مطالب مرتبط:
پرداخت مطالبات پرستاران استان گلستان
گسست ها میان پزشکان و پرستاران ترمیم شود
بلایی که پرستاران مرکز نگهداری کودک بر سر دختر خردسال آوردند!
وضعیت وعده پرداخت مطالبات پرستاران تا آخر اسفندماه
صحنه آهسته 30 هزار فریم بر ثانیه بودادن دانه ذرت+فیلم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 27 فروردین 1398 ساعت 10:322019-04-16سياسي

پرستاران آهسته می میرند!


بارها درباره حقوق نابرابر پرستاران نسبت به دیگر ارکان حوزه سلامت صحبت شده اما هنوز هم پرستاران از مشکلات زیادی رنج می برند و این مشکلات به قدری برای آن ها غیر قابل تحمل است که خیلی از آن ها عطای خدمت به مردم کشورشان را به لقای آن فروخته و حالا .

- سلامت نیوز:بارها درباره حقوق نابرابر پرستاران نسبت به دیگر ارکان حوزه سلامت صحبت شده اما هنوز هم پرستاران از مشکلات زیادی رنج می برند و این مشکلات به قدری برای آن ها غیر قابل تحمل است که خیلی از آن ها عطای خدمت به مردم کشورشان را به لقای آن فروخته و حالا در کشور دیگری مشغول به فعالیت هستند! مهاجرت پرستاران یکی از موضوعاتی است که در سال های اخیر بارها مطرح شده اما همچنان رسیدگی به آن صورت نگرفته است.

با این که دانش آموختگان پرستاری در کشور ما کم هستند اما از همین تعداد کم هم خیلی ها در حال مهاجرتند!>وقتی در کشور خودمان برای ما ارج و قربی قائل نیستند برای چه باید بمانیم؟به گزارش سایت قطره و به نقل ازسلامت نیوز به نقل از روزنامه آفتاب یزد ،نیره دهقان یک پرستار بازنشسته است، او در رابطه با مشکلات و دلایل مهاجرت پرستاران می گوید: من بعد از سال ها کار در بیمارستان به تازگی بازنشسته شده ام، بار ها در زمان خدمت، مخصوصا زمانی که هنوز ازدواج نکرده بودم به مهاجرت فکر کردم و حتی یک بار هم تا پای مهاجرت رفتم! می خواستم به دبی بروم، شنیده بودم که شرایط درآمدی پرستاران در این کشور خوب است چون زندگی با حقوق پرستاری بسیار سخت است، من می دانستم که شرایط کاری در آن کشور هم مثل کشور خودمان مشکل است اما شرایط حقوقی در بیمارستان های دبی باعث می شد که ناخواسته به رفتن فکر کنم.

قرار بود با یکی از پزشکان بیمارستانمان به دبی بروم و چون آن پزشک خودش سهام دار بیمارستانی در دبی بود شرایط برایم خیلی راحت تر می شد، بعد از آن ازدواج کردم و همین موضوع باعث شد از مهاجرت منصرف شوم! بعد از آن باز هم بار ها به مهاجرت فکر کردم اما مشکلات زندگی مشترک هر بار مانع این کار شد.

وقتی در کشور خودمان برای ما ارج و قربی قائل نیستند و درآمد چشمگیری هم نداریم برای چه باید بمانیم؟ >با ما همیشه مثل یک کار گر برخورد می کردنداو ادامه می دهد: حتی معلمان هم در کشور ما ارج و قرب بیشتری از پرستاران دارند! معلمان 13روز عید حداقل تعطیل هستند و یا امکانات خاصی برای آن ها در نظر گرفته می شود اما برای پرستاران هیچ امکاناتی نیست و ما حتی در تعطیلات و حتی ایام نوروز هم مجبور بودیم به صورت شیفت در بیمارستان حضور داشته باشیم! علوم پزشکی هم برای ما امکانات رفاهی در نظر نمی گیرد! با ما همیشه مثل یک کارگر برخورد می کردند و این موضوع برای که تحصیلات داشتیم و همان درسی را خوانده بودیم که پزشکان خوانده اند خیلی سنگین تمام می شد! حتی در خیلی از مواقع کار ما سخت تر از پزشکان بود چرا که ما باید با مریض ها سر و کله می زدیم و پزشکان هیچ کدام این مشکلات را تجربه نمی کنند! امکاناتی هم برای ما فراهم نمی کردند و این از جمله دلایلی است که همیشه پرستاران را به مهاجرت ترغیب می کند.

من دبی را انتخاب کردم چون فکر می کردم در آن کشور از ارج و قرب بیشتری برخوردارم و از نظر در آمدی هم خیلی به نفعم خواهد بود! چون ما موظف بودیم در هفته 44 ساعت کار کنیم و اگر این اتفاق نمی افتاد از نظر بیمه دچار مشکل می شدیم؛ این در حالی است که استاندارد کار پرستاران در تمام دنیا 24ساعت در هفته است! این یعنی ما دو برابر پرستاران سر تا سر دنیا کار می کردیم و این موضوع سبب می شد که خیلی از ماها از لحاظ روحی به شدت آسیب ببینیم! >پرستاران می خواهند آرزوهایشان رادر آن طرف آب ها دنبال کنند!با این اوصاف هر روز بر شمار پرستاران در حال مهاجرت افزوده می شود، دکتر آدابی رییس کل سازمان نظام پرستاری در رابطه با مشکلات پرستاران در کشور و علل مهاجرتشان می گوید: بارها گفته ام که شرایط کاری پرستار ها به لحاظ سختی کار و کمی درآمد و تعویق معوقات چندان مناسب نیست و حالا هم طبیعی است که این مسئله باعث افزایش مهاجرت آن ها به جاهایی که قدر کارشان را بدانند و حقوق مناسبی دریافت کنند، می شود! این جای گله است که پرستارانی که سال ها وقت و جوانی خود را صرف پیشرفت شان کرده اند تا بتوانند خدمات بهتری را به مردم ارائه بدهند، حالا سختی شرایط آن ها را به سمتی سوق داده است که می خواهند آرزوهایشان را در آن طرف آب ها دنبال کنند! >افزایش 3 برابری مهاجرت پرستاران تا دو سال پیشاو افزود: تا پیش از این مهاجرت ها به طور کلی زیر نظر نظام پرستاری صورت می گرفت و سازمان نظام پرستاری کشور رکن رکینی در تایید کار پرستاران به شمار می آمد اما در حال حاضر با توجه به نیاز روز افزونی که همه کشور ها به پرستار دارند و از طرف دیگر سطح علمی و کارایی خوب پرستاران ایرانی سبب شده که کشور های دیگر تایید سازمان نظام پرستاری را به عنوان پیش شرط لحاظ نکنند و پرستاران ایرانی را به هر طریق که بتوانند از کشور خارج شوند، پذیرا هستند! در این بین هم خدمات خیلی خوبی را به پرستاران ارائه می دهند و حقوق پرستاران در کشور های دیگر چشمگیر است.

تا پیش از این چون زیر نظر نظام پرستاری این مهاجرت ها صورت می گرفت، ما شاهد افزایش 3برابری مهاجرت پرستاران تا دو سال پیش بودیم و مستند این موضوع وجود دارد که تا سال 96 مهاجرت پرستاران نسبت به سال های قبل 3 برابر افزایش یافته بود اما بعد از آن گزارش های زیادی به دستمان رسید که بدون تایید نظام پرستاری نیز پرستاران را در خارج از کشور پذیرا هستند، بنابر این آمار مهاجرت پرستاران خیلی بیشتر از آماری است که سازمان نظام پرستاری در اختیار دارد.

>سندروم کاروشی در پرستاراناو در ادامه تاکید کرد: ماهیت کار پرستاری به دلیل رو یا رویی با رنج بیماران که بعضا شاهد مرگ تدریجی بیماران مزمن مثل بیماران سرطانی هستند، بسیار سخت و جانکاه است لذا به هیچ وجه نباید استاندارد های لازم برای ساعت کاری پرستاران شکسته شود؛ چون پرستاری به خودی خود جزو مشاغل سخت و زیان آور در تمام دنیا لحاظ شده است به طوری که گفته می شود که بعد از کار در معدن که شغل بسیار سختی محسوب می شود، پرستاری دومین شغل سخت و زیانبار در دنیا است.

این موضوع از یک طرف و از طرف دیگر کمبود پرستار در کشور سبب شده است که پرستاران هم به لحاظ مشکلات مالی که دارند تن به شیفت های بیشتر بدهند و از طرفی شیفت های اجباری به آن ها تحمیل شود و چون پرستار کم است بنابر این هر پرستار باید به جای یک و نیم نفر یا دونفر باید فشار کار زیاد را تحمل کند که این مسئله با توجه به فشار بالای کار پرستاران سندرومی تحت عنوان سندروم کاروشی یا سندرم کار مضاعف را به همراه دارد! ما آمار بیش از 20 نفر مرگ بر اثر سختی کار پرستاران را طی سال های قبل به همراه داشتیم که متاسفانه بین سنین 25 تا 45سال سن داشتند، یعنی در سنینی که فرد هنوز سالیان سال می تواند یک زندگی همراه با نشاط اجتماعی را داشته باشد باحا به علت سختی کار دچار سندرم کاروشی یا مرگ ناشی از کار زیاد در کشور شده اند.


کلید واژه ها: پرستاران - پرستار - بیمارستان - مهاجرت - کشور - مشکلات - مشکل - شرایط - سلامت - سلامت نیوز - حقوق - پرستاری - پزشک - ازدواج - معلمان - زندگی مشترک - بیمارستانی - همیشه - درآمد - تعطیل - زندگی - مردم - صورت - نیوز - برند - روزنامه - تعطیلات - پزشکان - پزشکی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
پخش زنده میزگرد بررسی آخرین وضعیت کشتی در آستانه انتخابات

انتخابات مجلس به صورت «استانی» و «تناسبی» برگزار می شود

وزارت کشور هزینه های انتخاباتی احزاب را بررسی می کند

نشست سخنگوی شورای شهر تهران آغاز شد

ضوابط کسب کرسی استانی در انتخابات

فرماندار: میزخدمت در ادارات سلسله تشکیل شد

همایش دوچرخه سواری شهرری در سه شنبه بدون خودرو

3 کرسی بین المللی برای تنیس روی میز ایران

برخی دموکرات ها به دنبال مهار درخواست ها برای استیضاح ترامپ هستند

چگونگی پوشش درمانی مددجویان کمیته امداد در سازمان بیمه سلامت

دولت موظف به اقدام متقابل و قاطع با آمریکا شد

نمایندگان با نظارت استصوابی شورای نگهبان تا پایان دوره نمایندگی مخالفت کردند

توضیح بطحایی درباره همسان سازی حقوق فرهنگیان

استخدام راننده پایه یک جهت کار با جرثقیل ده تن در خراسان رضوی

استخدام کارشناس بهداشت محیط آقا در رستوران معتبر

سمپاشی درختان شهر آغاز شد

مصوبه کمیسیون قضایی مجلس درباره مهریه  

عقربه های اصفهان بر مدار آداب و رسوم می چرخد

همه چیز درباره وظایف، اعضا و آراء کمیسیون ماده 5، 96 و 99 شهرداری

استخدام همکار آقا مسلط به نرم افزار اتوکد در تهران

استخدام میاندوز کار، راسته دوز، سردوزکار و بردست خانم در خراسان رضوی

استخدام منشی خانم مسلط به کامپیوتر در تهران

دستگاهی که مغز انسان را به رایانه متصل می کند

استخدام آشپز ماهر جهت کار در محدوده سیدی مشهد

تکلیف استانی شدن انتخابات مجلس مشخص شد

برگزاری بازی خداحافظی برای مبعلی، نوروزی و ممبینی از مستطیل سبز

وارن بر لزوم استیضاح ترامپ تاکید کرد

استخدام پرسکار ماهر جهت خشکشویی در محدوده میرداماد تهران

سید محمود میر لوحی: شورایاری ها فعال ترین ساختارهای مدنی تهران هستند

استخدام آشپز جهت مجموعه کترینگ گندم در خراسان رضوی

استخدام نیروی ساده برای شیرینی سرای گلاب در قم

استخدام استادکار نجار کنترات کار جهت یک تولیدی در خراسان رضوی

لایحه اعطای تابعیت از مادر ایرانی به فرزندان در راه مجلس

علوم آب و هیدرولوژی نقش مهمی در توسعه پایدار دارد

وظیفه منتظران ظهور از زبان رهبر انقلاب

دلایلی که امام زمان(عج) را نمی بینیم

ظریف عازم نیویورک شد

امینی در ریاست کانون وکلای دادگستری ابقا شد

آغاز اجرای طرح زیباسازی پیاده روی خیابان جمهوری بیرجند

سازمان منطقه آزاد قشم مسئول برخورد با قاچاق در منطقه نیست

معاون حقوقی رییس جمهور: آمریکا تخلف بزرگی انجام داد

تبریک رییس بنیاد شهید به سردار سلامی

ارزیابی چگونگی جلب مشارکت شهرداری ها برای پیشگیری از وقوع سیل

سندی از فعالیت های مبارزاتی انقلابیون در مسجد جمکران

هرگز فروش نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه نمی رسد

سنتکام در فهرست نیروهای تروریستی قرار گرفت

«ارتش فدای ملت» یعنی چه؟

کف فروش نفت ایران را مناسبات دوجانبه تعیین می کند

پربازدیدترین سایت پورن جهان و چشم و دل سیر غربی ها

چه رمز عبوری بگذاریم که هک نشویم؟

راه اندازی کارگروه تحول در عناوین و محتوای دروس دانشگاهی

چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم در هرمزگان برگزار می شود

چرا خداوند کاسبان گران فروش را نفرین می کند؟/ گناهی که به عذاب قوم شعیب(ع) گرفتارمان می کند

امکان توسعه آیات الاحکام به 3 هزار آیه وجود دارد

برگزاری هفتمین مجمع جهانی سلامت در جزیره کیش

نمایندگان با نظارت استصوابی شورای نگهبان تا پایان دوره نمایندگی مخالفت کردند

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا به عنوان سازمان تروریستی اعلام شد

برخورد قاطع با اهمال‎کاران و متخلفان احتمالی سیل گلستان/ انفجارهای سپاه در مناطق سیل زده گلستان براساس مصوبه شورای تأمین بود

جنیدی: خیلی ها برای کمک به سیل زدگان داوطلب شدند اما هیچ کمک نقدی را نتوانستند از طریق بانکی پرداخت کنند/ آمریکایی ها تخلف بزرگی انجام می دهند

مدعی که خود را وصی پیامبر و فرزند امام زمان(عج) می داند! / معرفی جریانی خطرناک تر از بهاییت و هر فرقه ای که تاکنون ظهور کرده است؛ محمدی هوشیار در گفت وگو با شفقنا

طلبه ها باید هنگام بروز مشکلات برای مردم در میدان باشند

ستاد اقامه نماز مازندران به طرح «هرمسجد یک خانه» پیوست

بازدید پیروز حناچی از منزل مسکونی امام خمینی(س) در نجف اشرف

سنتکام در فهرست نیروهای تروریستی قرار گرفت

اقدام آمریکا جایگاه سپاه را در سپهر سیاسی کشور مستحکم تر کرد

وزیر تعاون: بدهی 180 هزار میلیارد تومانی دولت به تامین اجتماعی/ به دنبال افزایش مالیات نیستیم

دروس ویژه مهدویت در قالب 3 درس آموزشی تولید شد

وزیر فرهنگ: دیوار بی اعتمادی تکفیر و تحریم با کتاب فرو می ریزد

فرماندار: میزخدمت در ادارات سلسله تشکیل شد

امامان جماعت محور محله می شوند/ به رهبری قول دادیم در ماه رمضان در راستای بیانیه گام دوم یک قدم برداریم

موجی که بر سیل سوار شد - امید بهمنی*

اگر مدیریت صورت می گرفت، آسیب سیل کمتر می شد

سـرما؛ دلیل لغو سفر رییس جمهور به کُردستان

نیروهای سنتکام تروریست اعلام می شوند

مخالفت مجلس با تعیین سهم برای اهل سنت در فهرست های انتخاباتی مجلس

طرح چند پرونده رسیدگی به تقلب علمی اساتید

حرکات کششی و خمشی نماینده مجلس در صحن

ابلاغ آیین نامه جدید گردشگری سلامت ؛ به زودی

استخدام حسابدار پاره وقت جهت رستورانی در تهران

استخدام همکار حسابدار مسلط به امور حسابداری در تهران

استخدام نیروی جوان برای فروشگاه لوازم ساختمانی یاقوت در قم

استخدام پرستار کودک خانم در تهران

تقدیر جبهه مردمی نیروهای انقلاب از زحمات سردار جعفری

جزییات ششمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان پتروشیمی

استخدام کارگر ساده آقا جهت همکاری در مشهد

استخدام همکار خانم جهت امور دفتری در خراسان رضوی

انتصاب سرلشکر پاسدار سلامی پیامی روشن برای آمریکا و استکبار جهانی دارد

گروه های مخالف سودانی حضور چهره های نظام سابق در قدرت را نمی پذیرند

بازداشت سارقان طلافروش بوشهر

استخدام دو رده شغلی برای میل لنگ تراشی محمود در قم

استخدام پرسشگر ،اپراتور تلفنی و بازاریاب در شرکت معتبر پژوهشی

9 توصیه برای جذاب شدن نزد همسر

استخدام دانشگاه بیرجند chr(8211) سال 98

آلبوم «جام تهی» برای سیل زدگان امضا می شود

با تصویب بحث تناسبی در انتخابات مجلس، شهرستان های کوچک بدون نماینده می مانند

حاجی دلیگانی: مصوبه مجلس برای تناسبی شدن انتخابات تنها در لفظ تناسبی است

استخدام منشی و مسئول دفتر در یک گروه صنعتی معتبر در تهران

محکومیت حبس نسرین ستوده قطعی شد

استخدام منشی با روابط عمومی بالا در کمالشهر کرج

توسعه دانشگاه تهران با طرح شهر دانش

پرستاران آهسته می میرند!

پرستاران آهسته می میرند!