند و شامل استخوانچه های گوش اسن و توسط دو پنجره به گوش داخلی ارتباط پیدا می کند.

لوله استاش حالت ارتجاعی دارد یعنی در حالت معمول جداره های آن روی همدیگر خوابیده اند و هنگامی که فشار داخل حلق زیاد شود (مثل بلع و زور زدن) این فشار جدار لوله استاش را از هم باز کرده و هوا به گوش میانی می رسد.

باید بدانیم وقتی پرده گوش بیشترین حرکت و بهترین حالت را دارد که فشار دو طرف پرده گوش با یکدیگر (یعنی با فشار اتمسفر یا محیط اطراف ) برابر باشند.

از طرف دیگر می دانیم، خون موجود در مویرگ های روی مخاط پوشاننده جداره های گوش میانی، هنگام عبور از گوش میانی مقداری از هوای موجود در حفره میانی را در خود حل کرده و با خود می برند.

لذا به تدریج از میزان هوای گوش میانی کم می شود و فشار هوا در گوش میانی کمتر می شود و شیپور استاش برای جبران آن از طریق حلق، هوا به گوش میانی می رساند تا مجدداً فشار سمت داخل پرده گوش را به فشار سمت خارج پرده برساند و این سیکل مداوماً ادامه دارد.

حال چنانچه بدلایلی شیپور استاش نتواند کار خود را خوب انجام دهد، فشار گوش میانی کم و کمتر می شود.

به عبارتی دیگر فشار داخل گوش میانی منفی می شود.

این فشار منفی حالتی مثل مکش ایجاد می کند واین مکش بر روی جدار مویرگها نیز اعمال می شود و باعث می شود از آنها خونابه به داخل گوش میانی وارد شود.

بدین ترتیب خونی که از مویرگ های گوش میانی می گذرد هوای گوش میانی را با خود برده و به جبران آن مایع به گوش میانی وارد می کند.

این مایع بتدریج غلیظ و غلیظ تر می شود تا حدی که قوامی مثل چسب پیدا می کند.

وجود این مایع که ?چسب? نامیده می شود باعث کاهش شنوایی می شود.

متأسفانه این بیماری به جز کاهش شنوایی که آن هم تدریجی صورت می گیرد علامت دیگری مثل درد ندارد و لذا معمولاً کودک یا خانواده وی از وجود چنین مایعی بی خبرند و در نتیجه برای درمان آن اقدامی نمی کنند.

معمولاً این بیماران در معاینات روتین شناسایی می شوند البته در مواردی نیز وقتی والدین مشاهده می کنند که کودک بلند صحبت می کند و یا صدای تلویزیون را خیلی بلند می کند، کودک را نزد پزشک متخصص گوش می برند.

چنانچه این بیماری درمان نشود مایع پشت پرده باعث وارد آمدن آسیب های جدی به سیستم شنوایی گوش خواهد شد.

پس پیدایش این بیماری ناشی از کارکرد نامناسب شیپور استاش است.

عوامل متعددی ممکن است عملکرد استاش را با مشکل مواجه سازند از جمله می توان از بزرگی لوزه سوم، آلرژی، شکاف کام و عفونت های بینی و سینوس ها نام برد.

تشخیص:این بیماری بر مبنای معاینه بالینی و اودیومتری و تمپانومتری یا نوار گوش است.

درمان:اگر مدت زیادی از تجمع مایع پشت پرده گوش نگذشته باشد، ممکن است با برطرف کردن عامل انسداد شیپور استاش (مثلا درمان حساسیت بینی) و با درمان طبی این مایع بتدریج جذب شود ولی در مواردی که مدت زیادی از تجمع مایع گذشته باشد و این مایع تبدیل به چسب شده باشد.

علاوه بر برطرف کردن عامل ایجادی مثل بزرگی لوزه سوم که احتیاج به عمل جراحی دارد باید خود گوش نیز تحت عمل جراحی قرار گیرد.

بدین منظور تحت بیهوشی عمومی از طریق مجرای داخل گوش، پرده گوش ر اسوراخ کرده و درون آن سوراخ، وسیله ای که شبیه قرقره بسیار کوچک به نام گرومت می باشد را تعبیه می کنیم.

از طریق سوراخ وسط این وسیله، هوا از کانال گوش به گوش میانی می رسد.

بلافاصله بعد از عمل کودک احساس می کند که خیلی خوب می شنود.

این وسیله به گونه ای طراحی شده است که وقتی مشکل گوش برطرف شود این وسیله نیز از پرده جدا شده و داخل کانال گوش بیفتد.

معمولا حدود 5 ـ 4 ماه زمان لازم است تا این اتفاق صورت گیرد یعنی بعد از 5 ـ 4 ماه وضعیت شیپور استاش بهتر می شود و گوش میانی به حالت طبیعی بر می گردد و وسیله جاگذاری شده داخل مجرای گوش می افتد و در مراجعه کودک به مطب با پنس مخصوص این وسیله را از طریق مجرای گوش بر داشته می شود.

بعد از جدا شدن وسیله از پرده گوش و افتادن آن در مجرای گوش به تدریج سوراخ پرده بصورت خود بخود بسته می شود و معمولاً مشکل گوش بطور کامل برطرف می شود.

در موارد نادری ممکن است بعد از بسته شدن سوراخ، مجدداً به تدریج مایع در پشت پرده گوش جمع شود، در این صورت گوش باید مجدداً موردعمل جراحی قرار گیرد، اما این بار به جای وسیله گرومت از وسیله دیگری به نام تی تیوپ استفاده می کنیم.

این وسیله لوله کوچکی است که در انتهای آن دو شاخه عمودی داردو لذا شبیه T انگلیسی است شاخه های این وسیله را در سمت داخلی پرده قرار می دهیم و خود لوله از طریق سوراخ پرده وارد مجرای گوش می شود.

برخلاف وسیله گرومت که خود به خود دفع می شد، وسیله T شکل خود بخود دفع نخواهد شد و بعد از گذشتن مدت زمان بیشتری و پس از اینکه پزشک اطمینان کامل پیدا کرد که مشکل شیپور استاش برطرف شده است، در داخل مطب و توسط پنس مخصوص از طریق مجرای گوش برداشته می شود.


کلید واژه ها: عفونت - تورم - همراه - درمان - آنتی بیوتیک ها - دردناک - سیستم ایمنی - آنتی بیوتیک - سلامت - فرنگی - سلامت نیوز - بزرگ - جنسی - کاهش - غیر عادی - شیمیایی - کوچک تر - مولکول - مراقبت - خستگی - پزشکی - انواع - ایمنی - توصیه - گزارش - تومور - گزینه - صورت - کوچک - نیوز

آخرین اخبار سرویس:
سیگار خطر سکته های مغزی متعدد را افزایش می دهد

خطر حمله قلبی هنگام صبح جدی تر از شب است

ماجرای فتوای تاریخی امام خمینی (ره) درباره اهدای عضو

طرح غربالگری فشار خون در دیواندره

بهترین رژیم غذایی برای وزن گیری جنین در دوران بارداری

آنتی بادی انسان روی نانوزیست حسگرها چاپ می شود

انجام اولین پلاسمای فرز بیمارستان بعثت سنندج

روش برخورد با عدم رضایت از ظاهر

چمران: افکار عمومی تحت تاثیر جو قرار می گیرد

مرگ 7500 نفر در گیلان ناشی از بیماری های قلبی و عروق مغز

پیاده روی و تمرین های قدرتی، رمز طول عمر بیماران کبدی

خلبانی یک زن بدون دست خبرساز شد! +عکس

افطاری ساده خیابانی - آیسک

تخم مرغ پر شده

درمان طلایی یبوست در ماه مبارک رمضان

نرخ سرطان در ایران/ شایع ترین سرطان در مردان

خوراکی هایی سرشار از ید

باید به موضوع تغذیه در بیمارستان ها توجه ویژه شود

دیابت نوع 2 خطر ابتلا به چاقی را دو برابر می کند

همکاری 230نفر در مرکز بهداشت آبادان با بسیج ملی کنترل فشار خون/ 10 تن سیب زمینی در خرمشهر معدوم شد

فشار خون افراد 30 ساله به بالا در سامانه سیب ثبت می شود

شادی و نشاط اعتماد به نفس کودک و نوجوانان را افزایش می دهد

راه هایی برای تشخیص زودهنگام سرطان گوارش/بیماران هموفیلی پول دارو نمی دهند/ نشان «اهدای عضو» به کارت های نظام پزشکی می آید

چرا نباید روزه را با آب سرد افطار کرد؟

عامل خطر ابتلا به سرطان مری چیست؟

ماجرای فتوای تاریخی امام خمینی (ره) درباره اهدای عضو

وضعیت گوش ها چه نکاتی را درباره سلامتی آشکار می کند؟ از خارش تا گوش درد

استخدام دستیار دندانپزشک جهت کلینیک دندانپزشکی در تهران

لیستی از کالاهای آسیب رسان به سلامت که تبلیغ آنها ممنوع است

طرح تحول آموزش پزشکی بعد از 4 سال به کجا رسید؟

تاثیر مثبت قهوه بر روده

عامل افزایش سکته های مغزی متعدد چیست؟

چرا نباید روزه را با آب سرد افطار کرد؟

فشار خون تمامی ایلامی های بالای 30 سال ارزیابی می شود

روزانه چند نفر در لیست انتظار دریافت پیوند عضو فوت می کنند؟

ضرورت شکوفا شدن فرهنگ اهدای عضو در کشور

بروز حملات قلبی صبحگاهی شدیدتر است

مصرف چه غذاهایی برای مبتلایان به التهاب روده ممنوع است؟

طاسی سراغ چه کسانی می رود؟

احتمال بارداری در دوران پریود چقدر است؟

ماجرای فتوای تاریخی امام خمینی (ره) درباره اهدای عضو

کسب رتبه دوم کشوری کهگیلویه و بویراحمد در اهدای عضو

340 نفر در سیستان و بلوچستان پیوند کلیه شدند

چرا نباید روزه را با آب سرد افطار کرد؟

جامعه جراحان واسطه فیض خالق به مخلوق

زیاد گوجه فرنگی مصرف نکنید

لواشک و آلوچه لاغر می کنند؟

نوزاد بدخواب را چگونه بخوابانیم؟

این رفتارها به شما می گوید که همسرتان خیانت می کند یا نه !

چرا نباید روزه را با آب سرد افطار کرد؟

آغاز موج مرگ در اثر مصرف مشروبات الکلی در اصفهان

پاسخ وزارت بهداشت به اخباری درباره شیوع آنفلوآنزای پرندگان در آذربایجان شرقی

جشن شفا برگزار شد

تاثیر استرس بر عملکرد باکتری های مفید روده

تصمیم وزارت بهداشت برای تخصیص بخشی از منابع مالی تحول به پیوند

دیابت نوع 2 خطر ابتلا به چاقی را دو برابر می کند/نشانه های دیابت نوع 2 چیست؟

نکات طلایی که باید راجع به رابطه جنسی در 40 سالگی تان بدانید

خطرات کاشت ناخن

مصرف ناشتای چه مواد غذایی سبب لاغری می شود

تاکید بر ماموریت گرایی دانشگاه آزاد در حوزه سلامت

مرد کنگانی با 19 سنگ در مثانه

سیگار خطر سکته های مغزی متعدد را افزایش می دهد

خطر حمله قلبی هنگام صبح جدی تر از شب است

تمرکز فعالیت مراکز پژوهشی بر تولید محصولات حوزه سلامت

توصیه های غذایی برای افراد دیابتی

شطرنج و نقش آن در تقویت مغز

کاهش 30درصدی ازدواج در کشور

کوچک کردن دائمی شکم در 14 روز

وقتی پانکراس ملتهب می شود

وقتی پانکراس ملتهب می شود

40درصد فشارخونی ها از بیماری خود بی خبرند

چای داغ خطر ابتلا به سرطان مری را 10 برابر افزایش می دهد

روزه برای بیماران قلبی مضر است

نوشیدن چه میزان قهوه برای قلب مضر است؟

اینفوگرافیک: شایع ترین نگرانی ها در مورد سلامت زنان

4 نشانه اولیه پارکینسون را بشناسید

مرگ و مسمومیت 29نفر با مشروبات الکلی تقلبی

چند نکته که باید درباره عینک های آفتابی بدانید

وقتی یک جای کار کبـــد می لنگد

اشتباهاتی که باعث ماندگاری میکروب ها روی دست هایتان می شود

طرح اندازه گیری فشار خون تا 17 خرداد تمدید شد

40درصد فشارخونی ها از بیماری خود بی خبرند

40درصد فشارخونی ها از بیماری خود بی خبرند

چای داغ خطر ابتلا به سرطان مری را 10 برابر افزایش می دهد

رعایت اصول تغذیه ضامن حفظ سلامت روزه داران

راه هایی برای تشخیص زودهنگام سرطان گوارش/ شیوع سرطان مری و معده در شمال و شمال شرق ایران

تفاوت شدت بروز بیماری ها در ساعات مختلف

متخصصین قلب برای سلامت قلب شان چه می کنند؟

غذاهای آرامبخش برای عصبانی ها

علل شایع عفونت ادراری زنان؛ از لباس زیر تنگ تا یائسگی

خروپف را چگونه درمان کنیم؟

چرا مبتلایان به فشار خون بالا در استان سمنان بیشترند؟

اینفوگرافیک/ شایع ترین نگرانی ها در مورد سلامت زنان

کاهش 30درصدی ازدواج در کشور

وقتی کودکتان غذا نمی خورد چه باید بکنید؟

چرا نباید روزه را با آب سرد افطار کرد؟

3400 بیمار اعضای اهدایی بیماران مرگ مغزی شمال شرق کشور را دریافت کردند

سفره افطارتان را خوش طعم و خوش آب و رنگ کنید!

مبانی نظری و پیشینه تحقیق بیش فعالی و اختلال توجه (ADHD)

چرا نباید روزه را با آب سرد افطار کرد؟

چرا برآمدگی پشت گوش بوجود می آید و درمان آن چیست؟

چرا برآمدگی پشت گوش بوجود می آید و درمان آن چیست؟