مطالب مرتبط:
فروش 1400 میلیارد تومانی محصولات نانو در کشور / رتبه چهارم ایران در تولید مقالات علمی در حوزه نانو
ایران،رتبه چهارم جهان درتولید علم نانو
رتبه 7 ایران در حوزه نانو تکنولوژی
رتبه نهم نانو تکنولوژی در جهان متعلق به ایران است
ایران، رتبه چهارم جهان در تولید علم نانو
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 18 فروردین 1398 ساعت 12:462019-04-07سياسي

ایران رتبه چهارم جهان در حوزه نانو تکنولوژی را کسب کرد


ایرنا- دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد، ایران با انتشار بیش از 10 هزار مقاله آی اس آی در سال 97 به رتبه چهارم دنیا دست یافت و جایگاه خود را تثبیت کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز یکشنبه خبرنگارعلمی ایرنا، خوشبختانه ایران از نظر کمی وکیفی دارای جایگاه بسیارمطلوبی در توسعه علمی است و بعد از چین، آمریکا و هند که سه کشور پر جمعیت دنیا هستند؛ ما رتبه چهارم دنیا را در حوزه فناوری نانو داریم و این خود به تنهایی یک اعتبار و افتخار است.

ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری درسال 97 همانند دیگر ستادهای فعال دراین معاونت در بخش نیروی انسانی، گسترش شرکت های دانش بنیان و تولید محصول، صادارت، بخش آموزش و تولید علم؛ فعالیت چشمگیر داشته است.

به گفته دبیرستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، در حال حاضر 212 شرکت صنعتی دانش بنیان در زمینه نانو در کشورفعال است و محصولات نانو را تولید می کنند که این شرکت ها در سال 97، بالغ بر 580 محصول مبتنی بر فناوری نانو تولید کرده اند که تمام تاییدیه ها را گرفته و وارد بازار شده اند.

سعید سرکار روز یکشنبه در زمینه فعالیت های این ستاد در سال 97 به خبرنگارعلمی ایرنا گفت: توسعه منابع انسانی یکی از برنامه های این ستاد است، از ابتدای تاسیس ستاد ویژه توسعه فناوری نانو تا سال 97 این ستاد توانسته 35 هزار نفرمتخصص در گرایش های مختلف نانو فناوری درمقاطع کارشناسی ارشد به بالا در دانشگاه های کشور تربیت کند.

وی بیان کرد: داشتن این نیروی انسانی متخصص باعث شد که در توسعه علم و فناوری بسیار خوب عمل کنیم و نتایج آن در حوزه علمی کشور خودش را نشان داده به صورتی که در سال 2001 که فعالیت علم نانو در کشور شروع شده، رتبه ایران با انتشار 10 مقاله آی اس آی پنجاه و هفتم دنیا بود که خوشبختانه درسال 2018 میلادی، ایران با انتشار بیش از 10 هزار مقاله آی اس آی به رتبه چهارم دنیا دست یافته و جایگاه خود را تثبیت کرده است.

سرکار افزود: از 10 مقاله در سال، در سال 97 به بیش از 10 هزار مقاله در سال رسیده ایم که خودش یک رشد هزار برابری را نشان می دهد و این خود یک رکورد و یک انفجار توسعه علم است.

وی با اشاره به اینکه مقالات معتبر علمی خودشان شاخص توسعه علمی هستند و متاسفانه در سال های اخیر در خصوص چاپ مقاله تبلیغات منفی بسیاری شکل گرفته است، اظهارکرد: چاپ مقاله هدف نیست ولی به عنوان یک شاخص بیانگر خیلی از ظرفیت های کشورهاست، به همین دلیل در دنیا به چاپ مقاله بسیار توجه می شود.

چاپ 10 هزار مقاله توسط محققان کشورمان نشان می دهد که ایران در حوزه فناوری نانو دارای یک بنیه علمی خیلی خوب است و ما بدون یک بنیه علمی خوب در تولید تکنولوژی و نوآوری نمی توانیم موفق باشیم.

وی بیان کرد: زمانی ما می توانیم به عنوان یک کشور نوآور و فناور دریک حوزه تخصصی خودمان را مطرح کنیم که در آن حوزه تخصصی در مرزدانش حرکت کنیم و خوشبختانه در حوزه نانو تکنولوژی دارای یک بنیه فوق العاده خوب و دارای فونداسیون قوی از نظر علمی هستیم و نتیجه اش در توسعه فناوری و نوآوری خودش را نشان داده است.

ما اگر بنیه علمی خوبی نداشته باشیم نهایتا می شویم دنباله روی کشورهای دیگر و می شویم مقلد.

الان خوشبختانه ایران از نظر کمی و کیفی دارای جایگاه بسیارمطلوبی در توسعه علمی است و بعد از چین ، آمریکا و هند که سه کشور پر جمعیت دنیا هستند ما رتبه چهارم دنیا را داریم و این خودش یک اعتبار و افتخار است.

وی یادآور شد: سال 97 یا 2018 بیش از 10 هزار مقاله چاپ کرده ایم و هر چه به جلو حرکت می کنیم، این رشد بیشتر است.

* الگو شدن بخش دانش آموزی نانوی ایران برای بسیاری از کشورها دبیرستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: در حوزه ترویج فناوری نانو، درخصوص آموزش دانش آموزان جزو نادر کشورهایی هستیم که در حوزه نانو تکنولوژی به تربیت دانش آموز توجه کرده اند، خوشبختانه تا الان بیش از یک میلیون دانش آموز در کشور با فناوری نانوآشنا شده و آموزش تئوریک دیده اند، در سراسر کشور 87 آزمایشگاه نانو تکنولوژی وجود دارد که دانش آموزان فرصت کار عملی پیدا می کنند.

وی افزود: دربحث توسعه فناوری نانو نیز حدود 30 درصد ثبت اختراعات معتبر بین المللی را درکشورتوانستیم به نانو تکنولوژی اختصاص دهیم ، درحوزه مقالات نیزحدود 25 درصد تولیدعلم کل کشور را نانو فناوری تشکیل می دهد یعنی یک چهارم تولیدات علمی کشور در حوزه نانو فناوری است.

سرکار اضافه کرد: خوشبختانه توانسته ایم فناوری نانو را در بیش از 15 حوزه صنعتی رسوخ دهیم، صنایعی از قبیل داروسازی، لوازم بهداشتی وآرایشی، ساختمانی، خودرو، نفت و پتروشیمی، نساجی، آب، کشاورزی و محیط زیست، توانستیم با فناوری نانو محصولات مرسوم و موجود کشور را ارتقا دهیم و این باعث می شود رقابت پذیری و بازار صنایع ما توسعه پیدا کند و این ارزش افزوده ای است که توسط فناوری نانو خلق شده است.

وی بیان کرد: الان در کشور 212 شرکت صنعتی دانش بنیان در زمینه نانو داریم که محصولات نانو را تولید می کنند که در سال 97 ، بالغ بر 580 محصول مبتنی بر فناوری نانو تولید کرده اند که تمام تاییدیه ها را گرفته و وارد بازار شده اند، خوشبختانه در گزارش فروش شرکت ها درسال 96 ( فروش 97 در اوایل 98 اعلام می شود )، حدود 1400 میلیارد تومان فروش محصولات نانویی بوده است و ما امیدواریم در سال 97 این میزان به 3هزارمیلیارد تومان برسد و به یک رشد دو برابری در حوزه بازارمحصولات نانو برسیم.

* صدور محصولات نانویی به 45 کشور دنیا سرکار یادآورشد: الان این محصولات را به بیش از 45 کشور دنیا از جمله کشورهای پیشرفته از قبیل کره جنوبی، استرالیا، چین، مالزی، اندونزی، روسیه، ترکیه و کشورهای همسایه، کشورهای اروپایی مثل انگلیس، آلمان، اسپانیا، فرانسه ، آمریکای لاتین، کانادا و کشورهای آفریقایی صادرمی کنیم؛ بنابراین جغرافیای صادرات محصولات مبتنی برفناوری نانو بسیار گسترده است و تلاش می کنیم به لحاظ کمی نیز توسعه پیدا کند.

سال 96، 62 میلیون دلار صادرات داشته ایم و امیدواریم سال 97 میزان صادرات ما از 100 میلیون دلار عبور کند و هدف گذاری کردیم که اگر حمایت های لازم انجام شود، سال 1404 به صادارت یک میلیارد دلاری محصولات مبتنی بر فناوری دست پیدا کنیم.

سرکار افزود: ظرفیت های بسیاری در کشور وجود دارد و تقاضای ما این است که از این ظرفیت ها، توانمندی ها و قابلیت ها حمایت شود تا این قابلیت ها فرصت ظهور پیدا کند و بتواند به اقتصاد کشور کمک کند، برنامه ریزی ما این است که در سال 1400 ، 1400 محصول مبتنی بر فناوری نانو در بازار داشته باشیم.

* نمایشگاه فناوری نانو با رنگ و بوی تجاری سرکار در خصوص برپایی نمایشگاه فناوری نانو در سال 97 گفت: زمانی در این نمایشگاه، دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های فناوری دستاوردهای خود را ارایه می کردند، اما الان در این نمایشگاه شرکت های دانش بنیان نیز شرکت می کنند و محصولات و فناوری هایشان را به نمایش می گذارند و از زمانی که فناوری نانو در صنعت رسوخ کرده است محصولات صنعتی وارد چرخه تولید شدند.

خوشبختانه سال 97 نمایشگاه بیشتر رنگ و بوی تجاری پیدا کرد و در کنار بخش های مختلف داخلی، تجارخارجی نیز در این نمایشگاه حضور پیدا کردند.

وی یادآور شد: امیدواریم در سال های آتی بتوانیم حضورتجار کشورهای دیگر را در نمایشگاه فناوری نانو داشته باشیم.

* راه اندازی 4 دفتر توسعه همکاری نانو تکنولوژی سرکار با اشاره به اینکه ستاد نانو به دنبال امضای تفاهم نامه های قفسه ای نیست، گفت: بسیاری از دستگاه ها و وزارت خانه ها چندین قفسه از تفاهم نامه هایی دارند که فقط برای امضا منعقد شده اند و اجرایی نیستند.

در حوزه فناوری نانو وارد این موارد نشده ایم و به صورت عملی وارد کار می شویم.

الان 4 دفتر توسعه همکاری نانو تکنولوژی در چین راه اندازی کرده ایم.

وی بیان کرد: وظیفه این دفاتر این است که زمینه همکاری ها در بخش صادرات را در یک طیف گسترده بین دو کشور فراهم کنند، بیشتر هدف آنها فروش تکنولوژی است و بیشتراز فروش تکنولوژی، هدف فروش محصولات مبتنی بر فناوری نانو است.

علاوه بر چین در کشوراندونزی، ترکیه ،عراق ، سوریه و هند دفترتوسعه همکاری نانو تکنولوژی راه اندازی شده و درسال های آینده نیز این دفاتر درکشورهایی که پتانسیل خرید محصولات نانویی ایران را دارند، ایجاد خواهد شد تا به هدفمان که یک میلیارد دلار صادرات است راحت تر برسیم.

* 5 استاندارد بین المللی در مسیر ثبت وی با اشاره به اینکه در بحث استانداردهای بین المللی و ملی فعال هستیم، گفت: تا کنون ایران در زمینه استاندارد بین المللی نانو، توانسته 4 استاندارد بین المللی ایزو را در حوزه نانو تکنولوژی به ثبت برساند.

ایران جز کشورهای پیشگام است و دراین زمینه همتراز کشورهای آلمان و چین است.

سرکار در پایان در خصوص وضعیت فناوری نانو در سال 97، بیان کرد: امیدوارم مسئولان ما به ظرفیت های کشور در حوزه علم و فناوری بیشتر اعتقاد پیدا کنند.

این حوزه می تواند منشاء اقتصاد مقاومتی باشد و کشورمان چاره ای جز توجه به اقتصاد دانش بنیان ندارد زیرا می تواند ارزش افزوده فوق العاده بالایی داشته باشد.

اگر در این حوزه سرمایه گذاری کنیم به جرات می توان گفت در یک برنامه 10 ساله مابیش از حوزه نفتمان از مغزهایمان می توانیم درآمد کسب کنیم.


کلید واژه ها: فناوری - فناوری نانو - توسعه - مقاله - نانو - علمی - ریاست جمهوری - ایران - کشور - نیروی انسانی - رتبه - تولید - جمهوری - ایرنا - کارشناسی ارشد - یکشنبه - نشان - تکنولوژی - شاخص - پر جمعیت - تبلیغات - دانشگاه - انفجار - محققان - مقالات - برنامه - آمریکا - تربیت - صورتی - جمعیت

آخرین اخبار سرویس:
مراسم احیای نیمه شعبان در مسجد مقدس جمکران آغاز شد

تبیین صحیح آموزه های مهدوی، رسالت مهم حوزه انقلابی است

تعویض پرچم فیروزه ای مسجد مقدس جمکران در شب نیمه شعبان

ویژگی های یاران امام زمان (عج) چیست؟/عدالت، وعده اصلی ظهور موعود

نقص فنی و فرود اضطراری بالگرد حامل استاندار ایلام

ایستادن در برابر طاغوتیان رمز تحقق دولت جهانی حضرت مهدی است

شیعیان جزء در برابر خداوند کوتاه نمی آیند

ایستادن در برابر طاغوتیان رمز تحقق دولت جهانی حضرت مهدی است

درس آموزنده اینستاگرام برای وزیر ارتباطات

ویژگی های یاران امام مهدی علیه السلام چیست؟/عدالت، وعده اصلی ظهور موعود

تروریستی خواندن سپاه یک حرکت لیبرالی سکولاریستی بود

چراغانی و آذین بندی شب نیمه شعبان - حرم مطهر رضوی

حدود یک‎هزار خانه در شهر و روستا تخریب شده است

ظریف سه شنبه به نیویورک می رود

استقرار گشت های ثابت و سیار پلیس در مناطق سیل زده خوزستان

محفل شعر آیه های انتظار برگزار شد

محسن رضایی: رهبر انقلاب خواسته اند در مجمع تحولات ساختاری و محتوایی صورت گیرد

پیام تبریک مدیرعامل بانک رفاه به مناسبت فرخنده میلاد حضرت قائم (عج)

جشن بزرگ نیمه شعبان در قائم شهر

امام جمعه ایلام: ناامیدی در جامعه نشان از ضعف فرهنگ انتظار فرج است

خیابان های تهران در شب نیمه شعبان

جشن میلاد امام زمان(عج) در شهر سیل زده پلدختر برگزار شد

اجتماع باشکوه منتظران ظهور در مسجد مقدس جمکران

اثاثیه از بین رفته مردم، با حضور فعال بخش تولید باید تامین شود

جشن میلاد مهدی موعود

از مهدی یاور سال 1398مسجد مقدس جمکران تقدیر و تجلیل شد

شب نورانی پایتخت

ناامیدی در جامعه نشان از ضعف فرهنگ انتظار فرج است

وحدت تنها راه برون رفت از تحریم ها و جنگ اقتصادی دشمن است

طرح جامع دانشگاه فرهنگیان از اهمیت زیادی برخوردار است

فیلم/ تبیین معنای«مُلِئَتْ ظُلْمًا وَجَوْرًا...»

استاندار:خطر سیلاب در خوزستان به حداقل رسید

استاندار:تلاش کردیم تا خطر سیلاب در خوزستان به حداقل برسد

گزارش تصویری از سفر رییس جمهوری به مناطق سیل زده

استاندار:تلاش کردیم تا خطر سیلاب در خوزستان به حداقل برسد

آیت الله شیخ عیسی قاسم مهدی یاور سال شد

ویدئو : بیا عزیز زهرا سرود فارسی برای امام زمان (عج)

رییس جمهوری در جمع سیل زدگان

وظیفه شیعیان در ترویج حکومت مهدوی/عصر انتظار می تواند گمراه کننده باشد/ تبیین شخصیت بقیهالله

اقبال مردم از ژانر مذهبی و دفاع مقدس/ به عشق «میثم تمار» تغییر نام دادم

عملکرد قابل قبول سپاه در رویارویی با سیل

شب نیمه شعبان در مسجد جمکران قم

عملکرد قابل قبول سپاه رویارویی با سیل

معنی انتظار با مجاهدت و عمل مفهوم پیدا می کند

روایت شهادت فرمانده اطلاعات عملیات لشکر 10 در شب نیمه شعبان

شب نیمه شعبان؛ شب قدر اهل بیت(ع)

آخرین خبر از لایحه حفاظت از خاک در مجلس

نسل منتظر «مماشات» نمی داند...

معجزه منبر خیابانی در روز نیمه شعبان

ترتیل صفحه 34 قرآن باصدای حامد ولیزاده+صوت و متن آیات

رییس جمهور اهواز را به قصد تهران ترک کرد

محجوب: شرط مدرک کارشاسی ارشد برای نمایندگان استوار کردن آریستوکراسی است

اثاثیه از بین رفته مردم، با حضور فعال بخش تولید باید تامین شود

روحانی: سیل زدگانی که حق بیمه دادند با کسانی که ندادند، نباید یکسان باشند

نامه ی وزیر کشور به وزیر ارتباطات برای نوسازی زیرساخت های ارتباطی در مناطق سیل زده

تبریز در شب میلاد امام زمان(عج) غرق در نور و سرور

نامه سرگشاده خانواده شهدای ترور کشور به نخست وزیر پاکستان در آستانه سفر وی به ایران

حمایت از عشایر نقش مهمی در امنیت غذایی دارد

رییس جمهور از مناطق سیل زده اهواز بازدید کرد

تسریع در تامین خسارت و بازسازی بنا های اسیب دیده و اراضی کشاورزی ضروری است

حمایت از عشایر نقش مهمی در امنیت غذایی دارد

تغییر مدیران میاندوآب باید با هماهنگی فرماندار انجام شود

روحانی: تبعیت دستگاهها از وزیر کشور به عنوان فرمانده قرارگاه بازسازی، تاکید رهبر معظم انقلاب است

استعفای برخی فرمانداران برای حضور در انتخابات مجلس

برای نخستین بار در البرز 2بانو معاون فرماندار شدند

تغییر مدیران میاندوآب باید با هماهنگی فرماندار انجام شود

حذف پست های مربوط به سپاه در صفحه امام جمعه کرج

سربازی امام زمان(عج) بالاترین افتخار برای شیعیان است

بارش برف سنگین بهاری در آذربایجان/ عکس

فرمانده جدید حفاظت سپاه منصوب شد

معنای انتظار واقعی تلاش برای تحقق اهداف حکومت امام زمان (عج) و زندگی هدفمند است

برای نخستین بار در البرز 2بانو معاون فرماندار شدند

تشریح عملکرد سال 97 و برنامه های سال 98 سازمان حفاظت محیط زیست، در دیدار رییس سازمان با رییس جمهور

ارتش فدای ملت

استاندار:گزارش خسارت سیل ایلام را به رییس جمهوری ارائه کرد

کالاهای اساسی منزل سیل زدگان مورد توجه باشد

افتتاح نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی برای اولین بار در کشور

استانداربوشهر :400 برنامه نشاط اجتماعی اجرا شد

استاندار:گزارش خسارت سیل ایلام را به رییس جمهوری ارائه کرد

هرگونه اختلاف در حوزه مضر است/قدردانی از فعالیت های مرکز خدمات حوزه های علمیه

دریادار خانزادی: وحدت تنها راه برون رفت از تحریم ها و جنگ اقتصادی دشمن است

سردار «فتح الله جمیری» فرمانده حفاظت سپاه شد

وضعیت حفاظت از منابع طبیعی مازندران خجالت آور است

حسین معمری آیین شب نیمه شعبان در بجنورد

خیابان های تهران در شب میلاد حضرت صاحب الزمان (ع)

طرح نوشت؛ توصیه مورینیو برای انداختن مسی به قفس

ذوق زدگی رادیو سیا از پرت و پلا گویی دو نماینده فراکسیون امید!

ییس جمهوری خوزستان را به قصد تهران ترک کرد

علی ابک جشن منتظران مهدی (عج) در سرخه

شب میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) در مسجد مقدس جمکران

سفر رییس جمهور به خوزستان

آذین بندی و جشن نیمه شعبان در تهران

دریادار خانزادی: وحدت تنها راه برون رفت از تحریم ها و جنگ اقتصادی دشمن است

امام زمان(عج) تنها بهانه خلق عالم است/ سیل موجب همدلی مردم در کشور شد

دعوت رییس جمهور کریمه از تجار ایرانی برای فعالیت دراین منطقه

هنر انقلابی باید هجمه های فرهنگی دشمنان را خنثی کند

نگران حج نباشید

جوانان برتری که همچنان در فریدونکنار غریبه اند

رییس جمهوری خوزستان را به قصد تهران ترک کرد

نقص فنی بالگرد حامل استاندار ایلام/ حال سرنشینان خوب است

ایران رتبه چهارم جهان در حوزه نانو تکنولوژی را کسب کرد

ایران رتبه چهارم جهان در حوزه نانو تکنولوژی را کسب کرد