مطالب مرتبط:
نگاه نو به رونق تولید در مناطق آزاد و ویژه- عبدالرسول خلیلی*
معافیت ثبت سفارش واردات 3 هزار و200 مورد ماده اولیه و قطعات مورد نیاز تولید به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
نسخه اقتصادی مناطق آزاد برای عبور از تحریم ها/ پیوستگی اقتصاد داخلی به بازارجهانی با حفظ مرز تولید ملی
بازدهی بالا، ریسک کم و هزینه پایین تولید، امتیازات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی برای سرمایه گذاران
توافق کمیسیون اقتصادی و شورای نگهبان برای اصلاح لایحه ایجاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 فروردین 1398 ساعت 20:412019-04-15اقتصادي

شکوفایی تولید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی- عبدالرسول خلیلی*


ایرنا- امسال سال فرصت ها، امکانات و گشایش های گوناگون برای تولید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از طریق تبدیل توانمندی های درونزا به ظرفیت سازی ها و اخذ نوآوری های فناورانه و تعامل با اقتصاد کشورهای پیرامونی است.

- شکوفایی تولید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی- عبدالرسول خلیلی* تهران- ایرنا- امسال سال فرصت ها، امکانات و گشایش های گوناگون برای تولید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از طریق تبدیل توانمندی های درونزا به ظرفیت سازی ها و اخذ نوآوری های فناورانه و تعامل با اقتصاد کشورهای پیرامونی است.

مبادله های تجاری و مشارکت از طریق تولید محصولات تحت لیسانس خارجی و جلب برندها و مجموعه های خارجی برای صادرات و سرمایه گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، با بازنگری در فعالیت های گذشته این مناطق مستلزم نگاهی نو در رونق تولید است.

با توجه به مفاد اقتصاد مقاومتی در بخش صنایع اولویت دار و لزوم رعایت سیاست های انقباضی دولت برای کنترل افزایش بهای ارز در بازار که امسال نیز ادامه خواهد داشت- همانگونه که رییس جمهوری در سخنان نوروزی خود بر متعادل کردن قیمت ارز به همراه مهار تورم و دوستی بیشتر با همه همسایگان تاکید کرد- به نظر می رسد مناطق آزاد باید منابع جدید درآمدی خود را از طریق تعریف سازوکارهای اقتصاد مبادله ای و تولیدی با این کشورها پیگیری کرده و تمهیدات لازم را برای گفت و گو با روسای مناطق آزاد کشورهای همجوار ایران حسب محدوده های مساحتی خود بیندیشند.

برای واردات کالاهای مصرفی و کسب منابع درآمدی جایگزین واردات کالاهای مسافری گروه چهار، سازمان های مناطق آزاد می توانند علاوه بر درآمدهای سنتی همانند گذشته، منابع درآمدی جدیدی را در بیرون مرزها در کشورهای پیرامونی به منزله بازارهدف خود جست و جو کنند.

در این زمینه آنچه بیش از پیش قابل توجه است، استفاده از امکانات بالقوه برای هدایت فعالان اقتصادی کشورهای پیرامونی با هدف سرمایه گذاری مستقیم یا از طریق مشارکت با سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی داخلی در شرایط تحریم است.

این همکاری می تواند تولید اقلام گوناگون وارداتی از جمله اقلام گروه چهار کالایی به مناطق آزاد را با مشارکت سرمایه گذاران بخش خصوصی خارجی و داخلی شامل شود و این، راه حلی برای تولید این محصولات تحت لیسانس خارجی برای عرضه در بازارهای مناطق آزاد خواهد بود و می تواند صنایع خرد و متوسط را در مناطق آزاد درگیر کند.

اکنون برای تولید کالای ساخته شده وارداتی در مجتمع های تجاری ساخته شده در مناطق آزاد باید از طریق مشارکت کشورهای سازنده با تولیدکننده مستقر در مناطق آزاد و سرمایه گذاران بازارهای منطقه ای اقدام کرد؛ این برنامه کلیدی است باید در سال 89 در مناطق آزاد دنبال شود تا هم با رونق تولید کالای خارجی در مناطق آزاد، نیاز واحدهای تجاری مجتمع های تجاری و اداری که گفته می شود بیش از 20 هزار واحدند، تامین شود و هم نیازها و ملزومات صنعت گردشکری در مناطق آزاد برای جلب رضایت مسافران جبران شود.

از سوی دیگر با رونق تولید، صادرات به کشورهای همسایه گسترش پیدا می کند.

از این رو، باید گفت اگر قبل از این اتفاقات، مجوزهای واردات و اخذ عوارض کالا عاملی برای توسعه تجارت مناطق آزاد به شمار می رفت، اکنون این همانی واردات به مناطق آزاد به ضد خود تبدیل شده و تاکید بیش از اندازه بر آن از اعتبار مناطق آزاد خواهد کاست.

** ظرفیت مناطق جدید استفاده بهینه اقتصادی از فرصت رفع تحریم بندرچابهار، می تواند یکی از راه کارهای مقابله با نابکاری تحریم آمریکایی باشد.

ظرفیت سازی برای جذب سرمایه خارجی به ویژه کشورهایی که روابط دوستانه با ایران داشته و پیرامون ایران قرار دارند از دیگر راه هاست.

عملیاتی کردن این برنامه، البته نگاه ویژه دولت را می طلبد.

آمدن بار به چابهار و ترخیص آن به داخل کشور نوید موفقیت این فرصت برای اقتصاد و رونق تولید در کشور و توسعه مناطق آزاد از جمله چابهار است.

ترخیص اولین بار دام زنده با محموله کشتی از طریق بندر چابهار حرکتی آغازین است؛ زیرا با گسترش ترانزیت محموله های دامی از طریق چابهار، سرمایه گذاران و مردم کشور نیز منتفع خواهند شد؛ همچنان که افغانستان برای اولین بار از طریق بندر چابهار نخستین محموله تجاری خود را با دور زدن پاکستان به هند ارسال کرد.

این محموله تجاری شامل 23 کامیون بود که 570 تن کالا را حمل می کرد.

همچنین تصمیم گرفته شد هر 2 هفته کشتی های هندی سه بندر بمبیی، کاندلا و موندرا هند را به مقصد چابهار ترک کنند.

** فرصت کشورهای پیرامونینکته مهم دیگر، استفاده از شرایط اقتصادی کشورهای همسایه پیرامونی با هدف رونق تولید و افزایش صادرات است.

از جمله این موارد می توان به اهمیت ایجاد یک منطقه آزاد تجاری میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا اشاره کرد که لایحه موافقت نامه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است و می تواند فقدان سرمایه گذاران اروپایی را در مناطق آزاد ایران جبران کند.

در مجمع اقتصادی اوراسیا پنج کشور روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، بلاروس و ارمنستان عضویت دارند و مهمترین هدف آنها آزادسازی و تسهیل تجارت کالا بین کشورهای عضو و حذف موانع تعرفه ای و غیر تعرفه ای است.

همکاری های مالی، اقتصادی، گردشگری، انرژی و آموزشی ازجمله فعالیت های غالب اوراسیا است که با سازوکارهای مناسب می توان به اهداف توسعه فعالیت های اقتصادی و تجاری متقابل مناطق کمک شایانی کند.

** لزوم تشکیل کمیته فرامنطقه ای بهبود فضای کسب و کار تدوین بسته های سیاستی و حمایتی و تشویقی در مناطق آزاد برای رونق تولید، مستلزم کمک به کارآفرینی و بهبود فضای کسب و کار است و از الزامات استقرار نگاه نو با هدف رونق تولید در سال جدید به شمار می رود.

در این زمینه باید کمیته فرامنطقه ای بهبود فضای کسب و کار تشکیل شود تا هدف اولیه دولت را برای رسیدن به رتبه 70 فضای کسب و کار تامین کند.

بسترسازی برای تولید برندهای ایرانی با استفاده از مزایای اقتصادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از دیگر راهکارهای مناسب برای رونق تولید کشور با محور مناطق آزاد به شمار می رود.

** سیاست های کلان برای رونق تولید در مناطق آزادسیاست ها، راهکارها و اقدام های تشویقی و حمایتی رونق تولید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را می توان به شرح زیر برشمرد:1- توسعه نقش مردم در اقتصاد با تقویت سازوکارهای تشویقی از طریق حمایت از بخش خصوصی با هدف جذب مشارکت آنها2- حفظ مزیت های نسبی و تقویت مزیت های رقابتی سرمایه گذاری در صنایع اولویت دار اقتصاد مقاومتی و گسترش اقلام تولیدات مربوطه با هدف صادرات به کشورهای پیرامونی3- ایجاد، توسعه و تکمیل زیرساخت های پیشرفته برای جذب تعامل و مشارکت سرمایه گذاران کشورهای هدف منطقه ای4- ارتقا و به روز رسانی فناوری های صنایع دانش بنیان برای تولید محصولات دارای ارزش افزوده بالا و صادرات به بازارهای منطقه ای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی5- توسعه و ارتقای جایگاه بخش معدن و صنایع معدنی و طبیعی در مناطق آزاد با رعایت ملاحظات زیست محیطی و آمایش سرزمینی برای ظرفیت سازی و توسعه صنایع معدنی و تبدیلی6- بازنگری در انواع صنایع تولیدی و بسته بندی به منظور افزایش ارزش افزوده و تکمیل زنجیره ارزش آنها و جایگزینی محصولات پربازده صنعتی7- جلب و افزایش سرمایه گذاری های غیردولتی در بخش صنایع اولویت دار اقتصاد مقاومتی از جمله محصولات پتروشیمی جدید با هدف افزایش بازده، ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و تقویت رقابت پذیری در بازار8- حمایت موثر از فعالیت صنایع کوچک و متوسط در تولید اقلام وارداتی با هدف جایگزینی واردات و تقویت صنایع دریایی و خدماتی و توسعه تجارت منطقه ای با فعالان اقتصادی منطقه و آماده ساختن زیرساخت های پیشرفته برای تعامل با سرمایه گذاران کشورهای پیرامونی9- توسعه تجارت الکترونیکی با هدف حضور در بازارهای هدف به منظور هویت بخشی، ارتقای کیفیت تولید، روان سازی، سفارش پذیری و افزایش سهم صادراتی در بازارهای داخلی و خارجی 10- توسعه فناوری صنایع اولویت دار نفت، گاز، پتروشیمی و انرژی های تجدید پذیر و پاک و به کارگیری آنها درصنایع مرتبط و ارتقای فناوری های موجود در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی11- گسترش بازارهای منطقه ای و ایجاد قطب های صنعتی و مراکز بورس کالا برای تولید حداقل 20 درصد اقلام وارداتی کشورهای همسایه در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و صادرات به آنها12- گسترش زیرساخت های مورد نیاز برای توسعه خدمات تجاری خارجی و افزایش ترانزیت و توسعه صنایع ترانزیتی و گردشگری13- تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده، تولید ثروت، بهره وری، کارآفرینی، سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال مولد برای توسعه اقتصاد مقاومتی در سال رونق تولید14- گفتمان سازی فرهنگ اقتصادی به ویژه در محیط های رسانه ای و آموزشی و تبدیل اولویت های سرمایه گذاری و تولیدی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به گفتمان فراگیر در کشورهای خارجی برای اطلاع سرمایه گذاران و قعالان اقتصادی و همچنین در داخل ایران.


کلید واژه ها: مناطق آزاد - اقتصاد - مناطق - تولید - اقتصادی - آزاد - سرمایه گذاران - سرمایه - واردات - سرمایه گذاری - بازار - اقتصاد مقاومتی - نوآوری - رییس جمهوری - جدید - قیمت ارز - افزایش - جمهوری - نوروزی - صادرات - درگیر - تحریم - ایران - همراه - دوستی - شرایط - مرزها - قیمت - سنتی - تورم

آخرین اخبار سرویس:
پاورپوینت سیسکو و نقش آن در تکنولوژی

استخدام برنامه نویسphp در شرکت تجارت الکترونیک ایساتیس درتهران

برنامه ریزی گسترده هوآوی برای بازار خودرو در سال 2019

متخلفان دانه درشت نباید احساس امنیت داشته باشند

کمک 130 میلیاردی مردم در سیل اخیر نشانه اعتماد مردم به هلال احمر است

آمادگی کارخانه های چایسازی برای خرید از چایکاران

یک گروه پشت 5 شرکتی که 33 میلیارد از پول مردم را به جیب زدند

میلیاردر بودن هم کفاف هزینه های زندگی را نمی دهد

برای کودکم کالسکه بخرم یا نخرم؟

رشد سریع ناخن با چند روش موثر خانگی

موج جدید ورود ملخ های صحرایی در راه سیستان و بلوچستان

دلیل پیدایش دلالان مسکن مهر/خرید و فروش مسکن مهر تنها با کد رهگیری

داشتن شناسه شهاب برای همه مشتریان بانکی اجباری شد

16 درصد ایرانی های بالای 15 سال آرتروز دارند/ حساسیت بهاری و شگردهای غذایی

پاورپوینت حسابداری سنجش مسئولیت

دانلود فایل مناطق اقلیمی

پاورپوینت مروری بر دکوراسیون فضای خانگی در ژاپن

هدف پاکسان جلب رضایت مشتری است

برگزاری  کارگاه آشنایی با حوزه بانکداری الکترونیک توسط بانک ملی ایران در نمایشگاه

فرماندار تبریز: نیروگاه حرارتی نیازمند ارتقای فناوری است

ضرورت حمایت از سرمایه گذاران برای ایجاد اشتغال در کشور

فرماندار تبریز: نیروگاه حرارتی نیازمند ارتقای فناوری است

برای امنیت دریایی سواحل مکران با تمام توان تلاش خواهیم کرد

استخدام راننده به همراه وانت جهت توزیع محصولات غذایی در مشهد

استخدام نیروی خدماتی جهت همکاری در رستوران در رشت

نرخ حق الوکاله سپرده های سال 98 بانک تجارت سه درصد تعیین شد

خیز سکه به مرز 5 میلیونی؛ دلار درجا زد

آبگرفتگی برخی از معابر شهرآشار در پی بارش باران

برای امنیت دریایی سواحل مکران با تمام توان تلاش خواهیم کرد

کمک 2 و نیم میلیاردی فرهنگیان به سیل زدگان

موانع و ممدات تامین اجتماعی

معلولان شیروان دغدغه مسکن دارند

قیر طلا شد

پاورپوینت درس برنامه سازی کامپیوتر9

پاورپوینت سازه با اسکلت بتنی بهتر است یا فولادی ؟

پاورپوینت ایمنی در ساختمان

برگزاری پنجمین جلسه از دادگاه جرائم اقتصادی اصفهان/ تاجر صوری پای میز محاکمه ایستاد

مدیرعامل سازمان منطقه کیش از نیروگاه شماره 2 بازدید کرد

خسارت 30درصدی باغات بر اثر سرمازدگی

مدیرعامل سازمان منطقه کیش از نیروگاه شماره 2 بازدید کرد

دولت متعهد است تا همه خسارت های وارد شده در سیل به مردم جبران شود

18 تفاهم نامه سرمایه گذاری در بجستان امضا شد

خسارت سیل به 76مزرعه پرورش ماهی در الیگودرز

رکورد شکنی هرمزگان در ورود گردشگر /توسعه گردشگری راه نجات از اقتصاد نفتی

تقاضا برای گردشگری دریایی بیش از امکانات و تجهیزات موجود است/از سازندگان شناور های دریایی حمایت می کنیم

41 هزار عنوان کتاب شامل ارز نیمایی می شوند

میلیاردر بودن هم کفاف هزینه های زندگی امروز را نمی دهد

حکم حسین هدایتی صادر شد

استخدام بازاریاب حضوری فروش،حسابدار آقا در البرز و تهران

استخدام کارمند مالی مسلط به امور حسابداری و آفیس در تهران

پاورپوینت انواع زمین شناسی و استخراج نفت

جشنواره سلامت پالایشگاه ستاره خلیج فارس در بندرعباس گشایش یافت

اجرای طرح ملی تاپ دربوشهر آغاز شد

کشت غلات دیم در قزوین 10 درصد افرایش یافت

عراق: واردات گاز از ایران را برغم اقدام آمریکا ادامه می دهیم

عراق: واردات گاز از ایران را برغم اقدام آمریکا ادامه می دهیم

کشت غلات دیم در قزوین 10 درصد افرایش یافت

اجرای طرح ملی تاپ دربوشهر آغاز شد

افزایش چشمگیر عوارض سالیانه خودرو با یک قانون عجیب!

باید کمیته حمایت از تولید و اشتغال ایجاد شود

غیب پرور خبر داد: رونمایی از طرح جهاد همبستگی ملی/ بازسازی 13600 واحد مسکونی در مناطق سیل زده

لوازم خانگی سیل زدگان پل دختر باید در طرح «جهاد همبستگی ملی» تأمین شود

پاورپوینت آب بندی بتن

استخدام کارشناس الکترونیک در شرکت تولید کننده بردهای الکترونیک

اتمام بازسازی مناطق سیل زده کشور طی 9 ماه آتی

استخدام مدیر مالی در یک موسسه اتومبیل کرایه معتبر در تهران

تمهیدات دولت برای خرید تضمینی گندم در سال 98

تقدیر از عملکرد استانداری البرز در بارش های اخیر

متخلفان دانه درشت نباید احساس امنیت داشته باشند

حقوق کم تر از 2 میلیون تومان چند درصد افزایش دارد؟

افزایش قیمت طلای سیاه اوپک

اما و اگرهای سه سناریو برای نرخ بنزین

تحویل 4600 مسکن به خانوارهای دارای دو معلول

قیر حکم طلا پیدا کرده

پاورپوینت جوشکاری فورجینگ سر به سر میلگرد

پاورپوینت-بادگیرها و اصول طراحی آنها-

یک میلیارد ریال کالای قاچاق در دورود کشف شد

صادرات گوسفند ممنوع شد

میلیاردر بودن هم کفاف هزینه های نجومی این روزها را خواهد داد؟

فیلم| سکته همزمان سه متهم بانک سرمایه!

شهرستان کوهرنگ مستعد سرمایه گذاری در بخش گردشگری است

خسارت سیل به 76 مزرعه پرورش ماهی در الیگودرز

قطار گردشگری مزداوند راه اندازی شد

شهرستان کوهرنگ مستعد سرمایه گذاری در بخش گردشگری است

پاورپوینت پوشش حفاظتی سکوهای دریایی

دعوت به همکاری کارآموز جهت یک شرکت هواپیمایی در تهران

با پرفروش ترین بازی های ماه مارس 2019 آشنا شوید!

وزیر صنعت: باید برخورد با تخلف از مبدا تولید و عرضه آغاز شود

سکته همزمان سه متهم بانک سرمایه!

قیمت نفت در آستانه ثبت رکورد

افزایش 4 میلیون نفری یارانه بگیران

333 هزار واحد اقتصادی تهران در سال گذشته بازرسی شدند

زمینه اشتغال 26 هزار نفر با همت بنیاد علوی فراهم شد

خسارت 30درصدی باغات براثر سرمازدگی

مناطق سیلزده کشور تا 9 ماه آینده بازسازی می شود

پاورپوینت انواع بلوک

استخدام مدیر برنامه ریزی و انبارها،کارشناس سیستم ها و روش ها

عکسهای منتخب ایرنا-فروردین 98

سربازان گمنام امام زمان از 209 میلیارد تومان فرار مالیاتی جلوگیری کردند

حوادث فوتی ناشی از کار در کهگیلویه و بویراحمد کاهش یافت

شکوفایی تولید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی- عبدالرسول خلیلی*

شکوفایی تولید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی- عبدالرسول خلیلی*