مطالب مرتبط:
گزارش رسانه های جهانی درباره ایران پس از افزایش ناگهانی و شدید قیمت ارز؛ سرزمین سردرگمی !
مسابقات جهانی کاراته ـ اسپانیا کاراته ایران فاتح جام قهرمانی در سرزمین ماتادورها/ هت تریک طلایی هروی و شاگردانش
سفر به سرزمین لی لی پوت های ایران/ «ماخونیک» روستایی با آوازه جهانی
انتخابی جام جهانی بسکتبال؛ ایران به دنبال یک برد دیگر این بار در سرزمین آفتاب تابان
مسابقات جهانی کاراته-اسپانیا شوک به کاراته ایران در سرزمین ماتادورها؛ مهدی زاده حذف شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 26 فروردین 1398 ساعت 08:212019-04-15فرهنگي

چهره جهانی کاریکاتور ایران: در سرزمین ام قدر و منزلت دارم


ایرنا - «رحیم بقال اصغری باغمیشه»، چهره بین المللی کاریکاتور ایران است که بی استاد و معلم، به علم و هنر آراسته شده و می گوید در کشورش قدر و منزلت دارد و پیشنهادهای اغواکننده خارجی، - چهره جهانی کاریکاتور ایران: در سرزمین ام قدر و منزلت دارم تبریز - ایرنا - رحیم بقال اصغری باغمیشه ، چهره بین المللی کاریکاتور ایران است که بی استاد و معلم، به علم و هنر آراسته شده و می گوید در کشورش قدر و منزلت دارد و پیشنهادهای اغواکننده خارجی، کوچک ترین تاثیری در اراده او برای خدمت به فرهنگ و هنر این مرز و بوم ندارد.

داوری 70 جشنواره بین المللی، کسب بیش از 70 جایزه داخلی و خارجی، تالیف و تدوین 38 جلد کتاب، 30 جلد آلبوم کاریکاتور، تدریس در دانشگاه آناطولی ترکیه، سفیر فرهنگی انجمن کارتونیست های ترکیه در ایران، قرار گرفتن در زمره کارتونیست های برتر جهان، ایجاد تنها موزه کاریکاتور ایران در تبریز، راه اندازی سایت کارتون جهان و سایت تبریز کارتون از جمله افتخارات رحیم بقال اصغری است.

بقال اصغری بیست و چهارم شهریور 1353 در شهر تبریز به دنیا آمد.

او در این باره می گوید: در خانه ای با حیاط بزرگ، درختانی زیاد و خانواده ای گسترده بزرگ شده ام؛ فضایی که انسان را خلاق و کنجکاو بار می آورد .

کارتونیست جهانی ایران، دوران ابتدایی را در مدرسه های ممتاز و المهدی می خواند اما به علت افت های مکرر تحصیلی از ادامه تحصیل باز می ماند؛ در 10 سالگی به واسطه حضور پدرش در هنرستان میرک ، تحت تعلیم استاد ابراهیم مقبلی، از نقاشان بنام کشورمان، قرار می گیرد؛ او را برای گریز از جنگ و دعوای کودکانه با برادرش در تابستان ها به واسطه پدرش که کتابدار کتابخانه امیرخیزی تبریز بود، در کنج کتابخانه گوشه خلوتی می دهند و کتابخوان می شود؛ کتاب هایی که به گفته خودش مطابق سنش نبود، اما وی آنها را با اشتیاق می خواند؛ کتاب های نویسندگانی چون عزیز نسین، جلال آل احمد، صمد بهرنگی، تولستوی و زندگینامه ها؛ این گونه او خوره کتاب می شود.

از این پس کتاب خواندن جزء لاینفک زندگی بقال اصغری می شود؛ با اینکه مردودی خرداد است و تحصیل را رها کرده، اما کتابخوانی جزو برنامه اصلی اش شده، تا جایی که به هنگام برگشت از کتابخانه چند کتاب با خود به خانه برده و شب تا صبح آنها را می خواند؛ او در این خصوص می گوید: به خانه مادربزرگم هم که می رفتم برای اینکه حوصله ام سر نرود کتاب می خواندم، در کنار آن کیهان بچه ها را مدام خریده و می خواندم و نوشته هایی را به آن می فرستادم البته چون ویراستار مجله آدم بی ذوقی بود نوشته هایم را چاپ نمی کردند .

بقال اصغری که امروزه در بیرون از ایران شناخته تر است، کارهایی همچون سبزی فروشی، مکانیکی، آهنگری و بدلیجات سازی را تجربه کرده و از 16 سالگی در مجله طنز جوالدوز تبریز مشغول می شود؛ همانجاست که در اتاق کوچکی به ابتکار خودش و به شکلی ابتدایی انجمن کاریکاتوریست های آذربایجان را با چسباندن کاذغنوشته ای با طرح یک کاکتوس به در اتاقش راه می اندازد و آموزش علاقه مندان را آغاز می کند.

کارتونسیت تبریزی تحصیلات خود را دوباره ادامه داده و در رشته مدیریت و برنامه ریزی آموزشی وارد دانشگاه می شود.

در کنار پدر که کارشناس مرمت فرش بود، هنرهایی می آموزد به طوری که در 10 سالگی تابلوی ضامن آهوی استاد فرشچیان که از بین رفته بود را کاملا بازسازی کرده و پدرم آن را به همراه فرشی که بافته بود به موزه آستان قدس هدیه داد .

خرید مجله طنز جوالدوز آغازی برای ورودش به عرصه کاریکاتور است؛ وقتی مجله را خریدم دیدم کاریکاتورهای این مجله خیلی ضعیف است و فکر کردم من بهتر از اینها می توانم بکشم تا اینکه با خودکار مشکی 10 کاریکاتور کشیده و با دوچرخه ام به دفتر جوالدوز بردم؛ جوالدوز پاتوق بزرگانی چون علاءالدین حبیبی، سید صالح حسینی، مرحوم علی عطاییه (نجار اوغلو) و به نوعی محفل روشنفکری تبریز محسوب می شد، کاریکاتورها را تحویل داده و بلافاصله فرار کردم، بعد از یک ماه دیدم در شماره دوم کارهای من چاپ شده است، موقعی که کارم چاپ شد، از خوشحالی سر از پا نمی شناختم و در هر خانه ای را می زدم که کارم چاپ شده و خیلی خوشحال بودم .

چاپ کاریکاتور انگیزه ای برای دوباره کشیدن می شود؛ وقتی دوباره به دفتر مجله رفتم، خانم زهره وفایی، مدیر مجله جوالدوز، مرا بالا نشاند و گفت این هم کاریکاتوریست جوان شهرمان است؛ این توصیف حس بسیار عجیبی بود که به من اعتبار داد، اولین درآمدم از هنر چک 3000 تومانی بود که خیلی ذوق کردم و دومین حقوقم 7000 تومان بود که در آن زمان پول زیادی بود.

این شروعی جدی برای کار در مجله بود که با دادن میز اختصاصی شروع شد که گاهی نیز مطالب طنز و جدی برای مجله می نوشتم .

بقال اصغری معتقد است: جوالدوز مجله طنز خوبی بود و اگر به کارهای فرعی و حاشیه ای وارد نمی شد می توانست با قدرت ادامه دهد، برای جشن سالگرد آن رییس اداره فرهنگ و ارشاد و مقامات شهر هم می آمدند، با اینکه مدیر جوالدوز به من دفتر داده بود، اما به خاطر اینکه مسیر آن از طنز به سیاست کشیده شد کم کم از آن جدا شدم .

مدیر جوالدوز، بقال اصغری جوان را تشویق به ادامه تحصیل می کند، اما هیچ مدرسه ای به خاطر معدل پایین حاضر به پذیرش وی نیست تا اینکه در مدرسه رازی واقع در سامان میدانی (میدان کاه) ثبت نام می کنند.

او در این باره توضیح می دهد: این مدرسه برخلاف تصور من که در جنوب شهر واقع بود، معلمانی شایسته داشت، من کاریکاتور معلم ها را می کشیدم و آنها نه تنها ناراحت نمی شدند بلکه جایزه هم می دادند، تاثیر معلم های رازی خیلی بیشتر بود، محو تدریس معلم تاریخ می شدم؛ درس را جدی گرفته بودم و شاگرد اول کلاس می شدم .

به تدریج که در کشیدن کاریکاتور متبحر و صاحب سبک می شود، پایش به گل آقا باز می شود؛ مرتب به گل آقا کاریکاتور می فرستادم و در هر شماره یک اثر داشتم، یک روز وقتی وارد دفتر گل آقا می شدم، گل آقا (مرحوم صابری فومنی) هم همزمان با من وارد شد و خیلی مرا مورد تفقد قرار داد و خطاب به همکارانش گفت: بچه ها بیایید ببینید بقال اصغری آمده است؛ گل آقا برای حق الزحمه ام چکی به مبلغ 2 هزار تومان داد که وقتی برای وصول به بانک رفتم، کارمند بانک با تعجب پرسید که واقعا می خواهم چک را نقد کنم.

من آن زمان معنی حرف و تعجب او را نفهمیدم، ولی بعدها متوجه شدم که این سوال به خاطر ارزش امضای گل آقا بود و او شاید مبلغ چک را از جیب خودش پرداخت کرد و چک را برای خودش برداشت .

بقال اصغری در سال 1372 انجمن کارتونسیت های آذربایجان را تاسیس می کند: از دبیرستان رازی دوستانم را برای آموزش رایگان به انجمن می آوردم، 11 شاگرد جمع کردم و کاغذ رایگان می دادم تا انگیزه ای برای آموزش داشته باشند؛ مجله دست نویس کاریکاتوری کاکتوس را راه اندازی کردم و تمام کارهای مجله از چاپخانه تا توزیع را خودم با دوچرخه انجام می دادم .

رحیم بقال اصغری که به عنوان یکی از 100 کارتونیست برتر جهان در صد سال اخیر توسط وزارت فرهنگ آمریکای لاتین شناخته شده است، اولین جایزه بین المللی اش را در سال 1374 از دانشگاه آناطولی ترکیه با موضوع آموزش و پرورش می گیرد؛ کسب مقام اول جشنواره آموریستیکای ایتالیا و برگزیده جشنواره سوفولون قبرس، داوری در 20 جشنواره خارجی و کسب 70جایزه داخلی و خارجی، گوشه ای از افتخارات وی است.

چهره بین المللی کاریکاتور ایران معتقد است: زندگی من در حمالی هنر و فرهنگ شهرم سپری می شود.

شاید در کمال تواضع بگویم که اولین جشنواره های هنری به معنی بین المللی در شهری غیر تهران را برگزار کردیم و تابو را شکستیم؛ از آن موقع با موزه کاریکاتور، انجمن، فکو (فدراسیون جهانی کارتون) و سایت ها همیشه این تابو ها شکسته شد .

برگزاری اولین جشنواره بین المللی کاریکاتور در تبریز با موضوع پشیگیری از اعتیاد خود حکایتی شنیدنی دارد، به این معنا که بقال اصغری و دوستانش بعد از انتشار فراخوان، روزها برای دریافت اثری از یک کارتونسیت خارجی پشت کامپیوتر می نشینند تا اینکه یک روز ظهر دیدم یک اثر از محمد عفت ، کاریکاتوریست سرشناس، مصری رسیده است، با شادی تمام فریاد کشیده و دوستان را صدا کردم و یک جعبه شیرینی خریده و جشن گرفتیم؛ برای اینکه آبروداری کنیم و جشنواره را بین المللی برگزار کنیم، تصمیم گرفته بودم در صورت نفرستادن اثر خارجی به ترکیه رفته و از دوستانم چند اثر بگیرم اما اولین جشنواره با 30 اثر خارجی از کشورهای معتبر و مختلف دنیا برگزار شد .

بقال اصغری، هنر و هنرمند را در خدمت جامعه می داند: هنرمند باید معضلات جامعه را برجسته کرده و زشتی ها را به شکل کاریکاتور نشان دهد، من در موضوع محیط زیست، قطع درختان کاریکاتور کشیده ام، وظیفه من دفاع از محیط زیست و دفاع از تاریخم است .

وی برخلاف اکثر هنرمندان و نویسندگان ناراضی، هنرمندی راضی است و پیشنهادهای وسوسه انگیز خارجی کوچک ترین تاثیری در اراده اش برای خدمت به فرهنگ و هنر این مرز و بوم ندارد: من جزو هنرمندان راضی ام؛ قانع نیستم، اما راضی ام؛ در طی 20 سال اینجا قدر دیده ام و برخلاف اینکه می گویند تبریز هنرپرور نیست، به من اجازه رشد داده اند، کتاب هایم سه بار تجدید چاپپ شده اند؛ قصد مهاجرت ندارم حتی اگر جور و جفا ببینم، دوست دارم در خانه خودم نان و پنیر بخورم تا اینکه در خانه همسایه با خفت و خواری و زیر منت پلو بخورم .

ثبت روزی جهانی به نام کاریکاتور از دیگر ابتکارات و افتخارات این کاریکاتوریست تبریزی است: 7 آوریل (18 فروردین) سالروز انتشار مجله ملانصرالدین را به عنوان روز جهانی کاریکاتور پیشنهاد دادم که با توضیحات فراوان، فدراسیون جهانی کاریکاتور (فکو) قانع شد و هر سال این روز را از سراسر دنیا تبریک می گویند.

البته بدیهی است که جا افتادن این نامگذاری مانند موارد مشابه به زمان زیادی نیاز دارد .

بقال اصغری که وارد چهل و پنجمین بهار زندگی شده، همچنان پرانرژی و خلاق است و با اینکه برای میدان دادن به جوانان و شاگردانش از مدیریت انجمن کارتونیست های تبریز کنار کشیده است، اما به جد به دنبال راه اندازی نخستین فرهنگسرای بخش خصوصی در تبریز است.


کلید واژه ها: کاریکاتور - کتاب - ایران - کارتون - بین المللی - تبریز - کتابخانه - خانه - جهان - چهره - تحصیل - جهانی - بزرگ - کتاب خواندن - ادامه تحصیل - ایرنا - فرهنگ و هنر - فرهنگ - ترکیه - زندگی - کوچک ترین - هایی - جشنواره - دانشگاه - کودکانه - تابستان - خانواده - ابتدایی - کتابدار - شهریور

آخرین اخبار سرویس:
صالحی: سیاست وزارت ارشاد استقلال جشنواره جهانی فیلم فجر است

نقاشی دیواری افسانه داماهی در جزیره بوموسی رونمایی شد

کوکی گرد بی نقص

هنرمند آلمانی : اشعار حافظ روح انسان را از دنیای مادی آزاد می کند

هنرمند آلمانی:اشعار حافظ روح انسان را از دنیای مادی آزاد می کند

تغییر اسپانسر «برنده باش»

شهروند خبرنگار ما باشید + فیلم

گشت خبری در استان سمنان + فیلم

روح الله حسینی مدیرعامل مدرسه ملی سینما مولف برتر حوزه بین الملل شد

هنرمند آلمانی:اشعار حافظ روح انسان را از دنیای مادی آزاد می کند

اثر انیماتور هم استانی در ردیف برترین های دنیا

منشور حقوق شهروندی به بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب اهدا می شود

تمجید داوران خارجی جشنواره جهانی فجر از ایران و سینمایش

صف خرید و امضای کتاب «یادت باشد» در نمایشگاه+فیلم

جشنواره فیلم فجر با وجود مشکلات به خوبی برگزار شد

پاسخ صالحی به ادغام جشنواره فیلم فجر و توقیف یک فیلم

اجرای نمایش گرو فالو در یزد

دومین روز از سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

عشق به زندگی در فرمانفرماییان موج می زد

پاورپوینت دیدنی های باکو ,اسمان خراشها و میراث تاریخی

15 هزار تومان برای سلفی با بازیگران در جشنواره جهانی!

وقتی خانم بازیگر عینکی می شود

اظهارات دوبلور محبوب درباره همکاری با مهران مدیری

محسن تنابنده: لهجه افغانستانی برایم جذاب است

این سه کتاب را در نمایشگاه از دست ندهید!

جشنواره جهانی فجر؛ ویترینی برای سینمای ایران/ کیفیت بالا داوری را برایمان سخت کرد

هنر ظریف رهایی از دغدغه ها

7 استان آثار خود را به جشنواره موسیقی آیینی سنتی خلیج فارس ارسال کردند

15 هزار تومان برای سلفی با بازیگران در جشنواره جهانی!

7 استان آثار خود را به جشنواره موسیقی آیینی سنتی خلیج فارس ارسال کردند

برش هایی از فیلم سینمایی دارکوب

تقی خاوری درگذشت

15هزار تومان بهای تماشای چهره های سینمایی

یادها بر آب

دوران کودکی زنده یاد جمشید مشایخی+عکس

تکذیب خبر فروپاشی کاخ کیومرث در داراب

مدیر شبکه سه سیما: اسپانسر برنده باش تغییر می کند

15 هزار تومان بهای تماشای چهره های سینمایی

«هفت» فردا شب روی آنتن می رود

15 هزار تومان برای سلفی با بازیگران در جشنواره جهانی!

استخدام سالن کار حرفه ای جهت فست فود در قم

ناهنجاری های جامعه با پرداختن به ورزش کاهش می یابد

«هفت» فردا شب روی آنتن می رود

نخستین جشنواره «روز جهانی صدا» برگزار می شود

حذف «برنده باش» از کنداکتور پخش شبکه سه

ناهنجاری های جامعه با پرداختن به ورزش کاهش می یابد

تلفیق رسانه و هنر در حوزه آسیب های اجتماعی مؤثر است

15 هزار تومان بهای تماشای چهره های سینمایی

استخدام طراح حرفه ای در خراسان رضوی

حضور پررنگ انتشارات سوره مهر در نمایشگاه کتاب تهران

تلفیق رسانه و هنر در حوزه آسیب های اجتماعی مؤثر است

جشنی به سبک و طعم افغانستان

ایجاد روزنامه نگاری بحران در کشور مطرح است

درخشش صدا و سیمای مرکز قزوین در جشنواره بین المللی رادیو

«یخ در بهشت» در نمایشگاه کتاب رونمایی می شود

ماجرای یک قتل، یک خودکشی و یک مرگ طبیعی در نمایشگاه کتاب

شاعر سپیدگوی خراسانی همسایه فردوسی شد

بازخوانی قصه مریم؛ 15 سال پس از آن شب تلخ+عکس

باران شدید به 11 بنای تاریخی سبزوار خسارت زد

جشن امضاء و رونمایی نمایشنامه آشویتس زنان در نمایشگاه کتاب

تمجید داوران خارجی جشنواره جهانی فجر از ایران و سینمایش

زبان فارسی در5 دانشگاه ترکیه تدریس می شود

فراخوان شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی منتشر شد

برگزاری جشنواره خیابانی خلیج فارس در رودان

یزد؛ میزبان اولین جشنواره ملی «پارچه فجر»

تقدیر از معلم 100ساله هنرمند بسطامی

روایت داوران از رقابت فیلم ها در جشنواره جهانی فجر

فراخوان شرکت در نهمین جشنواره کتابخوانی رضوی منتشر شد

هیات داوران بخش جشنواره جشنواره ها تئاتر دانشگاهی معرفی شدند

بازیگر مشهور از احتمال ساخت «جان ویک4» خبر داد

سینمای ایران جایگاه شاخصی در دنیا دارد

ایجاد گفتگوی فرهنگ ها میان چین و کشورهای فارسی زبان

نشست خبری داوران سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر

برنامه برنده باش از کنداکتور شبکه سه حذف شد

آبیار: فیلم های خوبی در جشنواره جهانی حضور داشتند/روز هفتم جشنواره در حاشیه اختتامیه

برپایی نمایشگاه کتاب خرم آباد

تمجید داوران خارجی جشنواره جهانی فجر از ایران و سینمایش

کیارستمی استاد محض سینما بود

آخر هفته به چه نمایشگاه هایی برویم؟

15هزار تومان بهای تماشای چهره های سینمایی!

ماجرای زنی که از پختن تخم مرغ عاجز بود و در رادیو دستور آشپزی می داد!

نمایشنامه برگزیده تئاتر فجر در نمایشگاه کتاب

اقبال مردم چین از «انتقام جویان 4»

فراخوان دومین جشنواره دوسالانه ملی کتاب اولیا و مربیان

بدقولی بانک شهر در صدور بن اهل قلم

اولین دوره آموزش روزنامه نگاری آسیب های اجتماعی برگزار می شود

تخریب کاخ کیومرث داراب جزیی است

حضور انتشارات «دین و رسانه» با 35 عنوان جدید در نمایشگاه کتاب تهران

تمام دستگاه های اجرایی ساحل را تخلیه کنند

بدقولی بانک شهر در صدور بن اهل قلم

زیرنویس فیلم های ایرانی مشکلی برای حضور جهانی/ اولویت نرگس آبیار برای انتخاب فیلم خوب

رسانه و هنر؛ پیش بینی کننده آسیب های اجتماعی در جامعه

فیلم/ افتتاح درمانگاه شبانه روزی ولایت شهرک مهدیه قم

رَج و رَنج

فیلم| پمپئو واقعی در روستای سیل زده شوش

فراخوان پنجمین دوره جایزه شعر احمد شاملو

رونمایی از «یخ در بهشت» در نمایشگاه کتاب

مؤسسه قدر ولایت با 300 کتاب به نمایشگاه آمد

نخستین جشنواره شعر کُردی هورامان در پاوه برگزار شد

42 اثر به جشنواره ملی عکس خلیج فارس راه یافت

چهره جهانی کاریکاتور ایران: در سرزمین ام قدر و منزلت دارم

چهره جهانی کاریکاتور ایران: در سرزمین ام قدر و منزلت دارم