مطالب مرتبط:
تابستان سخت در انتظار اجاره نشین ها
بیش از 35 درصد از جمعیت کشور اجاره نشین هستند/کاهش نگرانی مستاجران با قراردادهای 2 تا 3 ساله
تابستان سخت در انتظار اجاره نشین ها
تابستان سخت در انتظار اجاره نشین ها
چرا اجاره بهای مسکن در تهران، سر به فلک کشید؟ / سرگردانی خوش نشین ها در تابستان داغ
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 30 فروردین 1398 ساعت 02:222019-04-18اقتصادي

تابستان سخت اجاره نشین ها با قراردادهای عجیب و نجومی


بازار اجاره مسکن امسال زودتر از سال های گذشته به راه افتاده است در حالیکه قیمت ها در این بازار روند صعودی دارد.

بر اساس گزارشات میدانی، قیمت های اجاره مسکن در برخی از مناطق کشور به ویژه در تهران افزایش یافته که برای اقشار ضعیف جامعه غیرقابل تحمل است.

- تب و تاب بازار اجاره امسال نسبت به سال های گذشته زودتر آغاز شده و همین امر نگرانی های بسیاری را برای مستأجران ایجاد کرده است.

بر اساس گزارشات میدانی، قیمت های اجاره مسکن در برخی از مناطق کشور به ویژه در تهران افزایش یافته که برای اقشار ضعیف جامعه غیرقابل تحمل است؛ بنابر این از سال گذشته مهاجرت مستأجران به حومه شهر ها آغاز شده که این امر به دلیل نبود زیرساخت های لازم مشکلاتی برای بازار مسکن و دولت به وجود می آورد.

بازار مسکن در سال گذشته با افزایش قیمت 110 درصدی روبرو شد و بسیاری از خریداران مسکن را ناامید کرد.

از سوی دیگر مخالفت دولت با افزایش تسهیلات باعث شد که بسیاری از خریداران مسکن به سمت بازار اجاره بروند و میزان تقاضا در بازار اجاره با رشد 80 درصدی مواجه شود و با توجه به عدم عرضه مسکن مشکلات بسیار زیادی گریبانگیر مستأجران شد.

دبه کردن به بازار اجاره رسید به گفته بسیاری از مستأجران، امسال بازار اجاره با مشکل تازه ای به نام دبه کردن مالکان روبرو شده است.

یکی از مستأجران در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان"، در این خصوص گفت: هفته گذشته یک آگهی برای اجاره واحد مسکونی منتشر شد و طی تماسی که با مالک گرفته شد مقرر گردید که 50 میلیون تومان ودیعه و ماهانه یک میلیون تومان برای یک واحد 60 متری در منطقه جنوب تهران پرداخت کنم، اما زمانی که به مشاور املاک مراجعه کردیم مالک زیر بار قیمت تعیین شده نرفت و اعلام کرد که در طول یک هفته قیمت ها تغییر کرده و من کمتر از یک میلیون و 500 هزار میلیون تومان اجاره دریافت نمی کنم.

بیشتر بخوانید: آیا قیمت مسکن در اردیبهشت 98 ثابت می ماند؟/ خریداران مسکن به حومه کلانشهر ها مهاجرت کردند " مستاجران مجبور به انعقاد قراردادهای نجومی هستند یکی دیگر از مستأجران هم در محدوده شرق تهران اعلام کرد که چنین مشکلی برای بنده هم ایجاد شده و مالک در زمان تنظیم قرارداد اجاره، دبه کرده و حتی تا دو برابر قیمت تعیین شده درخواست می کند.

با توجه به آنکه مستأجران زمان چندانی برای پیدا کردن ملک دیگری ندارند مجبور می شوند که چنین قیمت هایی را قبول کنند.

همچنین یکی از مشاوران املاک در محدوده مرکز تهران در باره این موضوع گفت: متأسفانه امسال علاوه بر آنکه مالکان چشم و هم چشمی برای تعیین نرخ اجاره دارند، دبه کردن را هم به مشکلات خود اضافه کرده اند و همین موضوع باعث شده که مستأجران به مشاوران املاک هم بدبین شوند به طوری که طی چند هفته گذشته میزان مراجعات به مشاوران املاک برای اجاره کردن ملک بسیار کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش یکی دیگر از مشاوران املاک اعلام کرد که فصل بازار اجاره امسال بسیار زودتر آغاز شده و مستأجران بدلیل آنکه در ماه رمضان جابجا نشوند زودتر به دنبال ملک خود می گردند.

وی گفت: امسال قیمت های اجاره بیش از 50 درصد افزایش یافته و دلیل اصلی این افزایش قیمت هم رشد 110 درصدی قیمت خرید و فروش ملک است.

این مشاور املاک با اشاره به اینکه بازار اجاره نشأت گرفته از خرید و فروش مسکن است، گفت: بدلیل آنکه قیمت ها در بازار خرید و فروش افزایش یافته، بسیاری از متقاضیان خرید بدنبال اجاره نشینی می روند و همین موضوع باعث شده که طمع مالکان زیاد شود و قیمت های نجومی را برای این بازار تعیین کنند.

وی افزود: اگر سال گذشته یک واحد 50 متری در محدوده جیحون متری یک میلیون تومان برای اجاره بود امسال به 2 میلیون و 500 هزار تومان رسیده و این در حالیست که برخی از مالکان در زمان انعقاد قرارداد دبه می کنند.

سایت های اینترنتی بازار اجاره مسکن را به هم ریخته است یکی دیگر از مشاوران املاک در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان"، اعلام کرد که دبه کردن مالکان در زمان تنظیم قرارداد بدلیل آن است که تخفیف ندهند.

وی تاکید کرد: در سال های گذشته چنین روشی تنها برای بازار خرید و فروش بود، اما امسال این موضوع به بازار اجاره هم رسیده و باعث شده که مستأجران با مشکلات بسیار زیادی روبرو شوند از سوی دیگر ایجاد سایت های اینترنتی و ارائه آگهی ها با قیمت های نجومی باعث شده که این بازار بصورت کامل بهم بریزد.

در همین رابطه حسام عقبایی نایب رییس اول اتحادیه املاک استان تهران با بیان اینکه امسال بسیار نگران بازار اجاره هستم، گفت: به نظر می رسد که قیمت های اجاره امسال حداقل 30 درصد افزایش داشته باشد .

وی اظهار کرد: باید قیمت اجاره در بازار مسکن منطقی و معقول باشد، ولی متاسفانه امسال به نظر می رسد که این بازار دچار تورم شدید باشد.

عقبایی با بیان اینکه امسال بیش از سال گذشته مالکان تمایل به دریافت اجاره دارند افزود: به طور معمول هر سال مالکان به جای رهن کامل اقدام به دریافت اجاره می کردند، اما با توجه به افزایش 100 درصدی قیمت ملک میزان دریافت اجاره حداقل به یک میلیون تومان می رسد.

نایب رییس اتحادیه املاک استان تهران افزود: همزمان با افزایش قیمت اجاره و ملک، میزان مهاجرت متقاضیان مسکن و هم چنین مستاجران به حومه شهر ها افزایش یافته است.

اجرای بازار مسکن استیجاری امسال ضروری است مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه دولت باید طرح مسکن اجاره ای را به مرحله اجرایی برساند، گفت: بازار اجاره هیچ راهی برای کاهش قیمت ندارد و تنها سیاست حمایتی و تولید مسکن اجاره ای در سبد های مختلف باعث می شود که این بازار به ساماندهی برسد.

وی گفت: در گذشته خوابگاه های خصوصی و یا مسکن های اجاره ای وجود داشت و مالکان با اجرای طرح های تشویقی دولت واحد هایی را تنها برای اجاره دادن می ساختند و 10 تا 15 سال این واحد ها را به اشخاص متأهل اجاره می دادند همین امر باعث شده که در دهه های گذشته بازار اجاره ساماندهی داشته باشد.

کیانپور با اشاره به اینکه دولت می تواند با ارائه طرح های تشویقی از جمله عدم دریافت مالیات و یا عوارض ساختمان، مالکان را به ساخت واحد های اجاره ای تشویق کند و با کاهش قیمت تمام شده نگرانی مستأجران را از بین ببرد، گفت: بازار اجاره متأثر از بازار خرید مسکن است و با کاهش نرخ پایه پولی کشور متأسفانه طی یک سال گذشته تمامی فشار ها به مستأجران و یا خریداران خرد مسکن وارد شده است بنابر این دولت باید طرح مسکن استیجاری را هرچه سریعتر به مرحله اجرا برساند.

در ادامه هادی بهادری عضو کمیسیون عمران مجلس هم با بیان اینکه متأسفانه دولت هیچ برنامه ای برای بازار اجاره ندارد و عملاً بازار مسکن به دست مردم و به ویژه دلالان افتاده است، گفت: مردم در این بازار، خود قیمت را تعیین می کنند و دولت هیچ نقشی در تعیین قیمت ها ندارد.

وی افزود: از سوی دیگر متأسفانه نگاه اسلامی و انصاف در بازار مسکن از بین رفته و هیچ کدام از افراد و به ویژه مالکان، مستأجران را درک نمی کنند و به دلیل طمع زیاد در این بازار شاهد افزایش نجومی قیمت ها هستیم.

بهادری تأکید کرد: در سایر بازار ها از جمله بازار خودرو شاهد هستیم که دولت کاملاً ورود کرده و با ارائه بخشنامه هایی مانع افزایش بی رویه قیمت خودرو شده است، اما در اقتصاد مسکن متأسفانه دولت بازار را رها کرده و واسطه گران را به عنوان تصمیم گیرندگان قرار داده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس اظهار کرد: تا به امروز دولت هیچ برنامه ای برای بهبود وضعیت بازار مسکن به ویژه بخش اجاره نداده است و همین موضوع باعث افزایش بیش از 20درصدی قیمت های اجاره شده است و به نوعی این آمار ها نشان می دهد که دولت در این بازار هیچ کاره است.

بازار اجاره مسکن به عنوان مهمترین بازار برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه، این روز ها حال چندان خوشی ندارد و بسیاری از مستأجران را نگران کرده است.

از سوی دیگر دولت به ویژه وزیر جدید راه و شهرسازی و معاونت مسکن و ساختمان هیچ اقدام و یا طرحی برای بازار اجاره در نظر نگرفته اند که همین امر باعث تشدید نابسامانی در این بازار شده است.

به گفته بسیاری از کارشناسان اگر دولت طرح دوسالانه کردن اجاره و دریافت مالیات از خانه های خالی و یا عایدی مسکن را به مرحله اجرایی برسانند شاید این بازار روی آرامش را ببیند.


کلید واژه ها: اجاره - بازار - مسکن - قیمت - اجاره مسکن - تهران - افزایش - قرارداد - بازار مسکن - مشکل - مشاوران املاک - مهاجرت - مشکلات - افزایش قیمت - جامعه - مناطق - مشاور - اجاره نشین - خبرنگاران - قیمت مسکن - کشور - دولت - تسهیلات - منتشر - منطقه - میزان - جنوب - آگهی - عجیب - هایی

آخرین اخبار سرویس:
دستور وزیر صمت برای ایجاد نمایشگاه قطعات وارداتی و دعوت از صنعتگران برای ساخت داخل قطعات

چند نکته درباره برنامه جامع بهره وری ایران

هشدار دوباره پلیس فتا در مورد کلاهبرداری با پیامک یارانه

دستمال کاغذی فله ای یا کیلویی دارای آلودگی های میکروبی هستند؟

جلسه ویژه شورای شهر درباره کرایه تاکسی ها

همتی: سامانه نیما حذف نمی شود

13 میلیارد دلار ارز دولتی 97 به چه کسانی داده شد

آتی زعفران یکساله شد/ ثبت بیش از 14 میلیون قرارداد زعفرانی در بورس کالا

جدیدترین قیمت نفت و طلا در دنیا

وابستگی به واردات قطعات خودرو امسال کاهش می یابد

اجرای طرح ملی حسنا در چهارمحال و بختیاری+فیلم

اشتغالزایی کمیته امداد با کمتر از نیم درصد از تسهیلات کل کشور

فقر اقتصادی عامل روی آوردن حاشیه نشین ها به مشاغل کاذب

فواید برچسب مصرف انرژی برای هر ساختمان

لزوم رعایت حقوق معلمان توسط وزارت آموزش و پرورش

شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی/صادرات فقط با کارت بازرگانی 

رشد بهای فلز زرد در بازار های جهانی

یک هفته با بورس کالا

رشد شاخص بورس در هفته پایانی اردیبهشت

قیمت نفت باز هم صعودی شد

هرمزگان در صدر تولید قیر در کشور

بازاری که به حال خود رها شده است

بازهم کاهش صادرات ایران:این بار کاهش صادرات به چین

نخستین تصاویر از اتاق تاکسی پرنده ایرباس منتشر شد

درآمدزایی 21 میلیاردی استاندارد هرمزگان در 2 ماه گذشته

معرفی ایمن ترین خودروهای شاسی بلند

دلالان چگونه ارزهای دولتی را بلعیدند؟

بزودی پرداخت خسارت به کشاورزان خوزستان

برداشت 800 تن گل محمدی در تایباد

شروط جدید صادرات محصولات کشاورزی/صادرات فقط با کارت بازرگانی 

واردات 60 هزار تن شکر طی 4 روز اخیر

صادرات پیاز و سیب زمینی آزاد شد

سهم برخی گونه های با ارزش شیلاتی به زیر یک درصد رسید

قیمت سکه امروز دوم خرداد 98 به 4 میلیون و 760 هزار تومان رسید

عواقب سنگین جنگ تکنولوژی آمریکا علیه هواوی برای شرکت های آمریکایی

قیمت نفت 97 سنت کاهش یافت

ظریف از سایت پتروشیمی «نگین مکران» بازدید کرد

آغاز بکار پایگاه های سنجش سلامت نوآموزان از 18 خرداد

شرکت های پاناسونیک و آرم هم روابط خود با هواوی را قطع کردند!

خطر مهاجرت بزرگ به حاشیه شهرها/ دولت در کنترل اجاره بها بی عمل نباشد

واردات ٦٠هزارتن شکر طی ٤ روز اخیر

بازار کهنه قم با خطر بالقوه آتش سوزی مواجه است

آغاز خرید کلزا

بهارستان در انتظار توضیحات وزیر نفت/وعده های ویترینی ژنرال

با وجود سیاست های نئولیبرالی نیازی به توطئه خارجی نیست/ اگر دلار 8 هزار تومان شود، مردم از فرط شادی دوباره به این دولت رای خواهند داد/ تنش در منطقه به نفع آمریکا و روسیه است

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

ایمن ترین خودروهای شاسی بلند کدامند؟

پیش بینی برداشت 40 هزار تن برگ سبز چای در کشور

همتی: ارز نیمایی حذف نمی شود

تنبیه و تشویق دولت برای مصرف کنندگان آب و برق

ثبت احوال: 45 میلیون کارت ملی هوشمند صادر شده

بودجه 72 میلیاردی کمیته ملی المپیک/کشتی بالاترین رقم را می گیرد

تسهیلات ویژه برای متقاضیان مسکن مهر تمدید شد

پیشنهادی تازه درباره قیمت بنزین

چین در 4 ماه چقدر کالای ایرانی خرید؟

تلاش بخش خصوصی ایران و قطر برای افزایش تبادلات تجاری/روابط تجاری ایران و قطر قطع شدنی نیست

میراث داران میامی

افزایش قیمت CNG بدون مشورت با مجلس بود

بازار نفت و انرژی افزایشی است +جدول

چینی ها گوی رقابت را از اسپیکرهای هوشمند آمریکایی ربودند

نفت ایران، برگ برنده چین در مقابله با آمریکا

استخدام 12 ردیف شغلی در یک واحد صنعتی در تاکستان

کاهش تصرفات در زمین های ملی با اجرای طرح حد نگاری

لزوم تعیین تکلیف کالا های موجود در انبار های سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی

میزان یارانه پنهان بنزین چقدر است؟

ضرورت ایجاد بانک های افغانستانی، هندی و پاکستانی در چابهار

مسیر دریایی هندوستان- قشم افتتاح شد

خودروهای باری پرفروغ تر ظاهر شدند

افزایش ذخایر موقت نفت ایران در خشکی و دریا

مصارف مختلف بنزین ارزان در ایران / قیمت سوخت پرمصرف ها گران تر از کم مصرف ها باشد

سیل 14هزار کیلومتر از راه های کشور را تخریب کرد

مرکز پژوهش های مجلس: پرداخت نقدی بهینه ترین روش حمایتی است

مشکلی در تامین علوفه مناطق سیلزده لرستان وجود ندارد

ارائه رسید ثبت نام کارت ملی هوشمند جهت استفاده از خدمات بانکی

ارائه خدمات بانکی با رسید کارت ملی

مشکلی در تامین علوفه مناطق سیلزده لرستان وجود ندارد

واگذاری سهام دولت در ایران خودرو و سایپا مشکلی را حل نمی کند/ بازار باید رقابتی باشد نه انحصاری

جمع آوری بیش از یک میلیارد و 300 میلیون تومان زکات در کاشمر

افزایش 4.9 درصدی تردد نسبت به روز گذشته

اعتبار و حامی مالی 2 مشکل هیات شطرنج اصفهان است

باید اعتبار بیشتری برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان در نظر گرفته شود

نرخ دستمزد راهنمایان گردشگری برای سال 98 مشخص شد

مدیریت انرژی باید به مقررات ملی ساختمان افزوده شود

ساعات کاری روزهای 19 و 23 رمضان با 2 ساعت تاخیر شروع می شود

کشتی بیشترین سهم را از کمیته ملی المپیک برد

اگر زنبور ها نباشند چه بلایی بر سر محصولات کشاورزی می آید؟

استخدام سرپرست کارخانه تولید خوراک دام و طیور جهت کار در ساوه

از هر10 آمریکایی 4 نفر قادر به برآورده کردن نیاز ضروری نیستند

بورس همچنان در مدار رشد، رشد 2 هزار واحدی شاخص

نفت ایران درجنگ تجاری آمریکا و چین چه نقشی دارد؟

چینی ها گوی رقابت را از اسپیکرهای هوشمند آمریکایی ربودند

راه اندازی سامانه اشتغال ایرانیان

دلایل گرانی خودرو

روغن سهمیه بندی نیست

قطار تهران - آنکارا به زودی راه اندازی می شود

برگزاری جلسه فوق العاده شورای شهر درباره کرایه تاکسی ها

افغانستان: واردات فرآوردهای نفتی از ایران ادامه دارد

افزایش دمای کشور از امروز

89 پروانه بهره برداری صنعتی در سیستان وبلوچستان صادر شده است

چرا هر ساختمان به یک برچسب مصرف بهینه انرژی نیاز دارد؟

تابستان سخت اجاره نشین ها با قراردادهای عجیب و نجومی

تابستان سخت اجاره نشین ها با قراردادهای عجیب و نجومی